No. 20038. DONDERDAG 9 JULI Anno 1925. Officieeie Kennisgevingen. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEI DSCH DAGBLAD F RIJS DER ADVERTENTIEN: 30 ets. per regel. Bij regelabonnement belangrijk [ageren prijs. Kleine Advertenliën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags BO Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèqua- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week0.18. Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vi.6chma.rkt 18, tel. 1225 is VRIJDAG vci- krijgbaar: SCHELVTSCH a f 0.11 f 0.25, SCHOL a f 0.12—f 0.26, GEH. KABEL JAUW a f 0.25, TARBOT a f 0.50 per pond tin NIEUWE HARING a f 0.07 per stuk. N. C. DE G1JSELAAR, Éurgem. Leiden, 9 Juli 1925. 648 VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, qp MAANDAG 13 Juli 1925, des namiddags te twee uw. 1)0 vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortgezet Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening. (159) 2o. Benoeming van een Stads-genees- heer voor het tijdvak 1 Juli 19251 Juli 1926. (160) 3o. Praeadvies op het verzoek van P. A. R. J. Bom ,om eervol ontslag als onderwij zer aan de school Maresingcl B. (161) 4o. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente vain liet perceel Groenoordstraat, Sectie K No. 3756 en het pemoe-ei Nic. Beelsstraat, Sectie O No. 1176 ged. (162) 5o. Voorstel: a. tot overname in eigendom eai onder houd bij de gemeente van eenige strooken grond en water, kad. beleend Sectie K nis 568 i/m 581 ged.; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor do veiibreedmg vain het zuidelijk gedeelte van de Driftlaan met bijbehoorende sloot- demping en rioleering. (156) 6o. Voorstel lot verkoop aan Prof. Dr. F. MutTler Jzn., van een gedeelte grond op het Raamilend ten westen en ten zuiden van hett perceel M No. 422G. (163) 7o. Praeadvies op het verzoek van H. Geugjes to Oegstgeest, in zake de verhuring van rietland nabij het Poelmeer en het in nemen van wateroppervlakte aldaar ten be hoeve van een woonschuit. (164) 8o. Voorstel tot opnieuw vaststelling van do verordening tot heffing van schoolgeld voor het Lager Onderwijs in de gemeente Leiden (Gemeenteblad no. 21 van 1924). (165) 9o. Voorstel tot toekenning aan het be stuur van het gesticht „de Voorzienigheid" van e»ene vergoeding, als bedoeld in art. 84 'der Lager Onderwijswet 1920, ten behoeve van de stichting van lokalen be9lemd voor gewoon lager onderwijs aan de Krauwel- eteeg. (157) lOo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 December 1896 (Ge meenteblad No. 16), houdende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en - de of deeling voor jeugdige idioten „Voor- geest" te Oegstgecst, nabij Leiden. (166) llo. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 April 1922 (Gemeente blad No. 18) tot beteugeling van het gebruik van tabak door kinderen. (167) 12o. Voorstel: a. lot beschikhaarsleliliiDg van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Jan- vossenbrug en de demping van de Voflmo- lengracht b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van den Nieu wen Rijn tusschen het RijnSchiekanaal en de SingoLbrug en de daarmede gepaard gaande vernieuwing van de walbe- schoeiing; c. in zake de jaarlijksche uitvoering van diep werken van 1924 kwam met de Regeering een rege ling tot stand, waardoor het aan de Vereeni- ging mogelijk werd gemaakt, patiënten, lij dende aan tropische ziekten, in de Zieken- afdeeling van het Instituut aan het Rapen burg op te nomen. Ter viering van de in-gobruik-nemmg van het Instituut werd oen „Herinnerings- bundel" uitgegeven, waarin bijdragen ver schenen van lectoren en oud-leeraren van den tropischen cursus. In Rotterdam wend aan de Maashaven in een gebouw van den gemeentelijken Genees kundigen Dienst een Polikliniek voor