DE WINKELWEEK TE OEGSTGEEST. No. 20081. VRIJDAG 28 AUGUSTUS Anno 1925. BERICHT Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIEN: 80 Cta. per regel. Bi) regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên. uilsluitend bij vooruitbetaling. Woensdags en Zaterdags 50 Cts, bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.35, per week 'J0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. •it nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Voor de Slachtoffers. Heden ontvingen wij nog van: mr. G. H. E. N. T. i 25.—; Whistclub M. L. f 10.—, beiden te Leiden; totaal dus f 35. In totaal ontvingen wij tot op heden: f 2830 en 10 M. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visclimarkt 18 ,tel. 1225 is ZATERDAG ver krijgbaar: SCHOL a f 0.15 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 28 Aug. 1925. 2572 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan de N.V. de Leid- sche Zoutkeet en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de zoutkeet op het perceel Oudo Singel Nis. 213a en 250, kadastraal be kend gemeente Leiden, Sectie B No. 2862. N C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris Leiden, 26 Aug. 1925. 2573 Stormramp-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn weder de volgende giften ingekomen P. A. H. [10.—, mej. F. H. H. f 2.50; J. S. uit Katwijk f 10.—; N.N. f 10.—, mr. E. C. W. f25.—; prof. W. E. f5.—; G. W. Z. fö*familie v. d. II Slompwijk, f 10. J. H. f 10.—; G. te B. 12.50; D. f5.—. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 40, Gironummer 57471. Gisteren vermeld. II. S. f 10 moet zijn H.F. f 10; D. f 10 moet zijn D. uit Roelof- arendsveen f 10; fabr. v. Suikerw. voorh. Gebr. U. f25 moet zijn: Fabr. v. Suikerw. voorh. Gebr. P. f25. A. A. Overwater. f Gisteren overleed in Zeeland, waar hij zijn vacanlie doorbracht, de heer A. A. Over water, arts hier ter stede. De heer Overwater bereikte den ouder dom van 33 jaar en was ongehuwd. Zijn doodsoorzaak wordt toegeschreven aan hart verlamming. Nog slechts twee jaar geleden vestigde hij zich hier als arts en had zich in dit korte tijdsbestek reeds een drukke practijk ver dorven. Met zijn collega's leefde hij steeds op goe den voet, terwijl hij ook bij zijn patiënten zeer bemind was. Ongetwijfeld zal zijn plotseling verschei den door velen diep betreurd worden. Hoogheemraadschap Rijnland. In de Vereenigde Vergadering van het hoogheemraadschap van Rijnland_ op 2G Augustus j.l. alhier gehouden, heeft de Dijk graaf den op 10 Juni jl. overleden hoog heemraad J. Suidgeest herdacht. In die ver gadering is verder, in verband met de ge wijzigde Pensioenwet 1922, besloten, het verhaal van bijdragen voor inkoop voor pensioen van een vierde te verruimen lot de helft der inkoopsommen en het verhaal van bijdragen voor eigen pensioen voor die ambtenaren, op wie lot dusver 1 pCt. werd verhaald, le brengen op Vb pCt. De pen sioenverordening werd gewijzigd gelijk de gewijzigde wet voorschrijft. Chr. Militair Tehuis. Het -Tehuis-leven kenmerkt zich in den laats ten tijd door een bijzonder druk bezoek. Na een afwezigheid van ruim twee jaren was voor herhalingsoefeningen hier onder de wapenen geroepen de Veldartillerie, welker manschappen door hun talrijk be zoek blijk gaven het Tehuis niet te hebben vergelen. Er was dan ook reden voor, dat het bestuur in het Tehuis weer het aange name met het bijzonder gezellige wist te doen afwisselen. Daarvoor was dan ook gis teren een muziekavond georganiseerd, waarbij de muziekvereeniging ..Onderling Genoegen' haar gewaardeerde medewerking verleende, afgewisseld door het houden van gepaste voordrachten. Dat deze avond be langstelling vond, bleek wel door de op komst, daar geen stoel onbezet bleef. Er werd volop genoten en de gewenschte -stemming zat er door het geven van mooie muzieknummers dan ook spoedig in. Dat er in hel Tehuis ook meegeleefd wordt met hetgeen om ons heen gebeurt, bleek wel, toen een voorstel ter tafel kwam, om °°k in dit gezellig samenzijn het leed niet te vergeten. De ramp van