AGENDA. tuuii Witte Damsshemden 96 ets. Manshemden99 ets. DE NATIONALE RAMP. BUITCMLAND. Zaterdag. Leger des HeilsMarsch met muziek. Half acht. Samenkomst. 8 uur. Stadszaal (foyer): Dancing, georganiseerd door Sappho", ten bate van de geteister de streken; halfnegen nam. Zondag. Jeruël (Middelstegracht 3): Afscheids- dienst brooder J. Sevensma. Voorna. 10 uur Samenkomst. Spr. de heer v. d. Horst. Nam. 7 uur. Jeruël (Groenesteeg 16)Samenkom sten te tien uur en half zeven. Spr. <Je heer F. den Adel uit Beverwijk. Leger des Heils: SamenKomsten om tien uur, halfvier en halfacht. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon no. 523. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-rccepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond, to acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waar genomen door de doctoren Boonacker, tel. 266; Mulder, tel. 990; Muyzert, tel 2268, en Poortman, tel. 1431. TeOegstgeest wordt die 'dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAMT? zen sleertslagweg, waarbij zooveel mogelijk gerekend is op een vcrhardingsbreedle van 6 M., terwijl tevens het tracé zal worden verbeterd door het wegnemen van hinder lijke bochten. De totale kosten der verbeteringen zullen bedragen rond f3.600.000, de bijdrage der Prov. hieraan rond f 2.700.000 Voegen wij hier nog bij, dat dit bedrag niet gevonden wordt uit een heffing van weggeld, maar dat integendeel de Staten in hun jongste zomerzitting de opcenten oip de Rijksinkomsten- en vermogensbelastingen van 2 tot 1 hebben kunnen terugbrengen, dan mag worden gezegd, dat er voor de weggebruikers-belastingbetalers in de pro vincie Zuid-Holland reden tot erkentelijk heid is voor wat het Provinciaal Bestuur op wegengebied tot stand weet te brengen. Als er zoo nog eenige jaren de noodige mït- lioenen voor wegenverbetering worden be schikbaar gesteld, zullen waarschijnlijk de verschaffen,opcenten op de belasting geheel kunnen vervallen, want niets draagt zoozeer bij tot de algemeene welvaart van een streek als hot bezit van een goed en econo misch aangelegd wegennet. 2356 worden groote partijen bollen vao elders aangevoerd en ten tweede worden kisten verscheept nit de Zilk, Vogelenzcng, Noord- wij'kerhout, Bemebroek on zelfs uit Heem stede (waar men nota beno de Beurs mu willen verstoppen.) De bezigheden hebben dit jaar overal een 'gunstig verloop dooi I bot mooio weer. Verbetering van wegen in de Pirvincie Znid-Holland in 1924 en 1925. Onder hel lioofd „Een mooie lijst" zegt d. B. in „De Kampioen": Dat het de provincie Zuid-Holland ernst is met haar poging oin een wegennet te krijgon, dat voldoet aan de eischen van het moderne verkeer, moge blijken uit het hier onder volgende lijstje van voordrachten in zake verbetering van wegen, welke door Ge deputeerde Stalen dier provincie in 1924 en tot dusver in 1925 aan de Provinciale Sta ten zijn ingediend en door laatstgenoemd College zijn aangenomen. Uit dat lijstje blijkt wel, dat deze pro vincie gestadig uilvoering geeft aan baar plannen van overneming en verbetering van een aantal wegen (lot een gezamenlijke lengte van ongeveer 133 K M.) en boven dien doorgaat met belangrijke sommen aan het wegennet te besteden in den vorm van ruime subsidies aan lagere wegbeheerders, welke zonder deze subsidies niet in staat j zouden zijn geweest tot afdoende verbetering van hun voor het groote verkeer zeer be langrijke wegen. a. De wegen, tol welker overneming en verbetering in de periode 1924/1925 defini tief is besloten zijn: le. De wog RijswijkWateringenHoek van Holland, met zijtak naar Delft. 2e. De weg DelftZegwaart. 