No. 20046. ZATERDAG 18 JULI Anno 1925. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. pet regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Adverlentien, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags èn Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummer! voor Ofreotle en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week' .ri'iv..«if 'ƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd rijn, per week jtïtv- 0.18. Franco per post 'ƒ2.36 '-H portokosten. Mt nummer beslaat uit ViER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de fa. H. J. Dietien, om yergunning tot uitbreiding van wac.chinrichting in het perceel Zoeter- woudsche Singel No. 20, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M. No. 3125; Gelet op de arlt. 6 en 7 der Hinderwet. Geven bij dezen kennis aan hei publiek, dal genoemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Zaterdag den lsten Aug. e.k., des voormiddags te halfelf uren op bet Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun be swaren mondeling toe te lichten. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN ST1UJEN, Secretaris. Leiden, 18 Juli 1925. 1101 De Leidsche Pluim vee-Vereeniging. Gisteren werd door bovengenoemde Yer- ieniging haar jaarvergadering gehouden, onder voorzitterschap van dr. H. van Sille- voldt, die de aanwezigen hartelijk welkom heette. De nol uilen der vorige vergadering wer den zonder bemerkingen gearresteerd, ter wijl de ingekomen stukken voor kennis geving konden worden aangenomen. Bij monde van den heer F. F. Vlieland werd verslag uitgebracht, voor de „Com missie voor Controle" en waar alles in orde was bevonden, de secretaris-penningmees ter gedrchargeerd voor zijn beheer. Uitgebracht werd het jaarverslag door den secretaris, waaruit wij konden opma ken, dat de „L. P. V." zich nog steeds in toenemenden bloei mag verheugen en het getal leden wederom fhooger is dan het vo rige jaar. De gehouden tentoonstel lang was wederom een succes wat betreft kwantiteit, maar vooral kwaliteit der ingezonden dieren en deze ten toonstel ling was ook ditmaal de grootste „Nationale" van ons land. Het bezoek was bevredigend, doch niet buitengewoon, en het bestuur had verwacht, dat de attracties, aan de tentoonstelling ver bonden, meel op prijs gestéld waren ge worden. Een en ander was oorzaak, dat de tentoonstellingsrekening met een nadeelig saldo moest sluiten. De exploitatie der ten toonstelling heeft ongeveer f 9000 bedragen. Doch ihet bestuur is overtuigd, dat de ten toonstelling veel nut heeft afgeworpen, eerslens omreden onderscheidene personen met de tentoonstelling eenige dagen werk hebben gevonden; maar vooral door de pro paganda, die door «dergelijke tentoonstellin gen gemaakt wordt, voor de pluimveeteelt, die hoe langer hoe meer een broh van in komsten gaat beteekenen voor onze bevol king. Daarom werd besloten de volgende ten toonstelling te doen plaats vinden op 29 tot 30 en 31 Januari 1926, indien de omstan digheden daarvoor gunstig zijn, voor welke tentoonstelling inmiddels de toeslemming van den „Raad van Beheer" is aange vraagd. Wederom is hel de bedoeling aan deze ten toonstelling oen demonstratie le verbinden van de ■postduiven'die door Leidsche lief hebbers en uit de onmiddellijke omgeving worden gehouden, op voor deze liefhebbers gunstiger voorwaarde, wat betreft inleggel- den, dan tot heden het geval is geweest. Te zijner tijd hopen wij hier-iels naders van bekend te kunnen maken. Verder overweegt liet bestuur om in het komende najaar een beoordeeling te doen plaats hebben van de dieren, die dit seizoen door dc leden zijn gefokt, bijwijze van vóór keuring, door enkele erkende personen, die met de keuringen vertrouwd zijn. En als voorts de omstandigheden gunstig zijn en de komende