Purol bij Stukgeloopen, Pijnlijke BranderigeVoeten |Te Leiden bi] S. A. Broerse, Haarl.str. 68| GEMENGD NIEUWS. Het bureau van een modernen Inquisiteur. voorstellen dor commissie, dal de thans ♦en nadeel* van de tramwegen bestaande ongelijkheid tusschen tram en autobus zoo veel doenlijk behoort te worden getemperd. Aan deze alleszins juiste gedachte zou echter, en tihans ten nadeele der autobus sen, te kort worden gedaan, indien aan aulobusonderncmingen een eisoh omtrent verzekering werd gesteld, waaraan voor de tramwegen nimmer is gedacht. Voor de stoombooten, die evenals de autobussen aan de wet van 1880 onderworpen zijn, is dit evenmin het geval. De Minister meent dan ook, dat uitwer king van dezen voorslag der commissie voorshands niet moet worden beproefd en dat het verkieslijker is op dit punt de wer king van het thans voorgedragen vergun ningsstelsel af te wachten. Hoewel de commissie ten aanzien van de werking van het vergunningsstelsel tegen zeer uiteenloopcnde toepassing in de pro vincies geen overwegend bezwaar ziet, en een dergelijke beschouwing wellicht ook voor sommige eischen, gesteld bij de pro- vinciesgewijs geschiedende keuringen, zou kunnen gelden, kan de minister met haar betoog ten gunste van meer eenheid in de keuringen zich in beginsel wel vereenigen. De door de commissarissen der Koningin aangewezen deskundigen zijn cenigen tijd geleden reeds onderling gaan overleggen ten einde de oenheid te bevorderen. Tegen die instelling van een centraal toe- zaeht bestaat bij den Minister voorshands nog bedenking. De Minister meent, dat om trent de toepassing van de voorschriften omtrent keuring eerst eenige ervaring moet zijn. verkregen en dat tot het scheppen van een nieuwe, wellicht kostbare instelling niet mag worden besloten, zoolang hare noodza kelijkheid niet onweerlegbaar is komen vast te staan. Wat de opmerkingen der commissie om trent communale auto-busdiensten betreft, merkt de minister op dat er geen genoeg zame reden is, waarom dit onderwerp niet evenals lot dusverre kan blijven bij de ge meentebesturen. Bij de Memorie zijn eenige bijlagen ge voegd, houdende den ouden en den gewij- zigden tekst der wet. Centraal Gebouw voor de Bloembollencultuur Men schrijft ons uit Hillegom: Ons vorig stuk over het Cenlxal-e Gebouw voor de Bloembollencultuur heeft wederom te Haarlem bestrijding gevonden. Natuurlijk, wij verwachtten niet anders. Haarlem geelt niet toe; wij geven even min toe. Het zwakke pun-t van Haarlem, en het sterke punt van Hillegom is, dat juist de bloemisten een gebouw in het centrum van cultuur en handed (Hillegom) wensolien, en dat deze zeilde vakmannen le Hillegom, Lisse en Saescmheim groote financieels offers over hebben voc-r een gebouw te Hil legom. Zij zegden f 60.000 en meer toe voor Hillegom en zij namen het initiatief om de gemeente Hillegom te brengen tot hel Raadsbesluit om 1 60.000 te geven plus een flink terrein aan den grooten verkeersweg. Over bijkomstigheden als een feestzaal en attracties behoeven wij niet te weiden. De vakmenschen wensohen voor hun ver schillende organisaties slechts een centraal administratiegebouw en voor hun handel een Beursgebouw. Hun kracht is, dat zij het geld en het terrein er voor hebben. Meer vaüit er voorioopig tegen do Haar- lemsche bezwaren contra Hillegom niet te zeggen. Een oproep der S. D. A. P. De S. D. A. Pw heeft de volgende pro clamatie gericht tot alle arbeiders en de- inociaten: De dagbladen bevatten het bericht, dat de Koningin aan den heer H. Oolqfn de opdracht heeft verstrekt cal een nieuw Ministerie te vormen. Kt bericht moet op u allen een ont stellenden indruk hebben gemaakt. Als er tooh één ding in de beteekenia van den uitslag der verkiezingen von 1 juli AL duidelijk was, dan was het dit, dat de meerderheid van het