HEI ONDERWIJS IN GEVAAR STEMT DAN LINKS AGENDA. GEMENGD NIEUWS. Zaterdag. Zoelerwoudsche Singel: A.-Z.-spel. Halfelf. Zondan- „Jerucl" (Groenesteeg 16): Openbare sa menkomst. Spreker de heer J. v. d. Zwart, van Voorschoten. Halfzeven. „leruël" (Middelslegracht 3): Morgen- en avondsamenkomslen. Leger des Heils: Samenkomsten in de tent te 10 uur,, halfvier en ha If acht. lander brigadier Stel. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. R Ijk w ij k. Wielerbaan: Kampioenschap pen. 1 uur, Haandag. Nutszaal: Openbare vergadering .afd. Leiden. Staatk. Geref. Partij. Spieker de heer E. Kuyk, van Amsterdam. 8 uur. Stadszaal: OpeDbare vergadering aid. Leiden Chr.-Hist. Unie. Spreker jhr. mr. I). J. de Geer. 8 uur. „Zomerlust": Concert harmonie-orkest T. en D. Halfnegen. K a l w ij k-a a n-Z e e, Gemeentezaal: Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staats partij. Spreker ds L. C. W. Ekering, van Amsterdam. 8 uur. Oegstgeest, Het Witte Huis": Jaarlijkse he alg. vergadering Oranje-Ver- ecniging. 8 uur. Dinsdag. „De Burcht": Mevr. Miedema en de heer K. ter Laan voor de S. D. A. P. 8 uur. „In den Vergulden Turk'": Jaarlijksche algemcene vergadering van aandeelhou ders Lcidsehe Bouwmaatschappij. 2 uur. ..JeruÉl" (Groenesteeg 16): Bijbelbespre- king. 8 uur. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. „Prediker": Openbare vergadering Herv. (Geref.) Staatspartij. Spreker ds. K. H. E. Gravemeyer, van Den Haag. 8 uur. Voorschoten, Hotel Deurloo: Jhr. D. J. de Geer voor de Chr.-Hist. Kiesvereenl- ging. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tol 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-lhealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Drijvende tentoonstelling en aquarium „Klein Artis". Ligplaats: Kort Galgewater Leger-des-fleibtent, Binncnvestgracht, bij den molen: Campagne van 13 tot 29 Juni 'a Rjjks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling vau Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 our. De avond-, nacht- ui Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandagl 22 tot en met Zondag 28 Juni a.s. waargenomen door (Ie apotheek van deni heer H. J. M. Proot, MaarsmaDSsteeg 17, tel. 435. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- beid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepten. Alleen voor leden van dat fonds. Do geneeskundige Zondagsdienst wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maan dagmorgen, te acht uur, te Leiden waar genomen door de doctoren Horst, tel. 2258; Janesens, tel. 970, en Weebers, tel. 369. Te Oegstgeest wordt die dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Raad van Epe heelt besloten een verzoek tot den Minister van Oorlog te richten, om in den vervolge ontheven te worden van het voor vele ingezetenen zeer hinderlijk bezwaar van inkwartiering, waarmee Vaassen en Epe herhaaldelijk worden belast door artillerietroepen, zich begevende naar de legerplaats bij Oldebroek. Nadat 's avonds te voren de leden van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid ea Handel, namens de afdeeliog Enschedé— Lonneker door den heer Ludwig van Heek warer. begroet, welke toespraak door den voorzitter dr. F. E. Posthunn was beant- wem d, opende laatstgenoemde gisterochtend dé 148ste algemeene vergadering te En schedé met een rede, getiteld: „Het volk legeert". Goedgekeurd zijn daarna "het jaarverslag, het Cimncieele verslag, de rekening over 1924, en de begrooting over 1926. 