No. 20059. MAANDAG 3 AUGUSTUS Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren pnjs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT) Voor Leiden per 8 maanden ƒ.8.85, per week ....ü....,r 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' .Ïïïr.— 0.18. Franco per post ƒ2.36 j-f- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, iVischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar SCHELYISCH a f 0.1-1—0.24 en SCFIOL a f0.140 32 per pond. AUG. L. RELMERINGER, Wetli. loco-Burge meesier. Leiden. 3 Aug. 1925. 1663 Verjaardag H. M. de Koningin-Moeder. Gisteren vierde H. M. de Koningin-Moeder jhaar 67-slen verjaardag. Van de openbare pn enkele particuliere gebouwen hing gis teren en heden deswege de vaderlandsche idriekleur. Door de Leidsche Chr. Oranjevcreeniging is volgend telegram verzonden: H. M. de Koningin-Moeder, Soestdijk. De Leidsche Chr. Oranje-Vereen, biedt Uwt Majesteit hare hartelijkste gelukwenschen aan ter gelegenheid Uwer Majesteits ver jaardag en bidt U toe, dat God Uwe Majes teit tot in lengte van jaren moge sparen. H. THOMAS, Voorzitter. L. QUESTROO, Secretaris. Anii-oorlogsmeeting van den Chr. Bond tegen het Militairisme. Zaterdagavond had in den tuin van „Zo- Jnerlust" de aangekondigde Anti-Oorlogsmee- tlng van den Christelijken Bond tegen het Mililairisme plaats. Precies haliacht opende de heer C. Perlors als voorzitter de vergade ring met gebed en het uitspreken van een klein opwekkend woord. De eerste spreker, de heer Th. A. ten Hooven, Evangelist te Tilburg, ving zijn rede aan met den loop van het wereldgebeuren te bespreken. De tweedracht der volken en daarop den oor log. En daar tegenover de telkens opkomende droom van vrede. En al wordt steeds die schoone droom weer verstoord, toch is zij niet ten onder te brengen. Want het is de Goddelijke droom, het is het Eeuwige wat daarin spreekt. En in Christus bovenal i6 het Goddelijke tot ons gekomen. En nu laat het ons niet met rust, voordat de droom van .vrede' werkelijkheid is geworden. Maar die yrede, die Goddelijke vrede, kan ten slotte alleen komen uit onszelf, moet eigenlijk eerst in ons gestalte aannemen, om de Wereld te kunnen overwinnen. Daarom riep spreker: Wie den Vrede wil, hij worde Chris ten; Christen niet in naam, maar in den geest, en hij toone in den strijd tegen oor log en oorlogsvoorbereiding zijn Christen dom. Na een kleine pauze nam de tweede spre ker de heer H. Ververs, van Oegslgeest, het woord. Spreker begon met een schets te geven van de „Nieuwe Tijds"-gedachten, zoo als die leefden en nog leven in harten van kunstenaars, geleerden, kooplieden, arbei ders, mannen en vrouwen, armen en rijken. Hij ging de geschiedenis van het nieuwe lijdSgeloof opspeuren uit vroegere tijden en trachtte met voorbeelden, vooral uit de ge- Wijde litteratuur, haar bestaan en haar be staansrecht aan te toonen. En zoo kwam spr. vanzelf op het hedendaagsche wereld gebeuren, wat vol is van haat en ellende, van zedelijke verwildering, van oorlogsstrijd en Oorlogsvoorbereidingen. Spreker ziet hierin een Teden, om te streven naar een nieuwen lijd, die in dit opzicht zou verschillen met dezen lijd, dat daar het brute geweld als oorlog niet meer kon plaats hebben. En mede op grond van de Christelijke levens beschouwing, waarin Christus moet wezen het centrum, toonde hij ook door bijbeltek sten aan, waaxin onze roeping en taak gele gen is. Door een blik te slaan in het eerste Christelijke tijdperk, waarin die Christenen leelden te midden van groote wereldbolsin- gen, van oorlogen en geruchten van oorlo gen, en tegen die wereldmachten iD, vast bleven houden aan Christus hun Heer, en zoodoende zich plaatste tegen het Imperialis tische streven van den Romeinschen Staat, .vond spr. een versterking van zijn geloof in den nieuwen lijd, een versterking van zijn gedachten