AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruël (Groenceteeg 16)'Acht uur naa bijijbelbcapreking. Dondeidag. „Zomerzorg": Tuinfeest. 8 uur, W Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van i tot 4 uur kinder- en familie-matinée. JLuxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's'Rijks Elhnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Scala, Den Haag: Acht uur nam.: V ariété-programma. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 17 tot en met Zondag 23 Aug. a.s. waargenomen door do apotheek vao den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon no. 523. De apotheek van dc „Hulp der Mensch- hoid". Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. b uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-reccpten. Alleen voor leden van dat fonds. gen met het doel daar aan haar familie een bezoek te brengen. Het meisje is daar echler niet geweest. Spoedig was haar vermissing bekend en de politie en de familie togen m den omtrek onmiddellijk op onderzoek uit, zonder het verlangde resultaat. Zaterdag 16 Auugstus vonden haar broe ders, die het zoeken niet opgaven, het rij wiel hunner zuster in de bosschen langs den ftijcnschen weg. Het rijwielplaatje was verdwenen. Door deze vondst waren de broeders zoo ontdaan, dat zij dien dag niet verder durfden zoeken. Zondagmorgen werd het onderzoek voort gezet en inderdaad vonden de mannen bet lijk hunner zuster in een greppel, bedekt met heide. Om den hals van het slachtoffer was een touw gesnoerd. Het lijk werd op een kwartier afstands van de plaats, waar den vorigen dag de fiets was ontdekt, gevonden op een eenzame plaats in de bosschen, welke als de Hon derd Bunder worden aangeduid. Haar taschjo was geheel geledigd. Onmiddellijk werd de politie met de vondst in kennis gesteld. Van den dader is geen spoor te bekennen. Te Ter a pel (Gr.) zijn gisteren gearresteerd J. W. en W. W., de eerste te Terape]„ de tweede laatstelijk te Almelo, ais daders van de inbraak op 25 Juli j.l. ten huize van den gemeente-ontvanger H. Bto- ker te Terapel. J. W. legde een bekente nis afbeiden worden ter beschikking der justitie gesteld. Zondagmiddag iB, tijdens de afwezigheid van de bewoners, te Zecland- streokje (gem. Onstweddc) de boerenbehui- zing van Harm Kroeze afgebrand. Een ge deelte van den oogst ging verloren. Niets is gered. 't Ongeluk. 'n Zeeman, die 2000 guidon per Jaar verdiende en zich voor 20.000 guidon verzekerd had, leed schipbreuk, maar werd ale door 'n wonder gered. Hg seinde aan n vriend: Ben gered. Deel bet voorzichtig aan m'n vrouw mee. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Franzche antwoord niet voor Vrijdag ol Zaterdag Caiilaux naar Londen België en Amerika. Het antwoord aan Duitscnland wordt niet voor Vrijdag' of Zaterdag verwacht, daar nog op neC advies van België en Italië moet worden gewacht, terwijl blijkbaar ook Polen en TsjeeWSlowakije nog een woordje mee spreken. Dit uitstel zou niet naar den zin van Frankrijk zijn, waar men het stuk uiter lijk 20 Ang. had willen datearen, daar aan Berlijn een antwoord binnen een maand v/as beleefd, maar 't zal niet anders meer gaan, vrees' man. In Puic« schreeuwt men al, dat Fraekrjjk 'Polen beeft losgelaten etc. Opnieuw gaan er geruchten, dat Caiilaux naar Londen zal komen om te praten over de schuld aan Engeland. In een interview verklaart Caiilaux, dat Briaixl geen officieele opdracht beeft ontvangen de kwestie der schalden in Londen te bespreken en dit dan ook niet heeft gedaan. Echter heeft hg een aantal politieke en financieels autori teiten ontmoet m in het verloop van niet- officieele besprekingen de Britsche opvat ting over de schuldenkv.eetie vernomen, die de bespreking in een nieuwe