No. 20073. WOENSDAG 26 AUGUSTUS Anno 1925. BSBIOIT Toor de Slachtoffers. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van lieden. A LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30, Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers vooi Oirectie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per week.f 'l 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. 9lt nummer bestaa'. uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. [Wij ontvingen nog van 'J. J. N. de G. f I.Bakkerijpersoneel fiebrs. G. en J v. d. Oort f 43; J. B. en J. B. R. 12.50; Werkplaatspersoneel N. Z. II. T. M. 2e week f 12.55; E. P. f2; J. N. L.-B. f 10; mej. A. J. f 1.50; v. d. W. f 1 en S. f 3.50, alien te Leiden. Totaal f 77.05. In totaal ontvingen wij f 2784.10 en 10 M. DE DIRECTIE. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. 'Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visohmarkt 18, tel. 1*225 ie DONDERDAG verkrijgbaarSCHELVISCH a f 0.11f 0.22 SCHOL a f 0.17—f 0.26 en GEH. KABEL JAUW a f 0.25 per pond. 2488 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 26 Augustus 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat de beslis- Bing op het verzoek van de Maatschappij tot Detailverkoop van Petroleum ,,De Auto maat" te 's-Gravenbage, om vergunning tot uitbreiding van de bewaarplaats voor benzi ne en petroleum in het perceel Levendaal [No. 166, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie D. No. 1367, is verdaagd. 2489 N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. VAN STRFJEN. Secretaris. Leiden, 26 Augustus 1925. Het SiormrampL-Comité. Bij den penningmeester van het Storm ramp-Comité zijn verder de volgende giften ingekomen: C. O. 10.—, B. J. K. /2.50; J. B. M f/i 10.G. B. 5.Zilveren Bruiloft van J. en K. 4.179; Jongcl. Chr. Geheel-Onthou ders Bond 4G. J. B. 25.in geslo ten couvert 7.46mr. dr. J. C. O. 25. L. B. f 15.—; N. D. N. f25.—; A. L. f 10,— H. A. S. 10.—: mr. P. A. P. TI. 100.— dr. P. A. A. B. J 5.R. d. W. 5.van A 5. Giften worden nog gaarne ingewacht bij den penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, gironummer 57471. De 3-Octoher-vieiïng gaat door. Naar aanleiding van den drang, op hel bestuur van de 3-October-Vereeniging uit geoefend, zooals die ook in eenige ingezon den stukken in ons Blad lot uiting kwam, om naar aanleiding van de stormramp, die in sommige plaatsen in het Oosten van het land en met name in Borculo, de bevolking heeft getroffen, dit jaar de 3-October-viering niet te doen plaats hebben, heeft hot be stuur een vergadering gehouden, waarin ook ter tafel kwamen een aantal verzoeken Van neringdoenden en anderen, om wel de feestviering te doen doorgaan. En als het bestuur, na ampele besprekingen, besloot, om, evenals vorige jaren, de herdenking van Leiden's Ontzet wél te vieren, dan is dit niet, omdat het den ernst van de ramp te Borculo en elders niet zou erkennen, maar om andere redenen. In de allereerste plaats werd het bestuur in zijn gevoelens, dat de feestviering zoo mogelijk moest doorgaan, versterkt door de verzoeken, zooevcn genoemd, en die na het pogen, van tegenovergeslelden kant inge steld. in grooteren getale van de leden en anderen inkwamen. Daaruit maakt het be stuur op, dat het £ros der leden op de vie ring prijs stelt, ook voor dit jaar. Zonder de beteekenis der ramp te onderschatten, is ook het bestuur van oordeel, dat daarin geen aanleiding kan worden gevonden, ander halve maand later hier een gewichtig his torisch feit niet te herdenken. Dit zou \yel het geval geweest zijn, wanneer de storm ramp, behalve veel stoffelijke schade, ook vele menschenlevens had geêischt, wat ge lukkig niet het geval is geweest. Bovendien zou afstel thans gepaard gaan ruet groote financieele schade. Het bestuur zelf heeft reeds tal van voorbereidende