De herdenking van het 350-jarig bestaan der Leidsche Hoogeschool. No. 20025. WOENSDAG 24 JUNI Anno 1925 BH nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Officieele Kennisgevingen. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRUS DER AD VERTE NTIEN: 80 Ct8. per regel. Bij regelabonnement belangrijk lageren prijs. Kleine Advertentién, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cis. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ,.v Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' Franco per post ƒ.2.35 portokosten. ƒ0.18. i.iTJ .,0.18, GEMEENTELUKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, yiscbmarkt 18, tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELV1SCH a f 0.20—10.38, SCHOL a 10.16—i 0.36, TARBOT a 10.55 p. pond en NIEUWE IIAllING a G ct. p. stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 Juni 1925. VERKIEZING De Burgemeester der gemeente Leiden: Vestigt de aandacht van de ingezetenen 'op den inhoud van de artt. 55 en 56 der Kieswet, luidende als volgt: Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf- jp-twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn, zijn, voor zoover niet bij al- gemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee ach tereenvolgende uren tusschen acht uren des yoormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 56. Personen en bestuurders, in het voorgaan de artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan êón arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, ver meldende, voor elk afzonderlijk of groepsge wijze of voor alle gezamenlijk. Het Kon. besluit van 24 Mei 1901 (Slaats- -blad no. 109) tot aanwijzing der vrijstellin gen bedoeld in art. 57 der Kieswet luidt als yolgl: Art. 1. „Vrijstelling wordt verleend aan de „in'art. 57 der Kieswet bedoelde personen „en bestuurders van bijzondere instellingen „en ondernemingen ten aanzien van bij hen „in dienstbetrekking zijnde personen, welke „uit hoofde van die dienstbetrekking op den „dag der stemming tusschen de in vermeld „artikel genoemde tijdstippen niet gedurende „twee achtereenvolgende uren vertoeven in „de gemeente op welker kiezerslijst zij „voorkomen". Art. 2. „Vrijstelling als omschreven in het „voorgaand artikel wordt voorts verleend „aan geneeskundigen en apothekers ten aan- „zien van bij lien in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuur- „ders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in „dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers." N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 Juni 1925. STEMMING VOOR DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. De Burgemeester van Leiden maakt be kend, dat ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is gezonden de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der Kieswet, voor de stemming in deze gemeente, ie houden op 1 Juli aan staande, ter verkiezing van de leden van'de Tweede Kamer der Staten-Generaal en wier naam niet voorkomt op de kiezerslijst dezer gemeente. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. Leiden, 24 Juni 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat W. F. van der Reyden Jr. een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop .van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het' perceel Nieuwe Rijn 43. N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden, 24 Juni 1925. Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. T. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Fjrma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. .128 Ais een natuurlijke reactie op de talrijke en elkaar in snel tempo opvolgende feeste lijkheden van den eersten dag, heerschte in de voormiddaguren gisteren een rust en kalmte, die een scherp contrast vormde met den eersten lustrumdag. Tegen den middag kwam daarin weer verandering. De feeststemming begon weer op te laaien. Gala-rijtuigen met de bepluimde paarden draatden door de straten en hielden halt voor „Minerva" of voor de verblijven der bevriende Senaten en voor de Stadszaal, gisteren het gebied van Arena Studiosorum. En als do studenten en de oud-corpsleden zich vertonnen ,dan komt ook hot Leidsche publiek op de been, guurheid en regen ten spijt. En de gezelligheid groeide verder bij de-minuut mede door 'dejeuners van de ge- zeischappen Arnhemia Philonides, C-dur en Frisia op sociëteit „Minerva". Het gala-assaut. In de groote Stadszaal was des niiddags een vrrj groot aantal genoodigden bijeen voor het gala-assaut, hetwelk was aange boden door de studenten-scherm-, gymnastiek- en boksvereeniging„Arena Studiosorum". De zaai was voor deze gelegenheid op waarlijk keurige wijze aangekleed en bood een Iraaien aanblik. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op: de rector-magnificus, prof. A. i Blok, prot Barge, het collegium van het L. S. C., de Senaten van Amsterdam, Delft, Groningen en Utrecht, vertegenwoordigsters van de Vereeniging voor Vrouwelijke Stu denten te Leiden (V. V. S. L.), eere-leden van Arena-Studiosorum, en vele anderen, welke allen hartelijk werden welkom ge- heeten door den praeses van „Arena", den heer J .L. Hamming, die tevens tot z'n spijt moest mededeelen, dat eenige bekende schermers niet aan de uitnoodiging om dezen middag te komen trekken, gehoor hadden kunnen geven, in verband met hun militairen dienst. Hij hoopte en vertrouwde evenwel, dat ook nu de aanwezigen op aangenajne wj)ze zouden worden bezig gehouden. Alsnu werd met het schermen een aanvang gemaakt Wij zullen er uit den aard der zaak niet veel van vertellen omdat het meerendeels demonstraties be trof, die zich nu eenmaal moeilijk laten „verslaan". De bedoeling bleek in hoofd zaak te zjjn den toeschouwers iets nader op de hoogte te brengen van de techniek van het schermen, hetgeen bjjl een match, ais gevolg van de snelheid van handelen, gewoonlijk vrij bezwaarlijk gaat, en wan neer wij nu bijvoorbeeld terugdenken aan de florelrdemonstratie tusschen mevrouw Stokhuyzen en professeur Ph. Bouillet, dan gelooven w'ij wel, dat „Arena" in dit op tocht iets heeft bereikt, al was het dan jammer, dat de kijkers niet een beetje beter werden ingelicht. De reeds door ons genoemde floret-demonstratie werd vooraf gegaan door een vrjj spannende partij op degen tusschen de heeren J. W. Henny en J. L. Hamming, welke door eerstgenoemde met 32 werd gewonnen. Luitenant E. J. Bruins trok daarna op sabel tegen dr. Quartero, waarbij hij met klein verschil wist te winnen, terwijl een assant op degen tusschen de heeren Henny én Bouillet en een match op sabel tusschen de heeren Hamming en Quartero (door den laatste met 5—4 gewonnen) het eerste deel van het programma beëindigde. In de pauze werd nu in de zaal een dansje gemaakt, terwijl het bestuur van „Arena" in een ander zaaltje recipieerde en zich in groote belangstelling mocht ver heugen. Eenige kransen werden aangeboden en later op het mooi versierde podium opgehangen. Voordat de mat weer werd gelegd, had mevr. Stokhuyzen bloemen in ontvangst te nemen voor haar medewerking van het bestuur van „Arena Studiosorum" en van van het collegium V3n het L. S. C. Vervolgens hanteerde zij de floret voor een assaut tegen den heer Bruins, waarbij zjj levendig werd toegejuicht. Opnieuw be streden de heeren Henny en