AGENDA. BINNENLAND. Zaterdag. ïïS'-'^r Leger des Heils: Tentcampagne. Kolonel Feensira. 8 uur. t „Prediker": Mr. Marchant voor de radio. Halfnegen. Zondao. „Jerufl" (Middelategracht 8): 's Morgens de heer Van der Horst. Traitaatverspreldlng halfvier. Avondsamenkomsi met den heer Den Adel. „Jeruêl" (Groenesteeg 16): 's Morgens traktaatverspTeiding. Zondagsschool kwartier vóór 1 uur. Openbare volkssamenkomst halfzeven; spreker do hoer H. Schontan. Leger der Heils: Tentcampagne. Samen komsten te 10 uur, 3 uur en halfacht. Kolo nel Feensira. Morschweg 69: Evangelisatie-samenkomst. 8 uur. Schouwburg: Feestvoorstelllng door „De Splinters". „Teddy, jij enik." Kwartier over 8 uur. Stille Rijn 4: Alg. ledenvergadering van het Centraal Israëlietiscli Wees- en Door gangshuis. 4 uur. R ij s w ij k. Wielerbaan: Kampioen schappen van Nederland. 2 uur. Maandag. „De Burcht": Openluehtmeeting R.-K. Kiesvereeniging. Sprekers de heeren C. J, Kuiper, van Utrecht; dr. L. G. Korlenhorst, van Heemstede, en mr. dr. D. A. P. N. Koo ien. (Bij ongunstig weer in „De Graanbeurs" Kwartier over 8 uur. ..Zomcrzorg"Officieele opening voor het publiek. Concert symphonie-orkeet L.O.-V. 8 uur. Dinsdag. „In den Vergulden Turk": Jaarlgksche alg. vergadering van aandeelh. Eleetrici- teit- en Gae-Mij., v.b. De Vries Stevens. Halfvjjf. „Jeruël" (Groenesteeg 16): Bijbelbetpre- Ving. S uur. Leger des Hcils: Tentcampagne. Majoor Rawie. 8 uur. Morschweg 59: Evangelisatie-samenkomst 8 uur. Zoeterwoudsche Singel: AZ., Spef van Alva en den Zwager. Halfelf uur 's avonds. Dagelijks. „Casino-bioscoop", noogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zaterdags matinée te 5 uur. Leger-des-Heih-tent, Binncnvestgracht, bij den molenCampagne van 13 tot 29 Juni 's Rijks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineeeche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 15 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waar genomen door de heeren G. F. Reyst, Steenstraat 35, tel. 136, en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. Do apotheek van do „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht ,48, ia altijd geopeud, voor spood-recepten. Alleen voor leden van docb van n.m. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen dat fonds. De geneeskundige Zondagsdienst te Lel den wordt van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen te acht uur, waargeno men door de doctoren Braining, tel. 005; Hovena Greve, tel. 1681; Sehreuder. tél. 301; en Veldhuyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan te Oegstgeest waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. do steeds breedere toepassing van de rechts organisatie aan. En waarom zou in dit sta dium de Volkenbond niet kunnen blijven en verder worden uitgebreid? Wij moeten zorgen dat de internationale rechtsorganisatie steeds verder wordt uitge bouwd. En dat kan alleen de democratie doen. Spr. wil nationale ontwapening, vooral als een zedelijke ei9ch op den voorgrond 9tcllen; doch pleit er ook voor op grond van financieele overwegingen .De linksche kie zers moeten dit bedenken. De heer Dressel- huis heeft de vrijz.-democralen genoemd de eerste klasse bijwagen van de S.D.A P. In dezelfde beeldspraak voortgaande noemde spr. den Vrijheidsbond de salonwagcn dlc op dood spoor staat en wacht dat de Christe lijke boemeltrein hem meeneemt in een richting die van de democratie afgaat. Als de vrijzinnige kiezers dit inzien zullen ze daar niet mee gaan, maar stemmen op Merchant, aldus eindigde spr. zijn toegejuich te rede. Er gaf zich niemand op voor debat. De voorzitter sloot daarop de vergadering. Met de Vereeniging lol bevordering der Bouwkunst naar de in aanbonw zijnde St.