Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. DONOEROAG 23 JULI LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO CU; per regel. Bij regelabonnemenl belangrijk lageren prijs. Kleine AdvertentiCn, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CU. 8ureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor 0iraetie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden f 2.85, per week ZO-18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,'^irr 0.18. Franco per post 8.85 4" portokosten. Olt nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken Viechwinkel, Viscbmarkt 18, tel. 1225, is VRIJDAG ver krijgbaar: SCHELVISCH a f 0.09—10.18, SCHOL a f 0.09—10.20, GEH. KABELJAUW f0.16, TARBOT a f0.55 per pond en NIEUWE HARING a 10.07 per stuk. AUG. L. REIMERINGER, Welh. lo. Burgemeester. Ledden, 23 Juli 1925. 1262 Bond van Nedeil. Detailhandelaren in Brandstoffen. Ia de voortgezette vergadering werd gis ternamiddag de bespreking over het Bonds orgaan en de gestie van het bestuur voort gezet. De heer Haverkamp, uit Utrecht, inzake het orgaan rich aansluitend bij zijn collega Spaxenburg, zeide verder, dat alles moet gedaan worden om den detailhandel, die afls schakel tusschen het kapitaal en de arbeiderszeer wordt bemoeilijkt (Geroep: hier geen politiek!) er bovenop te houden. Er zijn 4000 a 6000 kolenhandelaren in ons land en er zijn er slechts 600 bij den Bond aangesloten. Daarom moet er hard gewerkt worden, die anderen in den Bond te orga- niseeren, opdat men sterk staat tegen den Groothandel. Nadat de heer Sparenburg even krachtig had geprotesteerd tegen de wijze, waarop Utrecht werd behandeld door de aideeling al9 een jong broekje niet ernstig te willen nemen, ontstond een geweldig rumoer. Nadat dit be daard was, werd met zitten en opslaan be sloten over deze zaak niet meer te debat- toeren. Een motie van vertrouwen in het bestuur, door een der leden ingediend, wilde het be stuur niet in behandeling nemen. In deze motie zag liet al een beleediging. Utrécht juichte dit toe en verklaarde, dat deze afdeel in g ondanks de gevoerde oppo sitie, ook vertrouwen stelt in bet bestuur. Tot plaats der volgende jaarvergadering werd na een stemming en een herstemming, waarbij de stemmen tus9chen Gou#la en Utrecht staakten, bij loting Utrecht aange wezen. Tot bestuursleden werden herbenoemd de hoeren J. Baerends en L. C. van den Heu vel, resp. te Arnhem en Utrecht en in de plaats van den heer W. A. Kruit, te Stads kanaal, werd benoemd de heer H. Brouwer te Winschoten en in de vacature-Van Noort (overleden) de heer H. Schoonderbeek te Hillegom. Hierna kwam Ier tafel het rapport over de onderhandelingen met de Vereeniging van Groothandelaren, inzake een overeen komst tusschen haar en den Bond. De lieer Kreuse, te Laren, meende, dat 3e Bond niet op het contract met de Groot handelaren moet ingaan. Hij acht het voor den detailhandel van geen waarde. De de taillisten leggen zich vast, terwijl de Groot- hajidcl toch wel de wegen kent, om gede tailleerd te verkoopen Wij moeten ons bij den H.L.-verkoop bepalen, zeide de spreker. Nadat enkele voor- en meerdere tegen standers van het contract zich nog hetbben laten hooren, waarbij vooral uitkwam, dal liot niet aangaat dat de Groothandelaren aan coöperafcieeve en andere voreenigingen goed- kooper leveren dan aan den detailhandel, waaraan vooral de directie der Ned. Staats mijnen zich schuldig maakt, nam de heer Kreuse nog eens hot woord en zette uiteen, dat de detailhandelaren zich ook coöpera tief vereenigen moeten, om gezamenlijk tn te koopen. De Voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, meende dat de Bond lang genoeg geprobeerd heeft een goede verstand houding met den Groothandel te verkrijgen. Willen de liecren niet spoedig met een be