G. J. VISSER Haarlemmerstraat 151 P. J. HOOPE, Huis- en Dec.schrlder Essex Hudson super Six •Hedenavond 6 uur Opening: REIZEN RUSTEN IN DE VERKIEZINGSHITTE HEERLIJKE VERFRISSCHING. SALON voor SCHEREN en HAARSNIJDEN No. 2C030. LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 30 Juni Derde Blad. Anno 1925 GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. SPORT. Recht over de Janvossensteeg REIS- en HANDKOFFERS Extra Aanbieding: Japansche Reismanden VACANTIE Beveelt zich beleefd aan: Voorioopig adres: Leiden, Middelweg 27b. PASSIER, HoojtmerJ 101 en Ulr. Veer 3, Telef. 1383 ANNEX PARFUMERIEËN C. F. LARDEE, De Genestetstr. 44 Hervormd (Gereformeerde) Staatsparty DANSINSTITUUT De Uitslag der Verkiezing wordt Morgenavond voor Leden en Geestverwanten der Chr. Historische Unie, bekend gemaakt in Geb. „Prediker" Janvossensteeg Zondagmiddag heeft een 19-jarige jongen, W. S., uit een woonwagen bij 'liet harddraverijtenrein „Het Oude Slot", Ie Heemstede, den 18-jarigen C. Wanmen- idaim, te Heemstede, met een mes in de hart streek gestoken. De getroffene verkeert in levensgevaar. Hij wordt in de Mariastich- ting te Haarlem verpleegd. De daad is ge pleegd, omdat V een paar broertjes van den dader van bet terrein stuurdezij lieten aapjes en marmotjes kunsten maken en Vielen de menschen lastig. De dader is aan gehouden en aan de justitie overgeleverd. Gistermorgen te tien uur is bet vliegtuig D 29 op het vliegveld „De Kooi" bij de landing op zijn kop terecht gekomen. Het landingsgestel en de wielen werden zwaar besohadigd. De bestuurder, officier-vlieger Vroon, bleef ongedeerd. Om halfkwaalf moest het vliegtuig D 31 wegens het weigeren van den motor daar een noodlanding doen. Het toestel kwam even eens op zijn kop terecht, waarbij de schroef vernield werd. De bestuurder, karporaal- vliegtuigmaiker Kruidenier, kreeg geen letsel. Het ongeluk met het K.L. M.-vliegtuig. De heer A. Plesman, direc teur van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, is zeer dankbaar voor de vele hulp en steun, die hij van den waarnemenden burgemees- Ier van le Quesnoy, den heer Paul Monne- zet, heeft ontvangen. Door diens toedoen heeft hel transport van de slachtoffers niet de minste moeilijkheden opgeleverd; bij het vertrek van den treurigen stoet heeft hij na mens de gemeente vier bloemstukken op de baren gelegd en in een hartelijke toespraak gezegd, dat de gemeente le Quesnoy zich veiplicht gevoeld had, allen mogeüjken steun te verleenen, omdat Nederland in droeve tijden speciaal deze streek geholpen had, om uit de droevige omstandigheden, gevolgen van den oorlog, te komen. Baron J. C. van Haersolte, compagnon van den heer Labouchère, een der slacht offers, heeft le le Qu snoy een koddebei.r gesproken, die hem verklaarde, het ongeluk als het ware te hebben meegemaakt; hij liep in het bosch en hoorde een vliegmachi ne overkomen; onwillekeurig trachtte hij met het oog de machine te volgen, maar hij kon haar niet ontdekken, omdat een fijne regen en een drabbige wolkenmassa zelfs de kruinen van de boomen voor hem on- eichfcbaar maakle. Even laler hoorde hij een zwaren slag en heiig gekraak; daarna was het stil, en toen begreep hij, dat er iets met de machine gebeurd moest zijn. Onmid dellijk ging hij op onderzoek uit en enkele minuten later was hij bij hel wrak, waarin bij terstond naar de slachtoffers zocht Alle yier bleken toen reeds te zijn overleden. