No. 20068. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Anno 1925. BERICHT Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIK DER AD VERTE NTIEN: 80 CU. par regeL Bij regelaboiwement belangrijk lageren pnj». Kleine AdverteEtiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Ctsbij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poetrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau NoordelndspleiB Telefoonnummer* voor Dlreetle en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postehdque- en Girodienst No. 67055 Postbus No. 54 PRUS DEZER CODRANTi Voor Leiden per 8 maanden 2.86, per week jt 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,73r«"' „0.18. Franco per post ƒ.2.86 portokosten. (Ht numnor bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. STEUNT DE GERÜINEERDEN. De beschrijvingen van de ramp, Borcnlo en andere plaatsen geboiien, zullen U onge twijfeld hebben geroerd tot diep in Uw bin nenste. Bedenkt daarnevens, dat die ramp ook U had knnnen betten. Dan zondt Gij alles hebben verloren, alles, wal Ge bezit Den zondt Gij op hnlp zijn aangewezen. Geelt dns, nn Gij gespaard bleeft, voor de geboifenen daar. Nogmaals: vesl is er noo- dig, zeer veel. DE DIRECTIE. Wij ontvingen nog van; Mevr. C. V. f10.—, J. v. S. f 10.—, J. L. 110.—, W. M. J. f 10—, W. M. v. d. R. f 1.50, W. F. v. d. R. Sr. f 2.60, N. N. f 26—, M. F. f 10.Bewoners Diefsteeg f 10.Allen te Leiden. Samen f89. In totaal ontvangen f 189. GEMEENTELIJKE V1SCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vi9chwinkel, jVischmarkt 18, tel. 1226 is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.13—f 0.26, SCHOL a f O ld—f 0.82 en GEL. KABEL JAUW a f 0.36 per pond. AUG. L. REIMERINGER, t Weïh. lo.-Burgemeester. Leiden, 13 Aug. 1925. 2016 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. de N.V. F. Pieck's Manufacturenhande! en rechtver krijgenden, tot uitbreiding van de fabriek van gemaakte goederen in het perceel Leege Werfsleeg No. 810, kadastraal bekend Sectie H No. 3300 en b. A van Heeringen en A. J. van Heeringen en rechtverkrijgen den, tot oprichting van twee bewaarplaatsen voor benzine in het perceel Smidsteeg No. 55, kadastraal bekend Sectie B. No. 96. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Loco-Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Augustus 1926. 2018 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat de beslissing op het verzoek van de fa. A. Die ben en Zn., om vergunning tot uitbreiding van de waschinrichting in het perceel Wit- te-Singel No. 3, kadastraal bekend Sectie M. No. 1939 is verdaagd. AUG. L. REIMERINGER, Weth. Loco-Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 13 Aug. 1925 2017 Donderdag 20 Augustus zal hM 26 jaar Belledien ïijn, dat onze stadgenoot A. Brou wer als loopknecht bij de N. V. Leddsche goud- en züverhandel v.'h. W. v. Rossum du Chattel en Zn., in dienst trad. Het inrichten van den linkervleugel Tan het hoofdgebouw van het voormalig Militair Hospitaal tot Laboratorium voor den Keuringsdienst voor Waren, peroeel I, is door den Directeur van Gemeentewerken 'opgedragen aan R. Mass aar, timmerman en tannemer, alhier, voor f 12.065. Den 20sten Augustus 1925 is het vijf Jaar geleden dat de Reis- en Zangclub „De Oude Acht" werd opgericht. Daar de ver standhouding onder de cluhgenooten steeds f amicaal is, zat deze dag feestelijk gevierd worden. Naar ons wordt medegedeeld, worden de onderhandelingen gevoerd met een der Voornaamste en een der meest bekende bioscoop-orkestleiders van Nederland, om jnem te bewegen de muzikale illustratie van bet filmwerk „Hoe ik mijn kind gedood beb", naar