Dl MTIOML! RAMP. No. 20070. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. MODE VAN DEN DAG. r 'V -r k: .li- - UIT M RIJNSTREEK. Heistellend Boicnlo. In Bdreulo wordt het werk tot herstel van de zoo zwaar geteisterde stad met bewonde renswaardige snelheid voortgezet. Nog steeds rijn meer dar. 400 militairen bezig met het opruimingswerk. Men is nu bezig met groote tractors het houten gestel van de Protes- tantsche Kerk omlaag te rukken, en gevaar lijke brokken muur op te ruimen. Ook hat groote houten dak van de tweede school i3 losgewerkt Met den- dag krijgt de stad nu eer bewoonbaarder aanzien. Voor het op ruimingswerk zullen echter nog weken noodig zijn. De burgemeester deelde nog mede, dat hel bureau van opbouw reeds Maandag a.s. zal aanvangen te werken. Rijksingenieur Westerhout zal tot directeur van het bureau benoemd worden, terwijl het noodig.? tech nische rijkspersoneel hem zal worden toe gevoegd Tevens zullen alle geschikte par ticuliere architecten uit de omgeving bij dat bureau worden heirokken. Vijf zalen van het Raadhuis zullen worden ingericht, ler- wijl verder het bureau de beschikking ver krijgt over de spaarbank, waar onder 6én dak zullen worden samengebracht alle commissies, zoodat de verschillende belan gen op een centraal punt zullen worden be hartigd om verlies van tijd te voorkomen. Steeds meer wordt Borculo de groote at tractie voor de omgeving en logeergasten uit Gelderland. Met vrachtauto's en groote jan plezier* worden goedkoope tochten georga niseerd Overal langs de wegen verrijzen tenten waar men versnaperingen enz. ver koopt: Marechaussee en politie verrichten uit stekende bewakingsdiensten. Bovendien zijn vanuil Amsterdam en Rotterdam recher cheurs aangekomen om verdachte indivi duen te weren. Men maakt een korten vorm van proces met hen: ze worden opgesloten en buiten de kom der gemeente gezet, die met prikkeldraad is afgezet. De slachtoffers herdacht. Gisteren had de eerste officieele raads vergadering plaats na de ramp. Op plechtige wijze opende de burgemeester de vergade ring en hield een toespraak tot den. Raad, waarin hij hel ontstaan en het verloop van de ramp besprak en uitvoerige mededee- Iingen deed omtrent het overleg met de Re geering. Voorai maakten zijn woorden diepen in druk. toen hij de vergadering verzocht op te staan ter herdenking van de dooden. Sommigen raadsleden was het moeilijk hun tranen te.bedwingen. Besloten werd een telegram van dank te zenden aan II M. de Koningin, aan H. M. de Koningin-Moeder, cn Trios Ilendrik. en aan de Regeering Het oudste raadslid, de heer N. Elsas. dankte ook den burgemeester voor Zijn snel en energiek optreden Begrafenis dei slaphteffers, Gistermorgen lieelt de begrafenis plaats' gehad van een der slachtoffers bij de ramp, denft kjarigdn 'C'utshóvéh, óp het R.-K. kerk-, hof. In den stoet, die zich vanaf het ge1-' meentehuis door de bouwvallen naaf het kerkhof bewoog, liep mede de burgemeester )hr.~de Muralt en dé gemeente-secretaris, de heer Poulie. Nadat het stoffelijk overschot aan dén schoot der aarde was toevertrouwd, sprak pastoor Kroot een enkel woord, De burgemeester legde namens de ge meente een krans op het grat. Diep onder den indruk verlieten allen den doodenakker. Gistermiddag 1 uur is hel tweede slacht offer van de ramp te Borculo, de slagers knecht M. Nijenhuis, grafwaarts gedragen, fn den stoet, die van het gemeentehuis ver trok, liepen behalve de familieleden, de bur gemeester, de gemeentesecretaris en ds. Ort. De belangstelling was groot. De lor-aajde-bcstelling geschiedde op de gedeeltelijk 'verwoeste algemeenc begraaf plaats. Toen de lijkkist in de $roeve was neergelaten