buitenland. AGENDA. TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN, j Haandag. „Zomcrlust": Concert harmonica-gezel schap „Crescendo". 8 uur. Dinsdag. „Jeruel" (Grocncsteeg 16): Bijbelbespre- hing. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 1 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop. en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdag9- en 's Zaterdags matinée te 2 uur. 's Rijks EthnogTafisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 unr. Kunsthandel D. Sala en Zonen, Bree- slraat 114b en c: Tentoonstelling Grafische Kunst Jan Schonk. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.nx 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Juli tot en met Zondag 2 Augustus a s. waargeno men door de apotheken van do heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, tel. 1313, en G. F. Heijst, Sleonslraat 35, tel. 136. DE ALGEMEENE TOESTAND. Wil Abd-el-Krim onderhande len? Baldwin over de vei ligheidskwestie. De ontrui ming van het Roergebied. Frankrijk en Spanje zijn het thans vol komen eens over de te nemen maatregelen in Marokko. De partijen hebben zich ver plicht geen afzonderlijken vrede te sluiten, en zijn van plan een groot offensief te be ginnen indien Abd-el-Krim niet heel spoe dig verklaart bereid te zijn tot onderhan delen. Inmidtlels ifi, volgens een Times- bericht, dio bereid-verklaring al gekomen. De leider der Riffs zou hebben laten weten, dat hij met de tegenstanders wil onder handelen, mits zulks gebeurt te Tanger en mits zij van te voren een plechtige verze kering geven omtrent de onafhankelijkheid van het Riff-gebied. Dit laatste lijkt echter een beetje al te dwaas, en wij betwijfelen dan ook ton zeerste dat Frankrijk en Spanje bereid zullen zijn een dergelijke verzekering te geven nog voordat men in conferentie bij oen is, enongeacht de resultaten der besprekingen! Spoedig zal er nu echter wel klaarheid komen, want de tijd dringt. Do regenmaanden naderen snel en vóór dien tijd zal een beslissing moeten zijn ge-for- ceerd, omdat Fransdhen en Spanjaarden in die periode stellig weinig of niets tegen de Riffs zullen kunnen uitrichten. En tijd ia immers geld De Engelsebe premier Baldwin heeft te Londen een rede gehouden, waarbij hij ook is ingegaan op het Duitschc antwoord1 over de veiligheidskwestic. Hij verklaarde, dat de voornaamste factor in de Duitsche kwestie is de wil om de moeilijkheden te overwinnen. „Ik ge loof", zeide hij, „dat die wil thans in Duitschland aanwezig is en dat hij ook bij de geallieerden krachtiger dan ooit sinds den oorlog bestaat. Maar het is zeer nood zakelijk, dat geen tijd wordt verloren en dat do besprekingen zonder onderbreking voortschrijden. Wij hebben nog een langen weg af te leggen, eer wij Europa weer kun nen herstellen" Groot-Britfcannio en Frankrijk wonechen beide, dat Duitschland zoo spoedig moge lijk tot den Volkenbond zal toetreden, en als dat eenmaal op den voet van volkomen gelijkgerechtigdheid geschied is, zullen alle vraagstukken, waarvoor wij thans gesteld zijn, een nicuwor en beter aspect krijgen. De tweede fase der Roerontruiming is gisteren begonnen met het vertrek der Fransehc troepen uit Essen. Deze fase zal duren tot 31 Juli, op welken dag het terri toir der Roer zal worden overgedragen overeenkomstig de bepalingen van het ac- coord van Londen. BELG IE. De staking der typografen. Do typografenstaking bij do bladen is eenigszina aan het verminde -en Men ver wacht, dat enkele ^provinciale bladen reeds beden weer zullen verschijnen DUITSCHLAND. Weer