Augustus Tweede Blad. Anno 1925. No. 20078. Gemeenteraad van Leiden. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 25 FEUILLETON. De Reisgenoote I. J. SLOOS, Accountant De Nationale Ramp c- (Vervolg van gisteren.) 17o. Voorstel: a tot nadere regeling van het verhaal van bijdragen voor inkoop van diensttijd ingevolge de Pensioenwet 1922; b. lot 'het verleenen van een tegemoet koming in de bijdrage voor inkoop van diensttijd voor pensioen aan thans in dienst der gemeente zijnde ambtena ren die vóór 1 Juli 1925 een verzoek tot inkoop van diensttijd voor pensioen ingevolge de Pensioenwet 1922 hebben ingezonden. (194 en 195) De heer HEEMSKERK acht het verschil tvLsschen stukken 191 en 195 nog al van be- teekenis en het doet hem genoegen, dat na de behandeling in het Georg. Overleg B. en W. althans gedeeltelijk met het oordeel daar meegaan. Jn 't algemeen kan hij ook wel meegaan met B. en W. doch stuk 195 maakt toch op hem een vreemden indruk. B. en W. voelen niets voor de bezwaren van het G. O., dooh komen de in dienst zijnde ambtenaren niettemin tegemoet door voor hen den ouden toestand te handhaven, maar zij, die den gemeentedienst verlieten, zullen moeten bijbetalen. Dat laatste acht hij verkeerd en hij is daartegen. Ook dezen wil hij vrijstellen. Do heer BAART zegt in het G. O. vier kant geweest te zijn tegen het voorstel van B. en W. en hij neemt nog die houding in. Stelselmatig wordt door B. en W., zij het hier met steun der regeering, teruggenomen wat eerst gegeven is Wat B .en W. voor stelden, zou f 30.000 hebben gegeven, hun concessie verkleint dit bedrag nog aanzien lijk echter. Over blijft dus slechts een mi nimaal bedrag dat bij de belastingen niet meetelt. Principieel is spr. tegen het voor stel, omdat z.i. de ambtenaren recht heb ben op premievrij pensioen. Elders, als in Amsterdam, Zwolle, Alkmaar enz. is ook besloten niets te wijzigen. De heer ZUIDEMA acht het niet juist, een voorstel te bezien naar de opbrengst of zoo iets. Hij meent, dat voor het voorstel van B. en W. veel te zeggen is, ook waar de betrokkenen toch al bevoorrecht zijn bo ven de anderen. Spr. gaat daarbij nog na de behandeling in het Gr. O. De heer WITMANS staat ook op het standpunt van premie-vrij pensioen doch dit is niet zoo. In ieder geval acht hij dit voorstel verkeerd, waar zwaar moet worden betaald voor een paar jaar tijdelijken dienst, terwijl voor vasten dienst ook be taald wordt. De heer WILBRINK is in 't algemeen voor het voorstel van B. en W., doch uit zondering voor hen, die den gemeentedienst verlieten, acht hij onjuist, te meer, waar het financieel weinig geeft. Wethouder SANDERS geeft een historisch overzicht van deze pensioenkwestie. De rijkswet geeft nu het recht tot verhooging en dat is alleen daarom al billijk, omdat de vaste ambtenaren 3 pCt. voor hun pensioen betalen. Het G. O. besloot met bijna alge- meene stemmen het voorstel van B. en W. goed te keuren, en nu toch verzet vap de zijde van deelnemers daaraan. Waartoe (jan iet G. 0.1 Hij stelt zich naast den heer Zuidema, dat het niet aangaat kleine sommen maar te negeeren. Waar zou het heengaan op die manier. Ook elders is de verhooging wel aanvaard als b.v. in Dordrecht en 's-Hertogenbosch. Alle rijksambtenaren hebben de verhoo ging ten hunnen laste. Moet Leiden nu zijn ambtenaren bevoordeelen Op grond van de historie is de premie-betaling ook alles zins gewettigd. Ieder ambtenaar kan de ge meente verplichten tot bijdragen in zijn in koop, dus is 't biHijk. dat op hen, die de gemeente verlaten ook wordt verhoogd. De heer HEEMSKERK wijst er op, dat voor hen ,die den gemeentedienst