POETSMIDDEL Prijs f0.90. C. FORTMANN De Hand met het Litteeken, No. 20055. LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Juli Tweede Blad. Anno 1925. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RUGSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. HET BESTE FEUILLETON i De staking aan „De N ieuwe W a- kjiTveg", te Schiedam. Van de zijde van Jen Metaalbond wordt-het volgende mee- ''oklsdag heeft een bespreking plaats mehad van het dagelijksch bestuur van den Metaalbond met bestuurders Tan den Algo- Ineenen, den R.-K., den Christelrjeken en den Neutralen Metaalbewerkersbond, inzake de staking aan „De Nieuwe Waterweg". Daar bij is gebleken, dat de loonswQziging aan „Lki Nieuwe Waterweg" neerkomt op een gemiddelde uurloonsverlaging van minder dan één cent, terwijl de vgf uren, die boven Je acht en veertig uur gewerkt zullen wor den, alB 61/» uur betaald zullen wordeo, dus met een" extra bijslag van 30'pet., ten gevolge waarvan het weekloon met ruim 10 net. verhoogd wordt De beepresing heeft niet tot een resultaat geleid. Het bleek,-dat de arbeidersargani- eatiee niet wilden meewerken tot beëindi ging van het conflict, omdat zij zich ia beginsel kanten tegen de. toepassing van de door de rageering aan „De Nierwe Wa terweg" verleende en voor die Maatschappij toetrekt noodzakelijke overwerk-vergunning. LNaar „Het Volk" meldt, heeft de gehouden bestuursvergadering van de lAJgemeene Juweliersvereeniging, te Amster- dam, het besluit, waarbij den fabrikanten verboden werd vacantiebijslag te geven, een onderwerp van beraadslaging uitgemaakt. ®r was tegen dit besluit oppositie geko men van de zijde van fabrikanten, dit wel vacantiebijBlag wilden geven, maar zich door int besluit gebonden achtten. Hlet resultaat Van de besprekingen was, dat het verbad r opgeheven. De firma Asscher heeft personeeleo meegedeeld, dat zij drie degen vacantia met vol loon geeft. Er wordt door deze firma geen week^ vacantia Bet half loon gegeven, omdat zjj meent, dat dit slechts een halve vacantia gou zjjln, aangezien de werklieden dan een naive week loon zouden missen. De firma Benjamins Co., personeel Ban jert, geeft, hoewel de firma in geen zes weken eenig werk* had, toch een halve week bijslag. Branden. In de itembrandt- Iaan, te Bilthoven, zip gistermiddag drie gebouwtjes twee daarvan dienden als •werkplaats en het derde als kantoor in de asch gelegd. De brand is ontstaan in een loodsje van het bouwbedrijlf en heeft ten slotte het kantoorgebouwtje aangetast Met moei to heeft de brandweer de belendende perceel en kunnen behouden. Deze hebben1 waterschade gekregen.' Omtrent den brand, die gisteren aan de Tuinen te Leeuwarden heeft gewoed, wordt nog het volgende gemeld: In -het bovenhuis van het perceel, waar de heer Blsinga gelrjkstraata een verfmagasijn heeft, woont de oppe.rabijn van het ressort Friesland, de heer Davids, wiens inboedel, waaronder een uitgebreide, kostbare bibliotheek, nagenoeg geheel in de vlammen is opgegaan. Ben klein gedeelte van de bibliotheek wist men te redden, maar dit werd daarna door den regen beschadigd. De inventarissen van al.e bewoners der drie door de vlammen aangetaste parceelen zrjn verloren gegaan. (Bet huis van (ten heer Stierstra is in wendig geheel vernield, evaiafe het huis van De Vries. Enkele andere huizen heb ben watersohade geleeden. De lederfabriek van de firma Van Tilburg, te Loon-op-Zand, is door onbekende oorzaak geheel afgebrand. Gistermiddag heeft in een schuur, gele gen naast de woning van den caféhouder J. C. Nooteboom aan den Schulpweg 38, te Rotterdam, een -felle brand gewoed. Te on