^!o. 20083. MAANDAG 31 AUGUSTUS Anno I!2 BÜRÏOHT' Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk logeren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer B Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANIt Voor Leiden per 3 maanden r/ 2.8B, per week vtt3v*Vss$$$ Z 0.18, Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week i, Ö.18, Franco per post 2.3B H". portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Voor de Slachtoffers. Heden ontvingen wij nog: Van C. P. f 4; uit Maarten's spaarpot I 1.25; H. C. H. I 1. Totaal f 6.26. In totaal ontvingen wij f 3178.25 en 10 M. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visohmarkt 18, tel. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar: SOHELVISOH a f 0.12—10.22, SCHOL 0.12f 0.14 en f 0.24 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgein. Leiden, 31 Augustus 1925. 2673 Feestviering ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. onze Koningin. Het is de wil van H. M., onze geëerbie digde Koningin, geweest, dat in verband met de natuurrampen, die in het Oosten van ons land verschillende gemeenten, en met name het stadje Borcuilo hebben getroffen, er ter gelegenheid van H. M. verjaring ditmaal zoo weinig mogelijk feeslelijkheden zullen worden gehouden. Natuurlijk wordt die wensch door alle Nederlanders geëerbiedigd en zooveel moge lijk opgevolgd. Hier en daar waren echter reeds maatregelen voor de feestelijkheden getroffen, en in zulke gevallen was een al geheel e opschorting onmogelijk. En vooral, waar, zooals in onze gemeente, de feestelijk heden zidh in hoofdzaak tot een kinderfeest beperkten, kan zulk een feest toch ook moeilijk in strijd worden geacht met den «rensch van H. M. En al zal er dan niet uitbundig worden feestgevoerd, de deelneming in het voor land en volk heuglijk feest van H. M.'s verjaring Ï3 niettemin groot. Dit bleek rëéds in den vroegen ochtend, toen, ondanks de dreigen de lucht en het begin van regen, allerwegen de oranjevlag en de driekleur werden uit gestoken. vooral in de hoofdstraten en uit het oranje, dat op veler borst prijkte. Van den Stadhuistoren speelde klokke tien het vernieuwde carrillon de vadertandsche wij zen en deed de feestklanken over de stad schallen. De draaiorgels kregen vandaag een extra gelegenheid tot spelen en namen deze te baat om op hun wijze de feeststemming te verhoogen. Ook de kinderen, die vandaag vrijaf heb ben en in afwachting van de feestelijkheden welke hun door de commissie uit het per soneel der openbare en bijzondere scholen voor dit doel door B. en W benoemd, zijn bereid, verkeerden al vroeg in feeststem ming. Vele kleinen dragen vandaag een oranje-kleurig kleed of zijn althans met oranje getooid. Hier en daar formeerden zij optochten of ommegangen, waarvan wjj speciaal willen noemen een bloemen-corso in het klein van fietsen, vliegende Hollan ders, enz., aan het Rijn- en Schiekanaal, dat bijzonder goed geslaagd mocht heeten Enkele stegen waren daarnevens versierd. Zoo heerschte overal reeds het begin van een feeststemming, die 'eerst later recht tot uiting zal komen en haar hoogtepunt be reiken. Om twaalf uur had op het Schuttersveld de groote parade plaats, die wij zoovele jaren hebben moeten missen. Een ouderwetsche parade, zooals wij die vroeger zagen, was het allerminst. Wat was het vroeger niet een mooi en indrukwek kend gezicht, wanneer daar de soldaten met hun keurige blauwe uniform en hun wit-bepluimde sjako in gesloten gelederen over het veld marcheerden, de officieren langs het front der troepen galoppeerend, eveneens in het blauw, terwijl de blinkend- gepoetste koperen knoopen in het zonlicht fonkelden en schitterden, dat het een lust was om te zien. Thans was alles grauw, grauw waren de wolken, die langs het uitspansel dreven, grauw waren de uniformen en grauw was ook