No. 20030. DINSDAG 30 JUNI Anno 1925. _Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTE NTIENI 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens poatrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchdque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER CODRANZi Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.35, per week .....vr..,.! 0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" .rnvr „0.18, Franco per post ƒ2.85 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken viscbwinkel, iVisobmarkt 18, tel. 1235, ia WOENSDAG verkrijgbaar: SCHELVISOH 4 fo.17— if 0.29, SCHOL a f 0.12—f 0.20—f 0.30, GEH. KABELJAUW 4 fo.27 en TARBOT 4 f 0.05 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burgein. Leiden, 30 Juni 1925. HINDERWET. Burgemeester en Weihouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis-, dat door ben vergunning is verleend aan G. J. Alkemade en rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perceel Morschstraat No. 58, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 68. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STR1JEN, Secretaris. Leiden, 30 Juni 1925. 282 VERKIEZING TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het Hoofdstembureau -Ier verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, maakt bekend, dat de zitting van dat bureau als bedoeld In art. 92 der Kieswet, zal plaats hebben op Vrijdag 3 Juli a.s., des veormiddags Je 10 uur ten Raadhnize. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 30 Juni 1925. 281 i Vereeniging tot instandhouding der L.A.W.E.T. Gisteravond werd in de bovenzaal van ,,De Harmonie" een algemeene vergadering .Van bovengenoemde Vereeniging gehouden. De goed bezochte bijeenkomst werd ge presideerd door den tweeden voorzitter, den heer Cor A. Mulder, die de vergadering met een kort woord opende. Hij heette allen Varielijk welkom, doch had gaarne een groo- tere opkomst gezien. Hij deelde verder mee, dat er bij den secretaris een brief was inge komen van den voorzitter, den beer Cahen, dat hij tijdelijk het voorzitterschap wenschte neer te leggen met het oog op wijzigingen in Zijn zaak. Het bestuur heeft zich onmiddel lijk tot den heer Cahen gewend, om hem te bewegen alsnog op zijn besluit terug te ko men, waartoe bij niet genegen was. Later kwam een schrijven van den heer Brouwer in, die den Voorzitter mede had bezocht, waarin een eenigszins andere lezing gegeven werd. Het slot is geweest, dat de heer Mul der als vice-voorzilter het voorzitterschap zal waarnemen tot de afwikkeling van deze L.a.w.e.t., waarna de heer Cahen weder zal overwegen of hij opnieuw het voorzitter schap zal kunnen aanvaarden. Het aftreden zij het dan ook tijdelijk dSet het be stuur oprecht leed. Er ging van den heer Cahen een suggestieve kracht uit die ande ren wist te bezielen. Het zal voor den vice- voorzitter moeilijk gaan hem te kunnen ver vangen. Hij wil echter wel zeggen, dat hij reeds veel van den heer Cahen heeft ge leerd, hetgeen hij zich thans ten nutte zal maken. Deze L.a.w.e.t. zal dit jaar staan in het teeken van de zuinigheid, wat niet wil zeg gen, dat er op het noodige zal worden be snoeid; maar wel, dat er geen andere uitga ven zullen worden gedaan, dan uitsluitend welke voor de L.a.w.e.t. noodig zijn. Bij de vorige L.a.w.e.t. is gebleken, dat het bestuur het met de werkzaamheden zeer druk heeft gehad. Sommigen drukker dan in het belang :van hun zaak