No. 20065. MAANDAG 10 AUGUSTUS Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. INGEZONDEN. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NTIEN: 30 Cts. per regeL Bij regelabonnement belangrijk lageren pri]a Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers, voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507 Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week jf 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18, Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE ViSCHVERKOOP. Aan d°n gemeentelijken visch winkel, (Vischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.10f 0.18, SCHOL a f 0.12—f 0.24 per pond. AUG. L. RE1MERINGER, Weth. lo.Burgemeester. Leiden, 10 Augustus 1925. 1910 Dorus Rijker's Feestpark. Het Dorus Rijker's fonds. ls het noodig Om het bij onze lezers en lezeressen nog te introduceeren Het fonds, dat maatschappe lijke hulp verstrekt aan de helden in storm gevaar, gelijk de reclameplaat van het fonds Jiet aanduidt, de werkelijke helden ter zee, die met gevaar voor eigen leven schipbreu kelingen redden uit hun benarde positie, wanneer die helden steun noodig hebben? We meenen het overbodig. Doel en zin van dit sympathieke fonds zijn hier in Leiden, meenen we, voldoende bekend, mede door de revue van Ter Hall, welke heer voorzitter is van bet fonds, dat zijn naam heeft ontleend aan den primus inter pares dezer menschen- redders, Dorus Rijkers, thans 79 jaar oud. Zoo er ooit reden was voor regeerings- 8leun, dan zou het o. i. wel zijn voor deze stoere mannen, die na de redding een paar dagen worden gevierd om dan in 'de vergetel heid terug te vallen. Maar zoover zijn we nog niet en daarom is het een verdienstelijk werk van particulier initiatief, om te zorgen, dat deze redders op hun ouden dag geen kom mer en gebrek lijden. De regeering doet wel iets, zij geeft f 500Ó per jaar als aanvullende ondersteuning, doch daarmee is alles gezegd. Het hoofdwerk is voor het Dorus Rijkers' fonds. Ongeveer een 100 menschen worden thans uit dit fonds geholpen met f4 per week. Ruim f 20.000 is er dus noodig per jaar. Om „er te zijn" zou een stamkapitaal noodig zijn van f 200.000, doch dit kapitaal bedraagt slechts ongeveer de helft. Naast' de 10.000 rente moet er per jaar daarom f 10.000 wor den verkregen uit giften en langs andefe we gen. Een van die wegen is de exploitatie van een feestpark, gelijk nu hier te Leiden Zater dag j.l. is geopend tot en met Zaterdag a.s. Tegen een kleine enteée kan men daar ge nieten van allerlei. Die kleine enlrée is van het fonds, evenals de pachtsom der vermake lijkheden. Uit deze baten moet' na aftrek der kosten, die niet mogen worden onderschat, het voordeelig saldo worden verkregen. Laten de Leidenaren zorgen, dat dit saldo zich mag laten zien. Te Rotterdam is f 5000 overge bleven. Na Leiden, komt Veendarrt en dan wellicht Heemstede. Voor degenen, die eens uit willen, is het feestpark een pracht-gelegcnheid. En door hun gaan, helpen zij mede aan een goed en edel doel Het bestuur heeft van de autoriteiten aUe medewerking, die het verdient Voor handha ving van goede zeden en orde zal n.l. streng worden gewaakt. Daarom zijn controleurs aanwezig en heeft de politie er een eigen tent. Kinderen hebben na 's avonds zes uur zónder geleide geen toegang. - Wat er op het' voor zulke gelegenheden zoo gunstig gelegen Schuttersveld alzoo te vinden is? We hebben onder leiding van den secretairs-penningmeester van 't fonds, den lieer P. J. Jager, uit den Haag, eens een rondgang gemaakt en willen, na te hebben vermeld, dat het park onder leiding slaat van den heer Vermolen, hoofdbestuurslid der Kermisvakvereeniging Ons Belang, in 't kort een opsomming geven. Op het Schuttersveld slaan o.a. een Champignonbaan, waar men moet probeeren om op