Noodweer; vooral in het Oostelijk gedeelte van ons land. o. 20066. DINSDAG 11 AUGUSTUS Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTENTIEN SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lagcren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cis., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postreebt Voor eventueele opzending van brieveD 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 —'Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week Franco per post ƒ2.35 portokosten. ƒ.0.18, „0.18. It nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, 'ischmarkt 18, tel. 1225 is WOENSDAG erkrijgbaar: SCHELVISCH a 0.12—f 0.21 fh SCHOL a f 0.14f 0.26 per pond. AUG. L. REIMERINGER, Weth lo.Burgemeester. Leiden, 11 Augustus 1925. 1939 Internat. Congres voor de Geschiedenis der Geneeskunde. Op voorstel van de Holtaasdsdhe leden .Werd in heit laatst van Juli te Genève gehouden vijlde Int. Congres voor de Ge- SOhiedenis der Geneeskunde besloten hel Bcsde internationale congres hier ter slede .te houden en wel in de laatste week van ïuli 1926. Als voorzitter werd gekozen dr. J. G. de Lint uit 's-Gravenihage, privaat-docent aan 0e Universiteit alhier. In Januari zal in Parijs een bijeenkomst (Jdhouden worden van de Sociétê Intematio- pale de Módecins, waar dan de noodige Voorbereidende maatregelen voor dit con- ires genomen zullen worden. Mej. E. S. Roggeveen alhier is te Rot terdam geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Voor het examen Engelsch L O. is te Utrecht goslaagd mej. J. de Mey alhier. In de commissie, belast met liet af nemen van de in December en zoo noodig in November dezer jaars to houden examens in de Fransche, Italiaansche en Spaansche talen en letterkunde, zijn benoemd tot leden 0r. C. de Boer, lector en mej. dr. C. Serru- Jier, privaat-docente, beiden alhier. Ds. J. Wuite alhier hoopt Zondag, den Gen Sept. a s. afscheid te nemen van de Doopsgezinde Gemeente alhier en Zondag den 13den Sept. a s. zijn intrede le doen te Rovenknijpe. Van de stations der lijnen Amsterdam Rotterdam zal op Donderdag 20 Augustus ten goedkoope trein 2e en 3e klasse, naar Rreda loopen. Voor de prijzen, heen en te rug op denzelfden dag, zie men de adver tentie in ons Blad. Gisteren was het bezoek aan het Dorus Rijker's leeslpark goed te noemen. Velen hebben gebruik gemaakt van de diverse fe- logenheden 'daar om zich te verstrooien' én le ontspannen. Dit trots de regen, die afert toe neerplofte, 't Weer is echter voor hért feestpark wel een zeer voorname factor on de bestuursleden van het fonds bespieden daarom met zorg het firmament, dat dreigt.,... Laten we voor het goede doet van dit fonds er bet beste van hopenl Aan het postkantoor te Leiden weid ra den loop der maand Juli op spaarbank- hoekjes ingelegd f 142.772.79 (hieronder 89 formulieren ad f 1 in spaarbankzegels van t> cent en 160 van 1 cent (schoolsparen), en terugbetaald f 149.987.88. Derhalve minder ingelogd dan terugbetaald f 7215 09. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 153. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op slaatsschuldboekjes inge schreven nominaal f 1550, en afgeschreven f 4000. Derhalve minder in- dan afgeschre- van f 2150. Het aantal nieuw uitgegeven slaatsschuldboekjes bedroeg' 1. - Het 2-jarig dochtertje van den koop man A..J3., wonende in het Wernorshof al hier, is uit de kinderwagen gevallen en op 'oen pot met kokende koffie terecht geko men. In het Aead. Ziekenhuis is de kleine San de bekomen brandwond-n overleden, Gistermorgen omstreeks elf uur Iie- eweek van een perceel in ds Groenestoeg jeen glazen dak, waardoor mej. N. die,bezig was d» echoone wasch op te hangen door nel glaswerk naar beneden stortte en in de 4 meter lager gelegen smederij terecht wam. Daar zij over hevige pijnen in de ndenen klaagde, werd de Eerste Hulp- oast ontboden, die haar naar huis bracht, ajena de huisdokter haar verder bohan- pelde. Onweer en storm, die hier en daar het ka rakter van een cycloon aannamen, hebben een groot gedeelte van on3 land geteisterd. Wij