AGENDA. BUITENLAND. de algemeene toestand. i duitschland. frankrijk engeland. portugal. zuid-sla vie. bulgarije. polen. china. buitenlandsch gemengd. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. -rr Dinsdag. J cruel (Groc-nesteeg 16): Bijbel bespreking 8 uur. i i Woensdag. Kat wijlt, Gemeentezaak spr. de heer Spijkhovcn. 8 uur. huize van den heer J. Hueting der N.v. j Donderdag. K a t w ij k a. d. R ij n. Vergadering ten buizct van den heer J. Hueting der N.V. Zanderij de Ridder. 3 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 10 tot en met Zondag 16 Augustus waargenomen door de apotheken van do H.H.D. J. v. Driesum, Mare 76, tclef. 406 en W. Pelle, Kott Ra penburg 12,telcf. 594 De apotheek van do „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.im 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrrecepten. Alleen voor leden van dat fonds. Maandag 3 Augustus 1925 geschreven door Mr. V. (waarschijnlijk Professor Veraart), iie deze ontboezeming ten beste gaf in het zelfde nummer waarin de Derde Katholie kendag te 's-Gravenhage werd vermeld en waarin wordt voorspeld, dat de achturige werkdag na 1952 gemakkelijk tot den zes- arigen zal zijn teruggebracht. Bij een ba tig saldo van ruim zes ton moet zoo iets toch mogelijk zijn. Hoeren Journalisten cn professoren in de Staathuishoudkunde schijnen het nadeelig Kapitaalsaldo van ettelijke „miliioenen" ge rust te kunnen uitschakelen en rekenen ze ker op de toekomstige Non-kapitalistische Maatschappij met haar rentelooze etaats- leening en en dergelijke fraaiigheden meer. Met dank voor de plaatsing, Uw dw. Dr., FEL. DRIESSEN. Dir. der Leiilsche Katoenmij. Wat het eerste betreft, in de keuken van de „Maasbode" zijn wij niet thuis, dus daarover het stilzwijgen, en wat het tweede betreft, ieder weet toch, wat de kapitaal- dienst beteekent, zoolang rente en aflossing op tijd worden betaald, gelijk hier natuur lijk het geval ia. Red. „L.D." Verstrekking van electriciteit. Volgens een bericht in uw No. van 1 Aug. j.l. zou het batig saldo van het electrici- teltebedrijf te Leiden over 1924 bedragen ruim 213 duizend gulden. Gezien dit gunstige resultaat rijst de vraag bij een bewoner van den Rhyngeester- itraatweg voorbij de R.-K. kerk, of nu niet kan worden overgegaan tot verstrekking van electriciteit aan de bewoners van dien Straatweg tot aan de Kanaalbrug. Waar steeds meer woningen worden ge bouwd aan dien weg en een vrij groot com plex zich bevindt ter plaatse van het oude dorp eveneens aan dien weg gelegen, lijkt het niet twijfelachtig of de kosten van door trekking van den kabel van de R.-K. kerk tot aan de Kanaalbrug, (waarmede bij den tegenwoordigen kabelprijs toch niet zoo n belangrijk bedrag zal gemoeid zijn) zouden spoedig gedekt zijn door het verbruik van electriciteit. Hierdoor zou stellig aan het verlangen »an zeer velen worden voldaan. Een bewoner van den Rhysgeesterstraatweg. De kermis is afgeschaft. Leve de kermis! Ik ben niet blind voor de goede zaken door anderen tot stand ge bracht. Aan de afschaffing van de kermis heb ik niet mee kunnen helpen. Hulde aan hen die dat wel hebben gedaan. Waarom de kermis nu weder terugkeert weet ik niet. Een puzzle voor puzzlelaars. Leiden wordt toch christelijk bestuurd? Kan voor het Dorus Rijkers-fonds alles door den bengel? Ik gun mijn sladsgenooten, speciaal de jeugd (nog wel in Augustus) wel iets betera dan wat het Schuttersveld geven kan. Leiden, 8 Augustus 1925 Wilt U bovenstaand stukje in Uw geëerd blad opnemen? Bij voorbaat dank. M. DUBBELDEMAN. Briand te Londen Mosoel. Briand komt heden tc Londen aan, gelijk gemeld. Do