kiezerscorps het bewind van Col(h niet voortzetten wilde. (Wel heeft de rechtsche coalitie in de Tweede Kamer een meerderheid van zetels behouden, maar tal van stemmen gingen er in het coalitie-kamp zelf op tegen dat bewind. Als de zoogenaamde Christelijke Boalitie de kiezers bewerkt met leuzen als: „Vóór of tegen den Christus!".... Als zjj voorgeeft, dat het in den ver kiezingsstrijd gaat om het bewaren van het pand van godsdienst en zedelijkheid.... Als zij den kiezers voorliegt, dat „oen modern heidendom" alle geestelijke waarden bedreigt... Dan veroorzaakt zij daardoor, dat de kiezers, die ach door die leuzen laten vangen, geen uitspraak doen over de vra gen van politieken en socialen aard, die om oplossing roopeu. Cat is een van de verderflijkste gevol gen van (to ag. Christelijke politiek. De meening van die kiezers over die vragen tuinen daardoor niet tot haar recht. Do Christelijke coalitie hult de dingen, waar het werkelijk om gaat, in een ondoor dringbare duisternis et> put dan daarait het recht om na afloop der verkiezingen den politieken koers in te kunnen slaan, die in de kraam van haar reactionaire leiders bet best past Zoo deed zij ook weer bij de jongste verkiezingen. Maar op één punt is er wél een uitspraak geweest en dat ia over het regime-ColijD. In tientallen van rechtscuo bladen, zijn de kiezers, dio weifelden, ge paaid met bet vooruitzicht, hier en daar zelfs met de belofte; dat Colijn niet weer als bewindsman terug zou keeren. Meestal dat de geheele fiegeering door een andere zou worden vervangen. Door dit vooruitzicht hebben vele kiezers, die het Colijn-bewind ben waren, tooh maar weer rechts gestemd. Is het openen van dat vooruitzicht maar eeD listige manoeuvre geweest, om stem men, die verloren dreigden te gaan, te be houden? Zoo neen, dan is het thans ook dure plicht van wie deze belofte in eenigen vorm deden, thans op te komen tegen de Vervulling van de opdracht door de Ko ningin verstrekt aan den man, die volgens de sterke volksovertuiging weg moest. Na een verkiezingsuitslag, die duidelijk in democratische richting wijst, het kop stuk van de reactie tot kabinetsformateur nan te wijzen, is eeo ware hoon op de uitspraak van het kiezerscorps. En evenzoo moet gequalificeerd worden, dat de reac tionaire leider, van do fractie, die, omdat zrj onder zjjn leiding' stand, de zwaarste verliezen leed, als hoofdleider van de nieuwe Regeering op zou tredeD. Indien uit den verkiezingsuitslag moet worden opgemaakt welk kabinet de natie wenscht en dit edsch een constitutio- neele politiek dan behoorde de kabinets formatie ditmaal in elk geval te worden opgedragen aan em democratisch man, zij het dan een uit de rechterzijde. Slaagde hij er niet in, de coalitie in zrja richting rneei- te krijgen, dan was het zijn democratische plicht bij andere democratische elementen steun te zoeken. Colijn kabinetsformateur, beteekent voort gang met het opleggen van nieuwe, met do draagkracht geen rekening houdende financieele lasten op de volkEconsumptie, een soort van belastingen, die in vrqwel alle verkiezingsprogramma's werd veroor deeld. Colijn kabinetsformateur, dat beieekent vooral voortgaan met het wegwerpen (an tientallen van millioenen aan leger en vlcot, na een uitspraak van do kiezers in lijb- recht tegenovergestelden zin. De Sociaal-democratische Arbeiderspartij, die niet op vago en nietszeggende leuzen, maar op haar politiek program bij de var- kieringen het vertrouwen van 706.000 kie zers won, en haar stembusmacüt met bijna 25 pet. zagi toenemen, protesteert in naam van democratie en vooruitgang tegen dezen stap vaD de Kroon, haar blijkbaar ingege ven door adviseurs, die den wil des volks aan huu laars lappen. Zij roept al wat democratisch denkt en voelt in den lande op, haar protest to steu nen, om