Maatregelen getroffen en bestellingen ge daan. die niet maar zonder meer kunnen gorden ongedaan gemaakt. Verschillende deelnemers aan den optocht maakten reeds groote onkosten, welke de Vereeniging zou ïnoeten vergoeden, wanneer de reclame- bptocht niet werd gehouden. Be Leidsche neringdoenden zouden door afstel ook ernstig worden gedupeerd. Velen hunner hebben met het oog op deze fecst- ook reeds inkoopeji of bestellingen gedaan, waarmeae zij zouden blijven zitten. Al zoo besloot het bestuur met de yoorbér reidingen door te gaan en ons straks een waardig feestprogramma voor te zetten. Vooral de reclame-optocht, waarvoor gere geld nog aanvragen voor deelneming binnen komen, belooft iels moois. Dat hot bestuur deelneemt in de ramp, blijkt uit het feit, dat de penningmeester thans reeds een bedrag van honderd gulden naar het Comité zond, terwijl het voor nemen bestaat, om, indien vóór 3 October de nood niet voldoende is gelenigd, een wa gen in den optocht te doen meerijden, van waar uit giften zullen worden verzameld, zooals indertijd ook vo'ór de Zuid-Afrikaan- j sche Boeren is gedaan en die toen ongeveer f 1200 opbracht. Het Kinderfeest op Koninginnedag. Zooals ieder jaar zal ook dit jaar den leerlingen van alle lagere sc-holen op den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin een feest bereid worden. Alvorens de uitvoering in de Stads zaal aanvangt, wordt door alle leerlingen een kleine wandeling door de stad gemaakt, opgeluisterd door muziek. Het hoofd der school vergezelt op een door hem vast te stellen uur de leerlingen zijner school aan zijn eigen school en brengt hen vervolgens naar een der zes verzamelplaat sen, vanwaar men daarna in optocht van verschillende zijden naar de Stadszaal trekt, waar men ongeveer kwart voor twee arriveert. Na een kleine versnapering splitst zich ■hier de groep in tweeën, daar de groote zaal te klein is om allen te bevatten en dus ook de foyer als feestzaal wordt ingericht. Het programma bevat voor beide groepen de volgende nummers: gymnastiek, zang door alle kinderen, poppenkast, zang, mu ziek en last not least goochelen. Tijdens de pauze en na de uitvoering worden die kin deren nogmaals getracteerd op limonade, I 1 koek en chocolade. j Als ten minste niet hot eerste gedeelte i van dit kinderfeest in letterlijken zin in het water valt, belooft het voor de kleuters een heerlijke dag be worden. Opleiding van Christelijke Bewaarschool- onderwijzeressen. Zooals reeds eer door middel van de Pers os bekend geworden, zijn door het bestuur van de Vereeniging voor Christelijke Fröbel scholen alhier, pogingen in het werk ge steld, om te komen tol samenwerking van alle besturen van Christelijke Bewaarscho- lep te Leiden en Omgeving voor de oplei ding van bewaarschoolonderwijzeressen. Deze pogingen zijn aanvankelijk met den gewenschten uitslag bekroond. Opgericht is thans het „Comité van Samenwerking voor de opleiding van Christelijke Bewaarschool - i onderwijzeressen". Leden van dit Comité zijn en kunnen worden alie Vereenigingen, stichtingen en commissies in Leiden en Omstreken, van welke Chr. Bewaarscholen uitgaan. Reeds traden een zestal besturen toe en de ver onderstelling is niet te gewaagd, dat dit aantal spoedig zal toenemen. Evenals zulks het geval is met de Chr. Kweekschool aan den Stille-Rijn, wat betreft het lager on derwijs, streeft het comité er naar om ten aanzien van de opleiding van leerkrachten het verzamelpunt te zijn van alle voor standers van Christelijk Bewaarschool- onderwijs in deze omgeving. Reeds aanstonds zijn de handen aan den ploeg geslagen en is overeenstemming ver kregen met het bestuur der Vereeniging voor Qhr. Onderwijs te Leiden, om den onder hun toezicht onlangs door de heeren Herfkens, Zandée en mej. Bos opgerichten particulieren cursus, als basis, over te ne men en voort