UIT DE RIJNSTREEK. Leidsche Begrafenis-Onderneming UIT DE hmctdci/CM. Den dat len minsle de pastorie zou kunnen morden herbouwd van de opbrengst eener collecte, door alle Ned.-Herv. Gemeenten in Gelderland daartoe te houden, en mocht de opbrengst daartoe meer dan voldoende zijn, dan zou het overschot kunnen bijdragen voor het herstel of voor de vernieuwde meubilee ring van de Ned.-Herv. Kerk. Wij verzoeken om uw medewerking door het houden van een kerkcollecte voor dit doel." Tegelijk heeft het provinciaal kerkbestuur alle kerkvoogdijen in zijn ressort een gift voor hetzelfde doel gevraagd. De Vereeniging van Kerkvoogdijen In de Nederl. Hervormde Kerk heeft de volgende circulaire rondgezonden: Gelijk bekend is, is» bij de ramp op 10 Aug. het kerkgebouw van de Hervormde ge meente te Borculo totaal verwoest. Bij het vele, dat thans door geheel Ne derland gedaan wordt, verwachten wij, dat de kerkvoogdijen in onze Kerk het hare zul len doen om deze zwaar beproefde Gemeente in slaat te stellen zich van een nieuw goed kerkgebouw te voorzien. De redactie van het orgaan der Vereeni ging van Kerkvoogdijen stelt zich beschik baar bijdragen van kerkvoogdijen en parti culieren voor den kerkbouw te Borculo in ontvangst te nemen. Het i9 duidelijk, dat voor dit doeleinde een I aanzienlijk bedrag noodig is. Hoewel iedere bijdrage voor dit doel wolkom zal zijn, ver wacht de redactie van yele Kerkvoogdijen voor dit bijzondere doel bijdragen van f 100 en meer, terwijl bij uitstek thans wel een beroep mag worden gedaan op den sleuu der z.g. rijke kerkvoogdijen. I Men beraadslage hierover zoo spoedig mogelijk en men neme dan terstond een be sluit. want nu is het ijzer nog heet. Wie denken mocht, dat het zoo erg niet is. ga zélf maar eens ter plaatse kijkenl Het kerkgebouw als ruïne. Het plan. om het kerkgebouw der Ned.- Herv. Gem. te Borculo als ruïne te laten itaan, is nog zeer vaag. De Kerkvoogtnj j is van oordeel, dat de kerk op dezelfde plaats herbouwd moet wofden. Ondertus- schen is over den herbouw nog niets vast gesteld. Eenige dagen na de ramp kwam dr. J. Kalff, directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg, do schade opne men. De kerk staat n.l. op de lijst van do monumenten, en er bestaan teekeningen voor de restauratie er van, die in 1913 ver vaardigd zijn. Over eenige dagen hoopt het kerkbestuur een bespreking te hebben met ds. rar. Bartels, namens de Kerkvoogdijen in Nederland, en den raad van beheer der Synode. Inmiddels heeft een architect de kosten van herbouw van kerk en toren vol gens de teekening van 1013 op ongeveer f70 000 becijferd. Ds. Oort leiddo Zondag den dienst der Gemeente als den vorigen Zondag in de daklooze kegelbaan van Hotel Wegge- laar." Hij sprak naar aanleiding van den (tekst uit den Brief van Paulus aan do Ro meinen, waarin gezegd wordt, dat de ver drukking lijdzaamheid, de lijdzaamheid bpvinding en de bevinding hoop opwekt. Het bezoek. Zondag was het bezoek aan Borculo weer zeer druk. Er zou voor de laatste maal .,in grooten stijl" langs de straat gecollecteerd worden. Op enkele belangrijke punten zal dan nog gelegenheid blijven giften te schen ken. De collectanten der Woodbrookers vooral en de plaatselijke krachten, ge steund door welwillende hulp uit Lochem, Eibergen, enz. hebben vermoeiende dagen achter den