No. 20063. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 7 Augustus Tweede Blad. Anno 1925. BINNENLAND. */)e I T, £WS eM&xfep**' f enfr FEUILLETON. De Reisgenoote Het Nederl. Onderwijzers-Genootschap. Over de vergadering van bovengenoemde Vcreeniging wordt nog gemeld: Fransch op de lagere school. Aan de orde kwam liet voorstel van de Afdeeling Baara en omstreken hetwelk luidt: „Het N.O.G., terugkomend op zijn f.esluib tot algekeele afschaffing van het onderwijs in moderne talen op de lagere school, spreke zich uit voor Fransch, als fakultatief leervak voor de hoogste klas sen der lagere school." Do afgevaardigde van Baarn licht zijn jroorstel nader toe, er op aandringende dat de gelegenheid aan de scholen waar dit ge- wenscht is Fransch te onderwijzen, wordt opengesteld. De heer Hotstee (meerderheid van het H.B.) zet uiteen, dat de actie van het ÜTftnscli op school gevoerd moet worden jdoor menschen die buiten het onderwijs staan. Het H.B. heeft met belangstelling deze actie gevolgd en de meerderheid van fret H.B. is deze actie zeer onsympathiek en acht, dat deze eerste zes leerjaren der lagere school voor het-gewoon lager onder lijs bestemd moeten zijn. De heer De Vries (minderheid H.B.) is yan oordeel, dat het'Fransch weer op de lagere school moet komen. Spr. beveelt het foorstel aan. De heer Kolkman (Enschedé) ontraadt £et voorstel zoo sterk mogelijk. 8pr. is voor ppleidingssckolen. De heer De Groot (lid .van verdienste) zegt dat de kinderen hier buiten het geding zijn gelaten. Tot nog toe bepaalden de ouders of de kinderen Fransch zouden leeren. ja don neen. Konden ze het betalen, dan stuurden ze de kinderen naar een school waar dat geleerd - werd, dat acht Bpr. verkeerd. Spr. zou aan kinderen idle daarvoor geschikt zijn het Fransch wil len laten leeren. Nadat nog verschillende beeren herhaaldelijk over dit punt hebben gesproken, wordt het voorstel van de af- ideeling Baarn met grooto meerderheid yervrorpen. De U. L. O.-schooL Aan de orde komt het voorstel van het hoofdbestuur hetwelk als volgt luidt: ,,De algemeene vergadering drage het hoofdbe stuur op, er bij de regeering op aan te dringen, dat de u. 1.0.-school de overgang worde van de lagere tot de middelbare ischool." De af deeling Enschedé-Lonnekcr heeft een amendement op dit voorstel het welk luidt: „Do algemeene vergadering idrage het hoofdbestuur op een commissie to vormen bestaande uit personen, werk zaam bij Lo., u.l.o. en m.o. de u.l.o. school de overgang vorme tot de middel bare school." De afgevaardigde van En schedé licht het voorstel nog nader too, waarna de heeren Sevenbergen (H.B.) na mens het hoofdbestuur ontraadt dit voor stel aan te nemca. De heer De Kievit (Den Haag) ia be vreesd, dat als het voorstel Enschedé wordt verworpen, het voorstel van het hoofdbe stuur met een vaartje zal worden aangeno men. Overgegaan tot stemming over het amendement Enschedé-Lonneker wordt met grooto meerderheid van stemmen het amen dement aangenomen en werd het voorstel Van het lioófdb^tmir van de agenda afge voerd. Salarieerin,g. Met algeiuecne stemmen werd een motie van het hoofdbestuur aangenomen, luiden de: ,,De 79e algemeene vergadering van het N.O.G., met genoegdoening kennis ge- homen hebbende yan het behoud van het Ministerie van Onderwijs als afzonderlijk 'departement, conetateerende echter, dat de salarisregeling der onderwijzers, zooals die is vastgesteld in het Bezoldigingsbesluit 1926, een onvoldoende bezoldiging geeft en in de toepassing tot schromelijke onbillijk heden heeft geleid, dat in vele plaatsen de onderwijzers thans in belangrijk minder gunstige salarispositie