No. 20073. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 26 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. DE NATIONALE RAMP. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RAADZAAL. Open huid? Kloosterbalsem H. P. H. KEEREWEER, IVOfti UIT DE RIJNSTREEK. FEUILLETON. De Reisgenoote Prins Hendrik te Borculo. Gistel-namiddag Dm drie uur kwam Prins Hendrik te Borculo aan, waar op het stad huis verschillende autoriteiten, voorzitters der oommissies, enz. aan hem werden voor gesteld. Onder geleide van den burge meester deed de Prins een rondgang door de stad, waar o.a. de Ned.-Herv. kerk en de R.-K. kerk bezocht werden, In deze laatste werd de Prins rondgeleid door pastoor J. J. Kroot. Vervolgens bezocht de Prins ook de vernielde woning van het soc.-dem. Raadslid, den heer Beest, met wien de Prins zich eenige oogenblikken on derhield. Na afloop van den rondgang werd ten stadhuize de thee gebruikt en te vier uur verliet de Prins Borculo per auto. Uit Neede meldt men, dat de Prins gis teren ook daar geweest is. De wederopbouw van Borculo. De daklooze inwoners betrekken gelei delijk de woningen in het z.g. Villapark Cycloon"; bijna een twintigtal gezinnen is reeds geholpen, meldt „De TeL" Op de lijst der huisvestingcommissie staan intus- sohen 60 a 70 namen van aanvragers. Niet alle woningen worden op genoemd terrein gebouwd, ook staan er eenige afzonderlijk op particulieren grond. Natuurlijk zal liet comité het liefst de woningen op een cen traal punt zien. De nog niet geholpen gezinnen leven zoo goed en kwaad als het kan in hun ruïnes. Maar er zijn hieronder, die gevaarlijk wor den door haar gescheurde muren. De commissie voor voedselvoorziening heeft de verstrekking van levensmiddelen in natiira uit de gezonden voorraden beëin digd. Een 15-tal gezinnen, wier verzorgers door de ramp buiten staat zijn te werken, wordt gesteund door verstrekking van bons voor levensmiddelen. Ondertusschen vertoonen de straten een levendig beeld. Allerwegen wordt geklopt en gehamerd, een druk vrachtautoverkeer heeft plaats, waartusschen zich de boeren karren, die puin wegvoeren, bewegen. Komt het voor, dat een vrachtauto, met balken beladen, bij den ingang van een nauwe straat blijft steken, dan ia in een oogenblik een file van voertuigen gevormd. Gelukkig weet de politie dergelijke stag naties spoedig te verhelpen. Van de militairen bemerkt men overdag weinig; zij zijn thans druk bezig de wegen buiten de kom vrij te maken van gevallen boomen. Men deelt mede, dat de N.V. Asphalt Fabriek Wijher 139 rol asphaltpapier gratis ter beschikking van het gemeentebestuur van Boroulo heeft gesteld. van een tent, aiwaax de Eerw. Paters tij dens de werkzaamheden verbonden aan de opbouwing van kerk en klooster zullen kunnen verblijven. Voorloopig wordt des Zondags en ook door de week de Hi Mis ge daan in het Patronaat, dat bijna niets door den storm heeft geleden. Ook te Zeeland wordt druk gewerkt, meldt men aan de Grt." Over het werk der soldaten der Genietroepen is men uitstekend tevreden .Dagelijks worden groo- te aulovrachlen planken en verder benoo- digd materiaal aangevoerd, voor het bou wen van noodwoningen in de verwoeste streek. „Het Groene Kruis" en de stormramp. Zooals bekend is, heeft de A. N. V. „Het Groene Kruis' ter gelegenheid van hel 25- janig jubileum van „Het Nederlandsche Groene Kruis" een commissie ingesteld, welke zioh ten doel stelt, een fonds bijeen te brengen voor de ondersteuning van iiï- vaLiede en