het terrein. Geen mooi groen grastapijt, alles was vertrapt als gevolg van het en- langs gehouden Dorus-Rijkersfeest. Te circa twaalf uur arriveerden de diverse troepen op hel paradelerrein. Geen vroolijke muziek ging voorop, slechts eenigc tam boers roffelden er lustig op los. Deelgeno men werd door het 4de regiment infanterie onder commando van majoor Van den Brandhof, tevens paradecommandant, het zesde regiment veldartillerie onder com mando van den majoor van Erme4 Sche er. de marine-kustwacht onder bevel van luilenant-ter-ze 2de klasse Immink den dienstplichtigen Vrijwilligen Land storm. hadat deze officieeren zich bij den garni- itoens-commandant overste de Gelder had- gemeld, ving het défilé aan. De geheele plechtigheid duurde ongeveer drie kwartier. Ondanks den druilerigen motregen, die ge stadig uit' het grauwe zwerk neersijpelde, waren er nog veel toeschouwers, die zich in dichte rijen rondom het paradeveld schaar den. Verschillende autoriteiten waren mede op het terrein aanwezig. Namens de Leidsche Chr. Oranjc-Veree- niging id heden aan H. M. de Koningin het volgende telegram verzonden: De Leidsche Christelijke Oranje-Veree- niging biedt Uwe Majesteit eerbiedig hare gelukwenschen aan en bidt, dat God Uwe Majesteit nog lange jaren spare voor ons volk, opdat het onder Uwer Majesteits ge zegende regeering toeneme in zin voor Vrede en Recht en het Koninklijk voor beeld in Christelijke deugden navolge. J. van der Steen, waarn. Voorz. L. Boekkooi, Secretaris. Opheffing van het Rijksopvoedingsgesticht Na&r wij vernemen, staat het nu vast, dat het Rijksopvoedingsgesticht alhier zal wor den opgeheven, als een gevolg van het op zichzelf verblijdend feit, dat het aantal ver pleegden bij het Rijkstucht- en Opvoedings wezen gestadig afneemt. Ook in het gesticht* alhier is dit in vrij sterke mate het geval, zoodat het aantal verpleegden thans niet eens de helft, meer bedraagt van het aantal, dat er tien jaiar geleden werd gehuisvest. Deze verpleegden zullen overgeplaatst worden in de inrichtingen van dien aard te Amersfoort en Avereest. Het personeel, be staande uit ruim 40 personen, zal, voor zoo- .ver het niet voor eervol ontslag in aanmer king komt óf op wachtgeld worden gesteld óf naar genoemde geslichten^worden overge plaatst. De directeur, de heer G. van Breda Kolff, gaat met pensioen den dienst verlaten, de adj-directeuren de heeren A. J. Oostdam en S. Verlare, worden overgeplaatst. Ook van het overige personeel gaan er eenigen naar andere gestichten over. Hoewel reeds de voorbereidende maatre gelen zijn genomen, zal het nog wel een halfjaar duren vóór de gebouwen geheel ontruimd zijn. Voor onze gemeente die voor vijftien jaar gaarne de gemeentegebouwen voor de vesti ging afstond, beteelcent de opheffing een ver lies voor zoover een aantal gezinnen met een meer of minder groot vast salaris de stad uilgaan en ook de neringdoenden de voordee- len zullen moeten derven van hetgeen aan het levensonderhoud voor de verpleegden wordt besteed. Aan den anderen kant zal de gemeente, die steeds meer behoefte heeft aan gebou wen en aan terreinen, de vrijgekomen ruimte met de daarop aanwezige lokaliteiten zeer goed kunnen gebruiken. Dansavond „Jolly Night Jazz". Voor een overtalrijk publiek gaf Zaterdag avond het bekende strijkje „The Jolly Night Jazz" in de groote zaal van café „Zomer- zorg" een dansavond. Het was er vol, eigen lijk veel tè vol, zoodat het dansen, althans in het begin van den avond, niet bepaald een genoegen was. Voorts zouden wij den orga- I nisatoren van dit feest willen aanraden in het vervolg eens wat meer te letten op- het gehalte van de bezoekers en niet Jan en alleman binnen te laten, zooals Zaterdag- avond het geval was. Ongetwijfeld zou deze avond veel aardiger geworden zijn, wanneer enkele minder ge- wenschl'e elementen bij