Humor uit het Buitenland. Slapeloosheid GE FONGSENWIARKT. WEET U WEL SPORT. Moeder '(tot een klein meisje dat is uitge gleden) „Kom, kom, Sylvia, zelfs wanneer Je Js pijn hem gedaan, moet Je nog niet huilen." Sylvia,,Maar, w.waarvoor Ad.dient bul len dd dan t" (Punch.) Professor, tot zijn ouco seuKonmeid„Je bent nu 25 jaar in m'n dienst. Als belooning yoor je trouwe plichtsbetrachting zal ik een 'nieuwe bacterie die ik juist ontdekte naar Je L noemen," (Klade Hans, Kopenhagen^ Passagier„Hei. chauffeur, je rekent tocö; piet extra^ yoor boottochtjes." '(London Opmjon.J Heer op een wandeltocht, die genoeg heelt itan attenties van een landlooper„Kijk ès, yriend, eerlijk gezegd ben ik niet zoo op Je gezelschap gesteld.'' 1 Landlooper„O, best, hou je maar kalm, Dacht je dat ik m'n berocpsreputatie wou weg-j gooien door met een amateur te ioopen (London Opinion.! Ma rietjehoeveel koekjes heeft moeder je meegegevcü V Jan „Twee, maar ik ben gevallen en dq hond heeft de jouwe opgegeten." (Passing Show.) Inbreker (na vruchteloozo pogingen een brandkast te forceeren)„Als die rechters maar eens wieten wat een moeito dit ons zoo sou en dan geeft, dan zouen ze wel wat min der streng zijn." (Humorist),. J yraagd of Ged. Staten niet bereid zijn, op 't spoor hunner ambt-genooten in Utrecht aanschrijvingen te doen ter instelling van hygiënisch sohooltoezichtof voorts niet voor minder-bedeelde kinderen wat weer moet worden gedaan bijv. ter zake,van klee ding en huisvesting,' voornamelijk voor die kinderen, dio niet in eigen gemeente kun nen worden onderwezen. De wen8ch werd geuit ,dat de provincie haar bemooiingen inkrimpe door meer tot verpachting van bruggen en veren over te gaan. Andere leden waren hier tegen. In de Memorie van beantwoording mer ken Ged. Staten naar aanleiding van het bo venstaande o.a. op, dat van een geforceer de belastingverlaging geen sprake is, aange zien bij den opzet der ontwerp-begrooting wel is gestreefd naar zuinigheid, doch te vens zooveel mogelijk voor tegenvallers is gewaakt door de raming der ontvangsten en uitgaven zoo nauwkeurig mogelijk vast to stellen. Het voorstel tot verlaging eer opcenten op dc vermogensbelasting vloeit recht streeks voort uit art. 126 quinquies der prov. wet, hetwelk voorschrijft, dat deze opcenten tot een gelijk aantal worden go- heven als die voor do inkomstenbelasting. Een meerdere belastingverlaging dan is voorgesteld achten Ged. Staten uitgesloten. Tot een verdere bezuiniging op de sala- rieering van het provinciaal personeel of tot intrekking van den kinderbijslag zien Ged. Staten geen aanleiding. Ged. Staten zijn bereid een onderzoek in te stellen naar den omvang van het hy giënisch schooltoezicht in deze provincie en daarna te overwegen in hoever maat regelen tot bevordering van het toezicht wenschclijk zijn te achten. De verstrekking van kleeding aan school kinderen, voor wie daaraan behoefte be staat, valt onder art. 36 der leerplichtwet. Dc provincie heeft in deze geen taak te vervullen. Wegenverbeiering. Aan het rapport der commissie, benoemd bij besluit der Staten van 7 Juli is ontleend, dat de commissie aan Ged. Staten in over weging geeft na te gaan in hoeverre aan de door den heer Ter Laan ingebrachte bezwaren betreffende een andere wijze van voorbereiding van de onderwerpen tot ver betering of vernieuwing der wegen, zoude zijn tegemoet te komen en, in afwachting van het antwoord van Ged. Staten zich op dit oogenblik van adviezen