wenschelijk was en zelfs gel delijk .nadeel er van hebben ondervonden. Daarom heeft het bestuur overwogen twee commissies van bijstand aan te wijzen, één Commissie voor verkiezing, opbouw en ver siering, en een andere voor reclame, waar- yoor het bestuur reeds verschillende perso nen heeft aangezocht en ten slotte bereid bevonden. Hierna werden door den secretaris, den heer Pulle, de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Nog cte««;le de voorzitter mede, dat de heer iWarnecke door ziekte verhinderd is tegen woordig te zijn, terwijl de heer Buurman de heer Ziegelaar vervangt, waarna hij dezen laatste alsnog welkom heette. Als nieuwe leden werden met zoo goed als algemeene stemmen aangenomen, de N.V. Drukkerij v.h. Batteljee en Terpslra, Nationaal Kasregisler (de heer Senger) en de heeren E. A. T. Passier, auto- en motor handel, Hoogewoerd 107a, en J. W. Hart- mann, Electro-Technisch Bureau, Diefst. 6a. De Voorzitter zeide, dat het bestuur als leden der Commissie voor reclame had be reid bevonden, de heeren Pulle (bestuurslid) .voorzitter, J. Alkemade, Jac. Immink, J. Zie- '.gelaar Jr. en P. W. Slechtenhorst, en als le gden der commissie voor verhuring, opbouw jfcn versiering, de heeren T. F. Vlieland, be stuurslid), voorzitter, R. Levie Jr., W. Bleuzé •'.Jr., J. C. de Haan, J. A. Beurze en J. Kriest jtn Hierna deelde de Voorzitter een en ander mede over de wijze, waarop zich het bestuur de uitvoering van de a.s. L.a.w.e.t., die van 11 tot 21 Sept. zal worden gehouden, voor stelt. Het bestuur zal in de eerste plaats dit maal geen optocht organiseeren, tenzij er genoeg geld voor is. Het wil echter zoo mogelijk uitbreiding geven aan de plaatsen der tentoonstellings stands, waardoor de bouw misschien eenigs zins moet gewijzigd worden. Bij het binnen komen zal men meer doorzicht in de zaal verkrijgen. Men zal bij den ingang alsdan als het ware onder een eerepoort doorgaan. Het bestuur stelt zich voor, gedurende een korlen tijd een bezoldigd secretaris(esse) te benoemen. De heer Vlieland is bereid een kamer beschikbaar te stellen, waarin aan deelnemers en belanghebbenden inlichtin gen kunnen worden verstrekt. Verder zal alles ongeveer gelijk zijn aan de vorige L.a.w.e.t. Evenwel zal geen duur cabaret worden geëngageerd. Geroep: „In het geheel geen cabaretl" De Voorzitter herneemt: dan in het geheel geen cabaret, maar in ieder geval eens een opera-zanger(es) of iets an ders als een attractie. Er ontstond naar aan leiding van deze mededeelingen een geani meerde gedachtenwisseling, waaraan in hoofdzaak de heeren Brouwer, Geijtenbeek en Oifenberg deelnamen en waarbij op de vorige L.a.w.e.t critiek niet werd onthouden. Van de bestuurstafel werd het optreden bij de vorige L.a.w.e.t. verdedigd en de ver zekering gegeven, dat er allerminst met geld zal worden gesmeten. De vergadering werd besloten met een ge animeerde rondvraag, waarbij o.a. de heer Geijtenbeek nadere inlichtingen verlangde, die gaarne werden gegeven, doch geen nieuw licht verspreiden. Het tijdelijk heengaan van den Voorzitter slond eenvoudig in verband met zijn meerdere werkzaamheden in ver band met de aangebrachte wijziging in de zaak. Ook de aanwijzing van de bovengenoemde commissies van bijstand was niet naar den zin van sommige leden. Er waren jonge menschen, die pas lid waren, voor gevraagd en naar men meende oudere leden gepas seerd. De beer Geijtenbeek wilde zelfs de benoeming ongedaan maken, waartegen bet bestuur zich op grond der statuien verzette. De heer De Haan vroeg of het bestuur van de 3-Oclober-Vereeniging het L.a.w.e.t.