tentoonstelling geen al te grootc bres schiet in de kas dier Vereeni- ging, zal er wederom een excureie worden gehouden naar een of meerdere hoender parken of legwedstrijden. Het is te liopcn, dat velen hierna aanlei ding kunnen vinden om als lid van de „B. P, V." toe te treden. De kas kan met een voordeelig saldo slui ten. Vorder werd als bestuurslid gekozen, de heer P. C. Taconis, en werden als afgevaar digden voor eventueel in dit jaar te houden vergaderingen benoemd, de hoeren dT. H. van Siilevoldt en F. G. C. Bursch en als hun resorven de heeren M. van Mens en A. G. Bookwijt. Hierna werd de vergadering met een woord van dank door den Voorzifter geslo ten, waarna men nog eenigen tijd gezellig Mteen bleef, De „L.a.w.e.t." Blijkens mededelingen van het bestuur der „L.a.w.e.t", belooft de a.s. tentoonstelling weer te worden datgene, wat men er van verwacht, n.l. een, die weer vele bezoekers zal trekken om te komen aanschouwen wat eendracht toont. Dat het van het bestuur goed gezien is, om zich door twee commissies ter zijde te doen staan, blijkt wel voornamelijk uit het feit, dat de Commissie voor verhuring der stands enz. reeds geheel met haar werk is gereed gekomen, en Dinsdag-avond a.s. om half ne gen de loting voor de volgorde zal plaats vinden in de bovenzaal van „In den Ver gulden Turk". Wij twijfelen dan ook niet, of de „L.a.w.e.t.", welke zal gehouden worden van 11 tot 19 September, zal ook ditmaal een succes worden. Aan de noodige attracties zal het niet ontbrekende voorbereiding daartoe be rust in goede handen. Zij. die er belang bij hebben, haasten zich inmiddels om zich een goede plaats op deze tentoonstelling te.veroveren. Eindexamen H. B. S. met 5-jarigen cursus. Voor het eindexamen aan de Gemeente lijke Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier zijn geslaagd; J. A. Baak, H. M. Batteljee, J. A. Blan ken, J. W. Boehmer, Roelofje G. Bosscha, C. Broekhuizen, Alida M. J. de Bruin, C. Commandeur, H. H. Dingemans, D. W. Duyster, S. D. Duyverman, H. T. Dijkhuis, W. M. Flim, M. J. M. Geyer, H. J. de Graaf, J. A. v. d. Heide, G. L. Hofsteenge, J. C. Hulst, W. Jorissen, Paula E. J. M. Kelie- naers, P. J. Lebbink, F. J. van Lith, H. C. Meijer, E. L. Molt, E. L. Nauta, A. A. J. Nieuwenliuis, Coba K. van Nieuwkerk, F. P. Ongkiehong, W. F. van Peijpe, H. J. P. M. Pierrot, Cobi A. Pino Post, E. W. Pohlmann, A. A. van Reyzen, B. E. San Giorgi. A. Schultz, W. Sypkcns, H. P. Teunissen, Betsy de Tombe, G. Verberg en W. H. van Zoest. Afgewezen zes candidalen. Tot de Gemeentelijke Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus alhier zijn nog toegelaten tot de 2de ld asset Petra. G. J. Briejer, Maria C. A. Meuwese en J. van der Nat; en "tot de 3de klasse: J. W. Sunderman. Joha. M. vain Wave>ren, T. van Wijk, H. Zunderraan en Petra. F. A. M. Kamp. Van de R.-K. Vakschool voor Meisjes, NooTdeinde 50, aJ'hier, slaagden voor: leerares koken en voedingsleer akte AVHI de dames Rie Bols, Dora van Beu kering, alhier; Bertha Leesberg, te Katwijk; Stien i van der Werff, te Noordwijk; voor leerares huishoudkundige en wasolibehandeling akte A VII de daan es Oor van dor Meer, al- j hier; Dora Huys, te Haarlem, en Rie Ver- meij te Amsterdam. Voor dc akte nuttige handwerken zijn le Rotterdam geslaagd onze stadgenooten de dames J. J. van der Heul, T. G. Sluis en P. G. A. Timmerman. Tot de H.B.S. voor Meisjes alhier zijn bij het eerste toelatingsexamen voor de le klasse geslaagd 14 leerlingen en afgewezen 2; voor de 3de klasse is toegelaten 1 leer- I linge. In den Haag is voor het examen voor costumière geslaagd mej. M. C. Zaalberg, alhier. Verschenen is een zeer practisehe geïllustreerde „Gids voor de Klassieke Af- deeling" van het Rijks-Museum van Oud heden, alhier. In dc Klassieke Afdeeling zijn