No. 20029. MAANDAG 29 JUNI Anno 1920. Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTERITEN: 80 Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentiên, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags CO Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 flts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindspleio Telefoonnummers voor Oireotie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchëqus- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT! Voor Leiden per 8 maanden ƒ2.85, per week itvrmaui. ZO.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week .TVJS" „0,18. Franco per post 2.85 portokosten. OH nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, ,Vd9c3umajnkrt 18, tel. 1225 is Dinsdag ver krijgbaar: SOHELVISCH a 10.13—f 0.29, SCHOL a 10.12, GEIL KABELJAUW a 10.27 per pond en NIEUWE HARING a 0.07 per stok. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 29 Juni 1925. De herdenking van het 350-jaiig bestaan dei Leidsche Hoogeschool. Het slotfeest. De Lustrumfeesten zijn Zaterdagmiddag besloten met een welgeslaagden boottocht over de Kagerplassen, den Corpsleden met hun dames door de Leidsche burgerij aan geboden. In bet comité, dat zich te dien einde bad gevormd, hadden zitting de bur gemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar en de reclor-magnificus prof. mr. A. J. Blok, eere-voorzitters; wethouder Aug. L. Reime- ringer, voorzitter, wethouder J. F. X. San ders ,vice-voorzitter, dr. R. van Eecke, se cretaris, en de heer E. W. Wichers Rollan- det, penningmeester, benevens tal van an dere vooraanstaande personen hier ter stede Tegen het tijdstip van vertrek, twee uur, heerschte er aan de Haven een gezellige drukte; het was -een voortdurend komen en gaan van auto's en rijtuigen, die de deel nemers aan dezen boottocht tot aan de aan legplaats nabij- het kantoorgebouw der stoombootmaatschappij „De Volharding" brachten. Het duurde geruimen tijd eer al len zich een plaatsje hadden veroverd aan boord van een der beide feestelijk met vlag gen getooide booten, zoodat het reeds tegen halfdrie liep, toen eindelijk „de tros werd losgesmeten". Aan boord van de eerste boot bevonden zich behalve eenige der reeds hierboven ge noemde personen, nog de Lustrumcommis sie, het Collegium van het L. S. C. en de kroegcommissie. Een strijkje, luisterende naar den schoonen naam van „The Synco pal me Angels", of zooals de keerzijde van de medaille, in casu de Turksche trom, meldde: „The Hague Jazz Boys", zorgde er voor, dat de goede stemming er spoedig in kwam. Op de tweede boot was het „The Jolly Night Jazz", die door haar onvervaard strijken weldra de danslustigen tot een dansje wist te verleiden. Er woei een stevige bries, doch deson danks vloog de tijd om en spoedig kwam de Kaag-sociëteit in zicht, die echter niet werd aangedaan, aleer men de rondvaart over de Kagerplassen had volbracht, het geen te ruim vier uur het geval was. On derweg werden nog door behulpzame kellncrs en lieftallige jongedames verver- schingen rondgediend, zoodat in een per fecte stemming de „Kaagsoos" werd bereikt. Nadat het gezelschap zich aan land had begeven, werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter, den heer Aug. L. Rei- meringen, die in zijn Speech wees op de groote beteekenis van het Leidsch Studen tencorps voor de stad Leiden. Iemand, die in Leiden studeert en geen lid is van het L. S. C., kan spr. zich moeilijk voorstellen en is geen waar student. Spr. eindigde met een dronk in te stellen op het welzijn van het Leidsch Studentencorps. De Praeses Collegii, baron Van Harden- broek, dankte namens heV Corps voor de eer ,hëm door den vorigen spreker aange daan, waarna spontaan het aloude „Io Vivat" werd ingezet, dat door allen staande en met ontbloot hoofd werd meegezongen. Nadat men in de gezellige sociëteit eenigs zins van de geleden koude bekomen was, werd omstreeks halfzes in de beste stem ming de_terugtocht aanvaard. Nu