kunnen daarover het volgende mode doelen Gistermiddag omstreeks haltzes is de 15-jarige boerenarbeider L. v. II., wonende aan den Kralingscheweg te Rotterdam, bij werkzaamheden in hot veld, door den blik sem gedood. Tijdens het onweer, dat in den nacht van Zondag op Maandag boven 's-Gr^venzande woedde, is liet achtlien-jarige meisje H. v. d. B. door den bliksem getroffen. Haar jon gere broertje sloeg bewusteloos neer en werd tijdelijk verlamd. Zijn toestand is thans gunstig. Te Arnhem liepen vele winkels en kel ders onder döordat de riolen de hoeveelheid water niet konden verstuwen. Te Doetinchem werd de motorenfabriek do Vijf totaal vernield. Ook aan het spoor station Ls alles ontredderd. Geladen veewa gens sloegen om. Allo verbindingen naar buiten zijn verbroken. Te Didara worden vele hooischelven weg gevaagd en ook andere te velde staande oogsl werd over hel land verspreid. Do achterstukken van vier boerderijen werden opgenomen en uit elkaar geslagen. De groote gebouwen van de groote Land bouwtentoonstelling. welke a.s. Woensdag en Donderdag zou worden gehouden, zijn totaal uit elkaar geslagen. Men zal trachten ze weder op to bouwen. De boerderij van W. Sielsema te Wijnje- terp ia door den bliksem gelrollen en geheel afgebrand. Alles was laag verzekerd. Ook Groningen is zwaar bezocht, De bulp der Groningscho brandweer werd ingeroe pen voor drie branden in den omtrek. Ver scheidene kelders zijn ondergeloopen. Het tramverkeer heeft geruimen tijd stilgestaan. Do kapitale boerenplaats van S. de Wit te Oosterhoogcbrug, gemeente Noorddijk, is door den bliksem getroffen en totaal afge brand. Niets is gered. 120.000 kilo hooi en allo landbouwgereedschappen zijn mede verbrand. Verzekering dekt de schade. Te Leegkèric (Gron.) is ook c-.i boeren plaats door den -bliksem getroffen en afge brand. Langs den spoorweg van Vucht naar Boxlel werden Uenlatlen telegraafpalen om vergeworpen. In het slation Boxtel zijn lal van ruiten stukgeslagen, zoo ook in vele huizen in die gemeente. Langs den spoorweg ziet men een treurig beeld van verwoesten oogst, ver nielde daken van boerderijen, omgewaaide boomen. Voorts is de bliksem ingeslagen in de Lt'pdbouwschuur van den heer Jac. van Hoeve nabij Terneuzen en zette deze in lichte laaie. Een paard is .gedood en het dier versportte den1 weg om twee andere paarden te redden die nu, met 80 kippen, 10 éenden en 1 varken, de landbouwwerktuigen en na- genoog den geheelen oogst verbrand zijn. Volgens een uit Arnhem ontvangen be richt zouden de plaatsen Borcuto, Neede en 'Ruurlo tengevolge van den cycloon geheel ol gedeeltelijk verwoest zijn. Het was aanvankelijk niet mogelijk heden morgen uit deze plaatsen en omgeving na dere bijzonderheden te verkrijgen. Zoowel de telefoon- als telegraaf-verbindingen met deze plaatsen zijn geheel gestoord. Dat de verwoestingen groot zijn blijkt wel uit de berichten die wij uit andere steden van den Achterhoek ontvingen. Uit Oldenzaal: De stad zal vrijwel den geheelen dag zon der electrische slroom zijn. Een der fabrieken die haar eigen drijf - kracht heeft, slaat slil. Op het stationsemplacement werd een goe derenwagen dwars over de vils gezet. Het spoorwegverkeer werd gisteravond in grooto mate belemmerd door de storingen in het electrisch net. Hel slation was in duister nis gehuld .zoodat in het treinverkeer groote vertraging ontstond. De koeltoren van de fabriek der firma Gel derman is door den bliksem getroffen en ver nield. Twee huizen zijn afgebrand, terwijl de meeste min of meer ernstig zijn beschadigd. Een groot aantal is gedeeltelijk ingestort. Vele schoorsteenen zijn omgewaaid en honderden boomen onlworteld. Een landbouwer kreeg een groote deur te gen het hoofd en. bleef met een zware her senschudding liggen. Terwijl de wervelstorm woedde, was de bliksem niet van de lucht en ratelde de donder onophoudelijk. Het was een noodweer zooals men zich hier niet her inneren kan ooit te hebben beleefd. Het heeft ongeveer een kwartier geduurd. Verscheidene personen door het hemelvaar gedood en boerderijen afgebrand Borculo