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van bet ongeluk heeft de heer Plesman van den heer Behage, chef van de motorafdeeling te Rotterdam, de volgende bijzonderheden ge kregen. De weerberichten uit Brussel, Va- lenciennen en St.-Quenlin luidden alle drie Sngeveer 2 K.M. licht. Het is de gewoonte, at Brussel aan overtrekkende vliegers 6eint, wanneer op de route BrusselParijs de weersomstandigheden slechter zijn ge worden; thans was daar echter geen enkele reden voor, want het schijnt, dat de wolken laag en de fijne regen boven hel woud van Mormale geheel plaatselijk waren. De route die de vliegers nemen, leidt van Bergen over den weg naar le Cateau; op de routekaart yan den piloot staat de rand van het bosch yan Mormale als herkenningspunt; wan neer de vlieger in de Jijn van dien rand vliegt, heeft hij de juist richting. Wat is echter gebleken? Sinds eenigen tijd is men bezig het woud van Mormale te kappen, de beer Van Haersolte deelde me, dat men daar geeds zeer ver mee gevorderd was. Het schijnt, dat de piloot met deze ver andering niet op de hoogte was; blijkbaar freeft de Fransche dienst verzuimd, de K L. M. daarvan kennis te geven. De nieuwe boschrand is dus oorzaak geweest, dat Klun- dert uit den koers raakte. Nog geen 200 M. achter dezen boschrand rijst een met hooge boomen begroeide heuvel op, volgens de kaart van een hoogte van 180 M. Bij het volgen van den vroegeren bosch rand lieten de vliegers den heuvel links lig gen; Klundert vloog nu echter, den nieu wen boschrand volgend, recht op den heu vel aan. Gezien de dichte mistlaag, is het niet onwaarschijnlijk, dat hij eerst op het laatste moment den heuvel bemerkt heeft Men moet niet vergeten, dat de machines een snelheid hebben van 150 K.M. in het uur, dat is 21/» K.M. in de minuut. De piloot heeft toen geprobeerd, den heuvel, b ont wijken door in de rechtebocht te gaan. De rechtervleugel is toen echter reeds door de toppen der boomen afgerukt, en daarmede was het lot van de drie passagiers en den piloot in minder dan een kwart-seconde vol trokken. Een geneesheer verklaarde, dat de dood zeer plotseling moet zijn ingetreden. Van brand in het toestel is absoluut geen sprake, liet is geheel vernield; niets er van zal naar Nederland terugkomen. Volgens deze verklaring van den heer Behage is dus het ongeluk in geen geval te wijten aan de machine. De samenwer kende ongunstige factoren hebben het op hun rekening. De heer Plesman heeft nagegaan, of er voor hem als leider van den Nederlandschen dienst uit dit ongeluk nog iets te loeren valt, maar voor zoover thans de gegevens strekken, zou hij niet welen, wat er in de route veranderd zou moeien worden. De lijken van de Nederlandsche slachtof fers zijn Zondagavond in Nederland aange komen. Het stoffelijk overschot van jhr. Van den Brandeler zal heden twaalt uur le Domburg ter aarde worden besteld; de j begrafenis van den heer Labouchère heeft om halfdrie plaats op Westerveld, en om twaalf uur zal het stoffelijk overschot van Klundert in het crematorium «aldaar ver- ascht worden Uit een perceel aan de Nassau- kaae te Amsterdam, zijn ontvreemd een fcedrag aan geld, groot f800, en esn groot aantal gouden e«i zilveren sieraden. Deze diefstal is het werk geweest