C. FORTMANN Breestraat 122-124 Fransch Kunstwerk Ho. 20031. LE1DSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Juli Tweede Blad. Anno 1925. UST DE RAADZAAL. Opgelegd met Vleugels van Zeldzame Vlinders BINNENLAND. FEUILLETON. De Hand met het Litteeken. S*ï J5en korte zitting trots ^5 punten verbetering van den Rijnsburgeiweg geen tooneelsnbsidie. Dat onze Raad vlug kan zijn, wanneer bet in eigen kraam te pas komt, het is jpaandag bewezen, toen een 25-punlige Agenda binnen drie uur werd afgedaan, met £og naspel op den koop toe. 't Zou vcor de stad niet slecht zijn, wan- rer de Raad meer zelf geen lust had aan ondzittingen 't Is waar,, bepaald belangrijk was de agenda niet, maar het gebeurt wel meer, dat aoo'n agenda toch tot een avondzilting leidt Voo rhet eerst kwamen de tongen feite lijk los bij het afwijzend praeadvies van 8. en W. op het adres van de leeraren van bet Nijverheidsonderwijs. De soc.-dem. frac tie vond de salarisverlaging te ver gaande en wilde, dat de gemeente boven regeerings- peil betaalde. Waar hier de rijksregeling yolledig wordt gevolgd o.i. de eenige juiste weg, wil men niet terug naar oude regeling van meer of minder salaris naar gelang van den rijkdom dor gemeente mei &lle kwalen daarvan was inwilliging Vrijwel uitgesloten. Hoe dan toch met an dere categorieën onderwijzend personeel? Wijziging, zeker gewenscht, moet niet hier, jnaar in Den Haag worden bewerkt. Het praeadvies werd met groote meerderheid aangenomen.' Hetzelfde gebeurde met het voorstel der heeren Huurman, Zuidema, Spendel en Van Hamel inzake verbreeding van het gedeèite Kijnsburgerweg van stations-overgang tot poelbrug. Direct, toen de Raad besloot tot verbetering van den Rijnsburgerweg van de Poelbrug tot dc grens der gemeente, in aan fluiting aan het gedeelte onder Oegstgeest. drongen de eerste drie genoemden aan op het maken van een kostenberekening voor het overblijvende gedeelte. B. en W. be igrootten nu de onkosten op ruim f 50.000 fcn stelden voor, vooreerst niet tol uitvoering 0ver te gaan. De drie heeren waren van andere meening en dienden, gesteund door den hoer v. Hamel, een voorstel in om f42.500 te voteeren voor directe uitvoering. En zij wonnen het pleit glansrijk. Ongetwijfeld was er veel waars in het geen de voorzitter zei, dat andere dingen urgenter waren, maar zulke voorstellen 4eden B. en W. niet daarnevens en daar mee was voor hen het gevecht verloren. We krijgen nu een fraaien Rijnsburger- jveg wat verkeer etc. betreft, die in ieder geval het geld wel waard is. Jammer is. Cal de overweg ook niet onder handen wordt genomen, maar daarop is niet te wachten. Het slot der agenda was het voorstel der yrijz.-dcm. fractie om f 1000 subsidie te yerleenen voor steun aan goede tooneel- itvoeringen door goede gezelschappen, dat •or mevr. Van Itallie zeer hoogdravend i'üel werd verdedigd. Beter ware geweest 9en blijven op den beganen grond met een meer practisch uitgewerkt plan. Op zich zelf is ook ons toch antipathiek de lot èO pCt. opgedreven belasting op vermake lijkheden, w.o. dan zelfs goed tooneel wordt gerekend, maar van het gedane voorstel was 0. i. ook weinig heil te verwachten. Daar om zullen wij niet vorder ingaan op het ge sprokene, al zouden we op hetgeen wet houder Sanders opmerkte nog wel het een $n ander kunnen afdingen en al raakte het geen de heer Zuidema als absoluut tegen stander van tooneel te berde bracht, feite lijk kant noch wal. Slechts heeft ook ons zeer gefrappeerd ♦f— daarop wees mevr. v. Itallie zeer te recht in hel praeadvies van B. en W. de Clausule, waarin heel kalmpjes werd ge legd, dat men tooneelslukken, die hier niet komen, maar in Den Haag moet gaan zien. Èoo wordt officieel een hint gegeven tot hezoek aan een stad, waarvan wij de lig ging reeds voldoende nadeelig ondervinden! Of is het een slip of the pen? Het voorstel vond al heel weinig steun In tegenstelling met een soc.