te zotten. Het lesgeld werd bepaald op tien gulden per kwartaal. Meisjes, die de lagere school met vrucht hebben doorloopen, kunnen als leerlingen worden toegelaten. De cursus duurt vier jaren. Door de gestadige toene ming van het aantal Christelijke bewaar scholen zoowel hier als elders, alsmede door de gedurige verhooging van de aan dezen lak van onderwijs toegekende subsidiën zijn de kansen op plaatsing van meisjes met acte bewaarschool-onderwijzeres vrij goed te noemen. Ouders, die hun dochters voor dezen ar- beid willen doen opleiden, zullen goed doen nota te nemen van de in dit nummer voor- j komende advertentie, waarin aangifte van j leerlingen wordt gevraagd vóór 1 Septem- ber a.s. De cursus begint zeer spoedig daar na en de lessen worden op zoodanige uren gegeven, dat de meisjes overdag als kwee- kelinge op een bewaarschool kunnen werk zaam zijn. 25-jarig bestaan van de Leidsche Politie- vereeniging. Op 1G September a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Leidsche Politie vereeni ging, thans afdeeling Leiden van den Al- gemeenen Bond* van Politiepersoneel in Ne-, derland, werd opgericht, voornamelijk op initiatief van den heer G. van Putten, voor zitter van den Atgemeenen Bond, destijds agent van politie te Leiden. Deze dag zal op feestelijke wijze worden herdacht. Onder meer zal een optocht mei muziek, vaandels en banieren van zuster verenigingen worden gehouden, voor wel ken optocht bereids vergunning door den Burgemeester is gegeven. Vermoedelijk zal de jubjieerende vereni ging tijdens den optocht door den Öurgé- meester worden ontvangen. Bezoek van Monseigneur Schiuppa aan de Wollen deken-fabriek Jan Zuurdeeg Zn. Hedemporgen omstreeks IS1/* uur viel <te N. V. Fabriek van Wollen Dekens en Duf fels „De Blauwe Klok", Jan Zuurdeeg 31 Zoon de eer te beurt om Zijne DoariuChüge Hoogwaardigheid Monseigneur Bohïuppa, internuntius van Z. H. de Paus ifl het be drijf te mogen ontvangen. De hoeren 0. F, Zuurdeeg en W. H. de Sonnavilte leidden Zijne Excellentie rond teneinde den hoogen bezoeker met zijn gevolg de noocÜge verkla ringen aangaande het fabricatie-pTOces te geven. Na de verschillende afdeelingcü, als spin nerij, weverij, apprêluur ep ververij te heb ben bezichtigd, dankte Z, D* H de Directie voor de hartelijke ontvangst, alsook voor de gedane explicatie's. Met de particuliece auto's van den heer G. F. Zuurdeeg werden, de hooge bezoekers uitgeleide gedaan Heden herdenkt onze sladgenoote, mej. de weduwe P. J. QhaudronVan Rosse, den dag dat zij 25 jaren geleden door den Kerkeraad van de Gereformeerde Kerk aan de Hooigracht werd benoemd tot onder- kosterin, welke betrekking zij tot op dezen dag met ijver en toewijding eji ten genoege van den kerkeraad, den predikant en de ge meente vervult. Het lag dus voor de hand dat het haar heden niet aan bewijzen van belangstelling en waardeering zou ontbre ken. Namens den Kerkeraad werd bij monde van ds. H. J. Kouwenhoven in hartelijke bewoordingen, waarbij de spreker vooral deed uitkomen hoe mej. Qhaudron door haar vriendelijkheid en behulpzaamheid vele vrienden* in de gemeente heeft verworven, der jubilaresse een enveloppe met inhoud aangeboden. De koster, de lieer P. Oost veen, die ruim 14 jaren met deze onder- kosterin samenwerkte, gaf mede op harte lijke wijze blijk van zijn waardeering voor haar persoon en werk, zooals mede tal van gemeenteleden, en vrienden en vriendinnen, waarvan de bloemen die thans haar knusse woning in het Juffrouw-Maas-Iïofje sieren o. m. getuigenis afleggen. Het is dc wensch van allen die aan deze kerk behooren dat het mej. Ghaudron moge gegeven zijn nog tal van jaTon hare taak in de kerk te kunnen vervullen. Tot kapelmeester van het Stedelijk Muziekcorps te Zwolle is benoemd de heer K. de Rook, lid van het Residentie-orkest te Den Haag, vroeger