'No. 20034. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Juli Derde Blad. Anno 1925. UIT DE PERS. BINNENLAND. VARIA. r Na de verkiezingen. Hoe de bladen den uilslag zelf beschou wen, achten wij voor nadere vermelding ^weinig belangrijk. Officieel zijn allen nog tevreden, ook de partijen, die verloren. Zij haddon immers nog meer kunnen verliezen? Belangrijker oordeelen wij, wat geschreven wordt over het gevolg van de jongste ver kiezing. Zoo zegt „De Nederlander: Het Nederlandsche volk sprak zich on dubbelzinnig uit vóór handhaving van de bestaande rechtache samenwerking en openbaarde met gelijke duidelijkheid zijn .voorliefde voor ontwikkeling der politieke en maatschappelijke verhoudingen in ge- zond-democratische, d.i. (naar onze over tuiging) in oprecht Christelijke richting. In een nabeschouwing geeft „De T ij d te kennen, dat, welk ministerie ook moge opvolgen, het zal rekening moeien houden met de hoofdlijnen van het R.-K. verkie zingsprogram. Rustige bevestiging van het bestaande, het voorlwerken aan de christelijke wet- geving, b.v. ter zake het huwelijk, voortzetting van de bezuiniging en van hetgeen waarin de programma s der meer derheidspartijen tot overeenstemming zui len geraken, ziedaar, wat in de wenschen van de stembus schijnt te liggen. Met liet antipapisme, dat ten koste onzer coalilie- genoolen is komen opzetten een wenk voor de an li-rev. en christ.-hist. pers, om de geregelde bestrijding van dit anti papisme ernstiger te beoefenen en niet schier uitsluitend aan de katholieke pers over te laten! behoeft voor de vervul ling dier wenschen ten eenenmale geen rekening te worden gehouden. Integen deel mag in de komende onderhandelin gen onzerzijds bij de andere partijen der coalitie worden aangedrongen, dat zij mot ons eindelijk krachtiger, op nationale en katholieke verlangens b.v. bestendi ging van het gezantschap bij het Vali- caan moge prijs stellen. De „Residentiebode" consta teert, dat thans is uitgemaakt, dat vermoe- delijk voor langen tijd rechts aan het roer zal blijven. Maken de rechtsche partijen zelf niet een einde aan de samenwerking, dan is een rechtsche regeering ook voor de toe komst verzekerd. Dank aan de E. V. is er stabiliteit in de regeering gekomen. Een ontzaglijk voordeel, waarbij de bezwaren van het stelsel in het niet verzinken. De verhouding in de Coalitie is nu nog ten gunste der Katholieken veranderd. Stond het eerst 32 Katholieken tegen 27 A. R. en C. H., thans is de verhouding 3024, het surplus der Katholieken steeg dus nog. Dat feit is zeker van beteekenis. als er straks sprake komt van een nieuw Kabinet. Het blad concludeert ten slotte, dat er zeker een rechtsche regeering zal komen. Alle kletspraajes over Roomschrood, alle nalooperij van Katholieken door de S. D. A. P. kunnen aan kant gezet Er wordt nu serieus werk verwacht. En men zal nu ter rechterzijde wel zorgen, dat de fouten in de verhouding - tusschen Regeering en meerderheid nu van meet af vermeden worden. De „Tel." acht het evident, hoe nè. de verkiezingen de figuur van Colijn in het centrum van alle pogingen" tot oplossing der crisis blijft staan. Men mag op grond van de ervaring verwachten, dat de heer Colijn zich eerst, evenals in 1918 en 1923, zal gaan in graven in een „steile" loopgraaf, en dat mgr. Nolens daaromheen behendig de ma noeuvres direct of indirect leiden zal. Want de R.-K. Staatspartij wordt wel gedwongen, niet enkel als talrijkste Ka merfractie, maar vooral ook door haar inwendige structuur, om de leiding te nemen. Immers heeft zij tot beginsel haar een heid. Maar toch een tweezijdige conser vatief en progressief. Door v.n. haar conservatieve deel kan de R.K. Staatspartij zich blijven voegen in de coalitie. Evenwel op o.m. twee hoofd voorwaarden. Ten eerste, dat het nieuwe kabinet niet M te ondemocratisch is, dus dat de minister van Arbeid men noemt in dit verband iemand als prof. Veraart voldoende het vertrouwen der R.