sprak de burgemeester woorden van troost tot de weduwe en betuigde hij haar namens de geheele gemeente innige deelneming. Daarna legde hij namens de gemeente een krans op het graf. Vervolgens sprak ds. Ort woorden van troost en deelneming. Om 2 uur werd het stoffelijk overschot van den li-jarigen Grootera op de alge- meene begraafplaats ter aarde besteld. De stoet vertrok van het verwoeste ouderlijk huis van den gestorven knaap. Op de be graafplaats sprak de burgemeester lot de ouders, het broertje en zusje wooiden van troost en hij verzekerde dat de geheele ge meente deelt in hun zwaar verlies. Hij legde namens de gemeente een bloemstuk op hét'graf. Daarna spraken ds. Ort en het hoofd van de school .de heer Baarlag. De hnlpverleenlng. Overal blijft men comité's oprichten ter steunverieening. De gemeente Gendringen geeft f 2000. Bailee!andsche deelneming. De gezanten van Venuzuela, Zwitserland, Zweden, Brazilië en Polen, evenals de tij delijke zaakgelastigden van Tsjecho-Slowa- kije en Denemarken hebben aan het depar tement van buitenlandsche zaken namens hun regeeringen deelneming betuigd met de ramp, die het oostelijk gedeelte van ons land heeft getroffen. De Amerikaansche gezant en de Brazi- liaansche, hebben ook van hun deelneming doen blijken. De pastorie te Boicolo. In de overtuiging, dat de regeering en de particuliere liefdadigheid bij de leniging van den nood te Borculo den steun van de verschillende maatschappelijke groepen en organen niet zal kunnen missen, zal het hoofdbesiuur van den Bond van Nederland- sche Predikanten een beroep doen op de predikanten om te zamen de kosten te dra gen voor den herbouw der paslorie en de vergoeding van de schade geleden door hun amhlgenoot te Borculo. Het Hoofdbesiuur zal tevens aan het be stuur van de Voreeniging van Kerkvoog dijen en aan de Federatie van Diaconieën in overweging geven om op dezelfde wijze te trachten uit eigen kring de gelden bijeen le brengen voor het herstel van de schade door kerk en diaconie te Borculo geleden, opdat fe mijlden van den grooten nood, de schade door de kerk geleden door de kerken worde gedragen. Van een en ander zal officieel kopni? ge geven worden aan de Algemeene Synods der .Nederlandsche Hervormde Kerk en aan hel Provinciaal .Kerkbestuur van Gelderland Hulp voor Neede. De burgemeester van Neede heelt zich te legrafisch tot den Minister van Oorlog ge wend om bulp van genietroepen, teneinde alle buitenwegen vrij te kunnen maken. Deze troepen zullen vandaag le Neodé ter beschikking worden gesteld. Ook herstel in Noord-Brabant. Reeds hebben de geniesoldaten te Lan- genboom en Zeeland veel en nuttig werk verricht door met eenige- burgers de wegen vrij te maken van de honderden over de wegen gevallen hoornen. Ook met het her stellen van de eleclrische leiding is risen druk bezig. Gelukkig blijft men ook hier niet troosteloos bij de puinhoopen neerzitten van tempel en huis, maar begint men reed3 weer het bruikbare hout en de nog gave steenen te verzamelen, want men leelt hier in het volste vertrouwen, dat Nederland, zooals immer bij nationale rampen, ook hier op afdoende wijze zal weten te helpen. Reeds rollen de vrachtauto's aan met pannen en planken beladen en komen handwerklieden zich aanbieden om bij den wederopbouw de behulpzame- hand te bie den. De ruïne der kerk der Dominicanen zal zeer waarschijnlijk worden weggebroken en een nieuwe kerk gebouwd worden, als de gelden daarvoor bijeen zullen zijn. Duizenden menschen van heinde cn verre, velen te voet, de meeslen per fiets en honderden auto'9 begeven zich van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat naar de plaat sen