zijn geplaatst dan onder de vroegere gemeentelijke regelin gen het geval was, dat voor verschillende groepen van leerkrachten met name de on derwijzeressen, de ongehuwden onder hen, Wier salaris uit verschillende componen ten is opgebouwd de bezoldiging een" be drag, soms zelfs meer dan duizend gulden, lager dan bij de regeling van 1920 was ge waarborgd; als haar overtuiging verder uitsprekend, dat de laatstelijk genomen re- geeringsmaatregelen met name de tijdelijke verkorting van den leerplichtigen leeftijd, de abnormale vergrooting der klassen, de opschorting van de verplichte invoering van het 7e leerjaar; het niet meer subsidieeren en verplichtend stellen van het vervolgon derwijs een noodlottigen invloed moeten hebben op de ontwikkeling van het toe komstige volk, spreekt met klem de nood zakelijkheid uit, dat het nieuwe ministerie deze misstanden in zake onderwijs en sa larisregeling opheft; draagt het hoofdbe stuur op, in samenwerking met de Vcreeni- gingen der Onderwijs Centrale en zoo mo gelijk met andere Verenigingen, maatre gelen te nemen, die tot de bereiking van dit doel kunnen leiden." Het voorstel van de afdeeling Rotterdam dat luidt: „De algemeeno vergadering spreke zich uit voor een differentiatie van het onderwijs in dien zin, dat rekening wor de gehouden met de vermoedelijke bestem ming der leerlingen", werd aangehouden. Verschillende vöorótellen werden aange houden tot een volgende algemeene ver gadering. De volgende vergadering zal te Ensche dé worden gehouden. Ontwerp-loonregelingen voor tramweg-ondernemingen. Op vragen van het lid van de Tweede Ka mer, den heer Van Braambeek, betreffende goedkeuring der ontwerp-loonregelingen voor de tramwegoniernemingen: Is het den minister bekend, dat op het oogenblik ontwerp-loonregelingen betreffen de de tramwegondernemingen worden behan deld tusschen het rijkstoezicht op de spoor wegdiensten en de vakvereenigingen op een basis van een minimum-loon van f 15 per week? Wil de minister, die thans demissionnair is, al of niet goedkeuring dezer loonregelin gen, die voor 5 jaar zat moeten plaats vin den, overlaten aan den minister, die deel zal uitmaken van het in September op te treden kabinet? heeft de (vorige minister van waterstaat geantwoord: Bij de behandeling van de loonregelingen, in de vragen bedoeld, dient in het oog te worden gehouden, dat aan ettelijke loonrege lingen, reeds eerder goedkeuring is verleend, en dat de billijkheid niet zou gedoogen, de ondernemingen anders dan naar gelijken maatstaf te behandelen. Is een regeling, mede in verband met vorige beslissingen, voor goedkeuring vatbaar, dan heeft de onderne ming, ingevolge haar concessie op die goed keuring recht. Voor zoover loonregelingen rijp voor afdoening bleken, is dus geen aan leiding gevonden tot uitstel van de beslis sing. Hierbij zij herinnerd, dat op spoedige tot standkoming van reglementen dienstvoor- waarden, waarin blijkens de concessies een loonregeling begrepen moet zijn, door de vak vereenigingen herhaaldelijk is aangedrongen, en dat deze aandrang nog onlangs door een vereeniging ten aanzien van enkele onder nemingen in het' bijzonder werd vernieuwd. Het loonvraagstuk van het overheids personeel. „Het Volk" deelt mede, dat het bestuur van de Soc.Dem. Vereeniging van Gemeen teraadsleden van oordeel was, dat het vraagstuk van medezeggenschap van het personeel en der vakvereenigingen in over heidsdienst noodig oplossing behoefde en richtte zich, vóór eenige maanden, met een verzoek om vorming van oen commissie tot de besturen van S.D.A.P. en N.V.V. Het resultaat der besprekingen is geweest, dat thans deze