AGEHDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. Zaterdag. „Zomerzorg" Dansavond van „The Jolly Night Jazz" ten bato van de slachtoffcre der stormramp. Halfnegcn. Zondag. „Zomerlust" (tuin): Concert muziekgezel schap „Orpheus". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags malinée te 2 uur. 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 lot 4 uur. Stadszaal van 31 Aug. tot en met 6 Sept.: Cinematografische voorstelling „Hoe ik mijn kind gedood heb.' 8 uur'. Oegst geest: Winkelweek tot 1 Sep tember. De avoDÜ-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en mot Zondag 30 Aug. a.8. waargenomen door de apotheken van de hceren P. du Croix, Rapenburg, tel. 807 en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502. De apotheek van dc „Hulp der Mcnsch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reeppten. Alleen voor leden van dat fonds. zien. „De droom van iedere huisvrouw" is hier tentoongesteld in den vorm van een collectie „OsnabrücKèr Alluminium werke" en „Küpperbusch" comforen en fornuizen. De fruithandel van den heer Nic. Del Sasso doet ons waterlanden. Een meloen van bijzondere grootte vormt de hoofdscho tel waarnaast andere hjne vruchten zijn ge rangschikt. Een eveneens heerlijke als mooie uitstal ling geeft de heer II. de Wil. Verschillende fijne vruchten worden ook hier lenloonge- steld. Niet minder degelijk bleek ons dc etalage van den heer P Sin geling, die schoenwerk op keurige wijze heelt gerangschikt. Vervolgens zien wij de opbrengst van „de Koe", ten toongesU-ld in de zaak van den heer A. Maat, die uitkomt met verschillende melkproducten. Een schitterend donkbeld geeft ons de heer H. v. d. Leeden met zijn koloniale waren. Zeer zeker ©en „gce9lige etalage". Vanaf de openstelling tot aan het sluitingsuur van dezen eersten dag^trok deze etalage een menigte belangstellenden. Een prachtig uil- gevoerde nabootsing van het nieuwe bank biljet van f 10. samengesteld van rijst, gort, koffiebooncn, enz., trekt aller aandacht. Van hier vertrokken wij naar de Gevers- straat, waar wij dc smaakvolle „fijne" eta lage bewonderden van den heer Ed. H. de Bruijïi. Verschillende fijne odeurs zijn hier tentoongesteld. In de drogisterij „De Pionier" zien wij wederom verschillende onmisbare artike len. De hoer M. C. y. d. Burg, zeker voor niemand een onbekende, blijkt wel te we len welke artikelen velen van noode hebben. Op een ander gebied komen wij in „De Olmen": de luxe-bakkerij van den heer J. M. Hoogeveen, die blijk geeft op het gebied van kunstwerk „thuis" ie zijn. De étalage van café „Centraal" is weJ klein, doch geeft ons wel te zien, wat ook hier ie verkrijgen is. Verschillende dranken zijn hier heel goed opgesteld. Rijderde door de „Deuizstraal" viinden wij op den hoek de slagerij van den heer G. M. Hofman. Het behoeft geen betoog, dat de heer lk oen waar kunstenaar in zijn vak is. Hiernaast hebben wij de etalage vam den heer Th. van Beek, die een mooie etalage heelt samengesteld van „Koffie en Thee". De gebroeders Koelman stellen ons als hoofdzaak voor „Radio", vooral den laai- sten lijd voor velen niet onbokond. Een prachtige etalage vinden wij bij den heer C .Labree, samen-gesteld van fijne koek en suikerwerken. Aan dc overzijde bemerken wij een nog bijna nieuwen winkel, waarin de heer J. M. Woliers een keurige Koffie-otalage biedt. Vervolgons reden wij naar de Assendelft- straal, alwaar de firma Rijsbergen en Men ken ons melkproducten en fijne vteesch- waren biedt. In de kleine Schoolstraat vinden wij nog twee zeer goed opgestelde e lal age's van den heer P. de Visser. Het een doet ons zien kaas, boter en eieren; het ander een col lectie