paddenstoel-zetels te blijven zetelen, als de baan in beweging komt. Daarnevens is op dit gebied het baken de vroolijke rad en o.i. kan men er ook bij onder brengen Hommerson's Shimmy-huis, waar alles in beweging is, de bezoekers dwingende om te „shimmy-en", lot groot ver maak der toeschouwers en de bekende cake- ,walk. Dan willen we overgaan tot de draai molens. Men vindt er het oude type, maar daarnevens een fietsenmolen en een pony- baan, waar de kinderen zelf echte pony's kunnen mennen. Om te zweven zijn er lucht- schommels, een Deensche hoogvaartbaan en .een 18 M. hooge zweefmolen, benevens een rodelbaan. Voorts vindt men er: een dans tent, een paradetent, schiettent, een dwaal tuin, een panopticum (goed verzorgd), werp- tenlen, poffertjeskraam, oliebollen tenten, Stuvé's Nougatkraam, koekkraam van Japie zoDder rikketik, kop van Jut en de attribu ten, die als van zelf bij zoo'n feestpark be- hooren. En ten slotte: hot wondermensch Frans Peters, 24 jaar oud, wegende 428 pond, ter wijl hij volgens prof. Winkler uit Utrecht fiog zal groeien met een 25 a 30 pond per iaar tot pl.m. 600 pond. Zijn omvang is 1.54, jSijn lengte 1.56, zijn bovenarm is 65 c.M. Jlk, zlja been boven de knie 95 c«M. Hij is vïod gezond en eet normaal. Hij is uit nor male ouders geboren, en is nog 17 pond zwaarder dan zijn 3 broers tesamen. En naast het amusement zijn er eenige wonderdieren te aanschouwen benevens een paar fraaie slangen, enz. Kortom een bonte verscheidenheid, waar bij natuurlijk een ververschingstent met mu ziek niet mocht ontbreken. Aan den Rijnsburgersingel, waar de in gang is, wijst de verlichte poort, vervaardigd door het atelier Schröder, te Hitlegereborg, vanzelf den weg. Het was er- Zaterdag al vrij druk. Ook de rondtocht van Werkmans Wilskracht door de stad had veel bekijks en was een prachtige reclame voor het goede doel. Mej. G. A. Krijnen en de heer J. C. Verstelle alhier zijn te 's-Gravenhage ge slaagd voor het examen hoofdakte, Op de bakkerijtenloonslelling. gehouden van 16 A-ug. te Parijs, werd bekroond een inzending luxe-brood van onzen plaatsge noot, de,n heer J. Wanninkhof. Naar wij vernemen hopen onze stad- genooten P. v. d. Klaauw en P. Eduard, resp. 14 eri 17 Aug. den dag te herdenken, dat zij vóór 25 jaar bij de. firma Tieleman en Dros als keukenknechts in dienst traden. Het prachtige zomerweer heeft gisteren heel wat menschen naar builen gedreven. Ook enkele clubtochlen hadden plaats, w.o. van de Leidsche Groningers naar Wasse- naarsche Slag. - Er is gisteren door velen oprecht genoten. Door de politie le Amsterdam is naar hier getransporteerd zekere S., wiens aan houding was verzocht wegens verduistering van pl.m. f50. Zaterdagmorgen is de 80-jarige wed. de J. aan den Nieuwe-Rijn door een auto, be stuurd door de V. aangereden. Zij werd naar het St. Elisabethsgeslicht gebracht, waar ge constateerd werd, dat zij geen ernstig letsel I bekwam, De draai-inrichting van de brug Noord- eindspleinHaagweg was vanmorgen voor I ,de zoo vee 1ste maal eens weer defect. Het gevolg was dat hel verkeer te water onge veer drie kwartier stil lag. Hoe lang zal het nu goed gaan. Wij hebben weinig hoop meer. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van 2 lot en met 8 Aug. opge nomen 174 volwassen personen en 6 kin deren; totaal 180 personen. Gistermiddag is in de Sclie- veningsche Boschjes een met een paard be spannen tentwagen, om den hoek van den Dwarsweg en dén Cremerweg, omgevallen. Van de inzittenden werden er drie licht ge wond ;een oude heer van 76 jaarr echter be kwam zware verwondingen. Op "de fabriek van dc ven- nootschap der N. V. Pletterij v.h. L. I. Ent hoven Cie. te Delft was het Zaterdag feest, niet alleen omdat de fabriek 100 jaar beslaat, maar bovenal omdat de^heer M. D. Entihoven na een