Dl NATIONAL! RAMP. No. 20075. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 21 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. FEUILLETON. De Reisgenoote De wederopbouw van Borcnlo. Gistermiddag heeft ten gemeentehuize van Borculo een conferentie plaata gehad tusschen den burgemeester, jhr. De Muralt, den Commissaris der Koningin in Gelder land, baron van Heemstra het lid van Ged. Staten Keulshofden directeur-generaal van de volksgezondheid, mr. Lietaert Peer. bolte het hoofd van den Rijksgebouwen dienst, baron Van Lynden mr. Maaa Gees- teranus, algemeen voorzitter van de taxa tie-commissie directeur hoofd-inspecteur van de volksgezondheid van der Kaa den inspecteur van de volksgezondheid Kuystcr den rijksbouwmeester Breme; den architect van den Rijksgebouwendienst Westervnld, en den voorzitter van de herstel- en oprui mingscommissie Ten Raa. Er werden be sprekingen gevoerd over den wederopbouw van de stad. De conferentie was strikt geheim. Alen verneemt intusscl\én, dat de directeur-gene raal van de volksgezondheid zich in groote lijnen met de plannen kon vereenigen en gunstig zal adviseeren aan den Minister van Ëinnenlandsche Zaken. Ka de conferentie is de Commissaris der Koningin per auto naar Neede gegaan. Er zijn verschillende commissies opge richt, o.a. een voedselcommissie, een klee- dingscommissie, een hygiëneeommissie, een huisvestingcommissie, een herstclcommissie en een taxatiecommissie. De voedselvoorziening van Boicnlo. Men schrijft d.d. 19 Augustus: De voedselvoorziening van Borculo is nu weer tamelijk geregeld. De bakkers bakken weer. Echter in de eerste dagen na de stormramp was dat anders. Daarom mag nog wel even aan de vergetelheid ontrukt worden, boe bet toen gegaan is. De bakkers waren niet in staat om te bakken, niet alleen, omdat hun bakkerijen zware schade hadden, maar bovendien om dat de electrische kracht ontbrak om hun machines te drijven. Door de Meelfabriek ..Holland", uit Amsterdam, is toen hulp ge boden. Oorspronkelijk had de directie van deze fabriek een hoeveelheid meel aange boden, dat in Borculo zou verbakken wor den, maar toen aan een vertegenwoordiger dezer fabriek bleek, dat de bakkers niet in staat waren dat meel behoorlijk te verwer ken, zijn de 50 aangeboden balen meel naar Doesburg gezonden. De bakkers daar heb ben dat meel tot brood omgewerkt. Met lastauto's zijn toen de vorige week 2500 brooden naar Borculo vervoerd, en Maan- dog nog 1500 brooden. Het daarop nog res- teerende meel ia daarna naar Borculo ver voerd. Zeker komt aan de meelfabriek „Holland" een woord van dank toe voor de werkelijk ruime wijze waarop zij de bur gerij van Borculo geholpen heeft. Dankbetuiging. Het huisvestigingscomité te Borculo ver zoekt plaats voor het volgende: Het comité voor huisvesting te Borculo voelt zich gedrongen allereerst de gemeen te Deventer zeer hartelijk te bedanken voor de spoedige hulp, die zij verleende, door het aanbrengen van twee barakken, door tusschenschotten verdeeld in 13 woningen. Zij hoopt, dat meer gemeenten, die dit kun nen, dit voorbeeld zullen volgen, want er zijn nqg veel dakloozen. Natuurlijk is het comité niet minder dankbaar voor de hulp, door andere gemeenten zoo bereidwillig ge- schonken, maar de meest practisohe steun is te zorgen voor onderdak, wat de ge meente Deventer zoo belangloos heeft ge daan. Het herstel van den onden watermeien verzekerd. De burgemeester van Borculo bericht: De firma Ten Boekei en Martens, grossier In koffie en thee te Zutfen, wier vooroudere den bekenden antieken watermolen te Bor culo hebben gebouwd, heeft de restauratie van den molen geheel voor haar rekening genomen, tot een zeer belangrijk