3e. De toegangswegen te Middelhamis raar de tramweghaven en de buitenhaven aldaar. b. De wegen, welke met subsidie van de provincie en fvoor zoover dit noodig is ge oordeeld) volgens een door Gedeputeerde Stalen goedgekeurd beslek zullen worden verbeterd, c. q. aangelegd, zijn: le. De Wassenaarsche grindweg in de gemeente Katwijk. 2e. De Rijnsburgerweg, onder Leiden en Oegslgcest. 3e. De Gooijweg. de Hoogeveensche Duin weg, de Zilker Duinweg en de Zilker Schulp weg, zich uitstrekkende lusschen Noordwijk en de Noord-Hollandsehe grens. 4e. Wegen te Voorburg. 5e. De voortzetting der sub b. 3e. ge noemde wegen in de gemeente Noordwijk. Ge. De toegangsweg naar de Leiderdorp- sche brug, in de gemeente Zoeterwoude. 7c. Een nieuwe weg over de Molenweide te Katwijk, ter omleiding van een gedeelte van het verkeer op den sub b. lo. genoem den weg binnen de kom dier gemeente. 8c. De weg NaaldwijkKwintsheul, aan sluitende op den sub a le. genoemden weg, met zijtak naar Hondsholrcdijk. 9e. Sen nieuwe weg ter verlenging van den Kreekweg, onder IJssclmonde. 10e. Een nieuw weggedeelte van den weg De MeernOudewater, hetwelk binnen Z.- Holland zal komen te liggen. Ten slotte werd door de provincie een ren teloos voorschot toegezegd aan de Westland- sche Stoomtramweg-Maatschappij, voor om legging van de trambaan buiten de kom der gemeente Monster, waardoor opruiming van cei. verkeersbelemmering zat worden ver kregen. De wijze van verbetering zal voor de meeste wegen bee taan uit een verandering vnn den bestaanden weg in een bilumineu- In 1925 werd voor verbetering van de groote Rijkswegen in Zuid-Holland rond 5 ton besteed, waaronder 1,7 ton voor ver betering van de brug aan de Haagsche Schouw en 8,3 ton voor de eigenlijke weg- verbctcring. Voorkeur Nederlandscb fabrikaat bij overheidsopdrachten. Do Rijkscommissie Werkverruiming he.-H aan den Minister van Binnenlandscho Zakon en landbouw medegedeeld, dat zjj herhaal delijk hooit kunnen vaststellen het voorkeur geven aan Nederlandscb fabrikaat gevolg wordt gegoven. Toch is het der commissie giebleken, dat er nog gemeentebesturen zqn, die, alhoe wel zp in het algemeen bij het opdracht geven van belangrijke bestellingen nauw gezet rekening houden mot de belangen der Nederlandsche nijverheid, over het hoofd schijnen to ai en, dat zij ook de werkgelegen heid hier te lande kunnen bevorderen door do noodige steenkolen (speciaal anthraciot) en gdotcokes van Nederlandsche mjjnen té betrekken. De commissie heeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leverings voorwaarden, waarnaar de levering van kolen en anthraciet werd aanbesteed, speciale producten vrn buitenlandschen oorsprong werden verlangd, niet omdat speciaal de voorkeur daaraan werd gegeven, maar om dat deze leveringsvoorwaarden dateerden uit een tijd, dat minder dan thans met de be langen der Nederlandsche Nijverheid werd rekening gehouden en dat verzuimd was de betreffende bepaling in de leverings voorwaarden in verband met de gewijzigde omstandigheden te varanderen. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is, dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Neder landsche mijnen worden betrokken, heeft de Minister ven Biimoniandsche Zaken en Landbouw de gemeentebesturen uitgenoodigd wel te willen bevorderen^ dat hiermede b{j het doen van bestellingen rekening worde gehouden omdat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot be stelling van buiteniandscho producten worde overgegaan, alvorens de Rijkscommissie Werkverruiming1 is gehoord. Spoorwegpersoneel. In een gisteren genouden bijeenkomst van vertegenwoordigers van de inzake de loontierat-iong