van één of meer insluipers, die den inhoud van 'n züverla goeden buit hebben verklaard. Het gestolen bedrag in geld bestond uit 6 bank- 1 biljetten van flOO en f200 aan kleingeld; de verdwenen horloges .lepels, enz. ver tegenwoordigen bovendien een waarde van zeker meer dan T200. Te Bilthoven zou Zondag pen bijeenkomst in de open lucht gehouden worden tegen het stommen en den stem- dwamg. Aangekondigd was, dat vooraf de Utrechtsdhe anarchist H. Schuurman een aantal ingeleverde stembiljetten zou ver branden. Om d5t leeslje hij te wonen, waren Zaterdag reeds uit verschillende plaatsen te Bilthoven zoogenaamde vrije-jeugdbon- ders aangekomen, die daar in tenten over nacht hadden. De Bilteche politie was versterkt met Rijkspolitie uit Utrecht. Voordat de bijeenkomst begon, werd ver moedelijk uit een der tenten een nage maakte stembus van brandbare Stof naar buiten gebracht en overgoten met benzine of petroleum en toen aangestoken. lil verband met de Biltsche politie-veror- derung, waarbij, met het oog op de bos- sohen, verboden is, in het openbaar vuur aan te leggen .trachtte de politie bet in- brand-sleken van de bus te verijdelen, doch zonder goed gevolg. De jongens bleven doorgaan met brandende lucifers 1e werpen op de met brandbare vloeistof doordrenkte bus, en ten Slotte ging de bus in vlam men op. De politie heeft daarop de jongelieden uit elkaar gejaagd, hetgeen met ernstig verzet hunnerzijds gepaard ging; deze voorstan ders van ontwapening hadden zich van knuppels voorzien en maakten daarvan een dusdanig gebruik, dat eenige politiemannen, die een dergelijk verzet niet verwacht had den .klappen opliepen. Een der politie beambten kreeg boéiwerwondingen; er weid onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroe pen, waarna de gewonde per auto naar Utrecht wend overgebracht. Eerst toen de politie versterking kreeg, konden die zgn. vrije-jeugdibonders verspreid worden. De anarchist Schuurman was eerst ge- Vlucht in het zoogenaamde gemeenschaps huis; toen de politie bem daar aohtervolg- de, sprong hij uit een raam van de eerste verdieping en vluchtte het bosch in, nage zet door de politiemannen. Schuurman werd gegrepen en overgebracht naar het politiebureau in De Bilt, waar hij opgeslo ten werd en tegen hem proces-verbaal is opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. Na dit voorval had de bijeenkomst plaats, waarin vier sprekers opwekten, niet te gaan stemmen. De sportvereeniging„Her- cules", te Midden-Beemster, vierde Zondag haar 10-jarig bestaan met gymnastiek-fees- ten, waaraan verschillende clubs uit de om geving deelnamen. Tegen middernacht kwam het tot een betreurenswaardig incident. Zon der voorafgaande twisl werd een knecht van den heer C. Jongens in een café zéé ernstig met een mes gestoken, dat men voor zijn leven vreest. Hoewel de dader schielijk vluchtte, werd hij later gearresteerd. Hij bleek een Drent te zijn. Zondagavond is de boeren woning van Th. Biesterbosch, te Epe, totaal afgebrand. Het vee was op het land. Er ia nagenoeg niets gered. Alleen de woning was verzekerd. De oorzaak is brand in den schoorsteen. Het lijk van den 17-j art- gen arbeider Tjerk R., op 15 Mei 1.1. te Kooien (Fr.) overleden, is op last der justitie opgegraven, omdat vermoedens zijn gere zen van vergiftiging. Dr. Mieremet, te Gro ningen, heeft de