geveer kwart voor vieren zagen voorbijgan gers, dat er rook uit de schuur steeg. En bijna op hetzelfde oogenblik sloegen de vlammen naar buiten. Aangewakkerd door den sterken wind, greep het vuur snel om zich heen. Spoedig stond de schuur in lich terlaaie en sloeg de brand naar een Iweede schuur over. In allerijl werd een tweetal paarden, die in de schuur gestald waren, in veiligheid gebracht, doch een aantal kippen kwam om. De wind dreef het vuur in de richting van de woning. Een deur begon reeds te schroeien. De bewoners droegen hun huisraad op straat. Gelukkig wist de brandweer het vuur tot de 9churen te be perken. Eén schuur is totaal met den grond gelijk gemaakt. Van de andere schuur is het dak verbrand. De oorzaak is vermoede lijk liet feit, dat de vonken van een zand- trein in het stroodak van de schuur zijn terecht gekomen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Tijdens de kermis waren te Ilpendam o.m. ook gestationeerd drie woonwagens, welke hun standplaats had den ingenomen even over de brug aan den kanaalweg naar Watergang. Uit een dezer wagens, meldt „Het Vad.", waarvan de be woners op de kennis stonden met een rin- gengooitent en het Hoofd van Jut, zijn, ter wijl de vrouw even naar het dorp was, uit een bergplaats onder aan den wagen twee geldkistjes, inhoudende ongeveer tien dui zend gulden, ontvreemd. Blijkbaar is de dief gestoord, want nabij de opslagplaats van een aannemer werd in het gras één kistje, waarin het grootste gedeelte geborgen was, teruggevonden, zoodat thans nog on geveer f 1000, met enkele familiepapieren, die geen waarde hebben, vermist worden. Strenge winter verwacht. Uit een mededeeling van pasloor Gabriel aan de Academie der Wetenschappen te Parijs, blijkt ,dat de winter van 1926 bij zonder streng zal zijn. Dit leidt hij af uit de periodiciteit eer er reeks 744 jaren in ver band met de zon en maan. In deze reeks zijn twee perioden van 372 en vier van 186 jaar te onderscheiden. Deze kringloop was tot nu onbekend. Gabriel heeft de be- leekenis er van voor astronomie en meteo rologie gevonden. De strenge winter 1917 correspondeert bij voorbeeld met dien van 1541. Die op zijn beurt komt overeen met die van 1539, 988 en 881. Winter 1740 was buitengewoon streng. Seine en Theems be vroren en bruggen bij Rouaan werden weg geslagen. Dit zou zich dus aanstaanden winter moeten herhalen overeenkomstig die van 995 en 1553, welke met 1740 corres- pondeeren. Men meldt nit Gorkum van gis teren: Ten gevolge van den Z.-W. wind en den groeten regenval in het laatste- etmaal 8.8 mM. volgens het station van het Kon. Meteor. Instituut is de rivierstand veel gunstiger voor de scheepvaart geworden. Bovendien is er te Keulen waa De stand bjt vroed is haast weer normaaL De politie te IJ mui den heeft drie jongens van 10 tot 12 jaar aange houden, die zich in de Rjjksvischhaf hadden schuldig gemaakt aan diefstal van tarbot. Bovendien hadden zij zich door inklimtning toegang verschaft in het kantoor van J. G. in de vischhal, waar zij de schrijfmachine hadden vernield. :Vandaag is mevr. de wed. M. Knerf-Rot, te Zaandam, die verpleegd wordt het tehuis voor ouden van dagen, 102 jaar geworden. De stoomtreiTer „Maria Blisar beth', IJM 37, heeft gisteren te IJmuiden een tonjjn aangevoerd, die bij een lengt» van 1.80 M. en een breedte van 1.25 M. een gewicht had van 300 K.G. S i g"A alement. „Hoe was de man, dien je des morgens op heit veld tegen kwam, gekleed?" „Hij droeg hooge laarzen en 'n sportpet". Redhter: .Sterk I Droeg hij niets daairtus- sefcen?" I - RECLAME. Bodegraven. Te 's-Gravenhage slaag de gisteren