commissie zal worden samenge steld. Voor het N.V.V. zullen hierin zitting ne men de heeren N. v. Hinte, F. L. Ossen- dorp, P. Lub, L. W. Peterse en R. Sten huis terwijl voor de S.D.A.P. zullen wor den uitgenoodigd de heeren W. Drees, J. E. W. Duys, J. ter Laan, Ed. Polak, O Werkhoven en F. M. Wibaut. De Indische faculteit te Utrecht Naar wij van bevoegde zijde vernem.en, zegt de Tel.zal het K.B., houdende ver gunning tot vestiging van bijzondere leer stoelen aan de Universiteit, te Utrecht, binnen enkele dagen het licht zien. Alle instanties adviseerden in gunstigen zin. Derde Nederl. Katholiekendag. Gisteren werden de laatste vergaderingen gehouden van den NederL Katholiekendag. In do ochtenduren werden in sectieverga deringen verschillende onderwerpen behan deld. Prol W. Nolet, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond, sprak in de zevende sectie over het aandeel der Neder- landsche katholieken aan onderwijs en we tenschap. In de achtste sectie voerde dr. E. HaJ- linghuis te 'e-Gravenhago het woord over Plastische kunsten. Na de voordracht las ir. Jos. Cuypers, de voorzitter deeer sectie, een motie voor, waarin bij .het hoofdbestuur dor katholieken dagen wordt aangedrongen op bestendiging eener sectie voor de plast-sche kunst, in overleg met de bestaande katholieke kun- stenaarsvereenigingen. In de tiende sectie sprak dr. L. J. Sic king te 's-Gravenhage over „de groote katholieke figuren in Nederland". Pater (Henry Haymakers C. I. C. M., rector van het Missiehuis Sparrendaal te Vught, sprak in de negende sectie over de uit breiding van het Christendom door katho lieke Nederlanders in de middelseuweo, den reformatietijd en den nieuwen tijd. Gisternamiddag is de slotvergadering ge houden van den Derden Nederlandschen Katholiekendag, welke geleid werd door nir. A. I. M. J. baron van Wimbergen. De ver gadering werd bgigewoond door den aarts bisschop van Utrecht, mgr. Van de Wete ring, deü bisschop van Haarlem mgr. Callier, den apostolischen vicaris in Noorwegen mgr. dr. Smit en, mgr. Nolens, minister van Staat. Bij den aanvang deelde de secretaris prof Aengenent, mede, dat een telegram gezonden was aan de katholieken in Ned. Iradië, als antwoord op een ontvangen tele gram en dat oen telegram ontvangen was van den Paus, als antwoord op het hem gezonden telegram. De heer Alphans Laudy, hoofdredacteur van „De Tjpd" hield een rede over: onze historische roeping voor de toekhmst. De voorzitter, mr. baron Van Wijnbergen, bracht den spreker dank en sprak een Blotwoord, waarin hyi den wensch, door pater Borromeus de Greeve in de kerk aan den Boschkant uitgesproken, tot de zijne maakte, n.1., dat meer en meer een Franciscaanse he geest de katholieke kerk moge doordringen. Spr. dankte allen, die hadden medegewerkt aan het welslagen van den Katholiekendag. Hjj memoreerde in 't bizonder, dat mgr. Jan Olav Smit in 't hooge noorden zyn vader land niet vergeten heeft, welke woorden met lang aangehouden applaus onderstreept werden. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, ver leende daarop de vergadering zijn bisschop pelijk en zegen, waarna staande gezongen wera het lied Roomsche blijdschap en riet Wilhelmus. Na de vergadering werd in de St.