een financieel schandaal. Berlijn kent thans weer een nieuw finan cieel schandaal, waarbij verschillende hooggeplaatste ambtenaren zijn betrokken. Zaterdagavond werd de koopman Emanuel Marx gearresteerd, onder verdenking van contraeten te hebben afgesloten, waardoor do Reichs Monopol-Vevwaltung voor zeer groolc bedragen werd benadeeld. Tegen een borgstelling van 25.000 mark werd hij op vrije voeten gesteld. De zaak is echter spoedig in een sen sationeel stadium gebreden. Twee directeu ren van de Reichs Monopoi-Verwaltung Tielitlz en Ilorwitz zijn reeds door den t rechter van instructie gehoord. Ook een ander hooggeplaatst ambtenaar van de Reichsmonopolvcrwaltung, Wilde, is door den rechter van instructie geboord. Genoem de ambtenaren zijn geschorst. De directeu ren Tieliüz cn Horwitz worden er van ver dacht kennis te hebben gedragen van de manipulaties van Marx. Het onderzoek bij de Reichsmonopolverwaltung wordt voort gezet. Ook de koopman uit Ratingen, Schoppen- haus is in dezs aangelegenheid door den rechter van instructie gehoord. ENGELAND. 1 Geen wijziging in den toe- 14 v A 4 stand De voorbereiding v y der staking Hoop op Rijks subsidie. De mecning dat de korte conferentie tus- schen de mijneigenaren en de. arbeiders weinig of geen vooruitgang heeft ge bracht, wordt bevestigd door een ver klaring van Cook, den secretaris der mijn werkersfederatie, „dat er geen wijziging is ingetreden in den toestand/' Wij treffen, zoo zeide hij. alle voorbereidende maatre gelen voor de staking, en ook voor de steun .verleening aan de mijnwerkers en huD gezin nen. Op het oogenblik geloof ik niet dat er vooruitzicht bestaat op het afwenden van den strijd, tenzij de regeering ai haar moed verzamelt en de eigenaars er toe brengt hun opzegging en hun voorstellen in te trekken. Cook zinspeelt hier klaarblijkelijk op het verleenen eener rijkssubsidie aan de nood lijdende mijnindustrie, waarover ieeds meer dere stemmen zijn opgegaan. In dat geval zouden de eigenaars hun voojstellen kun nen laten vervallen en op den ouden voet kunnen worden voortgegaan. Ook Smith, do voorzitter der federatie van arbeiders, uitte zich gisteren in een dergelijken geest. Alleen bracht hij het plan te berde de in dustrie tijdelijk uit de Duitsche herstellings betalingen te ondersteunen. Of het nu tot een subsidie zal komeD, moet worden afge wacht, al meent men dat Baldwin er in principe niet tegen is. Dit laatste zal overi gens vandaag wel blijken als de premier confereert met bet bestuur van het vak- vereenigingscongres. Zonder steun van het Rijk lijkt een oplossing trouwens vrijwel onmogelijk. De arbeiders hebben hun maat regelen dan ook reeds getroffen voor de staking en zich verzekerd van den steun der transportarbeiders, welko te Scarbo rough vergaderden en een resolutie aan namen, waarin verklaard wordt, dat de mijnwerkers volkomen gerechtvaardigd zijn, de voorstellen der eigenaars niet te aan vaarden, en toegezegd werd dat in geval van stopzetting dei mijnen stoppen zouden worden gedaan om het vervoer van steen kool te beletten. Donderdagavond, den laakten dag van den fatalen termijn, zal nog een vergade ring van de verschillende vakvereenigings- besturen worden gehouden, ten einde zoo noodig de te nemen maatregelen vast te stellen. Morgen zal, zooals wij al meedeelden, te Parijs op een vergadering van de mijnwer- keisinternationale besproken worden hoe men, in geval van een stopzetting in Enge land, aan het intornationalo vervoer van steenkool de noodige beperkingen kan op leggen. PORTUGAL. De