voor het examen hoofdakte de heer G. A. A. Dullemond, alhier. Ook op de vergadering der „Vijfjaar- lijksche" de neutrale Oranjev.ereeiüging, die onder leiding van den heer Schuling ver gaderde heerschte dezelfde toon van wel willendheid, die wij op de vergadering der Chr. Oranjevereeniging vernamen. Alge meen betoonde men zich dankbaar voor de bereikte mogelijkheid om gezamenlijk feest te vieren. Er werd daartoe dan ook met al- gemeene stemmen besloten. Het voorloopig programma dat ook hier ter tafel werd ge bracht werd daarna met algemeene stem men aangenomen. Tot zoover gaat alles dus geheel naar wensch. Niettegenstaande den regen was gis termorgen de aanvoer op de kaasmarkt bui tengewoon. Het oude terrein met den ingang van het nieuwe en de aangrenzende straten waren dan ook weer overvol. Het trok eeni- germate de aandacht dat nu reeds enkele malen en ook nu* een autobus Ier markt was uil Holte, die een groote partij kaas aanvoerde. Algemeen wa3 men verheugd, dat nu voor het laatst gebruik moest wor den gemaakt van de bekrompen oude markt, omdat volgende week de nieuwe kan wor den in gebruik genomen. De toebereidselen daartoe zijn nu bijna gereed. Er moet ech ter nog aan veel dingen de laatste hand worden gelegd. Als een verrassing bemerk ten wij en zeer velen met on9 op lvet ter- reintje vnor het nieuwe bemalingsstation een monumentale ijzeren drinkbak voor paarden met twee fonteintjes voor mensche- lijk gebruik. Deze is nog de laatste dagen aangekocht van de gemeente Rotterdam. Van bevoegde zijde vernamen' wij dat het voorloopig benoemde feestcomité het voorzitterschap aangeboden heeft aan den burgemeester die dit na eenig beraad heeft aangenomen. Dat is zeker een reden te meer om te vertrouwen aap het slagen der plannen. Door de doktoren en enkele andere leden der vereeniging „Ziekenvoeding" i3 een circulaire gericht aan de overige leden ten einde een vergadering te houden op a s. Donderdag in hotel van Haaften. Het bleek, dat deze vereeniging, die zulk een nuttig doel heeft, nog een 120-tal leden telt. doch geen enkel bestuurslid meer bezit. Wijlen de heer D. Turkenburg verzorgde steeds als eeni£ bestuurslid de belangen dezer veree niging, groolóndeels uit eigen middelen. Nu moet dat werk echter gestaakt worden, waarom nu zal worden getracht door ver sterking der organisatie de verzorging van zieken en zwakken weer ter hand te ne men. Het is 'te hopen, dat velen daaraan zullen willen medewerken. Boskoop. De heer KI. Verkade (s.-d.) heeft bedankt als lid van den gemeente raad. Tot zijn opvolger is benoemd de heer P. D. Noest. Hazerswoude. De heer L. J. Windhorst kreeg bij het glazenmaken -zoodanig een 9tuk glas op de hand, dat heelkundige hulp moest worden verleend. De heer J. Keere, tot voor korten tijd onderwijzer aan de Christ, school op het Dorp, i9 thans geslaagd voor de hoofd- acte L. O. Leimuiden. Naar wij uit goeds bron vernemen, zal in deze gemeente ln de ko mende maanden een cursus gehouden wor den in landbouwboekhouden, uitgaande van het Haagsche Instituut voor Handels opleiding, onder leiding van den heer Ver- hulst, accountant te Leiden. De Oranje-vereeniging alhier zal dit jaar weer een tweedaagsch feest houden en wel op 2 en 3 Sept. a.s. Evenals in 1923 zal er weer een groot feestterrein zijn met vermakelijkheden. Rijnzaterwonde. Dinsdagmorgen is de 22-jarige J. Brus, dienstbode aan de pastorie alhier, op een tot nog toe onverklaarbare wijze in het water geraakt en verdronken. Wel werd nog kunstmatige ademhaling toe gepast, maAr de levensgeesten bleken reed9 geweken te zijn. Met zekerheid was ook niet na te gaan hoelang het meisje in het water gelegen had. Waddinxveen. Gedurende de 'afwezig heid van den burgemeester zullen zijn werkzaamheden worden waargenomen door den heer Herfst, oudsten wethouder. Tot secretaris van de vereenigfng E; H. B. O. alhier is benoemd de heer P. van der Ben; tot penningmeester de heer A. J. Both, terwijl tot commissaris is benoemd de lieer G. J. van Es. Haarlemmermeer. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de harddraverijver- eeniging te Hoofddorp besloten om den da tum van de alhier te houden harddraverij, welke was bepaald op Woensdag 30 Sep tember a.s. te veranderen en nader vast te stellen op Woensdag 23 September a.s. Dit besluit staat in verband met het feit, dat op Woensdag 30 September a.s. te Lisse een belangrijke harddraverij plaats heeft. In de ringvaart nabij Vijfhuizen is een zwaar geladen zolderschuit van de firma Plaije en Blansert uit Haarlem gezonken, doordat zich in den bodem een lekkage be vond, waardoor de schuit te veel water binnenkreeg. De schuit was beladen met verschillende stukgoederen als vaten jenever, kruiken, lood en zink enz. Men is druk be zig om deze goederen op het droge te bren gen, terwijl wel een hoeveelheid verloren zal gaan. De heer v. W. alhier maakte Dinsdag middag met een gehuurde auto een zeer onfortuinlijke reis. Als bestuurder van deze auto, welke hij in huur had van de firma Van Driel uit Hoofddorp, reed hij op den Kruisweg en geraakte op een gegeven mo ment even de macht over het' stuur kwijt, vermoedelijk door de vele kuilen, welke zich in den weg bevinden. De auto botsle tegen een boom aan, met het gevolg, dat 't voor- gedeelte geheel in elkaar werd gedrukt De bestuurder kwam mei den schrik vrij. Deze botsing is voor v. W. natuurlijk een niet onbelangrijke schadepost. De defecte wagen is later naar Hoofddorp vervoerd. Hillegom. Dinsdagmorgen is de bliksem geslagen in den schoorsteen van het huis van den heer Verschoor op Weereslein. Op een paar meter afstand van het bed, waar de bewoners nog te rusten lagen, werd een gat in hel rookkanaal geslagen. De schoor steen was beschadigd, maar brand is er ge lukkig niet ontslaan. Katwijk. De loting voor de Nationale Militie zal plaats hebben op Maandag 10 Augustus in het Gemeentehuis. Katwijt-aan-Zee. Onder ongunstig, buiig weer werd gisteravond strandevange- ■lisatie gehouden. Beschut voor den stevigen Zuidwester, die er woei, door de dicht aan- eengezette badkoetsen, zat en stond een schare van bijna 1000 personen op bet strand tegen den duinvoet van het Groot- Badhotel. Eerste spreker was ds. Van der Heijden, van Wassenaar, in plaats van zijn collega ds. Boeienga van Sassenheim, die verhin derd was. Spr. liet zingen Ps. 81 12, ging voor in gebed en vertolkte daarna de ge schiedenis, die men vindt in Hand. 24 2f en 25. Vervolgens liet hij zingen Ps. 25 4. Ds. Schouwenburg, van Amsterdam, nu het spreekgestoelte betredend, sprak de schare toe naar aanleiding van het woord van Jezus tot Zachefls, dat men vindt in Lukas 19 5b. Na dankgebed werd nog gezongen Gezang 39 4 en Ps. 95 4. Bij hel uiteengaan der schare werd ge colporteerd met een ex. van de Vereen, voor Bijbelverspreiding „Raad en Troost". Noordwijk-Binnen. Een meisje, dat hier ter plaatse bij de familie v. d. W. ge logeerd was, had zonder voorkennis barer familie Maandagmorgen vroeg de woning verlaten; den ganschen dag werd naar het kind gezocht. De politie en de kustwacht van de vermissing in kennis gesteld, loldat des avonds laat bij de ongeruste familie een bericht binnen kwam van de politie te Sche- veningen, dat hel meisje bij haar ouders te Scheveningen was aangekomen. Het kind had dezen weg te voet afgelegd. Men kan RECLAME. voor Uw Zilver - Verzilverd - Alpacca - Keper of andere metalen - brengen wij onder eigen imam in den Handel. 