Hamming elkaar nu op degen (thans om 5 touché's) en ander maal slaagde de heer Henny er in met één treffer verschil z'n tegenstander te kloppen. Op hetzelfde wapen zagen wij vervolgens een aardige demonstratie tusschen de heeren Bouillet en Bruins, terwijl een sabel-assant tusschen den professeur en dr. Quartero het programma besloot. Even werd nu nog het woord gevoerd door den heer Wdchers Wiorsma, het oudste eerc-lid van „Arena", die na edhenmera dank bradht voor hun welwillende mede werking en hun ieder een herinnerings- mtdaille aainbood, benevens dr, Quartero als oud-lid van Arena een krans. De voor zitter der Lcidscihe Schemnvereenigimg, de heer J. W. Henny, zeide in antwoord op de toespraak van het eere-Ud, dait de uitnoodi- ging om te Ikomen schermen zeer gaarne was aanvaard. Hij wees op fle goede ver standhouding tusschen Arena en de Leid sche Schermvereeniging en sprak de hoop uit dat die verstamdhouding ook in de toe komst zoo zal mogen blijven. Dat zal eijn in het belang van de schermsport (hier tér stede, Ten slotte sprak de heer Hamming de hoop uit dat allien tevreden waren over het gebodene op dezen middag, daarbij damk zeggende voor de 'beloonde belangstelling. Op straaL Hierna weer een tweetal recepties: van het bestuur van Arena Studiosorum in de Stadsgehoorzaal en van de Senaat vam het Utrecteohe Studentencorps in Huize Feen- stra aan het Rapenburg met zijh voor- on na sleep van auto's en equipages. De felle regen, die de vlaggen slap deed neerhangen in den laten namiddag, kon geen storing brengen in het gerij en geros. Toen daarna de lucht ging opklaren en in den vooravond de eleetrisdhe verlichting aan den gevel van Sociëteit „Minerva" werd ontstoken concentreerde de grootste drukte zich weder in dit deel der sitad. Do Amsterdainsche en Delftsdhe Senaten, die in hotel-restaurant „Central" resideeren, bleven ook in den kring der buitengewone belangstelling betrokken. Lailer op den avond zakten de mensdhen- stroom af naar den. Oostkant der stad in het Plantsoen en den Zoeterwoudsclhe.- Singel oon te trachten van verre iets van het AZ spel te zien, ter gelegenheid van de eerste opvoering. Te ruim acht uur wer den do toegangen tot het terrein afgezet en wie zich nog op dit gedeelte yam den Singel bevond, werd door de talrijke Commissaren van Orde in zwart met hoogen hoed met zachlen drang verwijderd. Vóór de atsluit- boom vormden deze nieuwsgierigen een dichte mensrihenhaag. Circa tien uur kwa men da eerste bezoekers hun plaats inne men en aldoor rolden auto's en rijtuigen af en aan van den kant van de Utrechtschen brug, terwijl de bezoekers, die te voet kwa men langs de Van Dissëltjrug hun plaats bereikten. Aan weerskanten van l(et afgesloten deel van den Singel bleef het gedurende de uit voering druk en woelig. De orde werd ech ter geen enkele maat gegloord, zoodot het' den vrij talrijken politicmannen het niet moeilijk werd gemaakt. Bet AZ-spel. Het glanspunt van dit lustrum zou zijn liet AZ-spcl. Vroeger was het middelpunt der lustra een maskerade, maar, niet waar, tempora mutanlur et nos mutamur in illis. De waarheid daarvan mag men bijkans als een axioma vastleggen, dus is bewijs over bodig. De laatste maskerade was in 1910, doch er was al aan verbonden het spel van „Alionora", dat destijds een succes was. Toen kwamen de oorlogsjaren wie dacht er aan feestvieren Na den oorlog werd de traditie evenwel hervat, eerst wat schuch ter, zie het lustrum van 1920 hier, maar spoedig was men weer heen over de oor logsweeën. Delft kreeg zijn Torenspel, Gro ningen zijn nationaal Openluchtspel en nu volgde Leiden met iels nieuws, dat tot ver buiten