by de Nederlandsche Spoor wegen samenwerkende organisaties, te we ten de Nederiandscne vereeniging van spoor- en trampersoneel „SL-Rapnaël" en de Prot. Cnr. Bond, zrjn de verder te nemen stappen ter ondersteuning van de in deze organi saties, levende wenecheu inzake de loon regeling besproken. Besloten werd, allereerst de spoorwegdirectie een onderhoud to vragen, om do wenschao van de organisaties inzake de loonregeling nader uiteen to zetter.. len cn i.aiidböuw, jrfr. mr. Dè \teer^ "la van 22 dezer tot 1 September a.s. met verlof afwezig. Naar wij vernemen, hebben een aan tal benoemde Tweede-Kamer-leden de ver- eischte stukken nog niet bp de Tweede Kamer ingezonden, hoewel da 5de September, zijnde de dag, waarop uiterlijk de voor de nieuwe zittingsperiode baicemde leden der Tweede Kamer, hun geloofsbrieven moeten inzen den, niet ver meer is. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid beeft de patroons en werklieden in de metaalindustrie uitgenoodigd tot een bijeenkomst, om onder zijn rechtstreeksere bemiddeling tot eti oplossing van bet ge schil in die industrie te komen. De Minister van Marine a i. heeft af wijzend beschikt op een door het hoofdbe stuur der Reedersvereeniging voor de Neder landsche Haringvisscherij gedaan verzoek om gedurende de maanden September en October nog een derden politiekruiser in in dienst te stellen, hoofdzakelijk voor het Politietoezicht op Doggefsbank. Ér zal even wel door de twee reeds met het toezicht be last zijnde kruisers getracht worden zooveel mogelijk aan de wenschen van voornoemd hoofdbestuur tegemoet le komen. Het Departement van Koloniën heeft vcor een drietal electro-technische inge nieurs van de Technische Hoogeschool te Delft, liefst met practische ervaring van on geveer zes jaar, de gelegenheid opengesteld om te worden uitgezonden naar Nederl.-In- diö ter plaatsing bij den dienst voor Water kracht en Electriciteit. Nadere bijzonderheden bevat de Neder landsche „Staatscourant" van 17 Augustus 1926—168. Hot „Staatsblad" No. 845 bevat een Kon. besluit van 4 dezer tot toepassing van de artikelen 14 en 15 der Warenwet (Stbl 1919 no. 581) op wasohmiddelen, Het „Anli-Colijn Comité C. P. H.N. A. S." (Communistische Partij Holland Nationaal Arbeidssecretariaat) heeft de voorbereiding van de landelijke demonstra tie van 20 September ter hand genomen, waaraan verschillende plaatselijke vergade ringen zullen voorafgaan. In een manifest aan de Nederlandsche arbeidersklasse wor den de volgende eischen naar voren ge bracht: A. Binnenlandsche politiek: 46-urige werkweek en herstel van de loonen op het peil '2021; werkloozensleun op den grondslag van het voile loon; arbeiders woningbouw op staatskosten; slerke pro gressie in de belastingen met vrijstelling van de inkomsten beneden 13000; vrijstel ling van pacht voor het deel der boerenbe volking, welks sociale positie overeenkomt met die der arbeidersklasse; wettelijke en economische gelijkstelling van de vrouw; moedersohapszorgkosteloos verplicht open baar onderwijs met verstrekking van voe ding en kleeding; strijd tegen hel militaris me en algemeene amnestie voor politieke gevangenen, onder wie ook dienstweige raars; opheffing van de knevelwetten van 1903 en 1920. B. Buitenlandsche politiek: tegen deelne ming aan den Volkenbond; tegen imperia listische bondgenootschappen en voor de erkenning van de Vereenigde Sowjet-Repu- blieken en het verleenen van credieten. C. Koloniale poli lick: voor ophefing van alle weiten, die de revolutionaire vrijheids beweging van de koloniale volkeren be lemmeren; directe amnestie voor alle poll- tie-verordgpingenIndië los van