groenten en fruit. Een flinke reis wordt ons gebodon naar het „Oude Dorp". Eén etalage vinden wij daar. Het is wol ver uit het „centrum", doch het is de moeite waard deze reis te maken. De heer W. J. Oudshoorn laat ons zien, welke verschillende soorten brood in zijn bakkerij gemaakt worden. Heerlijk luxe doch ook smakelijk krentenbrood vinden wij daar. Terug kecrende rijden wij voorbij de etalage „Bernse" in de Geversstraat, waar wij allerhande aardewerk-artikelen vinden. De bijzonder smaakvolle etalage van den heer G. D. Caspari is zeker eon kijkje waard. Een prachtige verzameling van ta pijten en meubelen biedt ons iels „moois". Mej. Van den A meele laat ons een bij zonder „geestige" etalage zien. Verschillen de wollen en andere goederen voor klein en groot voor winter of zomer kunnen wij hier vinden. Rijdende door dc Nassaulaan naar de ferweeweg brengen wij het laatste bezoek aan de firma Falke, die ons zijn kunst producten van „wol" te zien geeft, die bijna alle in eigen breicrij gefabriceerd worden. Dankbaar na zulk een lange rit stapten wij af in het „Witte Huds", .waar, ons de ihee wel smaakte. Hier werd aan hel gezelschap nog voorge steld de heer Jngenool, directeur van den Centralen Nederlandschen Middenstands bond, die door omstandigheden jammerlijk was te laat gekomen om de opening bij te wonen. Niettemin sprak de heer lngonool zijn hartelijke sympathie uit voor het welzijn der gemeente Oegslgeest en haar midden stand. De tijd was hierna weldra aangebroken voor de beoordeeling der etalages. De jury bestond uit de heeren D. Henstra uit Rot terdam, J. F. van Vclthuyzen uit Haarlem en J. Heizen uit Den Ilaag. Naar ons werd medegedeeld, door don voorzitter, allen ter zake deskundigen. De uitspraak later op den avond bewees ons dit ten volle. Van de eta lages was dit jaar o.i. bijzonder veel werk gemaakt, en voor de jury was de laak niet gemakkelijk. De uitslagen zijn: Mooiste etalage: le prijs met eereprijs: J. Schrijvers, met 29 punten; 2e priis met 3en eereprijs: Th van Beek, met 24 punten; 3e prijs: J. M. Wolters, met 23 punten; 4e prijs, J. M. Hoogeveen, even eens met 23 punten, eervolle vermelding, G. D. Caspari, met 18 punten. Geestigste etalage; le prijs, II. van der Leeden, met 27 punten; 2e prijs, mej. Van den Ameele, met 23 punten. Verkoopkrachtigstc etalage lste prijs met 2den eereprijs, Ed H. de Bruyn, met 27 punten; 2de prijs, W. J. Woestenburg, met 25 punten; 3de prijs, A. F. Meyer, met 23 punten, en eenzelfde prijs voor W. Overvliet, met evenveel punten; 4de prijs, G. M. Hofman, met 23 punten, en eenzelfde prijs, A. J. Duiverman, met 22 punten; eervolle vermeldingen: Nic. Del Sasso. met 19 punten, en H. A. G. van Bel len. met 17 punten. Des avond9 omstreeks 8 uur werd door het muziekgezelschap deT N. Z. H. Tram een muzikale rondgang gemaakt. Een groole mcnschenmenigte werd hierdoor op de been gebracht, wat dc gezelligheid verhoogde. Zoo hier en daar bemerkten wij enkele zeer goed in 't oog loopende „reclames", die omlijst waren mei gekleurde elcctrische verlichting. Het is ee;i zware dag geweest, inzonder heid voor de winkelweek-commissie, die zeker met groote voldoening op haar ver richten arbeid kan terugzien. "Hopen wij op nog meer belangstelling op de nog volgende dagen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheid en schulden. Het Duitsche antwoord op Brian's nota is tc Parijs overhandigd. Het is slechts één pa gina met getypt schrift. Duitschland dankt Briand voor den vriendschappelijken toon zijner nota en verklaart bereid te zijn ge delegeerden te zenden naar de voorgestelde conferentie van juristen. Zoowel iü Frankrijk als in Engeland is de