No. 20035. LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 6 Juli Tweede Blad. Anno 1925, UIT DE PERS. t UIT DF P» INSTREEK. FEUILLETON. De verkiezingsuitslag. T „De Volkskrant" (r-k. dagblad, in welks redactie o.m. de vooruitstrevende r.k ka- ÉK-rledem Henna ns, van de Bi-ldt een Kuiper fitting hebben) schrijft o.m.: Een tweede le Juli 1925 zou de rechter zijde in de minderheid brengen. Die tweede zou kunnen dagen, wanneer Ide algemeene beleekenis der verkiezing ^terd misverstaan, dat ihet kiezerskorps in gijn breede kringen een vooruitstrevende re- doering wenscht. Een legeering van rechts, ongeiwijfeld (van een linksche kan, ook ware het hete- ftogeniteit niet zoo groot, geen sprake zijn), jnaar een regeering, die aan het terugzetten der wijzers van dezen tijd niet denkt, die leen gezonde sociale politiek wenscht te voe ren en- van geen compromissen met \rij- heidsbond, Nationale Unie of Yaderi&ndsoh [Verbond wil welen. Bij de rechtsche meerdenheid past een recklsch ministerie, maar in den door ons pa::geduiden zin. „Staat en kerk", het orgaan der Hcrv. Geref. Staalsp., die thans met ds. Lrngbeek haar intrede in de Tweede Kamer heeft ge daan, schrijft: De oude coalitie kan dus lerugkceron. ver zwakt en dus minder gevaarlijk, terwijl bot Hervormd element is versterkt en het ge vaar voor „paapsche stoutigheden" iets is Ycnminderd. Het Neo-Calvinistisch afsolieidingsbegin- sel vindt in de nieuwe Kamer dTie verdedi gers minder (gedoeld wordt op de a.-r.), ter- wijt de verdedigers van Art. 36 onze Gere formeerde Geloofsbelijdenis drie pleitbezor gers (1 herv. geref. en 2 staatk. geref) meer hebben. De belagers onzer Ned. Herv. kerf:, r. en a.-rnamen niet onbelangrijk af in aantal, de verdedigers namen toe, d. i. dub- 1 bele winst. Moge thans een protestant ais minister-president het nieuwe kabinet aan- I Voeren. Een sterken was toont de s. d. a. p., voor- ftl in de groote sleden. Dit moge ons volk tot nadenken stommen en de regeering tot bezinning. Dat komt er van als men leert, dnt de overheid geen roeping heeft t. o. v. do godsdienstige belangen van het vortk als zij toch den schouwburg subsidieert, wel de kunst sleunt, wel openbare leeszalen bouwt, maar geen Hervormde keken en Seen nieuwe predikamtsplaatsen Slicht in e sterk zich uitbreidende steden. Waar de ovedheid niet zorgt voor de opleiding van predikanten, als Prins Willem van Oranje, en zij meent niet geroepen te zijn het Evan gelie overal te doen prediken, daar roept zij den revolutiegeest op en riciht zij zich zelt tegromde. Inderdaad, Art. 36 Nbd.- Gel. Bel. Is een Art. van goede staatkunde. „Stevig christelijk en vooruitstrevend" wil het Huisgezin (R.-K.) het nieuwe Kabi net. Ontkomen te zijn aan het gevaar zoo wel van een „national" Kabinet met libera len stempel, als aam dat van een katlholiek- socialistiscshe combinatie, is voor de christe lijke kiezers en het land een gelukwensdh waard" Laat zij volgen op de vaststelling dat een coalitie-regeering door iedereen de aange wezen oplossing geacht wordt van de crisis, waarvan het blad op het oogenblik dat het artikel geschreven werd, klaarblijkelijk nog onkundig was. Het ontslag van het kabinet. De ,.N. Rolt. Ct." (V.