hulpbehoevende oud-wijkver pleegsters. Nu echter de stormramp in het Oosten plotseling zoo groote schade en ellende heeft veroorzaakt, meent de com missie dat alle liefdadigheid van ons volk voorloopig geconcentreerd behoorl te wor den op de slachtoffers van deze catastrophe. Daarom heeft zij besloten, de collecte voor 't genoemde Steunfonds voor Wijkver pleegsters een paar maanden te moeten uit stellen, overtuigd, dat ook later velen zul len willen medewerken tot dit zoo noodige en schoone doel, dat zich de Groene-Kruis - Commissie heeft gesteld. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de Voorzitter der A. N. V .„Het Groene Kruis" daags, nadat de stormramp bekend werd, een bezoek aan Borculo bracht en er alle hulp toezegde, die men noodig oordeel de en die verleend kon worden. Deze week zijn oen paar lighaHen voor tuberculose lijders te Borculo rn bruikleen afgezonden, welke door welwillende medewerking van de Directie der Nèderlandsche Spoorwegen niet alleen gratis, maar ook voorbeeldig snel naar het zoo zwaar getroffen stadje zijn vervoerd. Totaal opbrengst van inzamelingen. In totaal is tot nu toe voor de ramp in ronde som geofferd 1,200,000 gulden. Als verdaoht van heling zyn aangehouden H. B. en G. J. B., te 's-Gra- yenhage. In hun woning ie een groote par tij goederen in beslag genomen, afkomstig van verschillende diefstallen. Eveneens zijn als verdaoht van heling aangehouden F, K. en G .A R. De lanvossenbrug verplaatst Inkoop van Pensioen Een vorstelijke pilt Na een paar echte vacantieziltingen eens weer een raadszitting van meer beleekenis. Groote punten sierden echter ook Maandag de agenda niet. Het grootste was ongetwij feld nog wel het voorstel van B. en W. in zake de lanvossenbrug c.a., dal een vorige maat werd uitgesteld op verzoek van den heer Wilbrink. Diens uitstel-verzoek betrof echter niet de brugkweslie met wat daaraan vastzat, doch de uitdieping der wateren etc. en nu we de bezwaren van den heer Wil brink tegen de voorstellen van B. en W. op watergebied hebben gehoord, kunnen we ons best begrijpen, dat het college verdere behandeling opnieuw schorste, teneinde de geopperde bezwaren van den heer W. nog eens terdege te kunnen nagaan. Des heeren W.'s betoog was logisch en consequent en een nader onderzoek ten volle waard. Wat de Jan Vossenbrug betreft, o. i. is gekozen in een vrij onbelangrijke materie de beste weg. Van veel belang kunnen wij ioch niet achten, wat besloten is, omdat van een groolen verkeersweg geen sprake is noch daar zal komen. De Jan Vossenbrug is er nu eenmaal altijd geweest, anders zou het misschien zelfs niet de kosten waard zijn om er daar een te leggen. De burg, die er dan is en waaraan men gewend is, is echter op en moet vernieuwd wor den. Eenmaal die consequentie aanvaardend hebben B en W. wat verder gezien en van daar hun voorstel de brug niet weer te leg gen on de oude plaats, doch tegenover de Volmolengracht en die gracht dan tevens te dempen, waardoor althans eenige verbete ring wordt verkregen, voor zoover het het verkeer betreft, al zijn de kosten f 40.000 hooger dan vervanging van de brug op de oude plaats, waartoe de heer Huurman ad viseerde, mede in het belang der Jan Vos- sensteegbewoners, die z.i. bij verlegging ge schaad zouden worden. Afgezien van het feit, dat bij verkeerskwesties enkele parti culiere belangen nimmer den doorslag mo gen geven, staan wij geheel aan de zijde van hen. die voor de Jan Vossensleeg geen nadeel zien in de verlegging. De heer