Fa. Wed, E.J. WIJNTJES Zn. «P& AGENDA1. KOLENHANDEL BUITENLAND. Zaterdag. f „Zomerzorg": Concert der Don-kozakken. Zondag. Jerucl (Middolslegracht 3) 's Morgens do heer v. d. Horst; 37» uur openluchtsamen komst; 7 uur nam. zang. Jeruel (Groenesleeg 16): Openb. samen komsten 107» en 6 7a uur. Zomerzorg: Tuinconcert van het muziekgezelschap „Orpheus". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 tot en mei Zondag 0 Augustus a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telel. 552. De apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, ie altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond te 8 uur tol Maandagmorgen te 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Greve, tel. 1681; Ovcrwater, tel. 2259; Rassers, tel, 1469 en JVeebers,, tel. 369. Deze dienst wordt te Oegstgeest "waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. RECLAME. LEIDEN - HAVEN 14 - TELEFOON 6 - Peelt U wel Idee van hoeveel waarde het is van goede brandstol voorzien te worden. Kei bespaart E arbeid en gemopper van Uw personeel. De personeele belasting 1924. In het zoo juist verschenen Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn een aantal gogevens betreffende de per soneele belasting opgenomen, waarbij de cijlera over heit laatst bekende jaar (1924) in vergelijking zijn gebracht met die der vorige jaren. Over 1920, resp. 1924 werden in deze be lasting aanslagen vastgesteld betreffende 1.052.691, resp. 1.376.675 perceelen op den grondslag der huurwaarden en 482.382, resp. 706 079 perceelen op den grondslag der waarde van het meubilair. Bovendien word over deze beide jaren belasting be taald voor 127.497 en 134.693 dienstboden, 46.505 en 40.239 paarden, 20.779 en 36.714 motorrijwielen, 11.605 en 30.936 automo bielen, 84 en 67 eleclromobielen van ver huurders, 2276 en 3449 pleziervaartuigen, alsmede voor 15.446 en 14.458 biljarten. In bovenstaande aan laflen zijn niot be grepen die vrijstellingen voor de verschillen de grondslagen dier personeele belasting. Rij krinkom sten bel acting. Do Juli-allevering van het Maandschrift van het Oentraal Bureau voor de Statistiek bevat, Daar aanleiding van de kortgeleden verschenen Statistiek der verruiming van 't gemeentelijk belastinggebied en der provin ciale financiën over 1922 en 1923 enkele verhoudingscijlers betretlende het aantal aangeslagenen, het bedrag der inkomsten en het bedrag der Rijksinkomstenbelasting in hoofdsom, verdoeld naar de hoegrootheid van de belastbare inkomens. Over het belastingjaar 1922/1923 volgen deze cijfers hieronder. In pCt. van het totaal. Hoegrootheid aantal bedr. der bedrag d. van de belast- aange. ink. belasting bare inkomens, slagenen. Beneden f 2000 63.33 34.60 10.30 v. f 2000—1 600H 30.81 34.44 22.27 v f6—f 10.000 4.05 10.87 11.87 f 10.000 en daarb. 1.81 20.09 65.56 Totaal 100— 100.— 100.— Duidelijk blijkt uit deze cijfers, do voor deze belasting geldende progressie, in ver band waarmede nog geen 2 pCt. van alle aangeslagenen ruim 65 pCt. van de geheele belasting in hoofdsom moet betalen. Het grootste aantal belastingplichtigen is aange slagen voor de lagere inkomens, nl. ruim 63' pCt. van alle aangeslagenen voor inkomens beneden (2000 en ruim 94 pCt voor inko mens beneden f 5000. De „administratiekosten der Rijks verzekeringsbank. Indertijd is bezwaar gemaakt, oa. door de Centrale Werkgevers Risicobank tegen de beschikbaarstelling door de Rijksverzeke ringsbank, van een garantiefonds van f 3000 te boeken onder „administratiekosten", voor het vierde Internationaal Congres voor on geval lengeneeskunde en beroepsziekten, dat in Amsterdam zal worden gehouden. In Maart van dit jaar is daartegen ook in de Eerste Kamer door den hoer Hocrkens Thijs- sen opgekomen. De Centrale Werkgevers Ri sicobank betwistte de w 'Sigheid van der gelijke uitgaven er waren er meerdere van dien aard welke overeenkomstig de praktijk op de nota der risicodragsrs voor komen, zonder dat deze daarmede accoord gingen. De toenmalige minister van arbeid, handel en nijverheid heeft destijds de hou ding van de R.V.B. verdedigd. Naar thans „De R.