AGENDA. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Dinsdag. „In den Vergulden Turk": Jaaiiijksche elg. vergadering van aandeelh. Electrici- teifc- en Gas-Mrj., v.h. De .Vries Stevens. Halfvrjf. „Jeruêl" (Groenesleeg 16): Bijbelbespre king. 8 uur. Leger des Heils: Tenlcampagne. Majoor Fawie. 8 uur. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst, 8 uur. Volkshuis: Propaganda-vergadering R.-K. Volk spar tt'. Sprekers de leeren M. J. G. Kuypprs en P. A. J. Peeters. Zoeterwoudsehe Singel: AZ., Spel van Alva en den Zwijger. Halfelf uur 's avonds. Woensdag. Zoeterwoudsehe Singel: AZ„ Spel van Alva en den Zwijger. Halfelf unr 's avonds. Donderdag. „In den Vergulden Turk": Alg. Vergade ring v. aandeelh. N. V. „Nationaal Veem" beiden. 3 uur. Haandag. „Zomerlust Concert harmonie orkest T. en D. Halfnegen. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zaterdags malinée te uiir. Drijvende tentoonstelling en aquarium „Klein Artis". Ligplaats: Kort Galgewater Leger-des-Heihtent, Binnenvestgracht, bij den molenCampagne van 13 tot 29 Juni 's firjks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid'', HooigTacht 48, is altijd geopend, voor spoed-recepten. Alleen voor lcdrn van doch van n.m. 8 uur tot v.m. S uur alleen dat fonds. Be avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en jnet Zondag 28 Juni a.s. waargenomen door de apotheek van den heer H. J. M. Proot, Maarsmanssteeg 17, tel. 435. Glasgow .(422 M 5SC) Telefonie voor de scholen. t.05 Newcastle (400 M 5NO) Orkest van de Terrace Tea Room. 4 20 Londen (363 M 2LO) Tijdsein v. Green wich, The 2LO-lrio, sopraan. 4.30 Amsterdam (1950 M) Tijdsein van liet Persbureau Yaz Dias (Offic. Amslerdam- sche Tijd). 4.45 Hilversum 1050 M) Hilversurasche Draadlooze Omroep. Causerie voor de da mes. J.20 Londen (365 M 2LO) Dansmuziek. Brussel (262 M) Concert. 6.30 Hilversum (1050 M) Voor-avond Concert 8 20 Londen (365 M 2LO) Kinderverlellingen 7.20 Londen, Chelmsford (365 M 2LO en 1600 M 6XX). Tijdsein van de Big Ben. Weer bericht. 1.10 Hilversum (1050 M) Omroep van de Ned. Chr. Radio-VerCenjging. 1. Psalm 27 ver9 7 en 5. Kwartet a Capella. 2. „Du, Hirte Israels", van Bortiniansky, id.; 3. Duet aus „Elias" van Mendelssohn, so- g'aan en alt; 4. Bede van Ds. D. A. v. d. osch, Herv. pred. te Den Haag, over Het ware levensgeluk. 6. „O Pons amoris" (een middeleeuwsch lied) kwartet a capella. 6. „Ave Verum" van Mozart, id.; 7. Terzett aus „Elias" van Mendelssohn, twee so pranen en een alt, a capella. 8. Bede van ds. K. Lijk, Geref. Pred. te Den Haag over „Waarom leven wij". 9. „Jcsu, Du bist mein" van Bach, sopraan en bas. 10. „Ich bete an die Macht der Liebe," van Borti niansky, kwartet a capella. 11. „Ehre sei Gott', van Bortiniansky. 8.25 Leipzig (ongev. 400 10 Concert. 8.20 Londen, Chelmsford (365 M 2LO en 1600 M 6XX) Concert The Wireless Orchestra, o.a. Suite „La Source" (Délibes), Inter mezzo „On the Bosphorus" (Lincke), bas en sopraan. Birmingham (475 M 5IT) The Station Repertory Chorus An hout with Sir Henry Bishop. Bournemouth (385 M 6BM) Operettemu ziek, o.a. Selectie „Katja the Dancer) (Gilbert). Newcastle Newcastle (400 M 5NJ) Muziek van Verdi. Glasgow (422 M BSC) The Station Sym phony Orchestra, o.a. Ouverture „Leo nora" (Beethoven). 9.06 Parijs (1780 M SFR) Concert. 10.60 Londen (365 M 2LO en 1600 M 6XX) A Harp Recital door Salzedo. HOOGE RAAD. Het cassatieberoep van J. Brommert verworpen. De Hooge Raad heeft verworpen het cas- latieberoep van J. Brommert, die wegens op ruiing in een openbare vergadering van de ,C P. te Enschedé tijdens hef conflict in de jlTextielindustrie door het Hof te Leeuwarden 'waarheen d?