afwezigheid Van bijna twee jaar op de fabriek terugkeerde. Onder zijn leiding werd gedurende dien tijd te As- si ënto (Curasao) voor de Bataafsche Petro- leum-Mij. oen tankpark gebouwd, het groot ste ter wereld. Daar zijn lot nu toe 130 tanks verrezen. - j De heer Enthoven werd omstreeks 11 uur in de fraai met bloemen versierde di rectiekamer ontvangen. I Het personeel verzamelde zich inlusschcii bij een groote in aanbouw zijnde pelroleum- tank, waarop de driekleur wapperde, en in welks nabijheid een podium was opgesteld. De heer.Enthoven werd welkom gehee- ten door ir. F. W. C. G. Sfolk. Hierna sprak de bedrijfsingenieur de heer J. van den Berg en vervolgens de heer A. E. Smeehuizen. Nog werd gesproken door de he eren Vroom, Oosterlhof en Vroon, namens het personeel hunner afdeeling. Ten slotte werd namens het pereoneol bij monde van den heer A. Mieset, een fraai tegentableau aan geboden, dat vervaardigd zat worden in de fabriek De Porceleyne Fles te Delft. Het stelt voor de haven van Willemstad, op den voorgrond eenige pelroleumtanks van de Bataafsche. De "beide directeuren, de iheeren Lohmann en Enthoven, dankten het pereonel voor hun blijken van medeleven met de fabriek. Bloemen werden ontvangen van ver schillende handelsvennootschappen en fir ma's waaTmede de fabriek in relatie staat. Ook ontving de directie telegrammen uit binnen- en buitenland, houdende geluk-. wensdh met het 100-jarig bee taan der fa briek. Een brutale i n E> r a Ik tie Ilaariem. Zaterdagnacht werd ingebro-. ken in het kantoor van die American Petro leum Cy. aan de Friesche Varkensmarkt op óe terreinen van de Phoenix te Haarlem* Ongeveer halfzeven ontdekte een terrein-, knecht de inbraak. Voor de deur van het kantoor lag gereedschap. Een der vensters was uit den gevel genomen. De. brandkast was verdwenen, uit een stal had men oen paard gehaald en dit gespannen voor een platten wagen, die op het terrein en ook het eigendom van d^ A. P. C was. Daar ook een partij hooi wordt vermist, is de onder stelling, dat de brandkast bedolven is onder hooi op den wagen en dat men zoo de la ding aan de oogen van de voorbijgangers heeft onttrokken. De terreinknecht waarschuwde onmiddel lijk de politie, die met een groot aantal re chercheurs een uitgebreid onderzoek in stelde. Ontdekt werd, dat een automobiel- ketelwagen was opengebroken. Daaruit en van hel terrein, waar juist gebouwd wordt, hebben de inbrekers zich alle benoodigsie gereedschap verschaft, In de brandkast was een kleine f 1000. Daar de vertegenwoordi ger van de A. P. C. te Haarlem Vrijdagmor gen juist had afgerekend, was de buit niet groot, maar wat erger was voor het bedrijf, in de brandkast was de geheele administra tie geborgen. Van die daders is nog geen spoor gevonden. Verzekering dekt de scha de. Ér is gebruik gemaakt van de diensten van een politiehond van een particulier. Het is wel haast zeker, dat de dieven met handschoenen hebben gewerkt wamt vinger afdrukken op gereedschap en vensters zijn niet gevonden. Paard en wagen, waarmee de brandkast I vervoerd is, zijn in de Bannereteeg terugge- I vonden. Hierop zocht de recherche direct den omtrek zorgvuldig af. De inspecteur der recherche Zwart had het geluk in een schuurtje in den Waarderpolder de gesloten brandkast te vinden. De brandkast was nog ongeopend. De recherche vermoedde dat de i inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag wel zouden komen om de kast open ie breken- Rechercheurs stelden zioh in het schuurtje verdekt op. Tegen half één 's nachts naderden inder daad mei de grootste behoedzaamheid twee personen. Zoodra zij dicht genoeg genaderd waren, werden zij door de politiemannen overvallen. Een verwoede worsteling volg de. Een der verdachten, J. K., wonende in de Nassaustraat te Haarlem, had een revol