den gelijknamigen roman van iPierre l'Ermite, dat van 31 Augustus tot en friet 6 September in de Stadsgehoorzaal zal Vertoond worden, op zich te nemen. Het laat zich aanzien, dat dit cinemato grafisch meesterwerk op de meest volmaak te wijze hier in Leiden zal vertoond worden. Door zekeren R. is bij de politie aan gifte gedaan, dat hij gisteravond is mishan deld <j00r neger. t Lijkt wel of we in 't hartje van Afrika Iconen! Gistermiddag kwam de -i-jaxige Geertje O. van de trap in de ouderlijke wo ning in de G-asstraat te vallen, waardoor zij met ernstige verwondingen in het Acad. Ziekenhuis moest worden opgenomen. Hedenmorgen liet de toestand zich iets gunstiger aanzien, doch hij blijft zorgwek kend. In verband met hel feestvan Maria Hemelvaart heelt de Minister van Arbeid een ovmvo-kv .ning verleend voor bakkerijen, waarin op dien fc 'iag geen arbeid wordt v—: t. Toen de badmeester van het zwembad in het Zwarte Plasje te Rotter dam Dinsdagavond omstreeks negen uur de gebruikelijke ronde deed, na het sluitings uur, vond hij in een hokje de kleeren van een jongen. Uiteraard vermoedde hij direct een ongeluk éi\ door eenige personen bijge staan, begon hij zonder verwijl het groote bad af te dreggen, zonder resultaat echter. Tot één uur 's nachts is men hiermede door gegaan. Inmiddels had men vernomen, dat de kleeren waren van den 16-jarigen W. v. Boven, uit de Molenlaan aldaar, die in den namiddag was gaan zwemmen. Hedenmor gen vroeg toog men weder aan het zoeken en ten slotte, toen dreggen zonder gevolg bleef, is de badmeester gaan duiken. Te acht uur slaagde hij er in, het lijk van den jongen boven te brengen. Gisternacht om 3 uur is er brand uitgebroken in ruim 4 van het stoomschip Volendam, van de Holland Amerika-Lijn, liggende aan de Wilhelmina- kade te Rotterdam. De brand, vermoedelijk door broeiing ontstaan, is door bluschmate- riaal van het terrein gebluscht. De door het blusschingswater beschadigde lading in ruim 4, o.m. bestaande uit cacao, zaad en stuk goed, is men bezig te lossen. Het stoomschip is heden vertrokken. Te Delft zijn gisteroch- tend omstreeks 10 uur twee onbewoonde huizen nabij het Koningsveld, eigendom van het Rijk, waarin de jeugd ergerlijk had huis gehouden, in elkaar gevallen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Op aangifte dat een 6-j a- j rig meisje uit de Tuinstraat in de Prinsen gracht te Amsterdam te water zou zijn ge raakt heelt de .politie gedurende eenige uren gedregd echter zonder resultaat Het kan zijn ,dat het kind op andere wijze is zoek geraakt, maar daar het tegen den avond nog niet in huis was teruggekeerd, vermoedt men dat het verdronken is. Gistermorgen is te Amster- dam brand uitgebroken in de woning van den sluiswachter van M., aan de brug van den Zeeburgerdijk over het Merwedekanaal. De brand ontstond bij het overgieten van benzine, toen benzinedampen vlam vallen. De brandweer wist het vuur tot den kelder te beperken. Drie brandwachten en de brandmeester kregen brandwonden, van wie een brandwacht zoo ernstig, dat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Bij een ruzietje heeft te 's-Herlogenhosch een 10-jarig knaapje een jongetje van denzeliden leeftijd met een mes in de borst gestoken, waardoor een der longen geraakt werd. Het slachtoffer is op genomen in het Grootziekengasthuis; zijn toestand Is niet levensgevaarlijk. Tegen den dader is proces verbaal opgemaakt Op de Doornheide te Ge- mert is de woning van Van Hout door onbe kende oorzaak afgebrand. De inboedel ging geheel verloren. Bij een poging om een koe te redden, bewam v. H. zulke hevige brand wonden, dat hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Dinsdagnacht is zekere H., die met een vrouw naar huis ging, ter hoogte van Kaalheide door de gebroeders S., die minder gunstig bekend staan, aangevallen. L. S. schoot met een revolver meermalen op H., die in het onderlijf werd getroffen en veel bloed verloor. In het hospitaal te Heerlen is hij geopereerd, maar de kogel is nog niet ge vonden. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De gebroeders S. zijn beiden gearresteerd. De gemeenteraad van Hel- lendoorn besloot in de Algemeene Politiever ordening de volgende bepaling op te nemen: „Het is verboden op of aan den openharen weg te gillen, schreeuwen, zingen, tieren, luidkeels te vloeken of ruwe of onzedelijke faal te bezigen." Naar we vernemen he fa- ben zich op de veiling te Westerlee gister morgen bij niet minder dan 15 personen, die aldaar werkzaam zijn, na het gebruik van consumptie in de cantine, ernstige vergif tigingsverschijnselen voorgedaan, die bij al len gepaard gingen met brakingen en bij sommigen met ernstige ongesteldheid. Onderzocht wordt of de vergiftigingsver schijnselen veroorzaakt zijn door de melk, dan wel door de koffie, die in de cantine genuttigd werd. D. M., arts aldaar, die zijn zoon gister middag eveneens ernstig ongesteld thuis kreeg, deelde mede. dat hij in het braaksel zwaar vergilt had gevonden Het heet dat een der patiënten gisteravond er zeer ern stig aan toe was. Door de politie uit-Koude- kerke zijn aangehouden en aan de justitie voorgeleid twee jonge mannen uit Middel burg,- F. en L., die er van worden verdacht Zaterdagavond na afloop van de Middel- burgsche kermis een zekeren de K. te heb ben opgewacht, hem tr. hebben aangevallen en van zijn portemonnaie met inhoud te hebben beroofd. Tengevolge van het sprin ten van een voorband van een motorfiets, zijn op den Rijksweg tusschen Blerick en Baarlo, een heer en een dame er afgeworpen en zeer ernstig gewond. Te Hardinxveld is een droe- vig ongeluk gebeurd. Terwijl twee auto's el kaar passeerden, wilde hel 6-jarig dochtertje van den heer S. overloopen. Hoogstwaar- schijnlijk den anderen auto niet gezien heb bende, wachtte het kind tot de eens was ge passeerd en werd toen door den anderen gegrepen. Het was onmiddellijk dood. Te Beiien zijn tijdens een hevig onweer 6 koeien, 1 paard en 1 varken in de weide door den bliksem gedood. Te Hyken zijn een 4-tal melkkoeien van den veehouder L. Bos door den bliksem getroffen en gedood. Zwaar w eer 1 n Oost" Friesland. Men meldt ons dat Maandag avond ook over Oost-Friesland een ongekend zwaar onweer met vele regens en hier en daar hagelsteenen heel wat schade heeft aangericht In Leer en andere plaatsen viel de regen bij stroomen. Het water liep de hul zen in en de straten werden onbegaanbaar, het verkeer stond gedeeltelijk stil. De leve ring van stroom door de electrische centrale te Wiesmoor werd zeer gestoord, zoodat In vele woningen en winkels geen verlichting was. Een later bericht zegt dat met het le veren van stroom tengevolge van de vele storingen geheel is opgehouden, en de be drijven zich buiten dien stroom moeten be helpen. Tal van ongelukken door den blik sem veroorzaakt zijn te melden uit Weener, Norden Wittmund, Ekel, Hagermarech. Fut hum, Barhholt, Wezerburerpolder, Blersum, Smackens ,enz. Eenigye huizen, ook boerde rijen gingen in de vlammen op. Door den regen is ook veel schade te velde aange richt. Ernstig a u t o - o n g e 1 u k. Uit Salzburg wordt gemeld: Nabij St Gilden is een auto, dia zich op weg van Salzburg naar Ischl bevond, waar schijnlijk ten gevolge van het weigeren der remmen, over de afscheiding van den weg naar beneden gestort