in de eer ste plaats in twee zaaltjes beneden de beste stukken der klassieke kunst, welke het Museum bezit, tentoongesteld, zonder daar- j bij met chronologie rekening le houden. Verder zijn in een aantal zalen beneden de beste stukken op ihet gebied van Grieksch- Romeinsche scuilipt-uur opgesteld, naar hun aard en chronologische volgorde gerang schikt. De voortzetting der tentoonstellingszalen van deze afdbedSfflg (bevindt zich op de eer ste verdieping, waar eerst in oen afzonder lijk zaaltje een aantal groepen van. voor werpen uit ;het leven der klassieke volken zijn tentoongesteld. Vervolgens wordt* tin een aantal zalen dc ontwikkeling der klassieke va zenkunst gedemonstreerd. Hierop volgt can reeks van zalen, waarin de producten der verschillende andere tak ken van kunsthandel (terracotta-kunst, glas, brons, eaiz.) een plaats hebben gevon den. Naast deze publieke tentoonstellings zalen bestaan er ook eenige studiezalen van deze af dealing, voor gipsafgietsels van an tieke sculptuur, voor terracotta-kunst, enz., welke voor ieder toegankelijk zijn bij aan vrage op het Directie Bureau. In de ver schillende zalen voor het antieke kunst handwerk zijn ook een aantal vondsten van Nederlandsahon bodem opgenomen. De Chr. zangver. „Zingt den Heer", onderaf deeling van de Chr. Wljkvereeniglng „Levendaal" alhier, gaat zich voorbereiden om het gouden jubileum van haar oprich ting te gedenken. Op 1 Febr. 1926 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat eenige jongelui, catechisan ten en vrienden van ds. S. H. J. de Wolff, in het toen nieuwe Wijkgebouw, het eerste in Leiden en het tweede in geheel ons land, bij elkaar kwamen om samen liederen in te j studeeren van Philip Philips, Sankey en de Zangbundels van Neerbosch. De naam „Zingt den Heer" werd gekozen door ds. de Wolff zelf. Als voorbereiding voor dit feest hoopt de zangver. ter propaganda en ter kennismaking een „Rondvaart" te houden op Dinsdagavond 21 Juli met de „Pauline". Het muziekcorps van het Leger des Heils, dat de geliefde liederen zal spelen, zal me dewerken en ter afwisseling zal de zang- vereeniging eenige liederen zingen. In het „Casino-theater" wordt thans aangevangen met „HoWandsCh Niéuws", w. o. „De Zeeuwsdhe Dag", gevolgd door Wielrennen, enz. waarna het goed verzorgd voorprogramma gesloten wordt met een twee aoteT „Fridolin als Boerenknecht", een film om te schateren. Als eerste hoofd nummer vertoont men „Het geheim van den Blake Ranch", Wild-West-film in vijf ac- ten, gespeeld door Harry Carry, die de be zoekers door spel en moed weet te boeien. Na de pauze wordt vervolgd met een prach tig hoofdnummer in vijf acten „Het eeuwige Mannelijke", een film, welke zeer aangrijpt, vele goede momenten te zien geeft van moederliefde en moedertrouw, waardoor dan ook menige bezoeker en vooral bezoek sters zoo nu en dan een traan zal weg pinken. Het „Luxor-theater" geeft vóór de pauze een wetenschappelijke film: Hoe men petro leum ontdekt; zeer interessant; een komisch nummertje: „Amor in het Apenland", ge volgd door een klucht film in vijf acten: „Van je familie moet je 't maar hebben". Deze film is heel aardig en geeft veel reden j tot lachen. I Na de pauze de hoofdfilm: „De Koning der Prairieën" in zeven acten. De titel al leen zegt reeds veel. 't Is werkelijk een film voor liefhebbers van sensatie en halsbre kende toeren. Maar zooals het in de meeste dezer films gaal: het komt ook 'hier allee weer op zijn pootjes terecht. En nu maar voortgaan, directies, met aantrekkelijke programma'9! Want voor velen zijn lange vacant!e9 begonnen. Dat beleekent: velen hebben nu een zee van lijd en snakken naar amusement. En 't zaïl wel eens regenen in de vacanlie. Dan is de bioscoop een goed middel tegen ver veling 1 Hot programma voor het concert in het Kooipark, Dinsdagavond a.3. 