ver in de hand, maar toen hij ook van ach- teren gegrepen werd, viel het wapen uit zijn hand in een Sloot bij de schuur. Hij werd ma hevig verzet ge arresteeerd en naar het bureau overgebracht. De andere verdachte maakte va® de verwarring gebruik om te vluchten, dadelijk werd hij door de recher che achtervolgd. Het weid een jacht door en over slooten. Recberoheurs gingen soms lot aan Mm kin docxr het water. Hoewel de man wist te ontsnappen, weet de politie wie hij is. Evenals K. is hij een oude bekende der politie. De brandkast was nog geheel onbescha digd en het geld, plm. f 1000, zoowel al3 de geheele administratie zijn dus behouden. Over de ontploffing te Ede wordt nog het volgende gemeld: In het lokaal, waarin de ontploffing plaats greep, werkten ongeveer 125 man. Het gla zen dak viel naar beneden en door de glas scherven werden nog velen getroffen. De kwetsuren waren niet van ernsbigen aard, zoodat de getroffenen niet naar hun woning vervoerd behoefden te worden. Ernstig ge wond zijn: R. van Leur, Wageningen, J. F. VVeyl, te Ede, en II. J. Koslermans, te Arn- lem waarvan de toestand naar omslandighe den redelijk is. Van Leur zal waarschijnlijk echter oen oog moeten missen. Direct le vensgevaar beslaat er niet De materieele schade, aangebracht aan gebouw cn machines, wordt berekend op ongeveer f 10.000. II e t 4-jarig dochtertje van den heer Van Dam, te Doetinchem had het ongeluk een gebroken glazen buisje in te slikken. Hel voorwerp bleef steken in den slokdarm. Het kind werd terstond naar Arnhem overgebracht. Maar daar achtte rjien voor operatief ingrijpen de overkomst van prof. Burger uit Amsterdam noodzake lijk. Deze wist het buisje met veel moedie le verwijderen. De toestand der kleine is naar omstandigheden redelijk. Te Lamswaarde (gemeente Hontenisse) is een werkman door den blik sem getroffen en gedood. Deonbewaakteoverwegen. In de nabijheid van Oss zijn verschillende onbewaakte overwegen, welke bij de be handeling van de Staatsbegrooting werd daarover in de Kamer ook geklaagd zeer gevaarlijk zijn voor passeerende motorrij tuigen en andere yoertuigen, omdat men de treinen, welke van de richting's-Her- togenbosch naderen, zeer slecht kan zien aankomen. Toen Zaterdagmiddag de trein, die het kantoorpersoneel der firma Jurgen* uit Oei naar Nijmegen vervoert, den onbewaakten overweg aan de Kortvoortsche straat te Oee naderde, kwam daar tegelijkertijd de heet M uit den Boioh per motorrijwiel aan. Doordat een hula het uitzicht ter plaatse belet, zag de heer M. den trein eerst op; bet laatste moment. Ofschoon hij uit alle macht remde, kon hij tooh niet tijdig genoeg stoppen en werd hij door den trein gegre pen. De ongelukkige werd ongeveer 20 me ter door den trein meegesleurd. Met ver brijzelde beenen werd de heer M., die va der is y&B Q kinderen, zwaar gewond opge nomen, ®et motorrijwiel wörtl geheel Setnie!(L De echtgenoote van den heer J. S. te Hardinxveld zat mot haar 6-jarig dochtertje op den berm van den Mcrwe- dijk, toen het meisje plotseling den druk bereden weg wilde overstekenzij weeff daarbij uit voor een auto, komende uit de richting Gorinchem, doch kwam daardoor terecht onder een vrachtauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. Het meisje werd overreden en op slag ge dood. Den bestuurder yan de vrachtauto, toebe- hoorende aan een groentehandelaar te Slceuwijk treft geen schuld. Valsche Egyptische Gou- vernements zegels. Naair wij vernemeh stelt de politie oen onderzoek in naar het vervaardigen van die valsche Egyptische Gouvernementszegels, welke door eenige cigaretbenfabrikanlen in ons land op doos jes cigaretlen van hun fabrikaat werden ge plakt, teneinde deze in Holland vervaardig de cigairetlen voor Egyptisohe import le doen doorgaan. De valsche zegels zijn „keurig" nage