geheel verwoest Vier dooden, vele gewonden Groote schade ook in Rnnrlo, Hengelo, Oldenzaal enz. Groningen en Noord-Bra bant eveneens geteisterd. Uit Hengelo (O Gisteravond te halfzeven barstte een lievig onweer los, terwijl lrct daarna zoo bard be gon (e regenen, dal het niet mogelijk was 15 tot 20 Meter vooruil te zien. Tijdens den regen brak een orkaan los, die ongeveer 5 a 6 minuten duurde. In dezen korten tijd is eohter zeer groote schade aangericht. De Rijksstraatwegen van Borne naar Hen gelo en van Borne naar Enschedé hebben het ernstigst geleden. De lanen, die deze wegen vormen, zijn on herstelbaar verwoest. Honderden boomen zijn ontworteld en door gebroken. Hier en daar zijn boomen op hui zen terecht gekomen, waardoor deze min of meer ernstig werden beschadigd. Er zijn stra ten waar geen enkel huis vrij is gebleven van schade. Daken werden afgerukt en dakpannen vlo gen door de lucht Op het spoorweg-emplacement werden wagons door den cycloon opgenomen en een eind verder neergezet. Eabrickssoboorsteenen zijn omgewaaid. 2 koeltorens zijn verwoest. Verschillende huizen zijn geheel of gedeel telijk ingestort Van een buis bij den water toren is nagenoeg niets overgebleven. Een ijzerfabriek is gedeeltelijk ingewaaid. Groote verwoestingen zijn aangericht in de houtzagerijen. De houttoodsen werden als kaartenhuisjes opgenomen en een eind ver der neergesmakt. Volgens 't telegram va. een anderen cor respondent te Hengelo zijn enkele woonwa gens omgewaaid. Een 14-jarige jongen is on der een der wagens geraakt en aan de gevol gen overleden. Een meisje brak de beide bee- nen, terwijl een ander meisje ernstige brand wonden kreeg tengevolge van het omvatten van een brandend fornuis. Een 4e persoon werd minder ernstig ge - wond. Het gehëele cleclrische net is verstoord, evenals de telefoondienst met den Achter hoek. Uit Didem: Het hevige noodweer heeft gisteravond de buurtschap Dijk bij Didam ernstig geteisterd. De bewoners van deze buurtschap zagen plotseling een liooge grijze zuil, welke steeds nader: kwam en op zijn weg alles meesleur de. Niet minder dan 11 woningen werden vernield. Een man en een vrouw werden een tiental meters woggeslingcrd. Verschei dene gezinnon vluchten in de kelders. Hier bij is het voorgekomen, dat even .later liet huis boven bun hooiden instortte, Ilet is in Dijk een ware ruïne. Te Didara zelf is de landbouwschool be schadigd, terwijl het nieuwe gebouw van de schutterij een puinhoop is geworden. Ook hier is het telefoon- en telograafver- keer ge3looid, i Uit 'Kuii' (N.-B): Het dorp Zeeland in ffoord-Braibanl is gisteravond door een or kaan groolendeels vcrwoe3t, Volgons bier ontvangen geruchten zouden le Graspoel, Trent en Oventje bijna alle huizen tegen den grond zijn geslagen. Onder de vallende balken werden 'n 17-j jongen en een 12-nreisje godood. Er zijn vele gewonden. Nadere bijzonderheden ont breken. Uit Borculo: Het dorp Borculo, dat 5000 inwoners telt, is gisteren nagenoeg geheel verwoest Op verschillende plaatsen brak brand uit: Een tabakslabriok cn verschei dene' huizen zijn afgebrand. Bijna alle andere huizen zijn door don storm verwoest. Er zijn 4 dooden en een groot aantal gewonden. De gewonden wer den overgebracht naar de enkele gebouwen, die niet geheel verwoest zijn of slechts scheu ren in de muren hebben gekregen, zooals het Raadhuis en de Muloschool. De toren van de R.-K. Kerk is als een rietje afge knapt, terwijl de Ncd.-Herv. Kerk totaal ver hoest is. Het dorp zit zonder water en brood. Üit kite omliggende plaatsen wordt hulp Verleend. De Zutphensohe brandweer is roods he dennacht in werking geweest om het vuur te blusschen. Uit verschillende plaatsen komen mili tairen om hulp te verleenen. Doktoren - en officiereu van gezondheid zijn eveneens uit verschillende steden aan gekomen, o.a. die uit Zulphen. De schade wordt op minster s 3 millioen gulden geschat Eén persoon wordt nog vermist. Een vliegmachine op weg naar Duitschland zou omlaag gestort zijn. Uit Nèede en Ruurlo: Alhier zijn de ver woestingen niet zoo groot, en hebben zij zich bepaald tot verschillende gebouwen- De telefoon- en telegraafdiensten zijn ech ter ook verbroken. Uit Delden: Alhier was het noodweer niet zoo erg als in Borculo. Toch werden verscheidene hui zen beschadigd. In de bekende Twikkeler- laan werden zware boomen uit den grond ge rukt, terwijl door hevige regenbuien groote waterschade werd aangericht. Een eleclrische lichtpaal werd uit den grond gerukt. De stroomleiding is defect. Het verkeer naar builen ligt geheel slil. 