DE RAMP IN OOST-NEDERLAND, De omvang van de vernieling te Borculo Wat de burgemeester vertelde - Nog eenige slachtoffers - De verwoesting in de plaatsjes Zeeland en omgeving in Noord-Braband, Nu de berichten, over de ramp, die ons land heelt getroffen, meer stelselmatig zijn binnengekomen, is het mogelijk oen over zicht to krijgen van de natuurramp, die is losgebarsten niet een hevigheid als wellicht hier lo lande nog niet is voorgekomen. Daaruit blijkt, dat hoo erg de schade elders dan ook moge zijn, vooral aan geboomte en gewas* Eorculo in de Geldersche achterhoek en Zeeland met omgeving in Noord-Bra bant verreweg hel zwaarste zijn getroffen. Vooral het vriendelijke dorpje in den Ach terhoek is wel bezochtI Een medewerker van de „N. Rr. Grt.", die to Koppel vertoefde, spoedde zich naar Borculo en schrijft: Ontsteld ben ik teruggekeerd door de schrikkelijke ramp, die het mooie Gelder sche stedeke getroffen heeft en het valt moeilijk van deze ontzetting een indruk te geven. Geen huis is gespaard gebleven. Ze ker vijftig procent van de woningen is to taal verwoest. In de smalle straten gaat men over barricaden van puin, balken, tele graafpalen. Ontstellend is deze ruïne en het geheel wordt nog aangrijpender door de wanhoop van de menschen, die in een oog wenk alles verloren hebben en nog ver lamd zijn van schrik en ontsteltenis .Vlet verwezen gezichten staan zij bij de puin- hoopen, maar weinigen zijn in staat eenigs- zins regelmatig te vertellen, hoe het alles gebeurd is. Radeloos stroomden zij de hui zen uit, maar op straat was het levensge vaarlijk, zoodat de meeslen ten leste hun toevlucht in de kelders zochten. Anderen renden naar de groote brug over den Berkel •n moesten zich met moeite aan de leunin gen vastklemmen. Overal zag men gewon den neervallen. Meer dan honderd zijn het er, en vier bewoners, door vallend' stuk ken muur getroffen, waren onmiddellijk dood. Het ergste moet wel geweest zijn, toen de groote toren van de Proteslantsche kerk neerstortte en een gedeelte van de muren. Hot klokkenspel uit den toren ligt een meter of twintig in de straat geslingerd. Men was reeds bezig de muren verder om te halen. Zooals gewoonlijk in ons land, wanneer or iels eTgs gebeurd is, wordt er weer prach tig geholpen onder leiding van den «■nergie- ken burgemeester de Muralt, die zich nog geen moment rust gegund heeft. De genie troepen uit Utrecht zijn reeds gearriveerd, tegelijk met politiemannen uit de omliggen de plaatsen, en er hebben zich comité s ge vormd, één voor huisvesting, één voor voed selvoorziening, één voor hygiëne. Overal op straat wordt gecollecteerd voor hfen, die ailes verloren hebben, wier win keltjes totaal verwoest zijn. Van atle kan ten stroomen de nieuwsgierigen toe meer dam driehonderd auto's en motorfietsen wa ren te tolkan, terwijl de fietsers mannétje aan mannetje rijden. Op den weg van Ruurlo naar Borculo, waar de grootste boomen bij honderden ge veld liggen, op dien weg, ziet men ook tal van geheel of gedeeltelijk verwoeste boeren huisjes. Even voorbij-Ruurlo zijn twee wo ningen totaal ingestort. Onder het puin ligt eon vrouw bedolven. Iodereen wil hulp bieden, maar men weet ternauwernood waar het eerst te beginnen. Er zijn reefls medici uit de omstreken ge haald, omdat de dokter, wiens huis even eens gedeeltelijk verwoest is, het werk niet af kan. Blijkbaar i9 hier bedoeld mevr. Dijkman, die onder een instortenden muur is gedood. To Borculo overleed nog een der slachtof fers en steeg het aantal dooden tot vijf. Burgemeester De Muralt aan 't woord. Burgemeester de Muralt vertelde aan den heer Brusse, den schrijver van „Onder de Menschen" in de „N. R. Ct.": „De stad Borculo bestaat uit vier kerke lijke gemeenten met vier kerken: Gelselaar, Geestcren, Haarloo en Borculo. Zij tellen tè- zanien 5000 inwoners. De geteisterde kom is van ongeveer 1600. De buurtschappen bobben weinig'geleden. Het ontstellend na tuurverschijnsel deed mij denken aan de Ja- panscho taifoen een zware