J. M. A. Waterreus UIT DE RIJNSTREEK.'. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. Alphen. Burger 1. Stand. Bevallen: M. M. Caplein geb. Meilanl, Z; D. Rijnsburger geb. v. Leeuwen, Z. J. Baart geb. de Kleer, Z. L. Borst geb. de Leeuw, D. J. I. Noomeikgcb. Meijer, Z. Gehuwd G. v. Rijswijk jm. 26 j. en M. Schcris jd. 23 j. L. Ram jm. 20 j. en E. A. van Dee jd. 21 j. C. van Ingen jm. 22 j. en M. N. Schouten jd. 23 j. Overleden: D. Al. Schccper jm. 4 j. Kerke), bericht voor morgen. Ked. Ilerv. Kerk Julianaslraat, Zondag v.m. 10 uur ds Veldhoen en n.m. 7 uur cis» de Bruin. Ncd. Ilerv. Kerk, Oudshoornscheweg, v.m. 30 uur ds. v. Linschoolen. Evangelisaliegebouw Iloollstr. v.m. 10 u. en nam. halfzeven de heer Redelijkheid, van Ouderkerk a. d. IJse). Gcref. Kérk Raadhuisstraat, v.m. 10 uur en nam. 6 uur de eerw. heer Dcllema van 's-Hcrlogcnbosch. Geref. Kerk Hooflslra'at, v.m. 10 uur cn nam. halfzeven ds. Wienljes. Ingekomen personen: uit Koudekerk II. B. Klos, Gnephoek 60; uit Nieuwveen J. A. V. Donk, Osweg 18; uit Oldebroek C. Dol ver, Achtermiddenweg 1; uit Rijnzater- woude G. M. Wolvers, Hoorn 310, uit Rot terdam kinderen Kramer, Martha-stichting; A. H. .1. Lovink. Lcmbonlaan -1; kinderen v. d. Sloot, Iloofistr. 66; uit Ter-Aar L. de Leeuw. Britlcnruslstraat 10; J.' C. Verhorst, IJ aornstraat 1. Vertrokken naar: Bodegraven J. S. van Dam, J. W. Drost, C. N. ldenlurg en G. de Vos; naar Gouda M. Starreveld; naar 's-Gra venhage E Spreij; naar Leiden C. J. Mui- dei'; naar Lekkerkerk A. C. Bikkers; naar Nieuwveen kinderen van Heusden; naar Oud-Beijerland J. B. Cromzigt; naar Pur- mcrend J. F. Meijer; naar Zevenhoven P. Fokker. Tot predikant bij de Gerei. Gemeente le Serooskerke (Walcheren) i3 beroepen ds. E. J. Wienljes, Gerei, predikant alhier. Alkemade. Burgerl. Stand. Ge boren: Jacobus Nicolaas, zoon van Theodo- rus Spruit en van Johanna Anna Bakker. Christina Maria, dochter van Huberlus Pe trus Duivenvoorde en van Apolonia Maiia van der Geest. Ondertrouwd: Jan Vromans, jm. oud 30 j. en Adriana Mar tina de Graal jd. oud 29 j. Johannes Theodorus Antonius Struive jm., oud 29 jaar en Johanna Spring, in 't Veld jd. oud 34 jaar. Overleden: Martina Margaretha van den Broek, oud tien weken. -I- Bij de gehouden aanbesteding voor het schilderen der houten ophaalbruggen werd als 'volgt ingeschreven: P. van der Vélden j uit Oude Wetering voor f537; J. H. Vesscur uit Oude-Wetcring voor 1 520; C. M. Vesscur uit Roelolarendsveen voor f 490en N. Koot uit Rijpwelering voor 1430. Het werk is ge gund aan N. Koot voor f 439. 22 en 23 Juni a s. zal te Roelolarends veen in het café van den heer Wagenaar ge legenheid beslaan tot herijk der malen en gewichten. Voor het dorp Oude-Wetering be staat hiervoor gelegenheid op 24 Juni e.k. in het café van den heer van den Bosch. Be langhebbenden worden in hun eigen belang aangeraden zich op genoemde dala aan te melden, daar men anders zich naar den Haag moet begeven. Eodegraven. Maandag zal bet hoofd- stembiueau vergaderen ter benoeming van een Raadslid in do vaeaturc-Turkenburg. Zooals wij reeds meldden zal gekozen worden de heer W. Boer. Deze is No. 4 op dc lijst der C.