Trop. Ziekten geopend. Plannen om in een "meer geschikt gelegen pand aan de Leuvenhaven oen gecombineerde polikliniek voor huid en geslachtsziekten te openen zijn in voorbe reiding. Tot leider van de polikliniek voor Tropi sche- en Scheepszaekten te Rotte^am weid dr. De Langen benoemd. De V ere enig ing acht zich gelukkig dezen bekenden Bata- viaansc'hen geneesheer, een uitstekend bli- nikus met groote wetenschappelijke ver diensten aan zich te hebben verbonden. Tot assistent aan de Polikliniek in huid en geslachtsziekten werd benoemd dr. Her- mams, oud-officier van gezondheid van het N.-O. I. leger, specialist in huid- en ge slachtsziekten. Dooi' schenkingen zoowel als door ruiling werd het demonstratie en museummate riaal belangrijk uitgebreid. In 1925 zal de Vereeniging een eigen or gaan onder den titel „Verzamelde opstellen uit het Instituut van Tropische Geneeskun de" uitgeven. Voor de verschillende leergangen, door de Vereenig mg gegeven, bestond groote be langstelling. De Vereeniging kwam op twee ten toon stellingen uit en wed ie Rome op de Misste len toonstelling van het Vaticaan en op de Internationale Hygiënische tentoonstelling te Weenen. Ook gedurende 1924 werd met de in entingen tegen cholera en typhus voortge gaan. Nadat de voorzitter den secretaris dank had gebracht voor het uitbrengen van dit versllag, hadden nog eonige benoemingen plaats. De periodieke altredende loden van het Dagelijksch Bestuur, de lieeron prof. dr. P. C. Flu en A. J. M. Goudriaam, werden herkozen, evenals de heeren J. T. Rypperda Wiendsma, Bern. E. Ruys, prof. dr. C. Snouck Hurgronje en mr. G. Vissering. Leidsche Vereeniging voor School- en Werktuinen. Gisternamiddag heeft de officieeie opening plaats gehad van den eersten tuin der Leid sche Vereeniging voor School- en Werktui- nen, en wel in „Mu9is Sacrum". Wij merk ten onder de belangstellenden, behalve on zen burgemeester, die door zijn persoonlijke aanwezigheid blijk van zijn belangstelling gaf, op de vertegenwoordigers van verschil lende Vereenigingen, o.a. van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, de Tuiniersvereeniging „D.E.V.", den Cen- tralen Ouderraad, den Bond van Ned. Ond., de directeur van Sociale Zaken, verschei dene hoofden van scholen en -onderwijzers. De voorzitter der Vereeniging, de heer E. Th. Witte, hortulanus, opende .de bijeen komst met een woord van welkom aan de aanwezigen; inzonderheid heette hij het hoofd der gemeente welkom, wiens tegen woordigheid op zeer hoogen prijs gesleld werd. De reden, dat het bestuur besloten had eerst nu den tuin officieel te openen, hoewel de kinderen er reeds van af Paschen werken, was, dat er nu wat meer te zien is, waardoor een bezoek aan den tuin een pret tiger indruk maakt. Hij dankte den burge meester voor de welwillende medewerking van het gemeentebestuur. Tevens wenschte hij hier har tel ijken dank uit te spreken aan enkele ingezetenen, die door een flinke gift het bestuur in staat stelden dezen eersten tuin in bewerking te nemen. Hoewel de Vereeniging financieel nog niet sterk is, meende hij met meer gerustheid de toekomst tegemoet te mogen gaan. Het ont breekt echter nog steeds aan een klein huisje voor opberging van de gereedschappen op het terrein. Tot nog toe hebben wij onze gereed- bevolking der groote sleden. Hij hoopte op de I verdere medewerking van het gemeentebe stuur en uitte den wensch, dat de directeur j van Sociale Zaken ook dit werk nog eens onder zijn directe hoede zou krijgen. De burgemeester bracht in de eerste plaats zijn dank voor de waardeerende woorden te- genover het gemeentebestuur. Dit was een i eerste stap op een nieuw gebied in onze stad. Toch meende hij, dat de Voorzitter wat te j ver gegaan was in zijn vergelijking met an dere steden, die zooveel meer inwoners tel