officieele con ferentie over het schuldenprobleem zeer gunstig zal beïnvloeden. Briand heoft aan Oaillaux medegedeeld, dat diens bezoek aan Londen bijzonder zou worden toegejuicht Om deze reden zal Caiilaux binnen zeer korten tijd naar Londen gaan, doch niet om er een diplomatieke conferentie te houden. Zijn bezoek heeft veel sneer tear doel, ten eerste zich klaarheid te verschatfan over de Engelsche opvat ting ten aanzien der schuideckwestie en voorts onr zjjn eigen bloedverwanten een bezoek ta brengen. Echter zal Caiilaux ver- moedel'gk ook van de gelegenheid gebruik maken om met leidende staatslieden en vooraanstaande personen der city in contact to komen. Caiilaux legde er speciaal na druk op, dat de BeTgisch-Amerikaarrscho sohnldenondorhamlelingen in geen opzicht op het Fransehe standpunt invloed zullen uitoefenen en evenmin op de toekomstige bansch-Amerikaaneehe eehuldenrfgehng. [Verder betoogde hij, dat het een groote font is, aan te nemen, dat de schulden- kwestie voor Frankrijk doorslaggevend ia voor de geheefe oriënteering dei Fransehe politiek eü zij neemt gom alles overheer- schende plaats in onder de problemen, die de Fransehe regeering bezighouden. Dit laatste ontsiert bet interview. Men kan immers beter weten I Het is overigens maar goed, dat Caiilaux U'fPTPt, dat de regeling dér Franscbe schuld staat buiten 4e der Belgische. België neemt nu eenmaal en terecht! een oitzonr- deringspoetie in. Dat zou ook blijken bjj de regeling met Amerika Het heet n.L, dat Amerika de Belgische voorwaarden wil aanvaarden, echter onder mededeeling, dal Frankrijk en Italië daarin geen anti-credist Imogen zien. Na een onderhoud tnsschen Coolidge en Mellon, den Amerik. minister van financiën, sou daartoe zijb besloten. DUITSCHLAND. De moeilijkheden van Stinnes. De arbeiders van de automobielfabriek Aga te Berlijn lichtenberg, aan wie dr. Edmund Stinnes voor 2 millioen aandeelen de onderneming ten geschenke heeft aan geboden, hebben nog niet to kennen gege ven, dat zij dit geschenk aanvaarden. De bedrijfsraad, niet goed wetend wat te doen, heeft de bulp ingeroepen van den regee- lingscommissaris der provincie Branden burg. Deze heeft alle in aanmerking ko mende personen tot een bespreking uitge- noodigd. Do bedrijfsraad heelt al het mogelijke gedaan om een stilleggen van dc onderne ming te vermijden. Hij heeft zich tot alle mogelijke instanties gericht en is achtereen, volgens ontvaDgen door den JL'ruisischen staatssecretaris Weissmairn, door Severing, Pruisisch minister van binnenlandsehe za ken, door Schlieben. rijksminister van fi nanciën en Ncuhaus, rijksminister van eco nomische zaken. Zij allen hebben hun hulp toegezegd, maar er aan toegevoegd, dat zij de zaak eerst nog eens nauwkeurig wen- schen te bespreken. Het „Hbld." schrijft nog: Men hoeft hier to doen met een strijd tu8scben het nog kort geleden oppermachtig industriekapitaal cenerzijds en het bank kapitaal anderzijds, een strijd waarin, naar het schijnt, het bankkapitaal de volle dige overwinning zal behalen. De groote banken houden voet bij Btuk en blijven per tinent weigeren dr. Edmund Stinnes ook maar een cent crcdiet te verleenen. Als het hem Diet gelukt zich van andere zijde geld te verschaffen ,kaD het niet anders of bet moet met de Aga spaak loopen. Of het per soneel de twee millioen maak aandeelen zal aannemen, is nog de vraag. Men krijgt den indruk, dat de arbeiders er eenigszins huiverig voor zijn, daar niemand weet wel ke rechten en pliohten met de aanvaarding van het millioenengeschenk verbonden zul len zijn. Dit neemt niet weg. dat dc royale geste van Stinnes psychologisch een zeer gunstige uitwerking heeft gehad. Alle ar beiders en allo employëB leggen een voor beeldige solidariteit