sectie verricht R. was ge huwd en vader. Naar men verneemt moet zich te .Vlissingen op den kruiser „Java" een geval van sabotage hebben voorgedaan. Er moeten mondstukken van kanonnen overboord zijn gegooid en geweerriemen en brand slangen stukgesneden. Gisteravond heeft de politie in een café aldaar esn marinier gearresteerd, van deze sabotage verdacht. Hedenmorgen was hh nog aan net bureau. Een verzoek om nadere inlichtingen werd door autoriteiten niet ingewilligd. Menschen, die weinigbrie- ven schrijven, hebben soms de gewoonte, om alle familiebrieven op dezelfde wijze te beginnen. Zoo had een eenvoudig landman als begin van zijn brieven aan familieleden steeds het gebruikelijke; „Bij dezen laat ik weten, dat wij allen frisch en gezond zijn, en ik hoop hetzelfde van U te hooren." Op een keer echter, toen de gezondheid van zijn vrouw te wenschen overliet, bracht hij in den gewonen aanhef een kleine ver andering en nu luidde het begin aldus: „Bij dezen laat ik U weten, dat wij allen frisch en gezond zijn, behalve mijn vrouw, die heeft de derdedaagsche koorts, en ik hoop hetzelfde van U te hooren." Bodegraven. In de zaal van het Zuid- Hollandsch Koffiehuis sprak voor de kies- vereeniging „Burgerplicht" de afdeeling van den Vrijheidsbond, prof. dr. B. D. Eerd- mans. De spreker had tot titel gekozen van zijn rede „De verkiezingen". Voor zoover dat noodig was zette hij de aanwezigen de belangrijkheid der a s. verkiezingen uiteen en besprak de verschillende vooraanstaande politieke partijen. Onnoodig is het te zeg gen, dat hij het stemmen op de Vrijheids- bondsche lijst ten zeerste aanbeval. Er was goede belangstelling bij de aanwezigen. De opkomst was echter niet groot, en bedroeg ongeveer 50 personen. Zaterdagavond werd door de muziek- vereeniging „Crescendo" weer een rondgang gemaakt door het dorp, waarbij op verschil lende punten uilvoeringen werden gegeven. Dames gingen dan met busjes rond ter ver sterking van het fonds voor het aanschaf fen van instrumenten. In de Wiilemstraat worden nieuwe riolen gelegd. Het plan beslaat nu om de sloot, die de eigendommen van de firma Turkenburg van den weg scheidt, te dem pen en voor nieuwe waterloozing zorg te dragen. De weg kan dan aanzienlijk wor den verbreed en een beruchte sloot ver dwijnt. In de Maandagmiddag gehouden Raadsvergadering werd met op 1 na alge- meene stemmen tot wethouder in de vaca- lure-Turkenburg gekozen de heer J. v d. Marei, die verladen jaar als zoodanig be dankte. Deze heeft zijn benoeming aange houden. Teven9 werd aan de concessiona ris der gasfabriek weer concessie verleend, op nieuwe voorwaarden. Waddinxveen. De heer J. J. Ruijs, hoofd der R.K. school alhier, is benoemd tot hoofd van de R.K. schooi in de Spiering- straal te Gouda. De commissie tot wering van school verzuim, is ten vorige jare in haar inkom sten zeer bekort. Zij achtte zich daardoor bezwaard en heefl den Raad verzocht de bijdrage te verhoogen. B. en W. stellen den Raad voor de bijdrage thans le brengen op f 125 per jaar. De levering van grind voor de wegen en voetpaden in deze gemeente, alsmede van het benoodigde straatzand, is door B. en W. opgedragen aan de laagste inschrijvers, de heeren W. R. Versloot, te Bodegraven en D. Versloot, te Zwammerdam. De landbouwer K. K„ die met paard en wagen uit Gouda kwam, kon het schich