No. 20037. WOENSDAG 8 JULI Anno 1925. Qfficieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD prijs der advertentien 30 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prqa Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.36, per weekƒ.0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per weet i'.iTr. 0.18. Franco per post 2.35 portokosten. OH nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. gemeentelijke vischverkoop. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Vischmarbt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a f 0.12—I SCHOL a f 0.12f 0.27, POON a f 0.12, GEH KABELJAUW a I 0 25 TARBOT a f 0.50 per pond en NIEUWE HARING a f 0.07 per stuk. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden. 8 Juli 1925. Toelatingsexamen tot het Gymnasium. Toegelaten zijn tot het Gymnasium alhier: Tot de eerste klasse: J. M. van den Berg, Maria Alb. Birkhoff, J. H. van Bockcl, Aüda de Boer, H. P. Budke, L. F. Dinge- mans, A. Donker, J. van Dorp, Jitske J. van Eek Cath B. E. Eerdmans. P. L. Eggink, R. G. Escher, H. Flu, A. Fortgens, Jannetje Christ. Fris, A. J. Goedhard. L. Goldberg, E. W. Gorter, Aletta Cath. de Hoos, J. W. Heringa, Corn. J. Hermans, Sjoukjen J. Hicmstra, K. Huibregtse, J. Hulstkamp, R. J. Iwema, J de Josselin de Jong, G. F. J. Jongbloed, L. N. J. Kamp, J. Chr. Kist, J. H. Koelmans, L. Lambo. H. van Maanen, R. van der Meulen, W. L. Meyering, Tony T. Meyers, W. W. J. Mülock Houwer, W. W. Muys van de Moer, O. D. Offringa, Anne L. Ollmans, Corn. W. Oostveen, C. G. Pel, Maria H C. Pels, D. van Riessen, Esther C. C. P lots, S. B. de Roos, J. de Rijk. Ohrisl. Suouck Hurgronje, Elis. B. van Het- tinga Trom,-., W. Storm van Leeuwen, W. Turks ma, H. P. Veldhu- zen. Anna M. Velds. Martha L. Veltkamp, J. Vercouteren, P. J. J. Versluys, G. J. Viscr. Jeann. Weebers, J. II. Wensinck. C. M. Westermann, K. A. O. Wirlh, H. Zandbergen. Tot de vierde klasse: H. Binnendijk. Chr. H.B.S. met 5-jarigen cursus. Bevorderd zijn van klasse I naar II: J. W. Bakker, B. Corts, A. Corts, G, Cre- merê, C. W. Fontein, G. v. d. Heide, J. v. Hoeken, J. P. Hoogendoorn, J. P. de Jong, Joha. Henda. Kuyper. E. Muntdng, D. Rol- loma, W. Taat, E. J. Veldbuyzen. Van klasse II naar klasse III: H. J. Boorema, H. Bos, H. J. Grotenhuis, G. Henneman, P. W. Jansen Schoonhoven, P. de Jong, J. de Kier, D. Paxlevliet, A. y. Rooyen, B. J. Spruyt, A. P. J. W. Taal, T. L. TampoeboLen, H. J. B. Arentshorst, C, Borst, J. A. Burger, A. Donkers, Freda. C< Huurman, J. v. Leeuwen, J. J« J. Meyer, J« OfÊringa, G. de Reede, D. J. Vreeken, G. N. v. d. Wilk. Van klasse IH naar IV: W. D. r. d. Blij, W. G. A. Boswinkel, G. Bosschieter, R G. Boorama, W. J. J. d:e Does, J. Haverkamp, T. Henneman, G. Hof man, G. Kalkman, H. N. Koers, J. T. Kobus, L. A. de Lange, J. Los, J. Munting, G. Nell, G. P. Ouwehand, J. H. D. Schol te, L. J. van Stralen, J. A. de Vilieger, M. D. Vonkenherg. Van klasse IV naar V: D. J. van Driessum, W. J. Hofman, A. M, C. Kuyper, B. J. Liese, J. (r. E. Menningh, C. Ouwehand, G. Plooy, L. Provo Kluit, B. D. Punselie, A. G. Remmerswaal, W. J. Siddie, A. E. Schouten, L. B. Keeken, J. P5 van Wesren. De nieuwe kliniek voor allergische ziekten. Zooals reeds is medegedeeld, zal Zater dagmiddag alhier oen kliniek voor aller gische ziekten worden geopend. Daarvoor werd aan den rustigen Zoeterwoudsohe- Singel een 'heerenhuis aangekocht, waar van de ruimte echter nog niet voldoende weid geacht, zoodat de bovenverdieping van een belendend perceel aan perceel 83 ia verheeld. Deze kliniek, waarvan we gisteren reeds eenige bijzonderheden mededeelden, is een stichting van den Leidschen pharmocoloog, prof. dr. W .Storm van Leeuwen, directeur van het pharmaco-therapeutisah instituut aan de Rijksuniversiteit alhier. Eenige