^ zaak na cassatie van arrest Tan het Arnhemsche Hof was verwezen, is yeroordeeld tot vier maanden hechtenis. KANTONGERECHT TE ALPHEN. Wegens overtreding der plaatselijke po litieverordening etond terecht A. D. te Ter '£ar' terzake dat hij op Zondag op den open baren weg aldaar ijswafelen had yerkooht. De ambtenaar van het O.M. verzocht een geldboete van f 1 subs. 1 dag hechtenis. Bcklaagde's verdediger, mr. K. is de mee ning toegedaan dat een gemeenteraad niet de bevoegdheid heeft het verkoopen van „kleine eetwaren'op den openbaren weg te verbieden en verzoekt hierom vrijspraak. De Kantonrechter zal schriftelijk vonnis wijzen. J. M. te Woubrugge had een schuur ge bouwd zonder schriftelijke vergunning ver kregen te hebben van B. en W. dier ge meente. Bekl. zeide tot zijn Verweer, dat 't slechts een verbouwing was. De verbalisant T. H. deelde hieromtrent mede, dat het een kleine houten schuur be trof; deze werd geheel afgebroken en de nieuwe, die geheel van steen is opgetrokken is van veel grooter afmetingen. Eisch f 10 of f dg. De kantonrechter uitspraak doend veroordeelde bekl. tot f 5 subs, f 5 dg. A. v. D. hacf, rijdende met paard en wa gen op den Steekterweg niet uitgeweken voor een auto, di wilde passeren en hier toe voortdurend signalen had gegeven. Beklaagde was niet verschenen. Getuige S. V. deelde mede dat beklaagde hm toege voegd had dat indien hij naar Zwammer- dam of verder had gemoeten hij hem er ook achter had gehouden. Als de zaak voor het gerecht behandeld zou worden zou hij V. eens thuis komen opzoeken om hem de her sens in to slaan, daar had hij wel 5 jaar voor over etc. Bovendien ging deze „toe spraak" vergezeld van de noodige kracht termen. Een tweede getuige in deze zaak gehoord deed dezelfde verklaring. De ambtenaar vond de harde wijze van bekl. hoogst ergc- lijk en verzocht tegen bekl. een geldboete van f 50 eubs. 50 dg. De kantonrechter kon zich geheel met het requisitoir v£n den ambtenaar vcrecnigen en veroordeelde bekl. conform den door het O.AL gestelde eisch. T. V. O. te Den Haag stond terecht ter zake dat hij het verkeer in gevaar had ge bracht door met zijn auto tusschen een tweede en een passeerenden wagen te rij den zonder dat hiertoe voldoende ruimte was geweest wanneer de betrokken auto wat meer uitgeweken was.Verder had hij den tegemoetkomenden wagen niet eerder gezien als toen het reeeft te laat was om te stoppen en indien hij dat had gedaan was do achter hem rijdende auto op zijn wagen gereden. De file auto's die hij moest passeeren deed zich voor als een militaire colonne, door het zwaaien met vlaggen; dit belette hem om tusschen da colonne te gaan rijden daar dit strafbaar is. Onder meerdere getuigen werd ook J. H de commandant der afdeeling gehoord. Deze ontkende ten sterkste dat met vlaggen was gezwaaidwel waren er vlaggen, doch deze stonden voor op de auto's bevestigd. Hij had nvder gegeven dat de wagens onderling 35 ii 40 M. tusschenruimte moesten bewaren om passeerende auto's juist gelegenheid te bieden om tusschen de dienstauto's te kun nen rijden ingeval van verstopping. Toen bekl. wilde passeeren was er absoluut geen ruimto voor met het gevolg dat een der auto's werd aangereden en tegen een boom opreed. De ambtenaar achtte het feit vol doende van wettig bewijs bewezen en eisch- te f 50 subs. 10 dg. hechtenis. Conform den eisch werd bekl. door den kantonrechter veroordeeld. J. T. was -destijds niet opgekomen om als getuige gehoord te worden. Bekl. zeide dat zij wel was geweest doch dat de zaak toen reeds behandeld