-be- stuur ook had gekend in het plan van den reclame-optocht, waarop de Voorzitter in onikennenden zin antwoordde. Hierna sloot de Voorzitter met de opwek- i king tot deelneming aan de L.a.w.e.t. Er waren reeds negen deelnemers opgege ven en staande de vergadering kwamen er nog eenlge binnen. Chr.-Hlstorische Unie. In de groote Stadszaal hield de afdeeling 1 Leiden der Ghr. Hist. Unie gisteravond een goed bezochte verkiezingsvergadering, waar in als spreker optrad' de oud-minister jhr. mr. D. J. de Geer. De bijeenkomst werd m'et gebed geopend door den heer J. B: Meynen, wethouder dezer gemeente, die daarna een welkomstwoord sprak, z'n spijt te kennen ga£, dat de eere-voorzitter der afdeeling, dr. Schokking, tevens leider der partjfc wegens ongesteldheid niet het woord kon voeren, geljjk anders stellig het geval zou z'jn geweest en gispte het advies van sommige al te ijverige propagandisten om ditmaal maar voor een keer Coljjo te stem men, omdat dr. Schokking voorloopig wél geen werk meer zal kunnen doen en mis schien wel niet meer beter zal worden. In dat advies, aldus spr., is alles verkeerd, en hjj hoopte, dat man het met alle kracht tegen zou gaan. (Applaus). Het woord kwam hierna aan jhr. De Geer, dio wilde beginnen met het groote voor deel te bespreken van het algemeen kies recht, zulks in tegenstelling met de veie bezwaren, waarop zoo dikwjjls wordt ge wezen. Bat voordeel is, aldus spr., het feit, dat iedere partij thans strjji voert onder eigen banier, onder eigen vlag, om' eigen beginsel, zonder ruilhandel te voeren met andere partjpen, getjjk onder het vorige stolsel' bijna voortdurend en onvermijdelijk het geval was en moest zijn. In heeïe ge deelten van het land werd soms de eigen j banier opgerold, in verband met de gevormde j coalities, en geijverd voor de candidaten eencr andere, dook bevriende partij. Onder een dergelijk stelsel komt het eigen beginsel dikwijs in het gedrang en vandaar dat spr. de aangebracht» wjjlzigingai goedkeurt, om dat aan den ruilhandel volkomen een eind is gemaakt. Ook de Ohr. Eist Unie zal daar voordeel van hebben. .Vroeger werdén velen, die met de Unie sympathiseerden, afgeschrikt om op haar candidaten te stemmen, juist door die combinaties met andere partijen. Is het daarom wonder, dat spr. hot nieuwe stelsel uit dat opzicht möt vreugde heeft begroet? ,Wie behaaren nu tot de Chr. Hist. Unie! Het zgh allen, die het protestantsch ohriste- ijjk karakter van ons geheele volk willen handhaven, en dat zonder eenige bedreiging van andersdenkenden en ook zonder bevoor rechting van medestanders. Het is zuiver christelijk nationale staatkunde, welke door de Unie wordt gevoerd, en naar aanleiding van vaak gemaakte opmerkingen; zou spr, willen zeggen, dat dit „christelijk" niet een beperking, doch juist een bevestiging van die staatkunde is. Wanneer de Unie dat christelijk karakter wil handhaven, dan is zjj1 overtuigd juist daardoor de belangen van het geheele volk in al z'n lagen te dienen, zonder eenige restrictie. Deze christelijke staatkunde be- teekent niet, dat er pijlen van onverdraag zaamheid worden afgeschoten op een deel van ons volk, doch dat zjj daarentegen wil voorkómen, dat het zout van onze samen leving smakeloos wordt en dat de stutten onzer cultuur worden vermolmd. Men zou nu kunnen