1459 Breestraat 122-124. zich de blijdschap der familie indenken, die niet anders dachten dan dat het kind een ongeluk was overkomen. Noordwijkerhout. Dinsdag sloeg nabij den „Ruygenhoek" wederom een autobus om van den dienst KatwijkIJmuiden. De bus was vol passagiers. Allen waren ernstig ge wond door de glasscherven. Alle ruiten wa ren stuk. Een passeerende autobus van NoordwijkerhoutHaarlem verleende hulp en stelde alle verbandmiddelen beschikbaar.- Men meldt onsr dat het bericht, voor komende in eenige bladen, dat bij de aan gekondigde publieke veiling van het Hanze-. Bank-gobouw te Delft een minnelijke schik king werd getroffen met den crediteur, van wien het bevel tot verkoop was uitgegaan, beslist onwaar is. De bedoelde crediteur Is de heer v. d. D. te Noordwijk. Deze heeft niet willen leekenen voor minnelijke liqui-i datie en om be voorkomen, dat de aange- kondigde publieke veiling van hel Hanze- Bank-gebouw te Delft zou doorgaan, heeft men hem uitbetaald het geheele bedrag, n.l f 4000 en bovendien f 800 voor ge maakte onkosten. Zooals bekend is, heeft ,,De Hanze" een fonds gesticht, om de menschen uit te beta len. Wethouder Marijnen wil nu met kracht er tegen protesteeren, dat aan den één 100 pCt. wordt uitbetaald, terwijl datzelfde fonds hier, te Noordwijkerhout. van ver schillende minder gegoeden aandeel en op koopt tegen 50 pCt. Rijnsbnrg. Ten nadeele van de veiling^ vereeniging „Flora" alhier, is uit een brandt kast een bedrag van f 127 ontvreemd. Naar <kn dader van dezen diefstal wordt een ijverig onderzoek ingesteld. Door het be stuur van „Flora" is f200 uilgeloofd voor aanwijzingen, die tot opsporing van den dader leiden. De loting voor de NalioDale Militie zat plaats hebben op 10 Aug. in het Gemeente-» huis te Katwijk aan den Rijn. Sassenheim. Voor het examen nuttige handwerken slaagde gisteren te Rotterdam mej. M. W. de Man, alhier. Voorschoten. De nacht voorspelde niet veed goeds; de regen stroomde neder en onheilspellend joegen de donkere wolken door het luchtruim. 28 Juli,, de traditioneele paardenmarkt,, stond voor de deur, en had al menige oud-Voorscholenaar binnen ónze grenzen gebracht. 28 Juli is voor velen een dag vol aantrekkingskracht, een groote familiedag, één dag in een jaar, waarop men wil loonen, dat men Voorscholen tot •geboorteplaats en bakermat heeft gehad. He( weer was voor den aanvoer van paarden niet bevorderlijk, zoodat slechts 483 paar-i den en esn 30-tal veulens aan de lijn kwamen. De handel was ditmaal heter dan vorige jaren. Er werden prijzen besleed voor gewone paarden van f 125—f 600, voor luxe paarden boven noteering. Een enkele maal ging een aangespannen paard wel eens wat te hard van stapel, zoo dat een spatscherm van een auto het moest Uit het Engelfoh van Bafc-nesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. 61) Daarna werd de schermutseling al ge meen; de muske'.iers wieepwt hun wapc-nen neer, maar de hellebaardiers begonnen een geregeld gevecht. Het reger.de slagen, en hel lawaai Tas oorveiMoovend. Iedereen schreeuwde en zij, die <n de aohterhoede waren, schreeuwden nog harder dan zij. die vochben. Wat de vrouwen betrof, haar schelle kreten gingen weldra in gelach over, want zij begrepen spoedig, dat Jonker Jim toch niet opgehangen werd, en dat haar mannen, die talrijker en meer doelbewust waren dan het garnizoen van B rough ten, reeds de overhand m den strijd