bedrag. De volgende week wordt het herstel reeds ter hand genomen. Veemarkt te Borcnlo. Te Borculo is de bekende veemarkt reeds gehouden op een weiland buiten de stad. Er was veel bezoek en drukke handel. Electriciteit. De directeur van de N.V. Electriciteits- Maatechappij „De Berkelatreek", ing. C. J. Hugenholtz, hoopt het geheele bedrijf Za terdag a-a. weer op gang te hebben. In het eind van de vorige week was het geheele bedrijf met uitzondering van Borculo in orde. Daar is men nu druk bezig met het aanleggen van een provisorisch net in af wachting van een definitief herstel. Alle huizen te Borculo, die weinig te lijden had den. hebben weer stroom. Geen kwartier nadat de storm geraasd had, was de heer Hugenholts aan het werk en door dit prach tige optreden was het mogelijk negen uur na de ramp stroom te leveren voor de groo te bedrijven waterleiding en coöperatieve malerijen voor veevoederdie groote bedrij ven moesten bet eerst geholpen worden, ten einde werkloosheid te voorkomen. Daarna kwamen de kleine bedrijven, bijv. die van timmerman en bakkers aan de beurt. Noodwoningen. De noodwoningen, door de gemeente De venter aangeboden er zijn er 13 gereed en dan volgen er nog 9 worden, even eens op kosten van die gemeente, voorzien van licht, van ledikanten, beddegoed, enz. Het zijn woningen zeer solide voor de kleinste gezinnen; groolere gezinnen ko men in de Padox-woningen uit Warmond terecht. Nog druk bezoek. Voortdurend blijven verschillende auto- rileilen Borculo bezoeken. Ailen verklaar den den burgemeester, dat de werkelijkheid de beschrijvingen ver overtreft. Maar ook spraken allen hun bewondering uit voor aller optreden; wal de burgemeester en ing. Hugenholtz, wat de genie onder bevel van kap. Wynoldi Daniels, de politietroepen on der kapitein Boellaardt, gedaan hebben, Is inderdaad den hoogsten lof waard. Uit Ruurlo wordt aan de „Zutph. Cou rant" geschreven: Een goed gekleed heer, die per fiets hier in den laten avond aankwam, liep het heele dorp af om onderdak te vinden. Alles bezet. Toen vroeg hij, of hij in Barchem of Lochem beier zou slagen. Geen kans. Daar op meldde hij zich bij de politie aan en kreeg een nachtleger in hel arrestanten - lokaal. Een eenigszins gebogen mannetje van meer dan middelbaren leeftijd had de terug- keerende bus gemist, waarmee hij weer naar Geldermalsen letjig moest Hij besloot terug te wandelen. ,,'t Was wel een heele lip," meende hij, „maar de nacht zou wel niet koud worden." Een jonge vrouw met fiets vroeg den weg naar het station. Zij was met haar man per rijwiel uit Amsterdam gekomen en was in de groote drukte te Ruurlo haar echtgenoot kwijt geraakt. Overal tevergeefs gevraagd en gezocht durfde zij niet langer blijven en besloot met den laatsten trein naar Amster dam terug te koeren. Haar man zou wel na komen of was haar al voor, meende zij. Twee hooge stevige gestalten met grijze haren en bronzen verweerde koppen stap ten op de terugreis van Borculo hier van hun fietsen en informeerden naar den kort- slen weg naar Arnhem, Ik maakte hun dui delijk, hoe zij over Doetinchem konden gaan en vernam meteen, dat zij ln Nijmegen wil den overnachten, om den volgenden dag de verwoesting in Brabant te gaan zien. „Dat is nog een heele rit," zei ik zoo. „Och, dat hebben we er voor over," zei de oudste, naar schatting een 65er; „morgen moeten we nog een eindje verder." Ik: „Waar komt u dan vandaan, als ik mag vragen?" „Uit Philippine, in Zeeuwsch-Vlaanderen." 