HEERENOVERHEMDEN No. 20081. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 28 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. IVOOi Zeer Groote Keuze in Prijzen vanaf f 2.3Q FEUILLETON. De Reisgenoofe Koninklijk bezoek aan Haarlem. Door de Koninklijke Familie is heden een bezoek aan Haarlem gebracht. Van dit be zoek is door de Haarlemmers een feestdag gemaakt, een Koninginnedag bij uitnemend heid. Allerwegen hing de driekleur uit en in de Kruistraat was een groote eerepoort op gericht. Reeds 's morgens te halfnegen werd het feest, dat onder leiding stond van de Veree niging Koninginnedag, ingeluid met koraal- muziek van den toren der St. Bavokerk, door de muziekvereeniging „Harmonie- Crescendo". Deze muziek werd geopend en gesloten met de Volksliederen. Nauwelijks was de laatste toon van het „Wien Neerlandsch Bloed" weggestorven of de beiaardier van de St. Bavokerk, de heer H. W. Hoffmeester, liet de tonen van het mooie carillon over de stad weergalmen. 't Werd toen al drukker in de stad en toen om halltien het Poliliemuziekkorps on der leiding van den heer R. van 't Hoff met de uitvoering van het concert op de Groote Markt begon, was het al vol bij den weg. De meeste feestgangers droegen Oranje. Tegen kwart voor elven was het zeer druk in de richting van het station. Bij het sla tion stond een groote menigte. Daar had zich opgesteld de Koninklijke Liedertafel ..Zang en Vriendschap". Het stationsplein was voor een groot deel afgezet door de politie, daarbij geassisteerd door de groep Haarlem van de Nedcrland- iche Padvindersvereenigng. Op het perron had zich opgesteld een eerewacht der leden van de compagnie Haarlem van het Landstormcorps „Kenne - merland" van den bijzonderen Vrijwilligen Landstorm onder commando van de reserve- kapitein A. Kluyver. Tegen het oogenblik van aankomst ver schenen mede op het station eenige autori teiten, o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, mr. dr. A. Roëll en de burgemeester de heer C. Maarschalk. Om 10.4:7 u. reed de trein uit Amsterdam, waaraan een Koninklijk salonrijtuig was ge haakt, het perron binnen. Nadat de Koninklijke Familie door den burgemeester was welkom geheeten, wer den door een nichtje van den burgemeester, mej. Keesje Maarschalk, bloemen aan de Koningin en door den zoon van wethouder Slingenberg aan de Prinses bloemen aan geboden. Vervolgens werd naar den uitgang ge handeld, waar de rijtuigen gereed stonden om tc rijden naar het stadhuis op de Groote Markt. Nauwelijks had H. M. zich buiten het station vertoond, of een hartelijk gejuich steeg op uit de menigte achter de politie- afzetting. Toen het gejuich verklonken was, zetten de leden van de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" het Volkslied in, dat door de Koninklijke Gasten met aan dacht werd aangehoord. De stoet zette zich daarop in beweging in de richting van de Groote Markt. Voor de aankomst ten stadhuize had de Koninklijke Familie nog een grootsche hul debetuiging van de Haarlemsche vereeni gingen in ontvangst te nemen. Aan de krui sing van den Kruisweg en de Parklaan had den een veertigtal vereenigingen, ieder ver tegenwoordigd door een viertal leden, zich met haar banieren opgesteld. Op de Groote Markt aangekomen, klonk het „Wilhelmus" van de Politiemuziekver- eeniging. Onder herhaaldelijk gejuich reed de stoet aan het Stadhuis voor, waar de Koninklijke Familie in de hal door den burgemeester en het Dagelijksch Bestuur der gemeente werd ontvangen. Door de ega van den burgemeester werden hier bloemen in de Haarlemsche kleuren aan de Koningin en de Prinses aangeboden. In de Raadszaal werden de