-dem. amende ment .waardoor aan het voorstel een totaal ander cachet werd gegeven. Doch ook dit amendement ging den weg van het voor- Stel op. Het naspel bestond uit vragen over de roetplaag door den heer Zuidema. Met hem hopen we ,dat deze plaag weldra tot het verleden zal behooren, gelijk de wethouder aankondigde, maar geheel zeker zijn we nog niet. Het overige verdient geen nadere bespre king. Zeker niet de totaal onjuiste opmer king van den heer Schüller, die ook niet een volledig antwoord werd waardig ge keurd. RECLAME. GEËTALEERD Bonbondoozen - Poederdoozen Bonbonschaaljes enz. Alleenverkoop voor Leiden 301 De BezuinigingscommUsie. Uil het officieele bericht omtrent het ont slag aan den voorzitter en dc leden der be- zuinigingscommissie en de benoeming van den oud-Minister van Oorlog, generaal W. F. Pop, tot voorzitter, volgt reeds, dat de Regeering de bezuinigingscommissie in stand houden wil. Wij vernemen nader, dat generaal Pop in overeenstemming met de Regeering, de commissie verder samenstellen zal. De be zuinigingscommissie zal niet meer zijn een semi-pariementaire commissie, doch een commissie tot advies voor de Regecring in algemeene bezuinigingszaken. Zij zal voortaan werken in den geest, als door de Regeering in de Kamerstukken in dertijd reeds i3 uiteengezet. Het détail werk zal door de zoogenaamde kleine departe mentale commissies, aangevuld met een be- zuinigingsinspecleur, worden verricht, bo ven welke de inter-deparlementale commis sie .onder leiding van den thesaurier-gene raal, mr. Van Doorninck, werkzaam zijn zal. Als hoogste instantie voor algemeene aangelegenheden zal dan de gereorgani seerde bezuinigingscommi3sie fungeeren. („Hbldn Onder zeer giroofce belangstelling heeft gistermiddag op Weslerveld de verassching plaats gevonden van het stoffelijk overschot, van den heer H. KI under, den in Frankrijk omgekomen piloot van de Koninklijke Luchtvaart- Maatschappij. Van de K. L. M. waren aanwezig de direc teur, de heer A. Plesmande heer U. F. M. Dellaert, Chef van den vliegdienet; de heer 'G. Spit, cihef van den technisohen clienst, en den piloot R. A. Reiber. Namens het vlieg veld Waalhaven was er de bedrijfsingenieur Behagen, n aim ens het vliegkamp So ester- berg eerste -luitenant-vlieger Wijnfcaimp en sergeant-vlieger Oosfeindde; namens de Na tionale Vliegtuigfabriek de vlieger F. Kool hoven. Verder waren er twee vertegenwoor digers van de Imperial Airways en de chef van den heer Klunder in zijn militairen dienst. De heer A. Plesman zeide, dat heol Neder land mee voelt bij het droevige verscheiden van vier mannen door een verkeersongeval, gevolg van een grillig spel van wolken en dampkring. Hij herdacht verder de groofce toewijding van Klunder, die steeds met op gewektheid zijn gedachten vervulde. Als hij van zijn luchtreizen terugkeerde, wa-s 'het heerlijk om te zien, hoe hij verlangde naar vrouw en kind en opgewekt huis\^arls keerde. Spreker zeide, er van overtuigd te zijn, dat de zoon van Klunder de grootste ontwikkeling van de luchtvaart zal ziende droom van zijn vader zal worden verwezen lijkt. Namens het vliegkamp Soeslerberg sprak eerste luitenant-vlieger Wijnkamp, die na mens commandant en vliegers zijn deelne ming betuigde met dit droevige ongeval. In Soesterberg hebben wij, zoo zeide hij, Klun der leeren kennen als kameraad en leeren