mede te helpen, dat deze erger lijke toeleg tot mislukking worde gedoemd en een regeering tot stand kome, die op de uitspraak der stembus past. Laat de volteopinie, die tegen CoLqns reactionair gedoe be6taat, zich op ondub belzinnige wijzo uiten. Deze maD, die den verkiezingsstrijd heeft ingezet en gevoerd met allerlei onwaardig geteem over in gevaar zijnd Christendom en zedelijkheid, daarmee 2\ju politieken tegenr standers een smet van zedelijke minder waardigheid aanwrijvend, om eigen feac- tionair-kapitalistisch drijven te dekken, ia do allerminst geschikte om de politiek te voeren, die het landsbelang eisent: een wel- vaartspolitiek, gericht tegen den opbloei van het economisch leven, zonder roof te ple gen aan de groote massa, door genieperige indirecte belastingen, geldvermorsing aan militair gedoe, en afbraak van de met zoo veel moeite en strijd veroverde sociale wet geving. Daarom roepen wij alle arbeiders en democraten in deti lande op, zich bij dit ons protest aan te sluiten, en met ons aan te stnren op: oen politiek van democrati- schen en socialen vooruitgang.' Achteruit met do reactie en dus: weg met Colijn.' Bet Ned. Rundveestamboek. Ter feestelijke vergadering ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan der Vereeni- ging „Het Nederlandscho Rundvee-Stam boek" in het Kon. Zool. Botanisch Genoot* schap in Den Haag, was do Regeering verte genwoordigd door den heer Kakebeeke, in specteur van den Landbouw. Verder behoor de tot de aanwezigen prof. dr. J. H. Hertog, rector-magnifious der Vee artsenijkundige Hoogeschool. De heer A. W. Kuhn hield de openingsrede De heer Wibbens, hoofdinspecteur, gaf een historisch overzicht van het N.R.8. en bracht de belangrijkste feiten en gebeurte nissen in herinnering, om daarna cijfers te noemen, welke den groei der Vereeniging in het licht stelden. Prof. dr. D. I. Bakker, hoogleeraar aan do LondbouWhoogesdhool te Wageningen, hield een voordracht over het inteelvraag- s tuk. De heer Kakebeeke bracht de gelukwen- echen van den Minister van Binnenlandsche Zaken en van Landbouw, van den waarne- menden directeur-generaal van den Land bouw, ds. Sw&ving, en van dr. P. van Hoek aan de juhileerendo Vereeniging over, waar aan hij zijn eigen gelukwensch toevoegde. Hij wees er op, dat sinds 1907 de vereeni ging o.i. aan alle eischen voldoet, welke men aan een model-stamboek mag stellen. Hij verwacht dan ook, dat de Vereeniging ook in do toekomet de taak, welke zij zich stelt, zal kunnen volbrengen in het belang van den boerenstand en tot heil van ons vader land. Vertegenwoordigers van het Kon. Ned. Landbouw Comité, van den A]g. Nederl. Zuivel-Bond en van den Veearteenijkundi- gen Dienst huldigde nde Vereeniging voor hetgeen zij voor den Nederlandschen vee stapel heeft gedaan en haar geluk te wen sohen met haar jubileum. Na afloop van do vergadering was gelegen heid het bestuur geluk te wenschen, waar van velen gebruik gemaakt hebben. De 's-Gravenhaagsche Vakschool voor Meisjes heeft uitgereikt het diploma huis houdster aan: D. C. Lammens te Zegwaard diploma huishoudelijke hulp aan J. F. F. bonman te Wassenaar; diploma kostuum naaien aan: A. W. van Spronsen, E. J. G. Zonneveld te Wassenaar, W. Esseveld, te Leidschendamgetuigschrift driejarige schoolopleiding aan E. J. Hoek, H. N. v. (I. Lans, beiden te Wassenaar; getuigschrift driejarige opleiding kostuumnaaien aan: A. M. v. Mullem, te Zevenhuizen, en H. S. F. Tol te Waesenaar. Het college van B. en W. van Am sterdam heeft Vrijt) ag de laatste hand ge legd aan het ontwarp-begrooting voor het dienstjaar 19261926. De voorbereidende werkzaamheden daartoe waren omvangrijk, de voorloopig door* de verschillende diensten RECLAME. 