-K. Werkgever" meldt, beeft het uitvoerend comité voor het congres echter nadien algezien vaD de garantie der R.V.B. en, nu daarmede het principieele be zwaar is opgeheven, een beroep gedaan op de modewerking der werkgevers. Centraal Beheer van de Risicobank heeft thans f 6000 voor het garantietoDds be schikbaar gesteld; nog f 2000 meer dus dan door de R.V.B. was toegezegd. Er is ook een flnancieele commissie benoemd, seaaruit blijkt, dat de controle op de besteding van de gelden, waarop Centraal Beheer had ge slaan en waartegen bezwaar was gemaakt als zijnde een invloed oefenen op de vrij heid van het congres van de zijde der werk gevers, toch is aanvaard, lyiz-s-, i Een dankbetuiging. De directeur- generaal der P. en T. Heeft de volgende dagorder uitgegeven: De twee laatst verloopen maanden hebben zich ge kenmerkt door omstandigheden, welke aan de dienstuitvoering van het P. T. T.-person neel zware eischen hebben gesteld. Ik bedoel de verkiezingsdrukte vóór en na 1 Juli en de hitte, welke in die maand tot een abnormale hoogte is voorgekomen. Uit de (ihans mij uitgebrachte Tapporten blijkt mij, dat de dienst in die omstandigheden zonder noemenswaardige extra-kosten en zonder inzinking hoeft gefunctioneerd, dat het publiek zelfs van verschillende zijden spontaan van zijn tevredenheid heeft doen blijken. Ik waardeer het, dal hieruit de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat het per soneel met meer dan gewone plichtsbetrach ting, met toewijding, zijn arbeid ten batie der gemeenschap verricht en door extra-in spanning zich weet aan te passen aan de wisselingen, die van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie, als verkeersbedrijf eigen zijn. Aan allen, die zich hebben doen kennen en hierdoor medewerken aan den goeden naam van hst bedrijf, betuig ik te dezer ge legenheid met nadruk mijn tevredenheid. Kon.Ned. Vereesiging „Ons Legei". Gistermiddag hield de Kon. Ned. Ver- eeniging „Ons Leger" te Oldenzaal haar algemeene vergadering, onder voorzitter schap van den generaal b. d. O. J. Snij ders. Besloten werd de Koningin een huldetele- gTam te zenden en aan den' minister van Oorlog, Lambooy, te 's-Gravenhage een begroetingstetcgram van ingenomenheid en vertrouwen. De voorzitter ging na, welke de resultaten der gehouden Kamerverkiezing voor de ont wapening beteekenen. Het aantal stemmen tegen eenzijdige ontwapening bedroeg plm. 1.800.000 en vóér ruim één millioen. Dus de meerderheid is van ontwapening niet ge diend. In de Kamer zijn 63 leden tegen ont wapening. Spr. spoorde tot verbreiding der beginselen van de vereeniging aan. Daar na deelde hij mede, dat hij over eenigen tijd het voorzitterschap der vereeniging zal neerleggen. Bij acclamatie werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen dc hceren K. E. Oudendijk, prof. dr. J. A. Eigeman, H. P. Gelderman en W, Dyserinck. De plaats voor do algem. vergadering in 1926 zal door het hoofdbestuur worden bepaald. Den voorzitter werd door den kapitein Keizer hartelijk dank gebracht voor alles wat bij voor de vereeniging deed. Ned. K. v. K. voor Rijnland. In overeenstemming met dB Nederlamd- sche Kamer van Koophandel voor Duitsch- 1-and te Amsterdam heeft een reorganisatie van dB Nederiamdsche Kamer van Koop handel voor het Rijnland plaats gevonden. Het kantoor der Kamer in Keulen, in het gebouw van het Messeamt stond nu onder leiding van mr. A. de Block uit 's-Gra venhage, onder toezicht van een commissie bestaande uit de heeren H. C. Scheibier, vice-consul der