paald aannemelijk voorstel komen, dan zou het bestuur willen voorstellen de onder handelingen af te breken. De heer Kreuse stélde ten slotte een mo tie voor van den volgenden inhoud: ,,üe Bond van Detailhandelaren, verga derend in het café ,.Den Burcht" te Leiden betreurend, dat de Vereeniging van Groot handelaren geen gepreciseerd antwooid heeft gezonden, verklaart het concept-contract, zooals het de vergadering is voorgelegd, niet te kuuo«n accepteeren." De Voorzitier vreest, dat deze motie te eaherp gesteld is. Als wij deze motie aan nemen zullen wij nimmer weder met den Groothandel kunnen onderhandelen, een jneeming, die niet algemeen werd gedeeld. De motie werd met op 6 na algemeene Stemmen aangenomen. De Voorzitter sprak daarna den wensoh Uit, dat de leden rich nu persoonlijk plaat selijk zuilen combineeren, om op deze wijze Bterker te zullen staan. Meld de heer A. J. Wierx Tack, uit Breda, een korte inleiding, in veaband Jj-ret een ingekomen verzoek van de firma WokviA en Zonen te Rotterdam, om in deze vergadering een demonstralie van Iventa- haarden te houden, door deze firma in den handel gebracht. De haard was echter niet gearriveerd, doch ^en vertegenwoordiger der firma hield over deze haard. korte cau serie, die met aandacht werd gevolgd. Som mige leden waren echter van oordcel, dat het niet goed van het bestuur gezien was een firma de gelegenheid te geven reclame te maken. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel van het Bestuur om ter gelegener tijd te komen tot de inrichting van een Bonds- bureau te Amsterdam welk voorstel door den secretaris, den heer Scheffer, werd toe gelicht en aanbevolen. Het bestuur wilde daarmede een bescheiden begin maken. Vindt het denkbeeld bijval en klaagt het bureau, dan kan het worden uitgebreid. Voorloopig zijn de kosten geraamd op f 300, wat echter volgens sommigen een veel te lage raming is. Bij acclamatie werd het voorstel in prin cipe aangenomen en het bestuur gemachtigd voorbereidende stappen te doen. Hierna kwamen nog oenige voorstellen van afdeelingcn en loden ter tafel, waar onder ook een voorstel van de afd. Utrecht om handelaren, die geen lid van den Bond zijn, te royeeren als lid van de Onderlinge Omslag-Vereend ging. De voorzitter van de laatstgenoemde vereeniging, de lieer Koeke- bakker, zeide, dat dit een zaak is, die alleen de betrokken vereeniging aangaat. De statu ten der Vereeniging laten op het oogenblik om deze reden geen royement toe. De sta tuten zullen dus eerst moeten worden ge wijzigd. „Westland" lichtte nu een voorstel toe, luidende: „De alg. vergadering, gezien de onrustbarende toename van leveringen aan particulieren, kantoren, tuinbouwers enz. door Groothandelaren, mijndirecties, ver koopkantoren en vertegenwoordigers van mijnen, doet daartegen een sterk protest uit gaan en brengt dit ter kennis van Groot handel on Mijndirecties met haar vertegen woordigers en draagt het Bondsbestuur op dit euvel met alle ten dienste staande mid delen te bestrijden. De hoer Haverkamp uit Utrecht was van j oordeel, dat tegen de gewraakte praktijken alleen één middel is, n.l. dat de detailhan delaren zich allen aansluiten bij den Bond. De Bond moet kunnen zeggen: als gij aan particulieren en coöperaties levert, zullen wij onze kolen niet van u betrekken. Met dit voorstel werd gecombineerd een voorstel van de afdeding Den Haag, welke afdeeling wenscht bespreking inzake leve ring der Staatsmijnen aan Rijksinstellingen. De afgevaardigde van Den Haag, de neer Wubben, noemde een aantal gevallen uit Den Haag, waarbij de directie van de Staatsmijnen is betrokken geweest, evenals het Inkoopbureau met betrekking tot de levering aan het Vredespaleis. Nadat de beer Koekebakker uit Den Haag had verklaard, dat hij op deze zaak een geheel ander licht