rug, evenals de heeren Van dsn Berg en Hansel van de Nationale Bank, die de ingekomen giften administreeren. Hulp uit België. De correspondent van de „N. R. Crt." te Brussel meldt, dat een aantal notabe len dit de provincie Antwerpen een voor- loopig comité hebben samengesteld, met het doel gelden in te zamelen voor de ge teisterde bevolking in Noord-Brabant ea Gelderland. Een weldadigheidsfeest zal, in de eerste dagen van October, in een der groote zalen van de stad gehouden worÖen. Baron Holvoet, gouverneur der provincie, en burgemeester van Cauwelaert hebben alvast hun beschermheerschap toegezegd. De ooievaars en de stormramp. In tegenstelling met hetgeen wij aan de •>N. R. Crt," ontleenden, schrijft nu de directeur van de Gem. Gasfabriek te Rijs- len: Uit uw blad blijkt mij, dat verscheideno menschen een vervroegd vertrek "van de ooievaars hadden waargenomen. Om ech- ter eventueel verkeerde conclusies te voor komen, lijkt mij mededeeling van het voH gende niet ondienstig. Zondag 9 Augustus j.l. ontdekte ik van hit mijn woning, die op het terrein van de Gem. Gasfabriek staat, drie ooievaars en wel op den bovensten versieringsbalk van den gashouder twee en een op een der sehoorsteenen van de stokerij. Op het tijd stip van de ramp, dus des avonds tusschen J en 8 uur, werden er wederom drie stuks door mij geteld; alle drie, blijkbaar de zelfden van den vorigen avond, hadden dit maal uitsluitend den gashouder als nacht verblijf gekozen. Onanks het hevige on- freer, dat zich toen hier ook boven in de lucht ontlastte, bleef het drietal rustig bP zijn verheven plaats. Op de volgende avonden en wel tot en met Vrijdag 14 Aug. J-l. heb ik steeds op dezelfde plaats ooie laars waargenomen, doch slechts een twee- ^'•'s Morgens waren ze steeds verdwenen.- Jfeb dag na de ramp", telde ik 's morgens usschen io efi 11 uur bij mij in de ois- Hhddellijkë nabijheid, eëïï zwerm ooievaars to* m de dertig. V k ^ovenstaandë. zoo dicht in 'de buurt £Ül 070'°ongebied wHargettoMeiJ, mogg plljk'es, dat hief Tan vertrek vAAt geen' sprake waS, Waddingsveen. Burger I. Stand Geboren: Wenceslaus Johannes, z. van N. van der Eroeg en H. J. Bunnik Arie, z. van A. van Driel en D. C. Vriens Neeltje d. van D. Langendam en J.Renard Overleden: Frans Langenberg, 6 jaren. Gehuwc^: Arie Roggeveen en Adriana van der Krans Pieter Boncfaaö en Cornelia Both. Gevonden voorwerpen2 postzegels van 10 cent, een rijwielbelastingplaatje en een auto-buiten- en binnenband. Inlichtin gen op het raadhuis. Op den Kerkweg alhier, kwam een automobiel in botsing met een fruitwagen. Volgens ingesteld onderzoek door de politie is de schuld te zoeken bij den chauffeur der auto, die echter toezegging deed alle schade to vergoeden. Mej. V. alhier werd door 'n wielrijder zoodanig aangeredon dat zij in de vaart naast den Kleiweg terecht kwam. Met veel moeite konden eenige in allerijl toegescho ten omstanders haar op het droge halen. De wielrijder trok zich van de heele zaak niets aan en reed gewoon door. Zwammerdam. Toen mej. H. alhier zich Zondagmorgen kerkwaarts begaf, werd zij door een haar achterop rijdenden wielrenner zoodanig aangereden, dat zij tegen den grond viel. Gelukkig kwam zij in het gras van den berm langs den weg to vallen, zoo dat zij zich niet ernstig bezeerde. Haar echtgenoot, die haar vergezelde maakte