verlieten, cn die zicb al hebben ingekocht, een zeker bedrag was gesteld waarmee zij naar hun berekening er af waren. En nu opeens ver- hoogen. Dat wil er bij hem nog niet in. De heer BAA.RT wijst er op, dat B. en W. niet voorstellen, wat in het G. O. werd goedgekeurd. Over de baten zweeg de wet houder. Voor den heer KNUTTEL is de zaak heel eenvoudig. Hij is tegen iedere premie-hef fing van pensioen, dus ook hiertegen. De heer v. STR ALEN stelt veel belang in het G. O. en in 't algemeen zal hij zich er bij neerleggen, wanneer B. en W. ko men met voorstellen, daar goedgekeurd. Dat is z.i. plicht van den raad. B. en W. zijn echter aigeweken van het G. O. en daarom zal hij tegen stemmen* De heer ZUIDEMA zegt, dat de raad als zoodanig niet zich heeft te storen aan het G. O., dat slechts adviseert. Hij wijst er nog op, hoe de ambtenaren in deze kwestie de gemeente dwingt, niet omgekeerd. Te vens meent hij, dat B .en W. handelen in den geest van het G. O. De VOORZITTER wijst op het verschil der categorieën voor 1913 en daarna. Van daarna kunnen B. en W. toch niet de kos ten opgeven, waar te allen tijde die cate gorie kan aankloppen In het Rijks G. O. is dan ook geen bezwaar gemaakt tegen de Rijksregeling. Trouwens, wat geeft het voor hen, die zich al inkochten t B. en W. zijn bovendien het G. O. tegemoet geko men voorzoover maar eenigszins kon. An ders zou het voordeeiig kunnen worden 10 jaar tijdelijk te dienen. De heer v. STRALEN vindt het ietwat klein zij, die inmiddels den gemeentedienst verlieten in de overtuiging 25 pCt. te moe ten bijpassen, te verhoogen. De VOORZITTER wijst er op, dat het recht van inkoop zuiver een gunst is voor de betrokkenen, waarop zij nooit rekenden. Moet die worden uitgebreid tot hen, die niet Leiden meer dienen? De heer HEEMSKERK stelt per amende ment voor, ook de gemeenteambtenaren, vrij te stellen van verhoogmg der wijzi gingen of zij zullen weggaan. Weihouder REIMERINGER motiveert zijn stem voor dit amendement. Punt 17a wordit hierop aangeno men met 1711 slemmen Togen: de iLD.A.P. en de heeren Wit- mans, Deumer, (per abuis, naar hij nader verklaart). Knuttel en Heemskerk. Het amendemen-Heemskerk wordt met 199 stemmen aangenomen. Tegen de heeren v. d. Reydcn, v. Hamel, Huurman, Splinter, Zuidema, Mulder, San ders, Meynen, Deumer. liet geheele voorstel wordt daar op aangenomen met 253 slemmen. Tegen: de heeren Witmans, Schüller en Baart. 18o. Voorstel om Burg. en Weth. te mach tigen a. lol den aankoop van een aulomobiel- molorspuit met afneembare ladder, in plaats van een aufomobiel-reddang9- I adder; b. lot den verkoop van niet meer voor de brandweer geschikt of benoodigd maleriëel. c ITO) Op verzoek van den hoer v. HAMEL gaat de raad in geheime ziliting over. Na heropening wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. 19o. Voorstel: a. tot beschikbaarstellig van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Janvo9senbrug en de demping van de Volmolengracht: b. lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van don Nieuwe-Rijn lusschen het Rijn-Schie- kanaal en de Singelbrug en de daarmee gepaard gaande vernieuwing van de walbeschoeiing; c. in zake de jaarlijksche uitvoering vaii diep werken d. inzake hel adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land betreffende den toestand van de wateren en bruggen in deze gemeente. (158) Eerst zal behandeld worden sub a. De heer HUURMAN verklaart zich tegen verlegging der brug en tegen demping der Volmolengracht. Het begin van zijn betoog gaat voor ons verloren, daar wij onze plaats nog niet hebben kunnen -innemen. Hij vervolgt dan: Een f 40.000 