111» en bedrijven geraamde begrootingen moesten met vele millioenen worden verminderd; tevens diende te worden gerekend met do veiminderde opbrengst der inkomstenbelas ting door de in Mei j.I. ingegane belasting verlaging van elf procent van den verme nigvuldigingsfactor. Alhoewel bet eindcijfer van het nieuwe ootwerp-begrooting door de aföeeling financiën nog moet worden vast gesteld, kan toch reeds worden meegedeeld dat door nauwkeurig: „passen en meten" er, met behulp van het batig slot ever het dienstjaar 1924, hetwelk eenige millioenen bedraagt, een sluitende begrooting is ver kregen. De post onvoorzien zal, evenals bij de thans loopende begrootend, ongeveer zeven ton bedragen. Op de jaarvergadering van den Natio- nalen Woningraad le Amsterdam is een commissie benoemd, die rapport over hel hurcnprobleem zal uitbrengen. Naar aanleiding van het bericht, dat |nr. A. baron van Wijnbergen zich niet meer beschikbaar zou stellen voor de functie van voorzitter van den Alg. Bood V3n R.-K. Rijkskieskring-organisaties, heeft deze dan „re llsb." verklaard, dat de kwestie abso luut niet aan de orde is en dat hij zelf niet het minst verwonderd staat over de bewuste publicatie; daar hem van een der gelijk voornemen niets bekend is. iNaai- „De Slagerscourant" van be trouwbare zijde verneemt, zal binnen af- zienbaren tijd het plan tot het instellen van een vleesch-export-ccntrole-station ver wezenlijkt worden. Naar het blad meent te welen, heeft de Regeering principieel haar goedkeuring reeds aan dit plan geheclit. In hoofdzaak komt het plan hierop neer: Het te stichten vleesch-export-controle-sta tion zal een semi-officieel regeermgsinsti- tnnt worden, waarover de Regeering het toezicht krijgt. Uit de belanghebbende lan delijke organisaties, de landbouwbondeD, den Nederlandschen Bend van Vleesch-exportenrs en de Nederl. Ver. van baeonzouters zal een consortium gevormd wordeo, dat de leiding van het te stichten controle-station op zien W nemen. De gewone audiëntie van den Mi nister van Arbeid; Handel en Nijverheid zaï Donderdag) 23 Juli niet plaats hébben. RECLAME. UW VETZUCHT onlsitrl Uw lichaamsvormen 1' en maakt U oader. (.331 Antipon (Jw overloQlg -vet venfftjvcn en U het slanke Figuur Uwer jeugd teruggeven. Indien U Uw gewicht wilt zien verminderen en wederom een nor male omvang wtll verkrijgen, be- oevena een goede gezondheid, begin dan nog heden de behandeling mcl Antipon, welks deugdelijkheid zelfs daar bewezen is, waar elk ander middel geiaald heelt. Bovendien, aijn de resultaten roet Anllpon verkregen duurzaam. Do RicCAftDL 27 Avenue Atarceau, Parijs, schrljtts -ANTIPONFs onschadelijk en toch docltre/Jend en daarom kan ik het een ieder, die overmatig corpulent Is, aanbevelen, als een zeker verkend geneesmiddel I 1Het onschadelijke middel Vertrrijgbaai in donzen met poeders en (n llacons k I 2b0 en I 4.75 M Brochure grabs verkrijgbaar C>t| apothekers en drogisten. ANTIPON Cj-, PrinscagT. Hl, hldsas, Iïllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|i|l!lll'i5 1108 De r o z e n t e n t o o n 91 e 11 i n g in Den Haag. Behalve de reeds gemelde onderscheidingen, toegekend op de in den Dierentuin te 's-Gravenhage gehouden ten toonstelling, zijn o.m. nog toegewezen: Afgesneden rozen (buiten gekweekt). Voor vaklieden. Sortimentainzendingen. 60 ver scheidenheden (geen Polyantha's). (Van iedere verscheidenheid 6 takken van min stens 25 C.M. lengte). Gouden medaille J. Spek, Boskoop. 26 verscheidenheden (geen Polyantha's). (Van iedere verscheidenheid 6 takken van minstens 25 o.M. lengte). Gr. verg. zilv. med. Wm. O. Hage en Co., Boskoopzilv. med. H. Kingma, Naardenbronzen racd. A. Spaargaren. Boskoop. 