des onheils. Nieuw model bankbiljet van i 10- In de „St.cfc." No. 157 vinden wc de vol gende „officieele advertentie"^ Be directie van De Nederlandsche Bank maakt, overeenkomstig artikel 17, lid 1, der Bankwet 1919 („St.bl." 1918, No. 553) be kend, dat zij na 15 Augustus a.s. een nieuw model biljet van f 10 in omloop zal brén gen. De voorzijde wordt omlijst door een. in blauwe kleur gedrukten rand van kleine ro zetten en is door een verticale lijn dcrzelfd© rozetten in 2 vakken verdeeld. Van deze vakken is het linkervak, het welk iets meer dan 1/4 gedeelte van het bil jet beslaat, onbedrukt gelaten. Hierin -is het watermerk geplaatst, het welk een zeilend scheepje voorstelt. Het rechtervak is in blauwe kleur ge drukt cn vertoont den volgenden, gegra- "•erden tekst: De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder tien gulden De President, De Secretaris, terwijl in de vier hoeken van dit vak hel Mjjer lo voorkomt, naar de binnenzijde af- gelijst door randen van dezelfde rozetten V* bovengenoemd. De onderzijde van dit JWeelte van het biljet wordt ingenomen *or de gegraveerde afbeelding van een °un lp. Zecmvsche kleederdracht, welke fspn.itst. is teecn een geguillocheerdcn, donkeren achtergrond, waarop in regelma tige herhaling 't Romeinsche cijfer X zicht baar is. De ruimte rondom den evengenoemden tekst is opgevuld met motieven, welke aan de vruchten en bladeren van den oranje appel zijn ontleend. De keerzijde van het biljet vertoont links een in een rechtboek geplaatste rozet, op gebouwd uit stervormige, bruine en blauwe lijnfiguren. In de hoeken van den rechthoek is het cijfer 10 aangebracht in paarse kleur op een meerkleurigen achtergrond. Ter weerszijden van de rozet is in verti cale richting artikel 232 van het Wetboek van Strafrecht in kleine, paarse letters af gedrukt. Een ondergrond van fijne slinger- lijnen, die te zamen een straalsgewijze, van de rozet uitgaande meèrkleurige figuur vormen, draagt links en rechts van de ro zet in verticale richting het woord „Am sterdam'^ en daaronder den datum van het biljet. Boven en onder de rozet zijn op denzelf den ondergrond de serieletters en het num mer van het biljet aangebraoht. Het geheel is gevat in een met kleine ro zetten opgevulden rand, die zich op het rechtergedeelte voortzet als een rechthoe kige lijst om het watermerk. De ruimte voor het watermerk is ook aan de keerzijde onbedrukt gelaten. Boven en onder het watermerk is in een kleiner let ter- en cijfertype nogmaals de serie-aandui ding en de nummering van het biljet aan gebracht. De biljetten zijn gedrukt op aan alle zijden recht afgesneden papier van onge veer 17 bij 10 centinjetei- en worden +nr voorzijde voorzien van den stempel der handteekening van den president en den secretaris. De biljetten zijn gedateerd van 1 Maart 1924 af. Woning besluit Bij Kon. besl van den 23sten Juli 1926 (Stbl. 338) worden in het Woningbealuit te rekenen van 1 Juli 1926 de volgende wij zigingen gebracht: le. Aan artikel 6 wordt een nieuw lid toegevoegd, luidende als volgt: „Indien uit de statuten of de akte blijkt, dat de vereeniging, vennootschap of stich ting uitsluitend of in hoofdzaak met eigen dan wel van particulieren of particuliere instellingen geleend kapitaal haar doel zal nastreven en dat zij zich niet om gèldeïij- ken steun tot een gemeente, zal wenden, zullen de statuten of de akte, behalve het geen daarin overigens ter voldoening aan wettelijke bepalingen moet worden opge nomen, moeten bevatten; a. een bepaling en voorschriften als be doeld in het eerste lid, onderscheidenlijk onder a en b b. het voor#hrift, dat vervreemding of bezwaring van de onroerende