zich over dit ongeval zoo kwaad, dat hij ten aanschouwo van het talrijk publiek den onbekenden wielrijder een paar ferme opstoppers toediende. Deze laatste achtte het geraden zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te maken RECLAME. AUTO-TRANSPORTEN, CREMATIE H. P. H. wEEREWEER TELEEOON K«1 LEIDEN 7797 ES- Haarlemmermeer. Naar wij vernemen, vorderen de te verrichten herstellingen aan de lokalen van de Chr. Ulo-school te Hoofd dorp nog zooveel tijd, dat het noodig werd geoordeeld de vacantie aan deze school nog met een week te verlengen. Zaterdagmorgen kreeg de arbeider J. v. B., Ie Hoofddorp, die werkzaam was aan een heistelling, plotseling een groot stuk ijzer op het hoofd. Ernstig aan het hoofd verwond, werd hij opgenomen en per auto naar zijn woning gebracht, alwaar onmid dellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen. Door het R.-K. Fanfarekorps „Hoofd dorp" werd door het dorp een rondgang ge maakt en tevens een collecte gehouden, in verband met de noodig geworden uitbreiding en vernieuwing van instrumenten. De op brengst van deze collecte bedroeg ruim f 100. -• Nabij Bennebroek geraakte een 7-jarig jongetje in de Ringvaart. Personen, die het ongeval opmerkten, zagen bijna op hetzelfde oogenblik het ventje in de diepte verdwij nen. Een zoon van den koopman R. 9prong direct gekleed te water en mocht het ge noegen smaken het knaame, dat reeds in bewustetoozen toestand verkeerde, weder op het droge te brengen. De onmiddellijk aan gewende pogingen om de levensgeesten we der op te wekken, werden met gunstig resul taat bekroond. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur is {iet bijna 2-jarig zoontje van den den arbeider K. van Groolveld, wonende aan den Hoofd weg bij den Benebroekerweg alhier, in een onbewaakt oogenblik vlak voor de ouderlijke woning in de Hoofdvaart gevallen. Toen de moeder hulpgeschrei hoorde, verliet ze direct haar woning, sprong gekleed te water en wist met moeite het kind, dat blijkbaar voor over in 't water geschoten en direct in den modder gestikt was, op den kant te brengen. Dokter S. uit Nieuwvennep, die juist pas seerde, heeft helaas vruchteloos al het. mo gelijke gedaan om de levensgeesten weder op te wekken en kon slechts den dood con- stateeren. Vrijdagnacht werd een ongewenscht bezoek gebracht op het erf van J. B. aan den Kruisweg alhier. De dief of dieven heb ben een kippenhok opengebroken en gedeel telijk van hun inhoud ontdaan. Op Zaterdag 29 Augustus a.s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. v. d. Vosse, conducteur op de Haarlemmermeer- lijnen, bij de Holl. Spoorwegmaatschappij in dienst trad. Voorheen was de heer v. d. Vosse als conducteur werkzaam bij de stoomtram LeidenNoordwijk en bij de elec- trificatie van deze lijn is hij naar de Haar lemmermeerlijnen overgegaan. De heer A. Jansen, brievenbesteller bij de Posterijen en Telegrafie te Hoofddorp, hoopt op Dinsdag I Sept. a.s. den dag te herdenken, waarbij hij voor 25 jaren geleden bij de Posterijen in de Haarlemmermeer werd aangesteld. De uitkomsten van den Oogst. Omtrent de uitkomsten van den oogst in den Haarlemmermeerpolder werden ons van betrouwbare zijde de vol gende gegevens verstrekt. De zomer van 1925 is zeer gunstig geweest voor de ontwikkeling van de gewassen. Leek het in het voorjaar met sommige