Huurman verloor den strijd en het voorstel van B. en W. werd daarop z. h. st. aangenomen. Dat de raad het voorstel van B. en W. accepteerde, om in plaats van een brand ladder een auto-spuit met brandladder te koopen voor 't zelfde geld, 9preekt vanzelf. De heer v. Hamel heelt een geheime zitting echter nog gevraagd en verkregen over dit punt Of de geste van de brandweer in ge heel is besproken? Natuurlijk moest het voorstel van B. en W. inzake verhooging van verhaal op die ambtenaren, die jaren tijdelijken dienst voor pensioen willen inkoopen, breed worden besproken. Verkregen rechten etc., men kent het wel. Zelfs daar, waar het gunsten be treft, moet dit gehandhaafd. Op zich zelf' genomen, leek ons waar B. en W. eenmaal het Leidsche personeel in dienst in een voorkeurspositie plaatsten, het amendement Heemskerk begrijpelijk en het werd aange nomen. Gezien de bedragen, waarom het rt, is overigens noch de bestrijding noch verdediging erg gewichtig. Niet eindigen willen we, zonder ook onzen dank uit te spreken voor het initiatief van den heer D. J. J. de Koster, die in één slag een fonds stichtte voor een wandelpark door het schenken van een vorstelijke gift. Moge dat voorbeeld gevolgd worden, dan komt Leiden misschien spoediger dan ooit iemand had durven hopen in het bezit van een gelegenheid, die al zoo lang wordt be geerd, maar waarvoor de dubbeltje8 ont braken. Een goed voorbeeld doet Immers goed volgen? RECLAME. heelt alle wonden 2449 Voorloopige viijstelling van belasting. In antwoord op ©en verzoek van den bur gemeester van 'Borculo heeft de Minister van Financiën goedgevonden, dat ten aan- rien van hen, die door de stormramp aan zienlijke schade hebben geleden, voors hands geen maatregelen tot invordering van de personeel© belasting en van de in komstenbelastingen, enz. moeten worden genomen. De toestand te Langenboom. Door de deskundige commissie zijn de R.-K, kerk, de molen en tal van nog ten dee be overeind gebleven, woningen m Lan genboom, in Oventje, enz. afgekeurd. De kerk moet geheel worden afgebroken; zoo ook de molen van Oventje en bedoelde hui zen. De omvang der ramp wordt hierdoor dus weer grooter. De kerk en de molen zijn thans met Kout en draad afgerasterd. De achool te Langenboom zal gedeeltelijk worden afgebroken; het dak is thans gelheel verwijderd en binnen korten tijd hoopt men met het bouwen te kunnen beginnen. Ook te Langenboom zijn noodwoningen ingericht en worden nog dagelijks nieuwe bijgebouwd. Het huis van den heer Schoon vader is men geheel aan het vernieuwen; steenen, pannen, en verder benoodigd ma teriaal zijn reeds aangevoerd. Met de kerk en het klooster te Langenboom heeft men nog geen aanvang gemaakt. Wel is men op •het oogenblik aan het werk met het stichten Maandagmorgen om h a 1 fz e s drong een man onder den uitroep: „Je geld of je leven cn hou je mond" het vertrek binnen, waar de dienstbode van den land bouwer Groeneboom aan den Dordteohen straatweg te Rotterdam sliep. Heb meisje zei, dab zij geen geld had en ook nieb wist, waar de boer zijn geld geborgen had. De man greep haar daarom bij den pols en dreigde met een mes. De dochter van den boer, die in hetzelfde vertrek sliep, werd door heb rumoer wakker. De man sommeer de haar in bed te blijven liggen, wilde zij niet aan het mes geregen worden. Het meisje bleef toen uit angst in bed. Het individu sleurde vervolgens de dienstbode de trap af. Onder aan de trap wist het meisje zich los te rukken en door de schuur het erf