'Het aantal leden bedraagt thans 3650, tegen 3314 in 1924. De heer Martin, algemeen secretaris van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij, die zon spreken over luchtverkeer tusschen Neder land en Indië, was door het ernstige vliegongeluk verhinderd. Een telegram van deelneming werd aan de Kon. Luchtvaart-Mij. verzonden. Do voorstellen tot wijziging van de wet dor Maatschappij werden alle aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur in zake een 24-urigé tijdsindeeling, door Haarlem en Hengelo bestreden op practische gronden, werd aangenomen met 189 tegen 103 stem men. Aan de Regeering zal een adres worden gezonden, waarin invoering van die tijds indeeling zal worden bepleit. 'Het departement Rotterdam beeft ter vergadering een nota ingediend in zake het verdrag met België. In dit stuk wordt een overzicht gegeven van de voornaamste be palingen van het verdrag en met klem wordt gewezen op de vele bezwaren, die aan dit verdrag verbonden zijn. Het departement Rotterdam hoopt, dat het hoofdbestuur een ernstige waarschuwing zal richten kan de Rogeering tegen het definitieve vaststellen van dit verdrag. Hierna hield ir. H. G. Mos een rede over net Twentsche kanalenplan. De Minisler van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan hoofden of bestuurders van ondernemingen, waarin de in arlikel 39, onder A of B, van het Werktijdenbe sluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 genoemde arbeid wordt verricht, in alle ge meenten des Rijks.vergund, dat in hun on dernemingen gedurende het tijdvak van 1 Juli tot en met 30 September 1925 man lijke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaalde bij arlikel 39 van genoemd Werktijdenbesluit, voor zoover zulks noodig is om in een con tinu werkend gedeelte van een fabriek ol werkplaats arbeid in een drieploegenslelsel mogelijk te maken, in afwijking van het be paalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, aldaar arbeid verrichten: a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie achtereenvol gende weken: b. in drie achtereenvolgende weken ge durende 56 uren, tusschen 10 uur des na middags en 6 uur des voormiddags. Het Koninklijk Paleis aan het Noordeirate in Den Haag zal vam. 2 Juli tot nader bericht voor de publieke bezichti ging gesloten zijn. Gisternamiddag, omstreeks hallzes, heeft een groot Engelsch vliegtuig, gemerkt G. E. B. D. B., op weg naar Enge land, na boven de duinen bij Kijkduin te hebben gecirkeld, op het slrand ten Zuiden van het badhotel Kijkduin een noodlanding gedaan. De zee stond hoog en het strand was slechts smal en mul. De noodlanding liep evenwel vlot van stapel. De piloot en da vier passagiers bleven ongedeerd; zij zijn in het badhotel opgenomen. Vermoede lijk haperde er iets aan den motor van het toestel. Getracht zal worden dit euvel le herstellen en vandaag hij laag water op te stijgen. Het vliegtuig, dat onder politiebe waking slaat, vond gisteravond veel bekijks De post, die aan boord was, is door een postwagen afgehaald om vei der te worden geëxpedieerd. Bewoners van het Rokin, le Amsterdam, waarschuwden gisternacht het bureau Singel, dat zij onraad bespeur den in het perceel Rokin 68, waar is 'ge vestigd de kunsthandel van den heer Th. Vlas Een brigadier trok er met eenige agenten op uit en de politiemannen bemerk ten al spoedig, dat er onraad was. Deuren waren ingedrukt, sloten geforceerd, glas werk was verbrijzeld. De schuldigen zeiven echter waren verdwenen; doch het verdere onderzoek wees uit, dat ook een bezoek was gebracht in het magazijn van de firma H. Pander en Zonen, welk pand aan de ach terzijde aan Rokin 68 grenst! Daar gingen de politiemannen verder speuren en zij mochten