meende te moe ten onthouden. Ged. Staten geven, in verband hiermee o.m. het volgende te kennen: De heer Ter Laan is van meening, dat aan het door hem gevoelde bezwaar, dat n.l., zooals thans het onderzoek der wegen- voordrachten door een commissie uit de Sta ten geschiedt, aan deze vergadering niet in voldoende mate advies kan worden uitge bracht, zou kunnen worden tegemoet geko men door de benoeming van een grootere, permanento commissie uit de Staten, die over langduriger tijd zou moeten kunnen beschikken ten einde, zoo noodig na locale inspectie en na overleg met belanghebben de gemeentebesturen en corporaties, een uitvoerig en deskundig verslag aan de Sta ten te kunnen uitbrengen. Ged.- Staten merken hiertegenover op, dat de prov. wet geen vaste commissies uit de .Staten kent. Het wil Ged. Staten voorko men ,dat aan het bezwaar van den heer Ter Laan op andere wijze in voldoende mate wordt tegemoet gekomen. Het is gewoon te, dat in de in iedere Statenzitting te be noemen commissies zooveel mogelijk dezelf de personen worden benoemd, wat het voor deel heeft, dat deze op een bepaald gebied jneer ervaring en deskundigheid yerknj- gen. De voorzitter heeft de gewoonte aan de betrokken leden kennis te geven, dat hij voornemens is hen in de eerstvolgende zit ting te benoemen tot leden der commissie, die over do in die zitting in te dienen we genvoordrachten rapport zal hebben uit te brengen. Deze leden krijgen hierdoor gele genheid hun speciale aandacht aan deze drachten te wijden. Ged. Staten zijn voor nemens in het vervolg belangrijke voor drachten zoo mogelijk spoediger aan de le den der Staten te verzenden dan tot heden gebruikelijk was. Rekening der prov. inkomsten en uitgaven. De desbetreffende commissie stelt voor de rekening over 1923, sluitendo met een batig saldo van f 598.990.83*/$ goed te keu ren. Instituut voor doofstommen. Naar aanleiding van de subsidie-aan vrage van het Instituut voor doofstommen te St. Michielsgestel, zegt de desbetref fende commissie, dat zij geen bezwaar heeft tegen het voorstel om naar den maatstaf van f 50 per leerling en per jaar subsidie te verleenen aan de inrichting te St. Mi chielsgestel. Evenwel vraagt de commissie le. om welke reden oud-leerlingen in de inrichting blijven verpleegd2o. tot welke consequenties het leidt voor andere doof stommen-inrichtingen, als de Staten het voorstel van Ged. Staten ten aanzien dier oud-leerlingen aannemen. Ged. Staten antwoorden, dat bedoelde oud-leerlingen in de inrichting blijven, om dat zij ongeschikt zijn gebleken om in de maatschappij terug te keeren. Het betreft hier verpleegden, die zwakzinnig zijn. Uit breiding van het provinciaal subsidie ook ten aanzien van deze oud-leerlingen behoeft niet tot consequenties te leiden voor an dere doofstommeninriohtingen. RECLAME. als gevolg van de warmte of van overspan ning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt'g Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. 