'Uit Locvneker: Alhier werden 2 boerderijen door den bliksem getroffen. Zij zijn geheel afgebrand. Uit Apeldoorn: Tijdens een kort onweer ontlastte zien gisterenmiddag ongeveer C uur een geweldige stortbui boven onze gemeente, die vele stra len en lanen met aangrenzende perceelen onder water zette. Zoo stond de Loolaan over een paar honderd meter blank, het water ging hier over lieen naar den lager gelegen Daandelswcg, die ook liet water van don Loo- sclien weg ontving, waardoor de Daendels- weg ongeveer 75 c.M. onder water stond en de bewoners tot 's avonds 10 uur hun erf niet konden verlaten. Aan de Brinklaan wgrd de hulp der brandweer ingeroepen, die met de_ autospuit verscheen om een paar ondergeloo- pen kelders leeg te pompen. De slachtoffers te Borculo. Eon der correspondenten van het Pers bureau Vaz Dias seint nader: Ik ben zoo juist teruggekeerd van Borcu lo, welke plaats gisteravond door een cy cloon geteisterd is. Zckor mag van een cy cloon gesproken worden, want er is iu Bor culo geen enkel huis, dat niet geleden hoeft. Het grootste gedeelto is ingestort of omver- gewaaid. De cycloon woedde slechts kort. Het schijnt, dat hij zich uit het Zuiden I naar het Noorden heeft voortgeplant cn j dat Borculo het ernstigst van alle plaatsen I heeft geleden. De weg, die de orkaanwind heeft genomen, schijnt te loopen van Noord- Limburg langs de grens over Babbcricb, Nieuwdijk, Kildeif langs Doetinchem, Huur-, lo, Borculo en verder naar het Noorden over Neede. Langs dezen geheelen weg is groote schade aangericht. Overal zijn huizen omvergewaaid, daken weggeslagen of ruiten vernield. In Borculo zelf is de verwoesting het grootst. Heden morgen waren militairen en politie bezig met liet opruimingswerk en liet onderdak brengen der gewonden en dakloozen. Het slaat vast,- dat in Borculo drie per sonen onder liet neerstortende puin zijn be dolven cn godood. Het zijn de 30-jarige ge huwde A. M. Nieuwenhuis, de G9-jarigc E. Bulshoven en do 12-jarige A. Grooters. Ver der zijn nog ongeveer 100 personen gewond, van wie een achttal ernstig. Otficieren van Gezondheid en burgorartsen helpen de ge- Wonden. De branden waren hedenmorgen alie ge- blusclit. Borculo lelt een 5000 inwoners. De burgem. verklaarde ons, dat hier wat ook gebeure het rijk moet ingrijpen om hulp te bieden. De malericele schade schatte hij op 4 millioen gulden. Van de 5000 inwoners, die het nijvere stadje telde, zijn er zeker 2000 volstrekt dak loos. de andéren wonen nog in jle puinen. 7:1 Uit Nijmegen wordt ons hedenmoDgcn ge seind, dat ook aidkar gisterenavond tot on- weder heelt gewood. Iri de stad zelf is geen bijzondere schade aangericht,, doch de om geving heeft veel van liet noodweer le lijden gehad.Het tramverkeer met de electrische traru van Nijmegen naar Beek is gestremd daar het electrisch nét vernield-is. De dienst wordt onderhouden met autobussen. Van do langs den weg staande buizen zijn vele da ken Afgewaaid, ferwijl vete boomen zijn ontworteld. In HeumcnMalden zijn zes huizen in gestort; de bewoners waren niet verzekerd. De gemeenteraad van HeumenMalden komt hedenmiddag in spoedvergadering bij een, om te beraadslagen over de te ver- leenen hulp. Ook in Uden zijn verschillende daken af gewaaid. Voor zoover bekend,' zijn nergen3 mensolienievens te betreuren. Met Kakerdam was hedenmorgen geen verbinding te krijgen. De schade le Oldenzaal. De door liet noodweer te.Oldehzaal aan gerichte 9chade wordt op ongeveer 1100 000 geschat. Geen vliegtuig verongelukt. Het bericht, dat gisteravond tijdens den hevigen storm in den Achterhoek een vlieg tuig zou 'zijn neergestort is absoluut onjuist. Er wordt geen enkel vttegtpig vermist. Slechts heeft een vliegtuig van den dienst Kopenhagen-Amsterdam een landing ge maakt nabij Harderwijk, omdat de bestuur der het raadzaam achtte, de reie niet verder voort te zetten. Het vliegtuig is evenwel hedenmorgen weer opgesteeen en te Am sterdam aangekomen. In en Om'lüijinegea.'