onze landspalen de aandacht al van tevoren op zich had gevestigd. Het hier te geven spel mocht men immers beschouwen als een soort proef op fooneelgebied. Somber hingen zware luchten neer. Drei gend werkte het luchtruim met zwarte, zich samenpakkende wolkenmassa's, loodzwaar van regen, 't Was. alsof de weergoden, die zich de laatste dagen toch al wispelturig hadden geloond, samenspanden om het spel zooveel mogelijk tegen te werken, wat zeg gen we, onmogelijk te maken. Tegen ruim vier uur kletterde de regen neer, de wolken lieten haar ballast los. Droevig vooruitzicht. Zoo ooit, dan gold voor den hemel, wat Leiden betrof: veler oog is er op gevestigd. In geslagen val snelden de regendruppels elkaar na, zonder ophoudenlot, tot, ja, de wolken splelen, het werd weer helder en droog. De wind droogde flink en te gen den aanvang van het spel waren de banken van het publiek weer opgedroogd. Het spel kon beginnen. Even na het aan- vangsuur duisterden echter nieuwe van water zware luchten nader dreven voor bij met achterlating van een klein aan denken. Eerst tegen het slot openden zich met breede opening de hemelsluizen om zich echter gelukkig spoedig weer te slui ten, zij het niet hermetisch. Het spel van liet L. S. C. was overwinnaar gebleven. Ook wat de opkomst van het publiek be trof. Van degenen, die kaarten hadden ge nomen, waren slechts enkele afgeschrikt. Men had zich over het algemeen er op ge kleed om Pluvius te trotseeren, en deze is afgedeinsd voor zooveel kordaatheid. Zelfs de stemming vermocht de regengod niet te bederven. De uitgestrekte tribunes waren uitstekend bezet. Slechts de beide uiterste vleugels waren leeg. Op de officieele over dekte tribune zaten o.a. onze burgemeester en tevens president-curator, prof. mr. A. J. Blok, rector-magniflcus, de Oollegii der Stu- dentencorporaües, het dageltjkscn bestuur der gemeente, enz., allen met hun damee. Prachtige bouquetten werden den dames van het Leidsche Collegium geoffreerd. Welk een prachtplaats bij uitnemendheid Is foch dlê plek In bne plantsoen vixrf zulkè openluchtspelen. Het is alsof de naluur haar uiterste heeft gedaan om daar alles samen te brengen, wat voor zoo'n spel wordt vereischt. Die twee prachtige hooge boomen, die als een zacht-wuivende waaier van groen van den achtergrond af zich neerbuigen over wat menschenhand noodig vond te wrochten, die fraaie waterlijn van den Zoeterwoudschen Singel, waarop de tribunes zoo'n kostelijken blik bieden, 't Is een heerlijke plek, waarop" Leiden trolsch mag zijn. En wat menschenhand wrocht sloot zich aan bij de gaven der 'naluur. De stellages, waarover we na onze reproductie en be schrijving kort kunnen zijn, wareu in scherpe lijn uitgebouwd en daarnevens in sprekende kleur gehouden cn warm getint aangekleed, voor zoover daarover mag worden gesproken, 't Was expressief van vorm en aanblik. Zeldzaam goed deden het als bovenbouw van het geheel die nacht zwarte dreig-luchten. nu en dan door eenig licht getemperd. Enkele vogels doorboorden met rappen wiekslag de duisternis, enkele nachtvlinders dreven ijl door het donker heen. Eenigszins fantastisch bood zich wel aan dat voor tooneel herschapen planlsoen met de dichte rijen toeschouwers aan de overzij. Was trouwens ook niet fantastisch dat late uur van aanvang, toen zoo menig goede Leidenaar al sliep den slaap des rechtvaardigen? Het een sloot zich aan bij het andere. Na Alionora de 3-Oclober-fees- ten, waarop nu het AZ-spcl volgde. Gebenedijde plek Een proef op iooneelgefoied zeiden we hierboven. Zéker, aldus mag zeker genoemd dit samenwerken van lierman Teiriinck en Jöh. de Meesier Jr. Hel beleekenl immers een