ge wassen maar zoo zoo, do warmte en nu en dan een flinke regen hebben alles doen ge dijen, zoodat over het algemeen de oogst boven het middelmatige, voor sommige ge wassen zelfs zeer goed is. Over de verschil lende gewassen, voor zoover ze hier vrij Jeel verbouwd worden, het volgende: i ltatwij.: 1924 wag een best jaar, 'doch 1925 doet weinig of niet daarvoor onder. De opbrengsten varieeren tusschen 30 en 35 baaltjes per H.A, 40 balen was een uitzon dering. Ofschoon het gewas in het voorjaar aan den fijnen kant was, heeft het wanne, zonnige weder in den bloeitijd veel goed gedaan. De bloei verliep in korten tijd, waardoor een regelmatige rijzing bevorderd werd. Belangwekkend is het, dat beschadi ging door de karwijworm hier sinds jaren niet is voorgekomen. Tarwe. De opbrengst is goed. 40 50 H.L. per H.A. De beste stukken gaan nog boven de 50 H.L. Volkomen schotvrije tarwe is er weinig geoogst. De regen met de warmte, toen het gewas in hokken stond, heeft enkele korrels doen ontkiemen. De kwaliteit is overigens goed. Haver. De opbrengst en kwaliteit zijn uitstekend. Een H.L, gewicht van ruim 50 K.G. is geen uitzondering. Erwten. De verschillende soorten heb ben rijk gebloeid en voldoende peulen héb ben zich ontwikkeld. De opbrengst is dan ook ruim, doch de kwaliteit laat veel te wenschen over. De insecten-beschadiging in vele stukken was nogal ernstig. Nu hoort men vragen: „Wat is daaraan te doen; heb ben de geleerde heeren daarvoor geen mid del gevonden?" enz Vóór den zaai is het tijd dergelijke vragen te stellen. Trouwens in het eerste het beste handboekje over in- sectenbeschadiging worden midden ter voor koming en bestrijding behandeld. Jammer zijn deze middelen niet afdoende, 't Is hier echter niet de plaats en thans ook niet de tijd om hierop nader in te gaan. Veldbooncn. De opbrengst zal vol doende zijn. Of de boonenkever veel scha de heeft aangericht is niet to zeggen, daar de oogst van dit gewas nog niet achter den rug is. Vlas. Dit heeft een goede opbrengst gegeven. Spinaziezaad. De opbrengst is bevre digend. Oliezaden. Idem. Suikerbieten. Zooals het gewas zich laat aanzien, beloaft 't een goed bieten jaar te worden. Aardappelen. De opbrengst er kwan- teit zijn goed. In enkele soorten begint de „aardappelziekte" veel schade te doen. Gras en klaver. De opbrengst is best. Nu en dan heeft de scherpe droogte den groei tegengehouden, doch de daarop vol gende regen maakte het woder goed. Tuinbouwgewassen. Enkele tuinbouw- gewassen, zooals doppers, heereboontjes enz,, die dit jaar nog al wat verbouwd worden, geven een goede opbrengst. De far- brikanten zullen van de doppers (insecten) niet veel genoegen beleefd hebben. Boomgaarden. Peren komen er dit jaar zeer weinig. Sommige appelboomen geven nog al wat, doch ook hier is de in sectenbeschadiging ernstig. Ook voor de ontwikkeling der insecten was de zomer van 1925 zeer gunstig, terwijl ook de winter 19241925 dit was voor dio dieren. Ten slotte nog de opmerking dat over 't algemeen genomen de stand der gewassen in' den Haarlemmerméerpolder, vergeleken bij 3 a 4 jaren geleden, er niet op vooruit is gegaan. Geen voldoende stikstof 1 De ma laise Hillegom. De groepenwedstrijden in dammen van „Gezellig Samenzijn zijn in vollen gang. De stand is als volgt (de hang- partijen niet meegerekend). Groep