zou kunnen laten vallen, ware er tijd voor, werd besloten dat een drietal leden van het bestuur met het be stuur der Haagsche afdeeling deze kwestie nader zal onderzoeken en het resultaat van dit onderzoek in het orgaan zal mededeelen. Met het oog op den tijd weid de voorge stelde lezing van den heer J. Haverkamp, uit Utrecht, over: De rol en ontwikkeling der Banken, van de agenda afgevoera. De lezing zal in het orgaan worden opgenomen. Hierna werd na een uitvoerige rondvraag de vergadering te zeven uur gesloten. Na afloop zaten het bestuur en vele 'leden in de Graanbeurs aan aan den gemeenschap- pelijkcn maaltijd. Na afloop daarvan tusschen. negen en tien uur, kwamen de leden met hun dames sa men in den tuin van „Zomerzorg". Het was daar na den heelen drukken dag een ware verkwikking. Jammer, dat men naar de groote zaal moest verhuizen, omdat na elf uur zonder aangevraagde vergumg'ng geen muziek in den tuin gemaakt mag worden. Het duo-Helimann vermaakte de aanwe zigen tot laat in den avond, waarop nog een dansje volgde. Hedenvoormiddag te tien uur lag een der salonboolen van de firma Van der Schuyt gereed om de dames en lieéren naar de Kagerplassen en Braassemermeer te voeren als gasten van de Leidsche afdeeling. Na afloop werd nog geluncht in „Zomer zorg", waarna de dames en heeren weder naar hun haardsteden terugkeerden. Geslaagd is voor liet „Mercurfus-dl- ploma" voor boekhouden en a.r. de heer A. ICellenis, alhier. Verder zijn voor dit examen geslaagd mej. J. Springer an de heer P. J. Eikerbout. Voor het examen handteekenen L. O. zijn geslaagd de dames B. A. Bruinsma en J. E. M. van der Drift en «Je heer A. Pott, allen alhier. Door het Architectenbureau Mulder en Buurman alhier werd van wege de Directie der Kon. Ned, Grofsmederij in haar Admini stratiegebouw aan den Zuid9ingel aanbe steed: het bouwen van een nieuwe gieterij met ovengebouw en stoven, het maken van een gewapend beton walbeschoeilng, terrein- bestrating enz. op haar terreinen aldaar. Het aantal inschrijvingen bedroeg 11 n.l. v. Renzie Bijker, te Haarlem, voor f 108500; W. A. Verbruggen, te Gouda voor 198.800; W. Oudshoorn en Zn. voor f 97.500N.V. Aannemersmaalschappij v.h. Bokhoven te Gouda, voor f 96.500; Jac. Zitman, voor f 95.500; H. Korswagen Nzn., voor f 95.000; N.V. Aann. Maatschappij v.h. H. J. Neder- brugh te Gouda voor f 94.813Gebr. A. en J. den Ouden, Alphen en Oegslgeest, voor f89.500; J. Leegwater en F. Hittema, te Heer Hugowaard. voor f87.000 en A. J. de Later en P. H. Meijers voor f 84.100. Waar de plaatsnaam niet ia vermeld is dit Leiden. De kinderen van het Rotterdamsche Politiezangkoor, welke alhier twee dagen en nachten bij hun pleegouders hebben door gebracht, zijn Dinsdagmorgen naar Katwijk- aan-Zee geweest. Des avonds hebben allen om 6 uur nog ieder een pannekoek genut- tigd in hel welbekende „Pannekoekenhuisje' aan de Steenstraat, welke zeer in den smaak I is gevallen. Om 7 uur verzamelden zij zich j in Oud-Horluszicht aan den Witle Singel, waar zij genoten van de muzieknummers van het Leidsch Politie-Muziekgezelschap. De kinderen hebben zelt nog een drietal nummertjes ten gehoore gegeven. Om 9.30 zijn zij opgeruimd en voldaan naar hun respectievelijke pleegouders teruggekeerd. Woensdag d.a.v. waren alle weder pre sent op het terrein van Poslhof, waar zij op een extra tram wachtten, die hen naar Wassenaar vervoerde. Per voet gingen zij naar Meyendal, waar zij het verdere van den dag doorbrachten. Des avonds kwamen zij om 7 uur in de stad terug, waarna om 7.30 een trein hen naar Rotterdam terug- I bracht. Met voldoening kunnen allen die aan dil I feest hun moeite hebben besteed met groot genoegen terugzien. Gistermiddag kreeg de timmerman N. L., terwijl hij bezig was werkzaamheden te verrichten aan de nieuwe kerk op