Borculo, enz. Werd herdacht. Spoedig werd een rondgang uoor een der bezoekers gehouden, welke een uedrag van vijf gulden opbracht ten bate Van de noodlijdenden der ramp, welk be- "fag aan het Om- -' zei worden afgedragen. De avnrrl voordat men het JVist Een der bezoekers dankte in gevoelvolle woorden voor hetgeen dit Militair Tehuis voor allen is geweest en nog steeds is. De avond werd gesloten met dankzegging door den Huisvader. Het Casino-theater. „De Sultane der Liefde" naar een vertel ling uit de Duizend en één Nacht door Louis Nalpas en Frans Toussaint, is de titel van een zeer bijzondere film. gistermiddag in het bioscoop-theater „Casino" voor een uit gelezen gezelschap genoodigden vertoond en met gespannen aandacht gevolgd. Deze film een waar meesterstuk van techniek, voert ons naar het Oosten, het land der zon en der kleuren, naar het land van Irak-Arabi, bestaande uit drie aan elkaar grenzende sultanaten, geregeerd door drie sultans van zeer verschillend karakter. Hoofdpersonen zijn voornamelijk: Sultan Malik, door zijn wreedheid befaamd, sultane Daoulah, bij genaamd „De Parel van het Oosten", doch ter van een tweeden gebieder en Prins Mou- rad, zoon van den deFden sultan, welke zoon door zijn losbandig optreden zijn va der veel zorg baart. Prins en Sultane ont moeten elkaar, nadat de eerste de sultane had gered, toen zij van een steile rots in zee viel, zij als danseres verkleed, de prins vermomd als visscherszoon. Zij vatten voor elkaar een hartslochlelijke liefde op en, na van elkaar gescheiden te zijn, wil de sul tane met geen ander huwen, zeer tot het verdriet van haar vader. Maurad gaat dan rondzwerven om de schoone danseres te zoeken. Daarom heen en er tusschen door groeneeren zich allerlei looneelen met Oos- terschen gloed omstraald, waarbij conlras- téerende karakters van liefde en haat tegen elkaar botsen, terwijl steeds de verbeelding wordt geprikkeld en de aandacht en de spanning gaande gehouden. Totdat eindelijk de onlknooping uit het warnet van wonder lijke gebeurtenissen volgt, die Prins Mourad en Sultane Daoulah tot het hoogste geluk, dat alleen de liefde schenken kan, voert. Daarbij zien we aan het slot het wonder gebeuren, dat een misvormde nar. die het tweetal tot elkaar bracht, door een kus van de Sultane in een jongeling veranderd wordt. Men moet de film in zijn geheel zien, om haar ten volle te genieten. En wie daarbij op de vleugelen der bij het stuk volkomen passende muziek zijn verbeelding het meest den vrijen teugel laat en daarbij zich leert verplaatsen in het milieu van Ooslersche phantasie. zal het meest genieten. En, wat bij dergelijke films slechts zeldzaam ge beurt, is hier het geval, men gevoelt zich aan het slot volkomen bevredigd. En zooals wij boven reeds zeiden, het stuk zit technisch uitnemend in elkaar en elk der afdeelingen is meesterlijk van bouw en koleriet. Hel zal er deze en volgende avonden wel storm loopen, daaraan twijfelen we niet. Casino zal er succes mee hebben. De heer W. Laterveer, vroeger alhier,, thans leeraar in het machineteekenen, ma- chine-bankwerkenen smeden aan de am bachtsschool te Tiel, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het akte-examen Nijverheids onderwijs Nj. In verband met het gisteren door ons vermelde a s. veertigjarig jubileum van den heer Johs. Kok als godsdienstonderwijzer al hier kunnen wij nog mededeelen, dat de heer Kok, na legen 1 September 1885 be noemd te zijn als evangelist (godsdienston derwijzer) aan de Chr. Wijkvereeniging Le vendaal alhier, den 18den September als zoodanig is geïnstalleerd, zoodat deze datum is te beschouwen als die zijner in-funclie- treding, waarop dan ook het jubileum ge voeglijk is le herdenken. Tot 31 December 1908, dus ruim 23 jaar, bleef d9 heer Kok als zoodanig werkzaam. Toen werd hij benoemd lol godsdienstonder wijzer der Ned.-Herv. Gem. alhier, als hoe danig hij nog met lust en opgewektheid werkzaam is. Op 2 September a.s. zal het veertig jaar geleden zijn, dat de „Eerste Leidsche Stoomwasch- en Electr. Strijk- en Glans- inrichting" van den heer G. Dekens werd opgericht. Voor den heer Dekens, die zich nog steeds op loenemenden bloei zijner zaak mag verheugen, zal deze dag wel niet on opgemerkt voorbijgaan. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Zang Zij Onze Leus", directeur de heer A. Tel- jeur Jr., behaalde gisteren op het Nationaal Concours te De Lier in de tweede afdeeling een eersten prijs met 348 punten, zijnde het hoogst aantal punten van de beide Con- coursdagen. De jury bestond uit de heeren Verhallen, De Boer en Vranken. Naar wij vernemen, is de dames gym- nasliek-vereeniging „Jeanne d'Arc" alhier opgeheven. Het sedert eenige maanden opgeheven Höpital wal Ion aan het Rapenburg zal wor-s den ingericht als Zusterhuis voor de Vei^ pleegslers van het Academisch Ziekenhuis. Wij kunnen liier tegelijkertijd bij vermel den, dat het heerenhuis naast het Diaco- nessenhuis, hetwelk sedert lang als zieken-» inrichting wordt gebruikt, na de verbou-. wing van het hoofdgebouw bestemd zal wor den als Zusterhuis voor de verpleegsters van laitstgenoemde inrichting. Folo W. Bleuzé Jr. De Winkelweek-Commissie, met den eere-voorzitter, burgemeester Van Griethuyzen. Zoo was dan gisteren na een voorberei ding van slechts enkele weken het tijdstip aangebroken, waarop de Oegstgeester Win kelweek werkelijkheid is geworden. Weinig vlaggen zag men wapperen wat zeker wel een gevolg was van het regenachtige weer. Bij een wandeling door de winkelstraten zagen wij des morgens nog maar enkele étalages gereed. De meeste waren nog ver scholen achter dichte gordijnensommige waren nog bijtijds klaar gekomen op het openingsuur. In ,,het Witte Huis" had om 2 uur do plechtige opening plaats. Met het bestuur der Winkelwcekcommio- sie waren vele genoodigden en belangstel lenden te samen gekomen. O.o. merkten wij op: de burgemeester der gemeente, de heer J. G. M. van Griethuysen, en de beide wethouders de heeren J. C, Spaargaren en H .W. Rubenkampdeputaties van de Ka mer van Koophandel te Leidenvan de Chr. Middenstandsorganisatie te Leiden van den Gentralen Bond van Middenstand. Ver:van de Oranje-Vereeniging te Oegst- geest en van de Vereeniging „Oegstgeest" tot bevordering van den bloembollenteelt. De heer B. J. M. Kortman, voorzitter der Winkelweekcommissie sprak voor de opening ter inleiding het volgende. Het zij mij vergund, alvorens u, mijn heer de burgemeester, onze Winkelweek gaat openen een enkel woord te zeggen. Dit is de eerste „Winkelweek" te Oegst geest, welke door de winkeliers zelve werd georganiseerd. Aanleiding hiertoe gaf het feit, dat de Oranje-Vereeniging op een verzoek, in haar vergadering gedaan, om een winkelweek te willen organiseeren, af wijzend beschikte, omdat zij meende dat het organiseeren van een winkelweek niet op haar weg ligt. Als gevolg hiervan verzocht men het aan de Middenstandvereeniging „de Hanze" al hier. Deze rekende het zich natuurlijk als een plicht te trachten een winkelweek op touw te zetten, reden waarom alle winke liers van Oegstgeest ter vergadering wer den bijeen geroepen. Toen in deze ver gadering besloten werd tot het houden van een winkelweek, haastte „de Hanze" zich de verdere organisatie er van over te bren gen naar neutraal terrein, zoodat een com missie werd benoemd, die tot taak had do winkelweek verder te organiseeren, aan welke Commissie, mijne Heeren, ik als voor zitter werd toegevoegd. Het doel van de Winkelweek is: den winkeliers de gele genheid te geven te toonen, dat zij een zelf standige degelijke kern weten samen te stellen, welke in staat is het publiek alles naar behooren aan te bieden. Het doel is zooveel mogelijk het publiek aanleiding te geven om hier zijn inkoopen te doen en niet elders. In dit verband heeft de winkelweek locale en economische beteekenis en wij brengen u dank, mijnheer de burgemeester, dat u met het gemeentebestuur direct blijk hebt gegeven dit belang te waardeeren, en niet geaarzeld hebt, schriftelijk uw sympathie te betuigen, ja zelfs prijzen hebt beschik baar gesteld. Ook danken wij u, dat u het