be langstellenden verleenden voor de oprich ting van deze kliniek hun financieelen steun, zoodat de kliniek als een zuiver par ticuliere instelling kan worden beschouwd waar het Rijk buiten staat. Tot de inrich ting van het wetenschappelijk deel verleen- erij ^u.n. niedewerking de heeren dr. Bien en dr. Nijk, de artsen dr. Varekamp en dr. kremer en de hoofdverpleegster mej. Germ. De hoer Kremer en mej. Germ zullen als directeur en directrice aan het h'oofd der kliniek staan, terwijl prof. Storm van Leeu wen de hoofdleiding voert. Het technisch gedeelte werd onder leiding van den inge nieur Eiutlhoven uitgevoerd door de N. V. Electr. en Gas-Maatsdhappij v.h. De Vries' en Stevens, alhier. Tot nog toe werden de patiënten, die voor een verpleging in deze kliniek in aanmer king komen, in de particuliere ziekenhuizen verpleegd. Het bleek den ihoogleeraar hoe Jfr ^oe meer' dat 'velen, zijner patiënten slechts dan geheel volgens zijn inzichten kunnen worden behandeld, indien 'hij over SaL be^hS&S^1* inglericl1^ kliniek Er zijn monschen, die ziek worden, indien zij in aanraking komen met sommige stof fen, welke voor andere, normale menschen, geheel onschadelijk zijn. Dit ziektebeeld noemt men allergie; de stoffen, die derge lijke reacties teweegbrengen heeten aller- genen en de menschen die deze ziekte lijdeB, worden allergische patiënten ge noemd. Als voorbeelden vain stoffen, die allergeen kunnen werken, zijn stof van de paardenhuid, katten en konijnenhaar, eie ren, aafdbeien, sommige meelsoorten, ver schillende soorten van stuifmeel, pollen van van grassen, etc. De door deze stoffen teweeggebrachte allergische verschijnselen zijn o.a. asthma, hooikoorts, excemen urticaria (netelroos), migraine en andere tot de overgevoelig - heidsziekten te rekenen verschijnselen. 'De meest rationeele en effectieve metho de, om zulke patiënten te genezen, bestaat hierin, dat men de allergenen van den pa tiënt verwijderd houdt. Daarvoor zijn dan ook in eenige vertrek ken van de nieuw ingerichte kliniek zeer kleine, geheel luchtdicht gesloten kamer tjes vervaardigd, waarop geen microorga- nismen kunnen groeien. De meesben zijn 10 M. breed, 2.5 M. hoog en 3 M. lang. Zij bevatten twee ijzeren ledikanten, een klein tafeltje, twee stoelen en verder niets. Do luchtverversching geschiedt door een elec- trisch gedreven ventilator, die in elk ka mertje één twee M3. lucht inblaast. De ventilator zuigt deze lucht in een buis, die tien M. boven het dak uitsteekt. Zoolang er evenwel waterdamp in de lucht is, zullen de allergen en er ook zijn. En daarmede komt men lot de eerste zuiveringsmethode: het koelen van lucht. De sterk afgekoelde lucht moet echter weder worden verwarmd, voor ze in de kamertjes geblazen wordt. Men hoopt met deze wanne en droge lucht behandeling bovendien hij longziekten en ibeuma gunstige resultaten te verkrijgen. Verder wordt met gefiltreerde lucht ge werkt om de allergenen tegen te houden. Daanroor worden filters van asbeslpapier gebruikt, die deeltjes tegenhouden kleiner dan 10 millimicron (1 millicron is het mi'l- lioenste deel van m.M.). De derde methode is de electrische waar bij gebruik gemaakt wondt van het z.g. Go Ihell-procédé. Zoo is Let duidelijk, dat deze behande lingsmethode eigenlijk niets anders is dan een behandeling met volmaakt zuivere lucht. De kliniek is, behoudens de wij samen gestelde en kostbare technische installatie, waaibij de firma De Vries en Stevens ge toond heeft in haar vak up to date te zijn, zeer eenvoudig ingericht wat eohter niets af doet van hare doelmatigheid en groote wetenschappelijke be teekenis. Zaterdag zal de kliniek, zoo als wo reeds mediedeelde, officieel worden geopend en daarna in gebruik worden genomen. Leiden is hiermede een instelling in liet belang van een groot