Dl NATIONAL! KAMP. L. 8. E. „SAPPHO" DANCING No. 20072. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 18 Augustus Tweede Blad. Anno (925. op Vrijdag 21 m Zaterdag 22 Aug. u, in dea FOYER der STADS-6EH00RZAAL „Nationale Ramp". BINNENLAND. FEUILLETON. De Reisgenoote De Koaiagia naar Bzabant. Hedenmorgen om elf uur zal H. M. de Koningin arriveeren te Cuyk, om een t>e- joek te brengen aan Langenboom en Zee- l»nd Een verzoek van de Koningin. De burgemeester van Haarlem heeft ter kennis gebracht van de burgerij, meldt het „HbkL" dat de Koningin het zou betreu ren, indien de offervaardigheid van de in gezetenen van Haarlem ten behoeve van de door den stormramp op 10 Augustus l.L ge- teisterden had te lijden onder de kosten, welke voor Hare ontvangst op S3 dezer zou den worden gemaakt FC, M. zou het daarom begrijpen en waar- deeren, indien de toebereidselen voor die ontvangst zoo eenvoudig mogelijk worden 5ehoude.iNi opdat de gelden, welke zoodoen- e eventueel mochten worden uitgespaard, aan de leniging van den nood konden ten goede komen. Installatie Nationaal Comité. De Minister van Binnenlandsciie Zaken en Landbouw, jhr. mr. De Geer, heeft gia- ternamiddag in de Trèv es-zaal het Natio naal Steuncomité ter leniging van den nood lp de geteisterde streken geïnstalleerd met 'de volgende rede Over het doei daarvan zal ik u, na wat wij de laatste week hebben doorgemaakt, niet veel behoeven te zeggen. De ontroe rende ramp, die in den avond van 10 Augustus verschillende deelen van ons land geteisterd heeft, draagt een zóó buitenge woon en tegelijk massaal karakter, dat ter stond vrij algemeen begrepen ïb, dat de natie haaT als een gemeenschappelijk leed behoort te aanvaarden en dat de gevolgen voor de rechtstreeks getroffenen door aller samenwerking behooren te worden ver zacht. Onder dien indruk zijn in vele kringen én op vele plaatsen spontaan stenncomité's opgericht, terwijl d» bevolking blijkens mild toevloeiende giften reeds haar instemming daarmee heeft betuigd. Willen de gelden, die op zoo sympathieke wijze geofferd worden, de meest juiste en billijke besteding vinden, dan zal de noö- dige eenheid van handelen niet mogen ont breken. De aangerichte schade is van me- jiigvuldigen aard. En vèr-uiteenliggende oorden zijn getroffen. Wanneer de Neder- landsche natie zich opmaakt om deze volks ramp moedig en gezamenlijk te dragen, dan heeft zij het recht verzekerd te zijn, dat naar regelmaat en billijkheid zal worden geholpen en dat met de bijeengebrachte middelen het grootst mogelijke nut zal wor den gesticht. Dit zal slechts dan bereikbaar zijn, indien de zeer onderscheiden nooden onder één licht worden bezien en naa? eeq vasten maatstaf worden beoordeeld. Het is die overweging, die mij er toe heeft geleid uwe medewerking in te roe ben tot de vorming van een Nationaal Steuncomité ter leniging van den nood in de geteisterde streken. - Met voldoening mag ik vaststellen dat allen, die daartoe zijn uitgenoodigd, geen oogenblik hebben geaarzeld aan den tot hen gerichte» oproep gevolg te geven. Ik breng u daarvoor mijn oprechten dank en bovenal dien van de getroffen streken. Uw taak zal een veelzydige zijn. Zij zal niet slechts bestaan in een waardeering <3er geleden verliezen en in het stellen van regelen waarnaar deze vergoed worden, maar zij zal, dunkt mij, tevens gericht moe ten zijn op de bevordering van een zoo eco nomisch mogelijke wijze van herstel, opdat aan de beschikbare gelden het nuttigst denkbare rendement worde verzekerd. Bij '4e vervulling van die taak wordt u gaarne 4e medewerking van de