-II. Kiesvercen. Men zal zich herinneren, dat do heer Turkenburjj indertijd onder op de lijst was geplaatst, doch door voorkeurstemmen werd gekozen. In de afgeloopen week hebben zich gevestigd O. W- van Beukelen, zonder be- ïoep; M. Hoogendoorn, zonder beroep; C. N. idenburg, zonder beroep; E. Teunis- sen, dienstbodeG. van Staveren en gpzin, arbeider; J. W. Drost cn gezin, arbeider; J. S. van Dam en gezin, fabrikant, en F. Bakker, dienstbode.. Vertrokken zijn: M. Kranenburg, dienst bode; A. C. Bloos, dienstbode J. van Dam, zonder beroep; C. Groenendijk en gezin, 'kaashandelaar; Jan Verwey, arbei der; J. C. Bruné, arbeider. Burg. Stand. GeborenIngctje Dochter van J. H. de Bruyn en L. Hoo gendoorn Jan Willem, Zoon van H. van Luinen en A. Rademaker. OndertrouwdO. v. d. Wilt 23 j. en H. Verboom 20 j. OverledenG. Markus, wecln. van G. v. Dam en eerder van. W. A. Anker 88 j. D. Turkenburg, geh. met F. Splinter 52 j. (overladen te Utrecht). Kerke 1. bericht voor Zondag: Ned.-Herv. Kerk:\l0 en halfzeven uur, ds. G. A. Pott. Geref. Kerk10 uur ds. Dam, Openbare Geloofsbelijdenis en Voorber. H. A.half zeven ds. Dam. Gcref. Gem.10 uur en halfzeven preek- lezen. 0 Uitslag eierenvciling B. K. P. V. Aan roer '1750 stuks. Frijzen van f 6.60f 7.70. Eoskcop. Voor het examen acte L. O. slaagde gisteren te ,'s-Gavenhage mej. A. Oosthoek, alhier. Kerk. bericht voor morgen: Ned.- Herv. Kerk v.m. lo uur ds. Glas. Salvatori v.m. halflien en n.m. 6 uur de eerw. heer De Jonge. Ned.-Herv. (Geref.) Evangelisatie v.m. halflien en n.m. 6 uur ds. Gunning, van de Vuursche. Geref. Kerk v.m. 10 en n.m. 6 uur ds. Fernhout. Gevonden voorwerpen. 1 paeser, 1 Porlemonnaie met eenig geld, 1 zilveren hals ketting, 1 duimstok, 1 hamer, 1 portemon- paic, 2 huissleutels. Inlichtingen hij dg pg- Hazerswende. Tot opzichter van den Rietveldsehcn Polder is benoemd de heer J. Dekker alhier, en zulks in de plaats» van den heer A, II.. Goldberg, aan wien op. zijn. ver zoek met ingang van 1 Sept. a.s. eervol' ont slag is verleend. De uitslag van de aanbesteding voor het bouwen van een schutsluis tusschen de polders Rietveld en Laag Boskoop is als volgt: N.V. Concordia, Papendrecht, f22.300, J. P. Straathof, Leiden, f22000; N.V. H. J. Ncderhorst, Gouda, f21613; A'. Dikkenboom, Utrecht, 121514; N. v. Leeuwen, Haastrecht, 120900; J. A. Verheul, Rotterdam, f20700; N.V. P. A. v. Wegen. Dordrecht, f20150; J. Warnaar, Leiden, f 19880; R. Beijk, Boxtel, f 19797; G. W. Bollje en Buwalda, Heeren veen, f 19731C. II. Sprik, Ammerstol, f19643; A. J. de Looker en Meijer, Leiden, 1 18847. Nielehs, Den Haag, f 18800; AI. de Graaf, Voorburg, f 18678; P. Verhagen-Rot terdam, f 18010; J. Splinter, Leiden, f 17995, L. Kruyt, Leiden, f 17800;' J. Kranenburgh, Boskoop, f 17400; F. Sleekraan en Hofman, Dordrecht, f 17400; Wed. H. van priel, Kou dekerk, f17100; H. Turkenburg. Alphen a. d. Riin, f 16990; J. Loef, Boskoop, f 15951; A. G. Vreeburg. Boskoop, f 15444, P. J. Noorland cn Co., Den Haag, f 14580. Aan A. G. Vreeburg is het werk gegund. Kerkel. bericht voor a.s. Zondag Ncd. Hcrv. Kerk half 11 en half 8 ds. J. Luuring. Geref. Kerk half 11 cn half 8 ds. Kouwen- hoven van Leiden. Leinmiden. Vrijdagmorgen sloeg van de veeboot yan de firma Bus de schroef togen een der palen van. de in aanbouw zijnde hulpbrug o v. Drccht alhier, waardoor de schroef afknapte en de boot. niet