-Joceph-keik aan den Heeiensingel. Een aantal leden, daartoe welwillend in de gelegenheid gesleld door de architecten L. van der Laan en ir. Jan. A. van der Laan, brachten een bezoek aan de in aan bouw zijnde R.-IC. Kerk aan den Heeren- singel, alhier. Het was de heer L. van der Laan, die de heeren in de Directiekeet welkom heette en dio verder het woord gaf aan zijn zoon, den lr. J. A. van der Laan, die omtrent dezen bouw het een en ander zou mededeelen. Voor de tocht over het terrein begon, zoo deelt ons de heer Fred. A. Wempe, mede, werd in genoemde keet, van de keurig uit gevoerde teekeningen, zooals daar waren: plattegronden, opstanden en perspectievi- aeh'e aanzichten, een duidelijk beeld gege ven, van hetgeen daar te midden dezer zoo sobere omgeving tot sland gebracht zal worden. Allereerst vernamen #ij, dat het terrein, waarop de Kerk gebouwd moest worden, feitelijk wat aan den korten kant was. Er is dan ook met de ruimte gewoekerd en de voorgevel nadert ook wel zeer dicht den rijweg. Van den Singel af betreedt men door twee ingangen het statige gebouw. Vooraan be vinden zich eerst een bid- en een doop kapel, waarachter het middenschip. Dan volgt het Presbyterium of Priesterkoor en dan het hoofdaltaar, waarachter de Sa cristie. De zijbeuken zijn door de groote over spanningen van het middenschip terugge bracht tot wat men zou kunnen noemen gangen, om zoodoende alle zitplaatsen in het «chip te hebben met vrij uitzicht op hoofdaltaar, zijaltaar en preekstoel. De bo gen over het altaar hebben een spanning van 18 Meter. Het aohtergebouw is opgehaald van mas sief metselwerk, terwijl de kerkruimte mel% zijgevels gebouwd zijn in gewapend belon* dat verder ommetseld is. Tusschen pastorie en kerk is een slanke toren in wording, die tot aan den punt van het kruis 57 k 68 Meter hoog zal worden en waarin gelegenheid wordt gemaakt tot het plaatsen van een uurwerk. Helaas moest door omstandigheden het aanbrengen van een electrisch verlichte wijzerplaat achter wege blijven. Aan de belichting van het geheel is zeer veel zorg besteed en de ramen in de zij gevels en boven het priesterkoor zijn zéé geplaatst dat er vanuit dit koor, als 't ware een climax van licht uitgaat, vooral naar het altaar, waar de heilige dienst verricht wordt. De ramen boven de zij-ingangen, welke gangen ook dienst doen voor proces sies enz., worden voorzien van diep paars glas in Jood, waardoor de helle beliohting van het presbyterium nog meer tot haar recht komt, terwijl de kunst-verlichting bij avond zoo gemaakt is, dat er van uit ver borgen zijlichten boven (het presbyterium een zee van licht juist op deze plaats wordt gereflecteerd. De verwarming geschiedt van uit een kelderruimte onder de sacristie, door heele luoht, welke door een dubbel stel kanalen in het middenschip toegang krijgt tot de kerkruimte. Het plafond wordt Ingedeeld in losse caissons, die van uit de kap uitneemhaar zijn, zoodat voor beschildering enz., geen besleigermg noodig zal zijn. Het geheel is afgedekt door Noorsche leien, op haken hangende, terwijl het Angelustorentje boven het Priesterkoor geheel met lood bekleed is, en de contreforten met bladkoper tegen in wateren worden beveiligd. Het gebeele bouw rast op circa 1400 pa len, waaronder onder ieder doorloopcnd spant 21 stuks. Natuurlijk zal er bij deze korte beschrijving wei iels over het hoold gezien zijn, doch ten slotte dient nog ver meld te worden, dat de bouwkosten buiten het meubilair pl.m. 1800.000 bedragen, waarvoor Kerk met pastorie destijds zijn aanbesteed. Daar nu de tocht door en om dit reuzen- gebouw, dat een sieraad belooft te worden van dit stadsgedeelte, was geëindigd, ver zamelden de heeren zich wederom in de Directiekeet, waar de Voorzitter, de heer J. A. Verhoog, hulde bracht aan beide bouw