werd het evenwel pas recht gezellig; schrijver dezes weet natuurlijk niet hoe de stemming was op boot nummer én, daar ook een verslag gever de onaangename eigenschap bezit sleclJWr op één plaats tegelijk te kunnen zijn, maar op boot nummer twee heerschte een stemming, waaraan men niet vermoe den zou aan het einde der lustrum-viering te zijn. Hoofdzakelijk of beter gezegd, louter alleen was dit te danken aan „The Jolly Night Jazz", die in Warmond een heftigen aanval van strijkkramp bleek te hebben op- geloopen; een aanval, waaraan schier geen einde kwam. Van af de Kaagsociëteit tot aan „De Lakenhal" wierpen de musici zich met vuur op hun instrumenten; zelfs sprin gende snaren bleken niet bij machte hun aanval le doen eindigen. Het behoeft geen betoog, dat dit naar den zin was van het steeds groeiende aantal danslustigen, die zich met ware doodsverachting te midden der reeds tollende en draaiende paren wierpen. De lof, den „Band" door wethouder San ders toegezwaaid, toen hij opmerkte, dat driekwart van het welslagen van dezen tocht te danken was aan de muziek, was dan ook alleszins verdiend. Steppend- foxtrottend en walsend werd te ongeveer halfzeven ,,De Lakenhal" be reikt en behoorde de 70ste lustrumviering van het L. S. C. al weer tot het verleden. Nog eens het A.Z.-spel. Van de gelegenheid, Zaterdagavond ge boden om tegen sterk verminderde prijzen het A.Z.-spel in den Zoeterwoudsche Singel te kunnen gadeslaan, is een bijzon der druk en dankbaar gebruik gemaakt. Het spel is ook nu- met groote aandacht gevolgd en meermalen weerklonken krach tige toejuichingen. Het weer werkte dezen avond bijzonder mede. Tot slot zongen de uilvoerenden en zeer velen op de tribunes het lied, waarmede de Lustrumfeesten den vorigen Maandag wa ren ingezet, het „Io Vivat". Muziek en Tooneelveieeniging „Nut en Vermaak". Deze vereeniging is nadat zij verleden jaar haar vijftigjarig bestaan luisterrijk heeft gevierd, waarbij zij terug kon zien op een werkzaam en gelukkig verleden, al heeft zij haar ups and downs ook gehad, wat in een aardig heaxienkiingöboekje door den tegen- woordigen eersten secretaris, den heer H. W. Nelck beschreven is, een nieuwe wij dur ven haast zeggen verjongde levenspe riode binnengegaan, met een gedeeltelijk nieuw en uitgebreid bestuur, al zijn met den voorzitter een aantal veteranen gebleven. Gisteravond vierde zij haar 51ste jaar feest in den Foyer der Stadszaai. De belangstelling van de dona- teurs(trices) en kunstlievende leden met hun dames was zóó buitengewoon, dat deze zaal nog te klein bleek, om al de opgekome- nen behoorlijk te herbergen. Om de bestuurstafel er achter was geen plaats genoeg. zalen nu de heeren: C. Versney, le voorz.; W. F. van der Steen, 2e voorz.; H. W. Nelck, 1ste seer.; J. C. Wijnbeek, 2de secr.; M. A. Susan, 1ste pen ningmeester; J. Snel, 2e penningmeester; L. J. Hageman, J. van Leeuwen, en P. J. van Staveren, commissarissen, terwijl de heeren P. J. A. Wijnbeek, en J. I. I. van Seventer (Den Haag) resp. als regisseur en spelleider aan het bestuur zijn toegevoegd. De Voorzitter, die dit eerste jaarfeest na het beslaan van een halve eeuw opende met een hartelijk welkom, memoreerde de be- stuursveranderingen, welke zich in een huis houdelijke vergadering hebben voltrokken; verwelkomde in het bijzonder de nieuwe le den, alsmede den spelleider, die bij het halve eeuw-feest zijn goede diensten reeds had bewezen en nu zich zoo tot N. en V. aangetrokken gevoelt, dat hij zijn diensten permanent zal geven, wat ongetwijfeld de herjongde Vereeniging ten goed zal komen. Het deed hem wei leed, dat de heer Wijn beek de tijd gekomen achtte het Secretariaat aan jongere krachten over te laten; maar als tweede secrtaris zou hij zijn rijke erva ring zeker nog ten beste kunnen geven. En de heer Nelck zal een waardig opvolger zijn, wat bij met het schrijven van het Gedenk boekje al heeft bewezen. Ook met den heer Susan als penningmeester wenschte hij