omtrent de roeping van den mensch, vooral van den Christen in deze tijden. Hij wekte op om midden in de wereld te slaan, als lichtdragers van dezen geest, en om in den tijd den stem van den Eeuwige te beluisteren, en zoodoende Christus na te volgen door smart en kruis heen. Die Chris tus van het Evangelie, die dood en graf heeft overwonnen en die als Heiland der wereld spreekt: „Heb God lief bovenal en uw naaste aJs u zelve": En spreker eindigde met het voordragen van een gedicht van ds. D. A. Voreter, waarin deze gedachten haar Weerklank vinden, en waarvan de slotsom was: „Rusten nimmer eer 't is volbracht: De Wapens Neder." Na een kort slotwoord werd do vergadering gesloten. »,De Jonge Stem" uit Hilversum te Leiden, In dezen tijd van reizen en trekken, en 'X?n,Y,*cande tevens profileeren do kinderen. -U blijven niet meer zoo bij honk als vroe- 'S i' I0,11 de vakantiedagen werden zoek «wcracht met slenteren langs de slraat, of met visschen, dat de eerste dagen goed ging, maar weldra ging vervelen. Zoo kwamen Zaterdag ook eén 8 I-tal jongens en meisjes, leden van „De Jonge Stem", .een kinderkoor uit de volksklasse uit Hilversum, te Leiden, om hier en in de omgeving eenige dagen door te brengen en gaslen te zijn van de Alg. Jeugd-Centrale en het Leidsche Kinderkoor. De Muziekvereeniging „Nieuw Leven", de A.J.C. en het Leidsche Kinderkoor „De Jonge Stem" kwamen Zaterdag om 5 uui in het Volksgebouw aan de Heerengracht sa men en gingen vandaar in optocht naar hel station, waar de Hilversumsche kameraden te zes uur met den trein aankwamen en er werden ontvangen. Nogmaals, en nu versterkt met de leden van het Hilversummer koor, werd een rond gang door de stad gemaakt, met als eind punt het Volksgebouw, waar de jonge vrien- dein in de gelegenheid waren kennis te ma ken, om, na een uurtje van gezellig samen zijn, bij Leidsche ingezetenen onder dak te worden gebracht. Zondag waren de gasten in de opgenomen gezinnen en verkregen ze gelegenheid iets van Leiden en omgeving te zien en te genieten. Heden wordt onder geleide van Leidsche vrienden per tram een uitstapje gemaakt naar Den Haag en Scheveningen. Morgen wacht hun bij goed weer een boottocht over de Kagerplassen, terwijl zij in ruil daarvoor aan den avond van den dag een uitvoering zullen geven. Woensdag zal het bezoek aan deze stad worden besloten met een tuinfeest in „Hortuszicht" aan den Witte-Singel. De Commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft benoemd tot 'lid der Gezond heidscommissie alhier dr. J. Munk. kinder arts alhier, De heer J. H. van Spall is te Miltweida (Sachscn) geslaagd voor het examen eleetro- tcchnisoh-ingenieur. Voor het examen L. O. is geslaagd te Amsterdam mej. G. Rolveer, alhier. Mej. G. A. van der Noordaa en de heer N. H. A. Mulders alhier zijn te 's-Graven- hage geslaagd voor 't examen handteeke- nen L. O. In aanvulling op ons bericht van Za terdag kunnen wij nog vermelden over de gemeentebedrijven: de gestichten Ende geest, Voorgeest en Rijngeest hebben een voordeelig saldo van 150,000, het openbaar slachthuis een van f 38,382.07 en het ge meentelijk vischbedrijl f 98.61. De volgende bedrijven hebben een naxteelig saldo opge leverd gemeentelijke reinigingsdienst f 229,923.61, bank van leening f 15,915.25. Zaterdagnamiddag had de 38-jarige schipper J. H., uit Leiden, terwijl hij mei zijn vaartuig te Zoeberwoude lag, het onge luk van het dek in liet ruim van het schip te vallen. Voor hij in het ruim terecht kwam, viel hij met de linkerzijde op den rand van den roet met het gevolg dat twee of drie ribben werden gebroken. De man werd met het vaartuig zoo dicht mogelijk naar zijn woning in de Bloem- straat vervoerd en naar huis gebracht, waar hem genees/kundige hulp werd ver strekt. De 12-jajrige J. W. D. L'., wonende in de Janvossensleeg die Zaterdagmiddag op het