den ingang geweerd waren. Maar enfin, laten wij hopen, dat. deze avond nog nuttig zal worden voor de ont wikkeling der organisatorische talenten der Jazz. De lezer meene evenwel niet, dat deze avond niet geslaagd zou zijn, integendeel Een goed en ambitieus strijkje en een goede vloer waarborgden reeds van te voren het welslagen van dit liefdadigheidsfeest. En dat het later in-den avond gezellig was, zal niemand ons tegenspreken. Het middernachtelijk uur was reeds lang voorbij, toen eindelijk het einde kwam en allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Uitreiking van haring en wittebrood. Bij de Zaterdagavond vanwege het bestuur der 3 Octobervereeniging gehouden inschrij ving van deelnemers voor de uitdeeling van haring en wittebrood in den morgen van 3 October, hebben zich aangemeld 2730 per sonen, een aantal aanzienlijk grooter dan voorgaande jaren, toen dit getal tusschen de 2100 cn 2200 varieerde; Centrale Commissie voor Arbeiders* ontwikkeling. Het verslag van den Centralen Commis sie voor Arbeidersontwikkeling, loopende van 1 Juni 1924 tot 31 Mei 1925, ons toege zonden, ademt niet zulk een opgewekten loon als bij vorige jaarverslagen het geval was. Ondanks al haar pogingen verkreeg de Commissie niet de belangstelling en mede werking, welke zij voorheen zoo ruimschoots mocht ondervinden. Van niet minder dan 9 organisaties nam geen enkel lid aan de al- gemeene cursussen deel. Ook in het vormen van één of meer leesgezelschappen is de Commissie niet kunnen slagen. De debating club, welke gevormd werd, leek aanvanke lijk levensvatbaarheid te hebben; na korten tijd echter was de belangstelling dermate ge^ daald dat ook dit werk moest worden slop-, gezet Met meer voldoening kon worden terug gezien op den cursus van drie avonden, door den kunstschilder den heer Roggeveen al hier, over het onderwerp „Kunst en Arbeid" gegeven. Na een propaganda-openingsavond op 25 October werden eenige kunstavonden geor ganiseerd, welke belangeloos door de Arb.- Tooneelvereen. „D.O S." waren aangeboden, welke alle druk bezocht waren. Op 9 Jan. organiseerde de Commissie een kunstavond voor de leden van het Volksgebouw in den Schouwburg, -waar het gezelschap onder lei ding van Willem v. d. Veer het voor open bare opvoering verboden stuk „Allerzielen" van Heijermans gaf en 20 April werd de 65ste geboortedag van Troelstra herdacht. Een poging om een gemeentelijk subsidie te verkrijgen voor het werkloozen ontspan ningswerk had geen succes Een daartoe strekkend voorstel van den heer Van Stralen werd met 19 tegen 12 stemmen door den gemeenteraad verworpen. In verband daarmede moest de Commissie dit werk einde 1924 wegens geldgebrek stop- i zetten. Toch werden nog 3 concerten in den tuin van Musis Sacrum" en één ontspan ningsavond in de groote Stadsgehoorzaal ge houden. De bibliotheek werd door den bibliothe caris Poelioe, bijgestaan door zijn vrouw en L. v. d. Linden uitstekend beheerd. Nieuwe boeken en meer.lezers zijn gewenscht. Een naai-.en knipcursus onder leiding van het commissielid NasveldBink en de zeer wel- willende medewerking van de Directrice der Vak- en Huishoudschool had ook door veel meer deelneemsters bezocht kunnen worden. Voor den komenden winter wordt daarop gehoopt. Samenvattend vermeldt het verslag 8 cursussen met een totaal bezoek van 351 personen. Als men in aanmerking neemt dat deze behooren tot 21 organisaties met een totaal van 3796 leden, dan valt deze op komst zeker niet te roemen. Ten slotte wordt door den s#cretaris den heer J. H. Schüller medegedeeld, dat dit wel het laatste jaarverslag zijn zal dat de Commissie uitbrengt. Door het besluit van Besluurdcrsbond en parlij-afdeeling zal tot verandering van organisatievorm worden overgegaan. Er zal, vermoedelijk in liet na jaar, worden opgericht een afdeeling