naar de veemarkt te Leiden kon vertrokken. Oudcwetering. De lieer W. van Stave ren is eigenaar geworden van het perceel bewoond door notaris Veenslra en zal daar in vestigen een slagerij. Het gemeentebe stuur heeft reeds vergunning lot de verbou wing van het pand verleend. Roelof arendsveen. Voor het examen van onderwijzeres slaagde onze plaalsge- nootc mej. M. van Dijk. Woubrugge. Sedert de vorige opgaven hebben do volgende personen" zich bier ge vestigd: J. v. Beek do Jong, uit Haarl.- mcer J. Niermeijer, uit Oostwedde F. J. van Goozcn, uit Alphen aan den Rijn C. J. Zwetsloot, uit Alkeraadc C. L. Baak, uit Voorschoten. J. Al. van der Pauw Kraan, uit Hazcrswoude J. Th. Lunenburg, uit Leimuiden H. C. van Santen, uit Stompwijk H. W. Bakker uit Alkemade W. A. van Steyn, uit Haarl.meer A. van der Haven, uit Ha zcrswoude S. G. M. Fermin, uit Maas- elpis T. W. van SteijD, uit Wassenaar LM. C. Groenendijk, uit Zoeterwoude I^.1 J. van Donk, uit Alphen aan den Rijn C. van Gorkum, uit Rijnza ter woude G. Koetsier, uit Amsterdam G. Wester- huis, uit Meppol P. J. van der Zwefc, uit Alkmaar. En vertrokken zijn; B. A. van Hornessen naar Almkerk J. Hoogevecn naar Al phen aan den Rijn M. de Blanken naar Alphen aan den Rijn; A. Bos, Zoetermeer 1 J. L. Boer, Rotterdam T. G. v. Wie- ringen, Sassenheim A. van der Hulst, Alkemade M. H. Baak, Alkemade A. M. Vermij, Voorhout J. C. Zwetsloot, Alkemade A. M. Meijer, Alkcmade P. Bertele, Alkemade K. K. Strookman, Haarlem B. van der Pouw, Beverwijk, en B. A. Huygsloot naar Uithoorn. Kerk. bericht voor morgen Ned.-Herv. Kerk, voorm. 10 uur en des avonds halfacht, ds. Joh. Kijne. Geref. Kerk, voorm. 10 uur en avonds halfacht de eerw heer G W. van Deth, canij didaat te Brussel. Zwammerdsm. Burg. Stand. Overleden: Leven loos kind van het mannelijk geslacht van Hendrikus Catharinus van der Wolf en van Agatha Treur. Ondertrouwd: Floris Bloos jm. 22 j. en Elisabeth Auguste Gerdes jd. 20 j. Simon van Katwijk jrn. 26 j. le Bodegraven en He lena Ilendrika'Hoogendoorn jd. 24 j. Baailemmeimeet. Donderdag be merkte op den Bcnnebroekerweg nabij den Hoofdweg de bestuurder van een aulo, dat de stuurinrichting defect was geraakt en hij dc kans liep in 't water terecht te komen of tegen een boom le bolsen. De man scheen het niet meer te kunnen voorkomen, dat de auto, die geweldig heen en weer slingerde, in de wegsloot reed. Hij wist er iniijds uit te springen cn ook de inzittende dame kwam met den schrik vrij. Een landbouwer stelde een. span paarden beschikbaar om het mo torrijtuig weer op den kant te trekken. Het tuig brak evenwel af, zoodat andere hulp noodig bleek en naar een autogarage weid getelefoneerd, vanwaar spoedig monteurs met de noodige materialen verschenen. Na lang tobben gelukte liet de auto weer op den weg te krijgen. Het bestuur van den Haarlemmer- meerpolder besloot onlangs de s^iutsluit nabij Aalsmeer gedeeltelijk te vernieuwen, hetgeen met het oog op het veelvuldig ge bruik dat er door het drukke scheepvaart verkeer van deze sluis gemaakt wordt, Verwacht wordt, dat in het laatst van deze maand de werkzaamheden zoo verge vorderd zullen zijn, dat plaatsing van. de nieuwe sluisdeuren kan plaats hebben. Naar wij vernemen, heeft ook aan den H'illegommerdijk in de Haarlemmermeer