Raadsleden voorgesteld, waarna de burgemeester, de heer C. Maarschalk, Hare Majesteit toesprak, op welke rede H. M. antwoordde. Inmiddels hadden zich de kinderen van de Haarlemsche scholen op de Groote Markt voor het stadhuis verzameld lot het bren gen van een aubade. Nauwelijks was dan ook de Koninklijke Familie met «gevolg naar buiten getreden en had onder het daarvoor opgeslagen baldakijn plaats genomen, of onder leiding van den heer Jan de Nobel en begeleid door de muziek van de Vereeniging Harmonie-Crescendo klonk uit 4000 kin derkelen plechtig het „Wilhelmus". Een viertal liederen volgde nog. Daarna werd de dirigent bij H, M. ontbo den, die Haar dank betuigde voor den kin- derzaag. Inmiddels begon het défilé der kinderen langs de Koninklijke Familie. Vooral de Prinses werd door de kinderen toegejuicht. Deze liet zich niet onbetuigd in het be antwoorden van die huldebetuigingen. De rijtuigen waren weer voorgekomen om de Kon. Familie, te brengen naar de woning van den Commissaris der Koningin, waar de lunch werd gebruikt. Onderweg had H. M nog een bloemenhulde in ont- vangst te nemen. Tegen halftwee vulde zich de Groote Kerk met bezoeksters en bezoekers voor het i Feestconcert. Voor deze gelegenheid was j in het kerkgebouw een estrade opgeslagen, I versierd met palmen en groen voor het j Hooge Bezoek. Om twee uur arriveerde H. M. met gevolg. Aan den hoofdingang van het kerkgebouw werd de Koningin ont vangen door den Kerkeraad, die door den voorzitter, den heer Joh. de Breuk, werd voorgesteld. Toen de Koninklijke gasten hun plaatsen hadden ingenomen, werd door het orgel het „Wilhelmus'' ingezet, dat door alle aanwezigen staande werd meegezongen. Daarna werd een keurig programma ten gehoore gebracht, waarbij als solisten op traden mej. Mia Peltenburg en de heer George Robert. Telkens gaf H. M. het sein tot een warm applaus. Na afloop van het concert werd de Kon. Familie weder uitgeleide gedaan door den Kerkeraad. Bij het afscheid betuigde H. M. I Haar dank voor het genotene. Onder gejuich van de menigte werden daarop de rijtuigen bestegen voor den grooten rijtoer door de versierde stad. Be halve door de straten in de binnenstad, werden ook de Amsterdamsche buurtj de Slachthuisbuurt, Schoterweg en Kleverpark bezocht. Onderweg werd herhaaldelijk stil gestaan tot het in-ontvangst-nemen van een bloemenhulde. De eigenaardigheid daarvan was, dat de aangeboden bloemen moesten gekweekt zijn in eigen tuin. Op het Nagtzaamplein werd ook stilge houden. De Koninklijke bezoekers werden hier gehuldigd door het bestuur van den kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" in het Amsterdamsche kwartier, en door een kinderkoor toegezongen. Haar medewer king verleende daarbij de muziekvereeni ging ,,L. J. Coster", die op dit plein een concert gaf. Omstreeks vier uur werd hel station bereikt. Wederom was hier aanwe zig de eerewacht van den Vrijw. Land storm. Nadat van den Commissaris der Konin- gin en den burgemeester afscheid was ge nomen, vertrok het Koninklijk Gezin per salonrijtuig. Met het vertrek van de Koninklijke gas ten was de feestvreugde in de stad niet ten einde. Deze wordt van avond voortge zet met een militaire taptoe op de Groote Markt, gevolgd door een avondfeest in het Brongebouw. De avond zal besloten worden met vuurwerk en bal terwijl ook nog feest- concerten zullen gegeven worden. De belastingdruk voor groote gezinnen. Door den Ned. R.-K. Bond voor Grooto Gezinnen is onderstaand request verzonden aan den Ministerraad: Ondergeteekenden, J. F. M. van Mee geren, te Venlo, en J. H. Kray, te Breda, in hun kwaliteit van resp. voorzitter en secretaris van ^den Nederlandschen R.