len, waardoor z. i. vergelijkende cijfers wel eens falen. Ilij achtte school-werktuinen van groot belang voor de jeugd, in 't bijzon der voor de straatjeugd. Hoeveel menschen loopen er niet rond, die niet eens de voor naamste cultuurgewassen uit elkander kun nen houden; ja, ze misschien nog nooit heb ben zien groeien! Hij kan zich ook levendig voorstellen hoe moeilijk het is voor de onder wijzers om deze kennis van platen bij le brengen. Deze tuin zal dus in een behoefte voorzien. Bovendien is het een aardige, ge zonde arbeid voor de kinderen, <üe hij, hoe nuttig sport ook is, in waarde boven sport zou willen stellen, omdat er van dezen ar- d. in zake het adres van de Ivamer van schappen door de welwillendheid van den Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, I directeur der H.B.S. en den gemeentelijken betroffende den toestand van de wateren en inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding, bruggen-in de gemeente. (158) den heer Steijns, kunnen opbergen op het 13o. Verzoekschriften in zake schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 1924—1925. (168) Instituut voor Tropische Geneeskunde RotterdamLeiden. In de gisteravond gehouden algemeene leïletnvergadeiiHig van bovengenoemd Insti tuut herdacht de voorzitter, prói. dr. A. W. Nieuwenhuis, het overleden lid van het ai- gemeen bestuur, prof. dr. D. A. de Jong, een der oprichters der Vereeniging, aan' wiens werkkracht en enei^ie Ihet voor een groot deel te danken is, dat do Vereeniging, trots alle moeilijkheden, toch aan het be oogde doel heeft kunnen beantwoorden. -J6* verslag van den secretaris, prof. t.-Flu, zij vermeid, dat in Augustus 1924 F» docenten en lectoren der Vereeniging ui Let Instituut op het Rapenburg bun loka- fe®. en laboratoria betrokken. Aan het eind sportterrein van de H.B.S. Ook bracht hij zijn hartelijken dank aan de particulieren en de'onderwijzers, die zich verdienstelijk ma ken met het geven van bclangelooze leiding op den tuin. Er zijn er, die van drie tot vier middagen per week daarvoor opofferen. Toch is nog meer hulp geboden; vooral van on derwijzerszijde verwachtte hij dan ook in de naaste toekomst die meerdere hulp te kunnen krijgen. Daarna wees hij op het groote belang van de tuinen ook uit sociaal oogpunt Wij zijn nu zoowel met de schooltuinen als met de volkstuinen in Leiden op den goeden weg. Toch meende hij te moeten constateeren, dat wij bij Den Haag, Haarlem en Amsterdam bijv. nog een heelen achterstand hebben. Hij hoopte dan ook op volle medewerking, als het plan verwezenlijkt kan worden, dat de zen winter hier in Leiden één van onze be kendste tuin- en landhouw-architecten een avond zal komen spreken. Het groote belang van den bodemculluur in verband met de toenemende bevolking eischt ons aller be langstelling, inzonderheid ook die van de beid meer voldoening zal uitgaan en dus de innerlijke waarde hooger gesteld moet wor den. Daarna wenschte de ."burgemeester het bestuur van harte geluk en noodigde de aan wezigen uit gezamenlijk den tuin -te gaan bezichtigen. 't Was een kleurige aanblik, ruim twee honderd kinderen aan 't werk te zien. De frissche opgewektheid, welke er heerschte, paste precies bij de jeugd en deed weldadig aan. Hoewel de kinderen nogal met tegen spoed te kampen hebben gehad, staan de gewassen er vrij aardig bij, op sommige plaatsen heel goed zelfs. Wij zagen dan ook verscheidene kinderen met bloemen en groenten voor moeder naar huis trekken. De genoodigden werden rondgeleid om den tuin te bezichtigen en trokken daarna voldaan huiswaarts, evenals wij in de vaste overtuiging, dat onze stad weer een nuttig instituut rijker geworden is. Herdenkingsavond van den uitslag der verkiezingen van de Chr. Hist. Unie. In het gebouw „Prediker" bad Gister avond de aangekondigde