hoogachten. Sergeant-vlieger Ooetindie legde een krans op de baar Ir. Behagen sprak namens het vliegveld Waalhaven oen woord van deelneming. Daarna daalde de kist), waarbij het orgel speelde Einleitung aus Alpenglühen, van H. Wen z>el. Vervolgens dankte een broer van Klunder voor de groote belangstelling. Er waren kransen van de vliegers van dc K. L. M., van de Imperial Airways Ltd., van liet bijkantoor vazi.de K. L. M. te Am sterdam, van de Croydon-pHoten, van de Airo-transport en van den Airo Lloyd, van de piloten van de Mij. Sabena, van het vliegveld Schiphol, van de Nederlandscke Vliegluigenlabriek, van het personeel van het vliegveld Waalhaven, van de Nationale Vliegtuigindustrie en van de Fransche ge meente, waarin het ongeluk gebeurd is. Voorts nog kransen van den commandant, officieren en ingenieurs van de luchtvaart- afdeel ing van het Nederlandsche leger en van de onderofficieren, de vliegers en waar nemers van het Nederlandsc'he leger. Mede onder groote belangstelling had op Wes tor veld de teraardebestelling van den bij het vliegongeluk in Frankrijk omgeko men reserve-luitenant der cavalerie J. Th. J. Labouchère plaats Gesproken werd allereerst door een broer van den overledene, diie zeide, dat de over ledene eenige jaren geleden naar Amerika was vertrokken en daar een uitstekend en doortastend zakenman was geworden. Te ruggekomen, had hij zich hier bij iedereen bemind gemaakt. Hij bracht overal waar hij kwam, vroed ijkheid door zijn sterke vitali teit. Vervolgens sprak baron Van Ilaersoilte van Haerst, de compagnon van den over ledene; hij roemde zijn opgewektheid, groo- ien levensdurf, zijn ridderlijk karakter en goed hart. Vervolgens sprak baiv»n Schim mei pen- r.inck van der Oye, een kort woord. De vader van den overledene dankte voor de groote belangstelling en voor de liefde en veneering, welke hij om zich heen voelde. Ten slotte sprak nog jhr. dr. M. F. van Lennep, emeritus-predikant te Bloemondaal, die met een dankgebed de plechtigheid sloot. In tegenwoordigheid van velen onder wie leden van de rechterlijke macht, de Com missaris der Koningin in Zeeland, de burge meester van Domburg'en de chef van den passaged! enst van de Koninklijke Lucht vaartmaatschappij is gisteren te Domburg ter aarde besteld het Stoffelijk overschot van jhir. L. P. A. van den Branideler, een der slachtoffers van het vliegongeluk. Tal van bloemstukken werden naar het kerkhof meegedragen, waaronder er waren van het kantongerecht te Middelburg, van de K. L. M. cn van de gemeente La Quesnoy. Jhr. mr. P. A. J. van den Brandei er, va der van den overledene, wees op het pdof- sefl-inlge van dit verscheiden en op de onze kerheid van het leven: Zij die niet twijfe len aan Gods liefde vragen niet waarom. Spr. schetste den overledene als iemand vol idealen, met de hoop om te komen tot de eeuwigheid, altijd zoekende het Evangelie. Zijn geest blijft voortleven en altijd zal zijn warm hart ons in herinnering blijven. Hij was een model echtgenoot en een goed zoon. De schoonvader, jhr. A. W. den Beer Poor bugaalwees ook op de goede eigen schappen van hem, die spr.'s dochter geluk kig maakte en die alom liefde om zich heen verspreidde. De officier van justitie le Middelburg, mr, D. J. Wolfson, .schetste, den overledene als een onkreukbaar ambtenaar en maakte ge wag van zijn prettigen omgang. De burgemeester van Dombarg, de heer L. J. van Voorbhuysen, wees er op hoe die pen indruk het bericht van het ongeluk alom in de gemeente had gemaakt. De over ledene, die voor oud en jong steeds een vriendelijk woord en raad over had, was een der beste burgers van Domburg. Vol daan is aan den