Rijksorganen, die ten deele reeds in die richting zijn te werk gesteld, toegezegd. Ik spreek in dit verband het vertrouwen Uit, dat de comité's van plaatselijken aard Welke tot dusver reeds zijn opgericht of nog opgericht zullen worden, de opvatting, die aan de vorming van dit comité ten grond slag ligt, zullen blijken to deelen en een juiste doelstelling der bijeengebrachte gel den zullen bevorderen door deze. voor zoo ver zdj niet op een bepaalde bestemming gegeven zijn, ter beschikking te stellen van uw comité. Uiteraard zal mede gelegenheid bestaan, zonder bemiddeling van anderen, de bij dragen rechtstreeks te storten bij den Penningmeester van het Nationaal Oomité. Ik moge ten slotte den wansch uitspre ken, dat het werk van uw Comité zal wor den verlicht doordat het gevoel van deelne ming, dat zich kort na de ramp op zoo ver blijdende wijze onder ons volk heeft geuit, niet aanstonds verslapt, maar in de eerst volgende dagen tot nieuwe en groote daden zal blijken in staat te stellen. Het is op het oogenblik nog niet mogelijk, de aange richte schade in den vollen omvang te pei len, maar reeds een voorloopig onderzoek heeft geleerd, dat zeer groote bedragen zul len noodig zijn om althans de ergste gevol gen van het onheil van de rechtstreeks ge troffenen af te wenden. Moge, naast het mededoogen met de slachtoffers, de dankbaarheid der gespaar den leiden tot een zóó krachtige opleving van de steunbeweging, dat aan den lOen Augustus 1925. die als een „dies ateri- in onze geschiedenis zal bekend staan, tevens voor alle tijden de herinnering zal verbon den blijven van wat milddadigheid en saam- hoorigheidebesef in ons land hebben kun nen tot stand brengen. Ik verklaar hiermee uw Comité voor ge- in8talleerd en stel u voor, thans over te gaan tot de werkzaamheden. De vergadering. Het nationaal steuncomité ter leniging van den nood in de geteisterde etreken teeft in zyn vergadering van gistermiddag in s\jn dageijjksch bestuur daarop gekozen de ueeren jhr. J. HL Roëll, vice-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis; dr. N. M. Jasephus Jïtta, vice-voorzitter van het Oranje Kruis; F. J. M. van Ogtrop, en de leden van het eere-comité mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, commissaris van de Koningin in Noord-Brabant en mr. S. baron van Heemstra, commissaris der Ko ningin in Gelderland. De heer F. J. M. van Ogtrop te Amster dam zal als penningmeester optreden. de t>espreikingen heeft het comité zich op het standpunt gesteld, dat uitsluitend te rekenen valt op bijdragen van particulieren. Brb de •her3befaiKLatregelen zal gestreefd worden naar decentralisatie en aansluiting worden gezocht bijl gewestelijke organisaties. Het vertrouwen werd uitgesproken, dat de technische voorlichting vqq den rijksge bouwendienst, die tijtdelgk te Boreulo werkt, zal kunnen worden varvangen door een goed georganiseerde deskundige leiding uit de buurt. Gemeld kan worden, dat met het oog hierop Donderdag a.s. de voorzitter van het Geldersch provinciale comité, mr. S. 'baron van Heemstra, en enkele desknndigen een bezoek aan Boreulo zullen brengen, iit gezelschap van het hoofd van den rijks- ge bouwendienst; I. G. O. baron van Lynden en den rijksbouwmeester 3. C. Bremer. Het voornemen bestaat, zoodra het provïacïaai comité voor Gelderland zich ten aanzien van het geven van technische leiding vol- j doende geoutilleerd acht, de laak van den rijksgebouwendienst ten deee als geëindigd te beschouwen. Een goed denkbeeld. Eenige gemeenten hebben het gemeente bestuur van Borculc/ aangeboden het bouwen van eenige huizen. Een