kan men besparen, door alleen de Jan-Vossenbrug te vernieuwen. Tegenover de brug ligt een straal, waar allemaal zakenmenschen wonen, die na deel zouden hebben van brugverlegging. Tal van winkels zijn daar vernieuwd en het voor hen schadelijk zou zijn. Nu kan men bij iedere verkeersverbele- ring niet vragen naar de belangen van en kele particulieren, maar hier is die verbe tering z.i. van weinig bcteekenis. Hij stelt voor f 60000 Ier beschikking te stellen van B. en W. voor vernieuwing van de Jan-Vossenbrug op de oude plaats. De heer WILBRINK heeft volle sym pathie voor het voorstel van B. en W. Reeds lang was te water deze brug een sta-in-den-weg. Wat het voorstel-Huurman bolreft, hij is het daar niet mee eens. Al wordt de brug op de oude plaats vernieuwd voor voertuigen van cenigen omvang blijft het dan gevaarlijk, vooral voor voetgangers cn fietsers Boven dien zouden de wagens der vuilverbranding, gasfabriek enz. dan de Mare blijven gaan, voor wie, volgens het plan van B. en w. een andere weg al wordt aangewezen, al blijft dan een klein eindje Vossensleeg lastig. Van nadeel van beleekenis voor de win keliers ziet hij niet veel. Wellicht zullen op de Volmolengracht dan zelfs winkels komen, waardoor een mooie rondgang ont staat, ook voor hen, die lihans de Vossen sleeg wegens de drukte mijden. De heer KNUTTEL meent ook. dat deze brug slaat of valt met deverkeerskwestie. Hij meent, dat B. en W. hier met geld smij ten, terwijl zij anders zoo zuinig zijn. Een doorgaande weg komt er loch daar z. i. niet. Mn sluit aan weerskanten resp. op de v. d. Werffslraat en op de gasfabriek. En het aantal gebruikers zou z. i. al heel ge ring zijn. Een brug op de oude plaats lijkt hem zelfs beter, met het oog op de Mare. Voor ongelukken vreest hij niet. De heer OOSTDAM wijst er op, dat nie mand een brug zou wcnschen voor de Jan- vossensleeg als deze er niet was. Waarom thans dan deze vernieuwing? De v. d. Werffslraat geeft uilgang genoeg. De heer ZUIDEMA vereenigt zich met den heer Huurman. Persoonlijk acht hij de brug feitelijk heelemaal overbodig, want een ver- keerskweslie is er niet bij betrokken. Het gaat om kleine belangetjes. Bij vernieuwing is ook verlaging mogelijk en dus is de op rit aan den Oude-Srngel gemakkelijker t e maken. De hoek v. d. Werffslraat-Janvos9en- sleeg acht hij veel gevaarlijker Voor de be woners van de Janvosiensteeg acht hij het wel degelijk van belang; verlegging is z. i. schadelijk. Voor de vuilverbranding betee- kent het weinig En dan de financiën. Bij den Rijnsburgerweg maakte men bezwaren tegen f 50.000, hoewel daar groote verkeers- belangen mee gemoeid waren en nu dit voorstel; hier i? z. i. alle reden f40.000 te besparen. De heer GROENEVELD steunt hel plan van B. en W. gaarne, aan den welhoudeT eerst de verdediging overlatend. De heer v. d. REYDEN acht voor het verkeer de Janvossen steeg gevaarlijk en steunt daarom het plan van B. en W. De heer v. HAMEL vreest, dat de som, die B. en W. vragen voor demping van de Vol molengracht wel een9 niet toereikend zou kunnen blijken, wanneer men dan verder wil met het oog op markt of zoo. Wethouder MULDER verdedigt nader het voorstel van B. en W. Moet er een brug komen, legt men die dan voor doodloopende huisjes of daar, waar een doorgang is? Er is gezegd, dat de opritten wel goed te maken zijn op de oude plaats, maar dal betwist hij. Afdoende het gevaar tegengaan acht hij onmogelijk en dit gevaar is groot. Voor de vuilverbranding speciaal, maar ook voor de lichtfabrieken is het een groot be lang ter ontlasting van de smalle brug bij Mare en "Langegracht. Er is naast doorloopend