1034 De afgeloopen week stond wederom in 't taeken van den Tuhber, wat de locade fond- senmaTkt belTeft. Tijdelijk viel er een lichte inzinking te bespeuren, maar het geheele verloop van deze berichlsperiode wijst er op, dat er een gevestigde meening beslaat ten opziohte van de naaste toekomst. Dit blijkt wel duidelijk uit het betrekkelijk ge ringe aanbod, dat heelt plaats gehad als ge volg van de verklaring der „commissie van deskundigen" in het Lagerhuis, ondanks het feit, dat de meeste houders met een flinks winst voor den boog zitten. Men is alge- moen van meening, dat men met realisatie gerust nog wat kan wachten en dat het met een daling van den rubberprijs wol niet zoo'n vaart zal ioopen. Oogenschijnlijk hebben zij, die aldus denken, gelijk, want inderdaad toont de rubberprijs een vasten grondtoon. Maar met dat ai, is en blijft het koopen op de huidige prijzen een zuivere speculatie. De handel heeft zich nu een maal eenzijdig ontwikkeld ten gunste van rubberwaarden en de wet der traagheid doet ook hier haar werking. Slechts in de laatste dagen van deze week viel een lichte kente ring ten gunste van de overige afdeelingem waar te nemen. Blijkbaar nemen de min der speculatief aangelegde belanghebbenden thans toch hun kans waar, om te oogsten wat de haussc-slemming gezaaid heeft. Onder den invloed van de stemming le New-York ontwikkelt zich geleidelijk ook meer belangstelling voor de Amerikaansche afdceling, hoewel de omzetten hier nog verre van belangrijk zijn. Er zit in de New- Yorksche beurs een stijgende lendenz, welke ook ten onzent stimuleerend werkt. Aan den anderen kant werken echter weer Europee- sohe poliliek-economische invloeden mede, om de publieke belangstelling niet tot vel len wasdom te laten komen. Als gevolg hiervan is het algemeene marklverloop dan ook aan fluctuaties onderhevig. Belangrijk is de aanhoudende belangstel ling voor oliewaarden, zoowel voor Ko ninklijke, maar niet minder voor de Roo- meensche soorten. In verband met de ver mindering der Amerikaansche voorraden en bet verhoogen van den prijs voor de lich tere olieproducten, zit er wel wat peVspec- tieJ in een transactie in Koninklijke Olies. Dat dit een sterk verspreid gevoelen is, blijkt wel uit de kooporders voor buiten- landsche rekening. Ten gunste van de Roe- meensclie waarden spreken de diverse be richten omtrent een opheffing van het uit voerverbod; voorts de handhaving van de tegenwoordige prijzenpolitiek en ten siotte de hoogere productiecijfers, die de voor- oorlogsche opbrengsten verre overtreffen. Vandaar dan ook een sterke vraag in de laatste dagen naar Geconsolideerden en Sleaua Roniana's, welke laatsten in sterke mate voor Duitsche Tekening werden ge kocht. Ten aanzien van Geconsolideerden gelooven wij, dat hier de bonus-vooruitzich ten een flink woordje hebben meegesproken. Een uitzondering op den algemeenen gun- etigen toestand van de fondsenmarkt vor men scheepvaarl-aandeelen. De situatie van deze rubriek is er ih den loop van de laatsle weken niet beter op geworden, nu meer en meer blijkt, dat de vrachttarieven een verdere daling te zien geven. Boven dien is er nog een ander verschijnsel, dal eenige zorg baart, n.l. dat der toenemende concurrentie lusschen „lijnbooten" en „wil de vrachtvaarders". Het algemeene index cijfer is middelerwijl gedaald beneden het peil van 1913. Reeds dit feit is sprekend en men behoeit er niet nog eens op te wijzeD, dat de werking er van funest moet zijn in verband met de tegenwoordige Teel lioogere exploitatiekosten. Overigens is de situatie op de scheepvaartmarkt een algemeen on gunstige. Zoowel voor de Indische als voor de Atlantische vaart worden betrekkelijk weinig vrachten afgesloten. Evenmin voor do slcenkolcnvraclit. Een tijdelijke opleving brachten de graanverscbepingen, doch een sterken invloed op de bedrijfsresultaten heelt dit niet. Weliswaar wordt het zomerseizoen steeds door een daling gekenmerkt, zoowel wat de tarieven als