diplomatieke modewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat niet enkel Baldwin zelf, maar ook het geheele kabinet in Londen zal blijven, en dat Don derdag a.a. een Kabinetsraad zal worden gehouden. Dit spruit voort uit het feit, dat de eerste minister wenscht, onmiddellijk na zijn qn- derhoud met Briand, zijn medemmisters daarvan de resultaten mee te deelen. Men gelooft dat tegelijk met de Franschen &ok de Belgische jurist Robin, ecrste-secre- tans en adviseur van minister Vandcrvelde te Londen aanwezig zal zijn, en dat Robin een belangrijk aandeel zal bekben in de be sprekingen. Naar men weet ia Robin een overtuigd voorstander van den Volkenbond. Dit hangt weer samen met de bepalingen van het plan voor de vredesovereenkomst, 't welk van Belgicche kant naar Londen werd gestuurd. Officieele Engelsche kringen betoogen, dat de Engelsche cn do Turksche regeering bei de beloofd hebben .do uitspraak van den Vol kenbond te aanvaarden, die op de conclu sies der commissie inzake Mosoel gegrond 2al zijn. De uitspraak zal vermoedelijk in September plaats hebben. Tumuli in den Rijksdag >- /"*- Zeigner krijgt gratie. Zaterdag is het in dep Rijksdag weer ten bende geweest. Voorzitter Loebe deelde töcn hij om kwart over tien de zitting opende, mede, dat de meerderheidspartijen een voorstel hadden ingediend, zeggend dat de spreektijd voor elke partij op vier uur zou worden bepaald. De sociaal-democraten verlangden een spreektijd van twintig uur, de democraten een spreektijd van acht uur. Na een zeer bewogen debat werd het voorstel der meerderheidspartijen aangeno men. Met de oppositie stemden enkele af gevaardigden van het Centrum tegen. Als Loebe het resultaat van de stemming bekend maakt schelden en protesteeren de afgevaardigden van "links gedurende ver scheidene minuten. De mededeeling van Lcebe lokte ccn storm van pretesten uit niet alleen van de communisten maar ook van de sociaal-demo craten en de democraten. De sociaal-demo craat Hermann MuHer en de communist Stoecker bestreden hot voorstel dat vervol gens door dr. Scholz van de Duitsche volks partij word verdedigd. Daarna nam de rijkskanselier het woord. Als hij op het spreekgestoelte verschijnt trachten de socïaal-democratcn en de com munisten hem het spreken onmogelijk te maken. Loebe moet onafgebroken de com munisten tot de orde roepen. Als Loebe eindelijk dreigt de ergste rustverstoorders aan de deur te zetten wordt het rustiger. Luther brengt eerst hulde aan den Rijks dag die in den laatsten tijd zooveel be langrijken wetgevenden ai-beid heeft weten to verrichten. Deze nieuwe wetten zullen de basis voer de hervorming van het Duit sche bedrijfsleven zijn. Het is onmogelijk thans reeds een tariefsysteem te bepalen dat gcruimen tijd voor Duitschland zal kun nen dienen. De tariefnovelle die thans aan het Huis wordt voorgelegd heeft dus veeleer een voorloopig karakter Het is echter noodzakelijk deze novelle 'terstond aan te nemen daar dit het einde zal beteekencn van de in oorlogstijd uitgevaardigde invoer en uitvoerverboden. Bovendien is het voor het voeren van economische onderhandelin gen met buitenlandsche staten gewenscht dat eerst het tariefontwerp -wordt aanvaard. Duitschland moet^verlost worden van het steeds dreigende gevaar van een passieve "handelsbalans. Als spreker dc landbouwtarieven wil toe lichten, ontstaat weer onbeschrijfelijk ru moer in het Huis, rumoer dat voortduurt tot de rijkskanselier bet spreekgestoelte weer verlaat Voortdurend moet Loebe de weerspannige afgevaardigden tot de orde roepen. Het tumult stijgt ten top als Lu ther over 't eventucele stijgen der: prijzen spreekt. Om te kunnen (even, zegt de rijks kanselier, moet dc bevolking in de eerste plaats arbeid hebben. Schaam u, roept men op de communistische banken. Locoe vraagt, die deze interruptie gemaakt heeft, maar geen der communisten bekent. Mijne heeien. zegt Luther daarop neg, het Duitsche volk is werkelijk beklagens waardig. Onbeschrijfelijk tumult. De com munisten schelden en tieren, ballen hun vuisten, verlaten hun plaatsen en omringen de» spreker. Loebe verlangt dat de afge vaardigden naar hun zitplaatsen zullen terugkeeren maar niemand let meer óp zijn woorden. Dan dreigt hij een paar afgevaardigden uit de zaal te verwijderen en als de rust nog niet wordt hersteld wacht hij een paar oogenblikkcn om dan plotseling luid en dui delijk te roepen: nu is het genoeg. Op de rechterzijde roept iemand: gooi ze er uit. Deze interruptie ontketent nieuw rumoer yaB links. Loebe slaagt er in de gemoederen tot be daren te brengen en de rijkskanselier kan zijn rede ten einde voeren. Als hij het spreekgestoelte verlaat juichen do afge vaardigden der meerderheidspartijen hem toe, terwijl de linkerzijde fluit en protes teert. Zeigner, de voormalige soc.-dem. Saksi sche minister-president heeft gratie gekre gen na de helft van rijn straf te hebben geboet. Hij zal 29 dezer in vrijheid worden gesteld. De strijd In Marokko en Syrië De stakende bankbeambten UK Marokko blijven communiqués afko men, sprekende van vorderingen der Fran- sche troepen Eenig definitief resultaat laat echter nog altijd op zich wachten. Do onzekerheid blijft trouwens groot. Naar aanleiding van het feit, dat de „Matin" de juistheid van zijn bericht over den inhoud dor aan Abd ei Krim aangebo den vredesvoorwaarden handhaaft, heeft hel ministerie van buitenlandsche zaken opnieuw een tegenspraak doen verschijnen, waarin gezegd wordt, dat de z.g. afgezanten van Abd et Krim slechts verdachte perso nen waren, die van Primo de Rivera geld wilden afpersen. Primo heeft geweigerd deze vredesvoor waarden voor Abd el ï£rim aan deze perso nen te overhandigen, zoodat deze nog geen kennis daarvan heeft. A In Syrië rijn hulptroepen naar de be dreigde plaatsen gezonden en de Druscn zouden nu halt hebban moeten maten. Twaalfhonderd man versterkingen zijn in de afgeloopea week te Beyrouth aangeko men, waar onder vijfhonderd, die oorspron kelijk voor Marokko waren bestemd. Te Soeeida is door de robetien hel gouverne mentsgebouw m brand gestoken, terwijl meerdere huizen van vreemdelingen zijn geplunderd. Men gelooft, dat de citadel vol doende wafer en munitie bezit, om aan de belegering weerstand te kunnen bieden, tot dat ontzet zal zijn opgedaagd. Tegen Engeland wordt van enkele zijde dé beschuldiging gericht de Drusen te heb ben opgezet, doch dit is door niets beves tigd. o S Te Parijs i9 het congres van de Federa tion Confederóe de la Finance gehouden. Ook afgevaardigden van de Katholieke en onafhankelijke vakvereenigingen waren aanwezig. De order tot algemccne slaking zal niet worden uitgevaardigd. Hel congres zal even wel een nationaal comité- benoemen, dat opdracht heeft de beweging in de provincie meer intensief te doen zijn. De besprekin gen met de regeering duren voort. Men hoopt in den loop van deze week tot een schikking Ie komen Te Parijs steeg het aantal slokers lot 20.000. De kelencommissie. Er is een kabinetsraad gehouden, waarin de kwestie behandeld is van de samenstel ling der enquêtecommissie in de steenkool- nijverheid. Eerst is gesproken over de. sa menstelling der commissie, daarna over de vraagstukken, die aan de commissie zullen worden voorgelegd. Ofschoon er geen be paalde