wtis geworden. In haar werkhuis had men gezegd dat ze wel wat kon wachten; anders ging er teveel tijd mee verloren. Vonnis f 0.50 of 1 dg. C. v. R. had een hond die erg lastig was en voortdurend voorbijgangers aanvloog. Dit was ook weer het geval ge woest met A S. Deze verzocht toekenning van een ci viele vordering van f 25 wegens het totaal vernielen van zijn jas. Headier had al ver- echeiden andere menschen aangepakt. Dit laatste gaf bekl. toe; hierop had hij het dier vastgelegd, doch hij was op dien bewustcn dag losgebroken. Ook had deze zaak niet voor het gerecht gekomen wanneer S. niet met zulk een onbillijke eisch van f 25 had gekomen. Hij had dadelijk aangeboden hem te laten maken, doch S. wilde hier niet van weten want er was volgens hem geen maken aan. Ook de kantonrechter wilde het voorko- men dat de vergoeding overdreven was en veroordeelde 'bekl. tot f 10 of f 5 en ont zegde S. de civiele vordering. Bij D. J. B. alhier waren deelen van een gedood varken aanwezig geweest welke niet aan keuring onderworpen waren. Gezien de knoeierijen van bekl. en het feit dat hq reeds meerdere malen voor iets dergelijks werd veroordeeld achtte do ambtenaar heehtenisstraf beter op zijn plaats dan een geldboete en verzocht een hechtenis van li dagen. De kantonrechter kan zich hiermede ver eenigen doch gezien de omstandigheden, waarin bekl. verkeert veroordeelde de kan tonrechter hem tot 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Veroordeeld zijn nog: H. J. K. f 8 of 8 dg.W. P. f 6 of 5 dg. AI. S. f lof 1 dg.; C. V. 2if 10 of 15 dg.; A. v. B. f 6 of 3dg. AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. De Amersfooiische vergiltigingszaak. Door dit Gerechtshof werd heden ver oordeeld lot tien jaar gevangenisstraf de 82-jarige drogist B. J. Verhaaff, te Amers foort, wegens poging tot moord op zijn echt- genoote, tweemaal gepleegd. De rechtbank te Utrecht had Verhaaff veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Het Hof meende,, ofschoon de beide feiten bewezen waren, een aanmerkelijk lagere straf op te moeten leggen, wegens den gees testoestand van beklaagde en wegens de omstandigheden waaronder de feiten heb ben plaats gevonden. DE ALGEMEENE TOESTAND. In aiwachting. In de groole vraagstukken heerscht nog rust. Morgen zal echter in het Engelscho parlement een groot debat plaats hebben over het veiligheidspact en 'heden zal in de verklaring van hel Belgische kabinet bij het eerste treden voor de Kamer daaraan ook wel eenigc aandacht worden geschonken, dunkt ons. Trouwens, de vroegere Belgische minister van buitenl. zaken Jaspar heeft reeds vragen gesteld, die lot doel hebben de ipgeering er op te wijzen, dat zij vooral moet zorgen, bij de besprekingen, die zullen plaats hebben, een woordje mee te pralen. Inmiddels schijnt in Frankrijk het kartel werkelijk uiteen te vallen. Zal Painlevé zich naar rechts willen oriënleercn of niet? Ge zien zijn verklaring bij het eerste orlrcden, is dat twijfelachtig. DUITSCHLAND. De tariefwet dr. Höfflc pleegde geen zelfmoord het conflict in de houtin dustrie. De nieuwe lariclwet is door den Rijks raad aan den Rijksdag toegestuurd, zoodat men de eerste lezing van het wetsontwerp een begin zou kunnen woiden gemaakt. De Duitsch-nationale bladen beweren, dat dit ook het geval zal zijn, maar dit is in het geheel nog niet zeker. Zoowel de sociaal democraten als het centrum willen het zo merreces reeds op 4- Juli laten beginnen, om aldus de behandeling van het wetsont werp tot in den herfst uitgesteld te krijgen. Beide partijen staan op het standpunt, dat de commissie voor de