12 verscheidenheden (Polyantha's). (Van iedcro verscheidenheid 6 takken van min» stens 25 c.M. lengte). Zilv. med. Q. H. Kers bergen, Hazerswoudebronzen med. A. Spaargaren, Boskoop. Vakken van één kleur. Groepen van 25 of meer takken, van minstens 25 c.M. lengte van een variëteit. Verg. zilv. med. A. Spaar garen Boskoop, met Ellen Paulussen; A Spaargaren, Boskoop, met Elvira Ari-a- mayo. Afgesneden rozen (onder glas gekweekt). Voor vaklieden. Collectieve inzendingen: Gr. gouden med. Ver. Aalsmeers Tuinbouw, Aalsmeer. Persoonlijke inzendingen. Gouden med. G. O. J .Heemskerk, RoelofarendBveengr. verg. zilv. med. Wm. O. Hage en Co., Bos koop; verg. zilv. med. G .H. Kersbergen, Hazerswoude. Mej. de wed. JacobadenDulk Krul zal a s. Zaterdag haar 102den ver jaardag herdenken. Zij ib de oudste ingeze tene van Scheveningen. Op het emplacement van het station D. P. te Rotterdam ontstond Za terdagmorgen even véór negen uur een ont ploffing in de groote Iocomotievenloods, ge legen nabij de Diergaarde. In de 80 Meier lange loods bevindt zich in een afgeschoten .gedeelte een groote donkeyketel, voor het drogen van zand voor de locomotieven. Het personeel was lot negen uur aan het schaf ten, zoodat bij de explosie in den donkey ketel gelukkig niemand in het ketelhuis aanwezig was. Ook de zich in dezelfde loods bevindende smederij was verlaten. De ex plosie gaf een enormen knal. Het bovenge deelte van den donkeyketel scheurde af en werd veertig Meter verder door het dak van de smederij geslingerd. Het dak van de loods werd dientengevolge ter plaatse ver nield. Er was ook niemand in de smederij. Er is aanzienlijke materieele schade aange richt. Boven den ketel bevond zich een 10 a 12 Meter lange afvoerpijp. Ook deze werd weggeslingerd en kwam huiten de loods neer. Dazir bevond zich ook geen mensch. Van de Iocomotievenloods zeil werden alle ruiten vernield. De groote toegangsdeur is er als het ware uitgeslagen. Het ongeval is goed afgeloopen, daar geen persoonlijke on gelukken vallen te betreuren. De Ned. Kamer van Koop- handel le Lenden heeft bij de directie der Spoorwegen te Utrecht aangedrongen op betere treinverbinding aan den Hoek-van- Holland. „De Schapenduinen" te Bloemendaal, die verleden week voor het publiek waren gesloten, zijn door den eige naar, jhr. A. W. van der Wijck, wederom opengesteld. Gehoopt wordt nu, dat het pu bliek zich daar behoorlijk zal weten te ge dragen. Te Amersfoort werd bij een kindje van negen maanden, dat in de buitenlucht op een lakentje en een kussen lag, een vierjarig zusje gestuurd op het op te passen. Het zusje legde het kussen op de kleine efi liep weg. Later vond men het kindje gestikt. Nu te Deventer 1B8 lin- keliers zich bereid verklaard hebben hun uitstallingen des avonds lot tien uur te ver lichten, wat de gemeente aanzienlijk tege moetkomt in de straatverlichting, stellen B. en W. den Raad voor, voor uitstalverlich ting-tusschen 6 en 10 uur 's avonds een speciaal tarief voor electrischen stroom van 13 ct. per K. W. U. in te voeren (het ge wone tarief is 28 ct.). Het water van de Maas, zoo meldt men uit Roermond, is nog steeds vallende, waardoor de scheepvaart op het riviervak RoermondVenlo nagenoeg on mogelijk is geworden. Schepen met diep gang grooler dan 80 c.M. loopen gevaar aan den grond to raken. Op het riviervak bene den Venlo ls de vaart met grooleren diep gang dan 1.30 M. niet meer mogelijk. Deretien- Gast totkell ïlo r: „Waarom zetten jelui hier op de tafels ge maakte bloemen 1" Kellner: „Ja, meheer, dat is juist het ver velende van een vegetarisch restaurant; als ge echte bloemen op tafel zet, eten de gasten ze allemaal op." (Van onzen Parijschen Oorrespondent). (Nadruk verboden). Parijs, 13 Juli. Er beslaat in Frankrijk, midden in Parijs, onder de gewelven van het Paleis van Justi tie, een martel-kamer, voorzien van een verzameling folter-werktuigen, als zelfs Torquemada zich nooit heelt kunnen droo- men. De groot-inquisiteur hij heet: Ed- mond Bayle en zijn geleerde