-K. arbeiders geniet, en dat de heet Colijn daarin geen te prominente plaats bekleedt. Ten tweede, dat de stimuleering der protestantsche gevoelens door ds. Kersten en ds. Lingbeek c.s. bij de Christ. Hist. Unie en Anti-revolutionnairen men herinnere zich hun verpolitiseering der Olympiade-subsidie! de samen werking met die groepen voor R.-Katho, lieken niet ondraaglijk maakt. Blijken deze compromissen te moeilijk, dan staat aan de R-K. Staatspartij de andere weg open: Zich door v'n. haar progressieve deel bij de S. D. A. P. en V.-Dem. Bond te voegen. Het Centrale Gebouw voor Bloembollencultuur. Men schrijft ons uit lEIle^orn: De kwestie van den zetel van „Blaem- bol encultuur en het gebouw voor de bloem* lbollenbeurs is weer eens in een nieuwe face getreden door de geheime, niet meer geheim gebleven onderhandelingen tusschen het ge meentebestuur van Heemstede en h t Hoofd bestuur voor „Bloembollencultuur" over de buitenplaats Spaar en ITo'.it" nabij' de grens van Haarlem en Heemstede. Men weet, dat (Heemstede die buitenplaats zeer duur ge kocht heeft zonder er in het openbaar een bestemming aan te geven. Thans blgkt, dat Heemstede de bedoeling heeft het oude beerenhuis aan te bieden als zetel van „Bloembollencultuur". Of de plaats „Spaar Sn Hout" geschikt-is, en of de voorwaarden van dit aanbod aanneembaar zijü, laten wg buiten beschouwing; met te meer nadruk moeten wij onze verwondering te kennen geven, dat al weer niets gezegd wordt van het aanbod van Hille-gom, dat op e:o bedrag van f 150.000 neer komt. De Bond van Bloembollenhandelaren, het machtige lichaam, sprak met b^jna algemeene stemmen den -wensch Uit voor H511egom- afs zetel van het Centrale Gebouw. Kan het hoofdbestuur en de heer K re fa gó beice feiten vergeten? In het vakblad leest men nooit iets er over. De voormannen •schijnen alleeo te denken aan Haarlem en Heemstede, maar zouden zij aldus niet met het hoofd tegen den muur loopen, zou hel Liet het begin van het eind zrjn? Immers de Bond met zijn kapitaalkrachtige vak mannen is tegen Haarlem eo tegen Heem stede; alleen Hillegom weuscht hg als centraal punt. Uit goede bron vernemer wij thins weer, dat deze zelfde Bond niet mee zal gaan zoodra een ander plan dan voor Hillegom- ter tafel komt. Slechts enkelen van dc handelaren zijb voor Haarlem, maar die enkelen geven niet den fiuancieelen steun, welke noodig zal zijn. Men bedenke wel, dat de obligatie!rening voor het plan Valkenburgerplein zoo goed als totaal mislukt is, omdat men weigert er zijn geld voor uit t© geven. Ook dit is ons ter oore gekomen: Heemstede biedt het huis „Spaar en Hout" aan, mits „Bloembollencultuur" e;n H.A. grond koopt tegen 8 gulden per Meter, Het hoofdbestuur moet dus bij de aanvaar ding van het 'oude huis em kapitaal van f8O.000 hebben. De neer Krelage zal wei betoogen, dat het Huis (het is natuurlijk zonder verbouw niet bruikbaar) gratis aan geboden is, maar wij draaien de zaak om zeggen: Als gij, Hoofdbestuur (of mguhser Krelage) f80.000 hebt om grond' te koopen op een afgelegen plok, na de annexatie ondeï Haarlem liggende, waarom komt gijl dan niet met dezelfde f80.000 in Hillegom, waar een H;A. grond' beschikbaar gesteld is, benevens 150.000 van de gemeente en f50.000 van de particulieren, to zameo met Uw eigen f 80.000, dus f 180.000 en een bunder grond. Kunt u daarvoor niet bouwen in het centrum van Het bedrgf ten genoegen van den Bend van Bloembollenhandelaren? (Hillegom is zoo vrij deze vraag ter be antwoording voor te loggen. De wijziging van de Schipperswet. Ingediend is, zooals wij reeds kort heb ben vermeld, een wetsontwerp tot wijziging van de wet van 26 Maart 1920 tot vaststel ling van de Schipperswet. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De redenen, welke den loenmaligen Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, H. A. van IJsselsteyn, aanleiding heb ben gegeven, om de uitvoering van de Schip- perswet 1920 op te schorten, werden uiteen gezet in het 19 November 1921 door ge noemden bewindsman gegeven antwoord op de desbetreffende vragen van het Tweede- Kamer-Jid J. Brautigam. Toen de verwach ting, dat een intredende verbetering in den toestand van het scheepvaartbedrijf binnen niet al te langen termijn een ongewijzigde toepassing van deze wet zou toelaten, niet vervuld werd, moest de vraag onder de oogen worden gezien, wat te verrichten ware, om, met eerbiediging van de door de volksvertegenwoordiging ter zake genomen beslissing en met l>ehoud van redelijken waarborg met betrekking tot de veiligheid ter zee, de bezwaren, die het bedrijf van een ongewijzigde toepassing thans zoude ondervinden, te ondervangen. Aan de com missie, welke de tot-stand-koming der Schip perswet 1920 had voorbereid, werd deze vraag voorgelegd, terwijl dit college tevens de opdracht ontving, maatregelen te bera men, om de kosten, voor de schatkist aan de invoering der wet verbonden, in te par ken. Ten einde de bezwaren van de werkne mers en werkgevers in hun vollen omvang te leeren kennen, werden vertegenwoordi gers dezer beide categorieën als lid aan deze commissie toegevoegd, waardoor de ge legenheid werd geschapen, om met ieders belang in de ruimste mate rekening te hou den, Met het voorstel van de aldus aange vulde coinmissie, dat in dit wetsontwerp is belichaamd, *en dat met behoud van de wet 1920 tot-stand-koming van een overgangs maatregel beoogt, die slechts zoo lang van kracht zal blijven als de toestand van het bedrijf zal eischen, kan de Minister zich vereenigen. Van de gelegenheid tot wijziging van deze wet is levens gebruik gemaakt, ogi ten eerste den in artikel 21, eerste lid. van de Schipperswet 1920 neer^jlegden eisch te doen vervallen, en ten tweedè enkele wen- sehelijk geachte verbeteringen op te nemen, die beoogen de toepassing der betreffende voorschriften met het oog op die tijdsom standigheden zoo soepel mogelijk te maken. In dit verband zijn de in de wet vastgelegde eischen van diensttijd daaruit gelicht. Deze eischen kunnen later bij den op artikel 9 dier wet steunenden algemeenen maatregel van bestuur geregeld worden. Voorls werd door scherper omlijning van de in art. 11 voor de verschillende rangen gestelde examen eischen de mogelijkheid geschapen de opleiding voor de zeevaart-examens te vereenvoudigen. In de eerste^ plaats zal dit ten goede komen aan degenen, die zich voor hoogeren rang willen bekwamen, door ver korting van hun studietijd, terwijl deze wij ziging tevens wellicht tot vermindering der uitgaven voor het zeevaartonderwijs kan leiden. De wijziging van art. 11 betreft in de eer ste plaats de instelling van een nieuw di ploma, nl. dat van adspirant-machinist. Hiirbij is van den gedac.htengang uitgegaan, dat, wil men tot verbetering geTaken, men streven moet naar een betere voor-opleiding, bijvoorbeeld aansluitende op het u. 1. on derwijs. Geheel in de lijn van dezen ge- dachtengang lag het ook, dat de eischen bij de verschillende machinistendiploma's wer den herzien in dien zin, dat de zuiver theo retische eischen voor een groot deel van de hoogere naar de lagere diploma's werden overgebracht. Het stellen van den eisch, dat eeiT" ge zagvoerder van eenig schip boven een wil lekeurig aangenomen tonnenmaaat binnen het gebied der kleine vaart voor die vaart onnoodige kennis van zeevaartkunde bezit, wordt door den minister zoozeer in slrijd met het gezonde beginsel der wet geacht, dat bij de bepaling reeds op dien grond niet kan handhaven. De bij dit artikel aanbevolen toevoeging beoogt tijdelijke verlichting aan te brengen, daar, waar deze de meening van den Mi nister niet kan worden ontbeerd. Het zijn