goederen der vereeniging, vennootschap of stichting met anders zal kunnen geschieden dan met goedkeuring van Gedeputeerde Staten of, bij weigering van deze, met goedkeuring van Onze Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën en indien de vereeniging, vennootschap of stichting voor schot genoot van het Rijk, zoolang dat voorschot niet ia afgelost, mede met goed keuring van die Ministers c. het voorschrift, dat na intrekking der toelating en, zoolang deze niet is ingetrok ken, na ontbinding of opheffing in acht zullen wórden genomen de regelen, die Onze Ministers van Arbeid. Handel on Nij verheid en van Financiën alsdan zullen stel len met betrekking tot voorschot, dat de vereeniging, vennootschap of stichting van het Rijk mocht hebben genoten en goede ren, die zij daarmede mocht hebben ver kregen d. het' voorschrift, bedoeld in het eerste lid onder g, met dien verstande, dat het bedoelde verslag mede zal moeten worden gezonden aan Gedeputeerde Staten en dat de toezending aan Burgemeester en Wet houders niet zal zijn vereischt; e. het voorschrift, dat wijziging of aan vulling van de statuten of van de akte, daarin aangebracht nadat de toelating is verleend cn voordat zij is ingetrokken, tel ken male slechts van kracht zal zijn van den dag, volgende op dien, waarop de toe lating door Oils is gehandhaafd" - 2e. artikel 20 vervalt. Dit besluit is in werking getreden den 13deti Augustus 1925. Handel met Polen. De aldeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid deelt mede, dat blijkens thans ontvangen mededeelingen van Hr. Ms. ge zantschap te Warschau met ingang van 15 dezer een maatregel van de Foolsche regee ring in werking zal treden, die van veri strekkenden aard, ook voor onzen handel op Polen, kan worden. Deze maatregel houdt in. dat de invoerverboden, uitgevaar digd voor goederen uit Duitschland, worden uitgebreid voor alle landen. Slechts zal kun- j nen worden ingevoerd van elk land het i contingent, dat in 1924 uit dat land in Polen j werd ingevoerd. De Poolsche consulaire ambtenaren in de verschillende landen zullen daarvoor licen ties afgeven. Conflict in den melkhandel. De Zuid-Hollandsehe melkhandel heeft aan het bestuur van den Bond van melk veehouders, gevestigd te Rotterdam, benent gezonden, dat hij het standpunt van den bond, dat de grondprijs van de melk met ingang van vandaag met 1 cent per liter verhoogd moet worden, niet kan deelen. Aan de afdeelingssecretarissen is mits dien vanwege het hoofdbestuur telegrafisch kennis gegeven, dat van vandaag af alle daarvoor in aanmerking komende' contrac ten vervallen. Het gevolg daarvan i», dat een belangrijk deel dor leveranciers geen melk meer aan den handel zal leveren. Op de voorziening van de burgerij mek melk, zal dit conflict vermoedelijk geen merkbaren invloed hebben. Het conflict in de metaalindustrie. De stakers bij de metaalindustrie hebben volgens de Voorwaarts eergisteren „een ge- noegelijken dag" gehad met een uitstapje naar Hoek-van-Holland, hun aangeboden door de Alg. Ned. Melaalbewerkersbond. Bondssecretaris G. v. d. Houven sprak tot de stakers over den bekenden brief van den Melaalbond aan de metaalbewerkers-orga nisaties. Wanneer het de bedoeling van den Me- taalbond is, zeide spr,, om de regeering als doorslaggevende partij te erkennen, wan neer het een verlenging van den arbeidstijd betreft, dan verklaren wij volgaarne, dat de Alg. Ned. Melaalbewerkersbond zich daar tegen zal verzetten met alle kracht waar over hij beschik!. (Applaus). Wij kunnen ons nu niet en nooit neerleggen bij wat deze regeering decreteert. Dit te meer niet, nu de heer Kooien het minister-ambt van Aal- berse