een brutale inbraak met diefstal plaats ge had en wel bij den arbeider J. E., op kJaar- iiohlen dag, terwijl de bewoners afwezig waren. De duei oi dieven hadden blijkbaar de deur van de woning met een beitel open gebroken, hebben in de kamers de kasten geopend en zells de bedden doorsnuffeld en zioh meester gemaakt van eenig geld. De politie werd met het gebeurde in kennis pesleid, - - - o. De in de Haarlemmermeer gehouden collecte ten bate van het fonds lol onder steuning en aanmoediging van den gewa- penden dienst in de Nederlanden, heeft op gebracht de som van f 05.50. Donderdagavond beging bij den Slolcr- weg alhier eer 15-jarige knaap pij het ma ken van allerlei grimassen op de fiets de onvoorzichtigheid al rijdende op het zadel lo gaan slaan. Hij raakte z'n evenwicht kwijt, deed e.n misstap, kwam achterover met het hoofd op den grónd terecht en bleef cenige bogcnblibk n bewusteloos liggen. Dergelijke acrobatische toeren kunnen dan ook beter in een circus le zien gegeven worden. Naar huis gebracht zijnde, werd gejpkkig gcconstalcerd, dat z'n toestand be vredigend is, r Op "sommige plaateen in de Haarlem mermeer is de melkprijs weer met 1 cf. ver hoogd cn gebracht op 14 d. per Li er. Tot onderv i.ireres aan de bij'ozondere school met den Eijbel le Hoofddorp (hoofd do heer J. J. Dcngerink), is benoemd mej. R. Vogelaar te Barnevcld. Hillegom. Kerkel. bericht. Ned. Hcrv. Kerk, v.m. 10 uur ds. Vermïulen van Noordwijk a. Zee en nam .4.30 uur ds. van Paassen van Haarlem. Geref. Kerk. voorm. 10 uur en nam. 5 u. ds. van Herksen. Chr. Geref. Kerk. v.m. 10 uur en n.m. 5 uur Lcesdiensl. Maandag a s beginnen de schietoefe ningen weder, die gehouden worden van .810 uur, alsmede Zaterdagsavonds van 68 uur op liet terrein' van Baron van Hardenbrocck, ingang Veenenburgerlaan. t De heer N. J. Tromp herdacht gisteren den dag, waarop hij voor 25 jaar bij de Ncd. Spoorwegen in dienst trad. Als over wegbewaker bracht de heer Tromp 18 jaar bier door en 7 te Sassenheim. Des morgens kwamen te. zijnen huize de heer Varrossio, opzichter van weg en werken en de heer Wijnobel, ass. opz., beiden uit Leiden om den jubilaris le complinienlóercn. De eerste hield een toespraak, wijzend op de betoonde plichtbetrachting cn de verantwoordelijk heid van diens functie. Hij overhandigde hem een getuigschrift der Maatschappij en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. De jubilaris dankte voor de betoonde belang stelling. Van hel personeel van weg en werken en van vervoer ontving hij een prachlige eikenhouten theekast. De obligalie-leening voor den bouw der nieuwe Sl.-Joseph-kerk alhier, groot 1 18ÖÜ80, voor enkele dagen opengesteld, was Woensdag j.l. reeds f 50.000 over- teekend. Katwijk. Burgerl. Stand. Geboren: Pielcr, Z. v. E. van der Mark en C. Meijvogel. Willemina, D. v. V. van Duijn en A. de Jong. Leuntje, D. v. J. vl d. P)a3 en M. van Scliie. Amerika, D. v. J. van Duijn en A. van Leeuwen. Maartje, D. v. L. Dubbelaar en M. Ouwe hand. Petronclla, D. v C. Guijt en P Hus. Jannetje, D. v. R. Nijgh cn J. Guijt. Amerik. Z. v. J. Guijt eri Th'. Van der Plas. Jacoba Geertruida, D. v. K. G. Schuitemakcr cn J. Kuijt, Loendert, Z. v. L. Remmelzwaal en L. Schaap; Overleden: Geertrui Verkaik, 8? j., wede. van C. Hólni. Willem