en tweemaal over den kop geslagen. De inzittenden kwamen allen onder den auto te liggen. De eigenaar van den wagen, dr. A. A. Boonakker, uit Groningen, bekwam zware verwondingen; zijn echlgenoote, een tweede dame én de chauffeur bleven ongedeerd. Een „grap" van eenpadvinder. Men schrijft uit Schiermonnikoog aan de Msbde": j De leider van een padvindersgroep, kam- peerende in de duinen bij den vuurtoren, ontving plotseling 's middags een telegram, dat meldde, dat Z. K. H. Prins Hendrik op het eiland zou landen. Onmiddellijk vatten de torenwachters post, om uit te kijken of het jacht spoedig in zicht zou zija In aller- ijl werd de driekleur van af den toren der Ned. Herv. Kerk geheschen. De leider der padvinders, vergezeld van de leidster van een bekend dameskamp, ba- gaven zich intusschen naar den dijk, waar ze de burgemeester, in ambtsgewaad, om hangen van z'n ambtsketen, ontmoetten. De grootste hotelhouder ter plaatse had, ofschoon z'n hotel geheel bezet was, reeds een mooie kamer disponibel gesteld. Het geheele dorp waa uitgeloopen, de dijk zag zwart van de joelende menschen, on danks een zware stortbui. Alles stond in spannende afwachting. Tientallen nieuwsgierigen stelden hun kij kers in de richting Ooslmahorn. Eindelijk ontwaarde men een stipje. Van mond lot mond ging als een loopend vuurtje „de Prins is in aantocht". De vreugde steeg ten top. Langzaam aan werd het stipje grooter, steeds meer en meer kon men onderschei den; de vrachtrijder reed in galop met den, voor de gelegenheid zorgvuldig gestoffeerden boerenwagen, het water in. De wagen naderde het bootje. „The toppic of the day" scheen aangebro ken. De spanning had z'n hoogtepunt bereikt, tot men tot groote teleurstelling zag, dat de boerenwagen rechts omkeert maakte, schijn baar zonder den Prins. De burgemeester en andere ofiicieele per sonen, dis zich verzameld hadden op den steiger, begrepen er niets van. Eindelijk var- nam men van den vrachtrijder dat Z. K, H, niet was aangekomen. De burgemeester reed intuBschen in de voor den Prins beslemde, met vlaggetjes ver sierde auto, naar 't dorp terug. Daar dacht men den Prins te zien; hoera geroep weerklonk, de gasten van de hotels stormden van talel, maar wat een ontgoo cheling, toen de burgemeester uitstapte. De teleurstelling was groot Wat was nu het geval? Een kampeerder had de „aardigheid" ge had om een vriend het bewuste telegram vanuit Groningen te laten zenden. De burgemeester kreeg daarvan kennis, met het gevolg dat de kampeerder, naar men zegt, van het idyllische eiland zal worden verwijderd- De Oranjeliefde had zich geuit: tevergeeis. Het lijkt een sprookje, maar 't is histo risch. Postscriptum van een stu- dentenbrief. „Bewaar dit schrijven zorgvuldig, beste vriend. Mocht ik eens een beroemd man worden, dan kunt ge het duur verkoopen, en dan deelen wij de opbrengst samen In tusschen zou 't mij hoogst aangenaam zijn, zoo je mij er thans een voorschot van f 25 op zoudt willen geven." DE ALGEMEENE TOESTAND. OvereenstemmingC?) bereikt te Londen. De Bel 'te schold aan Amerika. De Britsche en de Fransche judicieele deskundigen. Sir Cecil Hurst en Fromageot, hielden gisteren den geheelen morgen een bespreking op het ministerie van Buitenl. Zaken te Londen, alvorens kort na 12 uur de persoonlijke besprekingen tusschen Aus ten Chamberlain en Briand hervat worden. De deskundigen hadden tot taak de door Engeland aangebrachte en gewenschte wij zigingen in het Fransche antwoord aan Duitschland inzake het veiligheidspact te bestudeeren en zoo mogelijk met de Fran sche lezing in overeenstemming te bren gen. '8 Middags zijn Chamberlain en Briand het z.g. eens