helpers- beulen, bezatten machines, zoo verschrikke lijk volmaakt en verfijnd, dat ze kreten van bekentenis afpersen, zelfs aan de levenlooze stof. De Haagsohe Gevangenpoort was, hier bij vergeleken, maar kinderspel! Men verdacht iemand van ketterij. In de Gevangenpoort zette men hem op een kruk, knelde zijn voeten tusschen een paar schroeven. Ik ben een goed christenl jammerde de man. Draad do schroeven een streep aanl Bij de tiende streep waren de voeten ver brijzeld, en de ongelukkige murmelde zwak jes: Ik ben een ketlerl Hij leverde trouwens niet het bewijs, dat hij er een was. Hierin schuilt de superioriteit van den heer Bayle: Men verdenkt van ketterij niet meer een menseh met zenuwen, van wien het begrij;>elijk is, dat hij ,ja" of ,,neen" antwoordt ai naar men dit wensoht, wan neer men hem kokend lood in de ooren giet.neen, men verdenkt van ketterij een „Bon de la Défense Nationale" bijv. Uiterlijk is het een behoorlijk papier van tienduizend francs, dat aan den blik van don leek slechts de meest geruststellende kenbeekenen biedt eener volmaakte ortho doxie. Het draagt de nummers, de handtee- keningen, de data, de vignetten, de letters en de kleuren van een echten bon. De heer Bayle neemt den verdachte onder den arm, en zegt tot mij: „Gaat u even mee?" Wij passeeren drie vertrekken, ge vuld met de meest indrukwekkende instru menten, en komen ten slotte aan een don kere kamer. De inquisiteur wijst mij een soort looveriantaren. Kt tocslel geeft mij licht van elke ge- wensohle kleur; in den tijd van enkele sé conden heb ik precies de nuance welke ik noodig heb. Deze kleurenproef is een van de eenvoudigste methodes van onderzoek en die meeste schuldigen doorstaan hem zonder blikken of blozen. Een enkelen keer komt het niettemin nog weieens voor, dat ze erin loopen. Nog gisteren heb ik op deze jmanier .een gemakkelijke bekentenis gekre gen bij den eersten oogopslag. Een anderen verdachte belichtend met rood licht, precies in denzelfden toon als het rood van de lijst, had ik deze lijst voor den blik geheel weg gewerkt. In mijn oog wordt dan het rood wit, en zoo komen er op de echte stukken de woorden: „Trésor Public" te voorschijn, geschreven in blauwe letters, waar de roods lijst overheen gedrukt is. Op het stuk dat ik gisteren onderzocht ontbrak dót onmisbaar kenteeken, en onmiddellijk wist ik dus met absolute zekerheid, dat mijn verdachte een ketter was. Als u wilt, zullen wij nu eens dezelfde vraag voorleggen aan onzen nieu wen klant." Mijn gastheer maakt, met behulp van een combinatie van verschillend gekleurde glazen, precies dezelfde tint van rood op het projectiescherm als het steen-rood van het encadremenl van den Bon de la Déiense Nationale dien hij in zijn handen heeft. Hij behoeft niet lang te zoeken, want hij doet deze proef zoo dikwijls dat hij reeds om zoo le zeggen met dichte oogen weet welke len zen hij noodig hcefL Dan houdt hij het stuk in dat licht. De lijst is verdwenen en wij le zen, ditmaal, de woorden: „Trésor Public", duidelijk zichtbaar in blauwe inkt. De ver dachte heeft nog niet bekend. Nu krijgen we den tweeden prof: den ultra-vioietten lichtstraal. Wij w-enden ons tot een andere lantaren, Ik maak hem niet open, zegt de heer Bayle me, want als u zonder bril in de lichtbron keck, zoudt u onmiddellijk blind zijn voor heel de rest van uw leven.U, kunt den lichtstraal bekijken door deze spe ciale bril, die het gewone licht niet doorlaat en alleen maar het ultra-violette licht Be kijk uw handen eens. Door de bril gezien, stralen :nijn handen licht uit, een mooi gec-1 licht; mijn nagels zijn als galen van loslorus en ik zie enkele maüo vlekken, soherp afgeleekend op den wijsvinger en den middelslen vinger. Dit laatste bewijs!, dat ik vrij vaak sigaretten rook. Kijk eens naar mijn tanden. Mijn