er in slagen twee inbrekers te ar resteeren. De beide heeren hadden zich goed verscholen. De ééne zat verstopt in den kelder, onder allerlei pakmateriaai, de an dere was in een kist met houtwol gekropen. De directeur van de' firma Pander ging, nadat de politie met de arrestanten was vertrokken, nog eens op inspectie uit. Hij lichtte op zijn tocht het deksel op van een hankkist. Daar lag de derde inbreker. Ook deze zit thans in bewaring. Het is gebleken, dat de bezoekers al eeni- gen lijd aan het werk waren geweest, voor dat zij in hun schuilhoeken zijn gekropen. Zooals gezegd, was er van allerlei gebro ken. Ook was er een ouderwetsche brand kast aan de achterzijde geforceerd. Veel geld zat er echter niet in. Ook zijn in beide perceelen de muntmeters opengebroken. Daaruit was het geld gehaald. Het totale vermeesterde bedrag, ongeveer f 50 was in een zakje gedaan en klaargelegd om mee te nemen. Twee van de drie gearresteerden zijn goede bekenden van de politie. („Hdbl.") De jonge zeeleeuw, die eeni- gen tijd geleden in „Artis" te Amsterdam het levenslicht aanschouwde, is dood in de kooi van de zedleeuwengroep gevonden. Thans is ook de boek- houder van de deze week gefailleerde N. V. Alkmaarsche Leerfabriek te Oudorp gear resteerd en in het huis van bewaring opge sloten, als verdacht van het pogen van ont trekken van verschillende bezittingen der fabriek aan het faillissement Te Kralingscbe Veer is een steur van bijna 300 pond gevangen. Het dier werd verkocht voor f 209. Het ongeluk met bet K. L. M.-vliegtuig. De directeur der Kon. Luchtvaart-Mij., de heer A. Plesman, hoor de Donderdagavond van het ongeluk in zijn hotel te Brussel. De administrateur, de heer H. Martin, had toen in Den Haag reeds alle maatregelen genomen, welke noodig waren om de zaken in Frankrijk te regelen. De rijksstudiedienst voor de luchtvaart heeft ir. van Ewijk naar de plaats van het ongeluk gezonden om een officieel onder zoek in te stellen. Gisterochtend heeft de K. L. M. het eerste telegram van mr. Groeneveld Mcyer, haar juridischen adviseur ontvangen, meldende, dat het toestel geheel vernield in een bosch ligt. De inzittenden moeten onmiddellijk zijn overleden. Een gerechtelijk proces-ver baal is Donderdag opgemaakt. De eigen dommen zijn door de politie geborgen. De lijken van de slachtoffers zijn overge bracht naar het hospitaal Le Quesnoy. De heer Plesman kan niet aannemen, dat het ongeluk veroorzaakt zou zijn door een molorpanne, want de toestellen van Fokker hebben bewezen ,dat zij na een motordefect rustig in glijvlucht kunnen dalen. Wel is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er bij het woud.van Mormale geen ge schikt terrein voor noodlandingen is, maar de heer Plesman houdt er zich van over tuigd, dat bij daling in glijvlucht op de krui nen van de boomen niet een totale vernie tiging zou hebben plaats gehad, maar dat de passagiers er met lichtere of zwaardere verwondingen zouden zijn afgekomen. Men ontvangt van "de Fransche aulori- teilen de meest mogelijke medewerking. Het lijk van jhr. Van den Brandeler zal in Domburg ter aarde worden gesteld. De begrafenis van den heer Labouchère zal in Haarlem plaals vinden. Het lijk van blun dert zal verascht worden overeenkomslig een vroeger door hem geuilen wensch. Om trent de begrafenis van den Amerikaan- schen reiziger wordt nog overleg gepleegd met den Amerikaanschen gezant in Den Haag. De passagiers, die zich Donderdag heb ben laten inschrijven voor den vüegdienst van de K. L. M., zijn gisteren zonder uit zondering van de vliegvelden vertrokken. De oudste inwoonster van