wensch: een graf op een zonnige plaats bij een opkomenden boom. Mr. F. M. Wilbronninck, ambtenaar van liet O. M., sprak woorden van bartel ijken dank voor den callegialen en vriendschap- pelijken omgang van den overledene. Ten slotte dankte de vader voor de bewe- •zen eer. In liet verslag over 1924/25 van de Nederlandse he Bank wordt door den presi dent uitvoerig stilgestaan bij den terugkeer tot de goudbasis. Het geheele winstcijfer be draagt f 16.607.321, waaruit een dividend wordt uitgekeerd van 7 pCt. nadat naar de bijzondere reserve was overgebracht f 12 millioen. Aan den Slaat is uitgekeerd j f 2.951.633 (vorig jaar f 5.484.829). Bij Kon. besluit zijn benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau: de com mies der posterijen cn telegrafie J. W. tr Kolsté, te 's-Gravenhage, secretaris van de commissie-Nolting voor den administratie- j ven dienst der posterijen, telegrafie en tele- j fonie; de hoofdcommies bij hel hoofdbestuur der posterijen en telegrafie P. A. Enserinck, te 's-Gravenliage, secretaris der commissie- Nolting voor den lechnisclien dienst der pos terijen, telegrafie en telefonie; is toegekend de zilveren eereroedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, aan: G. Mokkelen-, cate, adjunct-commies der registratie en do meinen te Zwolle; W. A. S. de Jong, Rijks- schatter voor de personeele belasting te Loon-op-Zandbenoemd lot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. H. G. Ha gen, raad-adviseur bij het Departement van Koloniën; toegekend de titulaire rang van administrateur aan den referendaris bij het departement van koloniën A. II. Rusman. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuurderj van kalkzandsteenfabrieken in alle gemeen ten des Rijks vergund, dat mannen in het tijdvak van 1 Juli tot en met 31 December 1925, in afwijking van liet bepaalde bij arti kel 24 der Arbeidswet 1919, gedurende 10 1 uren per dag en 55 uren per week arbeid j verrichten, onder voorwaarde, dat de ar beidstijd van bedoelde arbeiders in zijn ge- 1 heel is gelegen hetzij tusschen 6 uur des voormiddags en 6 uur des namiddags, hetzij tusschen 7 uur des voormiddags en 7 uur i des namiddags. Het hoofdbestuur van de Posterijen en Telegrafie bericht, dat de Rijkste leg raaf- kantoren in plaatsen, waar hoofdölera- bureaux gevestigd zijn, voor verkiezings- telegramrnen vandaag en morgen tot .één uur 's nachts zullen geopend blijven. Voorts zullen de overige Rijkslelegraaf- kantoren voor hetzelfde doel vandaag en morgen geopend blijven tot elf uur 's avonds of zooveel langer als noodig zaJl blijken. Naar ,,Het Volk" verneemt, heeft de Schocpvaarlvereeniging „Noord", te Am sterdam, besloten tot opheffing van de Ha venarbeidsreserve. De directeur, de heer Wessels. zou worden gepensioneerd en voor de overige employé's zou een plaats worden gezocht. Mr. M. H. de Jong, directeur van de Scheepvaartvereeniging „Noord", bij wien hel „Hbld." naar aanleiding van dit bericht inlichtingen inwonnen, sprak de opheffing van de H. A. R. pertinent tegen. Hij zeide, dat er nooit over was gesproken en dat er ook niets is, dat in de richting van ophef fing wijst. Namens de Kon. Vereenijging „Onze Vloot" is gistermiddag voor den kruise? „Java", die des morgens weer ligplaats had genomen aan de Parkkade te Rotterdam, aangeboden e:ci scheepsklok, waarop de glazen worden geslagen. Met den voorzitter van „Onze Vloot", den heer II. M. van Bemmelen, die daarbij' het woord heeft ge voerd, waren aanwezig de hoofdbestuurders die heeren A. L. Boelen, G. J. Staal, jtir. mr. J. W. Schorer, admiraal W. A. Mouton, O. v. d. Voort van Zijp, L. J. iH. Willinge