kabinetscrisis. Pedro MaTtïns, die opdracht had gekre gen een kabinet te vormen, heeft daarvoor bedankt. De president van de Kamer, die uit Parijs is ontbodeD, zal du met de vor ming worden belast. BULGARIJE. De samenzweerders-processen. Er zijn wederom een aantal samenzweer ders-procéssen geëindigd. In Biliven en in Haskoyo werden vier en te Boikowitza zes doodvonnissen geveld. Einde Juli zal een nieuw proces aanvangen tegen 400 beklaag den, waarvan tegen 150 reeds de doodstraf is geëischt. Medio Augustus begint te Tir- novo een proces met 500 beklaagden. Voor dit proces zijn 10.000 getuigen mt alle deelen van Bulgarije gedagvaard. VEREENIGDE STATEN. Bryan overleden. WILLIAM BRYAN. Zeer onverwachts komt het bericht van het overlijden van Bryan, den vroegeren candidaat voor het presidentschap, die in de laatste dagen do aandacht heeft gelrok ken door zijn optreden in het Darwin-pro- ces te Dayton. William Jennings Bryan, een der voor aanstaande leiders van de Amerikaansche democraten werd 19 Maart 1860 in Salem (Illinois) geboren. Nadat hij zijn studiën in de rechtsgeleerdheid had voleindigd, ves tigde hij zich in 1881 le Lincoln (Nebraska) als advocaat. Reeds dadelijk begaf hij zich op politiek terrein, sloot zich aan bij de de mocratische partij en werd in 1890 als lid van het Huis van Afgevaardigden gekozen. In 1896, 1900 en 1908 werd hij door de na: lionaal-liberalen candidaat voor het presi dentschap gesteld, doch evenzoovele malen moest hij het onderspit delven. Vooral deed hij van zich spreken door zijn strijd tegen het tru9lwezcn, terwijl hij voorts sterk ijver de voor de ontwikkeling der sociale Jhervor- mingen en een reorganisatie in het spoor wegbedrijf. In 1913 werd hij benoemd lot staatsse cretaris van dc afdeeling buitenlandsche za ken. In deze betrekking verwekte hij aldra opzien door zijn optreden in een variété. Hij gaf op de vele verwijten, die hem hierom gedaan werden ten antwoord, dat hij als staatssecretaris zeker een inkomen van 20.000 dollar noodig had voor zijn levens onderhoud en de bestrijding van zijn uilga ven. terwijl hij slechts 12.000 dollars als zoodanig ontving. Gedurende den oorlog, in Juni 3915 trok hij zich uit zijn ambt terug en wijdde zich van dien tijd af aan de journalistiek. BUITENLANDSCH GEMENGD. xDe sneltrein PraagKaschau is Donder dagnacht nabij Presburg ten gevolge van een verkeerden wisselstand in botsing ge komen met een rangeer-locomotief. Daarbij kwamen twee personen om het levenéén werd levensgevaarlijk gewond en 10 perso nen licht gewond. De wisselwaohter tracht te na de botsing over de grens te vluchten, doch werd gearresteerd. Over bijna geheel Zweden houdt de he vige hitte aan. Te Sundsvall (Midden-Zwe den aan de Bothnisclie Golf) was de tem peratuur heden niet minder dan 102 gr. in de schaduw. In Noord-Zweden daarentegen woedde een hevig onweer, dat aanzienlijke schade aanrichtte. Vrijdagochtend is te Oslo een brand uit gebroken, die weldra reusachtige afmetin gen aannam. Een aantal silo's en pakhuizen zijn in de asch gelegd. Groote hoeveelhe den graan, voedingsmiddelen en meststof fen zijn vernietigd. De brandweer der na burige plaatsen moest ter hulp geroepen worden om het vuur te bestrijden. Ook net garnizoen hielp bij.het blusschirgswerk. Om halfvier 's middags was men den brand meester. De schade is voorloopig niet aan te geven: zij loopt in de millioenen. Te Detroit heeft een groote brand ge woed in de woonwijk Glabitone Linwood. Verscheidene particuliere huizen zijn ver nield. De schade wordt begroot op 1 