kregen. Weldra waren, wat er van hellebaarden en musketten heel gebleven was, in handen der jongens van Oxfotfitthfre, die-vooraan in het gevecht geweest waren. De soldalen wa ren ontwapend en hulploos, en misschien vonden zij dat nog zoo kwaad niet. Hadden zij hun eigen zin gevolgd, dan zouden de meeslen van het begin af geroepen hebben „Een Fiennes 1 Een Fiennesl" le zamen met den troep boeren, en zich verzameld j hebben om die drie broeders daar, die alles vertegenwoordigden voor hen, wat zij in het verleden vereerd en geëerbiedigd hadden. Krijgstucht was 3lechts een dun vernisje, (Waaronder trouw aan Lord Saye and Sele w eeibied voor Mylords gezin onverwoesl- Ikw sterk iag. In bet handgemeen was het vernis er af gegaan, zelfs terwijl zij tot hun placht opgeroepen werden, en de stem van hun kolonel in het tumult onderging. Zij ke ken niet aohtw zich, waar kolonel Scrape en kapitein Lovel-l waren, hun sergeant en vier hunner kameraden trachtten tevergeefs zich een weg door de menigte te banen, ter wijl zij beurtelings scholden, vermaanden, vloekten en dreigden. Zij keken slechts naar die grimmige verhevenheid, waar de arm van de galg nog naar den muur van het kasteel wees, en de oude lantaarn een dof gelen kring van Jicht om zich wierp. Daar konden zij de drie mannen zien: kolonel Nathaniëi en Jonker John, die er nog zeer streng en vastberaden uitzagen met pistolen in hun hand, en als bolwerken voor hun broeder stonden, dien zij zoo listig en dap per van den dood gered hadden, en Jonker Jim, als de eenvoudige jongen, die hij was, met een zonderlingen glimlach om zijn lip pen, en die daar heel stil en kalm stond, alsof hij wachtte, wachtte. „Red uzelf, Jim," zei kolonel Nathaniëi een paar malen en Jonker John herhaalde hetzelfde: „Red u zelf; Dearlove of Mudge zullen voor u zorgen, en ge zult uw paard in de smidse vinden." •Maar Jonker Jim ging niet. Hij hield slechts zijn zwaard in de hand en wachtte. Wachtte, waarop? 3. Kodonel Scrape en kapitein Loveil waren lang, nadat zij klaar waren met hun avond eten, in de h«!l blijven zitten. De kolonel wilde zelf zichzelf niet bekennen, hoe ge spannen zijn zenuwen geweest waren sedert hij het uitdrukkelijk bevel gegeven had, dat Jim Fiennes le middernacht moest worden opgehangen.-'Uil hel stilzwijgen van kapi tein LoveH las de oudere officier zoowel verwijt als onmiskenbare afkeuring; maar, zeker in zijn eigen.opvatting van plicht, dacht hij zelfs niet aan uitstel van straf voor den man, die Zijne Majesteit den Koning zoo diep beleedigd had. De uren gingen als met looden schreden voorbij. Zelfs niet na de nederlaag van Na- seby had kolonel Scrape zich zóó terneer geslagen gevoeld, en zelfs de gedachte aan de verpletterende nederlaag der Rondkop pen, waarvan het gerucht hem vroeger in den dag zoo opgevroolijkt had, was nu niet meer in staat hem uit zijn neerslachtigheid op te wekken. Spoedig na elf uur kwam Tubal Longshankes op 'het kasteel. Kapitein Loveft waa er voor, hem in de gracht te gooien; maar kolonel Scrape, die zijn eigen gedachten moede was, zou op dit uur een bezoek van den duivel zelf welkom zijn ge weest. Longshankes werd dus in die hall gela ten. Hij waa in vroolijke stemming zooals htj dat in den laatslen tijd meestal was. De honderd pond in zijn zak hadden hem in een bijzonder goed humeur gebracht en hem naar meer geld doen verlangen. Zijn geest was vindingrijk, en begrijpend, dat het ge rucht van de nederlaag der Rondkoppen zijn troefkaart was, maakte hij het verhaal en van steeds uitvoeriger en was hij trotsch op zijn eigen snoeverijen .EvenaJs een kun stenaar, die aan