Humor uit het Buitenlande de fomdsenmarkt. radio-programma MANNEN! PURÖL. f De man Loven: Hon d*er een oogenblikkie, Kees, mi Jflp is uit. (Pass'ng Show.l^ Oude heer (tegen, een paar hengelaars, 's avonds laat)3 Nou. jullie, hebt een flink dagje gehad, als je al van .vanochtend vier uur aan 't visschen bent. Hoe kom je aan al dien tijd ervoor?" Hengelaar: Nou, we benno in staoking. Oude heer: En waarvoor? Hengelaar: We staoke voor een zeuvcnurige werrefiw 'dag. (Punch.), j Hootsmansvrouw: Zoo, je gaat dus voor vier jaar op reis. Bootsman: Ja maar, 't wordt misschien nog wat laDger, op deze reis. Vrouw: Nou, as dat zoo is, kom dan niet met een van jaie ouwe smoesjes van schipbreuk en naar hnis moeten loopen, hoor je. (Passing Show.) We kunnen wel trouwen op zesduizend in het jaar. \Moeder zegt, dat m'n japonnen nooit meer znllen kosten. l Maar we moeten toch ook eten, liefste. >- Net iets voor een man. Altijd aan z'n maag denken. (Passing Show.) I Roekeloos vracmauto-oestuurder: Zeg d'r in hemels* [naam niks van, meneer, anders raak ik m'n baantje kw(jt, "(Punch.) j tDe groote miliionnair, die Juist tien millioen dollar tor het universiteitsfonds heeft gegeven, begroet den professor die hem eens heeft laten zakken op oeconomie (Life.) het linnen heen kan glijden en eerst nadat hij met vochtig zand is afgeschuurd, weer bruikbaar wordt. - Er zijn een" massa, nienschen, dio bloemen krijgen, ze' meteen ;n ;een vaas met water zetten en er verder niel naar omzien. Als die bloemen dan den volgenden dag ver lept neerhangen heet het, dat het slechte of oude bloemen zijn! U kunt er toch even goed een beetje zorg aan besteden. Seringen bijv. blijven, veel langer mooi, indien u d&t gedeelte van de 9telen, dat onder waiter zit, afschilt, want de bast van deze stelen ver giftigt het water. Rozen houdt u lang goed, wanneer hun steeltjes plat en open geha merd worden vóór u ze in het water zet. Papavers leven langer, als de uiteinden van hun stengels even in heet water zijn ge doopt of in een kaarsenvlam uiigebrand. Als u een beetje tiafelzout in het water doet, waarin tulpen 9taan, dan zullen zij langer mooi en gesloten blijven. Het laat zich aanzien, dat de liefhebberij in cross-word-puzzles voorloopig nog niet gaat verflauwen. Sommige .menschen heb ben ex moeite mee, dat de inkt dan uit vloeit op krantenpapier. Dat kunt u voorko men door het papier even voor de kachel of het fornuis te verwarmen vóór u er op schrijft. En wanneer u uw linnengoed wilt merken met inkt, moet u er de letters eerst met een gewoon potlood op zetten en daarna met inkt overtrekken; dan loopt deze ook niet uit. Om uw voeten te sparen met warm weer, te voorkomen, dat zioh eeltknobbels vor men en de harde huid onder den voet zacht te maken moet u in een doos, die groot ge noeg is om uw voet in neer be zetten, onge veer 4 ons boraxpoeder-uitstrooien. Wrijf nu eiken morgen de poeder goed over ieder voefcdeel en tusschen de teenen; zorg, dat er Hink veel poeder op den voet blijft zit ten en strooi ook een hoeveelheid in den voet van uw kousen. Wanneer u dit een paar weken volhoudt, zult u verbaasd staan over uw gladde, zachbe voeten! Er beslaan duizend middeltjes om inkt vlekken weg te krijgen. Hier is het duizend en-eerste: Heeft u inktvlekken op een ge polijste tafel of een ander meubelstuk, neem dan een