Holland. De begrooting van Arnhem voor 1926 vertoont, schrijft de „A. Ct." een somber aspect. Er is op die begrooting een tekort, dat de vijf ton ver overschrijdt. UIT NED. OOST-INDIE. De zaak-Docrman. BATAVIA, 21 Aug. (Aneta). Het verdere getuigenverhoor in de zaak Doorman ver grootte het bewijsmateriaal van de beschul diging. De Officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir rekening te willen houden met het bruut optreden van den vader, jegens vrouw en kinderen en met het kampongmilieu, waarin de kinderen leefden. Tegen de moeder en de zoons Chris en Willem werd 18 jaar, tegen de dochter Agatha zes jaar gevangenisstraf geëischt De verdediger pleitte clementie voor de eerste drie en vrijspraak voor Agatha. Boiculo-zegels. Zooals men weet, word» de laatste jaren zegt „De Tel." omstreeks Kerstmis z.g. weldadigheidspostzegela uitgegeven. De meerdere opbrengst dezer zegels is bestemd V' or bepaalde doeleinden; zoo viel deze in 1923 ten deel aan noodlijdende kunstenaars en verleden jaar aan vereenigingen voor kinderbescherming. Deze week is gemeld, dat overwogen wordt, van de netto-opbrengst der uit te geven zegels in 1925 ook andere vereeni gingen te doen profiteer om De vraag doet zich thans voor, of et niet alleszins redenen zqu, om de uitgifte van deze zegels eer te doen geschieden dan in December. En wel met het oog op do stormramp. Met geringe moeite en kos ten toen is het mogelijk ,om op duidelijke wjjze eenige der meest gangbare waarden te overdrukken met do woorden: „Storm ramp Oost-Nederland". Op deze wijze zal ieder Nederlander, tot den minstbemiddelde toe, nog gaarne be dragen tot ster» aan de zwaar-getroffenen. En niemand zal het wel betreuren, dat wij om deze reden met Kerstmis geen wel dadigheidszegels zullen kragen. Men late het denkbeeld „Kerstmis" thans los: er valt nu op ander gebied te helpend Niet vergeten dient te worden, dat b$ dezen verkoop ook de schatkist gebaat is. De zegels zullen zeer zeker in groeten verkocht worden, mits men natuurlijk met 'de uitgifte niet te lang meer wachte. Moge het hoofdbestuur der Posterijen spoedig een beeluit nemen! Be schadevergoeding. Te Borculo is een proclamatie omtrent de schadevergoedingen uitgevaardigd, ter- wjjl een dergelijke proclamatie ook voor de andere plaatsen in den' Achterhoek zal worden afgekondigd. Deze proclamatie luidt als volgt: Zrji, Se in aanmerking willen komen voor vergoeding van schade^ geleden aan ge bouwen, zullen: le. spoedig aan het Bouwbureau (Ge meentehuis) moeten opgeven, wat zijl uiter lijk 25 Augustus a.s- aan herstellingen aan hun woningen, fabrieken, enz. hebben ver- richt of hébben laten verrichten, met opgaaf van de kosten met overlegging van bewijsstukken (rekeningen, enz.); 2e. na Dinsdag 25 Augustus a.s. geen herstellingen meer mogen verrichten of laten verrichten, dan na voorafgaande goed keuring van 'het Bouwbureau. De opbouw. Naar aanleiding van de ten gemeentehui ze te Borculo gehouden conferentie betref fende den opbouw van Borculo en andere door den stormramp getroffen gemeenten, heeft een verslaggever van „De Tel." een onderhoud gehad met den Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, voorzitter van het provinciaal steuncomité, die het volgende mededeelde: Nu gebleken ie, hoe groot ën algemeen de offerzin van het Nederlandsche volk is, stelt bet Nationaal Steuncomité zich op het standpunt, dat indien eenigszins mogelijk, de kosten van opbouw der verwoeste streek de steun aan de slachtoffers, uitsluitend be streden zullen worden uit de ongetwijfeld zeer belangrijke som, die door particulieren is en nog zal worden bijeengebracht. Zoo