zijn schilderij werkt, hier en daar Weinigheden er aan toevoegt, tot dat het voltooide stuk goed ie in zijn oogen, zoo verzon Tubal steeds meer bijzonderhe den bij zijn verhaal, en zonk daardoor die per en dieper in een poel van leugens, totdat kolonel Scrape zelf zich verbaasd ging ai- vragen, of zooveel geluk inderdaad wel waar kon zijn. Hij luisterde met gefronst voor hoofd, reeds vaag verbaasd, terwijl Tubal sprak van de volkomen vernietiging van hel Parlementsleger, van Ireton, die in den slag gedood was, Cromwell op de vlucht, om zijn leven te redden, Fairfax gewond en bescher ming zoekend in een naburige boerderij. Ja! zoo ver hadden Longshankes' vinding rijkheid en hebzucht hem gedreven, dat hij nu aanbood één 'of meer van de groote be velhebbers van het Parlementsleger in ko lonel Scrapes handen uit te leveren voor de bescheiden som van vijftig pond het 9tuk. Hier ging de kolonel dadelijk op in, en de koop werd onmiddellijk gesloten tot tevre denheid der beide partijen, zelfs ofschoon Scrape er met zekeren grimmigen nadruk aan toevoegde: „Maar denk er aan, kerel, dat, als ik nu of later ontdek, dat ge mij verkeerde inlich tingen hebt gegeven, ik u als een hond met mijn eigen hand neerschiet." Tubals beweringen van trouw werden niet gehoord door het rumoer van buiten, dat eindelijk tot binnen de kasleelmuren doordrong. De kolonel sprong op. Longshan kes, roet zooveel kansen tegen zich, werd doodsbleek van vrees. Juist op dat oogen blik kwam kapitein Lovell de trappen afloo- pen; uit de ramen van zijn vertrek had hij het tooneel op het voorplein gadegeslagen, zonder in het begin de volle beteekenis er van t» begrijpen. Maar zoodra het ware ge vecht begon, en hij die twee mannen, die hij niet kende, het plateau van de galg zag beklimmen, onder het zwaaien van hun pistolen, die in dit geval daarin bestond, dat hij trachtte die mannen te verzamelen, wier trouw onaanvechtbaar was. Helaasl het wa ren er maar weinigen. Zelfs, terwijl het tu mult om de galg luidruchtiger werd, be greep kapitein Lovell. dat eer.igen van het 1 garnizoen hun wapenen reeds hadden neer- geworpen. Hij was lang genoeg in Brough- ton geweest, om te welen, welk een macht de naam Fiennes op de soldaten van de plaats uitoefende, en hij verkeerde niet on der hetzelfde zinsbedrog, dat kolonel Scrape bezielde, dat krijgstucht de soldaten bij hun plicht zou houden. Hij en de kolonel haastten zich hun i zwaarden aan te gespen en een paar pisto- I Jen le grijpen; ongelukkig waren liet de i trouwsten van het garnizoen, die gezonden waren, om dienst le doen bij de ophanging van Jim Fiennes en het dozijn mannen, die binnen het kasteel gehouden waren, waren juist die boeren van Oxfordshire, die de bei de officieren als onbetrouwbaar kenden» Sergeant Toogood en drie of vier man van Buckinghamshire hadden de scherpe heve len van Scrape echter reeds om hem heen verzameld, en dit kleine troepje, met den kolonel en den kapitein aan hel hoofd, ging vastberaden naar buiten, om de oproerige menigte tot rust te brengen. Maar zij kwamen niet verder dan de deur, want, nadat de menigte de soldaten ontwapend eö zich van de galg meester ge-» maakt had, keerde zij nu haar aandacht naar het kasteel, en schuivend, slootend en duwend versperden zij den weg, en de kolo- nel met zijn mannen zagen zich genood zaakt zich in de hall terug te trekken. Da menigte stroomde na hen binnen als een menschelijke lawine en weldra was hei kleine troepje der verdedigers tot het ach terste deel van de groote hall teruggedron* gen. (Wordt vetvolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5