't Wa ren mosselvisschers; ze hadden geen rust, vóór ze het ongelukkige Borculo hadden gezien. Steunverleenüig. Bij de Nationale Bankvereenigmg, kan toor Borculo, was tot en met 18 dezer in totaal binnengekomen f 103,990.68. De collecte, door het Ned. Roodc Kruis gisteren langs de huizen te 's-Gravenhagc gehouden, heeft f 39,819.68 opgebracht. De eerste verantwoording van hel Am- slendamsch comité 10 Augustus 1920 be loopt in toiaal 168,07184'/», Uit het Nationaal Arbeidssecretariaat en de Communistische' Partij Holland is een arbeiderssteuncomité gevormd voor de ar beiders en daarmede gelijk te stellen groe pen, die het slachtoffer zijn geworden van de stormramp in het Oosten van het land. Het comité bestaat uit W. F. Blaauw, H. Malers, G. Mannoury, C. Kilsz, L. Seogers en A. Wins. Als penningmeester van hot comité treedt op H. Maters, Nassaukade 101, Amsterdam. De Bisschop van Haarlem, mgr. A. J. Gallier, heeft voor de slachtoffers van de stormramp een gift van f 250 geschonken. De Bisschop van Breda heeft, naar „Sancta Maria" meldt, den volgenden op roep tot de geloovigen in zijn Bisdom ge- riohl: De 3torm heeft in verschillende gedeel ten van ons land onberekenbare schade aangericht. Velen hebben have en goed ver loren. De getroffenen moeten worden geholpen. Het is ons alter plicht van naastenliefde eleun le verteenen ten einde de geleden schade eenigszins te herstellen. Het R.-K. Huisvestingscomité, dat de volle goedkeuring heeft van den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, heeft reeds een oproep tol sleunverleening gedaan. Wij verzoeken, dat onze geloovigen hun bijdragen voor de geteisterde streken van ons laad, zullen opzenden aan het R.-K. Huisvestingscomité te 's-Herlogenbosch. Het Ned. R.-K. Huisvestingscomité le 's-Bosoh deelt mede, dat over het geheele land een hulpactie zal worden ondernamen voor de slachtoffers van deze slormramp. Het comité voor de herdenking van hel 600-jarig bestaan van Enschede, dat bin nenkort zal gehouden worden, heeft over wogen of het wenschelijk zou zijn dé fees ten in verband met de ramp te Borculo uit te stellen. Echter zijn de voorbereidende maatregelen le ver gevorderd en is het co mité reeds verbonden aan verschillende contracten, zoodat uitstel niet meer moge lijk is. De slraalversiering zal evenwel ach terwege blijven. Aan den burgemeester van Borculo zijn, len behoeve van den wederopbouw van zijn verwoeste stad, afgedragen de volgende gif ten: een gift van f 2478 van de Christian Science Church (First Church of Chrisl Scientist Gift) te Boston, en een gift van f 672 van de Christian Science Kerk (First Church of Christ Scientist) t« 's-Gravenhage Na besprekingen met den burgemeester heb ben de vertegenwoordigers van bovenge noemde Kerken besloten, het totaal bedrag dezer giften te verdubbelen. Voor dit geld zal aan de gemeente Borculo een riante ar beiderswoning worden aangeboden, welke geheel het cachet zal dragen der genoemde Christian Science organisaties, welke zelf het plan van die woning zullen ontwerpen en doen uitvoeren. Het Koninginnefeest, dat telken jare in het Holland-Huis te Brussel wordt gegeven, zal ditmaal, wegens de ramp, die het Oos ten van ons land heeft getroffen, achter wege blijven. Daarentegen zal op 31 dezer in het Holiand Huis een boek worden neer gelegd, waarin de te Brussel verblijf hou dende Nederlanders kunnen teekenen voor bijdragen, welke naar het Nationaal Steun comité zullen worden opgezonden. In bet gouvernementsgebouw te Gent is een comité gesticht om hulp te verschaffen aan de slachtoffers van den cycloon. De gouverneur Graaf de Kerckhove de Den- terghem, op wiens initiatief de vergadering werd gehouden, herinnerde aan de gastvrij heid in Nederland, waar men tijdens den oorlog voor de Belgische vluchtelingen bij zonder mild was Toen de regeering te Havre aan den Belgischen gezant in Den Haag vroeg, welke