! IKll :i BINNENLAND. De wenschen van de Centrale Veieeniginfl van Personeel in 's Rijks dienst Het bezoek der Zuid-Afr. landbouwers aan ons land. Noodweer teistert ons land; vooral he* Oosten. Borculo verwoest. Slachtoffers zijn M betreuren. BUITENLAND. Brfand is te Londen aangekomen. In den Dnitschen Rijksdag hebben weder om relletjes plaats gehad. Te Saarbrücken is een politiek complot ontdekt De verhouding tnsschen Spanje en Frank* rijk inzake Marokko. Zes dooden in de omgeving van Grave. De correspondent vaiv het Persbureau Vaz Dias (e Gravo seinde hedenmorgen: De streek tusschen Grave en Uden is gisteravond lusschen zeven en acht uur door een ramp getroffen. Een ongekend noodweer heeft boven de streek gewoed, dat vreeselijke yerwoeslingen heeft aangericht. Tegen zeven uur was de streek bijna in duisternis gehuld. Toen brak een verschrikkelijk onweer lo9v spoedig gevolgd door een geweldigen regen Tijdens het onweer woedde een cycloon, welke, ondanks den korten tijd van den duur, ontzettende verwoestingen heeft aangericht. De cycloon i9 juist langs Grave gegaan, waai men alleen het vreeselijke onweer in angstig afwachten medemaakte. Zeer ernstig zijn evenwel getroffen Lan genboom (gem. Mill), Echaren nabij Grave en Zeeland. In Langcnboom is de toren van dc kerk geslagen. Het dak van het stevige klooster van de Paters, dat bij de kerk staat, werd weggeslingerd. Een school met onder wijzerswoning, niet lang geleden nieuw ge bouwd, werd in elkaar gedrukt. Meer dan twintig huizen van het kleine plaatsje zijn verwoest. Het staat vas(, dat het aantal dooden in deze streek minstens zes bedraagt. Het aan tal gewonden is legio en niet le tcfllen, omdat de slachtoffers meestal binnenshuis door neervallende balken en gesteente zijn, getroffen. Velen hebben armen, boenen of pols gebroken. De ruïne is eenvoudig niet te beschrijven. De wegen zijn onbegaanbaar en zelfs» ijze ren met cement gevulde telefoon- en tele graafpalen hebben zich niet slaande kun nen houden. Militaire hulp is ingeroepen om de ruïne op(te ruimen ën de gewonden en dakloozen te, helpen. Öen mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst. te de Bildt. Het Persbureau Vaz Dias ontving op zijn verzoek van de Directie van het Kon. Ncd. Met. ïnst. te -de Bildt dö volgende mede deeling: De -«ware onweersbuien met orkaanvla gen, die van Zondagavond tot Maandag avond op verschillende plaatsen hier te lande voorkwamen, vallen samen met uit- loopers van een depressie in het Noordwes pen, die men als onweerszaccen aanduidt en die op de weerkaarljes van ochtend, middag en avond van -10 Augustus grimmige vor men aannamen, zonder dat daaruit echter zoo hevige verschijnselen konden worden vermoed. Opvallend was te de Bildt een buitenge woon groot aantal bliksemflitsen tusBchco 10.30 u. Zondagavond en 1.30 u 's nachts, waarvan er bijna geen de aarde bereikte. Hoe plaatselijk de hevigste verschijnselen zijn 'geweest, blijkt wel uit het IJeit, dat te de Bildt, ofschoon daar ook Maandagavond te 6 uur eea pikzwarte lucht opviel, si'ccnta een wind-stand van 10 M. per seconde (wind kracht 5), voorkwam, gevolgd door een piasbui van 10 m.M. in ruim 5 minuten. De barometerstand is echter in den mid dag hier re lande snel en onregelmatig ge daald» zoodat zich tegen 7 uur een kern van 755 m.M. boven het midden en Noor-1 den had gevormd. Het is waarschijnlijk aan' een van die onregelmatigheden te wijten, dat in het Oosten, waar overdag geen ipoo- gere temperatuur was voorgekomen dan in het midden en westen, een zoo hevige vlaag kon optredea. Nadere berichten moeten worden af ge wacht, eer de oorzaak kan werden vastge steld.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1