mededeelingen over de bijeenkomst zijn verstrekt, wordt aangenomen, dat dc commissie uil ten hoogste vijf personen zal bestaan. Aanvankelijk dacht men een jurist als voorzitter aan te wijzen, doch thans voelt men meer voor een voorzitter, die uit de zakenwereld is. De onderwerpen der en quête zijn nog niet vastgesteld, daar hier over eerst de mijneigenaars en de mijnwer kers dienen te worden geraadpleegd. Het staat echter al vast, dat de commis sie vérstrekkende bevoegdheden krijgt en dal zij zich bezig kan houden met eiken kant van het vraagstuk, zelfs met het over wegen van een unificatie of een nationali satie der mijnbedrijven. Scheuring in het Vakverbond. De zeeliedenbonden zijn uit het algemeen vakverbond getreden, wijl zij het sectaris- mo en onverdraagzaamheid verweten. Het gerucht gaat, dat andere vakvereenigingen zullen volgen. Leve de moordenaars. Uit Belgrado wordt gemeld: Dc bond van Zuid-Slavische nationalisten heeft besloten, te Scrajcwo een gedenkteeken op te richten ter ecrê van de daders van den aanslag op den Oostenrijkschen troonopvolger. Dit gedenkteeken zal het volgend jaar op 28 Juni, den dag waarop de aanslag 12 jaar geleden werd uitgevoerd, plechtig worden ingewijd. Het is wel een kras staaltje van ultra- na tionalismel Hongerstaking. De communisten, die in de centrale ge vangenis zijrt ondergebracht zijn, naar zij beweren, wegens slechte behandeling, een hongerstaking begonnen. De officier van justitie heeft een onderzoek gelast De optantenkwestie. De regeering heeft alle in Polen verschij nende Duitsche bladen, die de rede van Stresemann over de optanten opnamen, ver boden. i De Poolse he minister van buitenlandsche zaken ad interim heeft in een interview in- tusschen het Poolsche optreden veidedigd en dit geheel in overeenstemming genoemd met de getroffen regeling met Duitschland. De Poolsche regeering heeft don Duitschers alle mogelijke faciliteiten verleend, etc. ver zekerde hij. Ds staking aan de Engelse lie leoatre. Over deze staking wordt nog gemeld, dat zij meer dan 100 leden van het personeel omvat, waaronder ecnige commiezen. De studenten posten" voor het gezantschap, om het personeel te beletten de legatie bin nen of buiten te gaan. Alle stakers krijgen van dc studenten een maand loon. Het ge zantschap hoopt, dat de zaak spoedig gere geld zal zijn. doch bel Chineesche departe ment van buitenlandsche zaken heeft tot nog toe niets gedaan. Een vliegtuig waarin twee aviateurs za ten, is bij hot vliegkamp van Cazaux in Frankrijk gevallen Het benzine-reservoir vatte vlam. De piloot verbrandde en de ser geant-waarnemer werd in zeer ernsiigen toestand ntaar hel hospitaal gebracht. Toen kinderen van de vacanliekolonie van Wattralos bij Roubaix te Boulogne in zee baadde, women plotseling ruim twintig door eon vloedgolf meegesleurd. Een vier tal priesters wieten met groote moeite en 10 te rédden. Vermoedelijk zijn er 1113 om gekomen (8 lijkjes spoelden reeds aan). Men is daarvan niet geheel zeker daar bij hel ongeluk een wilde paniek onder de kinderen ontstond ea een aantal van hen tal de duinen vluchtte, waar ze mei veel moeite werden teruggevonden. De Deensche staatsraad, Hanssen pas seerde, vergezeld van zijn eebtgenoote, met den trein uk Parijs, het station Luik. De trein had in Luik eon oponthoud van 40 minuten en mevrouw Hanssen verwijderde zich even, terwijl zij haar echtgenoot eeu taschje met een waarde van driehonderd- vijftig duizend francs aan juweclen in be waring gal. Daar het wat lang duurde voor dat mevrouw terugkwam, liep haar echtge noot haar een eindwoegs tegemoet. Hij Kei bel taschje zoolang in don