op te vluchten, steeds achtervolgd door den man, met het mes in de hand. Het meisje riep de hulp in van twee tuin lieden die in de buurt aan het werk wa ren. Zij zetten den man na, maar deze ging aan den haal, zijn mes wegwerpende. Later heeft de politie het mes gevonden. Hoewel men den man niet wist te achter halen, heeft de politie hem toch later op aanwijzingen, die men kon geven, kunnen aanhouden. Hij was te herkennen aan een scheur in zijn broek, die hij bij de ontvluch ting had opgeloopen. De aangehoudene ont kende eerst hardnekkig iets van het geval af te weten. Gistenniddag heeft hij ech ter bekend. De man is een 24-jarige smid uit IJselmonde, Zondag pas uit de gevan genis te Rotterdam ontslagen. HÜ u'~" vroeger wel eens bij Groeneboom gewerkt en kende daardoor de situatie, Hij heeft voor zijn overval het tijdstip afgewacht, dat de boer naar het land was en de vrou wen alleen thuis waxen. D e ,,D e 1 i-0 t." meldt dat de heer W. 0. Sterk, administrateur van de onderneming Tandem Halir, der Deli Ba tavia Mij., bericht heeft, dat hij oen oraog oetang voor „Artis" te Amsterdam beschik baar stelt. Het dier zou reeds op 31 Juli per stoomschip „Soemba' 'verzonden wor den. Het lijk van den dokter, die betrokken was bij het geheimzinnige geval in de Lassusstraat te Amsterdam, is gis teren uit de Houthaven opgehaald. De politie to Bussum heeft op aanwijzing van een der geestelijken ge arresteerd" zekeren K., aldaar, den dader van verschillende kerkdiefstallen in het Gooi. Bij zijn aanhouding had hij juist het offerblok der Onze-Lieve-Vrouwe-kerk ge ledigd. Kapitein Bolhuis, met de sa lonboot „Friesland" van de Hollands- Friesland— Groningen-lijn, gisterochtend te Lemmer binnenkomend, rapporteerde, dat hij Maandagochtend omstreeks elf uur tus schen Urk en Marken had opgepikt en naar Amsterdam gesleept de ijzeren klip poraak „Hoop op Zegen", schipper H. Steenstra, van Haaften, geladen met ve zels, op reis van Lemmer naar Yselstein, welk sohip de noodvlag had geheschen. De schipper was door een onweersbui overval len en had zijn zeilen verspeeld. Hij dreef dientengevolge hulploos rond. Een aantal reizigers heeft het volgende telegram verzonden: Ondergeteekenden, allen reizigers, heden per trein nr. 267 te Apeldoorn aangekomen met een vertraging van 26 minuten, vinden aansluitende treinen naar Twente, Deven ter, Zwolle, enz. vertrokken. Hierdoor zijn zij daar zij bijna 1V& uur moeten wachten voordat weer een trein in genoemde rich ting vertrekt ten zeerste gedupeerd. Waar den laats ten tijd dergelijke vertragingen herhaaldelijk voorkomen protcsteeren zij ten zeerste bij de directie der Nedcrland- sche Spoorwegen, Tweede Kamer en den Minister van Waterstaat en besluiten af schrift van dit telegram te zenden aan ge noemde autoriteiten alsmede aan de Pers. Moj. de wed. Oostinga, te Nio- berk (Gr.), is gisteren honderd jaar ge worden. Zij is nog gezond. Met ingang van gisteren is het bedrtff van de* N. V. De Wit Go.'a Deken- fabrieken, te Helmond, stop gezet, waardoor pl.m. 2000 arbeiders werkloos zijn geworden. Niet alleen de fabrieken te Helmond, doch ook die te Geldrop, Gemert, Deurne en Asten ZQb gesloten en aan het personeel is ontslag aangezegd. Er worden onderhan delingen gevoerd, om net bedrgif, na een belangrglke reorganisatie, voort te roetten. De vorige week werden naar Engeland uitgevoerd 1.477.200 eieren. „M a m m i e", vroeg kleine Elly, „wat zijn toch eigenlijk die krinkels in uw haar?" „Dat noemen ze golven, schat." Elly keerde zich om en keek ernstig naar haar vader. Toen klopte zij hem op zijn kale hoofd en zei: „Mammie heeft de golven en u hebt het strand, hè, pappie?" RECLAME. AALMARKT 10 - TEL. 801 MEUBELMAKER - STOFFEERDER. ALLE KEPAKATIEN. 