credielén van noode wa ren om in bet onderhoud der vluchtelingen te voorzien, kreeg zij tot antwoord, zeide spreker, dat Koningin Wilhclmina aan Ba ron Fallon had verklaard, dat Nederland voor zijn liefdadige lusschenkomsl geen ver gooding wilde. Nu Nederland op zijn beurt door een catastrofe is geteisterd, is het noo- dig, dat wij onze erkentelijkheid en solida riteit beloonen. besloot de gouverneur. Het comité zal zich bezighouden met de organi satie van een groot liefdadigheidsfeest, dat op 9 September in den nieu n Circus te Gent zal gegeven worden. In Duitecho grensgemeenten wordt gecol lecteerd voor Borculo. De burgemeester van Vreden heeft reeds persoonlijk een bedrag, dat ingezameld was, aan den burgemeester van Borculo ter hand gesteld. Een dief. De politie heeft te Borculo een berucht persoon: uit Almelo aangehouden, die ver dacht wordt to Borculo diefstallen te hebben gepleegd. Bij zijn aanhouding was hij in het bezit van een aantal gouden ringen. De vier gezelleuorganisa- tios in het Stukadoorabedrijf uit Don Haag hebben, waar den laatsten tijd door sommi ge patroons telkenB geen weekloonen wor den uitgekeerd, hot besluit genomen, dat in zoo'n geval bij zulk een patroon gedurende twee maanden niet zal wordon gewerkt, ten zij de bouwer of aannemer voor de loonen garant slaat. Gisternacht is door open- sluiting cn verbreking uit een woning op den Rottordamscheweg te Delft ontvreemd een blank ijzeren geldkistje, inhoudende een certificaat Staatslecning Nederland 1918 5 pCt., groot f 1000 No. 7643; een idem No. 314376; een idem gr. f 100, No. 413138; een idem, groot f 100, No. 413139; een id. groot f 100, No. 428842; een brandverzeke ringspolis, een bedrag van f 90 aan bank papier en zilvergeld, een gouden heerenring mei blauwen sleen. Van dezen diefstal wordt een drietal mannen verdachl. Een belooning van f 500 wordt uitgeloofd voor diengone, die zoodanige aanwijzing kan ge ven, die lot opsporing van de daders en het ontvreemde leiden. „De Tel." meldde, dat de po litie in een pakhuis achter den sigaren winkel „De Bolsjewiek", Oppert 8, le Rot terdam, een roofhol ontdekte, dal daar door den bekenden Jaap Groeneweg, alias „Jaap de Koloniaal", was ingericht. Ondanks de herhaalde waarsoluiwingen aan den eige naar van hel pand, liet deze de rooffamilic steeds in zijn woning toe Gisternacht heeft in het bedoelde pand een berooving plaats gehad. Een Duitscher had zioh met een vrouw in hel pakhuisje achter den winked begeven, en toen hij het huis des nachts aan de zijde van do Bin- aen-Rotte nummer 6 verliet, werd hij da delijk door een agent van politie aange sproken, die hem vroeg, ol hij niet berooid was. De man tastte op zijn borstzak en be merkende. dat zijn portefeuille zich er nog in bevond, zeide hij; „Mij berooven zo niel, hoort" Doch toen hij in zijn hotel gekomen, zijn portefeuille eens aam een nader onderzoek onderwierp, bemerkte hij, dat er twee bil jetten van f 100 en oen biljet van f 10 uit verdwenen waren. Zes biljetten van 1000 Mark, die in een ander vakje van de porte feuille geborgen waren, waren door de landhaaien blijkbaar niet opgemerkt. Zij zaten er althan6 nog in. Onmiddellijk spoedde de Duitscher zich weder naar het huis aan de Bdnnen-Rotte. Hij vond er ech ter alleen den bewuslen agent, wien hij meedeelde, dat hij toch beroofd was. De po litie heeft de vrouw, met wie de Duitscher zich naar het pakhuis had begeven, de 28-jarige Aartje de V., in bewaring gesteld. De eigenaar van het pand, die van mede plichtigheid verdacht werd, mede omdat men in zijn woning aan de Jonker-Frans- etraat 85 herhaaldelijk beruchte beroovers had gezien, werd eveneens naar het bureau