verkeer ook plaat selijk verkeer en dat komt thans in het ge drang. Door het voorstel van B. en W. kan men een groot deel der drukke Haarlemmer straat vermijden. In het belang der scheepvaart is verleg ging eveneens wen9chelijk. De afstand tus- sohen Marebrug en Janvossenbrug is te kort, vooral bij eenige drukte. Men moet ook Ietten op de toekomst, met de singels enz. Nadeel voor de winkeliers in de Janvos- sensteeg vreest hij niet, want nieuwe win kels op de Volders- of Volmolengracht ziet hij nog niet direct. De heer WITMANS meent, dat er ook nog (Uit 't Fransch van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. G. 17) 01 wat zou ik dat graag gelooven. En hoewel ik er niets aan kon doen heusch, Kerjean.... is De Mauve een in tiem vriend geworden van de Mauriceaus en voordat hij wegging, hebben die gewe ten, dat ik arm benheel arm.... Dus. Phyllis viel zichzelve in de rede, mis schien om een protest uit te lokken, dat Willem ditmaal niet over zijn lippen kon brengen. Be zin bleef onvoltooid. - Als ik mij zóó smartelijk vergist zou hebben in Fabrice de Mauve, hernam het Jonge meisje, dan zou ik hem niet meer kunnen liefhebben, omdat ik.... hem zou verachtenMaar er zou in mij iets zijn gebrokengestorven Jrcrjean zag haar met een grenzênloos medelijden aan. 7- Je.moet niet zoo wanhopen, Phylleke, 2ei Kerjean, zonder precies aan te geven of rot gezegde betrekking had op het tegen woordige en of hij rekende op een mogelijke terugkomst van Fabrice de Mauve, of wel hiet meer was dan een kleine troostreden, ?n va& die vage beloften voor de toekomst, roe men aan jonge menschen schenkt, als verdriet hebben. 1M hlenr Korjean onbekend hoe Phyllis zijn woorden had uitgelegd. Zii antwoordde er niet dadelijk op. Juist omdat ik een bezoek of een brief verwachtte, had ik den moed hier te blijven, zei ze. Nu moet ik weg.binnen drie dagenI Zal je me schrijven? O! heel dikwijls. Ik zal je van al les vertellenMisschien is het wel een lief meisje. Kent juffrouw Ribes de ouders? Mijnheer en mevrouw Valois? Ik ge loof het nietMijnheer Valois is boek drukker te ParijsHet zijn, naar het schijnt, zeer achtenswaardige menschen Ik hoop, dat ik hun zal bevallenMaar wat een merkwaardige huisonderwijzere9 zal ik loch zijn, Kerjean!..Als je je ge noodzaakt ziet te werken, dan voel je pas wat een ongeschikt en luchthartig wezen je altijd bent geweestIk bezit geen enkele akte, ik leeken en zing een beetje en speel oen beetje pianoIk doe zoo'n beetje van alleswat wil zeggen, dat ik eigen lijk niets kan. Stel je voor, dat mijn leer ling eens meer wist dan ik! Ik vrees eerder, dat je er net zoo jong uitziet als zij. Zij is acht jaar!Klein ding! Was ik ook nog maar acht jaar, Kerjean Met haar zal je zelf ook niet ouder zijn dan acht jaarEn ze zal dol op je zijnLuister nu eens. PhyllekeJe hebt me wel eens gezegd, dat ik in je oogen altijdeen soort oudere broer ben. of een oom £ij glimlachte. Dat heb ik gezegd.en 'l is waar.. Zij had lief haar hand gereikt, die Ker jean in de zijne hield. .Nu dan, wil je aan je oom toe- staar. je een kleine vraag te stellen.... en zelfs een beetje indiscreet te zijn?.... Je gaai op reis met menschen, die je vreemd zijn! Is 't nie»t noodig, dat je wat geld mee neemt? Phyllis, van je oom zou je wel wal geld voor de reis willen aannemen dat hij je zou teenen. als je dat liever hadt, nietwaar? Hij zocht de oogen van tiet jonge meisje met een blik vol genegeniheid en waarin spanning lag. Zij glimlachte nog en heel eenvoudig antwoordde ze: Van jpu, mijn vriend, zou ik het doet er niet toe wèi aannemen!Maar ik heb voor het oogen blik geen geld