veel mogelijk zal de finanoieele steun vah overheidswege vermeden dienen te worden, aangezien het .onbillijk zou zijn, indien d£- gencn, die reeds offerden, voor de tweede maal belaet zouden worden met een uitgave voor de stormramp, hetgeen bij aanspreken van belastinggelden zou geschieden. De leiding van het algemeen herstellings werk in deze provincie zal uitgaan van het Prov. Comité. Het Bouwbureau, dat te Bor culo aanvankelijk ie opgericht door den Rijksbouwdienst, zal van nu af aan onder leiding komen te staan van het Provinciaal Comité. Dit bouwbureau zal het centrale punt vormen, van waar het werk van den opbouw zal uitgaan. Borculo wordt hoofd kwartier. Het aldaar opgerichte bouwbureau wordt niet alleen belast met het werk van den opbouw voor die gemeente, maar ook voor de andere gemeenten in Gelderland, die door de ramp zijn getroffen. Het Provin ciaal Comité heeft thans in de eerste plaats maatregelen genomen, ten einde een juiste raming te verkrijgen van de schade, die door den storm is aangericht. Daartoe heeft het de taxaties van de ver schillende gemeentebesturen opgevraagd die later gecontroleerd kunnen worden. Het Proviaal Comité heeft twee commis sies,van Controle opgericht, een met betrek king tot de onroerende goederen, het meu bilair, de winkelgoederen en de bedrijfs schade, en de andere, voor de landelijke eigendommen. In de eerste commissie hebben zitting de hoofdopzichter te Zutphen, de architect van Lochem en een eohatter van de Nederlanden van 1845, die door deze verzekeringmaat schappij welwillend ter beschikking van het Provinciaal Comité is gesteld. In de tweede commissie zijn benoemd de hecren Enzerink, adviseur voor de landelijke eigendommen van Zutphen, Boschloo, na mens de G. O. Mpij. van Landbouw en Ver- hey namens den Aartsdiocesanen R.K. Boe ren- en Tuindersbond. Het bouwbureau, dat zijn zetel te Bor culo hoeft, stond tot dusver onder leiding van den architect Westenhout doch dezo wenscht niet voor een definitieve benoe ming in aanmerking te komen, zoodat dezer dagen een andere functionaris zal worden aangesteld. Aan het Bouwbureau zijn tevens verbon den twee bouwkundigen, vier teekenaars en twee boekhouders. Deze 'boekhouders zullen controle hebben op de financieele afwikke ling van den opbouw. Do gelden worden ver strekt door het Nationaal Steuncomité. Daartegenover staat, dat de gemeentebe sturen, die gelden hebben ontvangen speci aal voor het herstel van hun gemeente te Borculo ie dat in zeer belangrijke mate het geval), hiervan volledSge verantwoording dienen af to leggen aan het Steuncomité, dat later de gelden kan bijpassen, die de gemeen ten voor den opbouw nog te kort komen. Waarschuwing. In overleg met den burgemeester van Bor culo waarschuwt de directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling arbeiders, in het bij zonder bouwvakarbeiders uit andere stre ken, er tegen om op eigen gelegenheid te Borculo werk te gaan zoeken. Zoodra voor bouwvak- en andere arbeiders uit andere plaatsen te Borculo voldoende werkgelegen heid en mogelijkheid van huisvesting is, zal hieraan met medewerking van directeuren van arbeidsbeurzen en correspondenten van de arbeidsbemiddeling de noodige bekend heid woiden gegeven. DE ALGEMEENE TOESTAND. Veiligheid en schulden. In de overhandiging van het Fransche antwoord aan de Duitsche regeering inzake het veiligheidspact is weer eenige vertra ging gekomen. Waarom? Het is onbekend. De overhandiging is dan uitgesteld tot Maan dag, terwijl eerst Vrijdag de publicatie zal volgen. Men hoopt, dat Duitschland direct na de ontvangst een begin zaJl maken met ver dere besprekingen. Een