heeft overgenomen. Ons hoofdbestuur zal niet aarzelen om, gesteund door de 22.000 leden van de organisatie' en indien noodig van t N. V. V., den toegeworpen handschoen op te rapen. We gaan niet te rug; we moeten vooruit. Het conflict in het bouwvak. In een Donderdag te den Haag gehouden conferentie is meD, naar de „Stand." meldt, gekomen tot fo-rauleering van onderstaand compromis De staking en uitsluiting wordt opgehe ven en de arbeid onder de bestaande voor waarden hervat, indien partijen zich in hun ne respectievel'jke vergaderingen met de i 7 1 VV .i f gw:-g| li'tv W-t. J- Een aardige spoitjnrk met een Schoüch geruit wollen kraagje, rok en kort^ mouwtjes Een keurig klein hoedje van Russisch model wordt hietbij met veel succes gedragen. Een beeldig toilet, gegarneerd met kantefl driehoeken. Deze japon is vervaardigd van mauve mousseline. volgende overwegingen en voorwaarden kun nen vereenigen: 1. De conferentie spreekt uit, dat om heb Hoagsche conflict tot eene oplossing te bren gen, een tarief gewenscht is., 2. Er wordt een commissie samengesteld, die "met den meesten spoed; zoo -mogelijk binnen een maand, tarieven zal samenstel len. 3. De commissie zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de plaatselijke patroons- en arbeidersorganisaties. De conferentie nam algemeen deze pun ten aan en do aanwezige besturen hebben alle verklaard, deze conclusie in hun resp. leden- of groepsvergaderingen te verdedigen Partijen zouden hup besluiten vandaag kenbetay piaken Haagsche gemeentebegrooting. Gisteren is de oritwerp-begrooting van do inkomsten en uitgaven der gómeente '3-Grh- venhage, voor den dienst 1926 bij den Ge- moenteraad ingekomen. De inkomsten en uitg. voor den gewo nen dienst worden geraamd op f 68.064.811.93 zoodat de gewone diensfc thans zonder saldo sluit. Uit het bij dc Memorie van Toelichting gegeven overzicht blijkt, dat voor 1926 een som van f 11.000 000 ia geraamd als op brengst uit cte inkomstenbelasting. Met dit oijfer voor oogen moet worden vastgesteld schrijven B. en W. dat in het finan cieel beleid voorzichtigheid eisch van het oogenblik blijft. Het valt -i?t moeilijk dit aan to toónen. In het voorstel tot vaststelling van het verhoudingscijfcr der gemeentelijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1925/ 1926 is uiteengezet, dat, door een herziening van verschillende ramingen, de post inkom stenbelasting op do begrooting voor 1925 van f 11.300.000 tot f 9.700.000 kon worden terug gebracht. Het verhoudingscijfer ie daarna bepaald op 1/ 2, uitgaande van een belas tingopbrengst van f 9.750.000. Hieruit volgt, dat een raming van f 11.000.000 van dien aard is, dat, zelfs al kwamen er achteraf than8 nog niet bekende gunstige factoren bij, het dringend noodzakelijk is in alles de noodige soberheid te betrachten om in de naaste toekomst belastingverhooging te ont gaan. Staatsrekening 1922. Ingediend is de staatsrekening over 1922. Uit de begeleidende nota blijkt, dat de uitgaven over genoemd jaar in werkelijk heid f 1.084,429,853.LI1/» hebben bedragen. De middelen brachten op f 662,312,4-11.51, er is dus een nadeel;g slot van f 422,117.441.607». Prins Hendrik der Nederlanden, die gedurende eenigen tijd in Heiligendamm in Mecklenburg vertoefde, is van daar per auto over Detmold naar Nederland teruggekeerd. Bij Kon. besluit is op verzoek eervol ontslagen met dank dr. J. Poels te Utrecht als buitengewoon hoogleeraar aan de Vee- artsenijkundige IIooge3chooMe Utrecht. Bij Kon. Besl. is aan den commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland machtiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dieT provincie in buitenge