meesters, terwijl hij hen speciaal geluk- wenschte met het feit, dat hier te Leiden de bouw van zulk een kerk was opgedragen aan staidgenooten, waarvan de vader, door zijn langdurige praktijk als architect thans in oombinatie met zijn zoon als Ingenieur- Architect bewijs heeft gegeven, voor een dergelijke opdracht berekend te zijn. Hier gaat de ondervinding met de wetenschap, om zoo te zeggen, hand aan hand. Ten slotte sprak de Voorzitter den wensch uit, dat dit gebouw mocht strekken tot zegen van den mensch en ter'oere Gods. Hierna verlieten de heeren welvoldaan over deze excursie het terrein. Loidsche Volkshuis. Zooals jaarlijksch de gewoonte is, werd ook ditmaal, n.l. Donderdagavond, m het Leidsche Volkshuis -(ApoJhckersdijk), het Zomerfeest gehouden, bestaande uit een kunstavondtje, waar door clubgenootjes der verschillende studieclubs van de Stichting, een alleraardigst programma voor het voet licht werd gebracht .Vooraf gingen eonige speolliedjes, uitgevoerd door hel Kinder koortje, die alle (vooral het laatste) zeer in den smaak vieien. Vervolgens het sprookje „Zoo mooi als Zonneschijn een aardig too- neelstukje, waarbij de keurig gecostumecr- de jeugdige dilleltanten blijk gaven van veel aanleg. Evenzeer bekoorde het feeërie fee „Koor met Blfendans", als slotnummer. De dajneSteidster3 zullen heel wat geduld en inspanning betracht moeten hebben om een en ander zóó keurig-af in te s udeercnl Voor hun opoffering en toewijding een woord van huidel De piano-begeleiding was aan een twee tal dames toevertrouwd, die zich met éian van haar teak gekweten liebben. De avond werd aangevuld door muziek van het Harmoniegezelschap „Crescendo" (directeur de heer D. van SVouw). Cres cendo speelde enkele fraaie ouveriure's en deed dat op een wijze, overeenkomstig zijn reeds gevestigde reputatie. Hel oogstte met zijn mooie muziek een welverdiend ap plaus. De ruime zaal was zoowel beneden als boven geheel bezet. Dat kon niet anders als een aangename belooning zijn voor de da mesleidsters en voor de volijverige direc trice mej'. Funke, die, zooaJs bekend is, haar functie tegen 1 Juli heeft overgedra gen en die dus ditmaal haar laatste Zomer feest in het Volkshuis heeft mogen leiden. De heer J. J. E. Hcndius, leeraar aan het gymnasium, werd benoemd tot cor- respondeerend lid van hef Duilsche Ar- cbaelogisch Instituut te Berlijn. Aan de Leidsche Mode-Vakschool zjjh na gehouden examen geslaagd voor feerares me t uitgesteld diploma de dames T. Bremmer, [W. van Duin en W. Ravensbergai; voor coupeuse mej. M. de Rujjter; voor costumiers de Dames M. van Bommel, J. Kampme'rjer, J. v. d. Nagel, T. v. d. .Waf en W. Zuurmond. Voor het examen voor apothekersas sistent waren gisteren ongeroepen vier candidate'n. Afgewezen drie. Geslaagd mej. M. F. E. Klijn, gcb. te Apeldoorn. Het diploma steno-typen van de Ver. van Dir. van Pont-Scholen behaalden' de dames A. M. den Holder, W. H. Stroink, te Leiden; G. A. G. Kaiser, te Oegstgeest; D. van Parijs, te Lisee, {4i de heer S. J. E. M. Bailey, te Voorschoten. Het diploma typen behaalden: de dames: H. M. van Bemmel, A. W. van Noort, J. M. Sijpestein en de heeren J. J. Hopman, G. J. Jansen, J. Overduin, J. W. de Ren, te Leiden, K. A. Noort, te Lisse en J. P. Rotteveel, te Sassenheim. Door het bedanken van den heer M. A. A. Steyns, gymnastiekleeraar, en P. H. Snijdere, hoofd M. U. L. O., Pieterskerk hof, zijn door B. en W. in de Kinderfeest commissie voor het te geven feest op 31 Augustus benoemd do heeren S J. Koop- mans, gymnastiekleeraar, en W. M. Melief, hoofd der R.