met Stinnes aan den dag, al hebben zij tot dusver eerst 40 a oo pCt. van het weekloon van verleden week uitbetaald gekregen. Stinnes noopte nog 15 pCt. to kunnen betalen, daartoe in staat gesteld door een fabrikant in West-Duitscti land, die hem per aangeteekenden brief 6000 Mark toezond, bij wijze van renteloos voorschot. De fabrikant verklaart, lat hij gcenerlei persoonlijke betrekkingen met de familie Stinnes onderhoudt, maar dat zijn aanbod slechts bedoeld is als een onder steuning van het Stinnes-concern in zijn strijd tegen het bankkapitaal. Naar de „Frankfurter Zeitung" meldt, zijn er Amerikaansche belanghebbenden, die bereid souden zijn de Aga over te nemen. Zij reflecteeren op de aandeelen en daar mede op de geheele fabriek. Deze Ameri kaansche groep zou niet alleen het bedrijf gaande willen houden en de fabriek verder financieren, doch haar ook nog verder urt- breiden. De directie van de Aga heeft reeds eenige maanden geleden contact met Ame rika gezocht door de Duitsche vertegen woordiging voor do Studcbaker-automobie- len op zich te nemen. Men mompelt, dat de Studobaker-fabriek de firma zou zijn, die het oog op de Aga heeft laten vallen. FRANKRIJK. Marokko en Syrië. De groote actie in Marokko schijnt ingezet te zijn. Het eerste doel zou zijn het gebied der Tsoels te bedwingen. Artillerie en vlieg tuigen zijn bezig de vijandelijke linies „murw" te maken. Dal in Syrië vrede zou zijn bereikt is nog niet officieel bevestigd en schijnt voorbarig I Op het congres der socialisten is nog geen besluit gevallen. Zoowel Presscmann als Blum spreken tegen een verder instandhou den van het kartel en zij zullen het pleit ontegenzeggelijk winnen. ENGELAND. Wilde staking Opleiding voor een vak. Te Londen is tegen den wil der zeemans bonden in. onder communistische agitatie een wilde staking van stokers van schepen begonnen. Yeel te beteekenen heeft het blijkbaar niet. Het gaat om de onlangs in gevoerde loonsverlaging van 1 pd.st. per maand. Cook, de secretaris van de federatie van mijnwerkers, heeft echter in een rede, wel ke bij te Ponthinridd hield, verklaard, dat men binnen een jaar voor een economische crisis zou staan, welko politieke terugwer kingen zou hebben, doordat zij nieuwe al- gemeene verkiezingen noodzakelijk zou ma ken. Een van de bedenkelijkste zijden van het werkloosheidsprobleem in Engeland is dat een groot aantal jonge mensehen sedert zij de scholen verlieten geen werk hebben ver richt en geen vakopleiding hebben gehad. De regeeiing beeft nu deze week aange-' kondigd, dat zo voornemens is bij jrijze yan proef opleidingscentra in te stellen voor jonge vrijgezellen, die geen gelegenheid hebben gehad een vak te Jeeren. Twee cen tra zullen in steden komen, twee op bet platteland. Het plan omvat zes maanden opleiding voor jongens van 16 tot 25 jaar en voor oud soldaten tot 29 jaar. In de stede lijke vakcursussen zal het doel zijn van loese, ongeoefende arbeiders goede vak mannen te maken. De leerlingen zouden behalve hun werkloosheidauitkeering, weke lijks twee shilling en sixpence en dagelijks een maal ontvangen. Op het platteland zul len de leerlingen worden onderwezen in landbouwwerk, waarvan de kennis hen ge schikt maakt voor het ieven in de Domi nions ol voor werkzaamheid op de boerde rijen in het vaderland. CHINA. Nienwe slaking te Sjanghai. Te Sjanghai zijn 2000 postbeambten in staking gegaan. Zij eischen een aanzienlijke loonSverhoo- ging, erkenning van hun vakverecnigmg en andere voorrechten, doch trokken later hun eiscli in, dat er na 1926 alleen Chineezen vcor den postdienst zouden worden gebe zigd. De stakers deden voor het postkantoor een aanval op een Chineeschen rechercheur, die zijn revolver trok en een koelie ver