handelspolitiek uit den Rijksdag den noodigen tijd moet heb ben om het ontwerp zorgvuldig te onder zoeken en dat deze commissie juist tijdens het reces in staat zou zijn, ongestoord te werken. Do rij'ksrcgeering wil echter nog steeds liet ontwerp in alle drie lezingen voor 18 Juli laten behandelen en dan eerst de par lementaire vacanüe lalcu beginnen. Het feit dal de regeeringsparlijen het in. deze aangelegenheid oneens zijn, heeft in den Rijksdag allerlei geruchten doen ont slaan. Er is weer eens sprake van een drei gende regeeringscrisis, maar aangezien niet één partij er iets voor voelt, een dergelijke crisis vlak voor de vacantie uit te lokken, zal hei-wel bij de geruchten blijven. Men zal zich herinneren dat de doktoren, die indertijd liet lijk van dr. Holle onder zocht hebben, in hun rapport verklaarden, dat dr. Höfle aich al dan niet opzettelijk van het leven had berooid. Het chemisch onderzoek had uilgewezen, dat dr. Iloflo kort voor zijn dood aanzienlijke hoeveelhe den luminal had ingenomen, die zijn dood veroorzaakt hadden. Nu is dr. Kipper, die het chemisch on derzoek had ingesteld en op wiens bevin dingen het rapport der deskundigen be rustte, door de parlementaire commissie van onderzoek inzake het geval-Hüfle als getuige gehoord. Het verhoor bestond ook ditmaal weer uit vragen van den bekenden gif-des kundige, prof. Lewin, die dr. Kipper de per tinente vraag stélde, waarom hij de zwarte massa, die zich in den mond, de keel, de slokdarm en de maag van dr. Höfle bevond, niet chemisch had onderzocht. Dr. Kipper poogde hiervoor een verklaring te geven, die den deskundige echter niet bevredigde en die hij met klem op wetenschappelijke argumenten ontzenuwde. Nadat prof. Lewin den getuige het vuur al te dicht aan de schenen had gelegd, verklaarde dr. Kipper ten slotte ondier geweldige beweging, dat hij geen tijd had gehad om deze zwarte massa te onderzoeken, omdat de „Staatsan- wallsohafl" er op had aangedrongen, dat de zelfmoord van dr. Höfle door vergiftiging zou wondien vastgesteld. Hij had toen maar een gJobaal onderzoek van de inwendige organen ingesteld en daarbij de aanwezig heid van luminal en andere verdoovende middelen geconstateerd. Ten slotte ver klaarde de getuige, dat hij de opmerkingen in zijn rapport, dat dr. Höfle kort voor zijn dood belangrijke hoeveelheden luminal had ingenomen, terugnam. Hiermede is dus vastgesteld, dat dr. Höfle geen zelfmoord heeft gepleegd. De vakhond der arbeiders in de Duitsche houtindustrie meldt: In het conflict in biet Duitsche houtbedrijf heeft de Rijksminister van arbeid beide partijen legen 24 Juni naar Berlijn uitgenoodigd om te onderhan delen over een overeenkomst. FRANKRIJK. Het kartel veroordeeld het Chineezenrelletje te Parijs. In de Kamer-commissie werd door de socialisten meegedeeld, dat uitgebracht wa ren 45 stemmen op de motie-Gompère Morel, die een onmiddellijke breuk met het cartel wil, 35 op do motie-Renaudel, die bevre digende verklaringen van Painlevé wil vragen en heaigaan indien deze niet ai- doende zjjn, en 15 op de motie-Auriol, die in het cartel wil blijven. Er is dus een aanzienlijke meerderheid voor een break en deze Iaat dan ook geen twpel meer. Naar Compère Morel in den kring der journalisten in de wandelgangen der Kamer verklaarde, weigert zjjn fractie nog verder vertrouwen te stellen in Painlevé, omdat deze de politiek, waarvoor het land rich verleden jaar uitgesproken heelt, volstrekt niet meer volgt. Volgens hem zijkj alle moties, die de leiders uit de provincie toegezonden krijgen, zoo categorisch, dat de socialisten niet anders kannen