onweersbui, een duisternis, zoo zwart' dat overal het electrischc licht werd aangestoken." Toen zag ik een violettig schijnsel. Ik hoorde het aankomen, als brullende. Mijn huis werd er grootendeelg door vernield. De bekende groote boomen in mijn tuin, waar 30 men schen onder konden zitten werden versplin terd in enkele seconden, en toen het om ons heen alweer stil was, hoorde ik als weg rollenden ^donder het instorten van mijn stad. Met een ongekende snelheid wervelde de cycloon voort, nam den toren van de Roomschc kerk'op en zette hem weg. kneep de Romaansche kerk op de markt in puin en liet geen enkel huis ongedeerd, zoodat het nu overal tusschen de nog staande ge bleven muren inregent. Ijouden wij nog een regenperiode dan is aanstonds een alge- meenc verplaatsing van dc dakloozen on vermijdelijk. Maar in ieder geval moet van allo kanten financieelen steun aanstonds binnenkomen om het onheil niet tot het uiterste tc laten voortduren. In een korte toespraak tot de notabelen heb ik gezegd, dat de regeering zeer zeker zijn zoo zwaar getroffen gemeentenaren tegemoet zou tre den, naar billijkheid, zonder onderscheid van rang of sland, omdat allen even zwaar getroffen zijn en er van verzekering tegen doze ramp geen sprake kan wezen. Dit plaatselijk leed zal nationaal gedra gen worden door den Slaat en door parti culieren. Reeds is de Commissaris fier Ko ningin gekomen en heeft gezien dat het werk marcheert. Ieder weet zijn taak. De bevolking draagt "haar leed gelaten, omdat Zij weet dat een hoogere, geen menschelijke macht het haar heelt aangedaan. Ik schat de schade op drie millioen. WoTdt hierin fliet voorzien, dan beteekent dit volslagen Een tweetal photo's van de aangerichte verwoesting in de hnnrt van Borcnlo. armdede voor onafzienbaren tijd: Dè bur gerij bestaat meerendeels uit welvarende middenstanders, uit nijveren dio de boeren voorzien van wat zij noocLig hebben, veelal winkeliers, die door zuinigheid en ijver een eigen huis hadden gespaard. De burgemeesters der omliggende plaat sen hebben voorbeeldig geholpen alleen reeds door het noodige brood te zenden, want de bakkerijen zijn ook vernietigd. Autoriteiten op het gebied- van hygiëne na men den toestand op. Talrijke doctoren ver bonden met behulp van enkele zusters de gewonden die allen meest hoofdwonden en fracturen hebben opgedaan. Dat bij deze ge weldige ineenstorting het aantal .dooden slechts vijf bedraagt, schijnt een wonder. De branÖweer uit Zutphen rukte aan om door het afzagen van versperring en verder opruimingswerk de straat vrii te maken. De genie heeft dit nu overgenomen. Ik vaardigde op zware straf tapverbod uit. om dat ik vernomen heb dat weer slechte sujet ten al onderweg zijn naar Borculo. Van nacht zullen alle vreemdelingen van de straat worden geweerd. Voorts heb ik laten omroepen .dat bij de eerste verschijnselen van storm alle Ruizen verlaten moeten wor den, oip nieuwe onheilep te voorkomen. De wonderbaarlijke kracht, jran den wervel storm blijkt ó.m. hieruit, dat een motorfiets werd opgenomen en 200 rpeler verplaatst,1 dal verscheidene'daken een eind. van de huizen werden neèrgézet, 'dè sigarenfabriek van de firma Dassen totaal is afgebrand.- •Toen ik afscheid nam van den burge meester, drukte hij mij de hand, -keek mij even ernstig in de oogen en zei: „Zeg uw lezers dat verscheidene burgers van Borculo tot zelfmoord worden gedre ven wanneer ze niet met geld worden ge holpen." Een officier vertelde dat hij onder het puin van een boerderij f 2000 had gevon den. Zoo is alle bezit letterlijk door den storm weggevaagd. Opmerkelijk voor de energie van sommige notabelen was dat ik kranten rond zag brengen of er niets ge beurd was uit het zoo bouwvallig geworden postkantoor.