pers niet tevreden inzake de schuldenkwes tie na de besprekingen tueschen Caillaux en Ohurchill. Ofschoon volledig kennis nemend van de concessies, die Churchill heeft gedaan, tot de annuleering van de helft der Franschc schuld toe, betreurt de „Temps" toch de weigering van Churchill om de stortingen van Duitschland in aanmerking te nemen, ofschoon Frankrijk het plan-Dawes op aan drang van Engeland en Amerika aanvaard- de. Thane zou men willen dat Frankrijk de geheele verantwoordelijkheid aanvaardt, waaruit men kan opmaken, hoe groot het vertrouwen is, dat Londen en Washington in het plan-Dawes stellen. Het „Journal des Débats" schrijft dat het een monsterachtige onrechtvaardigheid is, dat van alle landen, die aan den oorlog heb ben deel genomer^, Frankrijk 't ergst behan deld wordt, terwijl zijn bondgenooten voort durend ten gunste van Duitschland tusschen beide komen. De Manchester Guardian is van meening, dat Caillaux alle reden heeft, om voldaan to zijn. Het blad wijst er op, dat een annuïteit van 12 1/2 millioen pond tusschen 2 en 2 1/4 pence van de inkomstenbelasting zou ver tegenwoordigen, terwijl het aan den Brit- schen belastingbetaler zou ^lijven, geduren de 62 jaren de overige 4 3/4 pence te betalen ten behoeve van de Franeche belastingbe talers. De „Evening Standard" is ook van mee ning, dat Caillaux zich zeer verdienstelijk voor zijn land heeft gemaakt, doch dat dit helaas van de Britsehe onderhandelaars niet kan worden gezegd. Uit. Churchll's woorden blijkt, zegt het blad, dat veeleer politieke dan financieel© overwegingen de Britsehe regeering er toe hebben gebracht, een deel van haar eischen tc laten vallen. Het is ech ter de vraag, of de Engelscbe belastingbeta ler daarmede accoord gaat. Engeland moet nu jaarlijks ongeveer 40 millioen p. st. aan Amerika betalen, terwijl het van Frankrijk slechts 12 1/2 millioen p. st. zou ontvangen, van Duitschland slechte een klein bedrag en wie weet hoe weinig van de andere gealli eerden. In de afspraak, dat Frankrijk meer zal betalen indien het gunstiger voorwaar den van Amerika verkrijgt, stelt het blad weinig vertrouwen. De liberalo „Star" is eveneene van mee ning, dat Caillaux over de geheele linie heeft gezegevierd. Het blad betreurt het, dat Baldwin, die toch ate premier feitelijk verantwoordelijk is voor de regeling, van Frankrijk al even ongunstige voorwaarden heeft verkregen als van Amerika. Engeland zou gaarne de intergoallieerde schulden ge heel hebben geschrapt, zegt de „Star", doch nu Amerika, dat 122.000 menscheri in den oorlog heeft verloren, geen concessies heeft willen doen aan Engeland, dat een millioeü mensohenleven8 offerde, ie dit niet moge lijk. Engeland kon echter niet zijn geheeld echuld aan Amerika aflossen, indien zijn debiteuren slechte de (helft öf een derde be* talen van hetgeen zij Ket yersohuldigd zijfl* Hel blad begrijpt niet, hoe een Brifsch pre mier het wagen durft, een dergelijke rege ling aan zijn volk voor te leggen. In verschillende kringen wordt betreurd, dat Baldwin tijdens de onderhandelingen niet te Lond-n aanwezig was. Opgemerkt wondt, dat Baldwin in de beslissing, die door 12 ministers moest worden genomen, waarschijnlijk niet is gekend. Algemeen wordt verwacht, dat de regeering, wanneer het parlement weer bijeen zal zijn gekomen, moeilijke dager, zal beleven. BELGIE. Conilict geëindigd. Waar 75 pet. der arbeiders in de mecha nische industrie en ook de patroonsverecni- ging zich hebben vereenigd met het bemid delingsvoorstel zal Maandag in de metaal nijverheid het werk worden hervat. 