noodig. Ik heb maar vijftienhonderd francs voor mijn rouwldeeren uitgegeven.... Mijn lieve pleegmoeder verwende me zooZij wilde altijd, dat ik goed bij kas was, en den dag, voordat zij voordat zijheeft zij me nog geld gegeven Een snik belette haar door te spreken. Met geweld herstelde zij zich: Je behoeft me niets te zeggen, Ker jean, ik mag niet schreien want anders zou ik niet kunnen ophouden. Willem bleef nog een oogenblik. Hij wil de zoo graag Phyllis kalmer achterlaten. Beloof me, zei hij eindelijk, opstaan de, dat je nooit zult aarzelen je tot mij te wenden. als welke moeilijkheden ook zich zouden voordoen Dait beloof ik jeKom je me nog goeden dag zeggen? Zeker. Aan het slation? Neen, niet aan het station.Je ver trekt niet alleenen men zou het vreemd kunnen vinden dal. Och ja, ik vergat het Ik ben altijd gewoon geweest, als ik op reis gh}g, dat de een brug bij de Langegiacht moet komen, zoo men. dit voorstel niet wil hebben. (Ge roep: die is er loch). De heer GROENEVELD wijst er op, dal wanneer de' landhoofden waaiervormig moe ten worden, gelijk de heer Huurman wil bij een nieuwe brug op de oude plaats, de kos ten meer dan f 60.000 zullen bedragen (De heer HUURMAN ontkent dit). De winkeliers van de Haarlemmerstraat klagen over minder cliënleele door de druk te der tram cn nu in de Janvossenste.-g pre cies het tegenovergestelde? Nadeel voor de winkeliers daar vreest hij dus niet. Zou de Volmolengracht in de toekomst een winkel straat worden, hij zou dat toejuichen Ter wijl overal de afstandlusschen de bruggen 200-250 M. is. bedraagt die lusschen Mare- cn Pauwbrog 350 M. Vergeten wordt z. i. de f 10.000, die de Provincie wel zal geven en voorts de werk verschaffing. De heer HUURMAN, repliceerend. acht ook vernieuwing der Marebrug wenscbelijk Hij wijst voorts er nog op, dat de Volders- gracht bij den Oude-Singel maar 7 M breed i9 en het stuk Janvossensteeg-Mare dan? Alle Janvossensteegbewoners voelen de ver legging als nadeelig, dat zegt wel iels. De heer BERGERS is voor het voorstel van B. en W., waardoor we een grachtje kwijtraken en een gevaarlijke (Jprit. De heer KNUTTEL blijft er bij, dat het vdkcer od d«- Mare meer ontla-.t wjrdt cp de wijze van den heer Huurman dan op die van B. en W. Het amende men t-H uurman wordt verworpen met 21—7 slemmen Vóór de heeren Witmans, Wilmer, Van Hamel, Huurman, Knuttel, Zuidema, Spen- del. A wordt z. h. st. aangenomen. Behandeld worden nu b, c en d. De heer WILBRINK ontkent, dat hetgeen B. en W. nu voorstellen afdoende tegemoet komt aan wat gevraagd wordt. De K. v. K. heeft een uitgebreid onderzoek doen instel len in 't algemeen en B. en W. komen met een ondergeschikt iets, het stuk Nieuwe-Rijn langs Utrechtsch Jaagpad moet gebruikt voor groote schepen. Dit verkeer is via SchrijversbrugOude Vest. Verder zet hij uiteen, dat een goede uilvoering technisch niet mogelijk is en geen economische be langen zijn er aan verbonden Aa het Utrechtsch Jaagpad is b.v. geen gedegenheid voor lossen of laden, er zijn daar geen industrieën, die bij dieper water belang hebben en voor de fabriek van den heer Bols is via de Singelbrug al verbete ring ingetreden, voor zoover mogelijk Enkele kltine belangen zijn er nog. dat erkent hij, maar de aanvoer over 't Utrechtsche Veer por groote schepen motiveert deze kosten niet. Spr. ontwikkelt dan eenige technische be zwaren. De voorgestelde beschoeiing zou b.v niot afdoende zijn zoo uitgediept werd tol vlak bij den wal, hetgeen waarschijnlijk zou zijn om voldoende breede geul te krij gen etc. Daarom geeft hij B. en W. in overweging dit voorstel terug te nemen en alleen te doen uitvoeren wat strikt noodig is. Is voor verdieping op enkele andere plaat sen, waar dit noodig is, directe verdieping daartegenover niet mogelijk? De VOORZITTER meent, dat B. en W. het beste doen dit relaas, dat van veel belang is. nader onder de oogen te zien ter bestu deering en hij stelt voor b, c en d aan te houden tot een volgende zitting. Conform wordt besloten. Rondvraag. De heer VAN ECK doet een vraag over de rioolleiding langs den Rijnsburgerweg Het riool aan de Z.