tig geworden paard niet meester blijven, zoodat het beest op hol eloeg. K. L., die ze nuwachtig werd, sprong op zij uit den wa gen en viel op straat. Hij was bewusteloos en werd in de Wijkverpleging te Gouda op genomen. Burger 1. Stand. Geboren; Christina Maria Geerfruida, D. v. T. C. Hartveld en H. W. Coenen. Willem, Z. v. A M. Hofman en T. E. Palsgraaf. Cornelia, D. v. J. W. Droog en M. Rip. Johanna Hendrina Cornelia. D. v. K. Ende en A. Hilgeman. Jacobus Cornells, Z. v. S. Overkamp en E H. Jenner. Anna, D. v. A. Verblauw en M. Zwanenburg. Gehuwd: C. Koren en W. van Reeuwijk. Katwijk-aan-Zee. Gisteren hadden de heer I. van Doorn en zijn knecht, als naar gewoonte bij het schelpenvisschen, hun overtollige kleederen op een hoopje aan het strand neergelegd. Toen ze hun arbeid ge ëindigd hadden, wilden ze hun kleederen weer aantrekken, doch tot hun schrik ont dekten zij, dat er niets meer van te vinden was. Na ongeveer 3 uur zoekens werden de kleeren in een dennenboschje in het duin teruggevonden. Een ondeugende bengel, had hen die kool gestoofd. Gisteravond vergaderde, op initiatief van dr. De Ruiter Zijlker het bestuur van de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer le Katwijk. Dr. de R. Z. heeft nog altijd het idee om hier een z.g.n. humaniteitspolitiecorps te willen hebben en was nu in overleg getre den met b.g.n. Vereeniging. Er waren echter slechts 3 bestuursleden aanwezig en naar verluid voelden dezen er niet veel voor om in die richting le werken al was men er van overtuigd dat er nog geen ideaal toestand te Katwijk aan Zee heerscht wal betreft het optreden der rijpere jeugd. Buiten verwachting hebben gisteren enkele onzer kustvisschers toch naar zee kunnen komen Een paar hunner waren gis teravond aan den afslag, doch de vangsten waren niet schillerend te noemen. Nu het weer warmer en stiller geworden is zullen alle hooien heden wel in zee zijn en misschien zijn de vangsten dan ook wat beter. Voorschoten. Met ingang van 1 Sep tember as. la benoemd als onderwijzeres aan de Chr. Juliana-sehool t« Voorburg, mej. C. A. de Vlieger alhier. Gisteravond passeerde in onze ge meente de man, die destijds duikelende den tocht ondernam van Amsterdam naar Mar- seille. Thans werd hij vervoerd per wagen en trok veel bekijks. De roeiboot van den heer J. F. de K., als vermist bij de politie alhier aangegeven, ie teruggevonden. In hotel Deurloo vergaderde gister, avond onder leiding van haar voorzitter, den heer P. J. H. Pjeron, de vereeniging „Winterprovisie". Het jaarverslag werd uitgebracht door den secretaris, den heer L. H. Meyling en het financieel, verslag door den penningmeester, den heer Adr. van Os. Gedurende 1921 was ingelegd f 2610.35 De heer v. Os, die gedurende ruim 12 jaar lid van het bestuur was geweest, wenschte voor een herbenoeming niet in aanmerking te komen, daar de verschillen de gewaarwordingen sla bestuurslid niot altijd van de aangenaamste waren. Zelfs werden wel eens verwijten geuit, die ge heel buiten hot terrein van den penning meester waren. De Voorzitter bracht den heer v. Os een woord van hulde voor zijn accuratesse en ijver voor de vervulling van zijn functie gedu' ende vele jaren. Tot bestuursleden- werden gekozen de heeren J. Jog en O. H. de Ruytor. Waar met enkele brandstoffcnhandelaren nog moest worden onderhandeld, konden