gemeente heeft drie woningen aangeboden. De woningen, samen geraamd op f24000, worden ontworpen en aanbesteed in en door de gemeente, die het geschenk geeft De uitvoering in Boreulo zal geschieden door werklieden en onder toezicht van personeel uit de gemeente. die de huizen aanbiedt Zoo kunnen gemeenten goed werk doen en tevens hun eigen werkt- loozen onder dak brengen. De comité's te Apeldoorn en Hilversum overwegen ook iets dèrgefglks te doen. - Boeken naar Boreulo. De boeken-commissie van het Algemeen Nederlandsch Yerbond is 'voornemens, over eenigen tijd wanneer met den weder opbouw van Boreulo een aanvang gemaakt is een flinke hoeveelheid geschikte boe ken en tijdschriften daarheen te zonden, ten dienste van inwoners en bouwarbeiders, die daarvan gebruik wenschen te maken. In een onderhoud met den burgemeester heeft de directeur der instelling ditna vol ledige instemming met dit plan verworven. Onder deskundig toedekt zullen de werken worden uitgeleend, op de wjjtoe als dit ge schiedde tijdens de mobilisatiejaren 14'I&. Hulp uit Duitschland. Het „Hamburger Fremdenblatt" deelt mee, dat een aantal Duitsche firma'i in bouwmaterialen en het cementsyndicaat voor den opbouw van de geteisterde Nederland se he gemeenten omvangrijke hoeveelheden bouwmaterialen hebben geschonken. De Nederlandsche Centrale voor vacanlie- kinderen uit Duitsehknd is ook een actie begonnen om zooveel mogelijk 3teun te verleunen aan de slachtoffers van dea storm te Boreulo en andere plaatsen. De centrale roept haar organisaties op tot het verzamelen van geld, levensmiddelen, wollen dekens en nieuwe kleeren. Reeds agln aanzienlijks bedragen ingeko men, ook van afdeeüngen in Duitschland. Het bekende Dresdener Kreuzchor, dat reedis driemaal in ona land zich heeft laten hooren, heeft aangeboden, in September/Oc tober nog eens terug te komen en als „Dau- kesfaürt" een concertreis ten bate van een Nederlandse li doel te ondernemen. De cen trale heeft besloten, dat de baten van deze concerten ook ten goéde moeten kmn aan de slachtoffers van de ramp. Reeds hebben zich Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Leiden en Zwolle voor een concert opgegeven, aoodat ongetwijfeld een aanzien lijk bedrag aan de door den storm getrof fenen zal kunnen worden afgestaan. Opbrengst collectes. Meer dea 100.000 personen zijn al in Boreulo geweest om de schade te zien. Zojfiag stond er een file van auto's van 7.2 K.M.: De collectes brachten recÖs meer fÜan f 100.000 op. Ook Zeeland en Langenboom werdep druk bezocht, zelfs uit België. Ook hier is goed geofferd. Te Utrecht bracht een schaalcollecte meer dan f16.000 op; te Arnhem is meer dan f25.000 gecollecteerd; te Vlissingen f2150. Dokkum gaf f 1000. RECLAME. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■I IIRIB des avonds Ie 8£ uur ten bate van de Kaarten h (0.50 per persoon, aan de zaal verkrijgbaar. 3175 De loonraad bij de Nederlandsche spóorwégen. De Nederlandsche .Vereen iging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft Zondag te Utrecht een congres gehouden voor ambtenaren en schrijvers bq de Nederland sche Spoorwegen ter bespreking van het advies van dea Loonraad in zake de nieuwe loonregeling. De heeren Lands kroon en Moltmker betoogden, dat liet terugdringen van de xmmmnmloonen door de directie groote fi nancieels voorcPeelen voor de Maatec happfien zullen opleveren, en dat de voordeelen voor sommige categorieëu van ambtenaren met de verslechtering van andere ambtenaren te duur gekocht zyn. Met algemeene stemmen werd daarna de volgende motie aangenomen: „Het