percentage der lijden de menschheid rijker geworden. Met groote belangstelling worden de resultaten van deze kliniek, de eerste van dien aard in de geheele wereld, afgewaoht. Jaarvergadering van de Gereformeerde Zondagsschoolvereenlging „Jachin". Heden werd in de Graanbeurs alhier deze 51ste jaarvergadering gehouden onder lei ding van den voorzitter dr. F. W. Gros heide. De groote zaal die vrijwel geheel bezet was met belangstellende dames en heeren, was met groene palmen getooid en op ieder tafeltje stond een keurig bloemstuk. Gisteravond was in de Hooigrachtkerk een bidstond gehouden, waarbij als voor ganger optrad, ds. N. Buffenga, uit Rot terdam. Na afloop daarvan had een gezellig sa menzijn plaats in de „Graanbeurs", waar gelegenheid was voor kennismaking van gastheeren en gastvrouwen en de aanwe zige leden. Er heerschte een recht gezellige stem ming. De hedenmorgen aangevangen jaarverga dering werd geopend met het zingen van Psalm 3 2, waarna de voorzitter in gebed voorging. Hierna riep prof. Grosheide de talrijke aanwezigen een hartelijk welkom toe. In het bijzonder verwelkomde hij de afgevaar digden van zusterverenigingen en van cfe aangesloten kerkeraden en daarvan voor al den kerkeraad van Leiden, die heden de gastvrouw der vereeniging is en gister avond een harer kerkgebouwen voor de vereeniging heeft opengesteld. Aan dit welkomstwoord knoopte de voor zitter een korte beschouwing vast over den tijd waarin wij leven. In de laatste week hebben wij weder kunnen waarnemen, hoe het ongeloof groeiende is. Stond daarte genover een zelfde groeikracht onder ons, dan zouden wij daarover geen angst behoe ven te hebben, zeide spr., maar daarop is de voorzitter niet gerust. Het is voor de Zondagsschoolvereenigingen een moeilijke tijd. Hedenmiddag zal dit verschijnsel een punt van bespreking uitmaken. Spr. wijdde daarna eenige woorden van hartelijke deel neming aan den penningmeester den lieer Koster, die deze week zoo zwaar getroffen is door het overlijden van zijn volwassen dochter. Hij wenschte broeder Koster sterk te en Godes vertroosting toe. Hierna verklaarde hij na mededeeling ran enkele huishoudelijke zaken de vergadering voor geopend. Na mededeeling van enkele ingekomen stukken bracht de secretaris de heer Boot, uit Groningen het jaarverslag uit. Daar uit bleek dat 169 contribueerende kerkerar den zijn aangesloten, dat de vereeniging 31 af deelingen telt, 35 commissiën voor Evangelisatie, die Zondagsscholen hebben georganiseerd, terwijl er 117 Zondagsscho len tot de vereeniging behooren. De goede relaties bleven ook dit jaar bestaan. Er heerschte in het Zondagsschoolleven een opgewekten geest, wat spr. nader met voorbeelden aantoonde. Hierna gaf de se cretaris eenige personalia waarvan met be langstelling kennis werd genomen. De penningmeester, de heer P. Koster uit Yalthermond gaf daarna een volledig overzicht van de financiën. Daaruit bleek dat de ontvangsten in totaal hebben be dragen f4885.45, waaronder aan contribu ties f 2076.54, terwijl de totale uitgaven be droegen f4955.49 waarbij eohter nog kan worden opgemerkt, dat er f 2000 is belegd op de Spaarbank „Eigen Haard" te Gro ningen. De penningmeester besloot zijn verslag met een opwekking om als lid toe te treden. Als antwoord daarop deelde de le secre taris onder applaus mede dat de afgevaar digde uit Pernis hem had medegedeeld, dat deze afdeeling 95 nieuwe leden had gewor ven, waarop de mededeeling volgde, dat Leiden 49 nieuwe Jeden aanbracht. Beide afdeelingen werden de andere afdeelingeü tot voorbeeld gesteld. De 2e secretaris ds. J. P. Tazelaar, te Weesp, gaf daarna verslag van het orgaan der vereeniging en over de boekbeoordee- ling waarin hij tal van bijzonderheden voor de leden interessant mededeelde. Db. J. A. Tazelaar, uit Rotterdam sprak