9809 RECLAME bbr Nieuwe schurten aangekomen Batiks en Satinets per el. 2480 Alphen. Gistermiddag geraakte een jon gen op den Rijksstraatweg nabij Gouwsluis alhier beklemd lussohen een aulo en een groenlenwagen. Hij liep verscheidene ver wondingen op, welke van dien aard waren, dat geneeskundige hulp moesl worden inge roepen Alkcmade. De burgcmeesler dezer ge meente heelt het initiatie! genomen tol vor ming van comité's in alle buurtschappen dezer gemeente len einde gelden in Ie zamelen voor de getroffenen bij de storm ramp in hel ooslen van ons land. Verschil lende ingezetenen zijn aangezocht zitting in deze comité's te nemen. Binnenkort zal dus ook in deze gemeente een geldinzameling voor bovengenoemd doel worden gehouden Burger 1. Stand Geboren: Gesina Pefronella, D. van Johannes Leonardus Zoet en Gesina Johanna de Hollander Johan nes Jacobus, Z. van Cornelis van der Meer en Johanna HeemskerkWilhelmina Gcer- truda, D. van Petrus van der Meer en Wil- hèlmina Krijger Hendrica Albcrla, D. van Theodoras van der Meer en Cornelia Bakker Nicolaas Petrus, Z van Johannes Adria- nus Willebrordus Verkley en Johanna Ma ria Borst Gerardus Arnoldus, Z. van Ge- rardus Jacobu9 Riclbroek en Cornelia Poel- tuin Jacobus Johannes, Z. van Damianus Johannes van der Poel en Alida Cornelia van der Geesl Jan, Z van Jacob van dei Grett en T. ICouw Catharina Hildegard, D. van H. Verdel en J. Koek Theodora? Antonius Ignatius, Z. van J van der Meer en A. Volwaler. In ons bericht betreffende het auto ongeval van Maandag slaat vermeld, dat de auto zou zijn gelicht door S. v. d, M., ui' Roelofarendsvcen Dit is echter niet gohcel juist; de auto is n..l gelicht door den heel Jac. Verhaar, scheepmaker te Roelofarcnds- veen, terwijl S. v. d. M. hierbij behulozam was Boskoop. Aan de firma Van Gunst Co., te tisse, i3 gegund den bouw van 29 arbeiderswoningen voor de woningbouwver- eeniging ,,Onze Woning" alhier voor de som van f 54 990 Ter-Aar. Ben 10-jarige jongen alhiei kreeg met een Il-jarig meisje van een ker misreiziger een woordenwisseling, die zoo hoog liep, dat de jongedame een groot knip mes trok en daarmede den knaap tamelijk ernsfig aan den arm verwondde Waddinxveen D: firma Valkx en Ver kouteren is thans bezig met het slellen van een nieuw orgel in de nieuwe Geref. Kerk alhier. Wederom zijn eenige minderjarige kin deren, schuldig aan zedenmisdrijf op lasl van den Officier van Justilie weggebracht. Het zijn J H en M. S de eerste naar het opvoedingsgesticht (e Doelinchem.de tweede naar dat te Dordrecht overgebracht. W. de K alhier is door de politie overgebracht naai Ginniken en S. de K. naar Rotterdam, ten einde dezen Ier beschikking van de Regee ring te stellen. Zwammerdam. Den 5den September as. hoopl onze dorpsgenoot de heer II J. Blaazer den dag le herdenken, dal hij 25 jaren geleden in dienst trad in hel bedrijf van den heer L. F. Krayt. (Bit 't Fransch van GUY GHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W, H, C, 18) Vt Houlgate, ViHa „De Golven", 18 Aug. Je hebt me op hel hart gedrukt je te schrijven, mijn vriend KerjeanDat was heusch niet noodig. Nauwelijks ben ik te Houlgate aangekomen, nauwelijks heb ik me in mijn pitchinekaroer geïnstal leerd oen mooie kamer op de twee de