coupé liggen. Toen het echtpaar terugkwam, bleek het be wuste taschje met zijn kostbaren inhoud verdwenen te zijn. Op het traject Luik— Herbestihal werd de geheele trein nauwkeu rig doorzocht, doch zonder resultaat. Het gestolen taschje bevatte een paarlencoMlev, een platina armband met kostbare steenen bezet, een massiel gouden armband, een met briHanten bezetten hanger en twee pbc- tina broches, De 38-jarige mecanicien Oh. Mayer beeft in aan vlaag van woede eerst zijn vrouw en daarna zich zelf doodgeschoten, De oor zaak is gelegen in hel feit, dat de man zijn vtouw er van verdacht overspel te hebben gespeeld. Hij zocht daarna zijn vrouw op, die te Neuves-MadsoDs vertoefde, waarna zich hel drama afspeelde. Drie kinderen blijven eimrzorgd achter. In de Amcrikaansche staatsgevangenis te San Quentin, hebben gevangenen, die we gens moord veroordeeld zijn, een orkest ge vormd, beslaande uit tien man. Ondanks de verlogen van den sheriff heeft eene uil 1000 personen bestaande me nigte den neger Walter Mitchell uit de ge vangenis te Excelsior Springs in Missouri gehaald en aan een boom opgehangen, om dat hij een blank meisje van 18 jaren had aangerand. Een treinovervaL LONDEN, 10 Aug. (V. D.). Uit Simlg wordt geseind, dat een bende gewapendg roovere tusschen Kakari en Alumnagar na bij Lucknow een passagierstrein heeft aaq, f gehouden. De roovers beroofden onder be, dreiging met revolvers alle passagiers en braken de geldkist van den trein open. Daar, na brachten zij den trein weer in beweging en ontsnapten. Er zijn drie personen gedood, Het veiligheidspact. PARUS, 30 Aug. (Havas). In verband met het Duitsche veilighcidspact herinnert de ,,1'Oeuvre'' er aan, dat Briand en Cham berlain den 8sten Juni beide verklaart heb ben, dat de Duitsche reserves ontoelaat baar waren en dat het dus niet mogelijk is te gelooven dat het Engelsche kabinet hier omtrent van meening is Teranderd. PARIJS, 30 Aug. (Havas). De „Petit Parisïen" verneemt uit BerlijnOp do Duitsch-Russische conferentie) die in de eerste helft van Juni gehouden is, is een toevoegsel aan het verdrag van Kappalo opgemaakt, waarin de voorwaarden zijo vastgestajd voor diplomatieke samenwer king tusschen Duitschland en Rusland in het geval Duitschland tot den Volkenbond toetreedt en bet garatitie-paet onderteekent. De socialisten tegen Painlevé. PARUS, 0 Aug. (Belg. Tel. Ag.). Dc socia listische federaties kwamen in de verschil lende dcpartemeneln in congres bijeen en volgens de ontvangen inlichtingen werd over het algemeen het deelnemen aan de ■regcering afgekeurd, terwijl molies werden aangenomen, waarin de regeering-Painlevé wordt gelaakt. Het congres te Puy de Dome wraakte dc houding van Jen sockalisli- sehen afgevaardigde Varanna wegens het aannemen van lunctics, die niet vereenig- baar zijn met zijn lidmaatschap der partij, hem uilnoodigend te kiezen tusschen zijn regeeringspost in Indo-China en zijn man daat, dat hij van de partij, ontving. De Engelsche Textielnijverheid. LONDEN, 9 Aug. (Reuter). Op een te Bradford gehouden vergadering van werk gevers en werknemers in de wol- en tex tielnijverheid werd overeengekomen het ge schil te onderwerpen aan een door den mi nister van aiheid benoemd hof van onder zoek. Overeenstemming ten aanzien van een onmiddellijk hervallen van den aibeid werd echter niet bereikt. Uit China. PEKING, 9 Aug. (Reuter). Officieus wordt verklaard, dat China 11 dezer een uilnoo- diging tot de mogendheden zal richten om deel te nemen aan de 15 October te Peking te houden douane-conferentie. De studenten besloten le trachten alle Chineczcn, die te Peking in dienst van