gebracht. Na een ernstige vermaning, is hij weder heengezonden. Hij heeft de toezeg ging gedaan, het huisraad van „Jaap de Koloniaal" op straal te zetten. Vóór het huis is een vaste post geplaatst. Ook in pand 14 aan de Korten aerslraal is een „klapper" ontdekt,, ingericht door de beruchte beroofslei Dorothea van M., bij genaamd „schoone Lena" en Bels W. De eigenaar heeft de woning (hans doen' ontruimen. Gisteravond werd de diree- tio der Artillerie-inrichtingen aau de Hcui- brug te Zaandam gewaarschuwd, dat in een der gebouwen op het uitgestrekte fabrieksterrein brand was uitgebroken. Het vuur woeddo op een voor brand zeer ge vaarlijke plaats, in een Gasgebouw, gevuld met ontplofbare stoffen van de nieuwe vin- dingen. Zeodra men dit ontdekte, worden allo toegangshekken door de militaire po litie afgezet en zes brandkranen in wer king gesteld. Aanvankelijk liet de brand zich ernstig aanzien. Dank zij echter het krachtdadig optreden van het personeel, dat de bediening der brandkranen op zioh go- nomen had, bleef de brand tot het aange taste Gasgebouw beperkt. Dit brandde ge heel uit. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Reeds om half vijf hadden de werklieden do fabriek verlaten. Als vermoe delijke oorzaak wordt zelfontbranding aan genomen. De Voreeuiging tot Veredo- ling van het Volksvermaak te Amsterdam, deelt betreffende het Herdonkingsspcl, dat 14 September a.s. in hot Stadion zal worden gehouden, tor gelegenheid van het 650 ja- rig bestaan van Amsterdam, mede, dat de vertooning bestaat uit drie afdeeliugcu Do eerste hiervan, te beschouwen als inleiding, brengt in herinnering hot historische feit, dat aanioiding is tot de herdenking: Floris V geeft in 1275 het priviloge van tolvrijheid aan Amsterdam. In 'het tweede deel ziet men den strijd tusschen Gijsbrecht en do overweldigers van de stad, zooals Vondci dien schetst in de verhalen van Arend, Gijsbrecht en den Bode. Nadat het gevecht zich van den Dam naar het Stadshuis en de Kork heeft vorplaatst, raakt ook de burght belegerd. Dit deel sluit met den io rugtocht van Gijsbrecht en de zijnen op be- vel en onder scluilsc van llïfacl. Het twee de deel, na de pauze, knoopt zich aan liet vorige vast, doordat als grondgedachte hier voor genomen is de voorspelling, door Ra- faël in den monoloog aan het slot van on dels treurspel gedaan, betreffende Ainster dams opbloei. Rafaël toont dan ook uit den Hooge aan Gijsbrecht en zijn gezin histori sche momenten uit de stadsgeschiedenis. Hiervoor is een greep gedaan uit de ver scheidene „blijde incomsten" dio zich bin nen onze muren hebben voltrokken Ach tereenvolgens zien wij de volgende groepen verschijnen: Maximiliaar. van Oostenrijk, Prins Maurits, Maria de Medicis, Frcderik Hendrik, Peter de Groote, Willem V, Napo leon I en Willem I. ïten apotheose: ,-huldo aan Amsterdams Btodcmaagd" en een „Ommegang" door de vierhonderd en vijf tig spelenden, sluit het spel. Met het stoomschip „Amers foort" van den K. W. I. M. zijn naar Zuid- Amerika verzonden 26 stuks eerste klas stamboekvee, nl. 25 stuks 2 1/2-jarigc kalf- dragende en 1 stier Dit vee is mcerendeels gekocht op do Zuid Hollandeche eilanden cn deskundigen beweren, dat het uitstekende collectie fokveo is. De «tier, die gekocht is van „de fokvereeniging „Verbetering zij ons Doel" te Hoornaar, was eerelc-prijswin- naar op de ceotralo stierenkeuring 1925. Deze zending zal nog door een gelijke collec tie gevolgd worden. Toen de schoen makersknccht van den heer D., aan de Javaslraat le Arn hem, met zijn mes kunststukjes uithaalde door dit geopend in den vloer le werpen, schoot het scherpe voorwerp Wis en kwam het terecht in het been van den jongeman, die