8 uur, luidt: 1. Feestmarsch 1574 ,3 Oct 1324, Geyp. 2. Ouverture „Ruy-BIas", Mendelssohn. 3. „Gaité", wals, Waldteufel. 4. Fantaisie uil „Hansel und Gretel", Humperdiiick. 5. *Po- lichinel", Rondo, Geyp. 6. „Am Golf von Naopel", wals, La Guardia. 7. „Les Cadete de Brabants", marsch, Turina. Hedenmorgen voer de vischhandelaar H. van R., van de Haarlemmerstraat alhier, met een schuitje met gerookte paling en andere vischsoorten in de Oude Vest, met het doel naar de Kagerplassen te gaan, om deze artikelen daar te verkoopen, toen het bootje werd aangevaren door 'n motorschuit van de fa. Sch., alh., waardoor het vaar tuigje omsloeg en de heer van R. zelf te wa ter geraakte evenate de visch en de paling, naar verzekering van den heer Van R. een waarde van ongeveer f 150 vertegenwoor digende. De eigenaar was spoedig op het droge, maar met de vi9ch ging dit niet gemakkelijk. Bovendien zal deze ook al wordt zij grootendeels opge- vischt, door het bad veel van haar waarde verloren hebben. Gisteravond zag een bewoner in de Janvossensteeg op het dak van de firma Neuleboom, in rijwielen, een drietal man nen zich heen en weer bewegen. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd; maar de ongenoode gasten op het dak roken blijk baar lont en waren verdwenen, toen de po litie ter plaatse aanwezig was; een onder zoek in de omgeving leidde er ook niet toe hen in handen te krijgen. De mannen zul len wel met minder goede bedoelingen op het dak zijn geweest. Een waarschuwing voor hen, die in warme nachten met open ramen slapen en ook serre-deuren 's avonds open laten staan. In het „Leidsch Predh blad" worden lezenswaardige artikelen gewijd aan de na gedachtenis van den heer Warner Peeler ten Kate, die als stil werker zoo veel heeft gedaan in het belang der Ned.-Herv. Gein. alhier, door prof. dr. H. M. van Nes en door J. G. van D. De thee-middagen, gehouden op en ten voordeele van „Voordorp", hebben een batig saldo opgeleverd van rijf honderd gulden. Donderdag 6 Augustus hoopt de Qhr. a&ngvereoniging „Zingt den Heer", in sar menwerking met nog tien zustervoreomgin gen den „Zan-geremiddag" in den Theetuin „OudnHoituszicht", Witte-Singel, mede te maken en die liederen te zingen, waarmede zij te Gouda op Tweeden Pinksterdag den tweeden prijs behaald*. Muzikale afwisse ling zal geven het muziekkorps „Willist-, mina", te Rijnèburg. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopgsgeadnde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, dB. J. Wuita Egli&e walionnet Dimanche matin, pad ds service. i Evang.-Luthersohe Gem.: KondagmorgVa^ te halfelf, di. O. de Meyers, i Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfelf, in het N u t s g e b o u w, 'dr. W. J. Lente. Ver. v. Vrjjzinnig Hervormden, Volks huis, Zondagmorgen, te halfelf, ds. H. G. van Wijngaarden, van Amsterdam. Vrjje Kath. Kerk, Bonifaci us kapel, Stilfe- Rjjn la: Zondagmorgen, te halfelf, dienst. De schoen van do moderne vrouw. In „Het Vad." schrijft dr. Milo, orthopaedi9t-voetarts te 's-Gravenhage, het volgende: Er worden tegenwoordig door de dames schoenen gedragen, die den naam van schoen niet meer verdienen. Deze mode- producten bestaan uit een dunne, slappe, smalle zool met aan het achtereinde, een contrefort met hoogen hak, aan het voor einde een trechtervormige holte bijwijze van „peperhuis" en in hot midden een riempje met gesp of knoop en knoopsgat Aan dit onhygiënisch maaksel vertrouwt een moderne vrouw haar voeten toe. Zij loopt er op, zij danst er op en is er erg ge lukkig mede; totdat de „proef op den pudding" komt; dat is volgens de Engel- schen de „eating", maar in ons geval de schade en de schande. De ongelukkige voeten, die ik in mijn practijk te zien krijg, als gevolg van het dragen