buitenlanders zijn, lot staking over te halen. PEKING, 9 Aug. (Reuter) Meer dan twee honderd geëmployeerden der Britsehe legatie waaronder die, welke voor de elect rise he verlichting van bet gebouw moeten zorgen, zijn 'kan, ju slaking gegaan. Hel stakings- comité verklaart, dat het wenacheliik is, dal de Britsehe zaakgelastigde en de Britsehe regeering de WTange vruchten hunner poli tiek in China plukken en dal de pat riot ti- schce gevoelens der bevolking wakker wor den geschud. Bryan's erfenis. MIAMI FLORIDA, 9 Aug. (Reuter) Dc na gelaten eigendommen van den vroeger en oe- rooccratischen leider Bryan, vertegenwoor digen een waarde van een hall milliotn dollar. Bij testamentaire beschcikking komt hiervan tachtig procent aan zijn weduwe en verdere familieleden, terwijl (Je overige twintig procent moeten wonden verdeeld tusschen verschillende kerken. De Kn-Klnx-Klan. WASHINGTON, 9 Aug. (Reuter). De Ku- Klux-Klan heeft gisteren le Washington een groote parade georganiseerd, waaraan der tigduizend personen, waaronder vele vrou wen, deelnamen. Een groote menigte was uitgeioopen, om het schouwspel in de grootste stilte gade te slaan. Er hadden geen wanordelijkheden plaats. Maskers werden niet' gebruikt.. Mijn-ongeval. LONDEN, 9 Aug. (Reuter). Viji personen zijn gedood en oen aantal anderen gewond door een ontploffing in dc Wallseod steen kolenmijn in Northumberland Vnlcanische uitbarstingen. NEW-YORK, (Reuter). Berichten uit Ma nagua maken melding van hevige vulcani se lie uitbarstingen op bet eiland Ometepe in het Nicaragua-mc-car. Het te velde slaand go- was in den omtrek wordt door de vallende asch vernield. Aardbeving KONSTANTINOPEL, 9 Aug. (V. D.). Een ernstige aardbeving wordt gemeld uil bet Vilayet van Smyrna Een dorp werd geheel weggevaagd, terwijl andere dorpen groote schade leden. Hoewel het aantal gewonden- grooi is, schijnen er geen menschenlevens le betreuren te zijn. Twee bergbeklimmers omgekomen. CHAMONIX, 10 Aug. (V. D Twee berg beklimmers werden op den Mont Blanc overvallen door een storm. Twee dagen en een nacht-hebben zij aan de vreeselijksle ontberingen bloot gestaam, waaraan zij bei den zijn overleden. Ir De „Pnns Hendrik" teruggekeerd. j Zaterdagmiddag is het Instruetievaartoig „Prins Hendrik-' van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart van zijn tocht naar dq groote Duitsche Rijnhavens te Arnhem te ruggekeerd. Den voiigeo ochtend vroeg was de „Prins Hendrik" van Dusseldorf vertrokken. Vrijdagmiddag werd aangelegd aan dep steiger van de scheepswerf van de Gute- boffnungs Hotte te Walsum, een in 192Q voor den aanbouw van Rijnaken gebouwde en zeer modern ingerichte werf. In den vooravond bereikte de „Prins Hendrik' Wee el, waar bet gezelschap in afwezigheid van den burgemeester ontvan» gen werd door den BauratKochs. Na e©at wandeling door de haven en een bezoek aan het Stadhuis en de Willibrordkerk, wera een door het gemeentebestuur aangeboden maaltijd gebruikt, waaraan ook de wethou ders cn alle raadsleden de rstad aanzaten. Gedurende het laatste gedeelte van de reis werd den deelnemers Zaterdagmiddag aan boord een eenvoudigen maaltijd aange boden. De Voorzitter van bet Onderwijs fonds. de heer-G. de Jong, vond hierbij ge legenheid een overzicht te geven van het geen gedurende den "tocht was waargeno men. Hij sprak als zijn mecning uit, dat de reis veel nuttigs voor het onderwijs op de Binnenvaartscholen heeft opgeleverd en dat zij aanleiding zal zijn tot meer waardee ring voor de schippers. Met betrekking tot het doel van den tocht, het beoordeelen van de mogelijkheid van het overbrengen van ccn deel der