mil- lioen dollar. Tweehonderd gezinnen zijn dakloos. De gegevens omtrent de groote inkomenB in de Ver. Staten over het belastingjaar 1923 zijn thans bekend geworden. Het blijkt dat er in do V. St. in 1923 80 personen wa ren met een belastbaar inkomen van 1.00.000 doll, of meer. Er waren wat de Bondsfinan- ciën betreft in het beschouwde jaaT 7.698.321 belastingbetalers, die tezamen 606.651.505 doll, opbrachten. Van 86 dollor- millioenair8 (wat hun inkomen betreft) had den er 39 een'inkomen tusschen 1.000.000 en 1.500.000 doll., 12 een inkomen tusschen 1.600.000 en 2.000.000 en 12 een inkomen tus schen de 2.000.000 en 3.000.000. Zes zijn er met een inkomen van tusschen de 3.000.C00 en 4.000.000 doll., een heeft tusschen de 4.000.000 en 6.000.000 en vier hebben een inkomen dat hooger is dan 5.000.000. Van die laatste vier zijn er drie bekend n.l. John D. Rockefeller Jr. en de beide Fords (vader en zoon.) Hierbij zijn aangeteekend, dat deze ge gevens vermoedelijk nog te laag zijn, daar vele rijke Amerikanen een groot deel van hun vermogen hebben belegd iu Amerikaan sche bonds-, staats-, en gemeentefondsen, die vrij zijn van belasting. In het dorp Harnshagen bij Lobitz in Mecklenburg is Vrijdag in een graan-echuur een bezinemotor ontploft. De schuur stond onmiddellijk in lichterlaaie. Twee arbeid sters, die niet meer konden vluchten, zijn levend verbrand. Een paard kwam even eens in de vlammen om. De sdhuur brandde geheel af. Het groote kasteel van den hertog van Montpensier te Clermont Ferrant is door brand vernield. Het bevatte ontzaglijke rijkdommen op artistiek en historisch ge bied en o.a. voor een waarde van verschei dene millioenen aan kant. De Mosoel-kwesüfi. LONDEN, 27 Juli Reutel' mcldl uit Ge- nève, dat het rapport der Mosoel-commis- eie aan de Britsche en Turksche regeenn- gen, ailsmede aan de leden van den Raad van dsn Volkenbond over enkele dagen zal worden voorgelegd. Voorshands wordt ten opzichte van den inhoud van het rapport da grootste geheimhouding in acht genomen, doch naar verluidt hoeft de commissie de Mosoel-grenslijn niet vastgesteld, doch de vaststelling daarvan overkelatcD aan den Raad van den Volkenbond. De Kleine Entente en de Hongaarsche Staatsbegiooting. BOEKAREST, 28 Juli (V. DO. Naar de bladen zonder uilzondering weten mede te deelen, zaïl de volgende builengewope con ferentie der Kleine Entente te Geneve, welke onmiddellijk véér de Volkenbondsassemblêe zal worden gehouden, zich in hoofdzaak bezighouden met de houding, door de Kleine Entente aan te nemen tegenover de Hon gaarsche Staatsbegrooting, en de buitenspo rig hooge staatsuitgaven voor mogelijke openlijke en geheime bewapeningsdoelein den. Een resolutie le dien aanzien zal daar na aan den Volkenbond voorgelegd worden. Een en ander doet de kleine Entente hopen op een grondige behandeling door den Volken bond van dit voor haar zeer vitale probleem. Algemeens mijnwerkcisstaking in Frankrijk PARIJS, 27 Juli. (V. D.). De Fransche mijnwerkers hebben op heden de algemeene staking geproclameerd. Het resultaat dei Fransche verkiezingen. PARIJS, 27 Juli. (Havas). Het resultaat der departementale verkiezingen toont een winst van 133 zetels voor het kartel name lijk C Radicalen, 72 Radicaal socialisten, 3 Republikeinsch socialisten en E2 Socialis ten. Van de oppositie verliezen de Com munisten 10, de Conservatieven 14 de Re publikeinen 61, de links-Repofclikeinen 48 zetels. De strijd in Haiokko. FEZ, 27 Juli. (Havas). Op bet geheele front is het rustig. De vijand werd spoe dig uit den nitlooper naar Taffiunt verdre ven. De streek ten zuiden der Wergha, tusschen Ainaicha en Kelaadessless is thanB van vijanden gezuiverd. PARIJS. 