A.: J. J van de Loo'Jr. 6 p. (3); H. van der Geest 4 p (3); N. van der Poel 2 p. (3)Th. Schou ten 0 p. (3). Groep B.A. G. de Jeu 6 p. (4) P. van der Mei 7 p. (6)P .0. de Jeu 6 p. (6)J. Huigsloot 1 p. (4) Groep O. Ph. Philipse 6 p. (4-B. G*,«- telaars p. (5)L. Bquckaert 2 p. (2)J Weijerse 3 p. (3)H. van de Reep 3 p. (6). I De tusschen haakjes geplaatste getallen zijn het aantal gespeelde partijen. Binnen enkele weken zal de heer P. G. van Enge len uit Haarlem hier een simultaanseance geven, wat ook de heer J. J. van de Loo Jr. van hier zal doen te Lisse, Tot onderwijzer aan de R.-K. Jongens school L. O. Mariastraat is met ingang van 1 September beroemd de heer P. J. J. Bakker alhier. De af deeling Hillegom van de R.-K. Handels en Kantoorbedienden heeft een excursietocht naar Groenedaal te Heem stede gehouden per fiets en per tram. In Groenendaal ontmoette men de afdeelin- gen Leiden, Lisse. Haarlem enz. Van half- drie tot vijf uur werd een gezellig samen zijn georganiseerd met pianomuziek en voordrachten. Hierna werd het nieuwe se minarie „Hageveld" berichtigd. Ongeveer 75 leden namen aan den tocht deel. Burgerlijke Stand. Onder trouwd: J. J. van Bemmel en A. S. M. Thiee. Getrouwd: W. A. Philippo en J. M. Schra- ma - J. van Kempen en J. P. O. Tromp. Bevallen: M .van der SteenRoos z. J. O. W. M. Sohilpzand—Marseille a. G. Schniedewind—Smit z. W. B. Overbeeke —Vos z. H. v. Abswoude—van Dijk d. Overleden: N. J. Dam vr. 21 jaar Wed.. W. G. Kok—Bakker 72 jaar. Katwijk aan den Rijn. Naar wo verne men is het de bedoeling van het bestuur van de vereeniging „Het Wit-Gelo Kruis" dat de Zuster zeer spoedig iederen dag aan wezig zal zijn in het Wijkgebouw aan den Zeeweg. Ook voor de verpleging thuis blijkt voor de patiënten hieraan behoefte te be staan. Meer en meer blijkt hoe goed het in gezien is tot de oprichting eener dergelijke vereeniging over te gaan. Dit blijkt nu al voldoende 5 maanden na de oprichting. Ook van de verplegingsartikelen wordt meer en meer gebruik gemaakt. Katwijk aan Zee. Aan den afslag van haring werd slechts één partij aangevoerd. De volgende prijzen werden gemaakt. Vol le having (Noord) f 34; Volle haring (Zuid) f 33.45; Maatjeeharing (Noord) f 23f 24; Maatjesharing (Zuid), f 27.651 alleg gerekend per kantje* Te Apeldoorn startten Zaterdagmorgen om aclu ur de deelnemers aan den wedstrijd om het Wereldkam pioenschap wielrennen op den weg. Z. K. H. Prins Hendrik gaf het startschot, naast hem met vlag in den hand mr. Kolfschoten, voorzitter van den N. W. B. en burgemeester van Edam. Van de haringvisecherij kwamen te LJmuiden binnen de loggersKW. 21 met 8 laet KW 66 met 0 last en K W123 met 14 last pekelharing. Het programma van de te houden fees telijkheden ter herdenking van den verjaar dag van H.M. Koningin Wilhelmina op 1 September luidt als volgt 7 uur reveillo to paard; 8.30 uur muziek op het Julianaplein9.30 uur rondgang der schoolkinderen door het dorp met muziek; 1.30 uur (precies) gecostumeerde optocht, waarvan programma verkrijgbaar zal zijn; 3.30 uur ringrijden op versierde fietsen voor meisjes boven 14 jaar; 3.30 tonsteken voor jongens boven 13 jaar. 8 uur herhaling van den optocht (Lichtstoet)10 uur schitterend vuurwerk aan den Boulevard. Op den hoek VoorstraatVan Wasse naarkade kwam gisteren tegen den avond een dochter van