doen, dan de regeering gehoorzaamheid opzeggen. Kt zal nog veel sterker uitkomen als de na tionale raad der socialisten wordt bijeen geroepen. Het is best mogelijk, zoo betoogt Compère, dat Painlevé zich door de gebeurtenissen in Marokko genoodzaakt ziet, een bepaalde nationale gedragslijn te volgen. Wjj, socialisten, echter oonstateeren, dat hfl geen enkele van de hervormingen tot stand' brengt, die beloofd zijn en op voorwaarde waarvan wij zelf gekozen ziju. Onder deze omstandigheden is het een kwestie van po litieke eerlijkheid, piiet langer solidair te blijven met een ministerie, dat absoluut niet aan de socialistische aspiratie® tie- sntwoordt. Heden vergadert de socialistische Kamer- groep tot vaststelling harer houding in de Kamerzitting van hedenmiddag. .Voorloopig is geen enkele aanvraag tot interpellatie ingediend. Gebeurt dit niet, dan zal Painlevé uit eigen beweging verklaringen afleggen. Een debat kan zich dan ontspinneD, zegt bet „Hbld.", doordat op de regeeringsver- klsringen altijd door feu minste één Kamer lid geantwoord worden mag. Men schrijft echter aan de communisten de bedoeling toe hunnerzijds opnieuw een interpellatie in te dienen. De toestand is daarom zoo verwar! en onzeker, omdat ook onder de radicalen nogal oppositie tegen het kabinet, met name legen de houding van Caillaur, opkomt Men verwijl den minister van financiën vooral zijn volstrekte intransigentie en oordeelt, dat h'j nog zeer weinig ter verbetering van den Franschen linancieelen toestand gedaan blijkt t6 hebben. Dit influenceert de beurs, die al tijd bang blijft voor een kapit3alshelfing in een anderen vorm. Eerst wanneer de toekomst wat beter verzekerd is als gevolg van een gunstig resultaat der besprekingen inzake Marokko en de financieele plannen, die in de Kamercom- missio behandeld worden, zal een opleving in zaken ea do stabilisatie van deu franc kunnen tot stand komen, zoo oordeelt men in Cnaucieele klingen, waar de groote meer derheid het aanblijven van het kabinet, al thans van Caillaux .schijnt te weaschai. Het gerechtelijk onderzoek heeft de identiteit vastgesteld van alle aanvoerders ran het relletje tegen het Chineesche ge zantschap. Be vervolging kan echter eerst ingaan na overleg met den Cbneeschcn gezant over de te volgen procedure. ENGELAND. Werk voor het Lagerhuis. Labour en vakvereniging. Spoorwegcongres geopend. Das' opvolging. Deze week zullen er in het Lagerhuis we der verscheiden nachlzittingcn plaats heb ben. De liberalen zullen de begroeting punt voor punt bestrijden. Woensdag heeft het groote debat over dc buitenlandschc politiek plaats. De voor naamste sprekers zullen Mac Donald en Lloyd George zijn, floch ook twee andere li beralen, Hutchinson en Hamilton, zullen er het woord voeren. Vanwege het Foreign Office werd herhaaldelijk aan de pers verze kerd, dat men de gepubliceerde documenten over de onderhandelingen nopens het veilig heidspact niet a(.te precies moest nagaan. Wie kennis genomen heeft van het algemeen voorbehoud, dat Chamberlain tegenover Briand" gemaakt heeft, weet, dat de Engel- sehe regeering zich- tegenover Frankrijk geenszins gebonden heeft ten aanzien van een of andere interpretatie. Ook de verkla ring van Chamberlain van 18 Juni, dat het pact Frankrijk niet mag verhinderen tegen een agressief Duitschland op te treden, is geen formeelo diplomatieke verplichting, doch slechts een grondslag voor de onder handelingen met Duitschland. Het wordt van belang beschouwd, dat Duitschland evenals Frankrijk goed begrijpt, dat de Brit- sche regeering geenerlei verplichting zal aangaan, die in strijd zou zijn met het sla- tuut van den Volkenbond. Mocht er twijfel rijzen ten aanzien van de formuleering der Fransche nota, dan zal, wat de Britsche re geering betrelt, een dergelijke kwestie steeds in den geest van het Y.B.