den Heerensingel een stukje steen, dat viel van een steiger van 20 voet hoogle, op zijn rug. Hoewel de steen niet zoo groot was. liet de toestand zich toch zoo emslig aanzien, dat overbrenging naar het Elizabethsgeslicht noodzakelijk was. Hedenmorgen was het gevaar zoo goed als geweken, hoewel zijn toestand zorgelijk blijft. I De politie alhier heeft aangehouden een 18-jarig jongmensch als verdacht van diefstal van rüim f 100 en een 29-jarigen kellner, die onder slerke verdenking van heling staat. In het perceel Kort-Kapenburg 13, al hier, is een filiaal geopend van de firma G. H. Groot, te Amsterdam, die hier te lande de liquidatiegoederen der Amerikaansche 'en Engelsche iegervoorraden importeert Er is in dit filiaal een groote voorraad diverse goederen aanwezig: dekens, onderpakken, tricols, regenjassen, flanellen khakihemden motorpakken, leeren broeken, opbouwbare koffers, enz. enz. Mogen wij den filiaalhou der gelooven, dan is de verkoopprijs ver be neden de waarde, terwijl de kwaliteit prima is. Men neme eens een kijkje. Blijkens een adverlenle in dit Blad j heeft het bouw- en woningbureau H.A.W.I. - het woningbureau van den heer W. J. i Woestenburg overgenomen en dit als bij- 1 kantoor van de HA.W.I. heropend. De heer Woestenburg zal de zaken voor dit bureau op denzelfden voet voortzetten. In de opgaven van den Burgerlijken Stand van Leiden in ons vorig Blad komt onder de geborenen voor: Cornelis, z. van A. Moelsker en J. M. Schrijver. De naam Moelsker moest Moeliker zijn. bluscht waande, is door den sterken wind wederom aangewakkerd en heerscht nog haast erger dan eerst. Het cchijnt een ramp te zullen worden. Steeds meer mannen wor den gerequireerd, ook weer militairen uit Den Bosch. De brandlucht in het uorp wordt ondraaglijk. Geen bc wonersinhuis... de ge legenheid schoon... een looper... een stille avond. Dat bleek een gunstige gelegenheid om uit een perceel aan den Amsteldijk tc Amsterdam een en ander weg te halen. Men roofde een heerenkostuum, een col bertjasje met vest, een naaimachine, twee foto toestellen, tweehonderd gulden aan baar geld en eenige gouden en zilveren voorwerpen, samen voor een waarde van duizend gulden ruim. De politie is op zoek. De t ij den-veranderen. Par- venu (die voorheen houthandelaar was en in den adelstand is verheven): „Zoo veranderen die tijden. Vroeger droomde ik van boomstammen, nu van stamboomen." Uit Den Haag meldt men in zake het conflict in het bouwbedrijf: De vergadering van de samenwerkende par- troonsvereonigingen in de bouwbedrijven alhier heeft met 14 stemmen tegen en 1 blanco besloten, het tegenvoorstel oer werkliedenorganisaties, aan den RijksBe- middelaar toegezonden niet aan te nem^o en den strijd onverzwakt te blijven voeren. Naar „De Tel" verneemt, zal de houding van de algemeene patroonsvereeniging in de bouwvakken ten opzichte van de voorstellen der samenwerkende bouwvakarbeidersbon den, via den itijksbemiddelaar den heer Fruytier aan haar toegezonden, voorname lijk afhangen van het besluit der B..-K pa troonsvereeniging. De A. P. V. staat afwij zend tegenover de laatste voorstellen der gezellenbonden en zal trachten tot een lan delijke uitsluiting te geraken, als ook de R.-K. patroons hiertoe zullen willen me dewerken. Dinsdagavond werd uit Oia- terwijk geschreven: De zware bosch- en hei debrand rondom Oisterwïjk is, dank rij ae hulp van velen en een juist op tijd geval len regenbuitje, gebluscht. Ongeveer 200 H.A. heide en bosch, eigendom van versohil- lnede eigenaren, in hoofdzaak gelegen nabij de Oampine, het Belvoirtsven en de Huis- vennen, is verloren gegaan. De groote be zittingen der „Rozephoeve" en de bosschen der Vereeniging tot behoud van natuurmo numenten zijn geheel gespaard gebleven. Nader wordt gemeld i De zware bosohbrand, welken