eere-voorzit- terschap hebt willen aanvaarden en dg winkelweek zelf wilt openen^_Spr. bracht een woord van dank aan de Oranjevereeni- ging, aan de ver. Oegstgeest tot bevorde ring van den bloembollenteelt, aan de afd. Oegstgeest van „de Hanze", aan de Chr. Middenstandsvereeniging te Leiden, aan eenige particulieren; dr. D. Timmermans, den heer Roodenburg, den heer Sleeuwe en den heer G. Lubbe, voor de door hen beschikbaar gestelde prijzen. Mijne Heeren l zoo zeide spr. ik wil ein digen met het uitspreken yan den hart- grondigen wensch, dat deze Winkelweek veel moge bijdragen tot den meerderen bloei en welvaart van den Oegstgeester Middenstand, en daardoor tot den meerde ren bloei van Oegstgeest zelve. Deze inlei ding werd met applaus begroet. Hierna sprak de eere-voorzitter, de heer J. G. M. van Griethuysen, het volgende Mijnheer do Voorzitter. Met groote belangstelling en sympathie heeft het gemeentebestuur kennis genomen van het voornemen van winkeliers en ne ringdoenden dezer gemeente, om een win kelweek met étalagewcdstrijd te organi seeren en daarom hebben wij gaarne ge volg gegeven aan uw uitnoodiging om de officieele opening daarvan bij te wonen. Met niet minder sympathie heb ik ontvan gen en aangenomen de uitnoodiging om het eere-voorzitterschap te aanvaarden en deze winkelweek te openen. Wel is hier in de twee vorige jaren ook een winkelweek gehouden, maar dit is de eerste maal, dat zij uitgaat van de winkeliers cü nering doenden te Oegstgeest zelf. Dit acht ik een verblijdend verschijnsel, want het is voor mij het bewijs, dat er bij de concurrentie, die noodzakelijk moet bestaan, eendracht en samenwerking onder de handeldrijvende middenstanders is in het streven om propa ganda te maken tegenover de ingezetenen, door hen te laten zien wat hier in Oegst geest te verkrijgen is en alzoo het koopen in eigen gemeente te bevorderen. Een goed verzorgde winkel en étalage zal dit nog meer aantrekkelijk maken en zoo zal een étalagewedstrijd kunnen bijdra gen om met een eerlijken kamp den ne ringdoenden winkelstand omhoog te bren gen. De commissie wensch ik geluk met den opzet dezer winkelweek en met het reed3 behaalde succes door vrijwel algemeene deelname. Moge deze winkelweek strekken tot meerderen bloei van den plaatselijken handel. Hiermede verklaar ik de winkel week voor geopend. Namens de Kamer van Koophandel le Leiden, sprak de heer D. ten Cate Brouwer. Het is spr. zeer aangenaam deze bijeen komst te mogen bijwonen. Vooral voor de gemeente Oegstgeest voelt spr. veel, mede naar aanleiding van den grooten vooruit gang der laatste jaren. Dit is een bewijs van welvaart, die in hoofdzaak door samenwer king verkregen kan worden, waarvoor de middenstand toch is aangewezen. Meer en meer blijkt dat de Oegslgeeslers hun in koopen niet meer elders behoeven le doen, doch in hun eigen gemeente terecht kun nen. Jammer zegt spr. dat „Pluvius" U de zen dag niet gezind is, doch ik spreek den wensch uit dat hierin verandering zal ko men zoodal deze winkelweek wel moge slagen tot aller welzijn. De heer Simonis sprak vervolgens na mens de Chr. Middenstand-Organisatie te Leiden, mede de beste wenschen uitende lot hel welslagen van deze eerste Oegstgeester Winkelweek. Vervolgens verkreeg het woord de lieer Wilmer uit Leiden, die sprak namens de drie centrale Middenstandsbonden. Het deed spr. genoegen dat de tot-stand-koming dezer winkelweek door samenwerking van den Oegstgeester Middenstand was volbracht. Jammer echter, dat „Pluvius" op dezen dag ook niet medewerkte, doch laten wij hopen, zeide spr., dat het weer in dezelfde verhou ding moge medewerken als deze stevige or- ganiastie in Oegstgeest. Men spreekt wel eens van verdachte en onverdachte belangstelling uit Leiden, doch de spreuk „Leven en laten leven" brengen wij van harte in toepassing met ons mede leven van uit Leiden. De tusschenschakel, die gevormd wordt door den middenstand, blijkt ook weer hier onmisbaar, wat wij weer zien uit de tot-stand-koming van deze BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Haarlem. De