-statuut worden op gelost. In dit laatste mag men o.i. zien een zich lirugwaarls bewegen van Chamberlain 1 Er heeft een groole demonstratie van werkloozen plaats gehad op het Trafalgar Square. Van zes punten buiten de stad'zijn de demonstranten naar Trafalgar Square op getrokken. Alles is volkomen ordelijk afge- loopen. Er werd een motie goedgekeurd, waarin van de regeering verlangd wordt dat ze meer doelmatige middelen ter bestrijding van de werkeloosheid zal aanwenden. Ook de onmiddellijke hervatting der handelsbe sprekingen met Rusland wc-rd geéischt. Er is een beweging op touw gezel, uit gaande van Glasgow, die de industricclc en politieke krachten van de arbeiderspartij on der controle van de vakvereemgingen wil vereenigen. In een manifest van de leiden de vakvereenigingsbeamblen van de Clyde wordt gezegd, dat de krachten van de arbei derspartij door veelvuldige wrijvingen en twisten worden verzwakt, twisten over de vraag, welke vleugel der partij aan de be weging de overwinning zal bezorgen. De hertog van York opende gisteren na mens den Koning het internationale spoor wegcongres te Londen, waarbij omtrent 1000 gedelegeerden uit alle deelen der wereld aanwezig waren. Hij verwelkomde de bezoe kers in Engeland hetwelk de geboorteplaats is der spoorwegen, en herinnerde er aan, dat de Stockton en Darlington spoorweg 100 jaar geleden het eerst in de geschiedenis werd ge opend. Op dit internationaal congres zijn 235 spoorwegbesturen vertegenwoordigd, wier spoorlijnen een gezamenlijke lengte van 293.500 mijlen hebben. Het is 30 jaar gele den sinds zulk een groote bijeenkomst van spoorwegambtenaren in Engeland bijeen kwam. Ghandi heeft aangekondigd voor onbepaal- den tijd te Bengalen te zullen blijven. Hier door behoeven de Swarajisten voorloopig geen opvolger van Das aan te wijzen. Ghandi is voornemens een meer actieve rol te gaan spelen in de Swarajistische beweging. OOSTENRIJK. Amerikaansche leerlingen. Het Amerikaansche bankiershuis Morgan heelt de provincie Opper-Oostenrijk een leening van 7 millioen dollar verteend te gen 7 pCt. Ook de andere Oostenrijkscite provinciën onderhandelen met genoemi bankiershuis óver dergelijke leeningen. Er is dus weer vertrouwen in Oostenrijk! SPANJE. Dnilsch-Spaansch handelsverdrag. Het Spaansch-Duitsch handelsverdrag J« gisteren te Madrid geratificeerd en daarmée rn werking getreden. Men weet, hoe van Duitsche zijde groote aandrang wordt geoefend om het gewijzigd te krijgen. BULGARIJE. Het pioces-Stamboeliskl In het confiscalicproces legen de weduwe van den vroegeren minister-president Slamboeliski heeft de oftieier van justitie inbeslagneming gevraagd van het geheele door Slamboeliski nagelaten vermogen, tot een bedrag van 2 millioen Zwitsersche fres. en Tl' millioen leva of bij elkaar Gl1/» mil lioen leva. GRIEKENLAND. Los van Servië? Uit Athene wordt aan de „Daily Tel." bei richt, dat het daar een pijnlijken indruk heeft gemaakt, dat de Servische staatssecre taris van builenlandsche zaken aan een courant te Belgrado heeft verklaard, dat de Grieksch-Servische onderhandelingen niet hernieuwd zullen worden, wanneer Grie kenland niet de Servische eisehen in hun geheel aanneemt. Dit interview is niet te gengesproken, en wanneer dit het laatste woord van Servië is, dan kan men het Grieksch-Servische bondgenootschap als begraven beschouwen en is een orienteering