-K. School aan het Rapen burg, zoodat het bestuur nu bestaat uit de heeren W. Koops Azn., voorzitter; J. G. Teneij, secretaris; F. A. Schilthuizen, pen ningmeester; S. Gaastorland, A. Uitten- broek, P. C. Schreuder, J. C. Vredentlaal, S. G. Koopmans cn IV. M. Melief, com missarissen. Benoemd en aangesteld zijn bij het reserve-personeel der landmacht, tot reser- ve-le-luitenant, bij het wapen der infan terie, bij het tegenwoordig korps de re- serve-2e-luits. M. Bokhorst van het 4de; bij het wapen der artillerie bij het tegen woordig korps, de Teserve-2e-luitenant F. Visser 't Hoofd van het 6de reg. veld-art. De Luslramfeeslen ter viering van het 350-jarig bestaan der Leidsche Univer siteit door het Leddsch Studentencorps, te houden van 22 tot 26 Juni, zullen Maandag aanvangen met het traditioneele inhalen der reünisten. Te één uur zullen de leden van het L. S. C. zich met hun vaandels aan de Acade mie verzamelen. Dan wordt de stoet, met twee muziekcorpsen, geformeerd en be geeft hij zich langs Rapenburg, Kort-Rapen- burg, Prinsessekade, Steenslraat en Sta tionsweg naar het station. Te twee uur worden daar, na aankomst van treinen uit Den Haag en uit Amster dam, de reünisten ontvangen. Deze neme» in den stoet plaats, welke zioh begeeft naar de Stadszaa) langs den Stationsweg, de Steenslraat, over de B'lauwpoorlebiug, de Prinsessekade, het Kort-Rapenburg, het Rapenburg, het Steenschuur N.-zijde en de BreeslraaL In de in feesttooi gestoken Stadszaal houdt 'de Praeses Collegii de weikomslrede, welke beantwoord zal worden door een der reünisten, en dan gaat het weer in optocht naar de sociëteit „Minerva", waar recep ties plaats "hebben. Een en ander zal in onze stad heelwat drukte geven. De burgerij van Leiden zorge er door het uitstoken van vele vlaggen voor, dat de stad in de komende feestweek een feestelijk aanzien hebbel Hedenmorgen is door de filmfabriek „Polyzoon" uit Haarlem een film-opname gemaakt van bet AZ spel aan den Zoeter- woudsche Singel. Woensdag- of Donder dagavond zal men deze film reeds in het Casino-theater kunnen bewonderen. In de sociëteit „Amioitia" werd gehou den de algemcene ledenvergadering van de afdeeiing Leiden van het „Nederlandsohe Roode Kruis". De rekening en verantwoor ding, uitgebracht door den penningmeester, werd goedgekeurd. Bestoten werd f 250 beschikbaar te stellen voor de diphJieriobestrijding voor dit jaar. Ging het kinderkoor „De Kleine-Stem" verleden jaar vijf dagen met zijn leden naar Hilversum, dezen zomer, van 25 tot 29 Juli, gaat het naar Apeldoorn. Bij tijdelijke pleeg ouders worden de jongens en meisjes be langloos ondergebracht. Elke dag zal er dan volop genoten worden van - de heerlijke Apcldoornsehe bosschen en heidevelden. Als dank zal het koor dan een concert ge ven voor de Apeldoornsche kindervrienden, De kinderen zullen in optocht met mu ziek vertrekken. Zijn do Leidenaars naar Hilversum ge weest, nu komt het Hilversumsche kinder koor naar hier en wel van 1 tot 5 Augustus. De Leidsche kindervrienden zullen de HU- versummertjes huisvesten. Verschillende uitstapjes zullen worden gemaakt, naar zee, naar Den Haag en Scheveningen, tochtjes over de Kager- en Brasemermeren, enz. Deze kinderen zullen door het Leidseh kin derkoor met muziek worden afgehaald. Het Hilversumsche kinderkoor zal een dier dagen een operette opvoeren. Gisteravond sprak ds. Hermanides, van Valkenburg, in de Evangelisatie-tent van het Leger des Heils alhier. Een groote schare belangstellenden was opgekomen. De bijeenkomst werd geopend door den heer Jouvenaar, die verzocht gezamenlijk 1e zingen een lied uit het programma: „Ik heb een boodschap, een boodschap van Jezus", waarna ds. Hermanides voorging in gebed en tot de aanwezigen een inleidend woord sprak. Daarna liet het zangkoor zich hoeren en sprak de heer T. van Kol, van Voorschoten, enkele woorden van getuige nis, waarna ds. Hermanides het woord weer nam, en de schare bepaalde bij den Goeden Herder, die zocht naar het verlorene. Met groote aandacht werd geluisterd en het woord maakte zichtbaar een diepen indruk. Gemeenschappelijk werd nog een lied ge zongen, waarna deze bijeenkomst werd ge sloten. Nu het weer wat koeler is geworden, zijn de bioscoopliefhebbers weer op hun plaats en zoo was dan ook het „Casino".