proef, oin te zien, of hot mogelijk is do menschheid terug le voeren naar een ge meenschapskunst, die sinds de middel eeuwen mei zijn wagenspelen elc. en nu zwijgen we vam de Griekeehe oudheid - door de renaissance en wat daarop volgde was gernelamorjdioseerd tot eon uiting van individualisme; in onzen tijd tot de meesl individucele uiting van een individueclen geest. Bij deze proefneming paston derhalve geen mdi/Vidueéte rollen, hoorde geen naar voren komen vam enkele personages. Ifot werken met de massa, zonder bepaalde uitblinkers,^, moest het gewenschfe elfect sorleeren. Teiriinck heeft al zijn kracht verzameld voor dit streven. Zijn werken als „De ver traagde film" cn „Ik dien" beschouwt hij zelf als afbrekers van het huidig tooneel, op welles puinlhoopcm alleen het nieuwe kan herrijzen. Ook die man zonder lijf" mag daartoe nog worden gerekend, zij het o. i. al eenigszins in mindere mate. Een eenvoudig gegeven, dat in wezen bij allen zelfs be kend mag worden geacht, moet door zijn massale wedergave boeien on door zijn aangrijpende wedergave worden lot een kunstwerk voor de massa, zij het ook, dal het individu individueel zal en mag reagee- ren. Massale beweging komt in de plaats van het inddrvidu'eele spel. Absoluut altrui- me, om zoo te zeggen, komt voor egoïsme in die püaats. Alles voor het geheel, niets voor den persoon. Genoten de Grieken niet van de voorstellingen, waarvan zij den in houd konden droomen en onze voorvaderen in de middeleeuwen niel evenzeer? Com pact eaniengevat en lot kunstuiting verhe ven meende Teiriinck en Jöham de Meester Jr. ook voor Ons de gemeensehapsnormen voor zoo'n gemeanscha/psspel to kunnen vinden. Eisoh was dan, gelijk bij de Grie ken Middeleeuwen een soort gelijkma tige geest hij de toeschouwers. Zooals zij universeel Hun Goden resp. Godheidsvoor stelling woelden, zoo moest voor ons ge vonden worden zoo'n undverseele band. Beweging vervangt volkomen het gespro ken woord, ondersteund door 'het rhythme waaruit de dans, de muziek, je wat niet al is voortgekomenithyjhme ails de bakermat van de Kunst. Die universeele band is gezocht door beide genoemden, 'die samen het gegeven hebben uitgewerkt, in een voor Leiden bij zonder sprekend geval. Gegrepen is in krasse tegenstelling de strijd tusschen Alva en de Zwijger, door den laatste gewonnen, een Jkarnip, waarin Leiden zijn universiteit, wier 350-jarig bestaan moest worden lier- dacht, heeft te daniken. Die tegenstelling, moest het doen: voor icderen goede Lei denaar was uit den aard der zaak de kern voor een gelijkmatigen geest gelegd. Ster- kar: voor iedere Nederlander zelfs, die het abc van zijn historie kent. In scherp contact zijn bedde figuren (Alva en de Zfrijgor) tegenover elkaar ge steld, maar individueel zijn ze niet ge merkt, daar beide slechts door een beeld worden voorgesteld. Vermeden is elk op den voorgrond dringen van een persoonlijk iemand zeer eenvoudig is het gegeven gehouden; begrijpbaar voor ieder, dank zij de vaste lijn, die er doorheen loopt en alles BINNENLAND. De Lustrumfeesten te Leiden: hst Open- lnchtspel AZ. De E eiste Kamer heeft met 24 tegen 14 stemmen verworpen het wetsontwerp tot aanvulling van de Kieswet (tegemoetkoming aan gemoedsbezwaren). Antwoord op vragen over een militaire gasschool te Utrecht. BUITENLAND. Het Belgische kabinet Ponllet voor de Ka* mer. Painlevé in de Fransche Kamer over Ma rokko. Crisis in de Engelsche mijnnijverheid. samendringj. Weg alle ingewikkeld symbo lisme, alles spreekt voor zich zelf. Wanneer het spel begint en de zoeklich ten irn bonte kfleuren-sdhakeering hot „ope- raW-toomeel zichtbaar maken, zien we met den