wondde. Do politie herstelde de orde. Het postkantoor wordt thans bewaakt door een afdoe ling mariniers van den Britschen krui ser ,;Concord". De staking in de Japansche kalocnlahrie- ken duurt nog voort. BUITENLANDSCH GEMENGD. Zondag zijn te Berlijn een groot aantal zelfmoorden gepleegd. Een 21-jarige kerkhof- arbeider maakte op vrij zonderlinge wijze een einde aan zijn leven. Hij stak in een plantsoen een infanlerie-patroon aan. Toen deze ontplofte werd hij zoo erg verwond, dat hij tijdens het transport naar het zieken huis overleed. In een der ondergrondslalions poogde een 28-jarige kaartjesverkoopster van de tunnel- spoor zich te dcoden door het openzetten van de gaskraan. Arbeiders van de tunnel- spoor konden haar redden; zij werd mar het ziekenhuis gebracht. In het westen van Berlijn vergiftigde zich een weduwe door het nemen van morphine Uit minnesmart maakte een 19-jarige dienst bode een einde aan haar leven door de gas kraan open te zetten; een werklooze en een huisbewaarder deden hetzelfde. Ook een gehuwde vrouw, die ruzie met haar man had gehad, pleegde op deze wijze zelfmoord. Al deze levensmoeden konden niet meer worden gered. Ten slotte hribben een 26- jarige vtouw en haar 51-jarige schoonmoe der door het openzetten van de gaskraan een einde aan hun leven gemaakt Toen de man van de jonge vrouw thuis kwam, was zijn moeder reeds dood, zijn vrouw overleed weinige oogenblikken laler. De oorzaak van dezen dubbelen zelfmoord is onbekend- Te Wittingau bij Berlijn werd Zondagoch tend op den straatweg een stervende vrouw gevonden, die weinige oogenblikken laler overleed. De vrouw had talrijke wonder^ over het geiheele lichaam. Vlak bij haar lag een groote hond wiene ruggegraat gobroken was. Het dier, dat veel pijn leed, weid door een agent met een revolverschot afgemaakt. Het staat nog niet vast of er misdaad in het spel is, dan wed of de vrouw het slachtoffex is geworden van een automobiel-ongeluk De identiteit van de overledene is nog niet vastgesteld. In de villa van een bekend filmregisseur in het Gruenewald hij Berlijn, heeft Zaterdag avond een Russische huisknecht zijn meisje doodgeschoten. De moordenaar wist het lijk tot Maandag verborgen te houden. Een an dere huisknecht, die de houding van den Rus verdacht vond, trachtte diens kamer binnen te dringen, waarop deze zich ver schanste, na te hebben verklaard, dat hij iedereen, die hem zou pogen te nadeTen, neerschieten zou. De tweede huisknecht waarschuwde toen de politie. Toen deze het slot van de deur geforceerd had, viel er een schot. Een der agenten, denkende dat de knecht" het 9chot had gelost, schoot terug. Het bleek, dat de knecht zich een kogel door het hoold had gejaagd en op slag dood was geweest. De kogel van den agent had den moordenaar eveneens getroffen. Het lijk van den knecht en van het meisje zijn in beslag genomen. Te Kocthen (Anhalt) is de groote kuiperij bij het station geheel in vlammen opgegaan. Ook 8000 cemenlvaten, die ter verzending gereed lagen, verbrandden. Men zou met een daad van wraak te doen hebben. Spelen met lucifers door twee veertien jarige knapen is oorzaak geweest, dat to Kirschweye in den kreils Uelzen, 13 gebou wen in de asch gelegd zijn, waardoor acht gezinnen dakloos zijn geworden. In een winkelpassage te Parijs vond een concierge een portefeuille, bevallende 25 biljetten van 1000 dollar, meer dan een half millioen francs. Zij bracht ze naar 't naast- bijzijnd politiebureau, waar inmiddels reeds een Cubaansche dame, die het geld verlo ren had, haar verlies was komen aangeven. De dame gaf de eerlijke vindster twee der verloren biljetten of ongeveer 46.000 francs. De concierge, die met haar bejaarden man drie kinderen heeft opgevoed, hoopt nu haar