-W.-zijde (van Oegsi- geest) mondt niet meer uit op het riool van Leiden. Is dat tijdelijk of blijvend? Is het blijvend, dan wordt z. 1. de sloot langs het Ajnxlaantje vervuild. Wethouder MULDER zegt nader ant woord toe. De heer VAN STRALEN heeft gehoord, dat aan de werkverschaffing aan den Hooge- Rijndijk een gepensionneerd opzichter der gemeente te werk is gesteld, terwijl een werk loos opzichter beschikbaar was. Is dat juist? 0 Wethouder SANDERS zegt, dat er geen werkloos technisch opzichter bij de Arbeids- menschen me Chocolade aan den trein brachten Je chocolade zal je hebben, den dag te voren. Wat een merkwaardige onderwijzeres zal ik toch zijn, merkwaardig! Kerjean, je acht het loch niot geheel uitgesloten dat.... mijnheer De Mauve.... me zal schrijven? Volstrekt niet.... Integendeel.... ik heb je toch gezegd Arm kleintje! dacht Kerjean, toen hij haar had verlaten. Het schijnt, dat zij evenmin voor leed als voor arbeid en ar moede geschikt is en dat het een en hel ander veel te zwaar zijn voor haar zwakke krachten, voor haar gracie en haar vroo- lijkheid. Dat alles drukt haar veel pijnlijker dan eenige andere vrouw! Evenals Lecoulteux, achtte Kerjean het zeker, dat Fabrice de Mauve zich terugtrok. Ongetwijfeld beroemde de schrijver er zich zeer op even voorzichtig als handig te zijn geweest. Hij had met het onschuldige hart van het jonge meisje, dat hij had bekoord, gespeeld.maar ten slotte had hij, noch door zijn houding en zeker niet door zijn woorden, Phyllis bepaald het recht gegeven te denken, dat het tusschen hen beiden om iets anders ging dan om een vriendelijken, onbaatzuchtigen flirt!De lijd van flir ten was nu voorbijEn Fabrice de Mauve had zich in de rol van bescheiden gentleman teruggetrokken zonder een al le slecht figuur te maken; de gedachte kwam niet bij hem op, dat de tijd van tranen en rouwkleeren tevens die van liefde.... en zeker van toewijding kon zijn. Wat een valstrik was die laag-bij-de- grondsohe dubbel hartigheid voor de kinder lijke ziel van Phyllis geweest! Ja, inder beurs ingeschreven slmd en de gemeente er geen beschikbaar had. De lieer DL6BELDEMAN vraagt of op het adres van „Ons Doel" spoedig praeadvies te-, gemoel mag v orden gezien. De VOORZITTER wijst er op, dat hel een zaak van arable overweging is, niet zoo maar op te lossen. De heer COSTER vraagt of aan zijn motie inzake het urinoir al dan niet uitvoering la gegeven. De OORZ1TTER zegt van neen. Het bleek B. en W. niet wenschelijk. Wethouder MULDER wijst er nog op, dat het urinoir verbeleixl is. Hierop wordt de zitting gesloten. RECLAME Lid der Ned. Org. van Accountants NIEUWSTEEG 3 Tel 2102 - LEIDEN 2427 De steanverleening. Het dagclijksch bestuur van het Nationaal Steun-Comilé Stormramp heeft j.l. Zaterdag een bezoek gebracht aan enkele gemeenten in Gelderland, welk door den storm geleden hadden K Twee leden van de Gelderschc provinciale commissie, de heeren H. P. J. Bloomers, bur gemeester van Rhedcn, cn ir. A. M. Kuysten, inspecteur van de Volksgezondheid, hebben zich bij het dagelijksch bestuur gevoegd. Enkele tijdelijke maatregelen werden be sproken en voorloopigo regelingen ont