RECLAME. en G. L. A. van der Wgck; het Haagsen® afdeelingsbéstuur was vertegenwoordigd door de heeren Van Embden en Snouckaert, von SchauDurg, net Rotterdamsche door de hee ren Z. Ph. G. Marcella en mr. Vogel. Nadat op het achterdek, waar onder vlaggedoek de scheepsklol was opgesteld, üe commandant van de „Java" kapitein Ier zee Quant, en zqd officieren zich ver zameld hadden en de verdere equipage waa aangetreden, trad de heer Van Bemmelen, nadat kolonel Quant hem net woord had gegeven ,naar voren en hield een rede. De heer Van Bemmelen wensen te kolonel Quant geluk met het aan hem toevertrouwde hevel over de „Java". Het moest dezen wel met trots vervullen het commaudo tq voeren op een kruiser, die de vergelijking met het buitenlandsche marine-uiate riaai kan doorstaan, maar die ook in den vreemde kan tooneo, wat de Nederlandsche industrie vermag. Evenzeer echter mogen won3- zelven geluk wenschen met de aanwijzing van kolonel Quant, omdat we weten, dat het bevel aan zoo bij uitstek bekwame han den is toevertrouwd, omdat we weten, dat onder zijn leiding, gesteund als hy zal worden door de verdere opvarenden, de „Java" binnen korten tijd ten volle berekend zal zijin voor de taak, die van haar wordt gevraagd. „Onze Vloot" heeft haar vreugde op tastbare wijze tot uiting willen brongen door de aanbieding van een geschenk. Men heeft niet lang benoeven te overwegen, wat dat geschenk zou zij»n, men was het er gauw over eens, dat het niet anders kon wezen, dan een scheepsklok, die zoo lang aan boord van de „Java" zal blijven, als het schip tot onze marine zal behooren. De heer Van Bemmelen nam het vlagge doek, waaronder de scheepsklok verborgen stond, weg, en bood haar den commandant aan, wijzende op het monogram van „Onze .Vloot",op den naam vat^ het schip, den datum van in-dienst-stelling éa het rand schrift „Elke klokslag zijl een beroep op uw trouw aan het vaderland", die er op zijn aangebracht. Spreker ging- dan voort: „De klok neemt in 'sraenscheo leven een belangrijke plaats ia, men herinnere zich slechts Schiller's Lied von der Glocke, dat vertelt van de stem, die zich laat üooren in tijden van voorspoed, als van verdriet. Hoeveel poëzie - en symboliek is er aan de klok verbonden; ook aan de scheepsklok, die niet alleen de werkzaamheden aan boord regelt, maar evenzeer de opvarenden herinnert aan de plichten, die zij onder verschillende om standigheden tiebbeo te vervullen. Moge deze klok steeds haar stem doen nooren in tijden van-geluk, voorspoed en glorie, en moge zij er de opvarenden van door dringen, dat „elke klokslag! is een beroep op hun trouw aan net vaderland". Kolonel Quant aanvaardde daarop namens alle opvarenden ,van den jongste tot den oudste, het gescnenk en dankte deo heef Van Bemmelen voor zijn woorden. Aan de bemanning, die niet door wacht dienst aan het schip gebonden was, werd verder een vrije dag gegeven. UIT NED. OOST-IN DIE. Moord en zware mishandeling. BATAYIA, 30 Juni. (Anela). Een tuin jongen overviel de familie van den heer Kruit, commies der posterijen, te La wang, bij thuiskomst des avonds. Hij vermoordde mevrouw K., verwondde den echtgenoot zwaar en de kinderen licht. Dit het Engelsch van Baronesse ORGZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. B7) Nu verborg de omvang van het kasteel de Oridengaainde zon; 'boven haar (hoofd was de lucht één massa van vlokkige, gouden wol kon, waar strepen van zacht-bilauw tus schen door gleden; de muren van het kas teel verhieven zich grimmig en donker met eleohls één punt op hun oppervlakte, dat als con edelsteen, schitterde, daar hoog in den toren, waar eer. open raam