27 Juli (V.D.) Volgens hel offi - cieele te Fez gepubliceerde communiqué zijn de Riffs tot noordelijk van de Wergha terug gedrongen. De Riffs zijn gedemoraliseerd en verscheidene stammen willen zich onder werpen aan de Fransclien. Engeland en de Fransche reserves. PARIJS, 27 Juli. (Havas). De „Matin" meldt, naar aanleiding van de instructies uit Londen aan lord Crewe gezonden, dat het Engelsche standpunt nopens de reserves van Briand op de Duitsche nola niet aan zienlijk schijnt te verschillen van het Fran sche standpunt. Chamberlain over het Duitsche antwoord. LONDEN, 27 Juli. (V. D.). Sprekende le Birmingham zeide Chamberlain met betrek king tot de Duitsche nota van antwoord: „Ik erken, dat uit de nota het verlangen spreekt voort te gaan met de voorstellen inzake een wederkeerig Veiligheidspact, waartoe door de Duitsche regeering het initiatief genomen werd en die verwelkomd werden door de Britsche regeering en in den meest vriendschappelijken en verzoe nenden toon beantwoord werden door de regeeringen van België en Frankrijk. „Ik ben zeide spr. vol goeden moed, dat, waar het zoo duidelijk in het belang is van deze groole mogendheden te breken met het verleden en een beleren toekomst in te gaan, wij de kwestie der veiligheid tot een oplossing zullen brengen en indien wij de sfeer van vrees voor een toekomstig en wereldvrede-bedrefgend gevaar zullen kun nen verbannen, zal er een aanmerkelijke verlichting intreden, niet alleen onder de volken, die direct bij het Pact hofrokken zijn, doch over de geheele wereld. Reeds heeft de plaats gehad hebbende uitwisseling van gezichtspunten en het feit, dat dergelijke voorstellen door Duitschland zelf gedaan werden en door de Geallieerden met een welkom zijn begroet, een aanzien lijke ontspanning gebracht in de tevoren zoo zwaar geladen politieke atmosfeer. De Britsche politiek in Egypte. LONDEN, 27 Juli. (V. D.). De „Daily Express" meldt dat het Britsche Kabinet belangrijke besluiten genomen heeft betref fende do verdediging van Suez. Het Kabinet aanvaardde de conclusies van het rapport der Imperiale Verdedigingscommissie be treffende de militaire politiek van Groot- BrittaniS in Egypte. Dit rapport adviseert tot het handhaven van voldoende Britsche troepen aan den oever van het kanaal. De Britsche strijdkrachten welko zich momen teel in Cairo bevinden zullen niet vermin derd worden teneinde het kanaal te be schermen tegen eventueel uit hel binnen land komende aanvallen. Hevige viliabrand. LONDEN, 26 Juli (V. D.). Gisteren werd door een geweldigen brand een villa te Perthshire in de asch gelegd. De 4-jarige zoon en erfgenaam van den eigenaar Major Murray Graham, benevens twee dienstbo den, kwamen in de vlammen om. Uitbreiding der zeeliedenstaking te Melbourne. MELBOURNE, 27 Juli (V.D.) De zeelieden- slaking heeft zich uitgebreid. Vele induslrién lijden schade door de groole werkloosheid in de haven. De graanrechten in Italië. ROME, 27 Juli. Volkens de bladen is in alle havens de voorraad buitenlandsch graan in beslag genomen, ten einde daarop de pas in' Italië ingevoerde graanrechten te kunnen heffen. - Het kabinet-Fasjitaj. BELGRADO, 27 Juli. (Belg. Tel. Ag.) De beraadslagingen in het parlement over de miniBtenrieele verklaring zijn geëindigd met de aanneming eencr motie van vertrouwen in het kabinet. De onrast in China. KANTON, 27 Juli (Reuter). Naar gemeld wordt volgt de bolsjewisten-generaal