Utrechl, de weduwe C. de JagerSte- keienburg, is na een korte ongesteldheid in den ouderdom van bijna 102 jaar overleden. In het drukke reissei- zoen zullen de Ned. Spoorwegen weer ex tra-wagens voor rijwielvervoer in de treinen Jalen loopen. Uit Maastricht wordt ge meld, dat de gearresteerde directeur van de Middenstandsbank te Sittard reeds weer op vrije voeten is gesteld, omdat er geen termen waren om hem nog langer vast te houden. De gearresteerde had den schijn tegen zich, doch niemand te Sittard twijfelt aan zijn onschuld. Op den straatweg tus- schen Duelken en Boisheim (Duitschland) is een Nederlandsche vrachtauto tegen een anderen auto aangereden, waarbij zes per sonen ernstig en iwee licht gewond zijn. Eén van de ernstig gewonden is spoedig overleden. Volgens mededeeling van hel Handelsinformatiebureau vam Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 25 Juni, in Nederland uitgesproken 96 fail lissementen tegen 92 in deeeUde wéék vain het vorige jaar. Van 1 Januari Jot en met 25 Juni 1925: 2095 faillissementen, tegen over 2165 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Landbouwer (in den trein tot een heer, die geabonneerd is); „Hè, dps aardig, heb je geen kaartje noodig?" Heer: „Neen, ze laten mij meerijden op mijn eerlijk gezicht." „Zoo, dan moet je zeker maar een héél klein eindje meel" «-f'ÜSSi? RECLAME. Goed Onderwijs is een eerste vereischte om het volkspeil omhoog te brengen. Deze Christelijke Regeering wil dat niet inzien, en heeft in de afgeloopen zittingsperiode het onderwijs slag op slag toegebracht. De klassen zijn vergroot tot 48 leerlingen. Het 7e leerjaar is op losoo schroeven gezet. Het vervolgonderwije ie om hale gebracht. Het nijverheidsonderwijs heeftzware offers moeten brengen De toestand van het onderwijs is daarmede slechter geworden dan voor de wet v. 1889 Kieners en Kiezeressen, wanneer de welvaart van ons volk U ter harte gaat, Ouders, wanneer het heil van Uw kinderen by het bepalen van Uw stem leiding kan geven, geelt dan Uw stem aan een partij, die zich onomwoaden heeft verklaard voor verbetering van ons Volksonderwijs. 9793 Het Bestuur v.d. afd. Leiden, v/d. Bond van Ned. Onderwijzers. ARNHEMSCH GERECHTSHOF. De „St. Willebrord"-kwestie te Arnhem. De beer C. Vrucht, administrateur- bij het schoolbestuur „St.Willebrord" is in cassatie gegaan tegen het arreet van het gerechts hof, waarbij hij wegens valsclxhcid in ge schrifte veroordeeld was tot één maand gei vangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Do Kantonrechter 10 Leïdei)heett ye<r- oooidieelid: Wegens loopen op verboden grond: J. V. V., Noordrwijk, J. C. V., Noordwijk, ieder tof f 2 ol 1 mnd. tuchtschoolN. D., Naardw.- hout f5 of 6 dg.; W. H. v. L„ Katwijk aam den Rijn. f 3 of 3 dg.; J. v. D., Katwijk Zee 13 of 1 mand. tuchtschool; G. v. S., Katwijk aam Zee f 3 of 3 dg.D. K., Katwijk Zee f 2 of 1 mnd. tuohtsoh.; H. de M., Rijnsburg f5 of 5 dg.; J. C. v. d. W., F. v. d. W., D. O. allen te Noordrwijk, ïedOr tot f 3 of 3 dg.; C. D., Katwijk aam Zee f 1 of 1 dig.; A. v. d. P., Katwijk aam Zee f2 of 2 dg.; H. de M., Rijndburg f 10 of 5 dig.H. de M., Rijmsburg 2 maaJl f 10 of 2 maal] 5 dg.; A. v. R., Kat wijk aam Zee, D. S„ Katwijk, ieder tot f 1 ot 1 dg.; if. P. de H. en G. B., beidien te Noordrwijk, ieder tot f 3 of 3 dg.wegens op geven van een valschen naam: P. D„ zwer vende, f 10 of 5 dg; wegens een trekdier onbeheerd laten staan: W. A. B. L. f2 of 2 dig.wegens openbare dronkenschap: C. v. R., D. v. V., C. A. B.. dezelfde, ieder tot f 3 of 3 dig.; M. V., Katwijk a. Zee, H. v. d. S., zwervende, ieder -tot f 3 of 3 dg.G. C„ J. C. L., C. v. L., W. S., W. K„ G. H. v. E., Haarlem: W. S-., Sob age nA. V., Haarlem mermeer, ieder let f 3 of 3 dg.A. S., zwer vende, f5 of 5 dg.; J. L., C. Z„ Katwijk; G. R., Apeldoorn; C. v. A., dezelfde; Amslerr- dam; J. W. W,. zwervende, P. H., J. L., J. v. d. M., Gnomiilngem, ieder tot f3 of 3 dg.; L .F., zwervende, f 5 of 5 dig.; wegens over treding der Arb.