-B.) constateert dat het Kabinet zonder den uitslag van de ver kiezing af te wachten, zonder zich ervan te vergewissen of de, stem des volks het beleid van dit Kabinet zou toejuichen of afkeuren-heel onchristelijk zelfmoord gepleegd heeft. De vraag rijst dus nu, aan wien de vor ming van een nieuw Kabinet zal worden toevertrouwd. Na de overwinning, die de rechterpariijen bij de stembus hebben be haald, is er geen twijfel aan, dat de nieuwe .formateur ook aan de rechterzijde zal wor den gezocht, een zuiver coalitie-Kabinet voor het voetlicht zal treden. Dan behoeft de vorming ook niet veel tijd te vorderen Indien de verkiezingsstrijd door de partijen der rechterzijde, en die daar de leiding hebben, met besef van ver antwoordelijkheid is gevoerd, dan moeten zij weten, wat zij willen en wat hun te doen staat, en is dus het eenige punt van overleg van den formateur, de geschiktste en bekwaamste mannen te vinden, om het program dat in groote lijnen gereed behoort le zijn, uit te voeren. Zoo eenvoudig zal het evenwel niet gaan. Want de coalitie-partijen, hoe blij ze ook ieder voor zich zeiven zijn met de behaalde overwinning, zijn verder votslrekt niet eens van zin. Een voortzetting van het beleid-Colijn, den man, van wie we, volgens de jongste uitlatingen zijner partijgenooten, nog zoo veel pleizier zullen beleven, zal, vermoeden wij, aan de Roomsche zijde daarom niet op algemeene instemming kunnen rekenen. Werd de heer Colijn formateur, dan zou hij dus van den beginne af aan moeten schipperen om hot met de R.-Katholieken over een program eens te worden, waarvoor hij op de instemming van de gansche R.-K. falanx kan rekenen, zonder de kans le loo- pen op een kwaad oogenblik bij essentieele punten van zijn program plotseling, als bij de nu terzijde geschoven en vergeten Vloot wet. door een deel der Roomschen in den steek te worden gelaten. Maar is de heer Colijn de man voor zulke, schipperpolitiek? Eén punt is voor ons zoker. Een levens krachtig Kabinet zal niet worden verkre gen. indien, ondanks het gejuich, dat over den uilslag der verkiezing inzonderheid in het anti-rev. kamp is aangeheven, daar niet óók het verlies, dat juist deze partij in de coalitie heeft geleden, met de daad worcfT geaccepteerd, en de strekking en'an wordt erkend. Noodig is, voor alles een Kabinet, dat niet in een sluitende begrooling het summum van alle staatsbeleid zoekt, en daarmee zijn doel bereikt acht, doch een Kabinet, dat met ernst binnen de sluitende begrooting naar sterke bezuiniging streeft, en aldus tot vermindering van le drukkende belastingen kan komen. Een Kabinet, dat vooq herleving van onze groote bronnen van welvaart do grondsla gen zal weten te leggen en aldus uitzicht openen op hernieuwden oeconomischen vooruitgang van alle lagen der bevolking. Een Kabinet, dat niet in staalsbezigbeid en staatszorg, staatssteun en bescherming zijn kracht zoeken zal, doch ervan doordrongen blijkt, dat oneindig meer zal worden be reikt, wanneer aan de maatschappelijke energie weer vrijheid wordt geschonken, zich naar de behoeften van den tijd te ont plooien. Een Kabinet in één woord dat in zijn program er, van stonde af aan, getui genis van aflegt, dat het zich niet slechts een negatieve, maar ook een positieve taak heeft gekozen. Noorzakelijk, om overeind te blijven, is in ons land nu bovenal een Kabinet, dat vertrouwen kan wekken, niet slechts onder de coalitie-Kamerleden, omdat zij in het Kabinet een juist gemiddelde van hun eigen menschen en streven zien, maar onder de natie in haar geheel, omdat deze beseft, dat een Kabinet aan het roer is, dat zich een opbouwende taak heeft gesteld en daarvoor met energie en consequentie wil strijden. „De Tijd" (r.