de Mol,"40 j„ echt- genoole van J. Ouwehand. Johanna Ma ria Oranje, 74 j., wede. van K. H. Mugge Onderlrouwd: T. van der Plas en A. van Duijn. P, von der Plas en J. de Haas. P. Kuijt en A. Klok. Gehuwd: C. Zandbergen en L. Verdoes. Katwijk aan den Rijn. Den aandacht van tuinders alhier en koopers van groen ten en vroege aardappelen hier'en elders vragen wc voor een in dit blad voorkomende advertentie der Tuinbouwvereeniging Kat wijk en Omstreken waarin mededeeiing wordt gedaan dat a.s. Maandag de veilingen van vroege aardappelen, bospeen enz. weer aanvangen. Vooral wodt men er op atlenl gemaakt dat in tegensleling met andere ja- en. de veilingen thans onafhankelijk van de veiling le Rijn9bure, op een vroeger tijdstip zal beginnen n.l. le halftwce. Hiervan neme mén dus goede noia. Gisteravond werd aop uitnoodiging van hot bestuur der Wijkverpleging met het be stuur der vereeniging „de Verpleging" een gecombineerde vergadering gehouden in het ziekenhuis in verband' met het door laatst genoemd besluur gpubliceerd schrijven. De besprekingen die een zeer geanimeerd karak ter droegen, leidden (ot volkomen overeen stemming. Van eigenlijk misverstand bleek geen sprake te zijn, veel minder nog dat er een minder goede verhouding tusschen beide besturen zou bestaan. Alleen zal het bestuur van De Verpleging" zich uit louter finan- cieele overwegingen vooralnog moeten hou den aan de geldende bepalingen. Kerkel. bericht voor morgen: Ned.-Herv. Kerk v.m. 9.30 uur en am. 6 uur ds. Bollee. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 6 uur ds. Metering. RECLAME. Ondergeleekende bericht hiermede de Opening van zijn tweede zaak, welke is gevestigd: VOORSTRAAT 13. 9731 Hij beveelt zich beleefd aan voor de le vering van: Verpakte Geneesmiddelen, Ver- band- en Verpleginpsaitikelen. Alle soorten Limonades, Bronwater en Vruchtensappen, Toilet- en Huishoudelijke artikelen; Ho- moeopatlsche Geneesmiddelen. Foto-artike len, ene. DONKERE KAMER DISPONIBEL. BnigMadJksbjJ_en_Vooieb;J^;_^iTdeL_80. Katwijk a. Zee. Gisteravond bad de aangekondigde vergadering van de S.DAP. afi K&tmik iA -de plaats De heer J. Verdoes opende met een enl^cl woord de vergadering, waarna liij'direct liet woord gaf aan den spreker van den avond den heer H. van Kuylenburg van Rotterdam. Deze begon met de mededeeiing dat over enkele dagen de verkiezing voor de deur slaat en ieder die de parlementaire "geschie denis van deze regecring nagaat, weet, dat er maar weinig ministeries geweest zijn, die zich zoo impopulair gemaakt hebben als dit die zal tot de conclusie moeien komen dat er door dit huidige ministerie zeer weinig is gedaan voor de arbeiders. Daarom zou hij dezen avond spreken over het onderwerp: „Zeven jaar christelijke re geering en het resultaat voor de arbeiders". Spr. teekent nu de mobilisatie en hoe de arbeiders daarvan de dupe zijn geworden tot dat eindelijk in 1918 Troelslra zich ..ver giste" met zijn revolutie-aankondiging, waardoor plotseling de angst-democraten onder de kapitalisten, echte democraten werden. De 8-urcndag, vrouwenkiesrecht, sociale verzekering, .alles liep van een leien dakje. De rcgecring werd in deze gesteund door alle Chr. Vakvereenigingen. we leefden bui tengewoon snel en wat anders in jaren niet kon. werd