vragen of een dergelijke staat kunde wel noodig is, met het voorbeeld van Engeland voor oogen. Ba dan zou spr. willen zeggen: gelukkig is het land, waar de christelijk staatkundige partijen niet ge- i dwongen zijn zich bij de stembus als zoo danig aan te dienen. In Engeland kon do scheidingslijn anders zjjn omdat het christe lijk karakter daar als een historisch gegeven algemeen wordt aanvaard, doch hier te I lande is het helaas zoo geheel anders en i wordt sinds het midden der vorige eeuw dat christelijk karakter bjj voortduring be dreigd. Jammer genoeg nu is het, dat hier ver schillende kleine partijtjes zjjn gevormd, I zooals de Herv. Staatspartij en de Prot. yolkspartif, die hun scherpste pijlen richten op de Unie, wegens haar samenwerking met de R.-K. Staatspartij, aldus dia katho lieken geenerlei afbreuk doende, doch het protestantisme zoo niet in scherven slaande, maar dan toch ernstig benadeelende. De I bewering, dat de Unie zou hebben mede gewerkt als gevolg van de coalitie, om specifiek R.-K. wenschen te verwezenlijken en de R.-K. macht te vergrooten, meent spr. met de gTootste beslistheid te moeten tegenspreken. Er is slechts dóór samen- gewerkt, waar de wenschen parallel liepen, op punten, waarop de christelijke grond slagen van ons volksleven bevestigd werden, zooals bij de Onderwijswet, het huwelijks recht, de gezagsnandhaving, enz, doch geenszins in zaken als de handhaving van ait 123 van het Indische regeeringsregl., waarvan de R.-K. opheffing wenschen. Ook in de toekomst zal dat zoo blijven en nooit zal de Unie samenwerken met de Katholieken dan voor wenschen, die ook de hare zijn. Hoe gehael anders zou dat echter worden als hier de politieke chaos kwam, als de katholieken samenwerkten met de sociaal democraten, gelijk in België. Het zou dan 06n uitwisseling van wenschen worden en de H«rv. Geref. Staatspartij en de Prot. .Volkspartij zouden dan het genoegen smaken ons land te hebben overgeleverd aan hun eigen radicale tegenstanders. Wanneer die jiartijtjes, die nu zoo fel .tegen de Unie staan, hun zin kregen, dan zou stellig de invloed sfeer der Katholieken in geen enkel op zicht worden verzwakt, maar wel de macht van het protestantisme worden gekortwiekt. Een enkel woord 'thans nog over finan ciën en defensie. Men weet, dat de Unie een sluitend budget wensoht op een lager niveau. Is dht in het belang van eenige particulieren? Neen, dat is een algemeen landsbelang, omdat de"belastingen in rjjïc ba gemeente nu zóó hoog zjn, dat er geen ruimte meer blijft voor sparen. Br Zjj'n economen) die berekend hebben, dat er 300 millioen, anderen zeggen zelfs 500 millioen zal moeten worden gespaard per jaar, om, gezien de uitbreiding van het volk, het algemeen welvaartspeil op de zelfde hoogte te houden, terwjp velen reeds hebben nagegaan, dat er zelfe zoo goed als in het geneel geen kapitaal wordt gevormd. Verlaagde uitgaven zullen eisch zjjh, wil men dat peil niet hard zaeo dalen, en van daar dat de Unie het punt, betreffende een sluitend budget op een lager niveau op haar program heeft staan. Komende tot het punt defensie, wjjst spr. op den roep om eenzijdige ontwapening, een leuze welke geenszins nieuw is, zooals vaak wordt beweerd. Ook vóór 1914 werd zij dik wijls gehoord. Op de bewering, dat de gelden voor de oorlogsbegrooting uitgaven waren voor ndlitairisme en imperialisme, is toen steeds geantwoord in de Tweede Kamer, dat dit uitgaven waren van