ouden dag verder rustig huiten te kunnen doorbrengen. Een 16-jarig meisje, Marie Opas ge naamd, geboren in Praag, is door den multd-imillionnair Brouning ais dochter ge adopteerd. De nieuwe millionnairsdochter is het kind van een portier, die weTkzaam is op Long Island. Zij leeft onder zeer ar moedige omstandigheden en meldde zich met 12.000 andere meisjes op een adverten tie, waarin genoemde geëdkoning een zuster voor zijn eenige dochter vroeg: Zij was zoo arm, dat zij de acht kilometer, die zij van de woning van Brouning afwoonde, te voet moest afleggen. Haar groote bruine oogen, haar mooie haren, haar zachts stem gn haat feesohgides .optreden namen den miliionnair zoo voor haar in, dat hij haar uitkoos. Zij zal nu den naam van Mary Brouning dragen. Brouning had uit allo deelen der wereld op zijn advertentie schrij ven ontvangen. Er hadden zich gemeld kin deren van drie weken tot dames van 87 jaar. Er zijn te New-York plannen voor den bouw van een skycraper van 63 verdiepin gen, die zal worden opgericht in de omge ving van het Grand Central Station. Dekos- ten worden geraamd op vijftien millioen dol lar. Tot nu toe had de hoogste skycraper 65 verdiepingen. Een tyfoon heeft boven Osaka, Kyoto en omgeving in Japan gewood. Veel' schade is toegebracht aan dc telefoon- en telegraaf lijnen. Te Osaka en Kijolo zijn honderden telefonen defect. Duizenden huizen in de laaggelegen wijken van Osaka staan onder water. Het water van alle rivieren is buiten sporig gewassen, doch er is nog geen over- strooming ontstaan. De schade aan de spoor wegen en de scheepvaart is gering. Id den nacht van Zaterdag op Zdhdag is hij LeiXerde ep een reiziger in don trein van Brunswijk in de W.C. een aanslag ge pleegd. Do daders slaagden er in te ont komen. In den loop van d«i avond zijn twee verdachte personen gearresteerd. Te Bagneux waa de 14-jaiigo Heiène Rio, door naar vader ernstig onder handen ge nomen, omdat ag zender toestemming; net huis uit was geloopen en vier dagen was weg gebleven. In woede over de ontvangen af straffing goot ze petroleum over haar Idee- ren en hield er eai lucifer bijl Op haar geschreeuw kwam haar moeder toeloopen, die de vlammen doofde. Doch toen had het kind reeds dergelijke brandwonden, dat op neming in hot ziekenhuis noodzakelijk was. In bet SJovaaksche stadje Neuhausel i? is het tot een merkwaardig en oen regel recht straatgevecht gekomen. Daar wonen nJ. twee families, die voortdurend met elkaar in vijandschap leven. Vorige week ontspon zich tusschen beide families opnieuw een hevige twist, die al spoedig in een ernstige vechtpartij ontaardde. Het publiek koos eveneens partij aoodat binnen korten tijd een tweehonderd personen met bijlen, stok ken, flessohen, «ie. op elkaar insloegen. Toen de politie de vechtenden wilde schei den, keerde het publiek zich togen haar, zoodat zjj het veld moest ruinion. Berst na aankomst van versterkingen slaagde zg er in de orde te heretellen. Een twaalftal per sonen is zwaar gekwetst, terwijl een groot aantal is gearresteerd In den Parijecheo dierentuin was een paar dagen geleden een nieuwe aanwinst gearri veerd. een kolossale luipaard. Zijn kooi was nog niet geheel klaar en daarom had men hem zooIaDg in ztfjb houten verzendhok ge laten: het was maar een kwestie van een of twee nachten. Helaas, het duurde zelfs nog geen enkelen nacht. Reeds den eersten ochtend van zijn onvrijwillig verblijf bleek het roofdier verdwenen te zijn. Hij had een der bonten spgleo van de traliedeur doorgeknaagd, had zich daarna als een kot door de nog zeer nauwe opening gewron gen, en was daarna met groote sprongen, de sporen waren nog' achtbaar op den natten grond, de vrijheid tegemoet gesneld. Otir middellijk na de ontdekking