de Vereeniging geluk. Het aardige, bekende strijkje, dat zich te genover „Nut en Vermaak" steeds verdien stelijk maakt, opende het muzikale gedeelte van den avond met den Jubileum-Marsch van „Nut en Vermaak", gevolgd door een keurig nummer, waardoor de rechte stem ming in de overvolle zaal werd gebracht. Ook in het vervolg van den avond gaf het' veel goeds le hooren. Daarop kwam de beurt aan het tooneel. Niet minder dan vier met kennis van zaken gekozen stukjes werden opgevoerd. Vóór de pauze een dramatische schels in één be drijf, bewerkt naar een novelle van mevr. Anna van GochKaulbaoh, „Levensleed" getiteld, en een alleraardigst blijspel „Num mer dertien", dat het buitengewoon goed deed. De pauze werd benut om den heer J. G. Wijnbeek, die veertig jaar het secretariaat waarnam, te huldigen. Hem werd door den Voorzitter, het insigne in goud als buitenge woon eerelid op de borst gehecht; een on derscheiding, waarmede de Vereeniging zeer zuinig is, zoodat alleen in al de vijftig jaren de overleden penningmeester wijlen de heer D. Hageman, haar heeft mogen dragen. De Voorzitter bood den heer Wijnbeek verder nog een pracht'-bloemenmand aan. Na de rustpoos, die slechts kort duurde, werden nog gegeven het vermakelijk blij- .spelletje „Hector" en een operette „Naar het tooneel", waarin de spelleider, de heer Van Seventer, zijn uitnemende spelkwaliteiten demonstreerde. Alle vier stukjes werden uit nemend gespeeld en hielden een belofte in voor de toekomst, waarin, als wij ons niet bedriegen, de af deeling tooneel vooral op den voorgrond zal treden. De wapenschouwing, want als zoodanig mogen wij dezen avond wel opvatten, heeft getoond, dat er uitnemende krachten in de Vereeniging schuilen, die, als zij tot volle ontplooiing komen, heel wat zullen kunnen prest'eeren. En voor die ontplooiing zal de wakkere spelleider zorgen. De avond werd besloten met een geani meerd bal. Uitvcering „Werkmans Wilskracht." Gisteravond gaf de Muziekvereenlging „Werkmans Wilskracht" onder leiding van den heer G. Dik, in den tuin van café „Zo- m er zorg" haar 62ste uitvoering. Uit hetgeen den velen bezoekers ten gehoore werd ge bracht, is ook nu weder gebleken, dat deze vereeniging haar naam met eere draagt, want bij elke uilvoering kan men consta- tceren dat er met wilskracht gewerkt wordt, en er is dan ook door de muziekliefhebbers volop genolen. Te acht uur werd aangevan gen met „Marche Des Snobs", van Fern. Rousseau, gevolgd door „Jubel-Ouverture", welke nummers direct een goeden indrux maakten, waarvoor het orkest een hartelijk applaus ten deel viel. In den loop van den avond gaf men nog „Marche sur 1 "Opéra Faust", van Jules Wa- telle, gevolgd door nog meer goede nummers waaronder „Friedcnsfeier". ouverture van Carl Reineke, en tot slot Marche sur „Le Prophéte", van Meyerbeer. Alle nummers weiden correct uitgevoerd, waaruit opnieuw blleek dat de heer Dik uit dit in alle partijen goed bezette corps weet te halen, wat er uit te halen valt. Het was zoowel voor „Werkmans Wils kracht" als voor het vrij talrijke gehoor een mooie avond. Tot Leraar in Nederlamdsch en Engelsch aan de Zeevaartschool le Delfzijl is benoemd de heer P. A. Bom, alhier. Voor het notarieel examen, eerste deel, is in Den Haaig geslaagd de heer F. W. Hof- et eenge, alhier. Zondagmorgen vroeg werd brand ont dekt op de zesde verdieping van de Meel fabriek der firma De Koster Go., aan de Looierstraat alhier. Het bleek dat de brand was ontstaan in een tarwereinigingsma- chine door het heetloopen van een kussen- blok. De brand werd tusschen vijf en zes uur ontdekt, waarna onmiddellijk met de aanwezige brandbluschmiddelen werd ge werkt. In tusschen werd ook de politie en de brandweer gewaarschuwd. Behalve de poliliespuit was ook de brandweer met be kwamen spoed met de groote motorspuit en levens met de stoomspuit, ter plaatse. De politiespuit bleek al spoedig ontoereikend om de 18 M. hoog gelegen localiteit te be reiken, evenmin