-K. Bond voor Groote Gezinnen, goedgekeurd bij Kon. besluit van 21 Nov. 1919 No. 27, dezen vertegenwoordigend geven met verschuldigden eerbied te ken nen: lo. dat de groote gezinnen door hun ge talsterkte onevenredig moeten bijdragen in de hier te lande geheven belastingen, in zonderheid de verterings belastingen; 2o. dat vele verordeningen betreffende de Ge meentelijke Inkomstenbelasting in de rege ling van den aftrek voor noodzakelijke le vensonderhoud, bedoeld bij art. 234 d. der Gemeentewet, weinig of niet voldoende re kening houden met de belangen der groote gezinnen3o. dat de thans geldende school geldregeling zeer in het nadeel is van de groote gezinnen; 4o~dat de ingediende ont werp-Weeldebelasting veeleer een bezwa ring dan een verlichting van belastingdruk voor de groote gezinnen belooft teweeg te brengen5o. dat enkele onbillijkheden voorkomen in de personeele belasting, voor zoover deze is een gezinsbelasting, n.l. de heffing op huurwaarde en meubilairdat deze heffingen niet in evenredigheid staan met de draagkracht, in het bijzonder niet bij vergelijking met het draagvermogen der ongehuwden en van de kleine gezin nen, zoodat er bij het bestaande belasting stelsel meer belasting wordt gevorderu, waar minder draagkracht isdat adressan ten daarom Uwe Excellenties eerbiedig ver zoeken het daarheen te willen leiden, dat er te dezen opzichte voor het groote gezin billijkheidshalve meer gelijkheid worde ver kregen. Bovendien veroorloven adressanten zich nog de vrijheid Uwer Excellenties bijzon dere aandacht te verzoeken voor de verdere wenschen als lo. spoedige invoering van een Kijkskin- dertoeslagfonds2o. op gebied van woning bouw, het bouwen van ruimere woningen voor groote gezinnen, zonder dat naar even redigheid de huur wordt verhoogd; en 3o. het beramen van middelen ter bestrijding der levensmiddelenduurtc en controle op 'c prijzen. 't Welk doende, enz. Woninghnren. Naar het orgaan van het Christelijk Na tionaal Vakverbond mededeelt, heeft het algemeen bestuur naar aanleiding van een uitgebracht en goedgekeurd rapport in zake woninghuren, besloten: lo. bij de Regeering aan te dringen, dat zij den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten verlaagt van 6 pCt. op ten hoogste 5 pCt. en de rente voor de reeas verleende voorschotten eveneens op ten hoogste 5 pCt. bepaalt; 2o. de Regeering te verzoeken, om den steun in den vorm van bijslag op de huur, voor zoover dit als gevolg van crisis-omstandigheden noodza kelijk is, te doen voortduren3o. bij de Regeering aan te dringen om te bevorde ren dat voor de met Rijksvoorschot gebouw de arbeiderswoningen de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een bedrag gelijk aan 1/6 a 1/7 van het gemid delde inkomen der arbeiders; 4o. de Re geering mede te deelen, dat het onder 3o. gewenschte is te bereiken door de boek waarde der woningen door afschrijving te verminderen tot het peil der tegenwoor dige waardq, door taxatie te bepalen, en den rentevoet der blijvende voorschotten tot een normaal peil terug te brengen, en de lasten daaruit voortvloeiende tot 75 pCt. ten laste van 's Rijks schatkist te brengen en 25 pCt. ten laste der betreffen de gemeenten 5o. den gemeenten te ver zoeken, zoowel voor haar eigen woningen als voor die der vereenigingen te willen medewerken tot een algemcene huurverla- ging tot het peil onder 30. genoemd6o. de betreffende gemeenten uit te noodigen in verband met de algemeene daling van den rentevoet en de prijsdaling in het alge meen, de beide grondslagen der reeds vast gestelde en eventueel nog vast te stellen erfpachteanons te herzien en zoodanig te regelen dat zij met-een normalen grondprijs en rentevoet overeenkomen, alsmede tot- verlaging van de tarieven en heffingeD over te gaan, welke zoowel op den bouw der woningen als op de exploitatie er van een nadeeligen invloed hebben. Het conflict in de metaalindustrie. Er wordt vanmiddag te 's-Gravenhage een conferentie gehouden lusschen den Melaalbond en de Chr. R.