- In t den telcgrafischen dienst wordt door motomjders op de naburige kan toren voorzien. Tientallen fotografen waren bezig de ruïnes te folografeeren en dit ge beurde ook vanuit dc lucht met een twee dekker. Do eerste hulp is verleend direct na de^ ramp door dr. Schey, bijgestaan door dc tijdelijke wijkverpleegster zuster v. d. Ham, die 9amen den ganschen nacht aan het werk zijn gebleven. Nog denzelfden avond hebben twee doctoren, die met vacanlie in den om trek logeerden, zich bij hen gevoegd. Uit het belangstellend publiek gingen.ver- scheidene heeren en dames met open scha len rond voor de slachtoffers. De hulpvaar digheid bleek groot te zijn. Zij is een goede Ilollandsche eigenschap, die zich ook verder niet zal verloochenen. In Amsterdam is trouwens al een hulp comité gevormd en andere zullen wel vol gen. Borcnlo na de ramp. Gistermiddag was men al zoover dat men de straten weer zoo goed mogelijk begaan baar had gemaakt., De genie was overal met het opruimings werk bezig vcor zoover dit althans noodig is om het verkeer vrij te maken, terwijl brokstukken van huizen en gefcouwen die gevaar voor instorten opleveren, worden' omvergehaald Een massa militairen en arbeiders waren bezig de Berkel die op sommige plaatsen door de omgevallen boomen vrijwel ver stopt was vrij te maken om gevaar voor overstrooming to voorkomen. Nu bet beeld der verwoesting wat duidelijker waarneem- - baar wordt, blijkt dat de ergste berichten niet overdreven zijn. Geen enkel huis is onbeschadigd Huizen die van buiten onge schonden leken, bleken van binnen onbe woonbaar. Er waren nuiven waarvan alle muren nog- stonden en bet dak nog onge schonden was en waarvan alle binnenmuren met deuren en ramen spoorloos verdwenen waren. In anderen was het buitenwerk gaaf, doch vertoonden de binnenmuren gapende scheuren. Van sommige huizen was het meubilair als een kaartenhuis opgenomen en door de ruiten nhar buiten geslingerd. Weer elders was van de zoldering die uit zware eiken balken bestond, vier vijfd%ver- dwenen, terwijl de rest nog ihtaC't was. Eert inwoner van Borculo wees de'plaats waar zjjn huis gestaan"*had. DaarVan was zelfs bet puin niet weer te vindert. 1 leiband, die toen de bui losbarstte, op straat had ge staan om-naar het 'onweer té kijken, ver telde dat hij een zware wolkenmassa geel zwart had zien komen aandrijven. Toen dezo wolkenmassa boven hot dorp was, gaf het den indruk of alles plotseling naar be neden kwam. In enkele minuten was toen do verwoesting aangericht. Heb was een buitengewoon geluk dat (Jadelijk de licht- leiding werd stukgeslagen. Hierdoor was. het gevaar voor brand tot een minimum beperkt. Dat bij die grooio verwoesting die is aangericht niet meer personen ernstig verwond zijn is te verkla ren uit het feit dat vrijwel geen enkele woning is ingestort maar dat de huizen zijn weggewaaid. Doordat de bewoners binnen waren liepen de meesten slechts schram men en kneuzingen op. Onder do gewonden zijn dan ook slechts een zestal die ter ver pleging moesten worden opgenomen. De bewoners dragen hun lot zeer gelaten. Zij «zijn allen nog versuft terwijl het ge weldige verkeer en het drukke bezoek van vreemdelingen hun eenige afleiding bezorgt. Gistermiddag was het autoverkeer iri de om geving van het verwoeste dorp zoo groot, dat men reeds ver in den omtrek honder den en honderden auto's op de wegen zag staan. Hoe de toestand echter des nachts zou zijn wist niemand. Er is geen licht en geen voedsel en slechts met groote moeite kan uit de omgeving eenigszins in den nood worden voorzien. Niemand hee'ft onderdak, omdat hier niet zooals in de meeste geval len de een de ander kan helpen daar er geen enkel huis ongeschonden is. Verschillende bewonera hadden ip de ruïnes van hun huis met behulp van planken en dekens zich een onderdak verschaft. Anderen huizen in de kolders of in stallen die nog staan waren gebleven^ Ook wist niemand waar de vele militairen móesten worden ondergebracht, daar kampecringsraatonaal niet aanwezig was. Als men daarbij Dedenkt dat den ge- heelen middag een druilige regen viel kan men zich eenigszins een voorstelling maken van de sombere stemming, die over deze gebeele streek ligt. Een trein onlspcerd. Verhaal van een reiaiger Een reiziger vertelt: Trein van 6 uur 