15.000 arbeiders in de staalindustrie sta ken echter voort, eveneens als protest tegen een aangekondigde loonsverlaging. Voor dezen verzoekt de nationale commissie der metaalarbeiders verder om internationalen steun. DUITSCHLAND. Tegen de duurte. De regeering heeft besloten, om tot het doen dalen der prijzen op grond der cartel- verordening allo machtsmiddelen aan te wenden tegen misbruik van economische machtspositie. Eventueel zal eene aanklacht voor het kartelgerecht worden ingediend. Verdragsclausules met personen, die om de een of andere reden voor de economie scha delijk zijn, zullen worden opgeheven. "Wan neer deze maatregelen geene uitwerking hebben, zal eene verscherping der kartel verordening plaats hebben. Bij het aanbe steden van openbare werken zal weder vrije concurrentie ten doel hebben, worden be straft. Bij het beheeren van staatsgelden zal naar daling van den rentevoet gestreefd worden. De Rijksbank zal bij bare crediet- politiek vooral bedacht zijn op uitbreiding van het kartel wezen. De Rijksregeering roept de geheele bevolking op, de actie tot het doen ontstaan van prijsdaling te steunen. FRANKRIJK. Marokko an Syrië. De Fransehen hebben in Marokko weer nieuw gebied bezet, doch het groote offen sief is nog niet losgekomen. Tegenover het voordeel hier, slaat echter het nadeel in Syrië. Ook Deir-el-Sor moet door dc Drusen zijn genomen. Een Engelsch convooi, op weg van Bag dad naar Beirort, is door roovers aangeval len en van een zending goud beroofd, ten N. van Damascus. ENGELAND. De Australische reeliedenstaking. Dc man die de keien heeft geworpen door de ruilen van Baldwin'9 v/oning blijft in arrest. Hij zeide, dat hij reeds eenige maan den. erg leed in het hoofd. Uit Melbourne wordt bericht, dat bevelen tot deportatie zijn uitgevaardigd tegen 4 per sonen. in verband met de niet-officieele sta king der Britsehe zeelieden. De staking blijft zich echter uitbreiden. ZWEDEN. Het Kerkcongres. De conferentie heeft de volgende onder werpen behandeld: De kerk en de Christe lijke opvoeding; De opvoeding der Christe lijke persoonlijkheid; Opvoeding tot coöpe ratie; Opvoeding tot internationale levens- en wereldbeschouwing; Opvoeding tot een beter begrijpen van het Oosten en het Wes ten. CHINA. Tegen het communisme. Het verzet tegen het communisme neemt toe. In Kanton en daarbuiten is het lot ge vechten gekomen. De rooden zijn in Kanton teruggeworpen. Hoe de strijd in de stad ver loopt, is nog niet te zeggen. De Ghineesche Kamer van Koophandel te Hongkong waarschuwt, dat doorvoering van den boycot op de Engelscbe scheepvaart Hongkong en ook Kanton zeil ruïneert. Karachan, de Russische gezant le Peking, is naar Moskou. Voorgoed? De Fransche schulden. PARIJS, 28 Aug. (Havae). Het „Jour nal" zegt, dat Caillaux, toen hij in den ministerraad een uiteenzetting gaf van de Engelsche voorstellen, verklaarde, van mee ning te zijn dat de Engelsche minister van financiën niet verder zou kunnen gaan. Hij maakte verder zijn voornemen ken baar om 16 Sept. naar Washington te gaan ten einde snel te komen tot het vaststel len der richtlijnen voor een overeenkomst. De delegatie zou vervolgens de detail-pun ten regelen. De „Echo de Paria" gelooft niet dat definitieve regelingen met Ame rika en Engeland voor October zullen tot stand komen. De „Matin" meldt dat Cail laux heden een onderhoud zal hebben met Theunis die uit Amerika terugkeert. De bladen zijn algemeen van oordeel dat Cail laux onmogelijk te Londen gunstiger voor waarden had kunnen bedingen, maar zij wijzen er tevens op dat op de Fransche be grooting van inkomsten geen betalingen door Duitschland gedaan, zullen kunnen voorkomen. WASHINGTON, 27 Aug. (Reuter). De plaatsvervangde minister van financiën, Winston, verklaarde, dat de