-wet: J. Th. Oh., Noondwij- berhout 3 maal f2 of 3 maal 1 dg.; wegens overtr. der TreMhonrienwet: J. C. B., Kat wijk aan Zee 2 maal f 2 of 2 maal 2 dg. wegens overtr. (ter Vleeschkeuringswet: II. van Soh., Warmond, f 5 of 5 dg.; wegens ovextr. der spoorwegwet: K. H. D., Hille- gom, f2 of 2 dg.; wegens overtr. der Vis- sdhcrijwel: G. G. v. B., Voorscholen f 2 of 2 dg wegens overtr. vam het regü. van po litie op het vaarwater tusschen Rijn en Sohie; B. v. D., Delft, f5 of 5 dig.; wegens varen zonder vergunning: J. K., J. H., bei den to Leiderdorp, ieder tot f 3 of 3 dg.E. B„ aldaar f 5 of 5 dg.W. H., ZoeterwoudO f 3 of 3 dg.; M. 0., zwervende 2 maaJ f 5 of 2 maal 2 dg J. K., H. J. K„ beiden te Lei derdorp; J H., aldaar, ieder lot f 2 of 2 dg. G. v. d. W., Hillegom f 3 of 3 dg.J. M., Kwaikel, f2 of 1 dg.; J. v. d. W., zwervende f3 of 3 dg.; wegens overtr. vam het Motor- kcnlieekenlbesilu!ilt: G. F. A., Haarlem; M. v, T., Saeseniheim, ieder tot f 5 of 5 dg.G. Z., Rijmsburg, f 3 of 3 dg.; A. J. K., lésse, f 5 of 5 dg.; V. R., f3 of 3 dg.: wegens met een rijvried rijden zonder bel: J. v. A. f 1 of 1 mnd. tuohtsoh.wegens miet een voertuig rijdem zonder licht: J. de V., Katwijk aam Zee, f 1 of 1 mnd. tuchtschoolwegens met een rijwiel rijdem zander licht: G. M. f 2 of 2 dg.; H. G„ W. B., H. F., A .v. L., H. v. d, H., Noordwijk. iente^, lot f 3 of 3 dg.; L. P., Noordwijk aam Zee f 8 of 3 dg.) J. B., aiMaar 18 of 3 dg.C v. D„ Katwijk aan Zee f 1 of 1 mwd. iurihitsctiboJ) W, T. M, Jra, aifdaa» f 3 of 3 dig.; H. H., Noordwijkeiihout f 3 of 3 dg.; wegens overtr. der Pol. Yeronteraimg (ter gemeente Leiden: W. C. H. v. E., J. N. K. ieder lot fl of 1 mud tuohtsahool; M, J. II. 10.50 of 1 dg.J. D., W. v. S. ieder tot f 2 of 2 dg.; M. L, S. 11 of 1 dg.; G. B. f 0.50 of 1 dg.; C. Clh., A. H. Z., M. D., A. v. B., iedex tot f 1 of 1 mild. tuchtschoolA. C. f 1 of 1 dg., H. de G. f 1 of 1 mnd. tuchtschoolJ. C. G. 10.50 of 1 mnd tuchlieah.; C. II .f 0.50 of 1 mnd. tuobt3chool;.A. V., Waddimxveen f 2 of 2 dg.; A. v. R., Katwijk aam Zee f3 of 3 dg. aldaar f 3 of 3 dg.G. M., Voor schoten 13 of 3 dg.; H. C., Rotterdam, 10.50 of 1 dg.; wegens overtr. der Wapenwet: W. Z. te Rijpwetering f 10 of 10 d.; wegens overlr. der pol.-verord. der gem. Leiden: W. F. L. f 0.50 ol 1 d.; G. J. v. d. V; A. S., beiden te Wassenaar, ieder tot f0.50 of 1 d.wegens een dier vervoeren op pijnlijke wijze: H. S. f 10 ol 5 d.; wegens overtr. der arb.-wet; K. de B. le Noordwijk, 6 maal f 1 ol 6 maal 1 d.; W. J. O. le Oegstgeest'f 2 of 2 d.; wegens overtr. der inv.-wet: M. J. S. te Oegstgeest, L. S. te Hillegom, ieder tot f 5 of 5 d.; wegens overtr. der TrekhondenwetA. S. 3 m. f 1 of 3 maal 1 d.; wegens overtr. der Molor- en Rijw.-wet: J. H. te Noordwijk f3 of 1 m. tuchtsch.; J. J. G. te Oegstgeest 2 maal f5 of 2 maal 5 d.; wegens overtr. der Visscherij- wet: H. B. V. fe Voorschoten f3 of 3 d.; we gens overtr. van het Tramwegregl. B. S. v. K. f 1 of 1 d.wegens le snel varen: J. L. te Amsterdam f5 of 5 d.; A. E. le Amsterdam f2 of 2 d.; N. II. P. te Loosduinen; P. B. te Woudrichem, A. B. te Schiedam, C. T. te Schoten; N. v. H. te Den Haag, ieder tot 15 of 5 d.; wegens overlr. van het Molor ken- teekenbesluitA. v. Seh. te Katwijk a. Zee f3 of 3 d.; J. N. te Lisse f 10 of 10 d.; we gens overtr. van het Motor- en Rijw.regl.r A. v D. te Katwijk aan Zee f 10 of .5 d.; A. v. d. O. aldaar f 3 of 3 d.G. H. E. K. den Haag f 5 of 5 d.G. v. E. aldaar f 10 of 10 d.; J.