geworden. Om halfdrie is een communiqué van Fransche zijde uitgegeven waarin gezegd wordt dat de besprekingen hebben geleid tot volledige overeenstem ming ten aanzien van het antwoord aan Duitschland. Verder, zegt het communiqué, had een ge- dachtenwisseling plaats over het veiligheids pact Dit pact kan evenwel niet definitief worden geformuleerd, alvorens een confe rentie zal hebben plaats gehad van alle be langhebbende partijen. De thans gevoerde besprekingen hebben echter het tijdstip, waarop deze conferentie zal kunnen plaats hebben, belangrijk nader gebracht. Tot zoover de officieele uitlating, die nog al vaag is. Toch schijnt het on9 toe, dat de voornaamste concessies aan Fransche zijde zijn gedaan; speciaal b.v. de erkenning, dat een conferentie noodig is van alle betrokke nen, dus ook vanDuitschland. is van belang Frankrijk zou alleen gewonnen hebben wat betreft den eisch, dat Duitschland zonder condities tot den Volkenbond zou moeten toetreden. Maar. gelijk gezegd, alles is nog vaag en onduidelijk. Alleen het antwoord aan Duitschland i3 gereed en zal over een dag of vier Duitschland bereiken. That's all. Trots de groote eenstemmigheid van het officieele communiqué is daarom eenige argwaan niet misplaatst. De „Journal" waarschuwt dan ook reeds tegen te gemakkelijk optimisme: „Toen wij Briand vroegen ,of overeenkomst verkregen was, maakte hij een ontwijkend gebaar en antwoordde als een Normandiër (die nooit ja noch neen zeggen). De groote kwestie blijft die van het automatisch in werking treden van sancties. Het schijnt, dat men te Londen de mogelijkheid naar voren brengt, dat b.v. Duitschland en Frankrijk gelijktij dig de Engelsche hulp zouden inroepen Hoe zou dan Engeland zonder voorafgaand onderzoek een rechtvaardige beslissing kun nen nemen?" En de Engelsche bladen spreken ook vrij duidelijk. De „Evening News" zegt, dat de voor naamste vraag voor Engeland blijft, onder welke omstandigheden de garantie-verplich tingen ten aanzien van de bestaande gren zen in het Westen in werking zullen tre den. Frankrijk wenscht nauwkeurig te om schrijven, in welk geval Engeland automa tisch genoodzaakt zal zijn, zijn verplich tingen na te komen. Engeland wil zich ech ter tot geen enkele verplichting binden, die automatisch van kracht zou worden. Het wil zijn vrijheid van handelen behouden en in verband hiermede dient nog te worden vastgesteld in hoeverre het parlement en de Dominion» zullen hebben te beslissen, of zich een casus foederis heeft voorgedaan. De tijd is thans gekomen, zegt het blad, om alle moeilijkheden op te lossen op een conferentie van alle geallieerden met Duitschland .daar men met voorzichtig ar- gumenteerende nota's niets verder komt. De „Evening Standard" uit zich veel scherper. „Het is Frankrijk's doel", zegt het blad, „oen krachtige natie van 70 millioen menschen tot blijvende machteloosheid le doemen .terwijl Duitschland tracht aan dit dwangbuis van militaire overheersching en diplomatieke omsingeling te ontkomen. Frankrijk gevoelt, dat zijn positie in Euro pa kunstmatig is en dat het met zijn ge ringe bevolking voor de toekomst voortdu rend moet vreezen weer te verliezen wat het thans heeft gewonnen. Engeland wenscht zich slechts te verplichten tot ga ranties voor het Westelijke, doch niet voor de Oostelijke grenzen. Het zal echter moei- BINNENLAND. Het Koninklijk bezoek aan Borcnlo. De toestand aldaar. Groote actie tot hnlpver- leening. De Metaalbond en het conflict te Rot terdam. BUITENLAND. Te Londen ia z.g. geheele overeenstem ming bereikt tusschen Briand en Cham berlain. De Duitschö Rijksdag op recès na aan neming der tariefswetten. Painlevé