van het „hakkebandje" zijn buiten gewoon talrijk onder de overige voetafwij kingen; en geen wonder, als men bedenkt hoe averechts dit schoeisel den voet „on dersteunt"! De hooge hak veroorzaakt een afglijden van den voet naar voren de tee- nen worden geperst en misvormd in den trechter, terwijl als absoluut onvoldoende rem tegen het afglijden van den voet het wreefriempje dienst moet doen, dat, met een deel van het lichaamsgewicht belast, een diepe groef graaft in de weeke deelen van de wreef. De middenvoet, die in de al lereerste plaats steun noodig heeft, is geheel onbeschermd, en mist den absoluut nood zakelijken circulairen greep om d meta tarsus, die beslissend is voor de waarde van oen schoen; de middenvoetsbeenderen plaat sen zich zienderoogen in spreidvoetstand, waardoor in verband met de teenbek nel ling de ontwikkeling van den „knok" en de ver zakking van het dwarsgewelf, de spreid- voet wordt ingeleid, een difformiteit, welke ik in 1909 voor het eeret beschreven heb. De knellende wreefband verhindert het terugvloeien van het aderlijke bloed met stuwing van voorvoet en wreef als eevolg. Men lette eens op het waterzuchtige kussen, dat zich op de wreef ontwikkelt, op de uit puiling der weeke deelen over den rand van den schoen en de spatadervorming aan de binnenzijde van het voetgewelf. Waarlijk, er is geen slechter voetbekleed sel denkbaar dan het moderne hakkebandje en ik voel het als mijn plicht om de vrou wen te waarschuwen tegen het dreigend voetbederf, dat het gevolg kan zijn van het dragen van dit schoeisel. Weest gewaarschuwd, dames! Ik spreek uit ervaring. Volgens mededeeling van het Handelsinformatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeiloopen week, eindigende 16 Juli, in Nederland uitgesproken 84 faillissementen tegen 90 faillissementen in dezelfde we 'k van liet vorige jaar. Van 1 Januari tot en j met 16 Juli 1925 2305 faillissementen tegen over 24-11 over hetzelfde tijdperk van he» vorige jaar. Geen Kilometerboekjes Men meldt uit Utrecht: Uit goede bron kunnen wij mededeelen, dat het bericht betreffende de kans op wederinvoering der Kilometer boekjes bij de Ned. Spoorwegen, geheel on juist is. Bij de officieele opening van de rozententoonstelling van „Nos Juri- gunt Rosae" in den Dierentuin in Den Haag heette de voorzitter van ,,N. J. R.", de heer F. A. des Tombe, de talrijke aanwezigen wolkom. Do heer I. G. J. Kakebeeke, inspecteur van den Landbouw, gaf namens den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw uiting aan diens sympathie voor deze tentoonstelling. De burgemeester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Pnlijn, sprak vervolgens het ope ningswoord. De volgende eere-onderscheidingen zijn toegekend: Zilveren medaille van H. M. de Koningin aan do vereeniging Aalsmeer's Tuinbouw; zilveren medaille van H. M. de Koningin- Moeder aan G. A. v. Rossum, te Naarden; zilveren medaille van Z. K. H. den Prins aan Ph. v. d. Lubbe, te 's-Gravenhage; verg. zilv. plaquette van de edelmetaal bedrijven Van Kempen, Begeer en Vos te Voorschoten aan G. Moleman, te Gouda; kunstvoorwerp aan mr. J. A. N. Patijn, burgemeester van 's-Gravenhage, van de 's-Gravenhaagsche Bloemisten patroonavereen.gouden eere medaille van den heer H. A. Verschuren, te Haps (N.-Br.) voor de beet gekeurde nieuwe Nederl. aanwinst aan G. A. v. Rossurn, te Naaiden, voor de nieuwe roos mevr. G. A. van Rossum. Van de andore prijzen worden genoemd, BINNENLAND. Kon. besluit tot wijziging van het Kon. besluit tot regeling van de toekenning van wachtgeld aan burgerlijke Rijksambtenaren. Het bestnnr van het R.-K. Werklieden» verbond maakt iu een schrijven aan ds R.