58, die Maandagavond ui't Neede naar Borculo vertrokken is, )9 even voorbij Haarto ontspoord. Door den plotseling opkomenden storm, die zich tot een orkaan ontwikkelde, stoomde de trein toch al langzaam op. Plotseling sloeg de bliksem in een zwaren eik vlak langs de lijn. Deze viel vlak voor de locomotief neer, waardoor de locomotief ontspoorde. Een ge luk, dat de trein, die onmogelijk tegen den orkaan op kon komen, slechts langzaam reed. De locomotief viel om, de slokrr sprong er tijdig af. De machinist kon dit echter niet meer. Maar hij kon na een ruit ingeslagen te hebben ongedeerd uit de ma chine komen. Een personenrijtuig derde kla,s, dat, vlak achter de locomotief liep, kantelde, doch bleef hangen. Van het rij tuig 2e klas werd het voorbalcon .ingedrukt - Het -noodweer was om dien tijd ontzet tend. Zware donderslagen en bliksemflitsen volgden elkaar angstwekkend snel op. Het werd aardedonker. Gelukkig waren er niet veel menschen in den trein. Niemand werd gekwetst of gedood. Het personeel van den trein kwam onmiddellijk een onderzoek daarnaar instellen. Het noodweer hield nog even aan, doch wij begrepen in onzen angst toch wel, dat de vliegende.storm het onweer spoedig zou uiteengejaagd hebben. Dit gebeurde geluk kig. Na 5 minuten klaarde hot weer iels op. Wij moesten den trein uit en te voet langs de baan naar Borculo zien te komen. Bij Ruurlo zagen wij do zware eti minder zware boomen te halver hoogte afgeknapt. Honderden boomen zijn gevallen of ontwor- tijld. Doch di't is niet 't ergste. Langs de lijn zagen wij, dat boerderij op boerderij be schadigd was, en al klimmend over hekken en over de gevallen boomen en omgevallen telefoon- en telegraafpalen langs de lijn Borculo naderend, zagen wij, dat het vree- selijk was, zooals dè orkaan en de bliksem hadden huisgehouden. Een seinwachters- huis was geheel van zijn betonnen vloer ge slagen. De seinwachter en zijn vrouw had den zich gered door plat op den grond le gaan liggen. Slechts de kolenbak was blij ven 9taan. In de verte zagen wij ook brand, heigeen de sigarenfabriek van de firma Dassen te Borculo bleek te zijn. Van huis aan huis was het dak stuk geslagen of war ren alle pannen weggewaaid, en wij zagen verscheidene boeren in angst te midden van hun door elkaar gegooid huisraad zitten, in de open lucht, doordat het dak van som mige boerderijen finaal was afgekapt. Te Borculo heerschte groofe ontsteltenis, allereerst onder de reizigers die op onzen trein wachtten. De bovenverdieping van het station was geheel in elkaar geslagen. Ge lijkvloers was alles door elkaar gegooid, lesr senaars dooreen, enz. Hel was een vreese- lijke toestand. De op den trein wachtende passagiers hadden vreeselijke oogenbtikken doorleefd. Een paar wagons, die op dood spoor stonden, waern door den wind op sloolblokken gegooid. Doch het ergst is het stadje Öorculo zelf getroffen. Huis aan huis zagen wij vernielde daken èn gesprongen ruilen, en wij liepen door de 9tralen letter lijk over de dakpannen. Onze reis vervolgen was onmogelijk, want telegraaf en telefoon waren gestoord, en heel Borculo moest dien avond in het don ker zitten, daar alles vernield was. Er bleef ons geen andere keus dan langs de lijn naar Barchem le gaan. Dit laatste deden wij met eenige andere passagiers. Te Barchem kwamen ons auto's tegemoet, gezonden door do directie der Geldersch-Overijsselsc-he Spoorweg-Mij. om personeel eii passagiers af le halen, daar men begreep dat er iels gebeurd moest zijn, toen de tram uit Bor culo niet gekomen was, en men geen tele fonische of telegrafische verbinding met Borculo had kunnen krijgen. Te Barchem wachtte toen een trai» om de passagiers verder le vervoeren. Het ondeibrr der dakloezen. Vaz Diaz seint ons, dat maatregelen ge nomen zijn voor "1 onderbrengen der dak-i loozen, wier woningen zijn verwoest. Zij zullen in verschillende plaatsen worden ondergebracht. De kinderen gaan waaiv schijnlijk naar Deventer. Een vijftigtal zal echter door het Leger des Heils te Berg-en- Dal worden opgenomen. De schade aan dc oogst. Voor sommige kleine boeren bedraagt de schade aan de oogst zeker f 2000 en meer. Do haver en boontjes zijn vernield en allo vruchtboomen ontijdig geschud. Daar do menschen niet vergoed krijgen moeten ze. zooals ze verzekerden, er jaren voor krom liggen De verwoestingen in N.