Nederlanden; F, Ott, Gene- raildiirektor der Ebedn- en See-Speditions Ges.; J. H. E .Vertin, directeur der Deutsch- HollAndische Bank, en mr, A. E. von Saiher, te Amsterdam. Propapania-Comité voor wegenverbetering. Zooals reeds VToeger werd medegedeeld, is eenigan tjjd geleden hier ta lande een Comité gevormd, dat zich de propaganda voor snelle verbetering van het Nederlandsche wegennet ten doel stelt. De vorming van dit Comité is een uitvloeisel van een op 23 Jan. j.I. in Dili gen tia" te 's-Graven hage, onder presidium van den heer Edo J. Bergsma, le voorzitter vaD den A.N.W.B. gehouden druk bezochte vergadering van een groot aantal belanghebbenden bij een veilig en ongehinderd verkeer, op welke vergadering o.m in een met algemeene stemmen aangenomen moties de wenscheljyk- heid werd bepleit van een goed wegennet, geschikt voor het snelle en zware verkeer, gelijk thans dit dagelijks in beteekeois en omvang toeneemt In dit Propaganda-Comdté voor Wegen- voibetering (bij verkorting aangeduid met de beginletters P. C. W.) hebben zitting genomen de vertegenwoordigers voor de Nijverheid (aangewezen doon do werkgevers organisaties), (ten Landbouw (door Maatsch. van Landbouw), het Toerisme (door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland; en de Kom Ned. Automobielclub), de bedrijfe- autohouders (door den Boifd van Bedrijf.v- autohouders) en van de Vereeniging „Het Nederlandsche Wegoncongres". Het Comité bestaat uit de heeren Edo J. Bergsma, burgemeester der gemeente En schede, Voorzitter; Mr. L. G. Kortenhorst (Nijverheid); Dr. H. Molhuysen (Landbouw); B. W. van Welderen Baron Rengers (Toe risme); A. J. ten Hope (Bedrijfeantohoudere) en H. W. O. de Bruyn (Nederlandsch Wet- gencongres). Ais secretaris heeft het Comité zich toe gevoegd den hoor P. B. Peaux, journalist te Amsterdam. Het „P. C. W." stelt rich ten doel doot woord en geschrift en door overleg met verschillende wegbohoerdera, krachtig pro paganda te voeren voor deze zoo bij uitstek urgente zaak: de noodzakelijke verbetering van het Nederlandsche wegennet. Het P. CL W. wil door een ijverige pro paganda, waarvoor het de medewerking van de Pers inroept, en door het uitgeven van geschriften, het publiek doordringen van nel groote belang, zoowel voor de steden als voor het platte land, van een snelle ver betering onzer verkeerswegen. Het „P. G. Wi" streeft er naar zijn doel te bereiken: v Door de aandacht te vestigen op de groote voordeelen voor do Gemeenschap, van we gen, geschikt voor het moderne verkeer. Door te bevorderen/ dat de opbrengst van belastingen, geheven, voor het gebruik van wegen, gesolnkt voor het moderne verkeer. Door te bevorderen/ dat de opbrengst van belastingen, geheven voor het gebruik van ■wegen, ook alleen aan de wegen ten goede kome. Het Propaganda Comité voor .Wegenver betering heeft zich reeds gewend tot ver schillende lichamen, met verzoek om finan cieels steun voor zijn arbeid en heeft al reeds ten behoeve van het propagandewerk bjldragen ontvangen van onderscheidene Kamers van Koophandel, van gemeente besturen, van de Nederlandsche Maatschappij voor Handel en Nijverheid, van verschillend® Werkgeversvereenigingeo en bonden, die do gebruikers van den weg vertegenwoordigen. Meer hulp en medewerking is noodig, ■Opdat het Comité zich bij de te voeren propaganda gesteund wete door zooveel taogeljk belanghebbenden bjj een veilig verkeer, de actie voor betere wegen zoo algemeen mogeljk zij en de aandrang daar-, toe ltome uit alle deelen des lands en uit alle kringen. Tot allen, die overtuigd zijn van de nood zakelijkheid eener snelle verbetering van het wegennet, richt het „F. CL Ww" zich met een krachtig beroep op steun en mede werking bj deze propaganda, die staat buiten eiken politieke» strijd, maar die uit sluitend betreft een nationaal belang