maakt en verloonen bijna geen afwijkingen van de echte zegels, welke door de Egypti sche regeering worden verelrekt, als garan tie voor cigaretlen, welke werkelijk in Egypte gefabriceerd zijn. Het bleek de politie al spoedig, dat de valsche zegels afkomstig waren van een drukker le Rotterdam, die er 10.000 ver vaardigde Van dion voorraad leverde hij de helft aain de cigarettenhandelaar H. C. C. K. te Amsllcrdam, die de zegeltjes gebruikte voor zijn Mozes Fezza cigaretlen, welke in opdracht van K. door een fabrikant te 's-IIertogenbosch vervaardigd werden. Om het publiek nog meer te misleiden, liet K. in navolging van werkelijke impor teurs, roode strookjes achterop de doosjes plakken, waarop vermeld stond, dat hij de alleen-vertegenwoordiger of „sole-agenl" was. De firma W. Pronk Go. tc Amsterdam, importeurs van de I. Jsmalum-cigaretlen, die genoemde K. met goed succes civiel- rechterlijk vervolgde, had thans in overleg met de Egyptische regeering de „alleen- vertegenwoordiger" ook strafrechterlijk aan geklaagd. De politie stelde eerst in de hoofdstad een uitgebreid onderzoek in naar de herkomst van de valsche zegels. Bij een sigarenwin kelier werden Mozes Fezza cigaretten in beslag genomen, welke als import verkocht werden. Een huiszoeking bij K. leverde echter .niets bijzonders op. Poes inde benauwdheid. We lezem in de „Meppeler Gi" uit Dwin- geloo: ,,'k Bin bliede Haarm, da'j dr. weeir bint", zei de vrouw op half fluisterendten toon, toen haar man de deur binnen kwam. ,,'k Bin bliede, da'j d'r weeir bint" en be vende van angst vervolgde zij:,,,'k gleuve, dat er 'n keeirel bij oons op de zolder is". „Dan za'k ics kieken", zei Harm en begaf zich naar het achterhuis. „Pas op jonge, veurzichtig an, 't kan wel i 'n inbreker en gauwdief wezen en dee iuu j bint tot alles in sloat en neet te verlrou- wen". Harm klom voorzichtig de ladder op naar boven en toen hij ter hoogte van den zolder was, zag hij daar in het halfduister geen ke rel, maar wel oen vreemd monster, dat zich al heen en weer scheen te rollen en soms met een sprong oen eind verder kwam, om dan opnieuw te rollen en allerlei grimassen te maken. Wat 't was, wist IlaTm niet di rect, maar daar 'l hem niet zoo erg gevaar lijk toe leek, besloot hij eens wat van nader bij toe te zien en bemerkte toen, dat het do kat was, maar in ©en zeer deerniswaardigen toestand. Zij scheen in een grooten kluwen hooi veranderd te zijn en Harm had heel wat moeite haar te verlossen van die hooi- pels. Hoe 't gekomen was: Vermoedelijk op de volgende wijze: De koe van Harm had op stal veel last van vliegen en daarom hing Harm een paar vliegenvangers naast zijn koe in den stal. Poes is met die dingen gaan spelen, net zoo lang tot ze naar beneden kwamen en zich om het poese-lichaam slingerden. Dood verlegen sprong de kat op het pas gewonnen hooi, in de hoop zich te kunnen bevrijden van de kleverige massa, maar nu werd het nog veel erger, want 't hooi kleef de natuurlijk aan de lijm vast en na eenig heen en weer rollen leek de poes wel één levende hooiberg. Ze slaagde er nog met moeite in, om van het hooi op den zolder te Bpringen en zal evenals de vrouw „wel bliede waest hebben, dat Haarm d'r weeir was", ,,'t Is nog baest offeloopen", zei de vrouw, „want now raus dat de koo ies over komen wezen in plaese van de katte, dee was vaeste deuir de zelden hen in de keuke terechte komen"» Te Nijega, hij Drachten had een droevig ongeluk plaats, meldt het „N. v. h. N." Een drietal arbeiders die tich achter den melkwagen bevonden en den tramweg zouden oversteken, kwamen te laat tot de ontdekking, dat uit de richting Leeuwarden een tram naderde. Twee wis ten zioh nog tijdig in veiligheid te stellen, de derde de 66-jarige A. Noodstra, wonen de te Nijenga, werd door de machine ge grepen