wonende alhier. Nauwelijks was de orkestclub „Jong Holland", onder leiding van onzen stadge noot den muziek- en zang-leeraar, den heer Theodor H. Polman, opgeheven, of de drang tot vorming van een nieuwe orkest- klasse en tot oprichting van een nieuwe club ging van verschillende zijden lot dezen musicus uit. Voor hen, die wel eens een uitvoering van „Jong Holland" bijwoonden, zal dit geen verwondering wekken. Het zal velen daarom genoegen doen, dat, zooals uit een in dit nummer geplaatste advertentie blijkt, de heer Polman het nog oens wil probeeren, met oude en nieuwe deelnemers en deel neemsters. Op verzoek van den otticier van Justi tie te Rotterdam is door de politie alhier aan gehouden en te diens beschikking gesteld de G5-jarige H. J. V., aldaar, ate verdacht van diefstal in vereeniging. Den heer D. D. van H. uit den Haag overkwam gisteravond alhier, terwijl hij aan het voetballen was, een ongeval, doordat hij zijn been brak. Eerst na ruim een kwartier ontdekten de spelers, dat hij zijn boon had gebroken. Per auto werd hij naar den Haag vervoerd. Visschen mei de zegen. De Minister van Bionenlandsche Zaken en Landbouw heaft bepaald, dat, met al- wijking in zoover van bet voorgeschreveue in artikel 7, 2de lid, letter b, van het Bij zonder Visscherijj-reglement I en artikel 8, late lid van net Bijzonder Visscherjj- reglement V (Staatsblad 1922, n. 503), de de gesloten trjd voor 't visschen met de vischzegen in: bet Amstel-DrechtkanaaL de .Westpias en het Binnendijksche water van Aalsmeer, het Brasemermeer, de Kaagpias sen, het Nieuwe Diep onder Amsterdam, de Wijde A em het Poldergat, het Apet- docrnsche Kanaal, de Overrjsselsche Vecht, de Dedemsvaart eu haar zijWrjken, de Lutter- hooldwjjk en haar ifijwjjken, de Kleine ol Koevordensohe yechtj in 1925 zal eindigen op 31 Aug. I lie Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferentie tos- sohen de directie der Nederlandache Spoor wegen en de vertegenwoordigers van de erkende Èonden is meegedeeld, dat jhr. mr. D. J. de Gear bedankt heeft als voorzitter van de scheidsgerechte» wegend z(jh be noeming tot Minister. Thans zal aangezocht worden om als voorzitter op W treden, oud- tainister dr. J. Th. de Visser. Koor vervulling va» de vacatures vgn arbeider-remmers zulle? in aanmerking ko men: 16, overcompleet personam Van den dienst der exploitatie of andere diensten; 2o. arbeiderremmers, die op wachtgeld zijn gesteld; 3o. personeel, dat gaarna voor ar- fcexerremmer in aanmerking wil komen. Uitvoerige besprekingen werden geveerd over de positie der schrijvers en ia ver band daarmee over de bezwaren, die be staan te» opzichte van de benoeming tot bureelambtenaar. Gezien art. 38 R. D. V. betreffende het vervullen van nevrnbetrekkirgen werd toe* gestaan, dat in oer zeker plaatsje een spoor- tnan in zij® vrijen tijd als kapper en barbier zal optreden; geweigerd werd, dat ec-n spoor- mau Je Uitgees: aldaar als agent van „Het [Volk" 3ai optreden; vergunning zal wel verleend worden voor het fokken van kanarievogels, mits dat niet het karakter draagt van liandeldrjjven. De directe deed toezegging, spoedig aan de Bonden te zullen toezenden de wijzigingen, die zij in het R.D.V. noodig acht. Het conflict in de metaalindustrie. De Rijksbemiddelaar heeft partijen, be trokken bij het conflict in de metaal industrie te Rotterdam, uitgenoodagd tot een conferentie op Vrijdag a.s. Hier volgt afschrift van de brieven, die de M»e taalbond Maandag aan de organisaties heeft gezonden. Aan den A'lig. Ned. Metaal be werkersbond is Beschreven; Naar aaidedding van uw brief van 21 dezer toten wij u vooreerst mde, dat wij geenszins beweerd Itebben, dat de vakver- een i gingen wettelijk vcrpliuM zoude zijn, in de toepassing van een verleende algomeenc overwerkvergunning te berusten. Het door ons ingenomen standpunt grondt