van groote economische beteekenisL Ds. mr. J. F.'Dijkstra, Ned. Herv. pre dikant te Hendrik Ido Ambacht, heeft aan het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland te gen 1 October a.s. eervol ontslag uit het predikambt gevraagd met toekenning van het recht "aan emeriti predikanten verleend volgens art. 20 van het Alg. Reglement. Ds. Dijkstra, die nog maar kort predikant was te Hendrik Ido Ambacht, is al eens eerder buiten het predikambt geweest. Voor zijn komst in zijn tegenwoordige gemeente was hij bezuinigingsinspecteur te 's-Gra venhage. Te Bartingsn, waar hi) leefde, lid was van de vroedschap en ook begraven ligt, heeft zidh een comité gevormd om een een voudig standbeeld op te richten voor den Frieschen luitenant-admiraal Tjerk Hiddes de Vries, uil bet begin der 17e eeuw. Het arbitrageverdrag van 1905 tus schen Nederland en Engeland is weer voor 6 jaar verlengd. De gemeenteraad van Emrnen heeft met 14 tegen 12 stemmen aangenomen een voorslel-Ten Napel, om den ambtenaren in tijdelijken dienst der gemeente, 10 pCt. bij slag op hun toornen te geven. Blijkens het in druk verschenen jaar verslag van den Algemeenen Nederl. Zuivel- bond over 1924 wam 1 Januari jJ. bij den F. N. Z. aangesloten 435 fabrieken, welk© in 1924 of 19231924 gezamenlijk 1.630.989.249 K.G. melk verwerkten. DE ALGEMEENE TOESTAND. - Het rapport over Mosoel Een Deensch voorstel. Het rapport van de commissie, bestaande uit den Hongaarschen graaf Paul Teleki, den Zweed Afwirsen en den Belgischen ko lonel Paulis. aan den Baad van den Vol kenbond inzake Mosoel is openbaar ge maakt. Kort samengevat komen de con clusies der commissie hieT op neer, dat het in het belang van de betrokken bewoners aanbeveling zou verdienen, dat het be twiste gebied niet verdeeld wordt en dat do argumenten in hun geheel genomen ten gunste zijn van een vereeniging met Iraa van het heele gebied ten Zuiden van de z.g. lijn van Brussel, zulks echter onder be paalde voorwaarden. Deze voorwaarden houden in, dat het gebied gedurende een tijdperk van 25 jaar onder mandaat van den Volkenbond moet blijven en dat aan dacht moet worden geschonken aan de ven- schen van de Koerden, dat ambtenaren van Koerdisch ras benoemd zullen worden voor het plaatselijk bestuur, de rechtsbedeeling en het schoolonderwijs en dat Koerdisch de officieele taal zal worden bij al deze dien sten. De commissie is van oordeel, dat de meerderheid van de bevolking, zoo het toe zicht van den Volkenbond zou moeten ein digen na afloop van de vier jaar, voorzien in het huidig verdrag tusschen Engeland erf Irak en zoo zekere waarborgen voor plaatselijk zelfbestuur aan de Koerden wer den onthouden, de voorkeur zou hebben ge geven aan de Turksche boven de Arabische souvereiniteit. De commissie is er eveneens van overtuigd, dat do voordeelen van de vereeniging van het betwist gebied met Irak in dat geval zouden plaats maken voor ern stige politieke moeilijkheden, en is van meening, «lat het onder die omstandigheden voor het gebied voordeeliger zou zijn onder Turksche souvereiniteit te blijven. Welke beslissing echter ook genomen moge worden, blijft het een vcreischte. dat Iraka de ctreek van Diala behoudt, welke noodig is voor .de oplossing van het be- vloeiingsvraagstuk. De commissie acht zich verplicht aan den Raad van den Volkenbond de appreciatie over te laten van de wettige en verdere politieke argumenten, welke het rapport vermeldt en de beslissing welke betrekke lijke waarde daaraan toegekend moet wor den in vergelijking tot de verdere argu menten. Mocht de Raad het billijk achten het be twiste gebied te verdeelen, dan zou de commissie als de beste lijn, die willen voor stellen, welke den loop van de beneden Zab volgt. De lijn van Brussel Is vastgesteld in de speciale bijeenkomst van den Raad te Brussel in