Boro din den afgetreden Amerikaanschen „At torney" Norman als adviseur der regeering van Kanton op. Tevens wordt gemeid, dat het opperbevel over leger, vloot en lucht strijdkrachten aan Russen is tcc-vertrouwd. Ook in Amerika mqnwerkeisstaking? NEW-YORK, 27 Juli (V.D.) Daar de be middelingspogingen gefaald hebben is het, waarschijnlijk, dat de Amerikaansche mijn werkers 1 September a.s. in staking zullen gaan. De drankbestrijding in Amerika. WASHINGTON, 27 Juli. (N T.A Draad loos). De tegenwoordige wijze van handha ving der drankwetbepalingen zal, naar amb tenaren verklaren, voor onbtpaalden tijd worden voortgezeteen reorganisatie tegen 1 Augustus, zooals het voornemen was, ban niet worden ingevoerd De pionier der radinm-kankerbehandeling overleden. LONDEN, 26 Juli (V. D.). Uit New-York wordt gemeld, dat dr. Alberly Ochsner, de pionier der radium-behandeling van kan ker, in den ouderdom van 67 jaar te Chicago overleden is. He dood van Bryan. DAYTON. 27 Juli. (Reuter). De dood van William Bryan wordt toegeschreven aan een hartkwaal. Doodelijk ongeval bij autorennen. UNAS MONTHLERY, 27 Juli. (Belg. Tel.-Ag.) Bij dcir Grand Prix auto-snelheids wedstrijd is de auto van des Italiaanschen renner Ascarise, omgeslagen. Hij werd ernstig gekwetst en stierf spoedig daarna. Een tornado. SYDNEY (Nieuw Schotland), 27 Juli. (Ned. Tel. Ag.). Een tornado heelt de stad geteisterd, 25 personen werden gekwetst, en voor I millioen dollars schade aangericht. STADSNIEUWS. Voor het examen M.U.L.O. zijn in Den Haag geslaagd: voor A: M.'IIaexura en T Sibbes, alhier; M. Paling, Hillegom; J. Visser" Haarlemmermeer. Tot v-edeiopzeggens toegelaten als prf-. vaal-docent in de faculteit geneeskunde aan de Rijks-Ünive9iteit alhier, om onderwijs toi geven in algemeene phermacologie dr. Z. Dien, conservator bij 't Phannaco-Theraperh tisch Instituut van deze Universiteit. Installatie van de bijzondere Commissie voor Georganiseerd Overleg in Onderwijszaken, De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen lieefb Vrijdag M Juli j.l. aan zijn Departement geïnstalleerd de nieuw in gestelde bijzondere Commissie voor georga* niseerd overleg in onderwijszaken. In ziJlH rede wees hij er op, dat reeds lang behoeft# werd gevoeld aan een commissie, welks taak het was om haar aandacht te schen ken aan cn te adviseeren omtrent verschil lende onderwerpen, rakende de rechtsposi tie van het onderwijzerseorpa. Het ver heugde den Minister zeer, dat thans in die behoefte is voorzien en alle onderwijzers- organisaties in de Commissie vertegenwoor digd zijD. Na een korte opnnekjiig te hebben ge maakt over do werkzaamhedeja der Com missie en dc begrenzing dier werkzaamhe den ten opzichte van de taak van andere soortgelijke colleges als de ODdcrwijsra-ad, besloot hij met het uitspr^reD van den wenscb, dat de bemoeiingen der Commissie zouden blijken ten goede te korcen aan het onderwijs in het algemeen, en in het bijzon der zouden strekken in het belang van den onderwijsland. De voorzitter, jhr. rar. dr. W. D. de Jonge, 's Ministers rede met eeD enkel woord beantwoordende zeide het op hoo- gen prijs te stellen, i dat de Minister, als een van zijn laatste regceringsdaden in zijn tegenwoordige functie, persoonlijk de com missie heeft willen instal!e-?:en. Hoewel niet blind voor de zware ta/ik. waarvoor de commissie zich ziet geplaatst, betwijfelt hij niet, dat de commissie, die taak in eensgezinde samenwerking volbrengende, beantwoorden zal aan het doel, waarvoor zij i9 in het leven geroepen. Verschillende vertegenwoordigers der van de commissie ded uitmakende vereenigingen sloten zich bij deze woorden aan. Tandprothese. Men deelt ons mede, dat de wet van 29 Juni 1925 „StaatsbladNo. 