en een tiental meters meegesleurd. In deerniswaardigen toestand werd de on- BINNENLAND. Jaarvergadering van den A. N<_<W. B. Eenige ongelukken met doodelijken afloop. Noodweer in Z. W. Noord-Brabant De gemeente-ontvanger yan Harmeien voortvluchtig. BUITENLAND. Groot rumoer in den Dnitschen Rijksdag. Briand's bezoek aan Londen. Kinder-ongelnk te Bolcgne-snr-Mer. gelukkige opgenomen. Tijdens het vervoer naar zijn woning, overleed de getroffene. De politie onderzoeat de zaak. De meubelmaker De V. te Leeuwarden, in wiens zaak de brand, die op 28 Juli j.l. in „die Tuinen" aldaar woed de, ontstond, is door de rechter-commissaria in het huis van bewaring verhoord, waarna hij in voorloopige hechtenis gesteld is. Twee doode n.Vr ij dagavond omstreeks 6 uur heeft er op de mijn Maurits te Luttcrade een instorting plaats gehad. Twee mijnwerkers werden onder het ge steente bedolven en konden eerst te onge veer 10 uur worden bevrijd. Beiden waren inlusschen overleden. Hot zijn zekére Marx uit Born en W. Cramers uit Grevenbicht, De eerste was gehuwd en vader van 4 kin deren, do tweede ongehuwd De mijnwerker Smeels, uit Elsloo, zat achter de slccncn opgesloten. Hij werd slechts licht gewond. In 10 dagen tijds zijn nu op de Limburg- sche staatsmijn 5 mijnwerkers gedood. Indeeling. Mevrouw P. (echtgenoot van een rijk huiseigenaar): Wist ik maar onder welk hoofd ik de kosten van mijn nieuwen hoed zou inschrijven, zoodat mijn man er niets van merktl Vriendin: Boek hem onder dakropara- tiesl- (Buiten verantwoordelijkheid der RedacüeJ* Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Het Zangersfeest Hooggeachte Redactie. Mag ik een opmerking maken naar aan leiding van Uw verslag „Zangersfeest, Ring Leiden"? en wel over de zinsnede: Het doet is toch ook niet de zang als hoogs kunst te beoefenen, maar meer in het bij zonder, om aan de gezelligheid, waaraan jonge menschen vooral in dorpen beh<. 'te hebben, te verbinden stichting en wijding. Men zou daaruit opmaken dat alleen in de steden de zang als hooge kunst beoefend wordt en in de dorpen; nou jahm. Als men echter de concoursen nagaat, zal men het tegenovergestelde bemerken, n.l. dat de dorpen met de eerste prijzen dikwijls gaan, terwijl de sladskoren zich met een 2de of 3de mogen vergenoegen; o.a. 1 t Leidsche concours: Sassenhcim en Voorhout le prijzen, Leidsche koren 2e en 3e prijzen. Concours Katwijk: Katwijksche koren de le prijzen. Concours Ede, verleden week: i des 2e afd. 12 koren; le prijzen alleen „Zwam- merdam" en „Koudekerks Gem. Koor", ler-« wijl de eere-prijs over 34 verecnigingcn be haald werd door.Zwammerdam. M'fi eere-saluul aan deze vereeniging! Ik wil nog opmerken dat zoo het ergens noodig is, stichting en wijding met de "ge zelligheid te verbinden, de sloden het het meest noodig hebben I Uw dw. C. v. d. KEUR Jr., Oude Vest 219, Leiden. (Wij hebben met waardeering over het Zangersfeest en over de uitvoering van on derscheiden nummers gewaagd en hebben allerminst willen doen uitkomendat de dorpen in de beoefening van den zang en de muziek zoo zeer bij de steden achter staan. Dat het doel met deze Zangvereni gingen niet is hooge kunst te beoefenen ge- tuigde immers de voorzitter in zijn openings^ speech zelf en dit is zeker ook waar. Huoge kunst wil nog al wat zeggen, die vindt men bij de meeste Liefhebberij-vereenigingen in de steden ook niet. Verslaggever.) K De Gemeantarekening. Geachte Redactie, Zoude het naar aanleiding van uw publi catie van de Gemeenterekening over 1924» zie uw blad van Vrijdag 7 Aug. 1925 geen overweging verdienen voor de afge« tobde stedelijke werklieden reeds nu deü zesurigen werkdag in te voeren? Ik vraag dit naar aanleiding van ,,Een' terugblik in 1976" in de „Maasbode" vad

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1