beetje azijn, vermengd met een weinig methyl-alcohol, en de vlekken vlie gen er uil! Black-and-white: wilt u uw schoenen wit maken en vergat u uw fleschje Blanco, los dan een beetje kalk in wat melk op, wTiji daarmee de schoenen in en borstel de kalk, ab het er goed in ge droogd is, weer af. Nu de economische consolidatie van Europa voortdurend vorderingen maakt, concentreert zich de publieke belangstel ling meer in het bijzonder op de politieke problemen, en zulks te meer, waar deze van vrij ernstigen aard blijken te zijn. Speciaal op koloniaal gebied begint het te spannen. Vooral in het Oosten, in het Chineesche Rijk, waar onder de leuze van: China voor de Chineezen. de communisten de leiding ln handen hebben genomen ter verdrijving van de vreemdelingen. Dat in China zelf het communisme hoogtij zou vieren, is niet waarschijnlijk, want de geestelijke struc tuur van den Chinees is allerminst voor communisme naar Russischen trant ge schikt. Maar wel is hij zeer nationaal ge zind, en onder gebruikmaking van een na tionaal parool is het den communisten rao- gen gelukken de groote massa in beweging te brengen. Op den duur echter zal de Chi neesche beweging zich weder van de tegen woordige communistische leiders moeten losmaken. Het is natuurlijk een groote vraag in hoeverre in China inderdaad de vreem delingen zullen moeten wijken. China zelf kan het zonder buitenlandsche hulp mo mentcel en in de eerste jaren niet stellen. Aan den anderen kant staat de Chineesche regeering, die de belangen van het land wel begrijpt, zeer zwak in haar schoenen en is eigenlijk meer een speelbal van de poli tieke leiders. Vandaar dan ook, dat van een krachtig optreden tot dusverre niet veel gebleken is, ondanks de vertoogen van de gezanten der buitenlandsche mogendheden. Het is voorts niet aan te nemen, dat de verschillende geïnteresseerde landen zich zonder meer builen de Chineesche deur zul len laten zetten ,na eerst geld en intellect aan den cultureelen opbouw van het Chi neesche Rijk ten koste te hebben gelegd. Mocht het huidige conflict niet worden bij gelegd of opgelost, dan zou een militair op treden waarschijnlijk geacht kunnen wer den. Hiervan geeft b.v. reeds een proefje het optreden der Engelschen die nogal hardhandig moeten zijn opgetreden. Intusschen is de toestand van China een goede waarschuwing aan het adres van onze regeering, om waakzaam te zijn ten opzichte van communistische invloeden in den Indischen Archipel. Want ook daar broeit het en wordt het hoofd van den in lander op hol gebracht. En al is de Javaan van een ander slag als de Chinees, al kan hier van nationale leuzen minder profijt worden getrokken, doordat de Javaan zich aan zijn dessa gehecht voelt, toch kan ook hier onberekenbaar veel nadeel worden toe gebracht. In Europa zelf is men druk in de weer met het veiligheidspact een toestand van evenwicht in het leven te roepen. In hoe verre men hierin zal slagen, moet natuur lijk worden afgewacht. In elk geval wordt er het economisch herstel der betrokken landen sterk, door bevorderd. En zulks is ook wel noodig. Vooral Frankrijk heeft thans meer dan ooit een periode van rust noodig, welke dit land in staat stelt orde op zijn zaken te stellen. Dat er aan de Seine thans een gansch andere geest heerschl, blijkt wel uit de inmiddels genomen besluiten tot ontruiming van