voornamelijk de reederijen van kleine han delsschepen en visschersvaartuigen, die met dezen maatregel gebaat zullen zijn, omdat de eisclicn met betrekking tot het aantal van het op dat soort schepen te voeren gedi plomeerd personeel belangrijk lager zijn ge steld. Doch ook ten aanzien van de groote rec-derijen bevat dit artikel een aanzienlijk© tegemoetkoming in de ten aanzien van het machinekamerpersoneel gestelde eischen. Ten slotte is het den Minister gewenscht voorgekomen, een concessie te doen aan visschers, die reeds te oud zijn. om nog met vrucht den visscherijcursus ter verkrijging van het stuurmansdiploma le kunnen vol gen, en aan wie gedurende een overgangs tijdperk, dat op zes jaar is gesteld, gelegen heid zal worden gegeven, een diploma te verwerven, mits zij althans in de practische zeevaartkunde voldoende zijn onderlegd. Bij Kon. besluit zijn benoemd: lo. tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw prof. dr. H. Brugmans, voorzitter v^n het genootschep Amstelodanum, hoogleeraar aan de 'gemeentelijke universiteit van Amster dam; en 2o. tot officier in de orde van Oranje-Nassau dr. J. C. Breen, secretaris van het genootschap Amstelodanum, archi varis der gemeente Amsterdam; is mr. H. M, A. Schad'ée voorzitter van den Anneo- raad te Rotterdam, benoemd tot officier in do orde van Oramje-Nassau; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassav A. Nanning, wd. 1ste werktuigkundige bg den dienst ven scheepvaart in Nederlandscu- Indiè; is aan A. Florusseo, landbou vera- knecht in dienst van den noer C. F, Michiel- sen, te Zaamslag, de bronzrn eere-medailley verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend; is aan den heer Simon A. Maas, te 's-Gravenbagc, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbe tuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en is, voor het tijdvak van 23 Juni tot en met 31 December 1925, benoemd tot lid van voormelden raad de heer J. C. Redelé, ie Dordrecnt Donderdag hééft d_e Nederlandsche Vereeniging Landverhuizing in het Depar tement van Arbeid, Handel en Nijverheid haar jaarlijksche algemeéne vergadering gehouden onder leiding van mr. S. J. Ho- gerzeil, bij afwezigheid van den Wd. voor zitter den heer i. G. J. Kakebeeke, die bui tenslands vertoeft*. Het jaarverslag over 1924 en de rekening en verantwoording van den penningmees ter werden goedgekeurd, zonder dat zij tot bizondere opmerkingen aanleiding gaven. Daarna deed de plaatsvervangende voor zitter mededeeling van het aftreden van mr. H. G. Dresselhuys als voorzitter en be stuurslid van de Vereeniging; spr. stelde voor, namens de Vereeniging den heer Dres selhuys schriftelijk dank te betuigen voor de zeer vele en goede diensten, gedurende ruim 6V» jaar als voorzitter en tal van j&- ren te voren reeds als bestuurslid aan liaar bewezen. Dit voorstel vond algemeene in stemming. De volgens rooster aftredende bestuurs leden, mej. E. Baelde en de heeren J. Ger- ritsz en D. Riphagen, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van mevr. L. WilkensDriebeek, die ontslag uit haar functie had verzocht, werd gekozen mej. Th. L. Elshof, secretaresse van de Federatie van R.-K. Vereenigingen ter bescherming van jonge meisjes in Nederland. Daarna gaf de directeur jhr. J. C. G. Sandberg een overzicht over het afgeloo- pen jaar. De Vereeniging voor facultatieve lijk verbranding houdt haar algemeene verga- dering le Rotterdam, waarin zij haar vijftig jarig beslaan herdenkt. Aan die vergadering is gisteravond een eenigszins plechtige bijeenkomst in den „Salon Doele" voorafgegaan, waarin de voorzitter van het hoofdbestuur, professor Van Itallie, dr. J. R. Callenbach en de voor zitter van de afdeeling Rotterdam, dr. D. Neurdenburg het woord hebben gevoerd. Dr. Neurdenburg opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, waarin hij zeide, dat