-k.) schrijft naar aanleiding van het aftreden van het Kabinet: In den uitslag van de jongste verkiezin gen behoefde het Kabinet-Ruys in geen ge val eenige aanleiding tot aftreden te vinden. Juist daarom echter mag men den tact be wonderen van onze regeerders, die, om zelfs den schijn te vermijden, dat II. M. in de keuze barer, lastdragers zou kunnen wor den gehinderd ,om eervol ontslag hebben gevraagd nog vóór de .volkswil aan de stem bus had gesproken. Met groote kalmte kunnen wij den ver deren loop van zaken afwachten. n BUITENL. WEEKOVERZICHT. Painlevé redt zich Ma rokko en de Fransche finan ciën sovjet-Rusland troef het veiligheidspact mijnconflict. Het Fransche kabinet-Painlevé heeft zijn leven vooreerst weten te redden, al kunnen bij wijze van spreken ieder oogenblik nieu we gevaren rijzen. De financieele plannen van Caillaux zijn zoowel door Kamer ftls door Senaat in spoedbehandêling goedge keurd, al onthielden de socialisten zich van stemming. In spoedbehandeling, om te voorkomen, dat aan de beurs misbruik kon worden gemaakt van deze plannen. Waar toe alle gelegenheid wa$ geweest, want trots alle officieele ontkenningen. Caillaux' voor nemens beteekenen in wezen inflatie, hoe men het keert of draait. Het kabinet-Her- riot sneuvelde vrijwel op hetzelfde als het geen Caillaux er nu door kreeg. En het ergste is, dat per slot van reke ning de financieele gestes van den Fran- schen minister van financiën, waarvan zoo veel werd verwacht, nog maar lapwerk zijn. Zij geven alleen immers een sluitende be grooling voor 1925, althans op papier, bren gen niet de zoo hard noodige verbetering in de Fransohe financiën. Voor 1936 schijnt daarvan bitter weinig te kunnen komen* Gelijk gezegd, de begrooting 1936 sluit nu, tenminste bijna, op papier, doch of de werkelijkheid daaraan zal beantwoorden? Dat staat ernstig te betwijfelen, daar im mers Marokko geld blijft verslinden. ïua- schen Spanje en Frankrijk is z.g. volledige overeenstemming bereikt inzake de Marok- ko-politiek, edoch de goede gevolgen laten nog op zich wachten. Abdel Krim, wiens doopceel door enkele Franschen al zeer ongunstig wordt gelicht, blijft aanvallen en niet zonder suoees, ook al tracht men in de officieele oommuniqués dat ook nog zoo goed te maskeeren. Het Fransche front heeft opnieuw een deuk gekregen en Abdel Krim zal ongetwijfeld zijn aanvallen voort zetten. Hij is een organisator van groote kracht Een en ander dwingt de Franschen het leger nog maar altijd te versterken. Heet zelfs niet, dat de ontruiming van het Roer gebied ook daarom wordt verhaast om troepen voor Marokko vrij te krijgen, daar de regeering het niet aandurft om een lich ting onder de wapenen te roepen? En van uit Amerika en Engeland klinken de stem men. die Frankrijk vragen: „wanneer be taal je nu eindelijk eens rente en aflossing van je schulden" al luider. Frankrijk zal over de brug moeten komen, of het wil of niet. Anders dreigt het laatste restantjo vertrouwen in elkaar te vallen als een kaar tenhuis. Eerlang zullen dan ook besprekin gen