zich op de volgende overweging: Wanneer een werkgever op economische gronden het noodig acht, zijn geheele on derneming gedurende zékeren tijd langer dan 43 uur te laten werken, is hij niet be voegd daartoe zelfstandig over te gaan, doch is hij verplicht, daartoe vergunning 1e vra gen aan den betrokken Regeeringsambte- naar. Slechts indien de Regeering van oor deel is, dat de economische omstandigheden langer werken noodzakelijk maken, wordt de vergunning verleend. De Regeering hó\idt bij haar beoordeeling rekening met motieven van algemeen maatschappelijk be lang, dus ook met de belangen van zoowel werknemers als werkgevers. Bovendien hebben de vakvereenigingen te alten tijde het recht, haar inzicht in de zaak aan de Regeering kenbaar te maken. Indien nu de Regeering, na.de zaak gron dig bekeken te hebben, van oordeel is, dat een vergunning verleend moet worden en dienovereenkomstig handelt, is het, naar de meening van d:en Metaalbond, ontoelaat baar (niet op wettelijke, doch op praotische en economische gronden), dat de vakver- j eenigingen zich niettemin aan de beslissing I van de Regeering niets gelegen laten liggen I en weigeren aan de uitvoering van de ver gunning mede te werken. Zoodoende zouden de vakvereenigingen, naar de meening van den Metaalbond, zich practised wel degelijk boven de Regeering stel Ion. Voorts willen wij u het volgende in her innering brengen: Bij de besprekingen over het conflict te Rotterdam hdk u aan uw medewerking tot beëindiging van dat conflict de voorwaarde verbonden, dat de Metaalbond met de vak- \xtrconigingcn terstond een regeling moest treffen, krachlens welke zoo spoedig moge lijk zou worden teruggekeerd tot de 48- urige werkweek. U hebt op die voorwaarde de bedreiging doen volgen, dat, indien de Metaalbond daarin niet toestemde, uw or ganisatie tegen de uitvoering van iedere algemeene overwerkvergunning dien strijd zou aanbinden en op 1 October a.s. overal zou weigeren haar leden langer dan 48 uur te laten werken, wat ook de beslissing van de Regeering mocht zijn. Zooals u zich herinneren zult, verklaarde de Metaalbond de oplossing van het con flict langs dezen weg onmogelijk. De Metaalbond acht geen enkel verband tusschen uw voorwaarde en het conflict te Rotterdam aanwezig, en is niet bereid, deze kwestie in samenhang met dat conflict on der de bogen te zien. Het is de bovengenoemde door u gestelde voorwaarde, die de onderhandelingen over de oplossing van het conflict heeft doen af breken. Aan den Ned. Neutralen Bond van Me taalbewerkers en Arbeiders is geschreven: Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer en moeten beginnen met u attent te maken op twee onjuistheden, daarin voorkomende. Vooreerst hebben wij in onzen brief van 11 Augustus j.l .geen enkelen eisch gesteld, Wij -hebben slechts ons standpunt te ken nen gegeven tegenover den principieelen eisch, die van de zijde der vakvereenigin gen werd gesteld, n.l. dat de oplossing van het hangende conflict alleen kon worden verkregen, indien de Metaalbond terstond met de vakvereenigingen een regeling maakte omtrent spoedigen terugkeer tot de 48-urige .werkweek. Voorts maken wij u opmerkzaam, dat de 'Metaalbond geenszins in de Landelijke Re geling de normale werkweek op 56 uur heeft gesteld. In die regeling, die een interne regeling is, bevattende de minimum-arbeidsvoor- Waarden, waaraan de leden van den Me taalbond moeten voldoen, wordt van een BINNENLAND. Conferentie en brieven inzake het conflict in de metaalindustrie. Aanvulling van de voorwaarden, waar- onder Rijkssubsidie voor de tnbercnlose-be- strijding wordt verleend. Ocd-Uinister dr. J. Th. de Visser zal ver zocht worden voorzitter van de scheidsge rechten bij de Ned. Spoorwegen te worden. BUITENLAND. Caf.lanx bereikt te Londen geen accoord. De eerste indrukken der Fransche