ernstig getroffen werd. Itet slachtoffer moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De vrees bestaat, dat liet been geamputeerd moet worden. (,,N A. Ct.") Omtrent de verdwijningen den dood van Wilhclmina Bosgoed, die Zon dag 9 Aug. haar woning te Oosterhout ver liet cn daarin niet terugkeerde, meldt het Persbureau V. D. nog bijzonderheden, wel ke verband houden met do omstandigheden welke dit geval tot een duister drama maken. (Uit 't F ran sell van GUY QHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C, 14) Lecoulteux haalde zijn schouders op. Houd me niet voor den gek, Ker jean Ik heb een kaartje gebracht, voor de kleine Phyl natuurlijk; niet voor de oude juffrouw Arguin, die voor mijn part naar den duivel kan loopen IEn ik verzeker je, dat het me erg spijtIIk hield van dat mooie meisje, Kerjean.en als mijn moeder.ja, als mijn moeder had ge dacht Hij praatte weer op zijn rare manier, met alle medeklinkers door elkaar. Kerjean viel bem in de rede: Verduiveld, mijn waarde, laat je moe der er voor één keer toch eens buiten!. Als je Phyllis liefhebl, trouw haar dan. Ik verzeker je. dal dit het goede moment zou zijn! Lecoulteux nam den arm van den inge nieur en liep een eindje met hem over het asphalt, dal geheel wit scheen door de zon. Dus't is waar?Zij bezit Bielsniets, hel arme, kleine ding! Maar al te waarlZij bezit geen oen;.... Dal was onvermijdelijkaan gezien mevrouw Davranfay geen testament beeft nagelatenEn volgens de wet is baar nicht, juffrouw Laura Arguin, haar Vniverseele arfgename. 1 Wal een ellendel mompelde Lecoul teux mei oen soort bedroefde woede Wat een ellendedie oude gekkin, die.Hij zweeg. Toen zei hij op gejaag- den toon, sleede maar door raar sprekende: Kijk eens. Kerjean, je moet je geen illusies makenZelfs nu zou zij niets van we willen wietenEr is iemand an ders, waar zij meer om geeftDe beide fpatste dagen te Viehy, toen De Mauve te rug was gekomen, dacht ik, dat hel enga gement publiek zou worden. Hij liel haar geen oogenbtik los. Toen, als bij toe- vat, zeide hij Mauriceau, dat hij misschien naar Aix gingvrienden hadden het hem verzoohtIk zie nog dat lachje van Phylteke en er ging mij een tioht op Maar ik ken De MauveThans zal hij zioh minder haasten haar te vragen dan ik In elk geval niel meer, was het rake antwoord van Kerjean, die den dikken jongeman toch dszikbaar was voor zijn op recht medelijden. Die mooie Fabriee was in de Saint-Franpois-kerk, nietwaar? Zeker; hij moest toch correct zijn.... en fijngevoelig schijnen.niets meer dan iemand andere, maar ook niets minder; de discrete man spelen, die een groote smart weet te eerbiedigen, die bang zou zijn die smart te kwetsen, zelfs door een bloem, en die intussehen toch pre sent is. Als het meisje geërfd bad, zou De Mauve opnieuw begonnen zijn haar het hof le maken en hel hiaat zou onopgemerkt zijn voorbijgegaan Maar nu zij niet erft Ja. nu zij niel erft, blijft de eerbied voor de smart voortduren.... En Sor- bier?.... Sorbier is. geloof ik. nog. altijd in VicliyZelf had ik er ook niels meer te doenIk ben naar mijn moeder, te Com- piègne, gegaanAnne PhyHekel Heb jij haar al gezien na dien droevigen dag? TweemaalZij aanbad haar pleeg moeder en treurt wanhopig om haarlk geloof niet, dat zij zich een nauwkeurig be grip vormt van de materieele moeilijkhe den van haar toestand. Zij houdt veel van je, KerjeanZij was het, die wilde, dat men je zou telegra- feeren, tegelijkertijd als aam juffrouw Ar guin Ja, zij weet. da! zij op mijn trouw kan rekenenniet, dat ik haar als een aan staande echtgenoote liefhebMaar, helaas, wat kan men voor haar doen? Ik denk niet, dat zij hier of met die oude op „la