plaats hebben tot fundecring der schul den. Wat, en dat is voor la France een dubbele slrop, te laat komt om geheel de politieke dwang van zich af te schudden, die geoefend wordt door het financieel in- gebreke-blijven. Of daaraan is toe te schrijven, dat van Fransche zijde juist weer schijnt te zullen worden geprobeerd, om met sovjet-Rusland te komen tot eenige erkenning door de sovjets van de oude schulden? Kans van plagen geven wij die pogingen evenwel niet, daar, zoo Rusland al bereid zou zijn de oude schuld voor zooveel of zooveel af te koopen, dat bedrag'van het bod direct weer zou moeten worden geleend -Toch over sovjet-Rusland sprekend, het ..beloofde land" der communisten, speelt momenteel weer een groote rol in de Wes ter sche politiek. In Engeland schijnt men langzamerhand beu te worden van het ge- intrigeer vanuit Moskou onder den dek mantel van actie van de 3e internationale, die z.g. buiten de Russische regeering om gaat. 't Is de zeer veel sprekei^le en schrij vende lord Birkenhead geweest, die ronduit heeft verklaard, dat de Engelsche regee ring de misdadige propaganda der sovjets niet langer zal dulden en zoo noodig alle relaties met Moskou weer zal verbreken. Birkenhead is ten aanzien van deze verkla ring door het gansche kabinet-Baldwin ge dekt, dus Die propaganda betreft trouwens niet alleen Groot-Brittannië zelf, ook Indië en andere koloniën in Azië, waar het communisme een goeden voedselbodem vindt in de algemeene ontevredenheid. Ge lijk ook in Ohina, waar het nationalisme mirabile dictie, steunt op hulp van het z.g. cosmopolitism© der sovjets. Weinig verandering is er gekomen in den Chineeschen heksenketel. Deze gist en kookt maar door en vooral Engeland en Japon blijven, de zwarte schapen. Steeds duidelijker hlijkt de inzet der actie inder daad te zijn als we in een vorig overzicht al deden uitkomen: een streven naar vol komen onafhankelijkheid, los van de voor rechten der vreemdelingen. In dit stadium treft daarom wel zeer de uitnoodiging van Amerika, om een conferentie te houden over het afsohaffen van die voorrechten der vreemdelingen, hetgeen men kan be schouwen als een steun aan de Chineesche actie. Het verzet der Europeesche maok- ten is groot en veel zien we vooreerst nog niet komen van -die afschaffing, alhoewel aan den anderen kant niet is te overzien, hoe anders zonder gewapend ingrijpen in Ohina orde on rust zullen terugkeeren. En dat gewapend ingrijpen durft men niGl goed aan, wél wetende, wat het begin is, niet het einde. Mede door de onderlingo jalouzie en het niet vertrouwen van elkaar, 't Is een van de vele dingen, onder te bren gen onder „lastige gevallen." Voorts om tot sovjet-Rusland terug te keeren, speelt Rusland een rol in de gestes rondom het z.g. veiligheidspact. De Duitsche antwoord-nota op de antwoord nota van Briand zal wel spoedig afkomen en in ieder geval kan nu reeds worden ge- oonstateerd, dat Duitschland daarin zal pogen do kwestie terug te brengen tot zijn aanvankelijk aanbod en het verder gaan van Briand te coupeeren. D.w.z.alleen garantie in het Westen, niets in liet Oosten, waardoor Duitschland's kansen om nog ooit daar te komen tot een gunstige grens regeling zouden worden geschaad, dat is niet te loochenen. Bovendien handhaaft Duitschland zijn bezwaren tegen toetreden tot den