-K. en neutrale werknemersorganisaties. De eonferentie_ met den Rijksbemiddela&r i3, volgens „De Stand.", met het oog hier op verdaagd. De R.-K. Metaalarbeidersbond heeft, naar „Het Centrum" meldt, aan den Metaa'lbond geschreven Met gelijken post ontvingen wij zoowei uw brief van 24 Augustus en den brief van don rijksbemiddelaar met een uitnoodiging voor een conferentie op Vrijdag a.s. Gezien uw schrijven, waarin ook u over eenstemming en oplossing van bet conflict mogelijk acht, vernamen wij gaarne uw zienswijze, of u de conferentie van den rijksbemiddelaar wilt afwachten of vóóraf zonder deze, een poging wil doen om tot overeenstemming te komen. Mocht dit laatste het geval zijn, dan zien we liefst spoedig een uilnoodiging voor een confe rentie van u tegemoet. Het bestuur van den (soc.) Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond heeft den volgenden brief aan den Melaalbond gezonden:: Uw schiijvon van 24 dezer geeft oils aanleiding, nog een enkele opmerking te maken. Wij zijn ons niet bewust, bij do bespre kingen met uw bestuur over het conflict te Rotterdam eenigerlei voorwaarden te heb ben gesteld, die verdere onderhandelingen onmogelijk maken. U heeft bij die besprekingen de vraag gesteld, op welke wijze wij een spoedige oplossing van hel conflict mogelijk achten. Ons antwoord op die vraag was, dat wij bereid, waren op de basis van de 48-urige werkweek een regeling te treffen voor eventueele overwerkvergunningen. Een uitlating, dat wij bij het niet tot stand komen van een regeling met ingang van 1 October a.s. overal zouden weigeren onze leden langer dan 48 uur te doen werken, is door ons zóó niet gedaan. Wij hebben ge zegd, dat wij niet voornemens waren, als de minister van arbeid eventueel de door den heer Zaalberg gedane toezegging om trent het geven van nieuwe overwerkver gunningen met 1 October tot maximum van 51 uur teniet deed ,ons daarbij neer te leg gen. En dat wij ook niet van plan waren, als de overwerkvergunningen wel tot 51 uur beperkt werden en de minder te werken uren niet door loon gecompenseerd zouden worden, dat zonder meer te aanvaarden. Ons voorstel om een regeling te treffen was dus bedoeld om het ontstaan van nieuwe conflicten te voorkomen. Wij zijn nog steeds van meening, dat het treffen van een algemeene regeling in het belang van de industrie is. Mocht u echter van meening zijn, dal het beter is dat elk geval van overwerijvergun ning op zichzelf beoordeeld wordt, dan blij ven wij bereid ook daarvoor een oplossing te overwegen, mits dit geschiedt op de basis van de 48-urige werkweek. De heer G J. D. C. Goedhart, directeur van de stenografische inrichting bij de 1 Tweede Kamer, zal tegen 1 November zijn pensioen aanvragen Hij heeft meer dan vijftig dienstjaren bij den stenografischen dienst Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. te Schipluiden door ds. T. J. H. Steenbeek, te Leidschendam. In de te Utrecht voortgezette jaar- lijksche vergadering van den Christelijk- Nationalen Werkmansbond zijn de hecrcn J Bakker, «1. W. Meyer en E. Ronding als leden van het hoofdbestuur herkozen. Er werden besprekingen gehouden'over het te wijzigen sociaal program van den Chr. Nat. Werkmansbond. Aangenomen werd daarbij o.a. een