de Roer. Intusschen is van alle Europeeschc groote mogendheden Frankrijk nog altijd de zwakke broeder. Het is wel een typische samenloop van om standigheden dat nu juist meer dan ooit alle aandacht moet worden besteed aan het herstel van den Franschen franc. Frankrijk in een nieuwen kostbaren oorlog is gewik keld. En ook de binnenlandsche politieke verdeeldheid kan weinig bijdragen tot het herstel van het zoo noodige vertrouwen. Het verloop van do franc wijst dan ook in deze richting. Het symptoom: kapitaal- vlucht, is in de laatste weken niet van de baan en hieruit blijkt dan ook wel, dat men in het eigen land, de eventueel te ncm^n maatregelen met wantrouwen en reserve tegemoet ziet. Hoewel Frankrijk volstrekt niet arm is aan kapitaal, moet de voortdu rende kapitaalexport toch tot een aanmer kelijke verzwakking lijden. Uiteraard zijn het in den beginne slechts de beleggers die een ander object voor hun vermogen zoe ken. Op den duur echter kan het niet uit blijven, dat bij toenemende onzekerheid ook het ondernemende deel der Fransche be volking, voor zoover als mogelijk, zijn over tollige of liquide middelen in het buiten land zoekt onder te brengen. 19 Juni 28 Juni Londen 12.11/% 12.18 Berlijn 69.85 59.89 Parijs 11.79 11.54 Brussel 11.67'/? li.49 Now-York cable 2.497» 2.49s/« Het verloop van de valutamarkt domi neerde sterk ten gunste van het Pond en den Gulden, zulks naar aanleiding van de reeds hierboven genoemde kapitaalvlucht. Er heelt een sterke omzetting plaats van francs in Ponden en Guldens, vandaar het. merkwaardige feit, dat Londen reeds aan merkelijk boven goudparileit noteert. Hoe wel de Fransche regeering den noodigen steun verleent, kon toch niet worden voor komen, dat irancs verder reageerden. Op merkelijk is hierbij, dat Belgische francs zich min of meer in de richting der Fran sche valuta bewogen. Dollars blijven ta melijk prijshoudend, hoewel verwacht mag worden, dat ook hier binnenkort een lichte reactie op den voorgrond zal treden. Zulks als gevolg van het overgroote toeristenver keer van Amerika naar het Continent, dat dit jaar veel drukker belooft Ir worden dan zulks in voorgaande jaren het geval is ge weest. Ten eerste wordt dit aangemoedigd door de lagere noteering der meeste Euro- peesche valuta's; vervolgens door de goed- koopere vrachttarieven der Amerikaan- sche lijnen en tenslotte door het feit, dat Amerika jaren van voorspoed achter den rug heeft en de Amerikaansche zakenman thans een sterke neiging heeft zijn jaar- lijksche vacantie-rust op het continent te genieten. Even stil als de beurs de vorige week be ëindigde ,is zij de nieuwe week weer begon nen. Voor bijna geen enkele afdeeling valt iets bijzonders te memoreeren. Weliswaar heerschte er een zekere activiteit, doch deze gold slechts bepaalde fondsen en was ove rigens van zeer tijdelijken aard. De luste- looze stemming, die momenteel onze beurs beheerscht is niet alleen het gevolg van het vacantie- en zomerseizoen, maar vooral ook een uilvloeisel van den buitenlandschen pobtieken toestand. Zelfs Wallslreef heelt hiervan min of meer te lijden, zoodat het dus geen wonder is, dat men ten onzent weinig voor belangrijke kooptransacties ge voelt .waar de belangen hier veel grooler zijn. Toch bestond er ook geen aanbod en hieruit mag worden geconcludeerd, dat men zijn bezit niet