Volkenbond. Als totaal ontwapend land wil het in geen enkel opzicht betrok ken worden in eenige militaire Volkenbond actie, noch direct, noch zijdelings. Dit laat ste ook in overeenstemming met het met sovjet-Rusland gesloten verdrag, dat Duitschland niet op wil geven. In hoeverre de voorwaarden der Duit sche Volkspartij die der Duitsche regeering zijn, zal wel spoedig moeten blijken. Stro- 8emann zal aan een nadere verklaring niet ontkomen. Met dit al is het zeker, dat Duitschland's toetreden nog geen beklonken zaakje is! Kwaad bloed heeft in Duitschland gezet het doodvonnis, te Moskou uitgesproken te gen drie Duitsche studenten: Vrij algemeen wordt aangenomen, dat sovjet-Rusland gij zelaars heeft willen „maken" voor de ver oordeelde Russen te Leipzig. Wat echter te zeggen van zoo'n rechtspraak? De vraag te stellen is haar beantwoorden Kon men in Engeland maar hetzelfde zeggen ten aanzien van het mijnvraagstuk Daar is tegen 't eind dezer maand door de mijneigenaren het loonoontract opgezegd en zijn voorwaarden gesteld, die de mijn werkers, hoezeer zelf overtuigd, dat er wel iets gebeuren moet, niet zullen aanvaarden, er kome dan van, wat wil. Gelukkig blij ven er nog drie weken over om te onder handelen. Alphen a. d. Rijn. Zaterdagmorgen werd de door de gemeente aangekochte auto-motor brandspuit officieel in gebruik genomen. Op hel terrein der gasfabriek werd een demon stratie gegeven, waarna op verschillende plaatsen in de gemeente dezelfde verrichtin gen werden volbracht. Ons bleek dat hel brandweerpersoneel zich voldoende met de bediening op de hoogte had gesteld en de opstelling en het spuitklaarmaken geschied de dan ook uiterst vlug. De in de Ned. Herv. Gemeente gehou den collecte voor haar weeshuis heeft ruim f 303 opgebracht. Door het bestik der vroegere zwem inrichting „De Rijn" is aan de nieuwe bad inrichting een klok aangeboden. Het uur werk is aangebracht in den uitbouw boven de entree, waardoor liet door het geheele zwembad zichtbaar is. Alkemade. Bevolking. Gevestigd: Tli. van der Geest van Warmond; J. H. Ver haar van Bergen op Zoom; E. Bax van Hii- legomG. J. Tiering vain Ovezamd; A. ran der Bijl en echbgenoote van Koudekerk; M. A. Baak van Woubrugge; A. van der Hulst van Woubrugge; Th. J. F. Bengansius vam Ovezaad; A. P. Gortzak en gezin van 's-GravenhagcE. P. en J. M. J. van der Meer van Leiden; A. E. Smits van Leiden; Onderstaande veranderde Dienstregeling van da Electiijche Tram Den HaagLeiden dar Haagscha Tram-Mij. kan men aitknippea en op peg. IB van onsen gids opplakken. 191 Van LEIDEN (Haven) naar DEN HAAG (Dieren tuin) Hiym (vertrok): 6.10, 0«, 7J»o, 7.05, 7 70. »5 ,6-M. 8.55, 0 17. 0.25, O.tO, 0.55 c>2 leden© 15 min., daarna 7.55, 6.25, 855, p.r». 9 55 lü 25. 10.55, 11.25, +il.55. Rljnsburgerweg (vertrek) 6.20, 6.56, 7.16. 7.56. 7.5L* 8.06, 6.26, 8.41, 8.56. 0.11. 9.26. 0.41, 9.58, 10 11 me. lodcre 15 min., duarna 8.11, 8.41, 9.11, 9.41, 16.11, 10.11. 11.11, 11.41, +12.11. Alleen op Zon- en Feestdagen. Aankomst Uaagsche Schouw ongeveer 26 uiin. cn Den Haag (Dierentuin) ongeveer 45 min, na vertrek van de Haven. Van DEN HAAG (Dierentuin) naar LEIOEN (Haren) Dierentuin (vertrek): 6.45, 7.15, 7.40, 8.05, 8 25, ft 45, 9.— cnr.. ioder© 15 min., daarna 8.—. 6.50, 9.—. 10.—, 10.30, 11.-, 11.50, 12.