vrede- lievenden aard, namelijk om ons Land buiten den oorlog te houden. Eh toen 1914 kwam bleken plots ook de ontwapenaars die mee ning te huldigen. Zelfs de sociaal-democraten stemden toen vóór de oorlogsbegrootingen, om, gelijk Troelstra verklaarde, op die ma nier ons land buiten den wereldbrand te houden. Gelukkig du3, dat men vroeger het advies der ontwapenaars niet heeft ge volgd. Blijkt uit de herinneringen van Lu- dendorff niet duidelijk, dat Duitschland twee maal heeft overwogen onze neutraliteit te schenden, maar zu]k3 met het oog op onze defensie tenslotte niet heeft aangedurfd öi mogen wjj dan met dergelijke ervaringen achter ons nalaten onze weermacht in stand te houden? In 1914 noemde Troelstra in een brochure de leuze „eenzijdige ontwape ning" pure demagogie Dat woord weoscht spr. niet te noemen, ormmt hij ook eerlijke ontwapenaars kent, maar wèl zou hjj het een reusachtige vergissing willen noemen. IWiÖ" moeten handelen zooals wjj tot dusver hebben gedaan, omdat wjj geen sprong in het duister mogen doen en er niet op mogen rekenen, dat een wonder ons zal reddam (Wel evenwel moeten wj steunen iedere poging, die glaat inde richting van inter nationale ontwapening en de vestiging van' een Internationale rechtsorde. 'Absoluut noo dig is het dat een dergelijke rechtsorde er komt, omdat er anders misschien reeds over een jaar of dertig een oorlog zal komen, die verschrikkelijker zal zjjn dan ooit te voren. Nemen niet iederen dag do ontwik keling van techniek en economisch wereld verkeer nog voortdurend toe en waren die factoren ook niet juist de oorzaken van den iaatsten oorlog? Komt er oen herhaling van den wereldbrand, dan zou men het kunnen beleven, dat de cultuur aan haar eigen uitwassen zou sterven. Daarom is het, dat spr. het betreurt, dat er nog zoovelen zjjn, ook in ons lan<L die de noodzaak van internationale ontwapening en internationale rechtsorde niet inzien. Ook een klein land als (Net onze moet in deze richting sturen. Juist door onze kleinheid scheppen wjj daar in Genève een vermoeden van belange loosheid en een sfeer van vertrouwen, en kunrec wjj veelar nog meer doen dan menige groote mogendheid. (Luid applaus). Doot den heer Kukler werd vervolgens gevraagd of niet meerdere eenheid tusschen de protestantsch christelijke parijen moge- Ijk zou zjjn, teneinde stemmenverlies te voorkomen, naar aanleiding waarvan jhr. De Geer antwoordde; dat hj een dergelijke eenheid stellig in hooge mate wenscheïjjk zou vinden. Partijen als de Herv. Gerat Staatspartij ,de Chr. Volkspartij, enz. leiden tot 'meerdere versnippering en verzwakking van den protestantschen christelijker invloed. De hear Tjalsma, daarop in debat komend, betreurde het, dat de leden der Chr. Hist. Urne niet zijn meegegaan met jhr. De Geer, toen de Vlootwet aan de orde kwam, en de heer De Geer als minister heenging. Hlf) bestreed verder de stelling, dat er tegen woordig niet voldoende kapitaal wordt ge vormd, waarbij hij z'n meening met uit spraken van bekende economen, als prof. Tieub, staafde, en noemde tenslotte het handhaven van een weermacht voor ons land nutteloos, omdat wjj' ons toch niet verdedigen kunnen en vast staat, dat een wereldvrede met bewapening onmogelijk is. De heer De Geer gaf alsnu nog eenige toelichting op z'n rede, trachte de argu menten van den heer Tjalsma te ontzenuwen en zeide, dat wij iedere zucht, die gaat in de richting der Christelijke cultuur, met al onze energie