wat de le vervoeren vrachten betreit, maar dit jaar is zij al bij zender ongunstig. Het afgeloopen halve jaar geeft, met uit zondering van een lichte stijging in Fe bruari, een doorloopende daling te zien; een gevolg van de slechts geringe opleving van handel en industrie. Echter een zeer belangrijke en niet te onderschatten factor vormt ook dc concurrentie tusscben de lijn booten en de wilde vaart, zooals reeds hier boven opgemerkt. In het begin van dit jaar kwam deze concurrentie bet eerst tot uiting in liet graanvervoer. Thans laat het zich aanzien, dat de lijnbooten hoe langer boe meer ook beslag zullen leggen op de overige vrachtafdeelingen. Wat hiervan weer het gevolg zal zijn, voor de betrokken reede- rijen is moeilijk te voorspellen, doch dat er voor menige maatschappij een crisistijdperk aanbreekt, dat lijkt wel bijkan9 zeker. Intusschen bracht ook de suikerafdeeling hoogere koersen .dank zij de betere notee- RECLAME. waarom wij het laagst in prijs zijn voor het omlijsten van Platen, Foto's, Gravure's enz. Omdat wij alles uit het buitenland betrekken Alles onder garantie. Haarlcmmerstr. 62 't.o. liet Volkshuis. Geen Filialen. 899ya ring op de New-Yorksche suikermarkt. En in verband hiermede waren ook credietwaar den betrekking hebbende op de Indische cultures beter gestemd. Trouwens, ook de overige bankaandeelen liggen gunstig in de markt. Opmerkelijk is op de suikermarkt de voortdurend stijgende vraag naar melasse, welk product een toenemende afname schijnt te vinden in de spiritus-industrie. Ook dit is een factor die suikerwaarden gunstig beïnvloedt. Tabakken hadden deze week oen zeer kalme markt. Niettemin konden de koer sen zich op bun verkregen hoogte handha ven. Van de industrieele fondsen waren JurgenB weer iets vaster zulks naar aan leiding van de introductie ter Londenscno keurze Kunstzijde-aandeelen daarentegen liggen iets zwakker in de markt. Het schijnt dat hier de animo ietwat aan het verflau wen is. In den mijnenhoek waren Bcdjang Le- bongs zeer vast. Veel belangstelling be stond er ook voor aandeden Alg. Explora tie op grond van de hoogere productie-vij- fers. Ook pref. Guyana en Mijnbouw-Mij. i Suriname waren thans beter gestemd. De eünissie-markt toonde een verhoogde bedrijvigheid. Tn verband met dc gunstige situatie van rubberwaarden neemt men I thans de kans waar om nieuwe rubber-aan- deelen te introducecren ,en naar het schijnt met succes. Trouwens, de publieke opinie is voor de emissie-markt toch niet ongun stig gesitueerd, hetgeen af te leiden is, uit het succes dat ook andere introducties heb ben gehad. 10 Juli. 17 Juli. JaOnden Berlijn 12.131$ 12.13 59.40 59.381$ Parijs 11.73 11.79 Brussel 11.57^$ 11.57 New-York ccble 2.49J/$ 2.49*$ De valutamarkt onderscheidde zich in de afgeloopen berichtsperiode door een toene mende omzet, gepaard met fluctuaties, als gevolg van diverse omstandigheden. In den beginne waren Francs weinig veranderd, een gevolg van het feit, dat de beurs te Parijs gesloten was wegens de 14 Juli-fecs- ten. Lires echter waren belangrijk flauwer, konden zich echter tenslotte toch handhaven tengevolge van steun die verleend werd. Ook francs profiteerden van eenigen steun, hetgeen blijkbaar wel noodig was, nu de Marokkaansche kwestie een „kosfcspïelige" affaire dreigt te worden. De Noorsche va luta was vast. Toch blijft er over de geheele markt een onzekere stemming hangen, hetgeen een bijzonder speculatief cachet verleent. Marken waren iets flauwer. Echter is dit toch niet een gevolg van de valorisatie-kwes- Zooals men weet, zijn de valorisatie-ont werpen thans definitief tot wet verheven en reeds in werking getreden. Dit betee- kent voor de kleine bitters een groote teleurstelling. Yan de beften der Duitsch- Nationalen is derhalve niets gekomen en het is alweer de groote massa van het Duit sche volk, die hier gedupeerd is. Dè geldmarkt wae deze week iets stroe ver. De noteering voor prolongatie liep met c.a., 1 pCt. op".. 