Rotterdam, waar dan ook al een afdee ling was gevestigd, voor nog-dA Vereeniging was geconstitueerd, het op hoogen prijs stelt dat hier de algemeene vergadering zal worden gehouden. Dr. Neurdenburg las een brief voor van den heer Joh. Snelleman, een der pioniers, die daarin aan het ontstaan van de Rotter damse he afdeeling en den ijver, die er hier toen was voor de zaak der crematie herin nerde. Professor Van Itallie stond in zijn her denkingsrede stil bij de historie der Ver eeniging. Dr. Callenbach besprak de bezwaren, van Christelijken kant tegen de-lijkverbranding ingebracht. Dr. Neurdenburg heeft als laatste spreker betoogd, dat zijn er weinig hygiënische be zwaren tegen goed begraven aan te voeren, de ae3thetische bezwaren er tegen vele zijn. In opdracht van-de Arbeidersvereniging voor lijkverbranding kwam de heer Rosa, voorzitter van die organisatie, het hoofdbe stuur van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding, de pioniers, huldigen. HtJ bracht dit hoofdbestuur er dank voor, dat het de Arbeidersvereniging mogelijk heeft gemaakt haar gevoel uit te leven. Voor het al le sobere interieur van de voorhal van het crematorium bood hij een standaard met platen aan ter sloffeering van die hal. Dr. Rademaker van de afdeeling Den Haag, bood namens een aantal afdeelingen die een orgelcommissie hadden ingesteld, een nieuw orgel voor het crematorium aan en verzocht het hoofdbestuur een lid aan te wijzen in de orgelcommissie. Frofessor Van Itallie bracht den dank van het hoofdbestuur en de leden over voor deze geschenken. Vooral het geschenk der leden wijst op een goede verslandhouding tusschen leden en hoofdbestuur. De bijeenkomst werd opgeluisterd door piano- en vioolmuziek van de heeren W. de Jongden W. Thieme. Gisteren is le Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging van officieren van de Nederlandsche land macht. De .voorzitter, luitenant-kolonel Bolken, uit Amersfoort, opende de goed bezochte vergadering met een woord van welkom tol de aanwezigen» in het bijzonder tot kolonel Bueno de Mesquiita, vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog. Het doet ongetwij- feid goed, zeide spr. verder, om in deze da gen le en-aren, dat er nog velen bereid wor den gevonden om behalve den moreolen steun van hun lidmaatschap, aan onze Ver eeniging te v-ens le schenken hun gaven van geest en kracht van hun arbeid. Ondanks ei He hen-onningen op verschillend gebied en in weerwil van de duistere wolken, die zic.h ten deele reeds boven hun hoofden ont lasten, blijven zoovele leden van ons korps zich verbonden gevoelen door een hechten band, meer en meer versterkt door geza menlijk gedeeld lief en leed, door onderlinge aanhankelijkheid cn bewusten of onbewus- tên drang tot moreelen of materieelcn steun over en weer. Nadat meegedeeld was, dat aan de Ko ningin een telegram van huldebetuiging was gezonden, sprak gep. generaail-majoor J. C. G. Tonnét over de beteekenis van het lpger in de maatschappij. De heer Cornelis Vroege heeft aan de gemeente Alblasscrdam gelegateerd f 100.000 voor den bouw van een ziekenhuis in die plaats. Op de vragen van het Tweede-Kamer lid Snoeck Henkemans betreffende het ne men van maatregelen tot bescherming van de Nederlandse-li e onderdanen en van eigen dommen van Nederlanders in China, in het bijkonder te Sjanghai, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, voor zitter van den raad van Ministers, geant woord: De door de Regeering ingewonnen ambts berichten geven haar vooralsnog geen aan leiding tot het nemen van bijzondere maat regelen tot bescherming van de Nederland sche onderdanen en van eigendommen van Nederlanders in China. Wel zijn voorbereidingen getroffen om, indien de loesland zulks noodig zou maken, zoodanige maatregelen te nemen. Ingevolge.besluit van de internationale conferentie gehouden te