moeten steunen. Doer den heer De Geer werd de ver gadering daarna met dankgebed gesloten. B.i) het uitgaan der vergadering werd den spreker van dezen avond tenslotte het „Dat 'sHeeren zegen op u daal'" toege zongen. Staatkundig Gerei. Partij. Voor een goed bezette zaal hield gister avond de afdieelin® Leiden van de Staat kundig Gerei. Partij im het Nulsgebouw een openbare vergadering, waarbij als spreker optrad do heer E. Kuijk, uit Amsterdam, oandidaat voür de Tweede Kalmer. Nadait gezamenlijk Psalm 68: 17 gezon gen was, ging de Voorzitter, de heer Over- duijn, voor in gebed, om vervolgens een ge deelte van het 17die hOoIcbtuk van Exodus 2 voor le lezen. Na een kcirt inlerdkigswoord van don Voorzitter, waarin deze wees op de groote betedkenis van de a. s. verkiezin gen voor de Christelijke 'beginselen van hoed ons volk, verleende spr. het woord aan don heer Kuijk tot het houden van zijn verkic- zingarede. Spr. begon met le wijzen op de donkere en ernstige dagen, dïe wij tegenwoordig be leven. Donker zijn ze zeker, wanneer wij eens letten op het steeds groeiende ongeloof en revotutiegevaar. Meer en meer openbaart zich de mensch in zijn wane gedaante; maar nog steeds geeft hij rioh niet geheel bloot. Den goede samenleving zou immers diam onmogelijk zijn! Doch (hoe dieper de mensch wegzakt in den poel van ongeloof, des ie meer wij ook zullen beseften de groo te lankmoedigheid van Hem, die ons allen schiep. 'Hoe hebben wij ons dn deze wereld ie ge dragen? De mensdh vervreemdt van God; zijn wij dam niet des te meer verplicht Gods recht te handhaven en Zijn wegen te be wandelen? En moeten deze belangen dan ook niet op 6taaikundiig terrein worden be hartigd? Onze natie is het voorrecht ge schonken niet in de duisternis des heidon- doms rond te moeien tasten en tot ons ge heele volk is het Woord Gods verkondigd. Dit feit alleen legt ons de bindende ver plichting op om in aitie opzichten een Qhris- tenmatie te zijn. Wij hebben een overheid, die volgens- consciëntie te werk gaat en krachtens de wetten van het natuurrecht is ingesteld, wordt soms beweerd. Spr. vraagt zidh af, hoe de ovehheid zal weten wat waaTheid is volgens het Woord des Hoeren, waar dttt op zooveel manieren voor uitlegging vatbaar is. Iedere kerkelijke richting legt de H. Schrift immers weer an ders uit! Neem, de overheid heeft een eigen roeping en verantwoordelijkheid. De over heid, buigende onder het Woord Gods, zal naar Zijn wetten, moeten hamdlelen. Over heid en Berk moeten naast elkaar staan en niet de een ondergeschikt aan de ander; fovenail moet, Gods Koninkrijk in schitte rende praal wijken. Bezien wij eens de toe- Standen im ons land tem tijde der middel- êeuwenl Steeds eten wij dam, dat, waar de majesteit wam den mensch omhoog kwaim, Gods souvereime Majesteit op den achter grond gedrongen weid. in de gezegende dagen der Reformatie Straalde het Godsl&ht weer helder op. waar- BINNENLAND. Plannen van de „L.a.w.e.t" Bepalingen omtrent de jacht. Sabotage op den kruiser „Java", te Vli#- aingen. BUITENLAND. Nienwe eischen aan Dnitschland inzake de luchtvaart. De motie Mc Donald inzake de werkloos- heid door het Engelsche Lagerhuis verwor pen. De arbeidsconflicten in Engeland en Bel gië. door de duisternis vajn de menstfhelijke Roomsche heerschappij op de vlucht gejaagd werd. Toen werd ons volk bevrijd Tan het zware juk, het door de priesterschap van. Rome opgelegd. Helaas, waar is de moed ge bleven, dien