- Theater gisteravond weer goed bezet in ver gelijking met de vorige weken. Aangevangen wordt met „Ilollandsch Nieuws" gevolgd door „Allerlei", waaronder de bekende ge kleurde natuuropname, die zeer veel schoons ie zien geeft. Als eerste hoofdnum mer wordt vertoond „De geheimzinnige Chauffeuse", revolutie-drama in 6 aden, met in de hooidroi George Larkin. Een film, die zeer goed gespeeld wordt, zeer spannend is en van het begin tot bet einde boeit. Na de pauze brengt men „Bruine Suiker", comedie in 6 acten op het witte doek. Deze film doet ons genieten van het schitterend spel van de bekoorlijke korisle Stella Doering, die als „Bruine Suiker" het publick geheel weet te boeien door haar eerlijkheid en openhartigheid waarmee zij tenslotte ook haar intrigeerende schoon moeder weet te overtuigen en waardoor zij ten slotte, al is zij ook niet van adel, in den familiekring een belangrijke plaats in neemt. Het geheel, begeleid door goede mu ziek, mag dan ook zeker een goed „Casino programma" genoemd worden, waarvan de bezoekers deze week kunnen profiteeren. liet programma, dat in het Luxor-theater deze week draait, is als volgt samengesteld: Er wordt begonnen met een aclueele week- revue .daarna een aardig komisch num mertje en dan een filmcomedie in 4 acten „Vlindertjes"; deze film wordt heel aardig gespeeld en er zijn momenten om te brallen van het lachen. Na de pauze krijgt men de hoofdfilm in 6 acten „Blauwbaards Achtste Vrouw". Deze film is schitterend gemonteerd en wordt op voorlreiieiijke wijze gespeeld. Vooral het spel van de zgn. Blauwbaards Achtste Vrouw dringt bewon dering af cn is op zichzelf reeds een gang naar het Luxor-theater overwaard.' Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag 22 Juni, 8 uur, luidt: No. 1 „Pe ter Cornelius", marsch, Mendelssohn; No. 2 Ouverture Ruy-Blas", Mendelssohn; No. 3 ,Am Golf von NeapelWals, La Guardia; No. 4 Fanlaisie uit de opera „Hans en Grietje", Humperdinck; No. 5 „Golden Fox- Trot" (le uitv.) Salabert; No. 6 „Gold und Silber", Wals, Léliar; No<- 7. „Maskerade", Marsch, Geijp. Gistermorgen omstreeks 10 uur had op den Singel nabij den Stationsweg een aanrijding plaats tusscben de 19-jarige wiel- rijdster mej. C. Z. en den 19-jarigen A, G., die met zijn rijwiel vanaf do Steenstraat kwam gereden. Het voorwiel van het rijwiel van mej. Z. werd geheel, vernield; beide personen kwamen er echter zonder kleer scheuren goed af. Dinsdagmiddag vervdegde zich bij mej. W. in de Gerard-Doustraat een onbe kend persoon, die haar vroeg, of zij ndet een offerbusje van de R.-K. missie in haar bezit had. Op haar bevestigend antwoord vroeg hij, of hij dit dan niet even van haar leencn mocht; hij zou er dan. mee collectee ren op een vergadering en het haar den vol genden dag gevold terug bezorgen. Mocht zij hem niet vertrouwen, dan zou zij pater Frigge bereid vinden, haar inlichtingen om trent zijn persoon te verschaffen. De juffrouw, wie bet denkbeeld het bu9je den volgenden dag gevuld terug le krijgen wel toelachte en bovendien gerustgesteld door deze inlichtingen, die na zij vertrouw de, wel goed zouden zijn, stond het' busje af, maar wacht nog steeds op het busje met geld. De bewuste persoon is niet bijzonder groot, heeft een rond gezicht en waarschijn lijk een ongelukkige linkerhand. Voorts heeft hij een slecht gebit, is gekleed in een grijs pak en draagt een stroohoed. Men zei dus op zijn hoede! Blijkens oen in ons Blad van heden voorkomende advertentie zal de Radio rede, welke mr. H. P. Marehant in Hilver sum hedenavond zal uitspreken vanwege de Leidsolie afdeeiing van den V. D. B. door een luidspreker worden vertolkt in het ge bouw „Prediker", Janvossensleeg alhier. KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgez. Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanchc malin, hl0'/a heures, Mr. M. Bresson. Evang.-Luth. Gem.: Zondagmorgen, te halfëlf, ds. C. de Meijere. Remonstrantsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, le halfelf, ds. L. B. Houtcast, van Bos koop-Waddingsveen. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis Zondagmorgen, te ^alfelf, ds. M. van der Vegte, van den Haag. „Het Groene Kruis". Te Utrecht hield de vereeniging „Het Groene Kruis haar 14de jaarvergadering, onder voorzitterschap van dr. F. C. Re seller. De voorzitter deed verschillende mede- deelingen over de viering van het a.s. jubi leum. Te dezer gelegenheid zal op 1 en 2 Sept. a.s. een congres worden gehouden in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht. Op dit congres zullen ondet leiding van Julius Röntgen muziekwerken ten gehoore worden gebracht, terwijl tevens eenige refe raten zullen gehouden worden. Bovendien zal mihister Aalberse het woord voeren De vereen, beelt voor dit jubileum een plaat en zegels laten ontwerpen, welke zij in groo- ten getale zal verspreiden. Na de goedkeuring der jaarverslagen wer den uitgereikt de bekroningen ter zake van de in 1925 uitgeschreven prijsvraag in ver- plegmjsartikelen. Dr. Doyer, uit Hilver sum, deelde de prijzen uit. De inzending on- deT het motto „age quod agis", bestaande uit een zesdeelige matras, verwierf den eer sten prijs, nl. een zilveren medaille. De inzendingen onder de molto's „Sim plex sigiitum veri" en „Spreken is ativSte doch zwijgen is goud", verwierven bedui een 2den prijs (bronzen medaille), tsrwffl de inzending onder den naam „Pis Ommt een eervolle vormciding verwierf. De fema» plers zijn resp dr. Wlndemuller, d« lusteq Kuiken en Kriek en de heer De Beer, Dr. Windemulter kreeg hierop het wooml en deelde mede een kleine verbetering (g hebben gevonden om sputumllacons hygtte nischer le kunnen gebruiken, nl. een papic*. ren bekertje, dat men zelf kan vervaardigd* en in de Bacon kan plaatsen. De heer De Heer vroeg, wat men van plan is met de uitvindingen te doen. flir, Doyer antwoordde, dat naar zijn mecning aan de bekroonde verplegingsartikelen staf lig meer bekendheid moet worden gegeven en ze, waar mogelijk, geprobeerd meden, worden. Door den voorzitter werd medege deeld, dat het bestuur slappen in deze rich ting zal doen. Daarna werd gepauzeerd. In de middagbijeenkomst werd het -ver slag beseffende de werkzaamheden der ge mengde commissie betreffende de opleiding van wijkverpleegsters-huisbezoeksters goed gekeurd, met dien verstande, dat ook reke ning werd gehouden met de opinie der klei ne minderheid in de commissie, die het met den Alg. Groene-Kruiscursus te Utrecht slechts ais minimum aanvaardbaar achtte. Besloten werd vooris 'om van de uit de Roode-Kruis-collecte-1923 ontvang. (12 500 af te dragen aan den Al"g. Dienst der A. N, V. f 2500. Centraal Bureau der A. N. V, (2400; Zuid-Holi. Groene Kruis f 1000; Noord-Holl. Ver. Het Witte Kruis f 1000, Prov. Eriescbe Groene -Kruis f 750, Prow, Groninger Groene Kruis f 750, Gcldersche Groene Kruis 1750, R.