- v. C. Z. te Rijnsburg, f 15 of 5 d.; wegens rij den met een rijwiel zonder belB. S. f 2 of 1 h). .tuchtschoolwegens rijden met een voertuig 'zonder licht: C. H., Warmond f 0.50 of 1 dg.; wegers rijden met een rijwiel zonder licht: J. H-, f 0.50 of 1 dg.; J. v. L., f 3 of 3 dg.; M. M. D. f 1 of 1 mnd. tuchtsch., J. S., Noordwyk f 3 of 3 dg.P. H. J., Katwijk aan Zee f2 of 2 dg.; G. v. D., Katwijk aan Zee f2 of 1 mnd. tuchtschool; N. v. E, Rijnsburg; C. M. E., Voorschoten; C. M. Z., Wassenaar; G. P. Z„ aldaar, W. S., Ocgst- geesl; J. P. P., Voorburg, ieder let f 3 of 3 dg.; wegens overtT. der Pol. Verord. der ge meente Leiden: P. W. N., Boskoop f 1 of 1 dg.Th. A. K. f 0.50 of 1 dg.; W. C. Q., K. L., A. S-, ieder tot 12 of 2 dg.; J. I'. K. f 1 of 1 mnd tuchtschool; W. F. H. L. f2 of 2 dg.; II. N. le Leiderdorp f 0.50 of 1 d.; J. v. Z.; M. C II. den Haag, J. H. v. E. aldaar; H. J. A. S. aldaar; B. K. te Utrecht, ieder tot f 10 of 10 d.;. M v. d. P. f5 of 5 d.: C. L. J.; 13 of 1 m. tuchtsch.P. de R. te Noordwijk f 3 of 1 m. tuchtsch.; G. v. D. te Katwijk aan Zee f2 of 1 m. tuchtschool; W. H. den Haag f 10 of 10 d.; wegens in staat van dronken schap de veiligheid bedreigen: G. M. de H. te Voorschoten f 5 of 5 d.; wegens als getuige opgeroepen, wegblijven: J. W. 12 ol 2 d.; wegens overlr. der arb.-wel: J. P. 3 maal f6 of 3 maal 5 dJ. W. 2 maal f2 of 2 maal 2 d S. N J. W. 3 m. f 1 of 3 maal 1 d.T. J U. te Leiderdorp 12 of 2 d.C. V. d. W. te Noordwijk aan Zee 9 ra. f 1 of 9 m. 1 4.; P. C. v. D. aldaar f 1 of 1 d.; J. S. 3 maal 12 of 3 m. 2 d.; C. W. S. te Noordwijkcrhout 3 maal f 3 of 3 m. 3 d.; R. L. K. 2 maal f 3 of 2 m. 3 d.; A. J. R. le Noordwijk f 3 of 3 d. W. F. B. te Noordwijk f 3 of 3 d.wegens overtr. der Hinderwet: J. de B. f5 of 5 (1 wegens overtr. der Trekhondenwet K. P. B. 12 of 2 d.; J. H. S. f 1 of 1 dag en 13 of 1 d.; wegens overtr. van de Motor- en Rijwiel- wel: J. G. de V. f3 of 3 dagen; A. S. le Oegstgeest f 1 of 1 maand tuchtschool. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Dnitschland bereid tol verdere besoiekingen. Eet Roerge bied. Gilbert over de Dawes- planncn. Het Duitsche rijkskabinet heelt uitvoerig den buitenlandsch-politieken toestand als mede de antwoord-nota van Briand op het Duitsche veiligheidsvoorstel besproken. Naar in parlementaire kringen verluidt, zoo meldt de „Tag", zal de regeering de ant woord-nota van Briand voorloopig slechts in. dien vorm beantwoorden, dat aan Londen en Parijs mededeeling zal worden gedaan van de principieele bereidwilligheid der Duitsche regeering, om in onderhandeling te treden over het veiligheidsprobleem. Op de detailpunten der Fransche nola en de eischen betreffende het sluiten van arbi trageverdragen, een garantieverdrag en de toetreding van Duitschland tot den Volken bond, zal nog niet geantwoord worden. De Duitsche regeering zal er slechts dt aandacht op vestigen, dat deze kwesties ii de antwoord-nota van Briand niet duidelijk zijn uiteengezet, en in verband hiermedf nadere inlichtingen vragen, in de eerst? plaats over de beteekenis en de constructie van de garantie van den derden staat bij het sluiten van arbitrageverdragen en de vraag, in hoeverre de bepalingen van het Volken bondsstatuut van kracht blijven in verband denmet de bepalingen van het arbitragever drag. Voorls