Genève op 24, 25 en 26 Mei 1925, waaraan deelgenomen werd door delegaties van 21 landen, en welke het dool had, de middelen te bera men, welke konden strekken lot verdediging tegen het gevaar, dat Europa en de Euro- peesohe beschaving bedreigt vanwege de lilde Internationale, werd op 1 Juli 1925 san alle regeeringen een memorandum overhandigd. Het Bestuur van den Nalionalen Bond te gen Revolutie heeft zich belast met het aan bieden daarvan, voor zoover Nederland en Koloniën betreft. In de memorie wordt aan de Regelingen in Europa, dc Vereenigde Staten van Ame rika cn Japan verzocht, ten spoedigste het initiatief te nemen voor een overeenkomst tusschen de regeeringen, met het doel, sa men te werken tegen de propaganda en ac tie van de lilde Internationale. RECLAME. MUNHARDT's Staal-Tabletien .90* Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten .75* Laxeer-Tabletten 60rt Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 453 NIEUWE UITGAVEN. Van A. W. Bruna en Zoon's Uilg.-Mij le Utrecht ontvingen wij: „Onze groote onbekende" door Ivans, een verhaal uit het leven van een vrouwelijke detective, prijs ingenaaid f 1.25, gebonden f190. „Een Gelukskind", door Suze la Chapelle Roobol. Dit boek, dat bij een ieder wel in den smaak zal vallen, is in den handel ver krijgbaar voor den prijs van f 1.90 inge naaid en f2.75 gebonden. Van de Leidsche Uilg.-Mij. le Leiden ont vingen wij: „De huifkar" door Emerson Hough, uit het Amerikaansch vertaald door J. II. Ak- kemans. Deze gezonde lectuur, fraai gebon den in den handel verkijgbaar voor f 1.90, zal zeker z'n weg wel vinden. Van D. Bolle te Rotterdam „Mara Ver- berne, roman door Aleida Donnay (Lcida de Jongh), welk boek, zeer fraai gebonden verkrijgbaar is voor den prijs van f 4.50, In genaaid f 8.75. Door den A. N. W. B. ie uitgegeven een gidsje „Wandelingen in het Gooi en Om streken" met bijbehoorende kaart. In de inleiding wordt omschreven waar om de A. N. W. B. dit werk beeft ter hand genomen en op weke wijze het is tot itano gebracht. Op het overzichtskaartje is aangegeven de juiste ligging van het gebied der wandelin gen ten opzichte van Amsterdam, Utrecht RECLAME. RUGPIJN EN EHEUMATIEK. Laat rugpijn en rheuraatiek uw leven niet vergallen. Zoek do oorzaak op! Zeer \vnir- schijnlijk schuilt deze in uw nieren. In in ning of gevatte kou kan deze gevoelige or ganen verzwakt hebben en hen verhinderen in hun werk om de schadelijke vergiften uit uw bloed tc filtreeren. Deze vergiften ver oorzaken rheumatische pijnen en vele ander© kwalen- cn hoe langer gij de nierzwakte ver waarloost, des te erger worden uw kwalen.- Nierzwakte maakt u ook zenuwachtig, duizelig en afgemat zwak, teneergesla- gen en vermoeid, en onderhevig aan onaan gename blaasstoornissen. Let op verschijn selen als bezinksel of zand in do urine, op geblazenheid onder de oogen, waterzuchtige zwellingen in do ledematen, stijfheid of ontsteking van de gewrichten. Versterk uw nieren zonder uitstel en voor kom zoodoende do ontwikkeling van ern stige nierkwalen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pillen om de nieren weder krachtig cn gezond te maken. Foster's Pillen hebben duizenden over de gcheele wereld baat ge geven. 441 Let op de verpakking in glazen flacons met geel etiket (alom verkrijgbaar), waar door gij zeker zijt geen verlegen buiten- landsch goed te ontvangen. Prijs f 1.75 per flacon. Advertentie 6360. en Amersfoort en met welke openbare mid delen van vervoer men vanuit die sleden dat gebied kan bereiken. Het omvangrijke werk van hel aanbren gen der afstandbordjes», leltcrplaatjes, merk- teckcns en richtingpaaltjes' is nog niet geheel voltooid. Voorloopig zal men de kaart en de beschrijving tijdens de wandelingen dus nog moeten raadplegen. Zoodra het geheelo net door wegwijzertjes zal zijn aangeduid hetgeen binnenkort zal zijn geschied