als de slang op de water leiding. In dit geval was het blusscliings- werk alleen weggelegd voor de motorbrand spuit, welke geplaatst op het voorplein der fabriek aan de Looierstraat, spoedig in wer king was. Twee slangen werden door de fabriek geleid over een lengte van circa 100 Meter, om daarna ter hoogte van 18 Meter het blusschende water met sterke stralen in het brandend lokaal, gelegen aan den kant van den Zijlsingel, in het vuur le werpen. In een geval als dit,, werd weder de onmisbaarheid van een motorbrandspuit met een capaciteit als de onze. bewezen. Ook raet de stoomspuit ware dit gedeelte niet te bereiken geweest. Nu was men het vuur, dat zich, dank zij den bouw der fa briek van gewapend beton, lot deze afdee- ling beperkte, binnen betrekkelijk korten tijd meester, zoodat de brandweer reeds te half tien weder kon inrukken. De brand schade is vrij gering, wat mede aan de brandvrije inrichting van het gebouw is te danken, doch er is eenige waterschade. Dit gedeelte van de fabriek was niet verzekerd. De commandant der Brandweer, de heer Verhoog en de ondercommandant, de heer Van Lith. waren van het begin af aanwe zig. Doordat de brand lot het inwendige van de twee lokaliteiten zich bepaalde ging het geval vrijwel buiten het publiek om, zoodat er weinig menschen getuige van zijn geweest. Het vorig jaar was door de Zuid-Hodl, Fropaganda-Commissie van de Nederlamd- sche Vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken een gewestelijke mee ting uitgeschreven voor Plaatselijke Keuze en Geheel-onthouding, alhier, welke echter niet kon doorgaan, toen eenige dagen van te voren, de beheerder van den gehuurden tuin (vergunninghouder), door de afdeeLing van den Bond van Vergunninghouders ge dwongen, de huur opzegde, en geen andere gelegenheid te verkrijgen was. De Commissie (heeft zich daarbij niet zon der meer neergelegd en zich thans het ter rein van den molen „De Valk", gelegen tus schen den Rijnsburgschen Singel en dJe Lammermarkt, verzekerd, waar op 18 Juki a.s., een belooging zal plaats hebben van politieke-, vak- en andere vereenigingen, voorafgegaan door een optocht met muziek groepen en banieren, die zai worden opge steld op het Stationsplein. Op het terrein zullen optreden: Muziek van „Nieuw Leven", zang van „De Stem des Volks"; sprekers A. H. W&lilemse over: „Ouzo vrienden de herbergiers" en Marie Geijs erver „Achter de blauwe vaam", A.s. Woensdag 1 Juli viert de bekende zaak in manufacturen, bedden, dekens, enz. van den heer B. de Koning, Haarlemmer straat hoek Donkersteeg, haar vijftigjarig bestaan. Door bijzondere omstandigheden zaï dit gouden jubileum niet op dezen datum gevierd worden, doch zal dit eerst 24 Sep tember plaats vinden. Wij komen op een en ander te zijner nog nader terug. Zaterdagmiddag 3 uur zijn hier de drie afdeelingen van het 6de regiment veldartil lerie na een lL-daagsch verblijf in de leger^ plaats bij Oldebroek teruggekeerd, Zaterdagmiddag geraakte de 17-jange G. D. met zijn rijwiel op den hoek van Breestraat en Kort Rapenburg bekneld tus schen twee trams van den dienst op Den Haag. Het ongeval werd veroorzaakt, door dat de jongeman geen acht gaf op de aan wijzingen van den verkeersagent. Wonder boven wonder liep het ongeval zonder na- deelige gevolgen voor den onvoorzichtigen knaap af; alleen zijn rijwiel werd ernstig beschadigd. Toen Zaterdagavond omstreeks 6 uur mej. L. eenige inkoopen deed in een winkel aan den Nieuwe-Rijn, wist haar drie-jarig zoontje aan haar bewaking te ontsnappen met het gevolg, dat hij even later in het water lag te spartelen. De 18-jarige W. II. K. begaf zich gekleed te water en smaakte het genoegen den ben gel behouden op den wal te brengen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is hier ter stede een linnenkast onbe heerd op straat achtergelaten. Inlichtingen zijn te bekomen aan het Commissariaat van Politie. Door de politie alhier is wegens open bare dronkenschap aangehouden A. H„ ge domicilieerd te Leiden, die bij nader onder zoek nog 15 dagen hechtenis te goed bleek te hobben. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 21 tot en met 27 Juni 168 volwassen personen en 5 kinde ren, totaal 173. Geheugen. Slaap. Er liggen reeds eenigen lijd een paar vra gen van belangstellende lezers op antwoord te waollten. Gaarne wil ik naar aanleiding 1 daarvan een en ander zeggen, hoewel ik er niet zeker van ben ol de vragers mijn ant woord bevredigend zullen vinden. Vragen is beLrekkclijk gemakkelijk. Maar om op elke vraag een afdoend anlwoord te geven, valt niet mee. Vooral niet op genees kundig gebied, waar nog zoo vele vragen op oplossing wachten. Wel wordt getradhl, aan de geneeskunde meer en meer een vaste plaats onder de exacte wetenschap pen te verzekeren. Voor enkele hulpweten schappen gaat dit vrij goed. Haar als wij eerlijk zijn, dan moeten wij erkennen, dat er nog steeds heelwat overblijlt, dat zuiver en alleen op ervaring, op empirie berust. Wij kunnen daarover wel eans theoretiisec- ren en een of andere hypothese opstellen; maar dat staat nog niet gelijk met zeker weten. Wanneer de vrageis allicht niet ge- heol bevredigd zijn, dan mogen zij in het bovenstaande een verklaring vinden en wil len begrijpen, dat hel geenszins in mijn be doeling heelt gelegen om mij miet een ge meenplaats als van den eenen vrager, voor wien tien wijzen nog niet voldoende zijn ter volledige beantwoording van de zaak af j le maken. Het zijn twee vragen, die beide betrek- king hebben op het centraal zenuwstelsel. De eene gaat over de localisalie van bet ge heugen in de hersenen, de tweede over den voor den mensoh benoodigden slaap, in dit geval voor een brievenbesteller, die vijf uren per dag lopparbeid en daarnevens nog eenige uren werk op het kantoor heeft te verrichten. Do localisalie van de hersenen is een moeilijk onderwerp, dat eigenlijk te inge wikkeld is, om in deze soort brieven uit voerig behandeld (e worden. Toch wil ik niet in gebreke blijven, er eenige losse op merkingen over te maken. Het staat wel vast, dat de hoogere zenuw- functies in de hersenen tot stand komen. Het zenuwstelsel bestaat uit een groote massa cellen en draden, welke op eigen aardige wijze samen verbonden zijn. Het heeft vrij lang geduurd vóór men begreep, hoe die cellen en draden bij elkaar behoo- ren. Thans weten wij, dat de cel de hoofd zaak is, en dat de draden, de zenuwcellen, beschouwd moeten worden als uibloopons van de cellen. Een oei met de daaraan ver bonden uitloopers vormt de eenheid, waar uit het geheole zenuwstelsel ten slotte is op gebouwd. Die oenheid noemt men neuron. Het neuron i3 een geleider, waarlaDgs verschillende prikkels zich voortbewegen. Allea, wat wij door de zintuigen van de buitenwereld opvangen, wat wjj dus vee- len, zien, hoeren, ruiken o£ proeven, wordt van den buitenkant af voortgeleid naar ruggemerg en hersenen. Alle prikkels, die noodig zijn om de spieren tot samentrekking, de klieren tot afscheiding te bewegen, gaan in omgekeerde richting van <fe hersenen naar de desbetreffende organen toe. En behalve deze twee soorten van geleiding is er ni nog een derde soort, n.l. tusschen de ver schillende zenuwcellen onderling. In hersenen en ruggemerg zjjn de zenuw elementen eigenaardig gerangschikt Som mige deelem bevatten uitsluitend zenuw vezelen, in andere gedeelten komen juist veel cellen voor. -De eerstgenoemde deelea. zien melkwit, de andere zjjn meer grys. De verdeeling van beide is in het rugge merg en in de hersenen niet hetzelfde. In het ruggemerg loopen de witte strengen aan de buitenzijde, terwjjl de grijze stof BINNENLAND. Het slot der Lustrumfeesten tö Leiden. Benoemd is tot hoogleeraar te Deift ir. E. J. F. Thierens. De Ned. Spoorwegen stellen met 1 Jnli scholierkaarten verkrijgbaar. Het ongelnk met het K.L.M.