Amerikaan- sche commissie voor de schulden ernstig wil overwegen hoe groot Frankrijks capa citeit is om Amerika te betalen en dus ook rekening zal houden met hetgeen Frank rijk aan Engeland aal hebben te betalen. Het ministerie van financiën is van oor deel dat de Fransche schuld geheel op de zelfde wijze moet worden behandeld als alle andere buitenlandsche schulden en het eischt dus betaling van het geheele kapi taal met de interest maar het kan niet voorspellen wat het totaalbedrag is dat van Frankrijk zal kunnen worden ontvangen.. NEW-YORK, 28 Aug. (Reuter). Dc voor naamste ochtendbladen, de Engelsch-Fran- sohe schuldregeling besprekend, stellen het voor alsoF Caillaux wenscht Amerika in moeilijkheden te brengen. De „World" zegt, dat, als Caillaux en Churchill meenen, dat het schulden-vraagstuk met diplomatieke gladheid gebaat is, zij het mis hebben. Ab solute open-hartigheid en eenvoud zutten Frankrijk in de a.s. onderhandelingen met Amerika meer helpen dan al te handig ge goochel van den duisteren Caillaux. Uet blad besluit met te zoggen, dal handelingen als die van Woensdag, Amerika's vrees voor Europeesche verwikkelingen bevestigen. De (New-York) „Times" zegt, dal dc Ame- rikaansche schuld politiek niet door de En- gelsch-Fransche onderhandelingen beïn vloed zal worden. De Britsehe voorstellen omvatten het royement van een gedeelte der Fransche schuld, doch de Amsrikaansche regeering heeft meer dan eens plechtig ver klaard, zulk een royement niet te kunnen toestaan, noch iets anders dat de onaantast baarheid der internationale schuld aantast De tol-oorlog met Duitschland. BERLIJN, 28 Aug. (V. D.) Volgens een telegram uit Warschau heeft het Poolsche ministerie van Financiën een zeer grooten teruggang van de douane-inkomsten sinds hel begin van den Duitsch-Poolschen douane-oorlog vastgesteld In Mei werd ont vangen 28 millioen zloty, in Juli 17 mil lioen en in de eerste helft van Augustus 4 millioen. Het socialisten-ccngies te Marseille. MARSEILLE, 28 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Het socialistische congres heèft met alge- meenc stemmen een motie-Otto Baucx (Oos tenrijk) aangenomen, waarbij afkeuring wordt uitgesproken over de Communistische Internationale, die de nationalistische op standen in Azië en Afrika aanmoedigt, en voorts de socialistische partij uitnoodigt elke aan de Russische sovjet-republieken vijan dige politiek te bestrijden; tevens verlangt de motie hervatting der vredelievende poli tieke en economische betrekkingen mei de sovjets, waardoor die landen aangemoedigd zullen worden er naar te streven hun re gime te democratiseercn en de politieke vrij heid te herstellen. Ten slotte doet dc motie een beroep op de socialisten van elke scha keering om te strijden voor het zelfbeschik kingsrecht der verdrukte volken in Azië en Afrika en voor de afschaffing van hot ter rorisme, welk dat ook zij. Het congres is gesloten De strijd in Marokko, FEZ, 28 Aug. (Havas). De Fransche co lonnes in het land der Branes hebben hun aaneensluiting bewerkt waarmede het doel der operaties in dit gebied ia bereikt. Groe pen Beniuriaguel en Branes begonnen be sprekingen over hun onderwerping. De nog opstandige Branes-stammen blijven naar het noorden terugtrekken. De Fransche troepen bezetten dus het land der Branes ondanks hun hevigen tegenstand en na hardnekkige gevechten, in twee dagen. In den centralen sector blijven onze aviateurs Djebel-Mcssoud en Djebel-Mediona bom bardeeren. In het weeten heerscht groote activiteit rondom Chechouan waar afdee- lingen Beni-Ouriaghel met artillerie en mu nitie zouden zijn aangekomen. Damascus bezet7 LONDEN, 28 Augustus (N.T.A. Draad