October en volgt vrijwel de Nooid gTens van het oude vilajet Mosoel. Zij loopt, iets Zuidelijkes dan de Brit-sche lijn, doch de tusschcnliggende strook is zeer bergach tig en slechts dun bevolkt. Turkije heeft reeds bij den Volkenbond geprotesteerd en eischt, dat Mosoel in het belang van den vrede aan Turkije wordt teruggegeven; HeE Deenscïïe ministerie van builenland- sche zaken heeft bij het Volkenbondssecra- tariaat en voorstel ingediend ter behande-' ling op de a s. Volkenbondsvergadering, in September te Gemève te houden tot instel ling van een internationale bemiddelings commissie, die verband zou houden met het Int. Gerechtshof in Den Haag. Verscheidene conventies, den laatslentijd tusschen staten gesloten, voorzien in die in stelling van hemiddelingscommissies, waar aan. geschillen tusschen de contractanten ter overweging kunnen worden voorgelegd en in dit verband is het denkbeeld geopperd dat deze commissies ook geschillen zouden kunnen onderzoeken, welke langs den ge wonen weg aan het Int. Gerechtshof in Den Haag zouden worden voorgelegd. Aan het Deenseihe voorstel ligt het denk beeld ten grondslag, dat een dergelijke be middeling zou slaan onder het gezag van het Int. Gerechtshof, dat in elk geval dien voorzitter der commissie zou benoemen, terwijl de paTtijen in het geding elk een ver tegenwoordiger zouden aanwijzen. DUITSCHLAND. Uit den Rijksdag Het Poolsch- Dmtsche congTes Geen oproe ping der technische noodhulp. De Rijksdag heeft de nieuwe belasting wetten in derde lezing aangenomen. De de mocraten, sociaal-democraten en communis ten hebben tegen alle ontwerpen gestemd. In den loop van den middag was de rijks kanselier er in geslaagd het eens te wor den met het centrum. De arbeidersverte genwoordigers dezer partij hebben het on derspit moeten delven. Zij hadden geëischt dat op een 15-tal levensmiddelen, zooals vleesch en brood in het geheel geen omzet belasting zou worden geheyen. Slechts mi dat geval zouden zij voor de tariefnovelle stemmen. Noch de rijkskanselier, noch de overige leden van het rijkskabinet wilden aan deze eischen voldoen. Men is het thans in dier voege eens geworden, dat de omzet belasting die in tweede lezing op 1% pCt. was bepaald van 1 October tot 1 pCt.^zal worden verlaagd. Met deze regeling ver klaarde het centrum zich ten slotte accoord. Dit bet^ekent dat ook voor de tariefnovelle de vereischte meerderheid gevonden is. Wat deze wet betreft, do regeering wenscht nog steeds, dat zij vóór de Rijksdag op reces gaat zal zijn afgedaan. Het Se niorenconvent heeft daarom beraadslaagd, ten einde een regeling nopens den spreek tijd tè treffen. Behalve de communisten, die volkomen vrijheid wenschten, werden voorstellen gedaan door de sociaal-democra ten en de democraten. Het voorstel der so ciaal-democraten komt neer op een spreek tijd van ongeveer 20 uur per fractie. Daar de regeeringspartijen geen sprekers naar voren zenden en dus alleen de communis ten, sociaal-democaten, democraten en Völ- kischen aan het woord komen, komt het so ciaal-democratische voorstel dus neer op 'n totalen spreektijd van 80 a 100 uur. De de mocraten hebben een beperking voorge steld. zoodat de debatten der fractie acht uur en in het geheel ongeveer 32 tot 40 uur zouden beslaan. De regeeringspartijen heb ben heelemaal geen voorstellen gedaan. Re sultaat werd niet bereikt, en daarom ver wacht men, dat de Rijksdag heden zal be ginnen met een zeer levendig debat over de orde. De communisten en Völkischen zijn nog steeds van plan eventueel door ob structie de afdoening van de wet vóór het Teces onmogelijk te maken, terwijl do so ciaal-demoeraten en democraten principieel geen obstructie voeren. De Poolsch-Duitsche verhoudingen hebben zich nog verscherpt. Volgens een bericht van het Duitsche consulaat-generaal te Posen heeft