voldoende waardeert. Ten gevolge van de kooporders, welke voortdurend uit Parijs blijven binnenko men, konden Koninklijke Olies zich goed op prijs houden. Trouwens, Koninklijke vormen nog steeds een geliefd beleggings object, ook van onzen kant. en het is een hooge uitzondering wanneer er niets op een dag in dit londs omgaat. De productie van lichte Olie is op het moment veel ge ringer dan verleden jaar en het verbruik daarentegen is voortdurend stijgende. De Amerikaansche reservoirs slinken dan ook hoe langer hoe meer. Vooral het benzine verbruik is enorm gestegen tengevolge van het toenemende automobielverkeer. Voor Rubberaandeelen bleef een vasle stemming beslaan, dank zij de gunslige prijsontwikkeling van het product te Lon den. De kooplust was echter niet groot en hieraan is het dan ook te danken dat geen belangrijke koerswinsten te boeken zijn. In Oost-Java's bleek tijdelijk eenig aanbod te bestaan heigeen hier, waar het een min der courant fonds en dus een zeer beperkte markt betrof, tot een vrij belangrijk koers verlies aanleiding gaf. Beter gesitueerd wa ren aand. Kali Telepak in verband met ge ruchten, dat deze onderneming een deel van haar oogst 1920 voor den prijs van 130 en 140 cents zou hebben verkocht. Voor claims Tjibantjet bestond eenige vraag. Tabaks-aandeelen waren voor het meeren- deel prijshoudend, doch ook hier had de handel weinig of niets te beleekenen. Tij delijk viel voor aandeelen Amsterdam Be- dagel eenige belangstelling op te merken. Scheepvaartaandeelen zonder eenige af faire en voor het meerendeel trouwens ook iets lager, pp de MijnafdeeKng wareiï Redjang Lebongs iets flauwer. Binnenland sche industrie-aandeelen lagen doorgaans stil in de markt. Ned. Kunstzijde-aandeden iels in reactie. Daarentegen waren Jurgens en Heemaf-góed gestemd. Aandeden Machinefabriek Breda konden een tiental prorenlen verbeteren'. Ook Al- gemeenc Norit Mij. was tijdelijk nogal ge vraagd. In overeenstemming met Wall- street waren Amerikaansche shares iets lager. De beweging in het Oosten heeft uiter aard ook eenigen invloed op onze cultuur- aandeelen. Vrijwel alle soorten dezer cate gorie waren dan ook iets lager, niet het minst de daarbij betrokken bankaandeelen. Aandeden Koloniale Bank reageerden zelfs vrij sterk. Intusschen mag toch ook niet over het hoofd worden gezien, dat de lagere Cubaansche noteering nog eenigen invloed heeft uitgeoefend. H. A. V. maakten een gunstige uitzondering en bleven bij voort during vast gestemd. In verband met tie as. aandeden emissie A pari. verkeert dit fonds trouwens in een uitzonderingspositie. 19 Juni 26 Juni 6 pCt. Nederland 1922 5 pCt Nederland 1919. 47» pCt. Nederland 1916 6 pCt. Nederl.-lndië 1919 Amsterdamsche Bank Koloniale Bank Ned. Handel-Mij. Jurgens gew aand. Philips Gloeilampen Redjang Lebong Compania Merc. Argentinia Geconsolideerde Petroleum Koninkt. Petroleum Amsterdam Rubber Holland-Amerika-Lijn Nederl Scheepvaart-Unie Mij. ..Nederland" Handelsver. Amsterdam Javasche Cultuur-Mij. Cultuur-Mij. Vorstenlanden Arendsburg Tabak Mij. Deli-Mij. Senembah Tabaks-Mij. Atchison Topeka 4 pCt- Union Pacific aand. 104% 104% 100% 100% 97% 97% 101% 101% 146 144% 174% 164 126% 126% 106% 105% 436% 434 286% 286 10 9 146% 144% 393% 391% 224% 230% 65 62 143% 140 149% 145 553% 566 315 300% 172 145 410 401 391 391 400 401 92% 92% 140% 140 RECLAME. Indien bij het scheren Uw huid pijn doet of stuk gaat, knnt gij dit voorkomen door Uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrij ven met een weinig 95 VOOR ZONDAG 28 JUNI. 8.50: Leipzig (ongeveer 400 M.) Orgel concert in dé Unwctrsiteitskerk. 