daarna over de uitgegeven lectuur en deed daarbij uitkomen dat in rechtzinnige krin gen het bedenkelijke verschijnsel fcich voor doet dat daar de Bijbel niet meer voldoen de wordt geacht als eenige bron voor kin derlectuur. Jachin denkt er gelukkig an ders over. Er werden 91 geschriften gecriti- seerd, waarvan 19 werden afgckeuTd. De heer Verleur bracht eindelijk verslag uit over dë uitgegeven geschriften der ver eeniging. Onder het uitbrengen van de drie laatst genoemde verslagen hield de vergadering zich onledig met de verkiezing van bestuurs leden. De uitslag der stemming was, dat in de vacature ds. J. N. Lindeboom, waarvoor waren voorgedragen ds. J. N. Lindeboom en ds. H. J. Heida, werd herbenoemd ds. Lin deboom. In de vacature ds. J. P. Tazelaar, waar voor waren voorgedragen ds. J, P, Taze laar en dr. H. Kaajan, werd ook de eerst genoemde herkozen. De afgevaardigde der Nederlandsche Zon dagsschool vereeniging freule Repelaer van Driel te 's-Gravenhage braoht daarna den groet over harer vereeniging, gevolgd door een woord van ds. J. Mulder predikant te Leeuwarden, die sprak namens het Trak taatgenootschap „Philippus" en hief een klaagtoon aan over den overal waamemen den afval van God. Hij wenschte Jachin krocht en wijsheid toe om daartegen by voortduring front te maken. Daarop werd door ds. J. P. Tazelaar te "Weesp het onderwerp „In vollen bloei", betrekking hebbende op boekbeoordeeling ingeleid. Hij deed dit aan de hand van een zevental stellingen, achtereenvolgens door hem toegelicht. Hij deed daarin uitkomen dat de instelling van de beoordecling der jaarlijks verschijnende Zondagsschoolboek jes een glanspunt is in de geschiedenis en den arbeid van Jachin. Klein in opzet is zij gestadig in groei toegenomen en staat thans na veertig jaren in vollen bloei. Zij houdt rechtstreeks verband met het groote doel der Evangeliseerende Zonat^s- school n.l. de kerstening van die kinderen, onzes volks, welke opgroeien zonder God en zonder Bijbel. Ernstige keur over de lec tuur wordt door spr. strikt noodzakelijk ge acht, teneinde den schadelijken invloed van verkeerde boeken te weren en het inzicht aan te brengen uit Christelijke en met name Gereformeerde kinderlectuur is. Want goede lectuur legt onder 's Heeren zegen aldus was spr.'s slotsom voor de jeugd een wissel, die de richting van heel het le ven beheerscht. Er volgde op deze inleiding een opge wekte gedachtenwisseling. Hierna werd gepauzeerd tot ongeveer lialfdrie. In deze pauze werd in het café Den Burcht de gemeenschappelijke koffie maaltijd gehouden, na afloop waarvan een deel der vergadering een wandeling deed door de stad, ter bezichtiging van de voor naamste gebouwen, terwijl anderen een autotochtje naar Wassenaar maakten, voor velen die deze schoone omgeving voor het eerst zagen een heerlijk uitstapje. Na heropening der vergadering hield ds. W. G^ Harrenstein van Amsterdam, een re feraat over: Onze Zondagsscholen en de toe nemende concurrentie jacht der moderne jeugdvereenigingen, waarvoor groote be langstelling was. Dr. W. H. van den Bos, observator aan. de Sterrenwacht alhier, die gepromoveerd is tot doctor in de wis- en natuurkunde, zal zioh binnenkort naar Johannesburg begeven tot het doen van wetenschappelijke waarne mingen aan de Sterrenwacht aldaar, ten be hoeve van dc Leidsche Sterrenwacht. Te Rome is bevorderd lot doctor in de Oostersche wetenschappen dr. J. Slrot- mann, priester van den Bizantijnschen ritus vroeger wonende alhier. De promotie ge schiedde met lof. Aan de Chr. Kweekschool voor Onder wijzers en Onderwijzeressen alhier werden gisteren geëxamineerd vier candid aten. Daarvan slaagden de dames A. R. van der Hoogt, van llillegom; L. C. de Jong, van Leiden, en J. G. van Muiswinkel, van Zwammerdam. Afgewezen één. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangenbij den ontvanger der directe belastingen enz., alhier, f 64.39 wegens te weinig betaalde Rijksinkomstenbelasting. Verdedigingsbelasting II cn gemeentelijke inkomstenbelasting over de belastingjaren 1922'23 tot en met 1924/1925. De beide verdachten van den diefstal in hui zie „Zuiderzicht" zijn hedenmorgen naair Den Haag overgebracht en daar ter be schikking van de Justitie gesteld. Gistermiddag omstreeks 1 uur geraak te de 16-jarige M. IJ, werkzaam op de fa briek van den heer Parmentier aan de Schelpenkade, met zijn hand bekneld ius- schen e»en machine, waairdoor hem twee vingers totaal werden afgesneden en een derde deerlijk verminkt werd. Per auto van den Eerste-IIulpdienst werd hij naar het Elizabethsgesticht overgebracht. Evenals vorige jaren organiseeren de Nederlandsche Spoorwegen vanuit Leiden en omgeving weer goedkoope treinen naar Arnhem, Oosterbeek en Nijmegen. Men zie voor bijzonderheden desbetreffende adver tentie. In de maand Juni werden cr op de N.Z H.T.M.-lijnen ScheveningenLeidenKat wijk of Noordwijk (inclusief Hooge Rijndijk Endegeest) en LeidenHeemstede aan reizigersvervoer resp. ontvangen f 131.541 en f 10746 tegen f 119.665 en f 10824 in dezelfde maand van het vorige jaar. Voor het goederenvervoer over de maand Mei beliepen deze bedragen respectievelijk f 1594 en f 1238 tegen f 1569 en f 1374 over Mei 1924. Op da glasblazer ij „De Scliie", te Schiedam, waren Maandag een 20 werklieden, ondier leiding van twee mon teurs, bezig een ijzeren spant te zetten, dat met touwen was vastgezet Vermoedelijk doior een vergissing van de werklieden, die meenden, dal zij moesten loslaten, riep men: Laat los! waarop allen zich snel van Let spant verwijderden. De beide monteurs werden van de vergissing het slachtoffer, aldus de „Schied. Crt", want toen de werk lieden liet spant loslieten, viel dal omveren op de monteurs, die op den grond zalen te werken. Een van hen, de 32-jarige L. de Groot, is gisternacht in het ziekenhuis te Schiedam aan de gevolgen overleden; de ander, cte 22-jarige Duilscber Mantz, maakt het vrij goed. De vorige week heeft de d i- recteur van de Scheepsbouwmaatschappij „De Nieuwe Waterweg", een afdeeling van de Rotlerdamsche Droogdokimaatsohappij, een arbeidstijdverlenging van 47 tot 53 uur per week aangekondigd. De vakorganisaties wilden daarop met hem confereeren, doch die ze besprekingen leidden niet tót een overeenstemming .Maandagavond vergader de het personeel van de Maatschappij en besloot met groote meerderheid deze ver- slechting niet te aanvaardendit werd den directeur medegedeeld, die er gisteren 'met oen algeheel e uitsluiting, bevattende ruim 1200 personen, op heeft geantwoord. Het ge heele bedrijf ligt thans stil. Dezer dagen is weer getracht een belangrijke zending morfine uit Zwit serland via de Rotterdamse he haven te versohepen. Een expediteur ontving 34 kis ten, w.o. 3 kleine uit Bazel, geconsigneerd aan iemand in Dairen (Mandsoerijo). Zij be vallen, volgens opgaaf, zeep, koffie, paraf fine en dergelijke artikelen. De man ver trouwde de zaak niet, liet 23 kisten naar de loodsen der Hol 1 and-Amerika-lijn brengen en 11 naar het entrepot, waar zij door de douanen werden geopend. Deze deden een mooie aanhaling, want onder een laagje zeep en koffie vonden zij 100 K.G. mor fine, ter marktwaarde van 40 h. 50 duizend gulden. Op een effectenkantoor te Dordrecht 'heeft een onbekende een aandeel Wabash Spoorwegmaatschappij verzilverd. Hij kreeg er f 1350 voor. Later bleek het aandeel waardeloos te zijn. Te Ouddorp had een anti-re v. kiezer aan een volgeling van Braat beloofd voor iedere stem. die de candidaat van den BINNENLAND. De heer Gerretson (C. H.) bedankt als lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Het contact tusschen de Regeering en den Centralen Bond van P. T. T.