10 Juli 17 Jali 6 pCt. Nederland i922 105H *05J$ 6 pCt. Nederland 1919. 101 101^ 47a pCt Nederland 1916 98^ 99^ 6 pCt. Nederi.-Indiö 1919 102^ 102^ Amsterdamsche Bank 149^ 149^ Koloniale Bank 173^ 179^ Ned. Handel-Mij. 134 134^ Jurgens gew. aand. 105j^ 110^ Philips Gloeilampen 457 447 Redjang Lebong 308 320 Compania Mere. Argenlinia lli^ 10 Geconsolideerde Petroleum 152*^ 171 Koninkl. Petroleum 3841,5 oau Amsterdam Rubber 306^$ Holland-Amerika-Lijn 70 51 Ncderl Scheepvaart-Unit 148 150 Mij. „Nederland" 149^ 148 Handelsver. Amsterdam 489 509 Javasche Cultuur-Mij. 307^ 332 Culluur-Mij. Vorstenlanden 148^ 157 Arendsburg Tabak Mij. 435 441 Deli-Mij. 401 404^ Senembah Tabaks-Mij. 435^ 445 Atchison Topeka 4 pCt 91^$ 91^ Union Pacific aand. 142H 142*4 ZEILEN. DE KAAGWEEK. (Van onzen specialen verslaggever). Voor do onderlinge zeilwedstrijden wordt allereerst gelijktijdig gestart door de Open sloepen en de Open scherpe jachten (beide klassen met handicap). In de eerste klasse nemen deel Edith van \V. II. Geerkens te Rotterdam, Rakker 2 van G. C. Schouten teuAIphen aan den Rijn, Erna van den heer Visser te Delft, en Notendop van den heer ten Broeke Hoekstra, te Den Haag. Voor het nummer Open scherpe jachten verschijnen aan den start Manette van F. Boorn te Leiden, Spica van G. Deichmann te Hilligersberg, Rekeltje van mej. Rie van Luykcn te Leiden, Kaagvlinder van J. v. d. Zwam le Scheveningen, Cartouche van A. R Rutgers te Warmond, Henka van J. H. Wilton le Rotterdam cn Joho van K. J. Sla. verman te Leiden. De baan moet door al deze booten één. maal afgelegd worden. Na het startschot is Rekeltje het eerst weg, gevolgd door Rakker 2, Cartouche, Ma- nelte en Edith. Van de open sloepen behaalde Rakker 2 den eersten prijs in een berekenden tijd van 1 uur 39 min. 4 sec.; tweede werd Edith in 1 uur 54 min 4 sec. Van de open scherpe jachten passeerde Manette als eerste de eindstreep in een 1:9- rekenden tijd van 1 u. 37 m. 20 s., 2. Car touche in 1 u. 37 m. 28 s., 3. Kaagvlindetr in 1 u. 38 m. 55 s. Voor de 12-voetsjolIenklasse voor Juniores komen uit; Pam, stuurman J. A. de Vlieger, te Voorschoten; Loodsje, st. W. Pluygers te R'dam; Dreadnought, st. mej. Roozen to Warmond; Troef st. mej. Rutgers te War mond; Troel s(. W. Huijgens en Nettie Bruynzeel; Trawant, st. M. Maas; Goldy, st. Roozen te Warmond en Marietje, st. G. de Vries Lentsch Wzn., te Nieuwendam. Dreadnought start het snelst, onmiddel lijk gevolgd door Troef, Trawant en Loodsje, terwijl Pam de laatste plaats inneemt. Bij de eerste boei op het Zweiland is de volg- orde als volgt: Troef, Dreadnought (met ge- ring verschil), terwijl Trawant de derde po sitie inneemt. De overige booten liggen alle ongeveer 25 Meter achter. Verderop weet Dreadnought de leiding over te nemen, ter wijl Troel er in slaagt Trawant te achter halen. De uitslag werd dus: lste pr. Dread nought, in 1 u. 34 m. 7 Ai 8de pr. Troef, 18

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10