9.20: Hamburg (892 M.) Morgenwijding. 10 uur: Bloemendaal (350 M.) Godsdienst oefening in de Gerei. Kerk. 11.20: Leipzig (ongeveer 400 M.) Cause rie over electro- teohniek. 12.20: Leipzig (ongeveer 400 M Het Middagconcert op de Hupfeld Bhonoia, 12.50: Parijs (1780 M. SFR). Concert door het Tzigane-orkest vain Radio-Paris, 2.60: Dresden (oog. 300 M.) Concert. 3.50: Londen, Qhelmsford (365 M, 2LO en 1600 M. 6XX). Orgel voordracht: o.a. Toccata en Fuegiue in D Minor (Bach). Can- tilène in A Minor (Salome). Elinor Strainer i(sopraatn), Pianoconcert, Birmingham 475 M. 5IT). The Station Military Baud. Bournemouth (385 M. 6BM). The Wire less Augmented Oroheslra, bas, viool, orgel. 4.50: Leipzig (ongeveer 400 M.) Tooneel- spel „Der G-eizige" van Molière. 4.35: Londen, Chelmsford (365 M. SLQ c-n 1600 M. 5XX). Concert. 5 uur: Bournemouth (386 M. 6BAÏ). Or kest en orgel. 8.15 Hilversum (1050 M.) Hilversum- sche Draadiooze Omroep. Solisienconeert, uitgezonden vanuit hel Ivurhaus te Seheve- ning-n. 9.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert. 9.20: Londen, Chelmsford (365 M. en 1600 M. 5XX). Casamo's Octet. Muziek van Grieg. Birmingham (479 M.) The Station Sym phony Orchestra. Bournemouth (385 M. 6BM). Concert Trio van Mendelssohn in C. Mineur. 10.35: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Voortzetting van het Concert. 51 VOOR MAANDAG 29 JUKL 8.50: Hamburg (392 M.) Theaiterkroniek. 10.15: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Perebureau Vaz Dias. (Officie elo Am sterdamsche tijd). 12.20: Leipzig (ongeveer 400 M.) Middag concert op de' Hupleld Phonola. 12.50: Parijs (1780 M. SFR). Concert doot het Tzigane-orkest van Radio-Paris. 2.50 :Cardilt (353 M. 5WA). Orgelcon cert uit de Capitol Cinema. 3.20: Manchester (378 M. 2ZIJ). Telefonie voor de scholen. 3.50: Birmingham (479 M. 51T). The Sta tion Wind Quintet. Cardiff (353 M. 5WA). Concert van the Station Orchestra. Manchester (378 M. 2ZIJ). Orkest. Aberdeen (495 M. 2BD). Dansmuziek. 4.20: Londen (365 M ,2LO).- Tijdsein van Greenwich. Militair Orkest. 4.30: Amsterdam (1950 M.) Tijdsein van het Persbureau Vaz Dias. (Officieele Am sterdamsche tijd). 4.45: Hilversum (1050 M.) Hilversum- sohe Draadiooze Omroep. Laatste Dame6- uurlje. 5.20: Londen (365 M. 2LO). Dansmuziek. 6 uur: Hilversum (1050 M.) Kinder uurtje. 7.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 6XX). Tijdsein van de Big Ben. Weerbericht. 7 uur: Hilversum (1050 M.) Ililvcrsum- sche Draadiooze Omroep. Vooravond-Con cert. 8.15: Leipzig ongeveer 400 M.) Concert, Hilversum (1050 M.) Verkiezingsredevoe- ringen. 8.20: Londen, Chelmsford (365 M. 2LO en 1600 M. 5XX). Orkest, groot concert. Birmingham (479 M. 51T). Muziek van Edward Elgar. 9.05: Parijs (1780 M. SFR). Concert' met medewerking van solisten. 10.50: Londen, Ohelmsford, vervolg van het Concert. RECLAME. MIJNHARDTS Slaal-Tabletten .-■» 90« Maag-Tabletten. .,75 Zonuw-Tabletten Laxeer-Tabletten 60d "Hoofdpiln-Tableiten 00* RÜ_ci?.0,[i. tn Drogisten? 96

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10