-Jacobs- kerk aan de Parkstraat een pontificaal lof gecelebreerd door mgr. Schrijnen, bisschop V3n Roermond, waarmede de Nederl. Ka tholiekendag gesloten werd. De Zuiderzee-visschers en de Rijnvaart. Dinsdagmiddag is het Instruclievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te Duisburg aangekomen. Gedurende de reis heeft ,na oen inlei ding van den heer G. de Jong, voorzitter van het Onderwijsfonds, een bespreking plaats gevonden over „Doel en Werkwij&e van het Onderwijsfonds inzake opleiding van Zuider zee-visschers voor de Rijnvaar t,v. In z\jtn inleiding zeide spr. dat er bjj de iRjjn- en Binnenvaart gebrek is aan go- schoolde arbeidskrachten. Het onderwijs fonds beoogt daarom aan het bedrijf ge schoolde arbeiders toe té voeren. Het is evenwel enkel een opleidingsinstituut en zal zich niet bezig houden met arbeidsbemid deling. Evenmin zal het Onderwijsfonds mede werken aan het brengen van Zuiderzee- visschers bij de Rijnvaart met het doel de loonen en arbeidsvoorwaarden in het Rrjn- vaartbedr'tff te drukken. Spr. kwam met klem op tegen dergeltfke betichtingen. (Voorts wees spr. er op, dat de Vacantia- 69S RECLAME. fovd/taarn' cursussen slechts ten doel hebben de leer krachten der Binnenvaartscholem te laten zien wat zy den leerlingen hebben te onderwij-zen. Tu den middag sprak de heer A. A. Kleyn, leider van de Arbeidsbeurs voor de Binnen vaart te Dordreoht, over „De Rynvaart, haar economische en technische ontwikke ling". Hij kwam tot de conclusie, dat in de eerste plaats de ongeveer 17-jarige jongere, die thans in het viaschorsbedrijf op de Zuiderzee werkzaam zijn, in aanmerking komen om als derde matroos by de Rijn vaart te worden geplaatst. De lieer Folmer, directeur van den Rijksdienst voor Arbeidsbemiddeling en (Werkloosheidsverzekering, t? 's-Gravenhage gaf na de gehouden besprekingen als zijn nceening te kennen, dat de Zuiderzoerisscherp die werkzaam gesteld willen worden bij de Rijnvaart, in dit bedrijf minstens osn oven goede kans hebben als in elk ander beroep. Ten slotte wees hij er op, dat vele zaken knet betrekking tot de gevolgen van de droogmaking der Zuiderzee zich zelf zullen regelen. Vele visecher3 zullen bij de Zui derzeewerken te werk gesteld kunnen wor den, en zich later wellicht als landbouwer kunnen vest^em. Te Duisburg is men feestelijk ontvangen. Geref. Vereeniging voor drankbestrijding. Gisteren is te Utrechl gehouden de alge meene vergadering van de Gereformeerde Vereeniging. voor Drankbeslijding. Do voorzitter, ds. W. II. Gispen uit Sche- voningen, uitte in zijn openingswoord zijn teleurstelling over de verwerping van het wetsontwerp lot invoering van plaatselijke keuze. De heeren ds. W. H. Gispen en J. Straling werden als bestuursleden herkozen. Als nieuw bestuurslid werd gekozen ds. Th. Kui per te Beilen. Blijkens het daarna uitgebrachte jaarver slag vermeerderden het aantal afdeelingen van 110 tot 118 en het aantal leden van 4813 tot 4840. Na afhandeling van enkele punten werd de algemeene vergadering gesloten. In verband met het zilveren jubileum der vereeniging vond daarna een druk bezochte receptie plaats. Ds. W. H. Gispen hield de godachlenisrede, terwijl vertegenwoordigers van andore vereenigingen op het gebied der geheelonthouding hunne ©elukwenschen aanboden. Reclame op postwagens. Naar de „Rsb." verneemt, is thans beslist, dal geen reclame meer zal komen op voer tuigen en handwagens der posterijen. Met de Zoepmaatschappij, die thans nog adverteert, is ook overeengekomen, dat haar reclameborden óp de handposlwagens even eens zullen worden verwijderd Het onderhoud van de Schelde. Uit Brussel wordt gemeld:^ In tegenwoordigheid der ministers vaa openbare werken en van spoorwegen en marine werd een conferentie gehouden over het Schelderegioin, in verband met dó opmerking, enkele weken geleden in het parlement gemaakt door oud-minister mr. Franck, n.l. dat het den Belgischen Schel- dedienst aan eenheid in actie ontbreekt. De heer Franck had toen voorgesteld, dat de bestaande diénsten in een commissie