feestavond plaats der Chr. Hist. Unie, afd. Leiden, in verband met den uitslag der verkiezingen uitge schreven. De zaal had door een dames comité een feestelijk aanzien gekregen, ook doordat op de tafels de noodige bloemen prijkten. Door den Voorzitter, den heer J. B. Meij- nen werd le Tuim 8 uur de vergadering ge opend met het doen zingen van eenige ver zen van Ps. 138, en het lezen daarvan, waarna de voorzitter een inleidend woord sprak. De secretaris, de heer Hüner gaf ver volgens een vergelijkend overzicht van de gehouden stemmingen in 1922 en 1923 en thans. Hierna verkreeg ds. Joh. Groot Enzerink het woord, niet, zooals hij zeide, om een politieke rede te houden, doch om een dank toon te doen hooren over den afloop der ge houden verkiezing, waarbij hij echter ook wees op de oorzaken, die aanleiding gaven dat de partij welker mannen met de Chr.- Hist. Unie hadden kunnen samengaan, nu een afzonderlijke partij vormden. Vele leden maakten daarna nog gebruik van de gelegenheid om, in verband met het gesprokene, enkele opmerkingen te maken en over de te voeren actie om de Chr. Hist, beginselen onder ons volk te brengen. De verschillende opmerkingen werden door ds. Groot Enzerink en den voorzitter beant woord. De voorzitter deed aan de vergadering onder meer nog de verblijdende mededee- ling, dat mr. dr. J. Schofcking in de laatste dagen buitengewoon was vooruit gegaan, waardoor hij in staat was op H. M.'s ver zoek een onderhoud met H. M. de Ko ningin te hebben met betrekking tot de vor ming van een nieuw Ministerie. Inmiddels was het ongeveer 11 uur ge worden, zoodat de tijd voor het eindigen van dezen goed geslaagden dankavond was gekomen. Aan het dames-comité onder leiding van mevr. Spaargaren werd een bijzonder woord van dank gebracht, alsook aan vele an deren, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen. Aan dr. J. Riemens werd verzocht de vergadering met dankgebed te sl uiteb, na dat vooral was gezongen een vers van Gez. 96. Het verkeer, de jeugd en de A. N. W. B. De zoo alom in den lande bekende Alge meene Nederl. Wielrijders Bond, of kortweg de A. N. W. B., heeft niet lang geleden pla ten uitgegeven, welke het gevaar op den weg met het drukke verkeer duidelijk doen uit komen, maar waarbij tevens gewezen wordt hoe men dit gevaar tot nul kan terugbrengen. In het kort gezegd, zijn deze platen een dui delijke illustratie van de regels van den weg. Dadelijk hebben ook wij ze in onze Tijding zaal opgehangen en ja, ook in één der scho len zagen wij ze hangen. In één der scho^ len, maar hoe staat het met de rest," moge-i lijk dat er hier en daar aangeschaft zijn, maar is het niet meer dan noodig, dat in alle scholen deze platen worden opgehangen niet alleen, maar aan de hand waarvan te vens de jeugd de regels van den weg ge leerd worden?, Aan de Chr. Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier werden gisteren geëxamineerd als vijfde groep vier eandidalen voor het eindexamen. Geslaagd zijn de heeren G. Stecnwinkel, te Wester voort, bij Arnhem; W. P. van der Stoel, te Alphen a. d. Rijn, en I. van Weerlee, alhier. Afgewezen één. Voor het onderwijzersexamen is in Den Haag geslaagd mej. S. M. F. Schil ham, alh. Bij de overgangsexamens der Chr. II. B. S. met vijfjarigen cursus alhier moet nog vermeld worden als bevorderd van de derde naar de vierde klasse W. H. van de Poll. In de gisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. Bouwgrond- Exploilalie-maalschappijen Prins Hendrik en Julianapark te Oegstgeest, werd besloten over 1924 geen dividend uit te keeren, even als in 1923. Tot commissarissen werden herbenoemd de heeren J. Zaalberg en II. Pel. Gisteren maakten 45 leerlingen van de hoogste klasse .der Ambachlsschqpl alhier een vakexursie naar Rotterdam, onder lei ding van de leeraren Hoek