nu in een week klaar gespeeld. Daarna kwam de misère. De reactie kwam. Alles was vastgcloopen op econo mise gebied. Armoede overal door de oift- kentering van den .oorlog. Daarvan hebben wij ook de rampzalige gevolgen ondervonden doordat' wij spoedig met een 100.000 werk- loozen zaten waarvoor de regeering niets deed, want, zoo'luidde het parool, we heb ben geen geld, wij 2ilten in de misère, wij zijn arm. De vraag, hoe komen wij daaruit, was nu niet zoo gemakkelijk op te lossen, omdat de arbeiders nimmer aan de regeering mee doen mochten. En dat moet uit zijn, want deze regeering wil alles op do schouders der ar beiders leggen en daar passen we voor. Maar hoe was die misère ontslaan? Minister de Vries was aan 't bewind ge weest en die had volgens eigen uitspraak van Min. Colijn het geld met handen vol weggegooid. (Interruptie van den heer Iter- son van Rijnsburg: staat dat er bij, dat heb je gefantaseerd!) Spr. ging na nog cenige woordenwisseling niet verder op deze interruptie in, doch we derom over de financieele misère sprekende, zcide -hij: Colijn zag kans het gat le stop pen (daverend applaus). Colijn vertelde eerst dat er 140 millioen te kort was, doch al sjtoedig bleek het maar 108 millioen le wezen. Om deze te dekken moesten natuurlijk eerst de arbeiders aan gesproken worden, want van de salarissen moest 27 millioen afgeknepen worden, 32 millioen moest gevonden uit nieuwe belas tingen en 9 millioen uit de aan- en verbouw van rijksgebouwen enz. De commissie Rink, bezuihigingseommis- sie, vond bij minister v. Swaay de boeken en de deur gesloten., Op allerlei manier werd deze comm. tegengewerkt, zoodat ont slagname al spoedig volgde. Het was nu toch geen heksenwerk van Colijn om een verteringsbelasting in le voe ren zeodat b.v. thee 75 cent per K G. in prijs verhoogd moet worden. Wie is daar de dupe van, de arbeider met het groote gezin. De Rijwielbelasting is niets dan opzettelijke zakkenrollerij. Ook hier geen gelijkheid. De arbeider die f 12 per weck verdiend, be taalt net zoo goed zijn f3 belasting als de kapdl&list. Dc verteringsbelasting is oorzaak, dat do winkeliers de onbetaalde rijksontvangers worden» Van alles wordit belasting betaald zelfs van de pruim tabak van de werk man. En wat komt daar nog bij? loonsver laging, werktijdverlagimg enz. Spr. komt daarna om het niet aangeno men voorstel: Heffing ineens, waar Colijn ook niet aan wilde, want zoo zeide hij: vroeger had dat gekund, maar nu is er geen geld meer en als we het nog doen gaan de kapitalisten het land uit. Toen spr. dit hekelde klonk er weer ten interruptie: en Barmai dan? Wat aanlei ding gaf tot onrust. Toen de rust weergekeerd was herinnerde spr. aan d"e reolamehiiljetten die in Rotter dam te zien waren om de candidatuur van Colijn te steunen. Schering en inslag wordt daar van de waarde, van den gulden en de gaafheid er van gesproken, maar van de Christelijke beginselen niets. Vervolgens bestrijdt spr. bet christelijke in de regeering en komt aan de verschillen dtie er bestaan tusschen Roomschen en A. R. en Ohr. Hist., wijst op de godsdienst oorlogen en het vermoorden vna vele room- sehe in vroeger jaren. Ook de oorlo-gs- en maritieme uitgaven worden door hem besproken. Ook daarop dient de bezuiniging. Mm. De Geer