-Biabuui, De tornado, die het hevige noodweder van Maandagavond vergezelde, heeft Lan- genboom (gem. Esschare) en Zeeland het ergst geteisterd. Een 8i-jarige grijsaard vertelde ons, dat bij nog nimmer zulk nood weer had medegemaakt. De gehecle streelt van Langeboom en de gehuchten Graspeel, Trent en Oventje biedt een troostelOozen aanblik. Te Labgenboom zijn 23 boerderijen bijna geheel verwoest en in puinhoopen her schapen. De geweldige kracht van dè or kaan was o.m. hieruit af te leiden, dat heft dak van een boerderij boven, óp de puin hoopen van een 8 meter verder staande schuur neergesmakt' is. De R. ker,k to Langenboom is bijna geheel ingestort. De toren is over' een zijbeuk heen een 10-tal meters weggeworpen. Na deskundig büder- zoek wétd de kérk gesloten, daar er'groot 'gevaar vóór verdere instorting bestaat. Het klóoster der Paters Dominicanen van Huis- ,scri is eveneens ernstig geteisterd. De tor nado heeft ongeveer twee minuten geduurd en had plaats te 6.07 precies, hetgeen door de klok op de kerk aangewezen wordt. In cle kerk waren op het moment, dat de tor nado losbrak, 5 personen, de prior, 2 paters en 2 werklieden, die geen van allen de kerk konden verlaten, daar de deur door den storm was dichtgeworpsn. Wonder boven wonder bekwamen zij geen letsel. Het ergst werd Zeelaid geteisterd. Daar zijn 67 boerderijen en schuren in puin ge legd Een jongen van L7 jaar. dc eenigo zoon van den landbouwer v. d. H., werd door instortend gruis op. slag gedood. Do vader en de moeder werden levensgevaar lijk verwond in het ziekenhuis opgenomen.- De toestand der moeder is hopeloos. Een meisje van 12 jaar, Mario Alanders, werd gedood, terwijl haar broeder een been brak en tal van ernstige kwetsuren bekwam. Voorts werden twee personen door een om- verwaai enden aubö gevaarlijk verwond; zoo- dat-'opname'in het ziekenhuis-noodzakelijk was. Het aantal stuks vee en varkens, dat omgekomen is, is nog niet bekend, doch is vrij aanzienlijk. Een 500-tal groote Canada- boomen ligt afgeknapt dwars over de we gen van Langenboom naar Zeeland. De Commissaris van de Koningin in de provin cie Noord-Brabant heeft, vergezeld van zijn secretaris, ccn bezoek gebracht aan deze geteisterde gebieden. Gistermiddag is mili- tairo hulpgearriveerd in den vorm van véldkeukens en personeel voor bergingswerk Üc toch reeds enorme schade wordt niog aanmerkelijk verhoogd doordat al het graan blootgesteld ligt» aan den aanhoudenden re gen. Dc ..Msbde" meldt nog volgende bijzon derheden: Op het geweld van het naderend onheil had in Graspeel een moeder met haar vier kleinen een toevlucht gezocht ónder een zwaren eikenhouten tafel. Het geweld der natuurkrachten tast ook haar huis aan. Het dak gaat de lucht in, in een zijmuur wordt een gat gesloolen van'een manshoogte. De steenklompen daveren door de zoldering, in dc huiskamer vliegen de schilderijen door het vertrek, een kast wordt omvergeworpen boven op de tafel, waaronder-vijf menschen met bleeke lippen een gebed stamelen, stee-, nen vallen rondom, beuken kast en tafel, maar deze houdt Goddank en het gezin is gered. In een andere woning moet een kraamvrouw met haar baby van twee dagen door een raam gered worden uit het huis, dat op invallen staat. Onbeschrijflijk moet de kracht van den storm geweest zijn in de gehuchten Oventje, Trent en Graspeel. Toen het donderend gen raas zich deed hooren, wisten de landbou wers niet meer waar zij bliiven moesten. Overal woeien de daken uit elkaar en wer« den de muren der eenvoudige boerenhui- zingen en stallen ingedrukt en w'.teeng sljv» gen. De oogst, geborgen in schuren on mlf»

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6