metgezel heeft een mond om bang van te worden: den mond van een levendeS duivel I Elk zijner tanden is een klein groen vlammetje I Hoe zal onze Bon de la Détense Natio nale zich houden in het licht van dit diabo lische toestel? In spanning zie ik toe. Om: te beginnen zie ik het stempel van den vervaldag: 20 Décembre 1920, dof worden en bijna verdwijnen. De inkt, waarmee het gedrukt is, is vet en fluoresceert niet onder de ultra-violette lichtstralen. Doch dit ver schijnsel is zonder belang toot den inqui siteur. Hij grijnst opnieuw met zijn vurigs tanden en* wijst met zijn lichl-uilstfalenden wijsvinger naar het rechthoekje, dat op den Bon bestemd is om er met de hand dien datum van uitbetaling in te schrijven Tot dusver hadden we daar gelezen: 27,1-21- Thans zien we. onder dezen datum een anderen verschijnen: 25 aout 1920. De ver- valsoher had dezen datum uilgewischt, mati het chemische product, waarvan hij zien bediende om hem te doen verdwijnen, heeft te zamen met de inkt een combinatie ge vormd, welke gevoelig is voor het ultra violette licht en vormt thans vurige letter». Dat is de bekentenis. De levenlooze stof, op de pijnbank gelegd, schreeuwt: „Ik ben een ketterl" En levert tegelijk hel onloochen baar bewijs ervan. Een pak Bons. tot een waarde van een millioen, waren gestolen uit de brandkast van een postkantoor. De dieven hadden de met de hand erop geschreven datums weg- géwasschen, en ze voor een tweeden keet ter betaling aangeboden Eindelijk straalt het goede witte licht weer aan het plafond. Ik bekijk het doku- ment, tuur scherp en van dichtbij op hét vierkantje, waarin ik zooeven de bekente nis stralen zag. Niets bijzonders is eraan te ziengeen spoor van de woorden, welke we er daareven lazen. De onschuld is niet altijd blank; in dit geval is zij ultra violet. De voornaamste schuldige is nu onlma», kerd. Maar misschien heelt hij een mede plichtige gehad. Ook dat wil de heer Bayde eens even nakijken, en hij neemt uit een dossier een klein stukje rose papier met witte chloorylekjes cr op. De beul maakt zich gereed een stukje vloeipapier op de foltcrtalel le leggen. Degcen bij wien aan huis de vervalschte Bon is gevonden had een vriend, clien hij herhaalde en langdurige bezoeken bracht. Terecht of ten onrechte verdenkt men dezen vriend ervan, te hebben geholpen bij dc vervalsching. Van zijn schrijftafel werden daarom enkele stukjes vloeipapier meege nomen, en de groote vraag is nu deze: IB dit vloeipapier in aanraking geweest met den vcTvalschten Bon? Be heer Bayle moet daartoe aanioonen. dat beide stukken papier: de Bon zoowel als het vloei aangeraakt zijn geworden niet alleen door een zelfde vloeistof, maar door een vloeistof.uit hetzelfde fleschje. Hij stelt daartoe een electro-chemisch onder zoek in. Hij legt in een heel klein bad- kuipje een rondje geknipt uit het stukje vloei en in een ander dergelijk bad een rondje van dezefde vorm en afmeting, geknipt uit den vervalschten Bon. Daarop meet hij des electrischen weerstand der twee vloeistoffen welke hij aldus verkrijgt. Dank zij deze methode, waarmee tot een tienduizendste van een milligram gewogen kan worden, slaagt er erin het bestaan van alkalihypoch- loryt aan te toonen in elk van de beide oplossingen. Het feit zelf had ook kunnen worden aangetoond door een chemische analyse; maar in hel electro-chemische bad kan men de hoeveelheid wegcD, gelijk ge zegd nauwkeurig tot op 1/10,000 mil Li gram, en aangezien er in beide baden precies de zelfde hoeveelheid blijkt te zitten, ia het bewijs geleverd, niet alleen dat de var- valschte Bon en het bij den vriend van d» vervalscher in beslag genomen vloeipapier in aanraking aü geweest met chloor, ma« mot chloor uit hetzelfde fleschje. Bot vloei-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 6