worpen Deze week zal het dagelijksch bestuur eveneens een bezoek brengen aan de geteis terde gemeenten in Noord-Brabant. Het dagelijksch bestuur heeft den volgen den oproep verspreid: Landgenootenl De 31ste Augustus, de dag, waarop H. M. onze geëerbiedigde Koningin Haar geboorte dag viert, is een feestdag voor het Nedcr- landsche volk. Diep bewogen door de nationale ramp, die over bns i9 gekomen cn die enkele provin ciën zoo wreed heeft getroffen, vol deernis met de slachtoffers, heeft II. M. aan onzen Minister van Binnenlandsche Zaken den v/ensch (e kennen gegeven, dat juist die dag tot een bijzonderen weldadigheidsdag be stempeld zou worden, getuigende, dat ook onder deze omstandigheden zij, die zooveel moeten lijden, niet vergeten worden. Aan ons te bewijzen, dat wij de betee- kenis van de hooge gedachte van onze Vorstin beseffen, aan ons te toonen, dat Haar roepstem niet vergeefsch geweest isl En hoe kunnen wij dan beter doen dan door Haar wensch in vervulling le brengen? Zeker, het Nationaal Sleun-Comilé is dankbaar, dat zoovelen zich beijverden gel den te verzamelen Het begrijpt ook, dat reed9 niet weinigen hun penningen, groot ol klein, geofferd hebben. Maar het zou zoo gaarne tot II. M willen zeggen „Het volk heeft aan Uw verzoek voldaan, het volk wil met U. dat de dag van 31 Augustus 1925 geboekt worde alseen ..weldadigheidsdag" bij uitnemendheid!" Daarom roept het Nationaal Steun-Comilé allen lot samenwerking op! Laten zij, die op dien dag een bijzondere gave willen af zonderen, die inzenden aan den penning meester of aan welk comité ook, met het bijschrift „Weldadigheidsdag". Moge de opbrengst aanzienlijk wezen; dan zal dat ongetwijfeld voor onze Landsvrouwe de meest welkome hulde zijn. die haar ge bracht kan worden! Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelder land heeft aan alle kerkeraden in zijn res sort den volgenden brief gericht: Wij mcenen in uw geest te handelen, wan neer wij de Ned.-IIerv Gemeenten in ons ressort oproepen om den nood le lenigen fan de zuslergemecnte te Borculo. De volle 9chade, die de kerkelijke ge meente als zoodanig aldaar heeft geleden, te herstellen zal wel niet door onze pogin gen kunnen worden bereikt. Maar wij mee- daad had zij Fabrice de Mauve lief En dat het arme kind tegelijkertijd met het af schuwelijke van den dood en de vernede ring van zonder geld te zijn achtergebleven het hartverscheurende gevoel van verlaten ie zijn had leeren kennen, dat zij zoo jong. zoo oprecht, haar liefhebbend, maagdelijk hart reeds had gewond aan de kille lafheid van het hart van een man, dat zij door haar liefderijke schutsengel te hebben verloren ook nog de zooveel bitterder ervaring moest opdoen van zoo hopeloos alleen in hel levm te slaan. ,dat was al te wreedI Uit den grond van zijn hart vond Wil lem, dal Phyl de Voorzienigheid innig dank baar moest zijn, behoed te zijn geworden voor een huwelijk mei Fabrice de Mauve. Terwijl hij naar zijn rustige woning ging, om er in gezelschap van de pendule mei den diepen ktokketoon en die met het gou den stemmetje het vraagstuk van de stabi lisatie van vliegtuigen le besludeeren, zag hij steeds die droefheid van een verliefd kind voor zich en hij zou, als hij in de toe komst had kunnen lezen om le welen, wat er de gevolgen van zouden zijn geweest, Fabrice en Phyllis weer tot elkaar hebben willen brengen, om toch maar minder ver slagenheid en droefheid te zien in die oogen, die als bij instinct hem zoo smee- kend hadden aangezien.... Maar dit wonder te volbrengen, was b#- ven zijn krachten. \Vi»r Ui k -I

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5