en Ileijdeman. Des morgens te zeven uur werd de reis aan vaard en de voormiddag werd besteed tot het bezichtigen van de machinefabriek en scheepswerf „Fijenoord". Het snelle bewer ken der metalen op draai- en schaafbanken, de groote afmetingen der tegenwoordige ma chines, maakten op de bezoekers een groot- schen indruk. Na den inwendigen mensch te hebben versterkt, werd des middags het Scheepvaartkundig Museum te Rotterdam bezocht, alwaar de bezoekers ook zeer veel interessants te zien kregen op het gebied van machines, ketels en schepen. Daarna werd met een stoombootje nog een rond vaart door de havens gemaakt en keerden allen, wel voldaan over het genotene van den dog, huiswaarts. Onder modedeeling. dat B. en W. zich met het voorstel van de Commissie van Beheer over de gestichten „Endegeesl", „Voorgcesl" en „Rhijngeest" in zake ver laging van de verpleegkosten in „Ende- geest"' en „Voorgeest" van f 900 tot f 850 per jaar en lot wijziging "van artikel 4 der betreffende verordening volkomen kan ver- cenigen, geven zij den Raad in overweging tot vaststelling van een verordening over te gaan waarin deze verlaging en de verder noodig geachte wijzigingen zijn vastgelegd In het sigarenmagazijn van den heer J. Schreuder, Vrouwensleeg 12, zijn de prij zen tentoongesteld, door verschillende ver eenigingen en personen beschikbaar gesteld voor de nederlaag wedstrijden van L. F. C. Hedenmorgen botsten op den Haagweg I twee auto's tegen elkaar, doordat het voor- ste van de twee voertuigen, die achter el kaar reden,, plotseling stopte, zonder dat de bestuurder door hand opsteken of andere signalen deze bedoeling kenbaar had ge- i 1 maakt. De achterste auto botste daardoor i in volle vaart tegen de voorste, met het ge volg, dat van het achterste voertuig de spat- I borden beschadigd en de lanlaarnruilen vernield werden. Door F. A., alhier is bij de politie aan gifte gedaan, dat van zijn rijwiel, hetwelk hij een oogenblik onbeheerd op den Sta- I tionsweg had achtergelaten, gisteren een belastingplaatje i9 ontvreemd. H. G. B. heeft bij de politie aangifte gedaan van vermoedelijke verduistering van een vleeschmachine door zekeren S. In den stand van het con- Jlict aan de Scheepsbouwmaatschappij ,.De Nieuwe Waterweg", aid. van de Rotlerdam- sche Droogdok-Mij., is gisteren geen wijzi ging gekomen. Gisterochtend om zeven uur hadden zich eenige honderden werklieden voor de poort verzameld. Het aantal, dat naar binnen ging, was geringer dan Dins dag. De nachtploeg is kalm aan het werk ge bleven. Voor deze weridlicden beslaat op het oogenblik geen reden, zich in het conflict te mengen daar voor hen nog de 48-urige werkweek gCldt. Bij H wisselen van de ploe gen, ails de nachtploeg van thans dus weer overdag gaat werken, komt voor deze arbei ders pas het oogenblik om partij te kiezen. De samenwerkende organisaties slaan op het standpunt, dat men hier met een uilslui ting te doen. heeft. Dit kan voor de op ge or ganise erden moeilijkheden opleveren, in veihand met de uitkeeringen. Op de perso nae dl svergadering, j.I. Maandag gehouden, waar ook de ongeorganiseerden meegestemd hebben, ia met geen woord over een steun regeling voor niet-aangesloten en gerept. Gdaterochtnd hielden de werklieden, geor ganiseerd in den R.-K. M. B., een bijeen komst in de zaal van den 'R.