van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, een nieuwe organisatie door de landelijke orga-' nen van de moderne arbeidersbeweging in het leven geroepen. Actie voor een dnnrzamen vrede. De Nooit-meer-Oorlog-Federatie, bij welke tal van Vereenigingen zijn aangesloten, heeft het voornemen 11 November, den dag van den wapenstilstand, te benutten tot het hou den van anti-oorlogsvergaderingen. In deze gemeente heeft de plaatselijke af deeling van den Chr. Bond legen het Mili tairisme het initiatief genomen tot het hou den van een belooging, waaraan zullen deel nemen de afdeelingen van de navolgende organisaties: Chr. Bond tegèn het Militairis me, Vrijz. Dem. Bond, Democratische Partij, Vrijz.-Pem. Vrouwenclub, Bond van Gods- dienslvoorganger9 en gemeenteleden, Ned. Onderwijzersgenootschap, Jongeren-V redes- actie en de Nationale Vredesactie. Een aantal sprekers(sters) zullen daarbij het woord voeren. Onder begunstiging van mooi zomer weer gaf gisteravond het muziekgezelschap 1 „Orpheus", onder leiding van den heer J. Vink, in den tuin van café „Zomerlusl" een buitengewoon concert. Alle nummers van het programma werden op keurige wijze uit gevoerd, zoodat door de aanwezigen oprecht werd genoten. Men bericht ons naar aanleiding van de klacht in ons Blad, over het nict-branden van de lantaarns in de Duivenbodeslraat, dat de lantaarns nu branden en die straat I 's avonds nu helder verlicht is, waarvdkr de bewoners dier genoemde straat zeer dank- j baar zijn. Het verwijderen van de bestaande en het loggen van een nieuwe spoorbrug over de Haarlcmmertrekvaart is definitief be paald in den nacht van Zondag op Maandag 13 en 14 September, tusschen 12 en 6 uur. Toen het locaallreintje, dat 5.58 van het slation Den Haag naar Leiden vertrok, zich in beweging had gezet, probeerde een werkman van hier nog op den trein te sprin gen. Hij kwam tusschen het perron en de treeplank terecht en vervolgens er onder. De trein reed door, doch stond, omdat er aan de noodrem getrokken was, spoedig stil. De achterste wagen was toen reeds de plaats gepasseerd, waar de man lag. Deze bleek echter, wat een wonde/- mag heeten, geen letsel te hebben bekomen. Tegen hem is wegens het op een in beweging zijnden trein springen proces-verbaal opgemaakt, Ruim half twee had een aanrijding plaals tusschen twee wielrijders, n.l. de gemeentewerkman H., komende uit de Hartesleeg, en mej. R., rijdend lang den Nieuws-Rijn. Het voorwiel van de fiets van H. werd geheel vernield. Door E. P., koopman te Amsterdam, is bij de politie aangifte gedaan, dat hij zijn gloednieuw hoofddeksel, ter waarde van f 12, Zaterdagavond na afloop van de markt vermiste. Omtrent den diefstal ten nadeele van mej. v. W., waarvan wij Zaterdag melding maakten, vernemen wij nader, dat R.( die in verband met dien diefstal in vezekerde bewaring was genomen, zich tevens nog heeft schuldig gemaakt aan verduistering van gelden tot een totaal bedrag van f 32, welke gelden hij zich in zijn functie als kwitanlielooper van een voetbalvereeniging hier ter stede, verschafte. De Gebrs. L. en Ch. R. hebben zioh bij de politie beklaagd, dat zij gistermorgen, staande bij de Jan-Vossensteeg, door zekere Z en S. zijn mishandeld, zonder dat zij daartoe eenige aanleiding hadden gegeven. - Zaterdagavond negen uur had op den Stationsweg, ter hoogte van café „Zomer- zorg" een aanrijding plaats tusschen een auto, bestuurd door J. N., uit Hazerswoude en den wielrijder Joh. de J., alhier, ten ge volge waarvan het voertuig van laatstge noemde ernstig werd beschadigd. Hij zelf kwam met den schrik vrij. De oorzaak was, dat de chauffeur met een tamelijk vaartje door het drukke ver keer daar ter plaatse reod en bovendien verzuimde signalen te geven. Langs de spoorlijn HaarlemLeiden heeft men reeds aan beide zijden masten geplaatst voor den aan te leggen eleclrischen trein. Men is van uit Haarlem begonnen en tot het station Warmond genaderd. Vandaar uit gaat men verder tot het station alhier. Aan de tusschengelegen stations worden nog hoofdpalen geplaatst. Bij de Leidsche Spaarbank is in Aug. ingelegd f 239.373,90 en terugbetaald f 170,882,99, terwijl 101 nieuwe inleggers zijn ingeschreven en 54 boekjes geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 16,460 inleg gers bedroeg einde Aug. f 5.609.052.89. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van Zondag 23 Aug. tot cn met Zaterdag 29 Aug.: 199 volwassen personen en 6 kinderen, totaal 205 personen. Het strand te Schevcningcn zal Donderdag en Vrijdag a.s. telkens van halfelf tot halfdrio tot aan Wassenaarsclie slag onveilig zijn wegens schieten mét ge schut De aandacht wordt er op gevestigd, dat het strand slechts dan weder voor het publiek toegankelijk is, wanneer de vlag gen, waardoor de onveiligheid van het strand wordt aangeduid, zijn ingehaald. De N. V. Animaiia, een han del in darmen en slachtproducten aan den Coolsingel, te Rotterdam, deed bij de politie aangifte, dat sedort geruimen tijd bij haar fraude werd gepleegd. Een onderzoek werd ingesteld én toen bleek, dat de procuratie- j houder H. W. G. V., een Duitscher van ge boorte, ail meer dan twee jaar wekelijks een bedrag van ruim f 200 op valsche kwitan ties zich had toegeëigend. V. zette op de kwitanties een gefingeerden firmanaam. Nu hij met vacantie was, kwam de oplichting uit. Een werkster, mej. L., die bij de N. V. in dienst was, werd door de politie gehoord. Zij liet zich verscheidene dingen ontvallen, waardoor bij de politie het vermoeden ree», dat zij meer van de zaak wist Zij noemde ook den naam van een harer kennissen. Deze werd gearresteerd en bij een huis zoeking in diens woning vernam de politie van de vrouw van den verdachte, dat meer personen bij deze zaak betrokken waren. I De werkster werd opnieuw gehoord en zij vertelde, dat zij de mannen alleen bij hun bijnamen kende. liet kostte hèelwat moeite, om de betokken personen te vinden, doch eindelijk werden aangfehouden de 20-jarige J. v. E., expedilieknecht, de 19-jarige L. II., de 26-jarige J. W. en 'de 23-jarige P. V Dit viertal had echter met de oplichting bij de N.V., die ongeveer een kwart ton - be draagt, niets te maken, maar zij waren wel betrokken bij een grooten diefstal Ten huizo van zekeren R. werd eveneens een huis zoeking gedaan en daar werden gevonden drie vaten darrtlen, ter waarde van ruim f 3000. Bovendien werden in deze woning gevonden een groote partij linnengoederen en voilestof, benevens rijwielen. Dc mam*- facturen warop afkomstig van dc firma G. en G-, uit Amsterdam, en waren op 7 Juli verduisterd- De politie heeft hierdoor de hand gelegd op vier beruchte dieven. Gisteravond speelde de 6- jarige H. de L. in de ouderlijke woning in de Papaverstraat te Rotterdam met een lampion. Het kaarsje, dat daar in zat, viel om, met het gevolg, dat de lampion viam vatte, waardoor ook de kleeren van hot meisje in brand vlogen. De ouders wisten het vuur spoedig te blusschen, doch vóór dit geschied was, had de kleine reeds ern stige brandwonden over het geheele boven lichaam bekomen. In levensgevaarlijken toestand werd dé kleine naar het zieken huis vervoerd. Zaterdagmiddag reed een autobus Lux, eigendom van do Rotterdam- sche Tramweg-Maatschappij, van Hillesluis naar het Stieltjesplein te Rotterdam. Ter hoogte van den korten Feyenoorddijk, waar de autobus moest uitwijken voor een bak kerswagen, kwam een luxe-auto in woeste BINNENLAND. Viering van den verjaardag van H. M. dé Koningin. De Grotinsherdenking op het Slot Loeve* stein. Het conflict in de metaalnijverheid. BUITENLAND. Ook Italië neemt deel aan de jaristen-con* ferentie te Londen, die daardoor tot morgen is uitgesteld. Stresemann blijkt te