zouden worden samengesmolteif, waarin ook vertegenwoordigers der beide departe menten zitting zouden hebben. In dezen geest werd dan heden ook een besluit ge nomen en een speciale commissie samenge steld, dio haar zetel zal hebben te Antwer pen en vermoedelijk door oud-minister Franck zal gepresideerd worden. Gedele geerden van de maritieme federatie, van de diensten van bruggen en wegen, van het Antwerpsche havenbestuur, van 't loodswe zen en van de marinestaf zullen er, naast de gedelegeerden der regeering, in verte genwoordigd zijn. Het onderzoek van handelsartikelen aan da grenzen. Dr. Van Hamel Roos zegt in het ,,Mbt« tegen de Vervalschingen", dat onze keu ringsdiensten in de verschillende districten geheel onnoodig en overbodig belast wor den, wanneer, zooals nu liet geval is, da invoer van allerlei waren die den toets van onze Warenwet niet kunnen doorstaan, desondanks in ons land overal versprei(i yvorden zoodat het publiek de dupe wordt alvorens de keuringsdiensten den tijd ge had hebben de waren officieel af te keu' ren of in beslag te doen nemen. Reeds in 1887 heeft hij op het interna tionaal Hygiënisch Congres te Weenen het onderzoek aan de grenzen bepleit en zijn conclusion werden toen zonder tegenspraak aangenomen door de wetenschappelijke vertegenwoordigers der verschillende na tiën. Na 38 jaar wordt het z.i. toch wel tijd c\m deze voorstellen in daden om te zet ten en hij geeft daarom aan onze nieuws regcering in overweging lo. Er worden aan de verschillende in- voerplaatsen van ons land (nader aan te wijzen) laboratoria opgericht, met behoor* lijk geschoold personeel). 2o. Alle ingevoerde levens -en genotmid delen behooren voorzien te zijn van gelega liseerde certificaten van uitvoer, aange vende den juisten aard. der waren, en in- dien dit noodig geacht wordt, vergezeld te zijn van de analyse door een beëedigde scheikundige van het land van herkomst. 3o. Indien de waren op grond eener ex pertise niet voldoen aan do eischen der Warenwet, worden zij niet in ons land toe gelaten. en komen alle kosten ten laste van de afzenders. 4o. Vanwege onze regeering worden aar? de verschillende landen die levens- of ge* notmiddelen hier invoeren de bepalingen der Warenwet en de kon. besluiten daarop betrekking hebbende medegedeeld, opdat de exporteurs kennis zullen kunnen nemen van de hier te lande voor den invoer ge- Btclde eischen. 5o. Ingeval eener hygiënische beoordee* ling, waartoe de scheikundige zich niet be voegd verklaart, is de uitspraak van don Gezondheidsraad als beslissend aan tc no men. De Java. Men meldl uil Oslo: Di/ kruiser Java, commandant kapitein ter zee Quant, is aangekomen. De zaakgelas tigd Van Ketwich Verschuur werd met hon neurs aan boord ontvangen. Morgen is er een officieel diner, overmorgen een groot bal bij den zaakgelastigde. De minister van verde diging biedt Zaterdag een lunch aan en de consul-generaal een excursie en lunch naa* Frogensaelcrn. De commandant doet zijn uiterste be3t voor' vlagvertoon. De voornaam, sle bladen bevallen welkomstarliloeien met illustraties. Autoriteiten en publiek loonen 'groote belangstelling. 