verdieping van de Villa „De Gol ven" of ik ga aan mijn tafed zitten, Voor het geheel open raam, met uitzicht op de zee en neem mijn pen om met je te praten....'t Is niet, dat ik geloof je veel »e vertellen le hebben.... Maar ik ben alleen, ik ben bedroefd en ik voel me 8'aPalles is koud en donker en zwaar om me heen en ik heb behoefte, al ben j6 Jog zoo ver weg, je vriendenhart, je hart, flat zoo sterk, zoo warm en zoo goed ia, fflcht bij mij te hebben, j.Kerjean, wat was ik onbezorgd en blij, men ochtend van de vorige maand, toen ik hoorntjes liep op te knabbelen en toen je me zei, weet je nog wel? dat mijn "Ohio en mijn bloemen uit één en hetzelfde Wnd kwamenIk geoofde toen aan het fci,a' "^tegenstaande dien angsf, dat liefde niet genoeg werd beantwoord en ho®» nerveus maakte; ik geloofde «e liefde, zooals ik geloofde aan iels, waaraan me nooit in mijn hoofd zou opko men of twijfelen „En nu is mijn pleemoeder dood 01 waarom heb ik toch niet met al mijn Hefde, die ik haar toedroeg, gestreden tegen dien vreesedijken hartstocht, die haar leven heeft verteerd? Ik kende dien niet geheel. Zeker, ik had wel liever gewild, dat mijn pleeg moeder ware ontkomen aan, wat ztj noem de, haar „demon" en al giste ik wel, dat de menschen haar onweerstaanbare neiging afkeurden of bespottelijk maakten, ik dulde van niemand er de geringste toespe ling op te maken en zelve vermeed ik dat ook te doen; maar al3 ik over baar smaak, wat dit betreft, met haar had geredetwist, en er, hoe weinig dan ook, tegen in ware gegaan, zou ik mijzelve weinig eerbiedig en hedl egoïst hebben gevonden „Eens op oen avond te Vichy ben ik met de Mauriceaus voor het eerst in de speel zaal geweest01 Kerjean, toen ik daar in die vreemde omgeving was, le midden van die koortsachtige, opgewonden menigte, toen heb ik begrepen wat het was.Mijn pleegmoeder zat met een verwarde uit drukking op haar gelaat, hoogrood en an ders dan zij gewoonlijk was, zoodat ik haar nauwelijks herkende, aan een tafeltje van het „spoorwegspel" een soort baccara, weet jeKaarten, bankbiljetten, goud stukken, het harkje van den croupier, aller- led woorden, betrekking hebbende op het spel, die werden gesproken te midden van een dof gegons en een voortdurend verward geschreeuw, dat even eentonig was als de sliite dat alles hoorde en zag ik als iets vaags, als indrukken van een nachtmerrie. Vrouwen voor het meerendeel oude of van twijfelachtigen leeftijd en mannen zalen of stonden begeerte ge bogen over de groene tafel, waar hun wijd opengespalkte oogen de verwikkelingen van een onzichtbaar drama, den voor oninge- wijden onbegrijpelijker! eeredienst van een zonderling en ontzagwekkend geloof, sche nen te volgen. Juist op dat oogenblik hield een geheel In het rood gekleede on op eigenaardige wijze wil geblanbelte en met zwart bijge verfde vrouw de bank em leidde het won derlijke spel. Het leek wel of zij had ge tracht zich het uiterlijk van een soort vrou welijke Mefisto le geven. Haar mond was hard en bloedrood, haar gezicht Meek; spottend en wreed was de indruk, die haar donkere ooger. mei schuine wenkbrauwen maaktenEen oogenblik was zij voor mij de incarnatie van den helse hen geest, waarover mijn pleegmoeder het altijd hadMijn verbeelding werd op hevige wijze aangegrepen.Ik moest een oogen blik een angst om duizelig te worden onder drukken en een krankzinnig verlangen maakte zich van mij meester, om gauw naar de lieve vrouw te loopen, haar le om helzen en mee naar buiten té nemen. Helaasl 