loos). Onder alle voorbehoud wordt te Ba- rijs een bericht uit Adana gepubliceerd vol gens hetwelk de Drusen Damascus hebben bezet en de Fransohen zich met zwaro ver liezen hebben teruggetrokken. Uitbreiding der zeeliedearstaking. KAAPSTAD, 28 Aug. (Reuter). De zee- hedenstaking heeft zich ook tot Kaapstad uitgebreid. Het stoomschip „Balkuratv dat 's-middags naar Australië had moeten ver trekken kon niet uitvaren. Het stoomsohip Arundel Castle" heeft ook last van de staking en zal mogelijk morgen evenmin kunDen vertrekken. Staking in Amerika. LONDEN, 28 Aug. N. T. A. Draadloos). Uit New-York wordt gemeld, dat de order, om in staking te gaan en het werk in de antihraciolmijnen Maandagavond neer te leg gen, thans is afgekomen, waardoor dus allo hoop om tot een vreedzame oplossing le komen den bodem ie ingeslagen Ernstige toestand in Bolivia. NEW-YORK, 28 Aug (V. D.). Volgens hier ontvangen betrouwbare berichten, heb ben in La Paz, de hoofdstad van Bolivia, buitengewone politieke gebeurtenissen plaats die het onmogelijk maakten de op Dinsdag voorgenomen inwijding van den nieuwen president te doen plaats hebben. Gemeld wordt, dat president Saavedra, die zou aftreden, aan het bewind is geble ven, steunende op het leger. Zestig gevangenen geïusaleerd? PARIJS, 28 Aug. (V. D De bladen mel den uil Warschau, dat volgens berichten uit Engelsche bron de Sovjets te Minsk 60 Poolsche gevangenen zouden hebben doen fusilleeren. Doodelijk ongeval. WASHINGTON, 28 Aug. (N. T. A. Draad loos). Bij schietoefeningen met den ge- schuttoren aan boord van het oorlogsschip „Oklahoma" werd een man gedood en een ernstig gekwetst. De stormschade in Japan. TOKIO, 28 Augustus (Reuter). Volgens officieele opgave zijn door den storm, die (Woensdag Tokio en Yokohama teisterde, 38 personen gedood en 9 gewond. De schade ie vele millioenen yen. STADSNIEUWS. Het zilveren leest van de afd. Leiden van den Alg. Bond van Politiepersoneel in Nederland. De secretaris van de aftiteling Leiden van den Algemeenen Bond van Politie -per soneel in Nederland, bij de oprichting Leidsche Politievereemging „Door Een dracht Saarogebracbtgoheelen de heer II, J. G. Bourgonje, heeft ter gelegenheid Yan het 25-jarig bestaan der Vereeniging, waar aan wij een dezer dagen herinnerden, „een Ilcpinneringswoord' in brochurevorm ge schreven waarin hij in korte trekken de geschiedenis der Vereeniging sinds de op richting schelst Het was onze oude pionier G. van Patten, dostijd3 agent van politie 3e klasse, die op een naaht, toen hij in dienst was, op het idee kwam, dat het noodig was, dat ook" in Leiden een vereemging van agenten van polibie wenl opgericht. Toen hij daaT zoo in dat nachtelijk uur op de Brefötraal in ge dachten verdiept, rondwandelde (surveil leerde) kwam hij zijn collega Tijstermaai (thans majoor der rijksveldwaoht) tegen, aan wien bij zijn plannen meedeelde, die er ook veel voor gevoelde. En zij Jieten het niet alleen bij het gevoel. Op don avond van 13 Sept. 1900 kwamen 26 collega's in het toenmalige café van Ephraïm, aan de Haarlemmerstraat bijeen en werd tot de oprichting ©ener Vereeniging besloten. 