wou geen 30O millioen gulden aan de vloot spandeeren. Colijn zeMe door maar heeft bot gevangen. Waardoor? Door onze actie. De regeering ging naar huis! Waarvoor een Vlootwet? Voor ons IndiëC Hoo zijn wij daaraan gekomen (Interrup tie: gestolen!) Ja, dat durf ik niet neggen, maar daar weet do Oost-Indische Com pagnie meer van. Colijn was Indië verde digen, omdat er geestelijke goederen te verdedigen zijn; doch lees do Max Have- laar en dan zult ge merken, dat er ook nog stoffelijke goederen cn die het meest te verdedigen zijn. Ook is er misschien nog wel een petroleumgevaar te verdedigen. (Teeken van afkeuring). Spr. stelt yervolgene de Rijksbegrooting van 1913 en 1924 tegenover elkaar, wat een interruptie van den heer Zuidema ont lokte als zijnde in strijd met het gezegde in dit verband in het begin der rede. Daarna kwam de ontwapeningsleus aan de orde, waarbij spr. met buitengewone klem uitsprak: „Wij duldei\ het niet meer, dat er oorlog zaJ zijn. De Christenen zeg gen het is een heilig moeten en de Chris tenen in alle landen hebben tijdens den oorlog overal de wapena gezegend. Maar er zijn er ook wel, die in angst hebben ge zeten. De ontwapening8leu8 wint overal veld. In Limburg zijn vele anti-militairisten. Daar zouden zeer velen echter niet meer aan een mobilisatie als in 1914 meedoen. Toen spr. daarop verder doorging ontstond een verward rumoer in de zaal. Daarna kwam spreker aan de aanslageA op het onderwije. Hij echtste den strijd over het 7de leer-i jaar en het afsVmmen daarvan. Alen heeft gekregen overbevolkte klassen, overspan-* non onderwijzeressen en vergeteif kinderen. Ze zijn niet tegen hun zware laak opgewassen Ook de Doms Rijkers(en) werden toni Motto als martelaren ten toon gesteld,- waarna in een warme aanbeveling aangera-' den werd om op 1 Juli a.s. toch vooral rood tc stemmen (Applaus). De heer R. Zuidema, A.R. te Leiden, kwam ;n debat met den spreker. Op bijna elk punt kwam hij logen dén spr. op wegens al of niet geheel juist of geheel onjuist weer-, geven dor feiten. Ook deze spreker werd herhaaldelijk toegejuicht. Ook do heer van Citterl. A.R. te Leidpn, bestreed spreker op verschillende punten en kreeg veel bijval. Daarna hield de heer van Kuylenburg zijn repliek, maar de vergadering wilde niet lan ger naar hem luisteren en onder het zingen van Oranje Boven moest de spr. van het verder repliceeren afzien. Hel was een woelige avond. Te 8 uur aangevangen was het bijna half twaalf toen de verg. uiteenging. Door den heer J. M. A. Waterreus werd in-het pand Voorstraat 13 een tweede zaafe geepend. De heer \V. was reeds lang over. (uigd, dal zijn drogisterij in de Burgersdijk- straal, voor een groot deel der ingezetenen wat ver gelegen was, waarom hij beslool het pand Voorstraat 33 aan te koopen. om Ier gelegener lijd aldaar een tweede zaak In vestigen. Die lijd was nu daar. De heer Bedeken die er een meubelzaak in uitgeoefend lieefl, was verhuisd en nu weid aan den heer L. Kruijt, aannemer opdrachl gegeven,"hef pand len spoedigste geschikt le maken voor het doe!. Daarin is men uitstekend geslaagd. Allo verbeteringen die zijn aangebraebj zul. len we niet vermelden, maa dat het <vn prachlige zaak geworden is, dat is buiten' •dien twijfel. Er is ook een donkere kamer voor fotografische