nota te Berlijn. In Syrië neemt het verzet weer toe. normalen arbeidstijd niet gesproken. U hebt ten onrechte den termijn van 56 uur per week. welke als langste termijn wordt genoemd, gedurende weikon de Metaalbond nog toestaat, dat voor overuren geen toe slag op het uurloon wordt gegeven, aange zien voor een door den Metaalbond vastge stelde normale werkweek. Uw geheele betoog over het zedelijk recht van den Metaalbond verliest door deze on juistheid zijn beteekenis. Uit uw schrijven zien wij voorts, dat u zich niet aansluit bij het standpunt, bij de besprekingen over het conflict te Rotter dam ingenomen door den Modernen Bond, daar u aan uw medewerking lol beëindiging van 5al contlict geen principieelen eisch in verband met den werktijd verbindt Zooals wij in onzen briet van 11 Augus tus j.l. schreven, zijn we derhalve thans be reid, len spoedigste met uw organisatie in overleg (e treden, ten einde te trachten het contlict tot oplossing te brengen. Waar de door u in uw schrijven voorge- stolde wijze van behandeling in zake werk tijdverlenging niet in rechtslreeksdh ver band staat met het contlict te Rotterdam, achten wij het beter, ten einde de zaak niet te vertroebelen, deze aangelegenhid in dezen brie! niet te behandelen. Aan den Ned. R.-K. Metaalbewerkers- bond en den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland is de volgende brief gericht: .Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer, waaruit wij zien, dat u zich niet aansluit bij hot standpunt, bij de besprekingen over het contlict te Rotterdam ingenomen door den Modernen Bond, daar u aan uw mede werking tot beëindiging van dat conflict geen principieelen eisch in verband me/ den werktijd verbindt. Zooals wij in onzen briet van 11 Augus tus j.l. schreven, zijn wij derhalve thans bereid, ten spoedigste mot uw organisatie in overleg te treden, ten einde te trachten het conflict tot oplossing le brengen. Waar de door u in uw schrijven voorge stelde wijze van behandeling in zake werktijd verlenging niet in reChlstreeksch verband staat met het conllict te Rotter dam, achten wij het beter, ten einde de zaak niet te vertroebelen, deze aangelegen heid in dezen brief niel te behandelen. Taberculose-bestrijding. Wanneer een Vereeniging, die de tuber culosebestrijding ingevolge haar stataten heelt ter hand genomen en die door het Rijk wordt gesubsidieerd, om een of andere reden ten opzichte van die bestrijding niet alle deelen van de bevolking, waarover z'rj volgens haar statuten haar werkkring zou mcelen uitstrekken, kan bereiken, dan kan zij door den Minister worden verplicht ten opzichte van de tuberculosebestrijding sar men te werken in een commissie met een andere Vereeniging of met andere Vereo- nigingen, die volgens haar statuten de tuberculosebestrijding beoefent of beoefent» en die haar werkingssfeer ook uitstrekt of uitstrekken over dezelfde bevolking als de eerstgenoemde Vereeniging, maar dia de hierboven bedoelde deelen wel bereikt of bereiken en is de gesubsidieerde Vereeniging verplicht het Rijkssubsidie ter beschikking te stellen van de commissie, met de be doeling, dat het aan de geheele bevolking ten goede komt. De commissie wordt samengesteld uit één of meer afgevaardigden van iedere veree niging, die tezamen een voorzitter (niet- afgevaardigde) kiezen. De samenstelling der commissie wordt onderworpen aan de goedkeuring van den Minister. De Vereenigingen late»' alsdan de geheele tuberculosebestrijding in het gebied, dat zij bestrijken, aan de commissie over. Bet 300-jarig bestaan van Hocgeveen. Ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van Hoogeveen fiield gisteren na den burgemeester de VQxytter der [eestcom missie, de heer W. Koelman, een rede. Tegen elf uur had de officieele opening

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1