0 Nederland en Tnrkije. Hed Ottomaansch telegraafagentscliAp meldde gisteren uit Angora: Van Weideren baron Rengers, de Neder* landsche gezant, is met het gebruikelijke ce remonieel te Tsjankaja ontvangen door den president van de republiek, den ghazd rnoes^ tafa Kemal pasja. Ilij overhandigde zijn ge loofsbrieven en verklaarde, dat het Neder* landsche volk met belangstelling het opmer kenswaardige streven naar vervolmaking. (Uil 'l Fransch van GUY OHANTEPLEURE). Geautoriseerde vertaling van W. H. C. 8» De onweerswolken, dio den ganschen middag de lucht drukkend hadden doen zijn, hadden zich opgelost; het was of wen als dc menschen de boomen, ont spannen en opgelucht, gemakkelijker adem haalden en de geur van de linden, licht ver rukkelijk, zich verspreidde op de wieken ven een zuchtje, dat van de Allier kwam. Kcrjean haalde dien door neus en mond in, Heerlijk 1 zuchtte hij,' wat traag. Ik kan dien vochtigen eD toch frissohen geur nooit ruiken zonder oogenblikken van heel dang geleden zomers opnieuw te door leven. te Fougères, in het oude huis van mijn ouders, in hel oude tuintje, waar maar één boom stond. een linde, die naar mijn oordeel enorm en prachtig wast In Juli van elk jaar oogstte mijn vooruitziende moeder een grooien voorraad, die eens lin- dehloesomthee zou wordenEn 's win ters, als ik eens een beetje ziek was, scheen het mij toé of ik den hcelen tuin, in vollen Moei, opdronk. Lecoulteux glimlachte toegeeflijk en vaag. Zijn gedachten dwaalden langs andere we gen, die op een scherp afgeleekend doel uit kwamen. Zeg eens, Kerjean, ging jij, toen je op Centrale School was, met Etienne Da- Tranpa en mijn neef Lignière wien hef.l in Madagaskar zoo goed gaat dikwijls naar mevrouw Davranyay? Heel dikwijls. Kerjean verbaasde zich ietwat over de vraag, maax hij wilde nu eenmaal vooral op dit oogenblik hulde brengen aan de volmaakte goedheid, die schuilging achter de verstrooide en soms nogal norsohe vrien delijkheid van zijn oude vriendin, en daar om zei hij: Davranpay en ik kwamen bijna eiken avond bij elkaar, om ons voor te bereiden voor de wekelijksche examens. Dit werken met z'n tweeën van vrienden is een van de uitstekende gewoonten van de Sohool.... Ik was te Parijs alleen en pas uit de pro vincie aangekomen. Evenals Etienne had ik, heel jong, mijn vader verloren. Mijn moeder was in on3 huis gebleven, om bij de oude linde te droomen van den zomer en van mij. Ik geloof, dat het mijn eenzaamheid was van volwassen wees van twintig jaax, over geleverd aan zichzell en de gevaren van dat groote Babylon, waaraan ik aanvankelijk dc hartelijke en moederlijke sympathie van mevrouw Davranyay te danken had, en dis mij haar huis opende, waar ik als vriend werd ontvangen.Ik ben er de geregelde en heel dankbare gast gebleven gedurende vele jaren..tot die vreeselijke catastrofe. Heb je daarvan gehoord? Jaeen ketelontploffing. Etienne Davranpay en twee werklieden gedood, vanoen gescheurd, als uitgekookt vleesoh... meer dan afschuwetijkMaar zie je me vrouw DavTanpay nog ciitijd? Zeker... Ik hen zelts uitgenoodigd om op ,,La Peuplière" te komen, maar sinds den dood van haar zoon, bewoond mevrouw Davranyay niet anders, dan van tijd tot tijd haar huis in de rue d'OIIémonl, Dat hoor ikZij verlaat „La Peuplière"- niet anders dan om 's winters naar MonbeCarlo te gaan en 's zomers naar Vichy, Aix of een soortgelijke plaats. Vreemd, dat die passie voor het spel zich zoo volkomen heelt meesier gemaakt van een vrouw van dien leeftijd I Bij haar is dit geen nieuwe passie. Ik heb mevrouw Davranpay altijd met opge wondenheid zien spelen, zelfs in haar eigen familiekring, waar zoo'n bescheiden, oen- voudig partijtje baccarat of poker haar die hevige emoties niet kon geven, die zij na- denhand in het ccne na hel aDdere casino zocfht, om haar leed te verstikkenzoo als andere menschen morphine of elher ge bruiken. Een heel duur verdoovingsmiddel gelukkig, dat zij hel geld er voor heeft. O, rijke spelers, die constant kunnen doorspelen, spelen altijd kietMaar, Le coulteux, ik wist niiet, dat jij in relatie stond met mevrouw Davrang.ayEn ik moet je bekennen, dat