zijn voor aansluiting van Dnitschland bij den Volkenbond. Polen en Znid-Slaviê doen een beroep op Frankrijk om hulp. De strijd in Marokko, Syrië en China. vaart den bus achterop gereden en toen hij hem voorbijreed, raakte de auto het linkervoorwiel van den bus. De bestuurder van den autobus raakte zijn stuur kwijt, reeds eerst tegen den bakkerswagen, waarvan de beheerder tijdig op zij sprong, en toen met volle vaart tegen een boom. De autobus is aan de voorzijde geheel ver nield cn tien ruiten er van zijn gebroken. Van de passagiers die er in zaten de bus was geheel bezet brak juffrouw H. de K. den rechterpols; zij is naar het zieken huis op den Coolsingel gebracht. Juffrouw M. van der S. en de jongeman' J. R. zijn beiden door glasscherven aan de rechter hand verwond cn ter plaatse verbonden. De bakkerswagen is totaal vernield. In een be nedenhuis is een ruit verbrijzeld door een wegspringend stuk hout. Wederom is te Ilillegers- berg een inbraak gepleegd. Thans heeft men zich toegang verschaft tot den Hillogers- bcrgschen Houthandel. Een kistje met eenig geld is meegenomen. Het politioneel onder zoek wijst uit, dat de daders de vlucht heb ben genomen over een der platte daken. De „Welt am Montag" geeft een beschrijving van het leven van den ex- keizer te Doorn en vertelt ook van mee- ningsverschillen tusschen den ex-keizer cn mr. Kan. Deze waren door een kleinigheid ontstaan. Mr. Kan draagt geen hoed, geen stijve boord en geen gekleedo jas, en toen hij eens door Wilhelm was uitgenoodigd vond hij het niet noodig zich te veront schuldigen, dat hij in zijn daagsche pakje kwam Wilhelm zag daarin een beloediging, Hij meende bovendien te kunnen vaststel len, dat mr. Kan, die hem nimmer „Ma jesteit" had genoemd, in zijn omgangstaal met hem te familiaar zou zijn. DicntcngO' volge beklaagde Wilhelm zich over mr. Kan. De Nederlandsche regcering heeft den ex-keizer echter doen gevoelen, dat hij met haar vertegenwoordiger in vrede moest leven. Een nieuw conflict ontstond, toen Wil helm verlangde, dat de Nederlandsche re geering meer marechaussées en liefst zelfa soldaten voor zijn persoonlijke bewaking aan zou wijzen. Toen hij daarop vernam, dat Nederland daar niet aan dacht en vief marechaussées benevens een kapitein meer dan voldoende vond, trachtte Wilhelm een soort eigen lijfgarde te vormen. Natuurlijk kon de Nederlandsche regeering dat niei goedkeuren en Wilhelm moest er van at zien. Deze mecningsverschillen zijn thans ech ter opgelost. Bij een groot banket, clat tei eere van de ex-kroonprins plaats vond, wal ook mr. Kan uitgenoodigd en 'genoot de eer naast de gemalin van den ex-keizer, Hermine, te zitten. Maar toen dc kcizef den vertegenwoordiger van de Nederland sche regeering en het „sympathieke Ne derlandsche volk" geluk wenschte, zeidö mr. Kan, dat hij uitsluitend als huisvriend aanwezig was. Zoil het waar zijnl Omstreeks Paschen opende J. W. een winkeltje in kruidenierswaren in de Van-Ittersum-straat te Zwolle. De geringe belangstelling van de omgeving was oorzaak, dat het zaakje niet bepaald bloeide en in den loop van de vorige week verkocht J.W. den geheelen winkcl-inven- taris aan een collega en ook het buis vcr- wis8eldo van eigenaar voor f '1300, wajirvar W. f 1000 direct, als handgeld, bij den koop opeischto. In den nacht van Donderdag op Vrijdag reden twee auto's voor het winkeltje, ep hierop werd al het huisraad geladen. Vrij4 dag waren de gordijntjes voor den winkel gesloten en de talrijke schuldeischers von* den den eigenaar gevlogen en met hem alle meubeltjes en contanten. Zaterdag sprak de rechtbank te Zwolle zijn faillissement pit. De curator, mr. dr. Stenfcrt Kroese, onderzocht Maandagmorgen den toestand en dienzelfden dag gelastte de rechtbank de inhechtenisneming van J. W.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1