den heer W. per fiets aan gereden. Toen van de Voorstraat een jonge man eveneens op do fiets, doch in snello vaart tegen haar op reed met het gevolg dat zij van haar rijwiel viel en dit voertuig deer lijk gehavend werd. De Rijksontvanger-die juist tegenwoordig was bij dit ongeval, dat voor de jonge dame zelf tamelijk goed afliep, vroeg den naam van het jonge mcnsch, doch deze was zoo beleefd in plaats van zijn naam te noemen, den vrager een pak slaag te presenteeren. Geen der overige toeschouwers kon den naam van het fatsoenlijke jongmensch opge- Noordwijkerhout. Burg. Stand. Ge boren: Elisabeth, D". van P. J. Duivenvoor den en P. van den Berg Anna Alida, D. van J. G. van den Berg en A. Teelen Pe- tronella Agnes Hendrika, D. van P. P. van Denzen en M. P. II. Schip. Overleden: Hendrikus P. Mooyekind 4 we- ken Jacobus Hoogeduin 50 j., echtg. van G. Slobbe. Ondertrouwd: Gerardus Rcuvekamp 27 j. en Anna G. van der Voort 23 j. Theodoras Oostdam 29 j. en Pelronella G. Warmerdam 28 j. Petras G. Reuvekamp 25 j. en Ger- trud J. Vogt Nicolaas v. d. Berg 24 j. en Alida P. v. d. Berg 17 j. Noordwijk Loop der bevolking Aangekomen personen. P. Lindhout, broodbakker, van Naaldwijk, Wilhelmina- str. 3 Mevr. O. F. Sohwars, zonder ber. v. den Haag, Z. Boelevard 23 W. J. Vink en vrouw, reiziger, van Katwijk, Zandvoort- schestr. 17 L.P.J. Mathot, zonder, ber. v. den Haag, Kerkstraat 4 0. Kruithof, verpleegster, van Barneveld, Dr. Mr. v. d. Berghstichting. Vetrokken Personen. G. Th. A. J. en M. A. O. Thijssen, zonder ber. naar den Haag Laan van Meerdervoort 335 T. Boescho- ten, onderwijzeres, naar den Haag, Laan 29, Sjfc. Theresia-gesticht C. Driessen en vr., timmerman, naar Leiden, Sumatrastr. 2. Noordwijk aan Zee. Op initiatief vaa eenige alhier verblijvende badgasten had Zaterdag een kinderstrandfeest plaats. Ver- echillende spelletjes werden uitgevoerd, waarvoor prijzen beschikbaar waren ge stold. 's Avonds was er op de Boulevard muziek door 't fanfarecorps „Excelsior" van Noord- wijk-Binnen en een wandeling' met lampions Het feest werd besloten met een prachtig vuurwerk. Een en ander trok zeer vele toe schouwers. Oegslgeest. Onzo vroegere plaatsgenoot, de heer II. G. Brasses, is gisteren te Den Haag geslaagd voor do hoofdakte. Bij het inrijden van de Assendelftstraat, vanaf den Rhijiigeesteretraatweg, kwam de bestelauto van de firma Vroom en Drees- mann to Leiden, over het trottoir heen te gen een hek van den heer van R. De oor zaak was waarschijnlijk het verliezen van een bout van de stuur inrichting, waardoor het stuur niet meer gehoorzaamde aan de hand van den chauffeur. Het geheele onderstel schoof onder den wagen uit en het voorgedeelte kwam tegen het hek dat beschadiging opliep. De bc-, stuurder kwam met den schrik vrij.. Valkenburg. Zaterdag slaagde te Wage- ningen voor akte landbouw, 1. of. de heer t ï- d. Zwart, onderwijzer alhier. RECLAME. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden verkregen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lev^s, maag en ingewanden door de vloeiiDg der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f065; in apotheken en drogistzaken 2397 Wassenaar. Burger 1. Stand. On dertrouwd: M. I. de Wit en G. II. Visser J. M. Voorduin en E. Tukker H. L. van der Hoeven en H. J. van Werven M. G. Bouw en G. van Santen A. Hoogenhoven en A. van der Sest. Bevallen: Th. J. van der SpekTolido, D. II. van EgmondVan Veen, D. II. Th. BeijcrsbergenRooijakkers, D. G. de LeeuwFrieswijk. D. P. M. van der Drift Van der Volde, Z. M. BrakVan Dam, D. G. van de KlekkertDe Gooijer. D. G. G. BergBray, A. J. W. van der KleijAarts, Z. M. M. SuikerPaw- lowski, D. M. J. GordijnVan Dam, Z. B. M. van der PloegVan Veen, D. Overleden: F. J. Knijnenburg, ongeh. m. 23 jaar. De Roode-Kruis-colIecte voor dc door den 9torm geteisterde gebieden bracht alhier f 1780 op en een rondgang door de ge meente met muziek ruim f 150. De heer G. Versteeg Jr., alhier, ver-j wierf te Haarlem met een nieuwe door hem, gekweekte dahlia een getuigschrift van ver-i dienste. Warmond. To Utrecht is geslaagd voor het Staatsexamen (toelatings-examcn tob eeno Universiteit in de Godgeleerdheid) do heer Jaac. Schcneveld. Zoelerwoude. In den morgen van 23 Aug. j.l. werd onze vroegere herder en lee-« raar ds. II. J. Honders voor een stampvolle kerk te Herveld bevestigd in zijn nieuw ambt door zijn zwager ds. W. Krijkamp vaa Sassenhejm, naar aanleiding van deze woorden uit 1 Kor. 1 en 2: „Paulus, een ge-! roepen Apostel van Jezus Christus, aan de gemeente Gods, die te Korintho is." In zeer schoone woorden van bemoediging en kracht verbond deze predikant leeraar en ge-s mcente. In den namiddag hield ds. II. J. Hondera zijn intreerede voor een zeer talrijk gehoor naar aanleiding van Filipp. 2, 12-13, deze woorden: „Werkt uws zelfs zaligheid met vrees en beven, want het is God, die in u werkt beide, het willen en het werken, naar zijn welbehagen." Onder de vele aanwezigen, ook van buiten de gemeente, merkten wo. op: burgemeester baron Lewe van Aduard, de gemeente-secretaris, ds. Krijkamp, van Sassenheim, ds. Hefting van Eist, ds. v. d,. Waal van Slijk Ewijk, ds. Splinter van Lent, ds. Van Schrale van Valburg, ds. v. d. Giesen van Oosterhout, ds. Israël van Bai lenburg, ds. Israël van Koudekerk aan dea Rijn. Aan de hand van een drietal punten? Het welbehagen Gods, de werken Gods en de werken van den mensch, hield de zoo-s zeer geachte spreker zijn eerste prediking in deze gemeente. Evenals in zijn vorige gemeente, die hem zoo noode zag henen-» gaan, verwachtte hij alles van God en hoopté hij getrouw te mogen zijn in de schoone taak, hem opgelegd als evangeliedienaar. Ook hoopte li ij van gemeentezijde op trouw, alles onder biddend opzien tot God. De spreker eindigde met dezelfde woor* deri, waarmee- hij in Zoeterwoude zijn pre-s dikambt was begonnen: „En nu Heere, waf verwacht ik, mijn hope is op U." Na dezo gloedvolle rede volgden do go* braikelijke toespraken, tot den bürgemees-» ter, ds. Krijkamp, ds. v. d. Waal als con-ï sulent en de andere collega's in den ring, terwijl de freule, Ambachtsvrouwo herdacht werd, die wegeD9 ziekte helaas niet aan< wezig kon zijn. Bijzonder goed deed het ipreker ds. Israël van Koudekerk te zien, wien hij bedankte voor al het goede, in dé vorige gemeente van hem ondervonden en wenschte hem en zijn gezin alles goeds toe. Ook van den kerkeraad hoopte hij hetzelfde, als wat hij in Zoeterwoude had ondervon* den, als broeders begonnen, voortgegaan efl geëindigd. Kerkvoogdij, notabelen, kiescoD lege, hoofdonderwijzer-voorlezer, organist en

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7