-K. Kamerfractie een aantal wenschen op sociaal terrein kenbaar. De taak der nienwe Bezuinigingscom missie. De afvloeiing van de in 1865 geboren hoogere ambtenaren bij de P. en T. heeft voorloopig niet plaats. Het bericht betreffende de kans op weder invoering van Kilometerboekjes bij de Spoor wegen wordt tegengesproken. BUITENLAND. Een viervoudig arbcidersvarbond in En^ geland. Rnmoer in den Dnitschen Rijksdag. De zomertijd in Engeland permanent. die. welke behaald zijn met nieuwe aan- winsten, nog niet in den handel: Gouden medaille aan G. A. v. Rossum, te Naarden voor de roos „mevr. G. A. v. Ros sum"; grooto verg. zilv. medaille aan de firma H. A. Verschuren, t* Haps (N.-Br.) voor de roos II. G. Valelon; verg.-zilv. me daille aan de firma M. Lecnders en Co. le Stijl voor do roos „Pius I"; getuigschrift van verdiensten aan G. H. Kersbergen, te Hazerswoude, voor de roos „Kersbergen" en aan G. A. v. Rossum, te Naarden. voor de roos „miss Beb v. Rossum". Gisteren is de „U. 176", die met versche visch dc Scheveningsche haven wilde binnenvallen, bij kalme zee en laag water juist in den mond tegen een zich onder water bevindend voorwerp geslooten en in een kwartier tijds gezonken. De drie visschers gaven signalen en zijn door het personeel van den havendienst gered, toen ze tot het middel in het water stonden. Men weet niet wal voor een voorwerp zich juist midden in de vaargeul bevonden kan heb ben. De diepte ter plaatse was 1.60 M. Slechts een deel van mast en zeil van dg „,U. 176" 9lak boven den zeespiegel uit, toen een reeks molorschokkers haar tracht ten binnen te steepen. Wat evenwel niet is gelukt. Toen probeerde de sleepboot „Kijk duin", door den Rijkswaterstaat ter assisten tie gestuurd, het door den schokker naar zee te trekken, doch de schokker zit 'M vast in het zand, dat ook deze poging is mislukt. Het Weekblad „Bedrijf* auto" deelt mode op twee werkdagen aai) den tol aan den weg DelftRijswijk een telling gehouden te hebben. Deze tol moet gelden bijeen brengen voor de verbetering en hel onderhoud van dien weg, en nu dat jaar lijks ontvangen zeer groot blijkt te zijn, vraagt hel blad: „Waar blijft dat geld?" De verkeerstelling had plaats op Maandag 29 Juni l.l. van 6 uur v.m. tot 2 uur n.m. en op Dinsdag d.a.v. van 2 tot 8 uur n.m. Op deze twee halve dagen passeerden er respectievelijk 274 en 428 personenwagens, 235 en 215 vrachtauto's, 103 en 102 auto bussen. Het tarief voor de verschillende soorten voertuigen in aanmerking nemende, waren de ontvangsten voor totaal 1356 wa gens f 355.20. Daar er geen rekening ge houden is met het veel drukker verkeer op Zon- en feestdagen en andere opbrengsten, kunnen de opbrengsten per 21 uur dus vei lig geschal worden, zegt het blad. op f 360 of ruim f 130.000 per jaar. Hiervoor heeft de gemeente Delft in on derhoud 6. 7 K.M. wegen met een totale verharde oppen-lakte van 28.500 M2. De kosten daarvan ruim berekenende op f 1 per M2. (in Den Haag f 0.15 per M2.) be dragen deze dus f 28.500, zoodat Delft per jaar minstens een winst van f 100.000 op dezen tol zou maken. Naar aanleiding van deze cijfers vraagt het blad: „Is dit niet reeds op zichzelf in 9lrijd met de wet, welke slechts het maken van een redelijke winst toelaatbaar acht?", en denkende aan den toestand, waarin orizé wegen zich bevinden, zegt het: „wat kosten ons de tollen door hel geheele land en. wat wordt hiervan aan den weg besteed?" Het conflict bij de s c h e e p #- bouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg" te Schiedam Van de zijde van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond wordt bericht, dat ln verband met het „besmette" werk van den „Nieuwen Waterweg" gistermiddag de kim* kers bij"de Rotterdamsche Droogdok-Maat schappij het werk hebben geslaakt. De hoofd- en afdeelingsbesluren van den Alg. Nederl. Metaalbewerkersbond, den Ned-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1