26 leden verklaarden zich er onmiddellijk voor. Hel doel der Vereeawgiing zou zijn: door alle wettige geoorloofde en ten dienste staande middelen te streven naar verbetering der positie van den politieman. De materieel© positie van het poli lie-per son eel was" in 1900 in-treurig. Zij hodden een dienstverband van gemiddeld 12 uur per etmaal, n.m. van 83 uur, daarna van 9 3/4 tot den daarop volgenden mor gen 8 uur en dienzelfden dag van 3 uur 's namiddags tot 10 uur 's avonds. Den. 3den dag werd gediend van 's morgens 8 lot's avonds 10 uur, waarvan 2 uur afging voor middagmalen. In 3 dagen dus bijna 37 uur diens:l. Gemiddeld werd éénmaal in de 4 we ken een vrijen Zondag genoten. Men had 3 maal om de 3 weken een vrijen Zondag en moest dan 6 weken wachten op een vol* genden vrijen Zondag, wat dus neerkomt op' één vrijen Zondag in 4 weken. Het dienstverband bedroeg dan ook ge middeld, na aftrek van den vrijen Zondag, ►pl .m. 82 uur per week. Overigens werden geen vrije dagen ver* leemL Alleen kreeg men drie dagen vaeantie pee jaar, welke bij loting werden toegewezen over het geheele jaar, met uitzondering van de drie zomermaanden. Hel salaris bedroeg f 500 per jaar, 't welk na 3 en 6 jaren telkens met f 25 per jaar werd verhoogd. Van dat salaris moest door jongeren nog 2 5 pet. voor eigen pensioen worden be taald, zoodat het netto-weekloon de eerste drie jaren f 9.33 bedroeg. Als bestuursleden der nieuwe vereeni- ging werden gekozen de heeren G. van. Patten, J. Lebbink, C. A. Slierings en J. Tijsterman. Reeds kort na haar oprichting wendde de Vereeniging zich met een verzoek tot den toen maW gen burgemeester, wijlen mr. F, Was, aan wien zij veel te danken heeft gehad, met het verzoek, om édnmaad in de 12 dagen een vrijen middag to mogen ont vangen, op wolk verzoek gunstig werd be schikt. Het eerste succes dus reeds. Voor rekening der Vereeniging wend de „Verzameling Wetten' bewerkt door do heeren Koster Henke en Beunder aange* schaft, woldra gevolgd door hel verstrekken van een exemplaar van hel door den heer Koster Henke op populaire wijze bewerkt^ Wetboek van Strafrecht. Ooik aan verbetering van het zedelijk peil werd gewerkt, zooails uit Ihet boekje blijkt. Wij kunnen de verschillende verande ringen en verbeteringen in bet politiecorps aangebracht, mede door het werken der Vereeniging bier niet alle opsommen. Deze kwamen geleidelijk, doch meest altijd n& een actie tol stand. Dc schrijver erkent echter ook, dat er wel eens critiek is geoefend op autoriteiten, welke beter achterwege had kunnen blijven, Maar daarnaast is hij zich bewust, dat ai de 25 jaron, diverse voormannen hebben bedoeld hun leden op te voeden tot betere mcnschen en naar een betere samenleving, tot heil van het instituut „politie" en tot heil der maatschappij. Vergelijken wij thans, na 25 jaren, dc! toestanden btervoren geschetst, bij nu, dan is er reden voor dankbaarheid .Dan heeft1 de oude Leidsche Politiievereeniging ge loond, dal door haar oprichting in een ge voelde behoefte wt«rd vooraten en ie er ruimschoots reden om haar 25-jarig be staan op ecnigszins feestelijke wijze tel herdenken, aldus schrijft de heer Bour gonje, waarna hij voortgaat: Thans hoeft, dank zij de gedurende lange jaren gevoerde actie, Leiden hoofdagenten; ter vervanging van het vroeger bestaan- hebbende inotttuut controleurs. De salarissen bedragen thans, voor hoofdagenten van f 2080 tol f 2236 per jaar; vooragenten van f 1664 tot f 2080 per jaar; agenten op woef f 1612. Het verlof is thans geslteld op 14 dagen, terwijl om de acht dagen een vrijen dag wordt genoten. Thans een dienstverband van 54 uur;' eerst kort van 51 op 54 per week gesteld. Thans een humaner behandeling van het personeel dan voorheen. Thans oen goede opleiding onder leiding van den heer Com missaris van Politie. Thans een moreel hoogstaand korps, doordrongen van plichts besef. Laten de ouderen nog eens vergelijken het voorheen en thans en de jongeren be seffen, wat de Vereeniging heeft bereikt, Dan is er volop reden tot dankbaarheid' En zoo, kameraden, gaan we dan onjj lustrum tegemoet. Wij hebben niet bedoeld U een achtereenvolgende reeks van feiten

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2