de prijzen nog niet worden vastgesteld. Deze zullen nader worden bekend gemaakt. ZEILEN. De wedstrijden op het Brasemermeer. Men maakt er ons attent op dat de gis teren door ons gegeven uilslagen niet geheel* juist zijn. Ziehier de verbetering: Tjotters (le ronde): 1. Pinguin, eig. G. Piek (Alphen), in 1 uur 11 min. 45 sec.; 2.?, ig. Labryn (Den Haag), in 1 uur 28 «dn 4 sec. ATHLETIEK Panlen te Boudapest. Bij de Zondag le Boedapest gehouden alhletiekwedslTijden won de Zwitser Martin het nummer 400 M. hardloopen in den lijd van 49.6 sec. Paulen werd tweede in 50.3 sec. De Hongaar Johasz werd-derde in 51.2 sec. DUIVENSPORT „Warmunde". Wedvlucht van af Vicrson, 080 K.M. De eerste duif van den heer P. v. d Drift werd geconstateerd 6 u. 23 m. 50 sec. Door den Econoom" (den heer Dekker) was uitgeloofd voor die eerstgetoondc duif 10 pond duivenboonen. Dezelfde vogel van den heer v. d. Drift won op de vlucht Orleans 511 K.M. een medaille, uitgeloofd door den heer H. J. van Delft. Bovengenoemde Vereeniging verzoekt niet-leden opgevangen duiven aan het se cretariaat op te geven, hetwelk zorgt, dat de eigenaars hun duiven terugontvangen. Het secretariaat is Warmundaslr. 3 „De Blauwkras". Wedvlucht met oude duiven vanaf Vier- son, afstand hemelsbreedte 580 K.M. In concours waren 68 duiven, welke om 6 uur werden gelost met heldere lucht en noor denwind en als volgt hun hokken bereikten. 1 J. den Hollander 6 uur 31 min. 8"sec. 2 G. Gijzenij 7.12.6; 3 P. v. d. Leek 7.53.20; 4 J. den Hollander 8.17.37; 5 N. Vogelen zang 8.27.15; 6 A. W. Korenhof 8.27.40; 7 H. Flandrijn 9 6.2; 8 N. Yogelenzar 9.16.43. Op 29 Juni bereikten hun hokken: 9 A. W. Korenhof 6.42.9; 10 H. Flandrijn 7-57.43; 11 dito 9.38.5; 12 N. Vogelenzang 10.42.40; 13 J. Onvlee 11.42.58; 14 J. Marijt 12.27.34; 15 J. v. Steenbergen 2.34.36. Door deze wedvlucht is de heer J. den Hollandier 3ste kampioen geworden met 289 punten en staat dus de „Otdonnan6"- beker op zijn naam, terwijl de heer H. Flandrijn 2de kampioen ia met 226 punten. De Bordeau-vlucht zal uitwijzen wie of ficieel houder van dezen ,,Ordonnans"-bekei zal zijn. De Reisduif. Wedvlucht van Vierzon 575.9 K.M. Lo 6 uur. 1. Kukler 5 uur 45 min. 37 sec. 2. Idem G.5.42. 3. Idem 6.15.19. 4. v. d. Mark 6.18,49, 5. Overgiet 6.18.6 6. Idem 6 20.51. 7 P. v. Polanen 6.30.48. 8. A. v. Polanen 7 2.46. 9. P. Laman 7.15.54. (le dag). 10. v. d. Mark 6.28.21. 11. Brouwer 6.53.13. 12. Idcns 7.9.48. 13. Overvliet 7.46.40. 14. v. Duren 8.7.17. 15. v. d. Mark 8.10.5. (2e dag). Zeer Uitgebreide, Schitterende Sorteering ZEEK LAGE PRIJZEN Scherp Concurreerende Prijzen I VOUW- en LIGSTOELEN RUGZAKKEN ?5S HANGMATTEN RIETEN STOELEN Uw Adres voor degelijk werk, tegen concnrrcerendc prijzen. 285 DE WERELD BEROEMDE WAGEN 7173a Vrangt prijs bij den Vertegenwoordiger voor Leiden is onze FIJNE LIMONADESIROOP een Per flesch 95 ct. (Troebele Sinaasappel I 1.90). 263 Haagsche Koffiebaal, Nieuwe Rijn 47-48, Telef. 1966 VAN HET AANBEVELEND, 275 Onze lijst voor de a.s. verkiezing is No. 5 Ds. C. A. LIKGBEEK, Hervormd Predikant te Reitsnm (Friesland). 232 V/. F. VAN WIJK lloogcwccrd 87 - Tel 2-4-14: DANSAVOND op Woensdag 1 Juli (aanv. n m. 8 u.) Bij gunstig weer dansen in den naar d<^ eïschen des tijds ingcrichtcn Zomertuin. 252

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9