voorstel om ten opzichte van den nachtarbeid in het program te bepalen, dat deze arbeid tot het uiterst noodzakelijke beperkt dient te blijven. Het programpunt: De arbeidsbepalingen worden op alle be drijven toegepast, werd gewijzigd inDe bepalingen van de Arbeidswet worden op die bedrijven en takken van arbeid toege past, welke niet van de natuur afhankelijk zijn. Evenals vorig jaar hoopt de Broeder schap voor Diakenen weer een conferentie -te houden, van 15 tot 18 September, in het bekende conferentie-oord ie Lunteren. Be- doeling dezer Conferentie is de arbeiders (sters) in dienst der Inw. Zending samen j te brengen. Gisterochtend, om halfelf is Prins Hendrik tc Hoogeveen aangekomen. Voor het stadhuis werd hij verwelkomd met mu ziek van het Haagsche Polilie-muziekkorps. Bij de ontvangst ten stadhuize door den burgemeester werd den Prins een zilveren herinneringsmedaille aangeboden, alsmede eon door -dei} schilder Van der Boon, uit Rolde, vervaardigd album met ^penteeke- ningen der gemeente. De Prins beantwoord» de de toespraak van den burgemeester en bracht daarbij de bijzondere gelukwen- schcn van de Koningin aan de stad over. Z. K. H. richtte ook eenige woorden tot den heer Van der Boon Nadat de eerewijn was rondgediend, werd een bezoek gebracht aan de Coöp. Stoomzuivelfabriek. Daar werd de Trins ontvangen door den heer II. Schei haas. voorzitter van de coöperatie Nadat dc fabriek bezichtigd was, werd een be zoek gebracht aan hel kinderherstellings oord „Het Noorderhuis", waar de Trins door dr. Schucking Kool, voorzitter van het Centraal Genootschap voor kindcrherstel- lings- en vacantie-kolonies, werd toegespro ken. Daarna wend gereden naar de Drentsche Landbouw-tentoonstelling, waar Z. K. II. werd ontvangen door den voorzitter van het I). L. G. en het besluur van de Nij- verhcidslenl-ionslelliiig. In dc afdeeiing 'zuivel werd' den bezoekers dc oersle Drent sche kaas aangeboden. Na den rondgang werd in hel tentoon stellingsgebouw hel noenmaal gebruikt. Bij Kon. besluit van 20 Augustus zijE benoemd tol ridder in de orde van Oranje- Nassau: mr. J. L. Bouma, burgemeester, W Koolman, secretaris van Hoogeveen, on 1L G. Gralama, rozenkweeker, aldaar. Te Enschedé is gisteren geopend de 17de jaarvergadering van de Vereeniging van Directeuren van Gem. Reinigingen in Nederland. Aanwezig waren o.m. twee af gevaardigden van den Duitschen Bond van directeuren van Reinigingsdiensten, de hee- ren Schroder, Frankfort en Lünger, Rheydt De voorzitter, de heer C. de Ruyter, dir. van de gem.-rciniging te Arnhem sprak het wel komstwoord. De heer E. Woudstra, dirccteui van de Gem.-Reiniging te Enschedé, hield een inleiding over den Enschedeschen reini- gings- en ontsmellingsdiensL Des avonds werden de deelnemers aan de jaarvergadering ten gcmeenlehuize door het Dag. Besluur ontvangen. Na de officieele ontvangst werden de deel nemers uitgenoodigd tot bijwoning eener bioscoop-voorstelling, waar o.a. de geheele Enschedesche Reinigingsdienst in bcdrijl werd te zien gegeven. UIT NED. OOST-IN DIE. Suikerfaillissementen op Java. SOERABAJA. 27 Aug. (Aneta). Het fail lissement is uitgesproken van Yoesoef Ilaji Achmat, met een passief van f 21/* millioen; Gani Ilaji Achmat, met een passief van ruim f 11 millioen, en Gani Bin Dada, met een passief van ruim f 4 millioen Het actief in deze drie faillissementen is vrijwel nihil. Naar het Haagsche Anela-kanloor ver neemt, betrelt het hier drie Brilsch-Indische makelaars, die hoofdzakelijk speculatief za ken deden in tweede-handssuiker. Yoesoef, die reeds in 1920-21, toen hij groote posities in tweedehandssuiker had loopen, failliet is verklaard, doordat de suikerprijzen daalden, waarbij toen twee Banken groote verliezen leden, is een broer van Gani (Ilaji betee- kent zóón van). Het faillissement' zou een gevolg zijn van het wederom terugloopen van de suikerprij zen. RECLAME. in de merken: Trlcoline, 2567 Durola, Silcolette. enz. (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. II. C. 20) 3 September. „Ik ben blij, dai mijn brief je heeft ver maakt. 