-K. Volkdbond. Met nadruk weid er op gewezen, dat men geen besluiten op eigen verantwoording moest nemen, maar zich aan de Leading te onderwerpen heeft. Gistermiddag had oen besloten vergade ring plaats va/n hen, die aangesloten zijn bij den A. N. M. B. Tegelijkertijd kwamen de christelijke georganiseerden bijeen. Ter aanvulling en verbetering van ons BINNENLAND. Verkee;srerbeterinovoorstellen van B. en W. van Leiden. De in de algemeene vergadering van het Ned. Zendelinggenootschap naar voren ge brachte cijfers. Het vijftigjarig bestaan van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Er is ingesteld een Staatscommissie, aan welke wordt opaedragen te onderzoeken of de instelling van een staatspractijkdiploma voor handelscorrespondentie en handelster minologie in vreemde talen mogelijk en wenschelijk is. Hevige ontploffing te Rotterdam. BUITENLAND. De Belgische minister van bnitenl. zaken te Parijs. De Fransche Kamer ratificeert do conven tie van Washington. Het Engelsche mijnconflict behandeld in het Lagerhuis. Weer treden eenige ministers in ItaliS af. Stresemann en Lnther in de commissie voor bnitenl. zaken uit den Rijksdag over de antwoord-nota aan Frankrijk. bericht van Dinsdag zij nog meegedeeld, al dus verdier de „SeJtied. Grt.", dart van 1 Juli af lot en met Maandag j.I. gewerkt is volgens de nieuwe voorschriften van de di rectie van den N. W. De arbeidersorgani saties hebben eerst ernstig overwogen, wat hun in dezen te doen stond en de besluur- ders hebben het resul taart van de conferen tie afgewacht, die zij Maandag met den di recteur van den Metaalhond, den heer Schouten, hadden, die ook namens de direc tie van den N. W. sprak. Naar men het blad van arboiderszijde meedeelde, is aan de werklieden van de R. D. M. nog geen „besmet" werk opgedragen. De heer Croon, een van de slachtoffers van het spoorwegongeluk bij het Wiillemsparkstation, le Amsterdam, is, na in het Wilhelminagaslhuis verbonden te zijn, naar huis vervoerd. Maten, de stoker, is er ernstiger aan toe. De doctoren hebben bij hem oen schedelbreuk geconstateerd. Naar „Het Volk" t h a n i verneemt, zal het gebouw Carré, te Amster dam, inwendig een moderniseering onder-, gaan voor amuseracntsdoeleinden. Gedu- j rende October tot en met December zal het circus-Schumann er voorstellingen gaan geven.' Gisterochtend is een b e- gin van brand ontstaan aan boord van het stoomschip „Prins der Nederlanden" van de Stoomvaart-Mij. Nederland, dat op het oogenblik aan de Surinamekade te Amster dam ligt voor eenige herstellingen. Boven de bunkers is een isolalic-dek, dat is opgevuld met isolatie-stof. Van deze slof schijnt een gedeelte te zijn weggeraakt. Kolenstof is daarvoor in de plaats gedron gen.* Deze kolenstof schijnt door zelfont branding vlam te hebben gevat. Het brandje zelf was spoedig, met een paar emmers water, gebluschl. De brandweer moest evenwel den vuurhaard nog zoeken. Brand- wachls en werklieden van de Ncderland- sche Dok-Maatschappij haalden daartoe de isolatie-plaat weg. Terwijl zij daarmee be zig waren, schijnt zich koolmonoxyde te hebben ontwikkeld. Het werkwaardige was, dat de mannen, die in dat gas werklcn. daar aanvankelijk geen last van hadden. De vergiftigingsverschijnselen traden eerst op, toen zij weer in de frissche lucht waren. Vier brandwachts waren' er nogal leclijk aan toe. Zij zijn naar het Binnengasthuis vervoexd. Gevaarlijk is hun toestand niet. maar zij zullen toch wel een week ver pleging noodig hebben. Twee werklieden moestpn ook naar het gasthuis. Zij waren echter in mindere mate bevangen. Te IJ muiden is binnen- gekomen de stoomlreiler ..Nelly" IJM. 9. die slechts drie dagen uit was. Bij een lid van de bemanning hadden zich op zee ver schijnselen van krankzinnigheid voorge daan. De 25-jarige tremmer R. S.. uit Am sterdam, had zich eenige uren in een lucht koker verstopt en was daarna in het want geklommen met oen stuk ijzer, van waar. hij allen bedreigde, die hem wilden nade ren. De schipper besloot toen terug te koe ren. Bij aankomst le IJmuiden zat de man nog in den mast. Per auto werd hij naar Amsterdam overgebracht. Voor een waarde van een ton gestolen. Toen de winkeljuffrouw! van den iuwolier G. B.. aan de Soetensteeg,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1