Grotius-herdenking te Delft. Bijzonderheden over de ontdekking vam mr. dr. J. C. Overvoorde op Spitsbergen. Wat het Nationaal Steuncomité met be* trekking tot de Stormramp doet. Request inzake den belastingdruk vooi groote gezinnen. BUITENLAND. Het Dnitsche antwoord is te Parijs over* handigd. Het luidt zeer bevredigend. De pers in Frankrijk en in Engeland niet tevreden over den stand van zaken na Cail* laux bezoek aan Londen. Succes der Franschen in Marokko, tegen» slagen in Syrië. winkelweek. Dat het eenmaal genomen initiatief moge blijven voortgaan tot een lange reeks van jaren. Dr. D. Timmermans sprak namens de Oranje-Ver., welke ten volle sympalhiseerd met het lot stand komen van het Winkel week-comité. Ons bestuur is ten volle over tuigd van het goede doel en groote nut van het organiseeren van een winkelweek. Dit hebben wij zelf ondervonden toen aan het Oranjefeest een etalage-wedstrijd verbonden werd. Doch het ligt niet op onzen weg om hiermede voort le gaan. Ons doel en onze middelen zouden hierme4e in strijd komen. Spr. geeft vervolgens de overtuiging van het steeds medeleven met dit nieuw opgerichte comité en wenscht het veel succes toe in dit en volgende jaren. De Voorzitter brengt hierna een hartelijk woord van dank aan den burgemeester voor de opening en levens voor de hartelijke woorden van alle sprekers. Dat het weer ons dezen eersten dag niet speciaal gunstig is, is ons zeer tegengevallen, doch laat ons den eenigen weg inslaan om tot welslagen en welvaart le komen, n.l. een flinke sa^ menwerking van den Oegstgeester Midden stand. Zoodoende zal het mogelijk blijken aan de concurrentie gemakkelijker het hoofd le bieden, waarmede verkregen wordt het welzijn van de gemeente Oegstgeest. Mei groote dankbaarheid heeft de Commissie aanvaard de belanglooze beschikbaarstel ling van een 8-lal auto's van particulieren uit de gemeente. De aanwezigen alsmede de pers, werden nu uitgenoodigd een rondgang door de ge meente te maken opdat mede een overzicht verkregen wordt van de etalages, welke deelnemen aan den wedstrijd. Om alle etala ges uitvoerig te beschrijven zou ons wel vr&i ver voeren. Ook de mogelijkheid zou besproken worden: van d^cen is meer ge zegd dan van de anders-Een uitspraak van de jury is daarom afdoende en daarom be palen wij ons tot hel' geven van een kort overzicht volgens de genomen route na de officieele opening. Van af „Het Witte Huis" werd de De Kerapcnaerslraat ingereden, blijkbaar wel omdat dit dc voornaamste der winkelstra ten is. Het eerst was dus aan de beurt het schoenenmagazijn A. F. Meijer. Een keu rige collectie schoenen in groote verschei denheid was in deze etalage uitgestald. Hiernaast zagen wij de etalage van den heer D. J. Reeskamp, drogist. Ook hier kan men terecht. Niet alleen is hier boenwas of zoethout te krijgen, doch ook vele medische instrumenten en gummiwaren. Aan den overkant vertoont zich de smaak volle etalage van den heer van Bellen. Voor dames zoowel als voor heeren wel de moeite waard een kijkje te nemen. Een ondankbare opstelling zou men zeg gen is wel een etalage van een rijwielzaak, doch de heer W. Overvliet geeft ons een goeden kijk op rijwielgebied, en heeft zijn etalage prachtig ingericht. De aangrenzende zaak van den heer A. J. Duijverman biedt het publiek een pracht- collectie aardewerk aan, geflankeerd door luxe postpapier en enveloppen, waartus- schen eenige nuttige kunstproducten. Voor liefhebers van biskwie is een keur- collectie samengesteld van „Verkades" bij den l eer Kranenburg. Fliiik en royaal, waartoe deze breede etalage zich zoo goed leent, zijn deze pro ducten uitgestald. Voor „heerqn" is het neusje van den zalm te vinden in de etalage van den heer J. G. Schrijvers. „Schitterend," kan hier wel ge zegd worden, zijn hier de „Victorllugo's" tentoongesteld. Ongetwijfeld zegt het merk zeer veel, doch de indeeling is stellig „ar tistiek" te noemen. De firma W. J. Woeslenburg geeft on# een werkelijk verkoopkrachticre elalaee t#

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1