't Is waar, de verrukkelijke, ver sterkende lucht aan het strand, mijn zee- meerminnegestoei in het warme, heerlijke zeewater en ook dat de lieve Liliane bij me is.... dat alles doet me goed. Ik ben wat magerder geworden en vooral voel ik me .dapperder. ,,'s Morgens, als ik even opsta, om mijn raam le openen, en dan weer in bed ga, denk ik heelemaal niet meer aan den dood van Mélisande. - „Vandaag zijn er woorden in mijn her sens opgedoken, alsof zij ontsnapt zijn uit 'een donker hoekje, waar ik niet wist, dat £e waren.en zoo onverwacht, dat ik er Verbaasd van was en begon te lachen: 't ^ijn de laatste woorden van het sonnét van Orante!!! Schoone Phillis, men wanhoopt, Terwijl men loch blijft hopen. „Merkwaardig I 't Is of dde regels voor mij vijn geschreven 1 En nog nooit heb ik daar ïot nu aan gedacht. „Helaas! „Terwijl men toch blijft ho gen," Kerjean, niets is meer waar dan Heb je me niet zelf gezegd, dat op ®ijn leeftijd hopen „een plicht" was?.... "e hebt le Parijs de Moriceaus even ont moetJe hebt hen over me gesproken. Als ze nu over me spreken meteen van hun vrienden.en als. „Beste Kerjean, sommige herinneringen te vergeten is moeilijk Ik bemerk dat maar al te goedl Zou het aan anderen even onmogelijk zijn als aan mij?Ik den dwaas't Is me net of een gevoel van vreugde me doorstroomt, of ik een voor gevoel heb van geluk en of God alleen maar wat vertrouwen van mij eischt, een beetje moed en geduld „Tot ziens, beste Bizulh van vroeger, lot ziens, mijn jonge oom, mijn oude broer. Je zeer toegenegen PHYLLIS. 6 September. „Kerjean, wat ben je toch goed om aan mijn verjaardag te hebben gedacht.Ik heb dien dag zoo gehuild, toen ik aan mijn pleegmoeder dacht; zoo erg gehuildI.... Mijn verdriet scheen mij zoo ondraaglijk groot.Toen kwam je brief.en ik voelde me minder verlaten, minder verdrie tig. 01 't Is toch een groot voorrecht om den Reuzen-Bizulh tot vriend te hebben, zon der zelf Asschepoetsler te zijn. „De kleine Liliane. die me eens naar den datum van mijn verjaardag had gevraagd, heeft er, evenals jij, ook aan gedacht. Zij was om tien uur met haar vader uitgegaan en toen zijn ze beiden met bouquetten rozen voor mij thuis gekomen.... Die attentie van dochter en echtgenoot scheen mevrouw Yalois le hinderen. Zij is geen goed mensch en ik geloof, dat ik haar niet beval. Kerjean, nu de twee maanden, die ik op proef was, voorbij zijn, vrees ik een ander onderdak te moeten zoeken. Waarom zou men mii be houden en waartoe ben ik eigenlijk bruik baar? „Nogmaals wel bedankt. Je toegenegen PHYLLIS. 9 September. „Kerjean, als je over mijnheer Valois spreekt, zou men zeggen, dat je jaloersch bentl Denk je soms, dat ik dc plaats van den „Reuzen-Bizulh" aan iemand anders zal afstaan? Die brave man is nog mijn eenige hoopl Hij is dol op zijn dochtertje en ziet hoe veel het kleine ding van me houdt. Misschien overtuigt hij zijn vrouw nog wel mè te Parijs te behouden en misschien vind ik, als ik heel eerbiedig en heel vriendelijk ben, ten. slotte nog wel genade in de oogen van mevrouw Valois. „Juist gisteren heeft mijnheer Valois ge zien, dat ik had gehuild (helaas, Kerjean, er zijn dagen en uren, dat ik er niets aan kan doen, dat ik huil) en