Zwartepad achter een paard liep en ver moedelijk het dier plaagde kreeg een trap tegen het dijbeen, die het noodig maakte dal de knaap naar zijn woning moest over gebracht worden, waar geneeskundige hulp moest worden verleend. Zaterdagnamiddag reed G. de G, met een met een paard bespannen wagen over de Blauwpoorlsbrug, terwijl er een optocht passeerde. Het paard schrok daardoor, sloeg achteruit en trof de bestuurder tegen het linkerbeen, waardoor dit verwond werd. Gelukkig kon hij nog de reis voortzetten. Zondagmorgen had aan het begin van de Breestraat een aanrijding plaats tus- schen een auto, bestuurd door een Duit- soher, Otto H., uit Dordmund en een wiel rijder 'Huibert iW. te L/eicten. De wielrijder bleef, omdat hij vergoeding voor zijn beschadigd rijwiel wilde ontvan gen voor de auto staan om 1e voorkomen dat de autobestuurder ging vertrekken en hem deze vergoeding zou onthouden. Hoe de pediüe den jongen man aan spoorde om zich te verwijderen het hielp niet. Intusschen had er een volksoploop plaats. Eindelijk betaalde de heer Otto H. f 6 vergoeding aan W-, die echter wegens het niet op last van de politie zioh verwij deren uit een volksoploop nog een bekeu ring opliep, Deaer dagen kwam bij den schipper S. H. alhier, een collega met het verzoek een bijdrage te mogen ontvangen om zijn vaar tuig dat te Amsterdam aan „den ketting lag"^ weder vrij te koopen. Meerdere col lega's hadden hem een bijdrage gegeven en nu was hij op f 7.50 na klaar vertelde Hij. H. kreeg medelijden met den schipper en schonk hem een rijksdaalder. Later bleek het hem dat hij opgelioht was waarvan hij aangifte bij d; politie deed. Anderen mogen zich voor doe truc wachten! Hedenmorgen werd de 10-jarige J. J. B. in de Molenstraat door den groentenven- ster Z. overreden. Het wiel ging over den buik van den knaap. De jongen klaagde zeer over pijn en werd op het Academisch Ziekenhuis in observatie genomen. Den bestuurder van den groentenwagen treft geen schuld. Hedenmiddag omstreeks twaalf uur had in het Noordeinde een aanrijding plaats tusschcn een auto en een wielrijdster. De oorzaak van de aanrijding was dat de chauffeur en de wielrijdster elkaar ver keerd begrepen. Het achterwiel van'de tiels werd ingedrukt. De schade werd door de juffrouw en den chauffeur samen gedragen, Hedenmorgen te 6.30 uur werd voor een twintiglal leden der Chr. Jongelieden- Vereeniging Jozua 24 15b in het vereeni- gingsgebouw „Prediker" appèl gehouden ter opening van een 3-daagsche vacantie in Het Gooi. In een goede stemming werd de tocht naar het Station ondernomen om met den trein van 7.13 in de richting Amsterdam te vertrekken. Te Amsterdam, aan het C. S. aangekomen, werd het ontbijt genuttigd, en de reis naar Bussum voortgezet, alwaar men zich allereerst naar de verblijfplaats begaf, om de overtollige bagage af te geven en on geveer te 10 uur de lsle wandeltocht naar Blaricum en Laren aanving. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen van 26 Juli1 Augustus 180 volwassen personen, 6 kinderen totaal 186. Het nienwe Kabinet Naar wij vernemen zal de samenstelling van het nieuwe kabinet heden in de Staats courant worden bekend gemaakt Het ligt in de bedoeling, dat de Ministers morgen des namiddags 2 uur ten paleize Het Loo door H. M. de Koningin zullen worden beëdigd. Nog dienzelfden dag zullen de nieuwe ministers, na aankomst te 's-Gravenhage, de portefeuilles van hun voorgangers over nemen. De Tijd zegt nu met zekerheid te ver nemen, dal de heer Qh. J. L. M. Welter (R.-K.), lid van den Raad van Ned.