werd de dieren tuin afgesloten, en een 'drijfjacht gehouden, zulks onder aanvoering van d® neger-be geleider der zending roofdieren. In den tuin was bet 4er echter niet meer, zoodat de jagers grootor terrein moesten opzoeken. En bet Bois <te Boulogne is uitgestrekt. Daar bij weten deze dieren zich over dag zeer góed te verbergen en trekken zij eerst 's nachts op roof uit. Vangen zal dus niet meevallen, al moet gezegd worden, dat de neger thuis ia op dat gebied. Hij was het ook, 4e in Abeesynië dezen vrgbeidslievenden impaard in de val wist te lokken, en het dier ook bij een vroegere ontvluolitings- poging weer terug vond Amnestie in Pruisen. BERLIJN, 17 Aug. (Wolff). De perma nente commissie uit den Pruisischen Land dag hield zich heden 'bezig met het Prui sische amnestie-ontwerp. Het ontwerp stelt voor het verleenen van amnestie in verschillende gevallen van over treding der wet ter bescherming der Repu bliek, misdaden en vergrijpen in verband met de uitoefening der rechten als staats burger, hoog- en landverraad, verboden be zit van wapenen, openbare betoogingen in den politieken strijd en deelneming aan verboden organisaties. De minister van Justitie lichtte het ont werp toe, dat zich aansluit bij de rijksara- nestiewet. Van Duitsch-nationale zijde werd voorge steld ook alle strafbare daden, klaarblijke lijk gepleegd uit economischen nood te am nestieeren. De economische vereeniging stelde voor amnestie te verleenen wegens vergrijpen in verband met de inflatie, ter wijl de sociaal-democraten ook alle over tredingen naar aanleiding van stakingen, in bet ontwerp wenechen te zien opgenomen. Het ontwerp werd naar de sub-commissie verwezen voor verder" onderzoek. Uitsluiting in de bouwvakken in het geheele Rijk? BERLIJN, 18 Aug. (V. D.) De sta- kiDg der bouwvakarbeiders dreigt een al- gemeeue uitsluiting van alle bouwvakarbei ders in geheel Duitschland tengevolge te zullen hebben, indien de arbeiders na de verbindendverklaring van de uitspraak van het scheidsgerecht door den Minister van Arbeid, de staking niet opbeffec. De strijd in Marokko. LONDEN, 18 Aug. (Havas). De „Times" prijst in een artikel het werk van Lyautey in Marokko, dat Abd-el-Krim met vernieti ging bedreigt. Het blad zegt dafc voortzet ting van den oorlog afhangt van den Riff. leider, die wel eenige overwinningen be* haalde doch alles verliezen zal indien hi| zijn onmogelijke prestaties handhaaft. CASABLANCA, 17 Aug. (Havas), Gene raal Lyautey spreekt tegen, dat hij voorne mens zou zijn binnenkort een reis naar Frankrijk te maken. Een reis naar Vichy zou doeDoos zijn na zijn operatie in 1923. Zijn gezondheid is beter dan ooit, hij heeft absoluut niet gedacht aan een kuur, aan lue of vacantie, voordat er in Marokko de finitieve resultaten bereikt zijn. De Frauschen in Syrië. PARIJS, 18 Aug. (Havas). De „Matin" meJdt dat generaal Sarrail officieus wa^ medegedeeld dat de Drusen bereid waren vrede te sluiten, doch de brengers van dit bericht konden geen enkel mandaat van van hun chefs toonen. Sarrail zal hiermede dus geen rekening houden, doch officieel advies van de leiders der rebellen afwach ten. Natuurlijk zou er geen sprake kunnen zijn over het onderhandelen van een gewo nen vrede, maar alleen van een modus vi- vendi waarbij aan de Fransehe troepen en convooien veiligheid zou worden gegaran deerd in de bergachtige streken, die door Franschgezinde inwoners bewoond worden. BEIROET, 18 Aug. (Belg. Tel. Ag.) In te genspraak met het gerucht werd er geen enkele overeenkomst met de Drusen geslo ten. De met hen geopende onderhandelin gen betreffen alleen de vrijlating der ge vangenen, welke inmiddels reeds heeft plaats gehad. Polen en Amerika. WARSCHAU, 17 Aug. (Wolff). Vóór zijn vertrek