doeleinden geinstalle. rd, die in alle behoeften voorziet. De twee moois uitstalkasten die overdag den voorbijganger reeds aanlrekken, maken vooral des avonds een schitterend effect. Voor verdere bijzon, derheden vewijzen wij naar de rec'.ame-an. nonce in dit blad. De heer L. van der Zwan heeft be. dankt als voorzitter van de vereeniging ..Da Verpleging" omdat hij de verantwoordelijk, heid niet wenschte te dragen, voor een door het bestuur aan dit Blad gezonden „Inge. zonden stuk". Lir.se. Kerkel. bericht vopr morgen. Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 uur ds. G. van Dijk. Geref. Kerk. 0.30 en 4 u. dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk. 9.30 en 5 uur ds. C. 8. v. d. Ven. Geref. Gemeente, 10 en 5 uur leesdienst, Noordwijkerhonf. Op de eerste veiling aan Piel-Gijzenbrug waren aangevoerd 300 sloffen aardbeien. De prijzen variëerderi va» f 0-96 tot f 1.20 per slof. Doperwten f 2 30, en peulen 13 (ot f 3.50 per zakje van 10 kilo. Gisteravond gaf de Christelijke nm. ziekvereen.- „Harpe Davids", onder leiding van den heer C. v. Velzen, uit Leiden eea concert in de Gemeentetent. De nummerg werden keurig uitgevoerd voor een aanda'eh- tig luisterend publiek. De nummers, waar- mee te Dordt verschillende prijzen behaald! werden, verwierzen veel bijval. De vereeni ging geelt blijk van voorldurenden groei e» ijvrige studie. Oeeslgeest. Yot predikant bij de Geft Kerk alhier is beroepen de heer W. H. Gis pen W.H.zn., theol. cand. te Scheveningen, K e rk el. bericht voor morgen- Geref. Kerk: 's Morgens, te tienuur, en 's avonds, ie halfzc3, de heer R. J. v. d, Wcerd, theol. cand. ie Kampen. Sassenheim. Kerkel. bericht voor morgen. Ned. Herv. v.m. 10 uur ea n m. 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk, v.m. 9'/' uur en n.m. 5 uui ds. Boeijenga. ^Gedeeltebjkjgecorrigeerd). FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: G. van Veen en Morgenrood, te Korter- Aar, gemeente Ter-Aar. ILc. mr. W. J« Berger; eur. mr. J. Eskens, te Alphen. P. den Hertog, te Leiden, Wasstraat 6» B.C. jbr. mr. Th. W. C. Calkoen; cui'. mr. F. H. van der Tas, te Leiden. De N. V. Vruchtensap- en Jamfabriek ,,'t Westland", voorheen Louis Varossiean, te Alphen aan den Rijn. E.c. mr. J. A. F» van Asperen; eur. F. D. A. Gunning, te Leiden. J. P. Petit Azn., te Leidem, Haagweg 50. R.c. mr. A. S. Ruebj cur. mr. A. Beets, te Leiden. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 20 Juni. Botermarkt i De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) ran f2.15 tot f2.20; prima hoeren- boter van f2.20 tot f2.30; goede boeren- boter van f2.10 tot f2.15 per K.G. i Aangevoerd 2-6 vaton, wegende 2450 K.G. J 107-8 en 26-16. Handel vlug. ALPHEN, 19 Juni. Tuinbooncn f 8.S0 f9.20; Peulen f22f25; Doperwten 123 f25; Heerenboonen f61f66; Postelein f9f 11; Aardappelen fllf 13.70. Allea per 100 K.G. Rabarber f8fll; Peem fll—f 18 per 100 bos. Kropsla I f3.101 —f3.60; id. n f 1.60—f 1.80; Komkommer» I f 10.90—f 17; Bloemkool I f17.70—f20j id. n f8.70—£13. Alles per 100 8tuk3, Aardbeien f17f22 per 100 pond. Aangevoerd 6700 eieren. Kippeneieren f6.70f7.30; Eendeneieren f5.70f6.20; Kalkoeneieren 110; Poepeta-eiereo 17 pef 100 stuks. i i 1 i

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 7