-Indiê, is aangezocht voor het waarnemen van de portefeuille van koloniën, en deze benoe ming zal aannemen. Reeds heeft hij zich op weg begeven naar Nederland, Minister Colijn heeft aan den Haagsohen correspondent van de „Times" de volgende verklaring afgelegd: „Is de politiek van de laatste twee jaren er oen geweest van terughoudendheid, nu de ünancieele positie van Nederland verbeterd is en het evenwicht van de begrooting ver kregen, kan de onderbroken sociale politiek worden hervat, doch op voorzichtige wijze. Daar een vermindering van de staatsuitga ven evenwel op den voorgrond blijft staan, ig eetn der gevolgen hiervan, dat besloten i3 tot samensmelting van Marine en Oorlog tot 6ón departement. Daarbij zal echter de ver-, dediging van Neder! andsch-Indië moeien komen te vallen onder het departement Ko loniën. Het nienwe Dnitsche tarief van invoerrechten. Het Tweede Kamer-lid Lovink heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken de vol gende vraag gesteld: Is die Minister bereid mode te deelen, lot welke resultaten de aan H. Ma. vertegen woordiger te Berlijn gegeven instructies (ver gadering van de Tweede Kamer der Stalen- Generaal van 9 December 1924) hebben geleid ten aanzien van de regeling van. bet nieuwe Duiteche tarief van invoerrechten? Het Nederlandsch-Belgische verdrag. Naar uit Brussel wordt gemeld, meent de „Etoile Beige" de berichten in Nederland- schie bladen, dat het Nederlandsch-Belgi sche verdrag ten gevolge van de daarop in Nederland geoefende critiek zal worden hea« zien, te kunnen tegenspreken. De memorie van toelichting van het wetsontwerp tot ratificatie van het verdrag, hetwelk na de zomer-reces bij de Belgische Kamer zal worden ingediend, zal zeer uit voerig zijn en, naar de „Etoile" verzekert, stellig de bezorgdheid, die de berichten in de Nederlandsche pers hebben gewekt, doen verdwijnen. Gepenaionneerde gewezen militairen. Do Minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer een nota van inlichtingen gezonden betreffende het adres van den Ned. Bond van gepensionneerden te 's-Gra venhage, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat gewezen militairen, die la ter wegens een gemeentelijke betrekking zijn gepensionneerd, ook in het genot zullen worden gesteld van een verhooging van 40 pet. over hun diensttijd ais militair. In de nota wordt gezegd, dat de bedoelde militaire diensben niet met een afzonderlijk militair pensioen zijn vergolden en dat dus uit den aard der zaak van verhooging geen sprake kan zijn. De diensten zijn, voor zoo ver ze geldig waren voor pensioen, bij de berekening van het pensioen in aanmerking genomen. De gemeentebesturen, die van de hun gegeven bevoegdheid hebben gebruik .ge maakt, hebben alleen dat gedeelte van het pensioen van belanghebbenden verhoogd, hetwelk slrekt tot vergoeding van diensten in een gemeentelijke betrekking door gebracht. Het Rijk heelt hiermede geen bemoeiing. Algem. Synode Ned.-Herv. Kerk. In de 15de zitting brengt de heer Zoete namens de commissie van Consideratie en Adviezen B rapport uit over de Diaconale Raden. De commissie adviseert de voorstel len niet aan te nemen. Zij voegt daarbij een tweede conclusie, om al de voorstellen terug te zenden aan de commissie van de diaconale armenzorg, opdat deze overwege, in hoeverre voldaan zou kunnen worden aan het voorstel van de classicale vergadering van Heerenveen, tot instelling van een Algemeenen Raad van advies of aan de wenschen, uitgesproken op di classicale vergaderingen van Nijmegen, Zierikzee, IJzendijke en Deventer, tot het maken van een meer eenvoudige regeling. Ten slotte worden na debat alle conclusies met algemecne stemmen aangenomen. De heer Buinink rapporteert namens de Commissie voor de Stukken over een voor stel van den heer Barbas, om aan de Pro vinciale kerkbesturen een onderzoek op te dragen naar de voorziening in de geestelijke behoeften in gemeenten, waar het zielental belangrijk is geslegen of nieuwe bevolkings centra zijn ontstaan. De bespreking hiervan wordt uitgesteld. Een voorstel tot wijziging van arl. 17 Re glement voor de Kerkvisitatie, afkomstig van den heer