zullen inlichtingen worden ge vraagd over de kwestie, dat volgens het antwoord van Briand niet alleen Frankrijk, maar ook Engeland de onvoorwaardelijke toetreding van Duitschland tot den Volken bond eischt. Wanneer op deze vragen antwoord is ge geven, zal de Duitsche regeering verder een beslissing kunnen nemen. Men neemt in par lementaire kringen aan, dat de diplomatieke onderhandelingen verscheidene weken zul len duren, te meer, waar in Londen en Parijs juist over deze onduidelijke punten nog geen overeenstemming schijnt te beslaan. De hoofdzaak is echter voor 't oogenblik: de besprekingen worden voortgezetl Op een vergadering van de Vereeniginif voor den Volkenbond te Londen hebben allé sprekers als lord Cecil, lord Grey, Clynes, Asquith en Baldwin zich zeer sympathiek geuit óver het Duitsche aanbod enz Do „Küln. Volkszeilung" verneemt uit Dusseldorf; In Dusseldorf is de Fransche. maarschalk Pétain aangekomen. De aanwe zigheid van den maarschalk staat in ver band met de bespoediging der ontruiming van het bezette gebied. Volgens betrouwbare inlichtingen zal een gedeelte der troepen uit het Roergebied in de eerstvolgende dagen' den aftocht naar den Rijn ondernemen Gilbart, agent-generaal vopr de Dawes- plannen, heeft te Brussel voor de Intern. Kamer van Koophandel een lezing gehouden over de uitwerking der Dawesplannen. Hij zeide, dat, hoewel er veel gedaan is, er nog veel te verrichten overblijft. Het Dawee- plan heeft evenwel zijn twee voorloopige en noodzakelijke doeleinden verwezenlijkt. In de eerste plaate ia de Duitsche begrooting voor 1924'26 volkomen in evenwicht, en toont zelfs een surplus van de ontvangsten boven de uitgaven, hetwelk de DuitBchO regeering in staat zal stellen, eenige ver plichtingen af te doen, en tegelykertiid een reserve-fonds op te richten. In de tweede plaate heeft Duitschlad thana 'n stabielen' koers, daar de Rijksmark op de buitenland- scbe markten aan niet meer schommelin gen onderhevig is geweest dan het goud- Uit het oogpunt der schadeloosstellingen ie deze evolutie van groot belang, daaf Duitschland zonder haar niet in staat sod zijn geweest, de verplichtingen van hel verdrag na te komen, van de uitvoering waarvan het herstel van West-Europa af hangt. Het bereiken van deze twee voor loopige doeleinden vormt een stadium, vail waaruit het werkelijke begin zal kunnen geschieden. BELGIE. Amnestie. Men verwacht, dat de uitbreiding van dg amnestie, die door de regeering aangekon digd is, ten gunste zal komen van een aan tal spoorweglieden, die hij de jongste spoor wegstaking ontslagen zijn, en van activis ten, die nog gevangen zitten; niet echt» van veroordeelde activisten, die zich In hei buitenland bevinden. DUITSCHLAND. Het tweede proces Ratha-an. Tech tariefooilog met Polen? Het slaatsgerechtshof te Leipzig heeft von nis geveld in het tweede proces-Rathenau. Beklaagde Kuechenmeisler is vrijgespro ken, maar beklaagde Brandt is tot 4 jaar ge vangenis veroordeel wegens het nalaten van aangifte te doen van de moordplannen waar mede hij bekend was. Het O. M. had vrij spraak van Kuechenmeister en veroordeeling van Brandt tot 3'/J jaar tuchthuis ge eischt Brandt is ook nog veroordeeld tot 600 11. boete wegens het dragen van wapenen. Het voor-arrest geldt voor 1 jaar gev.-stTaf, De Poolsche Staatscourant bevat een ken nisgeving, welke Duitschland neemt als dam RECLAME. IK KWAM met een ontzettende hooldpijn van do zaak. IK ZAG bij een drogist Togal-Tabletlen, cn kocht een F.actn, IK OVERWON binnen enkele minuten die hevige pijn.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2