commissie van diplomatieke en juri dische deskundigen uit Engeland, Frankrijk, België en Duitschland zou met de redactie van het ontwerp-verdrag kunnen beginnen. Daarna zouden Briand, Ghamberlain en Van- dervelde, na afloop van de vergadering te Genève Stresemann kunnen ontmoeten, hetzij te Brussel, hetzij elders. De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph" schrijft, dat het ontwerp verdrag, helwölk door Briand en Ghamber lain was besproken, enkel betrekking had op het Westen. Alle bepalingen, die betrek king hadden op de waarborging van de Duitsch-Poolsche en Duitsch-Tsjecho Slow, grenzen zijn er uitgelicht. Dit is gedaan om de zaak met zoo veel spoed als mogelijk is, te behandelen. Wat betreft de in het ont werp genoeonde gevallen van klaarblijkelijke aanvallen wordt gezegd, dat de Britsche garantie slechts dan in werking treedt, wan neer deze aanvallen niet-uitgelokt zijn En geland heeft zich verder het recht voorbe houden zelfs na te gaan of een overval uit gelokt is of niet. Is dat alles geschied, dan kan de kwestie nog voor het forum van den Volkenbond worden gebracht. Alle onder teekenaars van het ontwerpverdrag zullen zich moeten verplichten, zich te gedragen naar de beslissingen van den Volkenbond. Zoowel uit Londen als uit Parijs in het laatste geval rechtstreeks van Caillaux zelf 1 wordt gewaarschuwd tegen over dreven verwachtingen ten aanzien van het bezoek van Caillaux *aan Londen. Het is zeer verstandig, want uitzicht op een rege ling is er nog allerminst. Het is nog niet bekend, hoe lang Caillaux te Londen zal blijven, maar men gelooft niet, dat beide ministers er in zullen slagen, de basis» voor de regeling van de kwestie der schulden, die vervolgens in bijzonder heden door de financieels deskundigen dient te worden uitgewerkt, reeds bij dit eerste bezoek geheel vast te stellen, zoodat een tweede bezoek van den Franschen minister jan financiën noodig wordt geacht. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat Engeland zich thans bereid heeft ver* klaard om genoegen le nemen met een jaarlijksch bedrag van 16 millioen p. a, ter, wijl Frankrijk heeft aangeboden 7 a 8* mik lioen te betalen, waarvan 3 a 4 millioen in geld en het overige in Dawes-obligatiea Verder wenschte Frankrijk een moratorium tot 1929. Inmiddels krijgt Frankrijk het met Ame-i rika te kwaad. Het schijnt n.l. juist te zijn, dat een staat, die nalaat zijn schulden aan Amerika te consolidesren, niet op eenige nieuwe leening in Amerika of anderen fi- nancieelen steun kan rekenen. Tegen 23 Sept. wordt de Fransche missie in Amerika verwacht. Onder leiding van Caillaux? Het wordt gezegd, maar is nog niefr-of fideel. Naar verluidt zal aan Frankrijk worden voorgesteld: afbetaling der schulden in 62 jaar, waarbij een rente van 3'A pCt. moet worden betaald, terwijl gedurende tien jaar een gedeeltelijk moratorium zou worden toegestaan. Indien Frankrijk betere voor waarden zou verlangen met het oog op zijn financieelen toestand, dan zou verlangd worden dat Frankrijk aantoont, dat het in derdaad niet meer kan betalen. Men zegt, dat de Amerikaansche regeering vrij nauw keurige gegevens heeft over de wijze, waar op Frankrijk gedurende de laatste jaren zijn geld heeft besteed en dat, indien mocht blij ken, dat de financieele moeilijkheden een gevolg zijn van militaire uitgaven of van voorschotten aan Frankrijk's bondgenooten voor militaire doeleinden, de Amerikaanische regeering zal weigeren consideratie le ge bruiken. BELGIEk Het meiaal-conllict. De leiders der metaalbewerkers hebben besloten het voorstel van minister Wau- ters om nogmaals samen te werken met