A. Sneep, bedoelend ini sommige provincies de vermeerdering van het getal kerkvisitaloren, wordt verworpen. Een voorgestelde wijziging van art. 23 van het Reglement op de Vacaturen, afkomstig van ouderlingen en diakenen der Hervormde Gemeente te Bovensmilde c.s., wordt ver worp ril. De voorstellen belreffende de aanvrage om liandr.pening van een vacante gemeente door te zenden, ook al voldoet een gemeente niet aan baar verplichting ten opzichte van het Reglement op de Predikantstraklementen, cn een tweede voorstel, dat luidt: „Een ge meente, die weigerachtig is om den aansiig van den raad van beheer te voldoen, in rechten te vervolgen, worden verworpen. De commissie ad hoe geeft de eindredacli' (welke goedgekeurd wordt) van de toevoe ging aan art. 70 8o. van het Algemeen Regle ment, om te worden onderworpen aan de hoofdelijke stemming van de leden der pro vinciale kerkbesturen. Een voorstel tot wijziging van art. 6 van het Reglement van kerkelijk opzicht en tucht, waardoor duidelijker aan het licht treedt, dat zij, in welke kwaliteit ook, die zich niet aan de kerkelijke reglementen on derwerpen, aan „tucht" onderworpen zijn, wordt verworpen. De heer Buinink leest een concept-circu laire voor ter aanbeveling van de generale kas, waarin gewezen wordt op het vele, dat door deze kas gedaan wordt. Zij wordt met geringe wijziging aangenomen. De heer Barbas rapporteert namens de Commissie voor de Stukken, ter behandeling over een verzoek van de Waalsche Com missie, ter beoordeeling van de bewijzen van den heer R. Blommaert, candidaat in de theologie aan de Universiteit te Genève, om toelating lot het propanents-examen. De con clusie, om dat verzoek over te brengen bij de Algemeene Synodale Commissie wordt door de meerderheid aangenomen. Prol. dr. Veldhuizen geeft een gewijzigde conclusie omtrent verschillende moties, be treffende gewetensvrijheid enz. (het rapport is vroeger vermeld). De conclusie om al deze molies voor kennisgeving aan le nemen, wordt nu aangenomen. Met waardeering wordt er op gewezen, dat in October 1924 van den penningmees ter, den heer W. van Oeveren, van de Ver- J eeniging „Aanpakken" f 30.000 ontvangen werd ten behoeve van het Fonds tot verbe tering der schraalste predikantstractementen. De lieer Barbas rapporteert in de 16de zitting over de antwoorden der provinciale kerkbesluren op de vraag naar de toepas sing van het reglement op de buurtgemeenten en over een voorstel van dr. Slotemaker dë Bruine tot benoeming van een commissie voor de vraag, of, met het oog op de geeste lijke bearbeiding van de grootste gemeenten, wijzigingen in de reglementen, bepaaldelijk in het reglement op de buurtgemeenten noo dig zijn. De commissie merkt op, dat vele der in gekomen antwoorden, afkomstig zijn van gemeenten, die hier feitelijk niet kunnen mederekenen, omdat zij te klein zijn. Uit het onderzoek blijkt, dat er bij de groolere gemeenten blijkbaar ernstige kwesties en be zwaren zijn, met name hierin gelegen; dat het vigeerend reglement te stroef werkt. De commissie heeft gemeend op deze kwesties niet te moeten ingaan, maar overeenkomstig het voorstel van dr. Slotemaker de Bruine een commissie ad hoe te benoemen. In verband met dit rapport wordt een tweede rapport, opgesteld door den heer Buinink, besproken. Het handelt over het voorstel van den heer Barbas, aan de pro vinciale kerkbesluren een onderzoek op te dragen naar de voorziening in de geeste lijke behoeften in gemeenten, waar het zie lental belangrijk is geslegen of nieuwe be volkingscentra zijn ontstaan. Besloten wordt een commissie te benoe- BINNENLAND. Nog eenige persstemmen over het nienwè kabinet-Colijn. Morgen wordt het nienwe Kabinet op Hef Loo beëedigd. Ernstig anto-ongelnk bij Wageningen. BUITENLAND. J - Nienwe wanordelijkheden in den Duit» schen Rijksdag. De mijnwerkersstaking in