een vurige vonk wan den zonnestralen opving. Barbara juaakte zich lea van der. zaligen droomtoe stand, die haar ir. slaap gemaakt had, en £ij was boos op ziebaelve, dat zij den kost baren tijd had haUn voorbijgaan. Ie oordeel-en naar de schaduwen, moest bet nu dicht bij zes uur zijn, en zij was van jpSsn geweest gauw daarna te paard uit te gaan, orn Jim te zoeken. Snel greep zij de riemen en stootte af van onder den wilge boom. Terwjl de boet geluidloos in het open wak gleed, keek zij toevallig recht naar de muren van het kasteel. Later zeide zij altijd, dat het Gods wil was geweest, dat sd) toen juist opgekeken had. Anderen zei den, dat het het noodlot was; maar Bar- bsjpa 0ek»ofde in God, en dat Hij het adleen Wul dSe haar lot leidde. Zij geloofde, dat °CO op dat Dogenk/lik haar oogen aanraakte gh se naar de muren van ihiet kasteel keer- W; üaar den toren van de westelijke trap. en van daar naar het venster van de raad kamer, vlak onder het dak, zestig voet of meer boven den grond; de kamer, diie dien heiligen schat, de brieven des Koning®, be- vai'tte. Een deel van het raam was open, en een kleine ruit in dat gedeelte -had een straal van de zon opgevangen en glinsterde als een vurige opaal. Barbara, even ver blind door het schitterende licht, vroeg zioh verbaasd af, waarom dat raam open zou zijn, en het volgende oogen'blik zag zij iets zich naar boven bewegen, tusschen het raam en het dak daar boven iets kat achtigs, snel en vast op zijn voeten, dat langs dien stijlen muur klom,'waarop geen mensohelijk wezen een plaats voor zijn voeten zou gevonden hebben. Een paar se conden later was het visioen verdwenen tusschen de twee puratige uiteinden boven aan den toren-, maar Barbara was niet lan ger in twijfel wat het was, dat zij gezien 'had. De raadkamer, het open raamt De ge vaarlijke opklimmingI Geen katachtig we zen, maar een man had zijn leven op dien grimmigen steilen muur gewaagd, om de brieven des Konings te stelen. Een manl Een spion I Do man met de hand met het litteeken, wiens verderf lijk ped Barbara tweemaal gekruist had, maar die, zoo het scheen, haar ten slotte zou overwinnen. De gedachte aam dit alles, de afschuw, de vrees overviel haar als een donderslag. Hoeveel tijd en kans zij had om den vijand meester te worden, kon zij niet berekenen. Alles, wat zij doen kon, was 'handelen. Zij roeide vlug naar den wal en enkele ^ogen blikken later vloog zij door den rozentuin en het huis binnen. Aan den eersten sol daat, dien zij zag, gaf zij dringend bevel ko- konel Scrape op te zoeken. Gelukkig was hij in de 'hall met majoor Lavell. Barbara had slechts een paar oogenblikken noodig, om hem te vertellen, wat zij gezien had. Plotse ling werd het kasteel levendig door geluiden en beweging. Barbara, met majoor Lavell onmiddellijk achter zich, was de eerste, die 'het portaal voor de raadkamer bereikte. De schildwacht had niets gehoord of gezien; bij vluchtige beschouwing scheen de kamer zelve onaan getast, behalve dat het westelijke venster van buiten opengewrongen, dat de kist van den Koning opengebroken was en de inhoud er van verdwenen. Scrape had reeds eeni- gen van zijn soldalen naar het dak gezon den, en anderen, om 'het terrein te doorzoe ken naar sporen vam den vluchteling. Er kon geen twijfel aan beslaan, dat de dief de gracht was overgezwommen, waarschijalijk dicht hij de bouwvallen van het oude poort gebouw, waar de afstand het smalst was; toen was 'hij naar het dak geklommen langs het klimop, dat aan de-zen kant dicht was en dat de duidelijke sporen vam zijn tocht droeg aan de gescheurde takken en verniel de slingers, en was verder