in een andere richting onvermijdelijk. LITHAUEN. Parlementaire kloppartijen. In den Lïthauschen Landdag kwam het by de behandeling van do nieuwe persweti waardoor de pers aau de Openbare juris dictie wordt onttrokken en aan de admini stratieve macht onderworpen zal worden, tot zeer vinnige woordenwisselingen tusschen do oppositie en do regeering. Het tumnlt ram ten slottt een zoodanige® omvang aan, dat de voorzitter de hulp van de politie moest inroepen. Twee afgevaardigden der oppositie, die het regeringsontwerp rn een vernietigende critiek hadden onderworpen, werden van de zitting uitgesloten, en toen zijl weigerden de zaal te verlaten, door de politie met geweld verwijderd. Toen ook de voormalige president, dr. Grinius, do grijze voorvechter der Lithausche v^'ieidsbeweging, die jarei lang in Russische kerkers heoft gesmacht, van de zitting werd uitgesloten, nadat hfl het optreden van den voorzitter tegen de oppositie had gehekeld, ontstond een woeste vechtpartij. De afgevaardigden der oppositie en de christelijke democraten stormden op Grinius los. Hv werd in het strijdgewoel ernstig gowond. Met behulp van een versterkte politiemacht werden de afgevaardigden der oppositie, die dr. Grinius toejuichten en het volkslied aanhieven, ten slotte uit de zaal verwijderd. Da vechtpartij werd evenwel In de couloirs voortgezet In Kowno heerscht iu verband met deze voorvallen en inzonderheid wegens de mis handeling van dr. Grinius door de christelijfc democraten, een zeer opgewonden stemming, welke zich reeds heeft geuit in verschillende pro testdem onstraties. RUSLAND Intellectneelen gearresteerd. Naar de „Roel" verneemt, hebben 13, 14 en 15 Juni te Tiflis en andere sleden van Georgië massa-arrestaties onder de intellec- tueelcn plaats gehad, in verband met de ontdekking van een samenzwering, welke het verwekken van een nieuwen opstand beoogde. VEREENIGDE STATEN. De immigratie. De immigratie-commissaris Curran tal het voorstel indienen, de bestaande rege lingen te herzien, opdat alle le en 2e klasse passagiers, die aankomen met het doel zich blijvend in Amerika te vestigen, zouden worden verplicht op Ellis-eiland hetzelfde onderzoek te ondergaan als de 3de klasse- passagiers. CHINA Blijvende onrust al geruch ten over een oorlogsverkla ring. De vroegere hoofdcommissaris van poli tie te Tokio en andere voorname Japannera zijn te Sjanghai aangekomen om een niet officieel onderzoek in te stellen naar de sta king. De zoon van Tsjang tso lin vertrekt naar het Noorden met zijn troepen, doch er zijn maatregelen getroffen voor de aankomst van 4.000 man Moekden-troepen te Sjang hai., Een telegram uit Woehoe zegt, dat koe lies den Japanechen zoutcommissaris heb ben aangevallen, dien de Chineesche politie daarna arresteerde» onder de beschuldiging dat hij wapens droeg. Hoe zwaar geladen de atmosfeer is, blijkt al wel uit het feit, dat te Sjanghai het ge rucht verspreid was, dat Japan aan China den oorlog had verklaard wegens den moord op een Japanner te Kanton. Groote men- schenmcnigten wendden zich tot de tele- graafagcntschappen, do banken en zaken om het bericht te controleeren, maar er konden geen ter zake dienende inlichtingen wordea gegeven. IntuBSchcn verklaart het Britsche mini»- terie van buitenlandsche zaken, dat het be. richt onjuist is. De regeering heeft een mededeeling ge publiceerd, waardoor volledige bescherming van leven en eigendom beloofd wordt. In dien iemand het leven verliest bij het ver richten van gewoon regeeringswerk, ontvan gen zijn nabestaanden 2000 dollar.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2