men ge- DE ALGEMEENE TOESTAND. De Engelsche pers over de Dnitsche nota. De de- batten in den Duitschen Rijksdag. Weinig nieuws Wij gaven reeds de meening weer van de Fransche en Duitsche pers over den inhoud der Duitsche anlwoord-nota aan Frankrijk. Het oordeel van eenige Engelsche bladen moge hier thans eveneens nog volgen. Ook j zij prijzen den vriendelijken toon van de I nota, maar de Daily Telegraph merkt, dit j doende, toch op, dat zij ernstig verschil van i mecning aan den dag brengt. Indien bij voorbeeld de toespeling dat Duilschland wij ziging van de bezetting en demilitarisalie van het Rijnland veracht, iels meer is dan een fraze om de nationalisten te kalmeeren, zal zij de onderhandelingen niet gemakke lijker maken. Moeilijkheden van betcekenis zullen ook voortkomen uit wat er in het tweede hoofd stuk over het voorstel van arbilrage-tracta- ten met name aan Duitschland's Oostkant staat De Manchester Guardian zegt, dat als men de gedachtenwlsscling in dezer voege voortzet, men waarschijnlijk niet spoedig tot resultaten zal komen. „Bij mondelinge on- derhandeilngen zou men veel vrijmoediger kunnen spreken en erachter komen, wat met deze schriftelijke discussie duidelijk is mis- lukt, of er een werkelijk stevige grondslag is, om op te bouwen. De Duitsche wenk dat de tijd voor een conferentie nadert, is niet het minst belangrijke deel van de nota." Het blad verklaart zich teleurgesteld over Duitschland's aandringen op een soort van bevoorrechte positie als lid van den Vol kenbond. „Uit een practisch oogpunt verknoeien de Duitschers tijd door te probeeren het tempo van de ontwapening der geallieerden te ver haasten door het gezanik over de voorwaar den voor toetreding tot den Volkenbond. En uit een practisch oogpunt overdrijven zij hel gevaar waaraan ar. 16 van het statuut hen f zou blootstellen. Indien Duilschland in den bond kwam, zou het zijn als lid van den raad en in die hoedanigheid zou het ruim schoots middelen bezitten, om sancties te nomen of de toepassing ervan te beperken." "Andere bladen huldigen dergelijke opvat tingen met betrekking tot Duitschland's toe treding tot den Volkenbond. De Duitsche Rijksdag zit inmiddels al midden in de debatten over de buitenland sche politiek. Het begon, zooals te doen ge bruikelijk is. met een groote rede van den minister van buitenlandsche zaken, dr. Stre semann; een rede, die overigens alleen op het praodicaat „groot" aanspraak kan ma ken wegens baar lengte. Want belangrijks heeft de minister toch eigenlijk zeer weinig verteld. Het was meerendeels een herhaling van den inhoud der nota, waarbij hij steeds een verzoeningsgezinden toon aansloeg te genover het buitenland en z'n vertrouwen uitsprak in een spoedige oplossing van het veiligheidsprobleem. Fel werd hij alleen toen hij de politiek van de Völkischen Ier 9prake bracht, wier streven er op gericht is de actie van het ministerie van buitenland sche zaken betreffende het veiligheidspacl te ondermijnen, en hij vond daarbij de vol ledige instemming van den Rijksdag. Ook de andere sprekers brachten geen nieuwe elementen naar voren. Er zijn thans twee moties van wantrou wen ingediend, namelijk door de rechts- radicalen en de communisten. Beide zijn natuurlijk tegen dr. Stresemann gericht. Heden zullen de regeeringspartijen een motie van wantrouwen in het beleid van de rijksregeering indienen. BELGEE. De vergoeding der Kamerleden De Kamer heeffc zich gisteren in een ver- gadering met gesloten deuren twee uur lang ezig gehouden met de vergoeding der Ka merleden, die de socialisten willen verhoogd zien en wel, volgens him officieele voor stel, met 3500 Fr., zoodat zij op 15.500 Fr. zou komen. Daarnaast werd ook het denk- BINNENLAND. Het waarschijnlijke nienwe Kabinet. v Een vergadering van de federatie Amster* dam van de S. D. A. P. tegen de aanwip* zing van minister Colijn als kabinetsforma* tenr. De leerarensalarissen. Rapport van de Commissie, aan welktf was opgedragen te onderzoeken of de In* stelling van een Stantspraktijk-diploma, ge- dacht als bovenbonw op de bestaande prak- I tijk-diploma's mogelijk en wenschelijk is. I Voorstellen van het R.