—, 12.50. Alleen op Zon- en Fecstdageo. Tot Wassenaar „Deyl". Aankomst Ilaagsche Schouw ongeveer 36 minuten, Rljnsburgerwcg 34, en Ilaven 45 min. na vertrek uit Den Haag. Halten te Leiden behalve Haven en RNmtbvigrr- weg: llaarlemmerstr., Doukersteeg en Pclika.tnt.tr. A C. J. Bach van Brussel; A. F. J. Lucas van Milügcn; J. J. de Jong en gezin van Oudowater; A. L. Boeser van Nice; V. Schoite van HaarlemmermeerM. HiJle- brand en gezin van Woubrugge; G. Kroon van Woubrugge; P. M .Uljee vam Warmond; P. C. Buschman van Noordiw ijkerhoutII. A. van der Meer van Woubrugge. Vertrokken: H. Bon naar AmsterdamP. van Schie naar Wassenaar; P. G. en E. J. Roodhuyzen naar Leiden; G. N. Hartman naar Zoelerwoude; A. Raadsen en gezin naar Monster-, J. M. Borsl naar Woubrujge; P. J. van der Zwot naar Woubrugge; M. M. van Vliet naar Warmond; M. Tulen naar Leimuiden; M. J. Turk naar Zodcrweude; M. K. Touw naar Leimuiden; J. van 't Ha:l en gezin naar Uithoorn; E. D. Bauman pn echtgenoole naar Oosleiheek; B. Wcs'.er- man naaT Nijeveen; A. M. de Graai naar W oubTugge. Leiderdorp. In de maand Juni zijn in gevolge de vee en Vl e e se hk e uririgs w e t Ier Secretarie aangegeven: als bedrijfalachting 12 runderen, 15 varkens, als noodslachling 2 runderen, 2 scha/pon en 1 nuohleikatf. Af gekeurd zijn 1 rund en 2 6chapcn Aan keurloon is ontvangen f 1C5. Zaterdagmorgen geraakte bij het pie len een driejarig kind van den arbeider H., in den Rijn; hoewel spoedig op het droge,1 verkeerde het reeds in l>ewu3teloozen loe- eland. De beide plaatselijke doctoren, d-ie juist in de buurt waren, slaagden er in de levensgeesten weeT op le wekken. Oudewetering. Zaterdagmiddag ge- raaikle een zoontje van den heer B. B. al hier le water. De gemeen te-wegwerker De Jeu, die het kind zag drijvon begaf zich ge heel gekleed te water en mocht bei genoe gen smaken het 'kind aan de ontstelde moe der terug te geven. WaddixLxveen. Alhier werd een wed strijd gespeeld lusschen de plaatselijke dan:- vereeniging T. O. G. cn S. D. O. uil Gouda. Beide vereenig in gen kwamen met 13 spelers uit. Na een vinnigen kamp mocht het onze plaatselijke vereeniging gelukken haar te genstander mei 14 legen 12 punten L s'-aaa. De heer Jaspers te Gouda is benoemd tot onderwijzer aan de R.-K. school alhier. Hij is thans als zoodanig werkzaam te Gouda. De Hand met liet Litteeken, Uit hel Engelsch van Baronesse ORGZY. (Geautoriseerde vertaling Tan A. T. Al) „Zij, die mij liefhebben, zei hij een voudig, „dat zijn er zoo weinigen, dat ik met hen geen rekening behoef te houden." „Het i3 wreed dat te zeggen, Jim, wreed en onbillijk. Mylord Saye and Sele is altijd ©en goed vader geweest." „Een roemrijk, trouw en groot edelman," gaf Jim met vuur toe; „het is hard voor fiem zoon mislukten oudsten zoon te heb- Ben. terwijl de jongere zoons zijn trots zijn.' „Het slaat aan u hem te toonen, dat ge ïüet mislukt zijt, Jim. door aan zijn zijde to sleden, zooals Nathaniel en de anderen „Mevrouw, zoudt ge me dan willen over halen de wapenen legen den Koning od te pemen? vroeg hij met goedmoedige ironie „Ik kan met begrijpen," zei ze ontwij- Ker.d, „wat u hier houdt." ..Ik zou wel willen weten of het u zeer verbazen zou, als ik het u zeide." Zij glimlachte tegen hem en zei ecnvou- Ifng: ..Probeer het." „Mijn plan was, vanavond van hier te &an." zei hij zeer langzaam, „maar