Zwijger op den achtergrond een vredig landschap. Moeders komen en wie gen „het kind", kinderen toonen hun le venslust, die geheven dansen hun liefde! voor, waaruit" de bruiloft voortspruit. Dan is al gekozen de taak in de maatschappij, en men aanschouwt de werkers, het hand werk (in smeden gedemonstreerd), de land bouw (de zaaiers) en de handel (matrozen). Daarop rolgl de ouderdom en tenslotte de dood. Gelijk geldt voop den dag: opstaan en verzinken is het lot van iedere dag, zoo geldt het opstaan en verzinken immers ook voor den menseh. Canomisch volgen de groepen elkaar op, het is als een nimmer eindigende, wisselwerking. Ilusi en vrede en welvaart heerscht er. De eerste blik semschichten van naderend geva'ar doe men op maar verdwijnen voor kort. Want plotseling verschijnt Alva's figuur, de roode ma&len der Spaansche vloot teeke nen zich af, weldra ziet men de Spanjaar den naderen alles neerslaand wat hen weerstaat. De Bloedraad velt zijn wreede vonnissen, Egmond en Hoorne zelfs .vallen onder beulszwaard, Spanje triomfeert. Alva's beeld treedt als meester op van het tooneel. De Zwijger kan dit niet lijdelijk aanzien, onder zijn bezielend woord wordt het verzet georganiseerd. Alhoewel eeTSt ge broken, zoodat moedelooslieid toch meester maakt van de burgerij overwint het verzet tenslotte. Terwijl Alva's figuur verdwijnt, komt die van de Zwijger onder het zwaaien der Oranjevlaggen en het schijnen der Oranje-zon tot juibeland inzetten van het Wilhelmus terug van de witte, oranje— gevlagde Gcuzem-vUoot. De vrede keert weer cn dies die eerste b'eciden-reeks. Vlot en logisoh volgt hot een het ander. Het eane tandrad grijpt in het andere, alles klopt. Mechanisch, strak logisch en conse quent. In zuiveren bewegingsvorm als op een ïilmplaat alleen het ho-geroep der werkers verbreekt de stilte eenige malen ziet ruen dit gebeuren voor zich heen glijden. Decors, costumes en de fantastische belich ting en muziek, die geheel er op is be rekend het bewegen rhytmisch te steunen, ja, op te stuwen, nemen op zich het leeuwen aandeel van de uitvoering. Denkt men dat eens weg De zwijgende vertolkers hebben hun plicht gTandioos gedaan. Hun „eigen ik" hebben zij werkelijk terzijde geschoven om „deel™ te worden van de groep, waarin zij uitkomen, 't Zal voor velen zeer moeilijk zij ci geweest, maar het is geslaagd. Costumes, belichting en decors zoudtn we in één adem willen noemen. Ze vormden toch een zeldzaam mooi patroon van kleuren weelde, dat zich weerspiegelde in het donkere water der gracht als één kleuren-Iantasie. Welk een harmonisch geheel van de cogeu- streelende kleurentinteling met wisselende belichting." Is het noodig enkeio grepen te doen, te noemen de sinister rood-zwarte costuums der Spanjaarden met hun in bloed gedoopte zwaarden, da Iraaie stijl van bruilotsgastcestumes, de voikomen sugges tieve aanblik der roode spaansche vloot co de witte, met oranjevancn getooide geuzen- vloot, op het eenvoudig, maar in het geheel zich prachtig aansluitend denseri der kin deren, enz.? Zoo echter uit het vele bij zonder do aandacht verdient, dan is het de komst der geuzen, die met hun gevaarlek getande sloepen eensklaps de platform; men Spanjaarden enteren. Trouwens het middenstuk met zijn lorscho handeling, de komst van Alva en z'ijia neder laag, het eigenlijk gebeuren stak zeer ver uit in dramatische kraent boven het meer lieftallige voor- en naspel, waarin de aciia gaat als van een kabbelend beekje, waarvan het 'water zells tot stilstand dreigt te komen. Een ietwat te veel herhaling kan van begin tot eind niet worden ontzegd.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1