zullen bij de stations te Hilversum, Dussum, Laren, Blaricum cn Huizen de labeaux worden aangebracht, waarop is aangegeven, wélke wandelingau men vanuit die plaalsen kan maken. De A. N. W. B. heeft ongetwijfeld vele wandelaars helaas _>emt hun aantal afl aan zich verplicht. leis over het honden van visschen in aquaria. In den laalslen tijd blijkt er meer lief hebberij le komen voor het houden van vis schen. In veel gezinnen heeft men een bakje met een goudvisclije, soms mooi ge decoreerd met een beeldje of rotsje. En als men dan vraagt: „Heeft U dal beestje al lang?" dan luidt meestal het antwoord .,0, neen, bijna elke weck breng ik er een mee van de markt, maar telkens gaat hij dood en ik zorg er toch zoo goed voor. Be slist geef ik hem eiken dag schoon water en een ouweltje. Kijk eens, ik heb hem nu pas schoon water gegeven en nu is hij zoo dartel als het fnaar kan. Ja, dat deed de vorige ook, maar toch is hij dood gegaan; den volgenden dag lag hij al dood in zijn kommetje! Ja, zoo is het. Wanneer onze jongens met hun nel gewapend aan de sin gels op de vangst zijn, stralen ze van vreugde en ze hopen hun buit in leven le houden. Doch helaas! Eiken morgen wor den de dooden uitgeschept, toldat de laat ste verdwenen is. lfoe dit toch komt? Om dat U zo niet goed verzorgt. Wanneer U yisschen wilt gaan houden, begint U dan niet eerst met vïsch te koopen cn daarna pas een bakje klaar te maken. Wilt U het plezier er in houden, dan moet U ook goede resultaten zien. Eerst wordt het huis ge meubeld cn bewoonbaar gemaakt, daarna komen de bewoners. Handel dan als volgt: Wanneer U een glazen bakje uit gaat zoe ken om als aquarium in le richten, houdt dan vooral rekening met de grootte der visch die U denkt le gaan houden en hun aantal. Doet geen groote visch in een klein bakje, zoodat het diertje zich moeilijk be wegen kan. Als eerste levensvoorwaarde voor een visch mag gesteld worden: vol doende aanwezigheid van zuurstof en vrij heid van beweging. Maak het bakje goed schoon. Neem wat rivierzand, wasch dit goed uit zoolang tot er geen vuil meer uit komt. Vult hiermee het aquarium tot een laag van 4 5 c.M. Daarna vol laten loo pen met water en er eenigc waterplanten in zetten. Als planten gebruikt U bij voor keur Waterpest en Valesncria. Dit is van groot beking ,daar deze planten zuurstof afgeven aan het water, wat voor visch on ontbeerlijk is. Dekt het bakje of met een glas dat het beveiligt voor stof, doch zóó, dat er voldoende lucht bij kan komen. Laat het nu gerust een paar weken zoo staan, zet het goed in het licht, maar riet in de zon. anders krijgt u een groenen aanslag aan het glas, wat het inkijken zeer bemoeilijkt als er straks bewoners in zijn. Nu is het zoo zachtjes aan bewoonbaar geworden en kunt U de visschen er in doen. Yerverscht het water nooit, want de dartelheid, die een visch loont, wanneer hij schoon water heeft gekregen, is niet van blijdschap maar van pijn. Het versche 'harde water doet hen zeer en veroorzaakt hun dood. U zult zien, dat de beestjes in Uw aldus klaar gemaakt aquarium zich wel gevoelen en hun eetlust komt weldra voor den dag. Dus dienen ze gevoed te worden. Heerlijk vinden ze ge wone wormen. Wanneer Uw visch klein is moet ook het voedselklein zijn. IJebl U geen kleine wormen, hakt ze dan goed fijn. Een goed voedsel zijn ook watervlooien (daphnia's) die U in menigte met een fijn neteldoeknetje in de sloot kunt vangen. Deze zijn ook in den handel in gedroogden toe stand verkrijgbaar. Wanneer het U gelukt, zoo Uw visschen in het leven le houden, zal het zeker een aansporing zijn orn Uw ver zameling uit te breiden en U zult ontdok ken, dat er heel wat meer soorten zijn dan die, welke U op het oogenblik kent. Over het schoonhoiiÖen van Uw aquarium zal ik een volgende maal eens iets vertellen.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9