-vliegtnlg. Eervol ontslag aan de bezninigingscom* missie-Rink. De uitsluiting in de bouwvakken in Den Haag. BUITENLAND. Ook de Fransche Senaat heeft de finan* cieele plannen van Caillanx goedgekeurd. Het kabinet Painlevé dns gered. ia het Engelsche Werklocsheid-debat Lagerhuis. De toestand in China blijft bijkans on veranderd. ir.eer in het midden verloopt, zoodat op doorsnede een H-vormige figuur voor den I dag komt In do heraeneQ daarentegen vinden wy binnenin alleen vezels on aan de oppervlakte een laag grytze stof. In deze laag, de hersenschors genoemd, moe ten wtf nu aannemen, dat de cellen liggen, duor welker onderlinge verbinding de lioo- geie functies plaats hebben. Reeds lang is bekend, dat bepaalde plekjes van die schoes in verband moesten staan met bepaalde verrichtingen, zooafs de beweging van de ledematen, de ademhaling, de spraak, enz. Men kon dit afleiden uit de bevinding by lijkopening by hersen bloeding (beroerte). Wanneer dan een zekere spiergroep verlamd was geweest, bleek steeds een daarmee overeenkomstig plekje in de hersenschors door de bloeding te zijn vernield. Op deze wyze is heef wat bekend geworden over de localisatie van bewegingen. Maar weinig) weten wy nog omtrent de werkelijk hoogere functies, het denken, de herinnering, het etisch gevoel, enz^Wel is bekend, dat ook voor organische processen al deze functies gestoord kuonen worden; maar dat betreft meestal meer diffuse processen zonder bepaalde localisatie. Een nauwkeurig omschreveo „centrum", zooals voor de eerstgenoemde verrichtingen, is voor het geheugen niet bekend. Zonder twyfel moeten wy op hetzelfde gebied blijven, indien wy over slaap wil len spreken. Maar daar weten wyl af even weinig met zekerheid van te zoggen. In den slaap is, of "beter misschien gezegd', schyht het bewustzyn opgeheven. Dat is dus wel een zeer groote wyzigingj in het normale zenuwleven, waarbij steeds alle indrukken van de buitenwereld worden op genomen en verwerkt Men heeft'den slaap dan ook wel den broeder van den dood genoemd. In ieder gevaJl worden gedurende dien slaap bepaalde hersenfuncties uitgescha- keld, hetgeen o.a. daaruit blijkt, dat door het tot aich nemen van bepaalde s'joffen kunstmatig slaap kan worden teweeg ge bracht. In 9lapenden toestand verandert de werking van vele weefsels niet onaanzien lijk. Over het algemeen kan men in de weefsels twee tegenovergestelde werkzaam-, heden opmerken, waarvan men de eene de opbouwende en de andere die afbrekende zou kunnen noemen. Wanneer spieren zich samentrekken of klieren zekere stoffen af scheiden, vallen daarbij de bes tand deelen der cellen uiteen. Het is nu voornamelijk gedurende den slaap, dat de nieuwbouw plaats heeft, en dat al het verbruikte mate riaal weer wordt aangevuld. Zoodoende is het gemakkelijk le bogrijpen, dat slaap be slist noodig i3 en dat bij gebreke daarvan, het lichaam gesloopt wondt, omdat het ver bruik doorgaat, doch geen nieuwe voorraad gevormd kan worden. Ho>e lang precies iemand nu moet slapen, is moeilijk te zeggen. Het kind, waarbij veel nieuwbouw noodig is, behoort veel en lang te slapen.Voor den volwassene is het moei lijk een vasten re*ge! aan te geven. Logisch zou men moeten aannemen, dat wie weinig werkt ook weinig behoeft te slapen. In wer kelijkheid zien wij echter, dat de luilak juist graag lang slaapt. Harde werkers hebben soms merkwaardig weinig behoefte aan slaap. Bekend is, dat Harvey, de ontdekker van den bloedsomloop, die zoo hard gewerkt heeft gedurende zijn gansche leven als wei nigen zouden kunnen navolgen,„nooit meer dan vier uur in 'het etmaal sliep. Inderdaad is de behoefte aan slaap individueel zeer 9terk verschillend. De volwassen mensch heeft over het algemeen genomen zeker aan acht'uur per etmaal genoeg. De meerder heid kan zelf-s met vrij wat minder toe. In den regel vermindert op den ouden dag de behoefte aan slaap, maar ook op dezen re gel komen velé uitzonderingen voor. Ook hier speelt de gewoonte een groote rol. Men kan zich zoowed aan. iveel aJs aan weinig

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1