de vertegenwoordigers der patroons, te aan vaarden, niettegenstaande de patroons hun gedelegeerden in de gemengde commissie teruggeroepen hebben. DUITSCHLAND. Een grafmonument voor Ebert De spoorwegen en het Da- wesplan. Naar verluidt, heeft de rijksregeering be sloten een monument op het graf van Friedrich Ebert te stichten, den eersten pre sident van de Duitsohe republiek, die to Heidelberg begraven is. Peter Behrens heeft van do rijksregeering de opdracht ontvangen het monument te vervaardigen. Nu ligt het graf van Ebert aan den voet van een groot i kruis en Ebert heeft den wensoh te kennen gegeven, dat dit kruis steeds goed uit zou komen. Prof. Behrens heeft nu een eenvou dige sarcophaag ontworpen, die 2 M. breed en ongeveer 1 1/2 M. hoog ie. Aan de voor* zijde zal alleen de naam Friedrich Ebert ge beiteld worden terwijl op de vier hoeken de rijksadelaar zal prijken. De lijken van de twee zoons van Ebert, die in den oorlog gesneuveld zijn, zullen eveneens naar Heidelberg worden overge bracht. Ze zullen aan de zijde van hun der rusten. Het rijk zal <fe kosten van het' onderhoud van dit familiegraf dragen. De rijksspoorweg is, naar de Frankfurter, Zeitung uit Berlijn verneemt, met den agent' voor de vergoedingsbetalingen overeengeko- men, dat hij van 1 October af, overeenkom* stig het contract-Dawes jaarlijks 600 milli oen mark zal betalen in maandelijksche ter mijnen van 50 millioen. Deze overeenkomst geldt voorloopïg voor drie jaaT. FRANKRIJK. Marokko, Over Marokko komen allerlei zeer ten- dentieuse berichten in, alsof Abdel Krim'g aanhang wanhopig wordt enz. In fsiten' vindt dit evenwel nog geen bevestiging. Petain heeft in Algeciras Primo de Ri* vero gesproken. ENGELAND. i Uil de mijnnijveiheid Indifi onderhoudt zich zelf. Cook, de algemeene secretaris der mijn,» werkersfederatie. beeft in een interview verklaard, dat hij de aandacht van de re-1, gccring heeft gevestigd op het feit, dat in; verschillende districten lagere loonen wor den betaald dan in 1924 als minimum wag overeengekomen. Het departement voor de mijnen heeft beloofd de actie tegen dezen toestand te sleuren, terwijl - voorzitter van den bond van mijneigenaanTTeeds loe:-j zegging heeft gedaan, dal men voortaan, niet meer beneden het overeengekomen gii- nimum zal gaan. Verder heeft Cook aan hef departement voor de mijnen verzocht van alle mijneigenaars opgave van hun onkos ten en inkomsten gedurende de periode der regeeringssubsidie te eischen, opdat de be* lastingbetalers de zekerheid zullen hebben dat de subsidie niet wordt gebruikt opa' hooge winsten le maken. Op een bijeenkomst van mijneigenaren en mijnwerkers is het geschil in do anlhra* cielmijnen van Wales bijgelegd. V De Indische regeering heeft besloten et naar te streven, dat Indië zoowel in oorlog als in vredestijd ziohzelf zooveel mogelijk zal kunnen onderhouden. Het departement! van oorlog heelt aan alle afdeelingen order gegeven de vredesbehoeften aan le koopeiï uit inlandsche bron, voorzoover de ge'-» vechtskraoht van het leger daaronder nieÊ 2al lijden. Er is besloten geen verkorte werktijd iti le voeren in de lexlieinij verheid. Alhoewel de industrie geen winst oplevert is de toe* •stand toch gezond daar er nog geen groote voorraden gevormd zijn. OOSTENRIJK. Een monarchistisch complot? De jjVossische Zeitung" vernoemt uit Weenen: Tegen dr. Schrager, den leider vaö de vroegere monarchistische partij, is een proces wegens hoogverraad begon-en. Bij een huiszoeking is veel bezwarend maté4 riaal gevonden, w.q. een uitgebreide cor respondentie met monarchitische leideia-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2