-K. Werkliedenver- 1 bond inzake de reorganisatie van de R.-K. Staatspartij. Jaarlijksche vergadering van den Ned« R.-K. Bond van Bonwpatroon6. Ernstige bosch- en heidebrand bij Oisier- wijk. Adres van de Alg. Vereeniging van Lee* raren bij het M. 0. aan minister Colijn. In Den Haag is heden een hulde gebracht aan de nagedachtenis van Richard Hol. BUITENLAND. De debatten in den DnitscheU Rijksdag over de bnitenlandsche politiek. Overeenstemming tusschen de Dnitsche regeeringspartijen over de tarievenkwestie. Een conflict in de Engelsche wolindustrie. beeld geopperd rekening te houden met de goudpariteit, waardoor de vergoeding ver dubbeld zou worden. Een derde voorstel be oogde een verhooging met 50 percent. De tegenstanders (cons, kat-h. en lib.) houden vol, dat zulks alleen kan geschieden door middel van een grondweteherzièning. Meti heeft thans een commissie benoemd, die rapport zal uitbrengen zoowel over de grondwettelijke zijde van het vraagstuk als over de verhooging zelve. Dat rapport verwacht men Vrijdag, wat vermoedelijk de laatete dag zal zijn voordat de Kamer op. recès gaat. De socialistische senatoren hebben beslo ten, bij dé bespreking van de begroeting voor te stellen ook hun schadeloosstelling te verhoogen. Wanneer cohter de Kamer leden in traktement volgens dfcn gouden standaard zouden krijgen, zouden ook zij daarmee genoegen nemen. DUITSCHLAND. Een rede van Stresemann v v- De atmosfeer der Londen- k sche conferentie Een keer- i pnnt van historische betee- - kenis De tarievenkwestie De debatten in den Rijksdag zijn begon nen, en wel met een rede van Stresemann. Spr. constateerde, dat de Duitsche slappen te Londen en Parijs volle waardeering heb ben gevonden. Ifet Duitsche antwoord zal de basis voor verdere besprekingen vormen, welke hopelijk tot succesvolle onderhande lingen zullen leiden. Wanneer niet alle voorteekenen bedriegen, zal bij de voortzet ting der onderhandelingen de atmosfeer der Londensche conferentie heerschen, welke reeds eenmaal heeft geleid lot de oplossing van het herstelprobleem. In deze verwachting wordt dc Duitsche regeering versterkt door het belangrijke feit van de ontruiming van het Roergebied nog vóór den bij het verdrag van Londen vastge- slelden termijn, waarmee de Fransche en Belgische regeeringen haar goeden wil heb ben geloond. Onder levendig „Hórt! Jlörtl"-geroep aan de linkerzijde van het Ruis, gind dr. Slese- mann verder: „De Fransche en Belgische regeering hebben zich niet van dit voorne men laten afbrengen door de verklaring van graaf Reventiow, die in de commissie voor buitenlandsche aangelegen-heden trachtte te beloogen, dat het Londensche pact de Fran sche en Belgische regeering er volstrekt niet toe verplichtte, legen 16 Augustus a.s. lot de ontruiming over te gaan, doch dat veeleer het Duitsche ministerie van Buitenlandsche Zaken het Duitsche publiek door een ver keerde vertaling zou hebben misleid! Zulk een houding van oen Duitschen Rijksdag afgevaardigde, welke riet allec-n zakelijk geheel onjuist is, is van het standpunt van de Duitsche nationale belangen volko. icn ongepast!" Bij deze passage ontstond in hel Huis een groote opwinding. De Völki9che fractie werd door de geheete linkerzijde met „Pfui!"- geroep overladen. Toen de rust hersteld was, verklaarde de minister verder, dat de regeering ook zeker heid heeft verkregen, dat het in het voor*

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1