nu ik f gezien héb. Babs, gij zijt het, die mij hier «an," gcziei udt." A 'Jkr' i Z'j fronste Jterward. cn tm de wenkbrauwen, een beetje trachtte zijn bedoeling te raden, en het volgende oogenblik lag hij geknield naast haar. „Gelooft ge werkelijk," vroeg hij, met een vreemde trilling in zijn slem, dde op- ceais oneindig teeder geworden was, .ge looft ge werkelijk, dat een man heen kaïn gaan en mijlen leggen lusschen, hem en uw oog en? Gelooft ge, dfat iik in koelen bloede mijn rug kon ioekeoren aam de eenige hoop, die in de laatste tijden mijn leven verblijd heeft; de hoop u vam tijd tot tijd te ziien, de kans een glimp van u te krijgen, als «gij tus- schen de rozen vam Brougjhton dwaaildet, of 'saivomds uit uw venster zaagt naar de maan, die minder schoon dan uw oog en, minder rein dan uw lippen is? Gij ver wondert u er over, wat mij hier houdt, zegt ge. als ieder oogenblik mijn ellendig leven de prijs kan zijn, dien God mij vraagt, voor het sc-henken van de oneindig groote gave, om dezelfde iuobt met u in te ademenMijn lieveling, het iö mij-n hart, dat mij geketend houdt aan de plek, diie uw voet betreden heefts, en ihet is de beloovering van uw te genwoordigheid mu en dam, die deze wouden tot een paradijs maakt. En," voegde hij er rustig met een lichten zucht bij, „een mensch gaat niet vrijwillig uit hét para dijs." Zij had maar .hem geluisterd zonder ge heel te begrijpen, wat zij hoorde. In het be gin had zij ééns of tweemaal geiraoht hem te doen ophouden; zij had zelfs (haar han den opgeheven, bereid om den klank van zijn stem huilen (haar ooren le sluiten, wamt zij wist in het eerst niet, of het slechts de beloovering vam de bosschem was, die haar hart zoo heftig deed kloppen, en haar pol sen zoo deed slaan. Zij wist eerst, miet, of de vreemde gedruktheid, die haar ledematen vrij liet. maar als lood boven haar wenk brauwen lag, een gevoel van buitengewone pijn of van oneindige blijdschap was. Vreemd genoeg, voelde zij geen verbazing. Jim, die daar maast haar knielde en aam de liefde, die zijn hart vervulde, in een stroom van hartstochtelijke woorden uiting gaf, had opeens al de op een droom gelijkende en omverkeiijtke hoedanigheden verjaagd, die zij 'hem ail die vervlogen jaren had toege schreven. Het was de kortaangebonden, harde, stijfhoofdige Jiim, die een spook was; töeze man met de schitterende oogen, en de weeke, oneindig teedere stem, was de ware Jim van lang geleden; de jongen, wiens ge oefende (handen ieder stom schepsel, dat leed, konden helpen; wiens scherpe oogen de jonge vogels in ihun meslen zochten en wiens ooren gestemd waren op den roep van ieder klein diertje en den tzang ram iederem vogel. En Barbara luisterde betoo- verd, met vochtige lippen, en halfgesloten oogen, terwijl rondom haar de zomernacht de sMle wouden in zijn omarming hulde, terwijl het lied der vogels was opgehouden en de bloemen uit het Woud haar kelken voor den slaap dichtvouwden. En zelfs terwijl Jim sprak, begreep zij, dat dit alles den geheelen tijd door eem ge heim voor haar was geweest, het geheim van zijn. en vam haar eigen hart. Zij wist, dat hij haar van het allereerste begin had liefgehad; bij had haar liefgehad, toen hij als jongen niet naar het lied van den nach tegaal kon luisteren, als hij haar hand niet vasthield en zij ook luisterde; hij