Zui- derzee vissch era, die tengevolge van de droogmaking der Zuiderzee werkloos worden, b'j de Rijnvaart, zeide hij,- dat het goed zal zijn niet over haast conclusies te trekken, doch ernstig te overleggen cf er op deze wijze wat vook de Zuiderzeevisschers kan worden gedaan^ Daarbij moeten wij het vraagstuk zien als een nationale zaak De heer Ter Haar, een der leden van het Centraal Comité tot Steun verleening aan Zuiderzeevisschers, verklaarde, dat hetgeen hij en de andere leden gezien hebben, mees is, dan zij verwacht hadden. „Onze blik aldus spr. is verbreed. Wij zullen aan hei Comité verslag uitbrengen en ik geloof wel, dat Cf voor'ons een kans in <deze richting bestaat." Het Instructievaartuig „Prins Hendrik"), dot dezer dagen te Amsterdam zal terug keeren, Wl 17 dezer met leerlingen van de Binnenvaartschool te Harderwijk voor een practischen oefentocht vertrekken. Een gemeente-ontvanger voortvluchtig. Sinds Vrijdag j.L is uit de gemeente Har- melen de gemeenteontvanger van deze plaats, de heer J. van Dienst, verdwenen. Vrijdagnacht hebben de burgemeester, do heer T. Eisen en de politie alle hotels vaa Utrecht afgezocht om hem te vinden, daar bekend was, dat hij zich daarheen had be geven. Het onderzoek leverde echter gcetS resultaat op. Zaterdagmorgen ont-ving de burgemees ter van den voortvluchtigen gemeenteont vanger een schrijven uit Rotterdam, waar in hij schreef, dat hij zelfmoord zoo plegen, omdat hij »ch in moeilijkheden bevond. Hg had gespeculeerd en om te dekken, had hij óch vergrepen aan de gemeentekas. Nadien is gebleken, dat hij van het de posito, dat de gemeente bij een bank heeft, en waarvan de ontvanger alleen gelden koa afnemen inet machtiging van den burge meester, een bedrag van f 12.000 heeft op genomen, door middel van een valsche machtiging met valsche handteekening van den burgemeester. Met dit bedrag is hij er vermoedelijk van door' gegaan en in ver band met de valsche handteekening wordt betwijfeld, of zijn verbaal van zelfmoord wel geloofwaardig is. ZZn signalement is naar binnen en bui tenland verspreid en de burgemeester van Harmeien heeft zijn aanhouding verzocht. De gemeente tal vermoedelijk geen schade lijden. Een orkaan boven Zuid-WesL N.-3iabant In den afgeloopen nacht heeft zich boven Zuid-Westelijk Noord-Brabant een hevig onweder ontlast, dat op sommige plaatsen in een orkaan overging, gepaard gaand? met heyigen "hagelslag. Volgens hedenmorgen door uns uit Roo sendaal ontvangen berichten, kwam "'ster- avond tegen 10 uur uit de richting van Ber-» gen-op-Zoom een onweder opzetten. Nu en dan flitsten bliksemstralen in westelijke richting door het luchtruim; donderslagen wcrdei* nog niet gehoord. Langzamerhand naderde het onweder en tegen 12 uur he dennacht leek het of de hemel voortdurend in vuurgloed stond. De donderslagen volg-> den onmiddellijk óp de bliksemflitsen. Na een angstwekkende stilte was het gedonder losgebarsten en toen het onweder woedde, brak tegelijkertijd een wervelstorm los ge paard gaande met hevigen hagelslag. Het onweder zette zich voort in noord-oostelijke richting Groote hagelsteenen, men zegt zelfs als kippeneieren zoo groot, sloegen met kracht in en om Roosendaal ter aarde neer. De schade, die weid aangericht, is buiten- gewoon groot. Honderdduizenden venster-» ruilen zijn vernield, ongeveer 900 straat lantaarns zijn defect geraakt, zoodat heden avond de straatverlichting sleehl3 in zeeC beperkte mate en alleen op de drukste pan-1 ten in orde zal kunnen zijn gemaakt, broeikassen werden vended, de overdekking, die van glas is vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2