congres, enz., gehoord de inleidingen der sprekers; keurt het optreden van de leden der Ned. Vereeniging in den Loonraad goed; Spreekt de verwachting uit, dat de noodïg geachte verbeteringen en het opvoeren van het loon niveau. alsnog zullen tot standkomen en dringt er bij het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging op aan, daartoe krachtige pogingen te doen, roept in verband daar mede de ambtenaren eo schrijvers op een krachtige actie te voeren voor uitbreiding van het aantal ledeo, van Vakgroep I in de Nederlandsche Vereeniging en gaat Over tot de orde van den dag." In een vergadering van feden van den Bond vvan Ambtenaren bjj de Ned. Spoor* wegen, eveneens te Utrecht gehouden, werd met algemeene stemmen de door het hoofd bestuur van den B. A. N. S. aan te nemen houding ten opzichte van het advïee van den Loonraad goedgekeurd, nadat aan het hoofdbestuur en liet Loonraadslid dank voor de verrichtte en nog te verrichten werk zaamheden was gebracht Ned. Bond van importeurs en grossiers in bevroren vleesch en vet. De Ned. Bond van importeurs en gros siers in bevroren vleesch eu vet heeft zich met een requeet tot den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid gewend, waarin adressant verzoekt het daarheen te willen leiden, dat bij invoer van bevroren vleesch in een gemeente welke geen „Eerste Kan toor" is, niet voor de tweede maal keurloon worde geheven. -Voorts heeft genoemde bond aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid nog een adres gezonden waarin hij ver zoekt het keurloon dusdanig te verlagen, dat het zij'n karakter van „retributie herkrijgt Procureurs- en deurwaardersklerken. Ds Bond van procureurs- en deurwaar dersklerken in Nederland heeft Zaterdag j.I. te Rotterdam z$n jaarlijkse he algemeene vergadering gehouden. De secretaris bracht verslag uit over den toestand von den Boud. Set ledental steeg in het afgeloopen vereénigingsjaar van 140 tot 183, afdeelingen kwamen tot stard in Noord-Brabant en Utrecht, terwijl in Limburg pogingen tot oprichting van een afdeeling worden gedaan. Het aantal afdeeKngén bedraagt thans 10, terwij'l het aantal ondersteunende leden (procureurs en deurwaarders) steeg tot 156. De leiders van het plaatsingbureau (voor patroon kosteloos) brachten verslag uit over de werkzaamheden van het bureau, waarbjj thans 17 correspondenten, door het geheele land verspreid; zrjn aangesloten. Tot leden Van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren: Jac. dé Groot, vóora., Rotterdam; J. A. van Egiken, 2e voorzitter, Amsterdam; K. Droog, le secretaris, Rot terdam; M. Ris, 2e secretaris, 's-Graven- hage; H. R. Houkes, commissaris, 's-Gra- vanhage; P. van den Steenhoven, commis saris, Heemstede, terwyl in plaats van den heer P. L. Polhuis, die als pennnigmeester had bedankt, gekozen werd de heer J. M. van Twuyver, te Amsterdam. Den afgetre den penningmeester werd dank gebracht voer z$n schitterend beheer, waardoor de bond een voordeelig saldo van f2003 heeft In verband met de bezwaren, welke de verzekeringskamer te Amsterdam he-: ft. werd besièlen fee kas op te beffen. Tot administrateur van het maandblad werd herben-xind de hoer Joh. H. H^naun, Amsterdam, terwijl besloten werd het maand blad tot zes pagina's uit te breiden. De contributie voor het volgeude vereeoi- gingsjaar werd vastgesteld op f10 voor leden en f4 voor adspirantrledeu. Als plaats voor de m 1926 te houdea algemeen© vergadering werd Utrecht aan gewezen. In deze vergadering werd door het hoofd bestuur besloten f50 ter beschikking' te stellen voor de slachtoffers van de «torm- ramp, terwjjl een tijdens de vergadering gehouden collecte f31.25 opbracht. De Alg. Ned. Mijnwerkersboni. De Algemeene Nederlandsche Mijnwcr- kersbond heeft Zondagmiddag te Heerlen een demonstratief congres gehouden. Volgens het verslag in et Volk" heeft de voorzitter van het congres, de heer v. a. Bilt, daar o.m. het volgende gezegd: Er dienen in Limburg aan de mijnen ra dicale wijzigingen te komen. Thans echtec drijft men naar conflicten. Wij zullen met man en macht ons te weer stellenwij weten hierbij te kunnen rekenen op den kame- raadschappelijken steun van de modern ge- organiseerden boven den Moerdijk, op den steun ook van arbeiders uit andere bedrij ven. Waarop de mede aanwezige voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen, de heer Stenhuis. als tweedo spreker, in zijn rede het volgende heeft geantwoord: Wanneer uw directies komen met voor waarden tot verslechting van de arbeids voorwaarden, hopen en wenschen wij, dat de geheele Nederlandsche vakbeweging ach- ter u gaat staan. Het N.V.Y. is in geval van strijd, bereid zich met den Roomschen en Christelijken bond achter de mijnwerkers te scharcD. Slechts dan echter gaan wij tot een derge lijke actie over, als wij bij voorbaat vctza- kerd zijn van den katholieken bond. Blijft deze afzijdig, dan zal hij en hij alleen dc schuldige zijn aan de verslechting, die clan komen zil. Wij wagen ons niet in avontu ren; sterke en felle strijd is slechts mo gelijk bij volstrekte eenheid van alle rich tingen. Zeggen, dat wij wachten zullen tot 25 van alle 26.000 arbeiders liier georganiseerd zullen zijn, zou een fiasco zijn. Maar wij moeten in dagen van strijd zeker kunnen zijn van de andere organisaties. Er werd een lange motie aangeaorncn, waaruit wij citeeren: „Het congres enz. protesteert tegen het geven an on gemotiveerde ontslagen aan hoofdbestuur ders, districtsleiders, bestuurders en leden, tegen de woninguitzettingen en loonsv.ep: lagingen aan onze leden opgelegd" „gehoord verder de bespreking over den internationalen toestand in den mijn bouw,' constateert, dat liet kapitalistische p»o- ductiesysteem in den mijnbouw tot eeo catastrofale verhouding heeft geleid, waar van de mijnwerkers met vrouwen en kin deren de dupe,zijn; verklaart de loonen, in den Nederlaod- schen mijnbouw betaald, onvoldoende om menschwaardig te kunnen bestaan is van oordeel, dat dè levensmiddelenprij. zen, huishuren en belastingen alsmede spoorkaartenkosten aanmerkelijk moeten worden verlaagd, zoo noodig met regee- ringshulp constateert, dat een erkenning van do arbeidersorganisaties bij de bedrijfsvoering, .de bedrijven en de arbeiders slechts ten goede kan komen en is van oordeel, dat, indien de ondernemers op hun weigerend standpunt ten dien opzichte blijven staan, de regeering tot taak heeft hen te ver plichten de arbeidersorganisaties ia deze te erkennen stelt vast, dat geen verdere offers, in wel ken vorm ook, van de mijnwerkers meer mogen worden geëischt en om te voorkomen dat men hen toch wil dwingen offers te brengen, de mijnwerkers tot plicht hebben de mogelijkheid te scheppen te kunnen handelen als de Engelsche vakgenooten, d.w.z. door aansluiting bij den Nederland- (Uil 't Franscb van GUY CHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W, H. C. 11) c Ja, niettegenstaande al mijn ellende, die je leunt, mijn ongeneeslijke ziekte, als je Wit.. hóeft mijn liefde dat kind over ateenen en doorns weien te dragenDc heb nooit tranen in haar oogen willen zienHaar gelukkig le maken, was mijn levensvreugde, mijn revancheDoor d^t ftlles had ik haar onverdraaglijk