-personeel hersteld. Fusie van Bonden van Technici BUITENLAND. Caillaux niet naar Londen en Washington Luther weigert de entente-nota inzake d* luchtvaart. Lord Birkenhead in het Engelsche Hoo« gerhnis over Britsch-Indië. De Belgische financiën. Platlelandersbond boven de hondeid zou verkrijgen, een zoele koek af le slaan. Hij is thans verplicht dertig koekon le leveien, welk aantal reeds aan de fabriek is besteld» Op de b ij en markt aan de Klomp bij Veen endaal is het dit jaar bijzon der druk geweest. Het hoofdbestuur van den Ned. Imkersbond en de heer Van Giersber-i gen, rijksbijenconsulent, waren aanwezig, en van heinde en verre waren amateurs op-* gekomen. Ook de aanvoer was bijzon dcc groot, meer dan 2000 korven. De prijzen wa ren daarentegen lager dan de laatste jaren f 3.505 per korf, jonge en oude door elkander. O p „II e e m a f", te Hengelo, is gisteravond een oven, waarin motoren ge droogd worden, ui teen gesprongen. De eigen brandweer bluschle oen begin van brand. De schade is aanzienlijk, maar er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd. In het ziekenhuis te 's-H er- togenbosch is gisteren overleden de arbeider G. Kooien, die een paar dagen geleden te Vdijmen in de mandon fabriek der firma Van Wagenberg in een ketel kokend water ge vallen is. Op den Kaldenkircherweg, te Venlo, wilde een jongen een vogeltje uit halen, dat in een gat van een berk zijn nestje had gebouwd. Maar de ingang was zóó nauw, dat de nestonschender er met met zijn hand in bleef zitten. Hoe hij ook rukte en wrong, hij kon er niet uit. Tot overmaat van ramp zwol de arm nog óp, zoodat hij als gevangene aan den boom ge klonken bleef. Met oen zaag werden takken doorgezaagd, terwijl men met oen beitel het j gat verwijdde. Zoo kreeg de gevangene weer de vrijheid .Als het lesje nu maar lieeft ge holpen I Hetverkiezingsrelletjc le Bruns9UTn. „Het Volk" drukt het politie rapport af over het gebeurde te Brunssum. Het luidt: „Op 29 Junj 1925 omstreeks 9 uur kwam oen afdeeling der S. D. A. P. op rijwielen bij kruispunt KerkstraatDorpstraat, eenige roode vlaggen en transparanten meevoe rende, terwijl daar een optocht der R.-K. vooibij trok. De leden der S. D. A. P. waren van moe- ning, dat die optocht zou voorbij /r-Akcn. Deze werd aan den kop reeds onlbo. den en juist deze omstandigheid is eigenlijk indi rect de aanleiding lot de onregelmatigheden geweest. Alleen reeds de tegenwoordigheid der S. D. A. P.-afd. scheen als zóó u.Ha gend le worden beschouwd, dat spoedig lot gewelddaden tegen d?ze werd overgeg. an. Althans hun gedrag daar ter plaatse kan f niet de aanleiding zijn gewec?l. In gen ge val zijn zij lot handtastelijkheden overge gaan. De S. D. A. P.-beloogers werden order slagen en slompen voortgedreven. Een vroyw met geweld tegen het onderlijf ge schopt. Een mans arm zwaar gekneu ri. Een man gapende wonde aan liet hoofd. Ben man steekwonde in den rug. Verder vele bullen, striemen en schrammen. Bij de 3 (drie) schutterijen waren sler.hls 4 sabeldragende. Van een slaanparlij met 6abels is iftels gebleken. Bij den optocht der R.-K. Partij was een geestelijke, die bij de ontbinding U gerv.voor- dig was. Gezien het snelle verloop d:r ge beurtenissen is nog niet na te gaan waar cleze juist was, toen de eerste klappen v;e* len. Wel staat vast, dat deze geestelijke niet naar het gevecht heeft staan kijkei. c i zeker niet heeft opgehitst. Voorts wordt gemeld dat de moeste !>cl- liamels bekend zijn cn een aanklacht we gens zware mishandeling tegen hen is inge diend. Hoe hooger het koren groeit, des te gemakkelijker liet wordt, ongezien de grens te overschrijden. Althans men pro beert hei. Want sedert het begin dozec

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1