wone Zitting op Donderdag 3 September 1925. Bij Kon. Besluit is toegekend de bron zen eeremedaille van de Oranje Nassau Orde aan P. J. Engels, boekbinder bij do N. V. kantoorboekhandel en drukkerij voorh. Blikman en Sartorius te Amster dam. Het Staatsblad no. 348 bevat hel Kon. besluit van den 5den Augustus, houdende wijziging van het Besluit van 1 Mei 1914 (St.bl. no. 191) betreffende instelling van het Rijksbureau belreffende de bestrijding van den vrouwenhandel cn van den handel in ontuchtige uitgaven. Daarbij is bepaald, uit overweging, dat het weDSchclijk is, de krachtdadige medewerking tot bestrijding van den vrouwenhandel cn tot beteugeling van de verspreiding van ontuchtige uitga ven uit te breiden tot de bestrijding ook van den, handel in kinderen van hel mannelijk geslacht, dat in artikel I van het bovenaan gehaald besluit in het eerste lid achter de woorden „tot beteugeling van de versprei ding van ontuchtige uitgaven" wordt ingei voegd: „alsmede ter betere voldoening aan de verplichting vervat in art. 2 van het bij de wet van 17 Juli 1923 (St.bl. no.. 359) goedgekeurde verdrag ter bestrijding van den handel in vrouwen en kinderen" en dat de in datzelfde lid vermelde naam „Rijksbureau betreffende de bestrijding van den vrouwenhandel en van den handel lis ontuchtige uitgaven" wordt vervangen dooi den naam; „Rijksbureau betreffende de be^ strijding van den handel in vrouwen en kin deren en van den handel irt ontuchtige uit gaven. —TT Gisteravond heeft de overdracht van het nieuwe carillon, door de Bossche burge rij aan de gemeente geschonken, met- eenige plechtigheid plaats gehad in den tuin vap Casino. Vele autoriteiten en andere belangd stellenden waren erbij tegenwoordig. _De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal Maandag 17 Augustus a.s, eerst mm. half 5 uur plaats hebben. Alphen. Kerkelijkberichf. Ned.- Hen'. Kérk Julianaslraat; Zondag voorm. 10 uur, ds. Brunt, van Dcllshaven, en nam 7 uur, ds. He Bruin. Ned-rHerv. Kerk Oudshoornscbewegv.tn, 10 uur, ds. v. Linschoolën. EvangelisatLegebouw Hoofdstraat: vooral 10 uur en nam. halfaeven ds. Groene veld, van Leerdam. Gerei. Kerk, Raadhuisstraat, voorm. 10 en nam. G uur, ds. Sijne, van Opperdoes. Gerei Kerk, nooflstraaf: voorm. 10 uur. ds. T. A. v. d. Heijden, van Wassenaar. De heer Van Leeuwen, telegrafist op hel station alhier, is naar Tilbuig overge plaatst. waar hij als sUlionsambtenaar zal fungeeren. Burgerlijke Stand Bevallen- C. van Dongen gel.. Noomen, D. IL vaa Varik geb Dissel, D. P. Zwaan geb Vaa 't Wout, Z. II. r. d. Oest geb. Var» Vug!, Z. A. Hendriksrn geb. Hooiveld, D. A. Zuijdam gel?. De Jon», Z. L. SehelHnger- bout geb. Bloos, 2 1'. W. Sekeris geb. van Leeuwen, Z P. de Kooter gab. Van Dijk, Z. Gehuwd: A. J. do Kwaasleriét. jin. 40 j. en M. Blanken wed. 29 j. 3. v. d. Laan jm. 27 j. en M. ldenburg jd. 2G j. D. Verweij jm. 27 j. en A. G. Boer jd. 23 j. Boskoop. Gisteren is alhier aanbesteed hel bouwen van 2o arbeiderswoningen voor de Vereeniging „Onze Woning", waarvoor <Je volgende inschrijvingen plaal? hadden: D. Koslcr, te Waddinxveen. f 1.5 00Ge broeders Scholle, te Zevenhuizen, 157 500; J. L. van Noord, le Benthuizen, f55.979? firma Vergunst, Daudcy 4 Co., to l.isse, f 54.990. De gunning zal eerst later worden ha kend gemaakt. Koudekerk. Bij de gehouden insenrif» ving voor een te bouwen woonhuis alhier voor rekening van den heer C. van Beveren, was dc uitslag als volgt: Timmerwerk: H. Boer 125G7, G. Soper» 12198, J. Jongeneel f 2161, Wed. IL va» Driel f2100. Metselwerk: G. de Graaf 13085, D. Leenheer f 2111 Schilderwerk: J. H»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5