had haar liefgehad, toen zij maast hem getrippeld had en hij aan haar kinderoogen de meest be- tooverende geheimen van de natuur geopen baard had; hij had haar liefgehad, als hij met Tubal twistte, als jaloezie hem ruw te gen haar deed zijn, en toen op hun (rotFW- dag zijn jongenshart®tocht hem de baas werd en hij haar gedwongen had hem te kussen. En jaren later, toen zij Squire Brent zwoer, diat zij Jim nooit zou toestaan haar in zijn armen te nemen, wist zij, dat hij baar voor het laatst zonder woorden vaarwel zeide. Hij had haar van het begin af liefgehad en zij was beurtelings Hef en boo9 geweest, eigenzinnig e-n ontrouw, en in den laalsten tijd vol van dat goddelijke medelijden, dat de Lieve, treurige zuster der liefde is. Zij wist niet, of hij nog verder sprak, of dat het de geest der bossclien was, die voortging de teedere woorden te weer kaatsen, welke den voorhof van haar hart wijd geopend hadden. Zij bleef maar zitten, met gesloten oogen, en genoot van dit nieu we, wonderlijke geluk, dat tot haar geko men was, in het.bewustzijn, dat alle strijd, en twijfel en leed aan een eind gekomen was, en dat het verlangen, dat haar ziel ge- (kiweld had, vervuld was. Jim had haar lief en 'hij zou riet langer eenzaam zijn, want (hij was haar echtgenoot, haar mam voor God en de menschem. Mochten andexen vechten en elkander met haat vervolgen, zij had vrede gevonden, en wel zooveeL, dat hij met haar kon deelen en zij slechts rijker er door zou worden. Koning, land, oorlog, alles ging op in Jim. Zijn God "was haar God, zijn volk haar volk; mét haar hart nam hij alles en gaf hij alles, en buiten haar liefde was er niets anders, Üat in aanmerking kwam. §4. En Jims stem deed haar uit die verdoo- ving ontwaken. Jims ©tem, niet meer teeder en smeekend, maar weer hard en koud ais de doodende adem van een wreed noodlot. ,,lk zal u niet vragen, mij te vergeven, Mevrouw," zedde hij; ,,ik ben een dwaas een misdadiige dwaas en een lafaard ook, en gij kunt mij niet meer verachlen dan ik mijzelf veracht. Maar nu is het voorbij. Ik wilde, dat ik u kon overhalen, dit alles le vergeten. Maar ik zal doen, wat gij mij vraagt. Laat dat het goedmaken. Ik zal uil uw leven verdwijnen en gij zuli nimmer weer van mij hooren. De tijden zuilen wel- dra heler worden Doze strijd kan nul voort duren. Eindelijk zal er vrede komer. n dan kan Squire Brent de echtscheidi/.g voor u Verkrijgen. Ik zal mij er niet tegen irzet- ten. Ik zal tegen dien tijd ver weg zijn. Uil uw gezicht! Uit uw gedachlen, maar ik hoop! Jk zal slechts een deel van c. n be nauwde nachtmerrie voor u zijn. waaruit ge tot vrijheid en geluk zult ontwaken." En terwijl hij sprak, ging hij opslaan, wat pijnlijk voor hem scheen hij deed het in ieder geval maax zij was vlug ge noeg: vlug genoeg om hem aan de mouw van zijn wambuis vast te houden, zoodat hij niet weg kon komen. ,Jim!" riep zij uit, „je gaal toch niet weg?" ,,Ik zal u naar hel huisje van Mudge brengen, Mevrouw, als ge mij dat toeslaat," antwoordde hij koel. „En hij zal 11 veilig maar het kasteel brengen. Is uw paard daar; aan het huisje, bedoel ik?" „Je gaat niet heen!" herhaalde zij op vas ten loon. „Zoodra ik weet, dat gij veilig zijt," zeidt hij, tga ik heen." „Waaitheen?" Hij haalde de schouders op. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5