in 't gedrang? België verwerpt inzake de schuldregeling het Amerikaansche tegenvoorstel. lijk vallen, al is het dan maar op papier, een formule te vinden, waarbij Engeland den status quo in het Westen waarborgt, terwijl het de vrijheid behoudt bij conflicten in het Oosten neutraal te blijven. Een der gelijke beperking is in de praktijk niet mo gelijk. ffidien een oorlog uitbreekt tusschen Duitschland en Frankrijks bondgenooten in het Oosten zal Frankrijk daarin onmiddel lijk worden betrokken, en daarmee zou reeds de kwestie van den status quo in het Wasten aan de orde zijn. Op het oogenblik is Frankrijk zonder het te hebben gewild in twee koloniale oorlogen betrokken Dit zal Engeland te denken geven, en geen' enkele Britsche regeering kan een regeling onder teekenen. waarbij een vrij volk zich zou verplichten, zijn bloed en zijn geld te offe ren voor een zaak, die noch het hart noch het verstand van dat volk raakt." De bladen zijn van meening dal de ver dere besprekingen zullen worden gevoerd door bemiddeling van den Duitschen gezant te Londen. Briand en de zijnen zullen heden naar Parij9 terugkeeren. Er verluidt, dat Briand ook niet zijn doel heeft bereikt, om het vraagstuk der rege-. ling van de Fransche schuld vast te koppe len aan dat van het veiligheidspact. Cham- beralin bleef op het standpunt staan, dat alléén de vraagstukken in verband met het veiligheidspact besproken moesten worden, overeenkomstig het plan van de conferen tie. Echter heeft Briand toch gelegenheid gehad Churchill, den kanselier van de schatkist, te ontmoeten die mede aanzat aan de ter eere van Briand gegeven lunch. Wat het antwoord aan Duitschland be treft, verluidt dat het oorspronkelijke ont werp op aandringen van Engeland aanmer kelijk is verzacht, zoodat 't antwoord thans in een vriendelijken toon is gehouden. De tekst van het antwoord zal eeist na overhandiging te Berlijn worden gepubli ceerd Zooals reeds gemeld, zal het tevoren ook aan de goedkeuring van België. Italië en Japan worden onderworpen, terwijl naar vernomen wordt ook een afschrift van den tekst ter kennisneming naar Washington zal worden gezonden. Wat de verdere, mondelinge, besprekin gen met Duitschland betreft, i& het nog niet zeker, dat deze door de betrokken ministers persoonlijk zullen worden gevoerd Het is niet onmogelijk, dat de besprekingen door bemiddeling van de gezanten zullen ge schieden en dat een samenkomst van de ministers eerst zal plaats hebben, nadat alle moeilijkheden uit den weg zijn geruimd. De Belgische commissie heeft het Ameri kaansche tegenvoorstel tot regeling van de Belgische oorlogsschuld verworpen. Men ge looft. dat er groot verschil van meening tus schen beide-commissies bestaat. Er werden geen bedenkingen gemaakt tegen een kort moratorium. Het voornaamste verschil van meening gaat over de belalingscapaeiteit van België. DUITSCHLAND. Officieel bezoek aan München. De Rijksdag op reces. President Hindenburg brengt thans een officieel bezoek aan München, waar hij geestdriftig is ontvangen. Ook een deel zijner vacanlie zal Hinden burg in Beieren doorbrengen. De Rijksdag of liever het rompparie- ment, dat na den uittocht van de sociaal democraten en de communisten was over gebleven heeft het tarief-ontwerp in derde lezing aangehouden. De sociaal-democraten hadden er de voorkeur aan gegeven in het geheel niet te verschijnen. Alleen Hermann Müller en Ditlmann, klaarblijkelijk door de fractie als „luisterposten" opgesteld, zaten zwijgend op hun plaatsen. De communisten waren wel verschenen, maar zij verlieten, nadat hun leider Könen

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1