kunnen maken, maar haar delicate natuur heeft dit onmogelijk gemaakt Zij is zoo innig lief, baar hart is een schat van reinheid. Evenals er vrouwen zijn, geboren om dapper, ernstig, verstandig, de steun, de veiligheid, de rijkdom van een gezin te zijn, bestaan er andere, die mooi, gevoelig en onbezorgd zijn, om daardoor de 'Vreugde, het lieflijke, de blijheid van hun EOzin te vormen.Phyllis is de heerlijke gouden zonnestraal, die alles verwarmt en verlichtAls ik somber ben en zij komt de kamer binnen, dan word ik ik, die beusch geen dichterlijke neigingen heb', in verzoeking gebracht een loflied aan de zon wijden. Kerjean, ik wil, dat mijn mooi, fnt0leUS' bekoorlijk Phylljke een gemakke lijk en sohitlerend leven zal hebben moet vrouw zijn geweest en leelijk zonder grade, zooals ik om le begrij pen wat een levende en weldadige kracht cH" "an gaan van de schoonheid, de be- jfc": 1T rc.de blijheid eener vrouw.Maar n;"°' ?::r n te bekoren, om te ontko men aan een zekere leelijkheid, een zekere aftakeling, ik spreek hier alleen voor die, waar de ziel geheel buiten staat dan moet mem niet arm zijn, waarde vriend. De jonge mam was het hiermee eens. Ge rustgesteld door de hem gegeven verzeke ringen, die zijn bezorgdheid van vanochtend wegnamen, juichte hij de ietwat dwaze woorden van de goede pleegmoeder toe en voelde, dat de verstandige opmerkingen hol zouden klinken, die hij zou kunnen maken over de onbestendigheid van het fortuin en over het gevaar om dergelijke beginselen toe te passen op de opvoeding van een kind, welks lot tróts de liefderijkste zorgen men nooit kan voorzien. Al Lamg, hernam mevrouw Davrangay, denk ik over die zaken, en ik ben laf ge weest, KerjeanJa, de gedachte aan den dood behoort tot die, welke ik steeds ver dreef. De dood, dat is de rust; dien vrees ik nietmaar de doodsstrijd, die langzame overgang van den toestand van leven naar dien anderen. O, de doodsstrijd jaagt mij vrees aanDaarom, hoe onzinnig ook, tot nu heeft de moed me ontbroken mijn testamentaire maatregelen, die, naar men zegt, den dood toch niet ten gevolge hebben, te nemen. Maar zoodra ik thuis ben, dat staat vast, laat ik mijn no'.aris ko men en zal mij dan niet tevreden stellen om PhyHeke slechts tot mijn umversee'.e erfge name fe maken zij wordt mijn doch terik neem haar voor de wet aan evenals ik dit zoovele jaren in mijn hart heb gedaan.Dan eerst zal ik gerust zijn, Mevrouw, zei Kerjean heel hartelijk, wilt u mij, als volkomen toegenegen vriend, die zich' innig over uw edelmoedig besluit verheugt, toeslaan u een goeden raad te geven? Heel graag. Welnu, mevrouw, neem met het oog op toekomst geve God, dat het een zeer ver verwijderde toekomst zij alle noodige maatregelen, omdat u daarin, terecht mis schien, een plicht riet, dien n moet vervul lenneem Phyllis als dochter aan, dat zat voor haar en voor u iets heerlijks zijn Maar stel alles in het werk, zelfs het onmo gelijke, opdat uw maatregelen, onbekend blijven. Ik geloof, dat de onzekerheid, waarin zij. die zoo graag met uw erfgename zonden willen trouwen, daardoor noodgedwongen verkeeren, maar die zich van Phyllis zou den afwenden, als zij niet genoeg mee ten huwelijk kreeg, voor het oogenblik een soort bescherming is voor haar. Men zal Phyllis zeker liefhebben; dH is zonder twijfel het gevalLaat aan hem, die haar zal lief hebben, de verdienste van de heel kleine daad van onbaatzuchtigheidden moed, dien bij zal aan den dag leggen haar te trouwen zonder uw voornemens te kennen, vooral zonder te weten, dat u die reeds hebt genomenAls ik zoo tot u spreek Mevrouw