ik mij begin af te vragen waarom je je eigenlijk voor die zaken inte resseertJe sprak zooeven over lief detrouwen Het rose gezicht van Lecoulteux drukte lichtelijk voldoening uit en zijn kinderach tig spraakgebrek duidelijk latende hooren, zeide hij; Ofmdat jij een oude bekende bent in Eet huis in de rue d'Offémont, en het Kasteeltje Montjore-lft-PeupHère. Kerjean, ken je zeker wel juffrouw Phyllis Boisjoll, ■het pleegkind, de pupdl van mevrouw Da- vranpayDat is nu het meisje, dat ik liefheb. De Jdeane Phyl? Van verbazing was Kerjean opgespron gen. Hij keek den rosen jongen paan met groote, glimlachende en vragende oogen aan. -De kleine Phyl? herhaalde hij ongc- loovig Maar dat i9 nog een kindl Zij is achttien jaar.en ik ben vijf en twintig, antwoordde Lecoulteux. Zij is zoo'n kind niet meer! Wanneer heb je haar gezien? Wel, gis'enan nog.... Ik ontmoette mevrouw Davranyay en haar pleegkind in de melkkiosk van het Nouveau Pare. liet meisje zat van een onschuldige lekkernij te genieten: groote roomsoezen. En in haar klaarblijkelijken snoeplust legde zij dezelfde kieskeurigheid en dezelfde beweginkjes aan den dag van vroeger, van een verfijnd per soontje met een gezichl van een baby, die iets lekker vindt. De kleine Phill Of-ik haar ken, Lecoulteux? Ik zal niet zeggen, want dat zou niet waar zijn, dat ik haar heb zien opgroeien; zij is juist in den tijd, dat ik haar niet zag, opgegroeid.en ik geloof, dat „juffrouw Phyllis Boisjoli", zoo als je haar noemt, in mijn oogen nooit hec- lemaal zal ophouden het kleine ding te zijn, waarin ik verhaaltjes vertelde en dit bij de dwaze spelletjes, waaraan ik deelnam meestal mei de laak van redder van een ge vangen prinses mij „reuzen-Bizuth" (1) noemde. Maar mijn vriendschap voor dat prinsesje is in elk geval van heel ouden da tum. Die dateert van mijn aankomst op de Centrale Schoot.Ik was twintig jaar.. nu ban ik één eD dertig.Reken maar uitl Ik denk echter, opperde Lecoulteux, 1) „Bizuth" is de naam, die op zekere scholen wordt omu>vpd aan eerste-iaars- leerlingen. dat, sinds dien voorhistoriechen tijd, Phyllig Boisjoli wel wat veranderd zal zijnl O, zij is veel greoter geworden, daf ben ik met je eens; maar in werkelijkheid is zij altijd hetzelfde teere en vermakelijke schepseltje gebleven. Een verrukkelijk blond en rose, klein Japannertje, dat in de smalle oogspleten van een danseresje uit Outasnaro de oogappels van een door Greuze geschilderd meisje heeft.... zoo'n zeldzaam kunstvoorwerpje, poppetje of beeldje dat men bang is te breken.... cn tevens zoo'n mooi gelukkig diertje, waar van je veel houdt en dat zich in het daglicht en in de warmle gelukkig voelt. Zij is voor mij altijd mijn klein, dwaas kameraadje van vroeger. Hoe wil je nu, dat ik in liaat oen huwbaar meisje zie? Inwendig voegde Kerjean hieraan toe: Hoe wil je nu, dat ik in jou een cchl- genoot voor Jiaar zie? En plotseling scheen de gedachte aan een huwelijk lusschen Roro Lecoulteux cn de kleine Phil hem, van welken kant hij d« zaak ook bekeek, zóó iels ongerijmds, dat hij vroolijk en ongedwongen begon tt lachen, met dien jongen, onweersl.ianbaren, bijna naïeven lach, die hem eigen was en waaraan zijn vrienden den naam gaven van: „zijn lach van den oermensch. Nu, goedl riep Lecoulleux. Maar wal is er kostelijker dan een kind-vrouwtje of zelfs oen pop-vrouwtje?Ifadt je me soms een inleltectueele toegewenschl? D« Moriceaus hebben mijn moeder aan me» vrouw Davrancay voorgesteld en die von^ dadelijk, dat juffrouw Boisjoli wel een ge» schikte vrouw voor. mij zou zijn. -IWprdt vervolgd)^

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5