gekropen, tot hij den top van den geweslelijken toren bereik te. Hier had hij zich door middel van oen touw laten zakken tot het raam van de raadkamer en toen hij zijn doel bereikt had, was hij langs denzelfden weg teruggegaan, dien hij gekomen was. Het touw lag nog op het daïk tusschen de twee punten, als een stomme getuige van dit verbazende waag stuk, dal uitgevoerd was. De man had met één hand aan «het touw gehangen, terwijl hij het venster met de andere openwrong, en was toen in de ka mer gezwaaid; en de terugkeer, 'het naar boven klimmen, mPest nog gevaarlijker ce- wee3l zijn Zij, die uit het kamervensler naar beneden keken, zestig voet diep, schudden hun hoofd van verbazing. De ruime, ingewikkelde gekanleelde daken van Broughfon bewaarden echter zorgvuldig liet geheim vam de ontsnapping van den ver melden waaghals; noch hier, moch in de luimen kon het minste spoor van hem ge vonden worden. Slechts eenmaal scheen het Barbara, toen zij uit een der lorenvenslers keek, dat aan den anderen kant van de gracht het riet zich bewoog op een wijze, alsof hel 'door iets sterkers dan een briesje geschiedde, en het scheen haar alsof tus schen het hooge gras door een paar oogen haar aamkeken. Aankeken! Het was niets dan het visioen van een oogeriblik en in minder dan een seconde was het paar oogen verdwenen; alleen et riet trilde weer, als door de aanraking van een bevende hand. Toen zij de aandacht van een der mannen op de plek gevestigd had, stond het riet weer onbeweeglijk. HOOFDSTUK VI. 1. Zonsondergang. Toen het ton slotte -bleek, dal de naspo ring vruchteloos was, daalde er een stilte als die des doods over het kasteel neer. De soldaten durfden ternauwernood met elkan der pralen;' zij zalen alleen in groepen, zwij gend, vol vrees, dat enkelen of misschien allen verantwoordelijk gestold zouden wor den voor de vreesolijke gebeurtenis. De offi cieren liepen ook zachtjes rond, en wensch- ten overal, behalve op het kasteel Brough- ton, te zijn. Kolonel Scrape was een man, die voor deze ramp een zondenbok zou vin den, tem koste van alles, zelfs van de ge rechtigheid. Dat een zekere mate van zorg loosheid de eerste oorzaak van het onheil was, kon niet onl/kond worden, maar toen alles gezegd en ieder argument aangevoerd was, bleef het een feit, dat het gebleken was, dat dertig paar oogen niet voldoende waren om de wacht te houden over iederen hoek van hel groote en onregelmatige ge bouw. Iedere mogelijke toegang tot de raad kamer was zorgvuldig bewaakt, behalve den oenen, dien men ontoegankelijk voor een mcnsöhenvoet geacht had Kolonel Scrape en zijn officieren 'hadden iedere mo gelijkheid overwogen, behalve dat een man een afschuwelijken dood zou wagen om zijn doel le bereiken. Het was een vreeselijk oogenblik, toen de dnikte in en om het kasteel geëindigd was en men de opsporing had opgegeven toen Barbara slechts met groote moeite de bittere woorden kon inhouden, die haar zoo zwaar op 'het hart lagen: „Ik heb bel u wel gezegd!" Kolonel Scrape voelde het zwijgende ver wijt in haar oogen en voelde ook, dat liet gerechtvaardigd was. Zijn vriend, majoor Lavell, beweerde, dat de arme man in dien tijd bepaald zelfmoord-gedachten had. Zijn positie zou voortaan onhoudbaar zijn. Al de hoofden ctor Koningsgezinden, al de trouw ste aanhangers van den Koning hadden de openbaarmaking gevreesd van de brief wisseling van den Koning met Lotharingen en de ontevreden Ieren, omdat zij wel wis ten, dat het geheele volk hel slecht zou op nemen, dat de Koning er aan gedacht had vreemde troepen op Engelsch en bodem te brengen. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5