tamelijk tactloos, maar met blijkbare welwillendheid, vroeg hij me of iemand me verdriet had gedaan. „Neen mijnheer," antwoordde ik, „maar u weet, ik heb eenige weken geleden mijn pleegmoeder verloren; ik had haar zielslief en voel me nu zoo alleen op de wereld En daarom ben ik niet alijd zoo flink als wel moet." Hij bracht daartegen in: „U slaat niet alleen op de wereld, u moet bij Liliane blijven, juffertje, bij ons en we zullen u erg verwennen en heel gelukkig maken, dat beloof ik uen ik wil niet meer, dat u huiltAl waren die woor den dwaas en al was het onzin, om te den ken, dat de sympathie van menschen, die niets voor me zijn, me gelukkig zou kunnen maken en de reden om te huilen zou kun nen wegnemen, de bedoeling was toch edel moedig. „Mijnheer Valois scheen erg aangedaan en één en al verlangen om me zijn mede lijden te loonenHij nam mijn hand in de zijne, net zooals jij, als ik verdriet had. Wees maar bedaard, hoor] Ik heb mijn hand gauw teruggetrokken; ik vind het afschu welijk als een vreemde me aanraakt Maar ik heb mijnheer Valois oprecht be dankt voor zijn goedheid. Had mevrouw Valois ook maar wat medelijden met mei De gedachte om op zoek te gaan naar een an dere betrekking, me weer te gewennen aan andere gezichten, opnieuw le trachten me, zoo goed en zoo kwaad als het kan, aan le passen aan een nieuwe omgeving en vooral de gedachte om die kleine Liliane te ver laten. wier aanhankelijkheid ik zoo op prijs stel, drukt me meer dan *ik zeggen kan. „Kerjean, ik zou alleen dón Liliane graag willen verlaten, ah er iets gelukkigs voor mij het eenige geluk gebeurde0, Kerjean, is het niet vreemd, dat ik nog iels gelukkigs kan verwachtenen dat ik daarop zoo vertrouw zonder andere re denen, dan die, welke uit mijn hart opwel len, dwaze en toch zulke aantrekkelijke re denen, die met het versland niets te maken hebben „Tot weerziens, mijn allereenige en aller beste vriend. Als je in mijn binnenste kon lezen, zou je ongetwijfeld zien, hoe je ongelijk hadt, om jaloersch te zijn op het geen er gebeurd is. Ik heb eens iemand ik weet niet meer wie hooren zeggen: „Zij is een vrouw, die maar éénmaal zal welen wat liefde is." Men zou dit van mij ook kunnen zeggen, Kerjean, maar men zou er aan moeten toevoegen: „Zij is ook een vrouw, die maar eenmaal zal welen wat vriendschap is." Je PHYLLEKE- Villa „De Golven", 10 September. „Beste Kerjean, ik vertrek morgen zoo vroeg mogelijk. Ik verlaat lloulgale en de Valois. vrijwillig, ik verzoek je dit wel te willen gelooven hoewel men mij niet tracht te overreden om te blijven, 't Is een weerzinwekkende en absohut belache lijke geschiedenis, die ik je weldra zal ver tellen. Je hadt gelijk. Ik heb gebrek aan ondervinding maar de wereld is soms zoo verbijsterend slecht. „Ik hoop. dat juffrouw Arguin me nog eenmaal onderdak zal willen verleenen. Zij scheen geneigd mijn voornemens om te wer ken le steunen, en ik zal haar niet vrager mij langer te helpen, dan strikt noodig is om een andere betrekking te vinden En bovendien, Kerjean, waarheen zou ik moe-, ten gaan, als 't niet naar haar is? Ik heb niemand anders „Ik vraag je niet me in de me Offémont te komen bezoeken. Indien mijn ongevraag de komst juffrouw Arguin lastig zou zijn, zou ze zeker niet nalaten mij het ongepaste van je bezoek in haar huis te verwijten Ik zal daarom liever in de rue Boursault bij jou komen, tegen zes uur:Schikt je dal? Ik heb zoo'n behoefte je te ontmoeten 1 „Tot weldra; neem in gedachte mijn Jiand en druk die stevig in jouw goede, flinke eerlijke vriendenhand. PHYLLIS. (Wordi v^rvnlgd.} 0

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5