de Pool- sche regeering allen Duitschen optanten, welke Polen nog niet vrijwillig verlaten hadden, schriftelijk bevel gegeven binnen 48 uur te vertrekken. Mochten zij aan dat bevel geen gevolg geven, dan zullen zij door de politie over de grens worden gezet. De Duitsche regeering heeft daarop ge antwoord door dadelijk een zelfde bevel aan de zich nog in Duitschland bevindende Poolsche optanten te verstrekken. Inmiddels hebben de Polen nog geen be gin van uitvoering gegeven aan hun bedrei ging met politiemaatregelen. Zoolang die gewelddadige uitzetting Achterwege blijft, zal ook de Duitsche politie geen bevel van ingrijpen ontvangen. Daar verscheidene Poolsche optanten Duitschland reeds vrij willig verlaten hebben, is niet uit te mar ken, hoeveel personen hierbij betrokken zijn. Een Berlijnsch correspondentirebureau meldt, dat de directie der stedelijke gasfar brieken zich tot den Berlijnschen politie- president gericht heeft met het verzoek de technische noodhulp bij de gasfabrieken te werk te mogen stellen, om aldus het door de langdurige staking der bouwvakarbeiders in het leven geroepen gevaar voor een gas- rant8dftneering te voorkomen. De politie-president deelde aan de direc tie mede, dat hij met het oog op do aan staande stappen van het lïjksministerie van arbeid in uit conflict het oproepen van de technische noodhulp overbodig aoht. FRANKRIJK. De nederlaag in Syrië. Briand bevestigde den journalisten dat volgens nog zeer spaarzame inlichtingen, de opstandige Drusen een Fransche colonne in Syrië hebben verrast. Hij gelooft niet dat de oogenblikkelijke toestand ernstig gevaar oplevert, daar generaal Sarrail beschikt over ruim voldoende strijdkrachten. De Fransche verliezen bij het jongste gevecht in Svrië waren tweehonderd dooden en zeshonderd gewonden. Zij verloren ook veel uitrustings stukken. Het burgerverkeer op de lijn (us- schen Damascus en Semakh, een militaire spoorweg, is gestaakt. ENGELAND, Het Lagerhuis tot 16 Noy, v verdaagd Een waarschuw wing der mijneigenaren 4 Rapport der sweated-good«« commissie. Minister Churchill heeft in het Lagerhuis eeg rede gehouden over den financieelen toestand des lands Het debat werd geopend door Collins, den chief whip der liberale fractie, die betoogde, dat de minisler van financiën zijn strijd in eerste instantie tegen de departementen had verloren. Er bestaan drie methoden tot he-» zuinigrng, zeide Collins: le. een besparing op de militaire departementen; 2e. een beter gebruik van de uitgaven voor sociale doel einden zonder dat deze worden vermimkd; en 3e! een vermindering van het aantal re-> geering9ambtenaren, wier werk de vrije! ontplooiing der bedrijven in den weg slaat. Churchcill antwooidde, dat hij bereid was al het mogelijke te doen om de lasten, die op de bevolking drukken, te veriic^en, doch dat iedereen bezuiniging predikte, terwijl slechts weinigen werkelijk offers wilden' hrengjen. De eene groep wilde de sociale, de andere de militaire uitgaven verminderen. Vervolgens bTacht de minister de geruch ten ter sprake, al3 zou hij voornemens zijn 't wegenfonds, dat thans 17 millioen p. st per jaar bedraagt, die uitsluitend voor aan leg en -verbetering van wegen bestemd zijn, voor andere doeleinden, ihet name voor d)e subsidie aan de kolenindustrie, te besteden. Churchill sprak dit gerucht niet rechtstreeks tegen. Hij zeide, dat deze 17 millioen p. st. weliswaar geheel voor het genoemde doel bestemd zijn, doch dat het niet aanging, een of andere uitgave taboe te verklaren. Verder deelde Churchill mede, dat lord Colwyn tot voorzitter en Lord Bradbury en Lord Chalmers tot leden zijn benoemd van de commissie, die tot taak heeft een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van bezuiniging bij het departement van marine, ten einde reeds «nog dit jaar met de