Davrangay gaf een klein teeken van instemming. Begrepen, beste Kerjean IJe hebt geen ongelijkintegendeel: ik weel het, jabeter dan iemand. En ik zal wan trouwend zijn voor haar.Dank je voor je raad. Zij legde den vinger op den mond. Phyllis kwam binnen. Spoedig daarna nam Kerjean afscheid van mevrouw Davrancay en haar pleegdochter. Hij ging naar bet vliegveld van Abrest; de dames zouden met de Moriceans een rijtoer maken naar Malavouz. Het rijtuig wachtte beneden. Kerjean. zei mevrouw Davraogay, bin nen veertien dagen schrijf ik je uit „li Peuplière"Je moet eenige dagen bij ons komenom uit le rusten, dat is noo dig Ik zal hoogst dankbaar en met veel genoegen gehoorzamen, mevrouw; wees daar zeker van. Zien we elkaar nog v66r ons vertrek? vroeg het jonge meisje. Ik zal niet aan liet station kunnen komenwegens een groot, allerverve lendst diner.... Ik zal probeeren morgen nog in het hotel te komenals je er nog bent Helaas, ik geloof niet, dat we er nog zullen zijnMaar in elk geval zien we elkaar in het park. O, ongetwijfeld, riep mevrouw Davran- gay. Inlusschen, op goed geluk dan maar. En op goed geluk zeiden zij elkaar vaarwel. IV. Dokter Kerjean van- de Parijsche medische faculteit, een Bretagner, geboren en opge voed te Parijs, had te Fougères een praktijk gekocht, was er getrouwd en had er gedu rende zijn geheele, korte doktersloopbaan gewoondJn tegenstelling met zijn va der, was Willem geboren en opgevoed in Brelagne, waa op de gemeenteschool van Fougéres geweest, toen op het lyceum te Rennes, was daarna, door zijn roeping ge dreven. naar Parijs gegaan en had zich al daar, na volbrachte sludies, gevestigd, naar alle waarschijnlijkheid voor zijn leven. EeTst sedert een jaar in het bezit zijnde van zijn ingenieursdiploma, had hij. nog heel jong, aanvankelijk te Lavallois-Perert bij Patain en Zonen auto-fabrikanten een ondergeschikte betrekking met middel matige bezotdigiDg aangenomen. Hij was stil, teruggetrokken en toch vol vertrouwen, brandend van verlangen om handelend op (e treden; hij was eTen onversaagd in zijn droomen en opvattingen als bedeeed in zijn woorden en bescheiden in zijn persoonlijks eischen. .Maar zijn diepgaande ontwikkeling, zijn sclierp Tersland. zijn onvermoeide bedrijvig heid, zijn intuïtie van geboren uitvihder, zijn als van een ziener zoo helder bevat tingsvermogen voor het onbekende, hadden reeds de aandacht Tan zijn beide chefs ge trokken en die zeldzaam pakkende persoon lijkheid van machtigen, eerlijken en harls- tochtelijken werker, had zich spo:dig doen gelden. En niet lang na den dood van den heer Patain had er een kleine ommekeer, waarover reeds menigeen zijn gedachten had laten gaan, in de fabriek plaats. Een der ingenieurs, die er ongeveer hel lingst was, had met veel ge3mijt van deuren de la- briek verlaten, na een verschil met George Patain, die als opperste meester in de toe komst besloten had wat hij niet onder stoelen of banken stak het „kader te verjongen". Spontaan had hij de opengeval len plaats met een traktement ran vijftien duizend franco aan Willem Kerjean aange boden. Zoo was, nauwelijks vier jaar radal hij de Cenlrale School had verlaten, de jongo man de voornaamste medewerker som mige zeiden de bezielende kracht en de goede genius geworden van den groeten constructeur, die. evenals Farman, de Gaa- lambides en de Blériots hadden gedaan, zijn naam zou koppelen aan onderzoekingen op het gebied van het vliegwezen en wel dra een der eerste plaatsen zou innemen onder de overwinnaars in de nieuwe in dustrie. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5