-K. Ver. „Hot Limb. Groene Kruis" f750, Prov. Overijselscïi Groene Kruis f 600, Prov. Drentsch Groene Kruis f 500, Prov. Noord-Brab. Groene Kruis föOD, Prov. Utr. Groene Krui3 f 500 en Prov. Zeeuwsch Groene Kruis f 500. Daarna hield dr. A. van Voorlhuyzen, in specteur van het buitengewoon onderwijs in Nederland te Utrecty, een lezing over: „Hulp aan misdeelde kinderen, die buiten gewoon onderwijs noodig hebben en dit in eigen woonplaats niet kunnen ontvangen". Terwijl vervolgens dr. Meyer, nit Amster dam, een propagandawoord sprak voor de Centrale Vereeniging tot Maatschappelijk Hulpbetoon. Daarna volgde sluiting der vergadering. Verbindend-verklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. In ons Blad van gisteren is reeds gemeld, dat do Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid het advies van den Hoogen Raad van Arbeid heeft gevraagd omtrent een voor ontwerp van wet, regelende de verbindend verklaring van collectieve contracten. In dit ontwerp wordt o.a. bepaald,t da de Mi nister bepalingen van een collectieve ar beidsovereenkomst, die voor de regeling der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf ol het beroep binnen het gebied, waarvoor zij geldt, overwegende beteokenis heeft, algemeen verbindend kan verklaren. Deze bepalingen zijn dan, bhalve de bepalingen, door den Minister uitgezonderd, binnen dat gebied bindend voor alle werkgevers en arbeider» ten aanzien van de arbeidsovereenkomsten, die naar den aard van den arbeid, waarop zij betrekking hebben, onder een collectieve arbeidsovereenkomst zouden vallen, of val len. De verbindendverklaring geschiedt voot een bepaalden tijd. Het tijdstip, waarop de werking der verbindend-verklaring eindigt, kan daarbij niet, later worden gesteld, dan het vroegste tijdstip, waarop de collectieve arbeidsovereenkomst, hetzij ingevolge arlf, 1636 O en 1636 B van het Burgerlijk Wel hoek, kunnen eindigen. Aan de verbindend-verklaring kan geen terugwerkende kracht gegeven worden. Indien verbindend verklaarde bepalingen aanneming van werken belreflen, vindt het geen in deze wet omtrent arbeidsovereen komsten, weikgevers en arbeiders is be- paid, overeenkomstige toepassing. Van de verbindend-verklaring zijn uitge sloten bepalingen in een collectieve arbeids overeenkomst, die ten doel hebben: a. in vloed o! dwang uit te oefenen op werkgever» of arbeiders, om zich bij een vakvereeniging van werkgevers of arbeiders aan te «luiten; b. de arbeiders te betrekken bij de handha ving van de regeling betreffende den prij»% die voor goederen of diensten door de werk gevers van derden gevorderd zullen wor den. Spoorwegpersoneel. Naar aanleiding van oon verzoek van den Bond van Ambtenaren bij de Nederlandsche .Spoorwegen en den neutralen bond van spoorwegpersoneel, om het bedrag van nicer dim 10 millioen galden, dat bezuinigd werd op de personeelsuitgaven, aan hei personeel terog te betalen, heeft de directie dor Ne- derlandsche Spoorwegen aai» die Bonden geschreven Ytij doen u opmerken, dat uw voorstelling omtrent een bezuiniging van 10 miliioen gulden niet juist is. Br) de vroeger ga- voerde onderhandelingen is uitgegaan vau ona voornemen, een loonkortiug van 10 pet toe te passen. Toen van den kant 'ter organisaties het denkbeeld geopperd went de gewenschte bezuiniging riet uitsluitend door een algtmeene loonsverlaging te vin den, verklaarden wij ook met andere maat regelen genoegen te willen oom n, nita ongeveer hetzelfde fimmcieélo resultaat be reikt zon worden. Slecht» in dit vecb.mil noemden wij een bedrag van 10 miiiioe* en niet als maximumbedrag te besparen oyi do totale persoueei-uitgaven; door U be doelde besparing door pcrsoneelbeperking viel daar dus geheel bu.teu. Er bestaat geen aanleiding tot d» g*a vraagde restitutio over te gaan, nag at gerien van do vraag, o( do faiancieeie to» stand der Maatschappijen zulks rou go toog «x Voor een afeoncterhjk onderhond over dit onderwerp bestaat geen aanleiding. De directie der Noderlamische Spoor wegen heeft bepaald, dat het in het alg»-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2