uitvoe-» ring van he* vloolbouw-program te kunnen beginnen. Deze commissie zal tevens tot taak hebben, de administratieve begrootin-i g^n der militaire departementen en in hei bijzonder van dat der marine te onderzoe-i ken. De minister wenschte het Huis eehleu te waarschuwen legen overdreven verwach-i tingen. Van een bezuiniging van 100 of 150 millioen zal in geen geval sprake kunnen zijn. 1 Daarna gaf. Churchill een overzicht van den financieelen toestand. Vóór den oorlog bedroegen de uitgaven 205 millioen, op het oogenblik 800 millioen. Van dit laatste bedrag dient echter 330 mil-, lioen te worden afgetrokken voor den dienst der staatssAulden, benevens 80 millioen voor de pensioenen en li millioen voor da vermeerderde uitgaven voor sociale verzeke ring, zoodat een bedrag van 373 millioen pverblijft, waarvan dan nog de uitgaven voor post en telegrafie en voor inning dep bei as tingen moeten worden afgetrokken. Ten slotte dient in verband met dea index dit ojjlfer voor een juiste vergelijking nog door 1.75 te worden gedeeld, zoodat een uitgave van 214 komt te staan tegenover 205 millioen voor den oorlog. De minister zeide vervolgens, dat hef land in vele opzichten armer is geworden dan vóór den oorlog. Indien wg de staats schulden willen verminderen,- verklaarde h& dan moeten wij niet alleen tevreden kun nen agn met het bestuur, maar dan dieoen w# ook te zorgen voor een minimum voor de verdediging van het land en voor de sociale maatregelen. Ten slotte deelde do minister mede, dat hij niet voornemens waa een' nieuwe belasting in te voeren tot dekr king van de uitgaven in verband met de subsidie aan de kolenindustrie. Hg zou eenf eventueel tekort stoppen door ti.de!gk te leenen. Hg kon zich niet ver beelden, dat er eenige directe aanvulling van het volgend jaar noodig zou zgn, maal de subeidie zou het gevolg kunnen hebben- dat de verlaging van de belastingen werd vertraagd. Na Churchill sprak de socialistische oud* minister van financiën Philip Snowden, die scherpe kritiek op de rede van den minister uitoefende, welke, naar hij zeide, een groote depressie zou veroorzaken, daar thans alle hoop op bezuiniging vervlogen is. Indien de Labour Party aan het bewind zou zgn> zeide Snowden, zou deze niet een uitge breid plan voor bezuinigingen zijn geko men, waarbijl zg niet zou hebben geaarield haar plannen voor sociale har vorming uit voerbaar te maken, door de bezitters te belasten. Kapitein Wodgcod Beoin (lib.) vroeg, ot de kanselier, bij d6 onderhandelingen met de Fransche regeering over de schulden, niet de vraag kon opwerpen van de wer zijdsche ontwapening in de lucht. Churchill stemde toe, dat de toenemende goedo betrekkingen met Frankrijk in over weging moeten worden genomen f>ij het vaststellen van de schaal, waarlangs de uit breiding van de luchtstrijdkrachten behoort te geschieden. Sprekende over de beweringen, dooo sommige menschen uitgesproken, dat da uitgaven voor de sociale diensten konden werden verminderd, zei Churchill, dat gropte bezuinigingen daarop onmogelgk waren, ten- zg het parlement bereid was, over een al ge meen-goedkoopor leven voor het heelo volk te denken, met minder goed iderwgs, min der -edelmoedige pensioenen en minder wetenschappelijk begeer van de volksgezond* hoid. Deze socialie diensten zijn nauw sa- mengoweven met het heele leven van het volk. Het was, naar spr. meende, ondenkbaar, dat dien diensten drastisch zouden worded gekortwiekt Bg.do motie tot verdaging van het Huia tot 16 November wierp Ponsonby, do onder staatssecretaris van buitenlandsche zaken id het vbrige iabour-kabinet, de vraag op van de betrekkingen met Rustend.' McNeiJ, de tegenwoordige onderstaat^ secretaris antwoordde, dat de tegenwoordige regeering het handelsverdrag met Rusland

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2