de menschen in dien tijd aan den dag legden door hun 'belijdenis, van Gods grootheid aif le leggen. Laat ook de overheid dus slechts getui gen van de rechten Gods. Wij moeten niet gaan rekenen met hetgeen de overheid1 kan, maar uitsluitend met hetgeen Gods Woord ei-sdht. Het gaat om de beginselen, maar niet om ze'teljadht, zoo als wel door sommige bla den wondt beweerd. Dat de S. G. P. zich heeft geopenbaard, heeJ't een oorzaak; maar waarom, zoo vraagt men, zich dan niet aan gesloten bij de poli'Uieke partij, diie haar het naast staat? Spr. noemt verschillende brochures en geschriften op geschreven door A. R. P.-ers, waarmede de S. G. P. zich niet kan ver- i oemigen. Bovendien wilde men alle Christe lijk Gereformeerde Partijen oplossen in de Amlii-Revolutionaire Partij, hetgeen door ve len niet wenschelijk werd geacht/ En wat zijn de vruchten van hun aanwezigheid in die Volksvertegenwoordiging? Men gaat zich thans Tan Ant.-Rew.-zijde verontschuldigen voor het weinige, wat zij van d'e laatste vier jaren heeft bereikt. Spr. haalt hiieitbij een verslag aan van een rede, kortelings voor de Anit.-Rev. Partij gehouden. Hieraan ontleende spr., dat zoo wel het Vrouwenkiesrecht als de handha ving van het Gezantschap bij den Paus aan de Anti-Revolutionairen zou zijn opgedron gen I Opgedrongen, 't is fraai! Wannéér iets opgedrongen wordt, wendt men toch allicht een poging aan om hier aan te ontkomen door tegen het betrekke lijke wetsontwerp te stemmen. Aan de hand van eenige historische gegevens loonde spr. aan, dat dit bij geen der bedde ontwerpen het géval geweest is. |Waar bleven toen de Anti-Revolutionai ren? Spr. vraagt zich af, waar de A.-R. P. de bruit aLi/teit vandaan haalt, om de argu menten van de S. G. P. een dergelijke leu genachtige manier te ontzenuwen. Spr. kan niet alles noemen; de tijd is daarvoor te kort, maar de waarheid zal triomfeeren; nog een tiende gedeelte van de beschuldigingen door de Ant.-Rev. Partij geuit zou spr. in hun plaats voor zijn reke ning willen nemenware slechts één tiende gedeelte waarheid, zoo zou spr. hier niet durven spreken en zich schuldig verklaren tegenover God. Nadat gezamendijk Psalm 3: 2 gezongen was, werd de gelegenheid opengesteld' den heer Kuijk naar aanleiding van hel gespro kene vragen te stellen, van welke gelegen heid een dankbaar gébruik werd gemaakt door do heeren Van Weeren., Luytjens en Venetië, die allen werden beantwoord door den heer Kuijk, De Voorzitter 'bracht tot slot spreker en vragenstellers dank voor den aangenamen toon, waarin de gedachtenwisséling had plaats gehad. Met vreugde constateerde hij, dat deze avond een ordelijk en rustig verloop had ge had, waarna' hij allo aanwezigen uitnoodag- de om gezamenlijk Ps. 25:6 te zingen. De heer Kuijk sloOt de vergadering met dankgebed. Prof. dr. E. Hertzsprung, adjunct- directeur van de Sterrenwacht, die ongeveer twee jaar te Johannesburg heeft vertoefd tot het doen van astronomische waarne mingen aan de sterrenwacht aldaar, is hier teruggekeerd. De tweede ploeg beredenen der lich ting 1925, bestemd voor de 1ste artillerie- brigade, komt tusschen 1 en 5 Juli hier voor eerste oefening onder de wapenen. Onder begunstiging van mooi zomer weer gaf gisteravond het Leidsche Polilie- Muziekgezelschap, directeur de heer M. Bol- derdijk, een uitvoering voor de Buurtver^ eeniging „Eensgezindheid" aan den Zij!-, singel.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1