uit Parijs gaf de Poolsche minister van buitenlandsche zaken >Skrynski in een persgesprek uiting aan zijn tevredenheid over de resultaten zijner reis naar Amerika waarmede hij naar twee dingen had ge 8treef<l: zich vertrouwd te maken met def opvattingen der leidende kringen in .une rika nopens de kwestie der internationale politiek en in Amerika de kennis over Poler uit te breiden. Polen ondervond z.i. in Amerika groote sympathie welke echter in economisch om zicht nog niet veel resultaten had opgele verd. Skrijnski meende de beide genoemde doeleinden te hebben bereikt. De schuld van Litkauen. LONDEN, 18 Aug. (Reuter). Naar wordt medegedeeld is er een overeenkomst geslo ten waarbij Lithauen toestemt haar oorlogs schuld aan Engeland in dertig jaar te be talen, namelijk 75.000 pond sterling gedu* rende de eerste tien jaren en 77.500 pond gedurende de andere twintig jaar. De eer ste betaling zal, naar geloofd wordt, het volgend jaar gedaan worden. Hoseel. KONSTANTINOPEL, 18 Aug. (Reuter)', Moestala Kom al presideerde een kabraels-- zitting, welke tot middernacht beraadslaag-* de over de kwestie van Mosoel. Volgens de bladen werd besloten den Turkschen gedelegeerden te Geneve instruct tie te geven om alle voorstellen te verwer pen, strékkende tot verlenging van. hel Brit-», sche mandaat over Irak en om vereeniging van Mosoel met het Turksche gebied R. ease hen. Het Zionisten-congres. WEENEN, 18 Aug. (Belg. Tel. Ag.) Tet gelegenheid van den aanvang der werk-s zaamheden van het internationaal Zionisten, Gongree, trachtten verschillende anti-semiti- sche personen voor het congresgebouw té! manilestceren. De politie dreef de manifest tanten uiteen. Verschillende politie-agenten en een 20-tal manifestanten werden ge-* wond. Er hadden 106 arrestaties plaats-. De Pzins van Wales in Znid-Amerika. BUENOS AIRES, 18 Augustus (Reuter), President Aivear heeft het woord gevoerd aan een banket ter eere van den Prins van IVales en hem verwelkomd als de vertegenwoor djger van een groote en vriendschappelijks gezinde natie, wier tradilioneele liefde voo( (1e vrijheid door de volkeren van Zuidh Amerika (en zeerste wordt toegejuicht. Ik zijn antwoord zeide de Prins, dat hij buk tengewoon verwonderd was over den enor me:: vooruitgang van Argentinië, waarbij Engeland had- geholpen. Een fascistische overval. LONDEN, 18 Aug. (V. D.). Uit Newark W New-Jersey wordt gemeld, dat een aantk, fascisten uit New-York e:.i vergadering var Italiaansche socialisten verstoorde. Een ge, vecht volgde. Alle beschikbare politie werd opgeroepen. Drie personen werden gedood 27 ernstig gewond. Een veidedigingscorps! LONDEN, 18 Aug. (Reuter). De mijnwet, kers le Ammansford in Wales, waar de stee kers ec-nigen tijd geleden in botsing kwamen1 met de politie hehben besloten tot bet sak menstellen van een verdedigingscorps en zif vragen aan de mijnwerkers in andere stre ken hetzelfde tc doen. Hun leiders verklaren dat dit geen vijan delijke daad tegenover de politie is, docK het resultaat van de bedreigingen, van dé fascisten legen den mijnwerkersleider Cook, Fabriek gesloten. KöNINGSHUETTE. 17 Aug. (Wolff). Aan allé arbeiders van bet Lippiner Zinkwalzwerk ié de dienst opgezegd. Daardoor worden eenigé honderden werkloos. De sluiting der fabriek wordt gemotiveerd door het gebrek aan af zet tengevolge van den tarievenoorlog. Niet bevredigd. KARLSRUHE, 17 Aug. (Wolff)'. De ver tegenwoordigers van den Baugewerkverband, den timmerliedenbond, de christelijke bouw- vakarbeiders, den machinisten- en stokery bond hielden gisteren een vergadering waaié in da arbitrale uitspraak van den ministët van arbeid met algemeene stemmen van dé hand werd gewezen,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2