het Saargebied is heden geëindigd. In Japan vormt Kato weer een nieuw mi' nisterie. men, bestaande uit 6 leden, waarvan de voorzitter en de secretaris door de synode worden aangewezen, terwijl de kerkeraden der drie grootste steden ieder ook één lid zullen aanwijzen en bovendien door de Alg. Synode (c.q. de alg. synodale commissie) nog een lid zal worden benoemd, die geacht kan worden op de hoogte te zijn van de toe standen in die gemeenten, welke het voor- stel-Barbas op het oog heeft. Aan deze com missie zal worden opgedragen, zich te ver slaan met de kerkeraden der grootste steden, om de toepassing van het buurtgemeentestel- sel nader te overwegen en zooveel mogelijk te bevorderen, en te overwegen of en in hoever zij de synode voorstellen meent le moeten doen lot wijziging van de bestaande reglementen, met name van het reglement op de buurtgemeenten. Voorts zal aan die commissie in handen worden gesleld het rapport over het voorstel- Barbas met de daarover gevoerde besprekin» gen, met opdracht zich over deze aangele genheid in verbinding te stellen met de be sturen der kerk. XHIe Nedeilanasche Jaarbeurs. Behalve een afzonderlijke groep ,,Meu belbeurs" zal aan de aanstaande Najaars* beurs te Utrecht, welke van 8 tot en met' 17 September gehouden wordt, een speciale groep „Werktuigen en Machinrieën voor de Zuivelindustrie" verbonden worden, welke groep gehuisvest wordt in een paviljoen' op het Vredenburg met open ruimten voor het opstellen van grootcre werktuigen en machinerieën. Een commissie van advies is benoemd, welke bij de organisatie van deze groep „Werktuigen cn Machinerieën voor de staandeze commissie bestaat uit de hee- ren R. Har^ema (fa. Boeke Huidekoper) te Haarlem, H. W. van der Ploeg (fa. J' en H'. W. van der Ploeg) te Apeldoorn, A. Lan- fers te Groningen en F. H. Sixma (Dr. M. de Wit) te Hengelo. De begrooting van Amsterdam Het college van B. en W. te Amsleriiajtt heeft de ontwerp gemeentebegrooting voor 1926 vastgesteld. De wethouder voor do financiën, de heer F. M. Wibaut heeft mede gedeeld, dal zij is vastgesteld in ontvangst en uitgaven op een bedrag van f 96,407,037, dat is iels lager dan de vorige begroeting, waarvan het eindbedrag was f96,592.016. Hieruit blijkt, dat de gewone toeneming van uitgaven a!s gevolg van periodieke verhoo- ging van jaarwedden en loonen en van de uitbreiding der gemeente geheel is opgevan gen door vermindering van de uilgaven. Samenvattende zeide de weihouder dat, hoewel de inkomstenbelasting mot 11 pCL verlaagd wordt, het gelukt is om de uitga ven aan de daardoor verminderde inkom sten aan le passen. Om dit le bereiken is het noodig geweest op do oorspronkelijke ramingen van verschillende diensten tc pasr sen en te meten, op de uitgaven voor so ciale bemoeiingen cn maal schappelijk nut heeft men echter ook dit jaar niet behoeven te verminderen. Een belangrijk ding is, dat de f6.000.000, die voor het suilend maken van den dienst 1921 aan hel reservefonds zijn onttrokken, daarin terug kunnen wor den gestort, zoodat de vermogenspositie van de gemeente daarmede weer vooruit gaat. B. en W. van Amsterdam stellen de Ge meenteraad voor in te trekken zijn bestuit van 17 Januari 1919 in zake den bouw van een academisch ziekenhuis en hen te mach tigen lot het verbouwen cn uitbreiden van de vier sleenen barakken, van de interne kliniek en van het ketelhuis met machine gebouw, gelegen op het terrein van het Wil- helmina-gaslhuis, en lot het op genoemd terrein slichten van een laboratorium vooc de pathologische anatomie en een lijken huis, een laboratorium voor de pathologie, een chirurgische kliniek, een observaliehu voor besmettelijke zieken, een orlhopa Ji- sche kliniek, een palikliniekgebouw en eea dienstgebouw. Hiervoor wordt een crediel van f 4t.135.OOG gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1