Peuplière" zal blijven O, wees er maar zeker van, dat men hst haar niet zal voorstellenDe hou ding en de heele manier van doen van juf frouw Arguin zijn onbeschrijflijkPhyl lis wordt een paar dagen geduld.meer niet. De Mauriceaus hadden haar met zich mee moeien nementen minste tot den winter. De Mauriceaus amuseeren zich. Stel je voor, bij hen een jong meisje in die pen rouwl Zij hebben een tijdje hun ge noegen? stopgezet en het corveetje aan vaard van een naargeestige reis. om Phyl lis in haar droefheid bij le slaan en de laatste eer aan mevrouw Davrangay te be wijzen. Thans keeren zij weer in het leven terugzij hebben gedaan wat zij kon den.een beetje meer zelfs, moet ik be kennen, dan ik van hen had verwacht. Zekert stemde Lecoulteux toe, de Mauriceaus hebben zich kranig gehou den. En jij ook, Kerjean, die niet in Aix wasen onmiddellijk op het telegram van de Mauriceaus bent gekomenMaar wat moet er toch van de kleine Phyl wor den?Zeg, Kerjean? Juffrouw Ribes, de gezelschapsjuf frouw van haar pleegmoeder, zoekt de een of andere betrekking voor haar.... een plaats als onderwijzeres.of lectrice. Dat greep Lecoulteux aan: Een betrekking? Arm meiske! Phylleke onderwijzeres! Dat lijkt on zinnig, nietwaar? Lecoulteux schudde zijn hoofd met een beweging van droefheid Wat een ellendel herhaalde hij. Wat een elic-ndel En van Kerjean afscheid nemende, ging hij heen Kerjean volgde hem een oogen btik met de oogen, haalde even zijn schou ders op en belde aan hel hek van het huis. Mijnheer Kerjean komt natuurlijk voor juffrouw Phyllis. Ja. natuurlijk. Laurent. Hoe gaat het haar? De knecht afkomstig uit Montjoie-la- Peuplière, die door mevrouw Davrancay als knecht was opgeleid en die sinds vijftien jaar tot haar huis behoorde gevoelde zich gerechtigd zijn indrukken volstrekt niel te verbergen. Zij is niet ziek, mijnheer Kerjean. en houdt zich zelfs goed. Maar je krijgt medelijden met haar; zij wi! niet huilen.. en toch krijgl zij tranen in haar oogen bij eik woord, dat je zegt.. Hei schijnt, dat zij hier niet zal blijven. En wijwij zul len liet hier evenmin lang maken.... Neen, zeker niel!.... Mijnheer Kerjean kan me gelooven.Wat hebben we hier een goeden lijd gehadEn 't verval De goede mevrouw was wel opvliegend, maar toch een bovensle-besteOoh, het is een groot ongeluk voor juffrouw Phyl lisen voor iedereen. Ja, mijn beste Laurent... 't Is een heel grool ongeluklbevestigde Wil lem. lk hoop, dal je een goede betrek king zult vindenLn als ik je van dienst kan zijn, door le verklaren wat oen trouwe dienaar je bent geweest, aarzel dan niel je tot mij te wenden. Na door de kostelijk mei planten en Vlaamsche lampendragers versierde gaan derij te zijn gegaan, in het salon Louis XV komende, waar tal van spiegels lot in hel oneindige liel brons en de gordijnen met landelijke dessins weerkaatsten in een op eenvolging van zich sleeds verder verwij derende perspectieven, en eindelijk in de kleine Engelsche werkkamer met de meu belen van donker mahoniehout en rossig leder, waar mevrouw Davrancay zoo graag was cn hem dikwijls familiaar had. ontvan gen. kreeg Willem den indruk die eigen aardige lucht in te ademen van huizen, die lang onbewoond bleven; de lucht, die zoo zwaar ligt op alles.. ..Eu hij herinnerde gich de zoo dikwijls door Lecoulteux her haalde woorden: „Arme kleine Phyll! Wat een elfendel" Een vrees, bijna oen angsl, drukte hem. Hij had dat kind liel als een zusje, heel feeder, als iels kostbaars, met een op ach ting berustende genegenheid, vol ontroerend medelijden, met een kieschlieid cn een be schermende bezorgdheid, zooals de sterken zwakken liefhebben. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5