't Was in een spéelzaat, dal zij, korten tijd daarna, doodelijk getroffen, in elkaar zakte. „Kerjean, ver van Parijs zie ik die af schuwelijke herinneringen als spookver schijningen om mij teen.En als ik een oogenblik niet aan mijn arme pleegmoeder denk, dan denk ik aan iemand, van wien ik nu misschien nog meer dan .door den dood ben gescheiden. Daarom ben ik zoo moedeloos.Vanochtend, om vijf uur, heb ik, omdat ik niet kon slapen, het raam en de blinden van mijn kamer geopend en ben weer in bed gegaan. Van uit het mid den van miin bed «root ted, waarin ik me zoo klein en als verloren gevoelde, zag ik do zee, niets dan de zee en den hemd Plotseling, ik weet niet waarom, want an ders ben ik nid zoo sterk in literaire her inneringen zei ik tol mezelf, dat ik, zoo- als ik daar lang uitgestrekt, tussohen mijn twee blonde vlechten lag, zeker geleek op Mélisande, toen zij stierf.... „Als ik stierf. Kerjean, zou het een geluk voor me zijn.... en het zou alfeen maar jou verdriet doen. een beetje IEn toch geloof ik niet, dat ik er naar verlang te sterven vix-emd I „Maar ik schrijf je eigenlijk dingen, die geen doel hebben en lieelemaal niel die, weHre je zeker in mijn eersten brief hebt verwacht. „De reis van gisteren was warm en lang en niet zeer prettig lk heb den tijd verdre ven door met de kleine Liliane ie kijken naar hel voorbij snellende landschap, dat omlijst was door het venster van den waggon. „Mijn leerling i3 lief, niet heel mooi, maar zij heeft een vriendelijk, frisch, blo zend, babygezichtje om le Zoenen. Je hadt gelijk, ik geloof dat zij van me zal houden. Ze zei me: „Ik ben zoo blij, dat u er net uitziet als een groot klein meisje!" „Een groot klein meisje!.... Dat ben ik in jouw oogen immers ook, Kerjean? „Mevrouw Valois zal overal wel opge vallen zijn als een zeer mooie vrouw. Zij heefl zuivere, regelmatige trekken en een prachtig* figuur. Haar bewegingen zijn be daard, zij heeft een vorstelijken gang en spreekt afgemeten; zij drukt zich met een gewilde keurigheid uit en neemt de taal regels streng in acht. Haar gelaatsuitdruk king verandert nooit. Ik zou niet kunnen zeggen of mevr. Valois me Wel vriendelijk lijkt; zij is koud, maar haar kilheid ii uiterst hoffelijk. Haar beleefdheid jegens mij schijnt me bijna overdreven, als je na gaat wat een jong meisje ik nog ben. „Mijnheer Valois is lang riicl wat zijn vrouw is. lk geloof niet, dal bij tot dezellde maatschappelijke kringen bchoorl als zij. Zijn uiterlijk, zijn manieren, zijn spraak, alles oven onbehouden cn plat inaar hij ziet er uit als een brave man. Hij aanbidt zijn dochtertje en is hartelijk en vriendelijk je gens mij. Wanneer hij over de kleine Liliane en mij spreekt, zegt hij „de kinderen" Onderweg kocht hij voor ons beiden bon bons. Dat was toch vriendelijk Maar wat zijn die menschen mij vreemdl Ik voel zoo, dat zij onverschillig staaD tegenover mij en mijn moeilijkheden „Tot ziens, Kerjeanantwoord gauw op al mijn geschrijf. Die door de zon beschenen blauwe zee, zoo blauw als de Middellanu- sch? Zee, trekt zich heel langzaam terug. Nu ben ik er van gescheiden door ccn breode strook zand, bezaaid met glinsterende plas sen. In de verte glijden zeilscliuiljes ling- zaam voorbij; in de lucht vliegen de vogels klapwiekend en men kan nauwelijks den lier nel van hel water en de vleugels van de zeilen onderscheiden. „Ik druk je de hand, Rcuzen-Brzuth. Houd maar altijd veel van je kleine PHYL (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5