282, die mogelijk maakt, dat onder zekere voorwaarden eenige tand technici de tandprothese mogen toepas sen, 5 Augustus a.s. in werking treedt. In gevolge deze wet moeten zij, die voor 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als bfr» roep locpasten zonder de bevoegdheid tot uitoefening der tandheelkunst te hebben ver-, kregen, het bewijs van hun vestiging hier te lande vóór 10 Juni 1913 binnen een bij Kon. besluit alsnog te bepalen termijn,, ter viseering zenden aan den inspecteur van do volksgezondheid, binnen wiens amblsgc-. bied zij wonen, onder bijvoeging van zoo danige bescheiden, waaruit blijkt, dat zij vóór 10 Juni 1913 de volledige tandprothese als beroep toepasten. Zij leggen daarbij het bewijs hunner opleiding over. Weigert de inspecteur viseering dan is er binnen veer tien dagen beroep op den Minister van Ar-» beid, Handel en Nijverheid. Er is geen bezwaar tegen, dal de stukken thans reeds worden ingezonden. De ambtsgebieden van de inspecteurs zijn de volgende: Dr. II. II. Tj. Bekenkamp le Groningen voor Groningen,, Friesland, Drente en Over- ijsel: dr. R. Piekema te Velp voor Gelder land ten Zuiden van den Rijn en ten Oos ten van den IJssel,, Noord-Brabant en Lim- buTg; dr. J. J. T. H. Doyer, te Hilversum voor Noord-Holland, Utrecht en Gelderland ten Noorden van den Rijn en ten Westen van den IJsel; dr. D. J. Ilulshoff Pol te 's-Gra^ venhagc voor Zuid-Holland en Zeeland. Tot behoud van het Departement van Onderwijs. Het bestuur van den Bond van Ned. Toor neelschnjvers heeft een adres gezonden aan den Minister van Financiën, den heer H. Colijn, waarin het zijn teleurstelling te ken nen geelt over het gerucht, dat genoemde Minister ter samenstelling van het nieuwe Kabinet overweegt om het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op te heffen en het als onderdeel te voegen bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Internationale bescherming van de Naiuui. Te Amsterdam is dezer dagen, op uitnoo- diging van mr. P. G. van Tienhoven, en onder diens leiding een vergadering gehou den. ten einde le overleggen op welke wijze men er hier te lande toe kan bijdragen, om internationale samenwerking mogelijk te inaken in het beschermen van de wilde, onontgonnen naluur. Een vraagstuk dat zich, naar de voorzitter opmerkte, de laat ste jaren naar voren dringt, naarmate het gevaar grooter wordt, dat de raenschelijke hand zoodanig ingrijpt, dat de in het wild levende flora en fauna van karakter veran deren, zelfs op het punt slaan in zekeren zin vernietigd te worden. Bescherming van de natuur in al haar uitingen, doch in de eersle plaats bescherming van die diersoor-» len, die tot niet langen lijd geleden m groo- ten getale leefden in slreken, waar da mensch slechts sporadisch voorkwam. Wij denken hier, aldus mr. Van Tienhoi ven, in het bijzonder aan de groole zoog dieren in de bosschen en moerassen in de eindclooze vlakten der overzeesche gewes-. ten, in Afrika en Azië en andere werelds deelen., die door kolonisatie betrokken wor-i den in het cultuurgebied, of wel door onge« breidelden jachtlust, die dikwijls in moord lust overgaat langzamerhand zich zien be roofd van een schat aan dierenleven, da* tot het merkwaardigste en zeldzaamste def Naluur behoorde. Ook de afgelegen zeeen en wateren behooren hiertoe, waarin steens i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2