No. 20020. LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 18 Juni Derde Blad. Anno 1925. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. LAND-EN TUINBOUW. Alphen-aan-den-Rijn. De prijs der (Tolle zoete melk is'heden weder verhoogd, joodat men thaii9 16 cis. per Liter beta len moet. Bodegraven. De belangstelling voor de politieke vergaderingen is niet groot. Dat bleek al weer op de vergadering van de S. D. A. P. in het Zuid-Hollandsch Koffie huis. Toen de spreker, niemand minder dan het Tweede Kamerlid IJzerman, optrad, was in de zaal een 10- tot 20-tal personen nanwezig. Gistermiddag werd in de Da-Costa- school publiek aanbesteed het verbouwen van die school. Ingeschreven werd door de Vblgende firma's- J. Bierhorst f 1639; Ove- rës en v. Katwijk f 1605; M. van Vliet I 1635; A. Ooms f 1642; Wed. v. d. Lek, Reeuwijk f 1637. Het werk werd aan de fa. Overes en van Katwijk gegund. De heer Van Rossum heeft een klein gedeelte van zijn hotel laten wegbreken en nu op de .groote binnenplaats achter de stal- gebouwen een groote zaal doen bouwen. Ten behoeve daarvan is ook een nieuwe ingang gemaakt in de Prins Hendrikstraat, geheel builen het hotel om. Deze zaal wordt de grootste van Bodegraven. Óp enkele bij komstige werkzaam heden na is ze nu ge reed en zal Maandagavond, bij het optre den van ds. van Schuppen voor de R.-K. Kiesvereeniging worden in gebruik geno men. Wij gelooven zeker dat voor verschil lende vergaderingen en vooral voor uitvoe ringen, waarvoor tot nu toe steeds alle zalen ie klein waren, deze zaal in een groote be hoefte voorziet. Er schijnt onder de bouwers niet veel animo te bestaan voor het uitvoeren- van de grootsche plannen van de Coöp. yer- biuiksvereen. ,.De Hoop". Immers bij de aanbesteding van den bouw van het groote winkelhuis met bakkerij aan de Prins Hen drikstraat hadden maar 5 aannemers in geschreven. Daarvan waren er twee van onwaarde. Ingeschreven was nu nog door de firma v. d. Ende te Waddinxveen voor I 26.890.door Scheer en Karman te Bo degraven voor f 35.800.en door P. G. H. Veelenturf te Bodegraven voor f 36.000.—. Het werk werd niet aan den laagsten in- echrijver gegund. Nu bleven slechts de beide anderen over, wier bedrag echter circa f 10.000 boven de begrooting is, zoo dat geen middelen daarvoor aanwezig zijn. Voorloopig zal een en ander dus wel weer Worden u if gesteld. Boskoop. De ontvanger der directe be ngen, enz. de "heer J. J. Fokma is van kantoor te Domburg in gelijke functie Dvergeplaalsl naar het kantoor alhier. Leiderdorp. In de raadzaal van het gemeentehuis had gisteravond een. buiten gewone handeling plaats. De leden van den vrijwd'lligen landstorm, die in de woelige flag-en van November 1918 naar Den Haag waren getrokiken, om zoo noodig het wettig gezajg to handhaven, waren door het land- etormcomité aldaar bescheiden, om voor deze door lien gepresteerde diensten, het in gestelde mobilisatie kruis in ontvangst te nemen. Met de burgemeestere van Leider dorp en Zoeterwoude waren o. a. aanwezig de heeren: kolonel Duymaer van Twist, lui tenant Van Denderen, voormalig comman dant en Van Pelt secretaris. De burgemees ter opende de bijeenkomst en zegt ongeveer het volgende: Mijne heeren, als burgemees ter van Leiderdorp open ik deze bijeen komst en heet u allen van harte welkom. Ik heb met genoegen aan het verzoek van Öe heeren Vierkant, Tukker, Stadhouder en 'anderen die zioh zooveel moeite hebben ge geven, voor hen den militairen, die tijdens 'de mobilisatie onder de wapenen waxen, zoo aangenaam mogelijk te maken, voldaan pm de raadzaal beschikbaar te stellen voor |4e uitreiking van ie mobilisatie-kruisen. Het is mij een voorrecht kolonel Duysnaex van Twist, die zoo vriendelijk is' geweest om over te komen voor de uitreiking, en de overige heeren die met den landstorm in Verband staan, en hier zijn verschenen te mogen ontvangen en vertrouw, dat de te flecoreeren personen deze overkomst cn uitreiking op deze wijze dankbaar op prijs Bullen stellen, fk hoop ten zeerste, dat de gedecoreerden het te ontvangen eereteeken tot in lengte van dagen zullen mogen dra gen tot eer vun God en der Koningin en tot haar eigen genoegen. Deze rede werd har telijk toegejuicht. Hierna verzocht de burgemeester den heer Duymaer van Twist het krnis aan de daartoe gerechtigden uit te reiken. Voor aleer deze hierioc overging, wees hij er op dat geen organisatie in den laatsten tijd zich zoo ontwikkelde, als de organisatie van den landstorm. Hoe komt dit, vroeg spre ker; dil komt omdal de overgroole meerder heid van het NederiandscOie volk een groote pelde heeft voor het Oranjehuis, dat zoo- Teel lief en leed met hen heeft doorleefd, Iwaarvan iedere bladzijde in onze historie Spreekt Verder sprak hij de hoop uit, dat de Uitreiking van dit kruis ook nog mede mag Werk en tot versterking van den ouderlingen band. Terwijl deze handelingen plaats had- lieji; vergastte de Ohr. muziekvereeniging „Devote" onder directie van den heer J. Koordanus, door zich voor het raadhuis op Ie stellen, en eeniige vaderlandsche liederen ÏJe spelen, de vergaderingwat zeer op prijs Werd gesteld, en de dank van den burge meester verwierf. Onde-Wetering. Het viertal voor pre dikant aan de Rcmonslr. Geref. Gemeente Ï3 als volgt alphabetisch samengesteld: ds. K. Blokker, van Vlaardingen, mej. ds. A. G. CHienther, van Doesburg, ds. L. B. Hout- tast, van Boskoop, dr. C. D. Sax van Dok- «dm. Hieruit is het volgende tweetal opge maakt eveneens in alphabetische volgorde: ta, N. Blokker, dr- 0. D. Sax, Haarlemmermeer. De hooibouw heeft in den Haarlemmermeerpolder nagenoeg z'n beslag gekregen en heeft zoowel wat kwaliteit als kwantiteit betreft bevredi gende resultaten opgeleverd. Als de droogte nog eenigen tijd aanhoudt, is 't wel te ver wachten dat de prijs van het hooi weer zal stijgen. Op den Kruisweg alhier had een vrouw, die aldaar per rijwiel passeerde, het ongeluk te vallen. Ze was met het hoofd op den grond terechtgekomen, werd bloe dend verwond opgenomen en bij L. bin nengedragen, alwaar de ontboden genees heer lichte hersenschudding constateerde. Ze werd per brancard naar haar woning gebracht. Naar wij vernemen, is de deelname voor het carousselrijden het attractie-' nummer van het programma voor het op 15 Juli as. van wege de vereeniging „Vooruit" op het gemeentelijk sportterrein te houden concours-hippique zoo groot als nog nimmer te voren het geval is ge weest. Het aantal deelnemers bedraagt reeds meer dan 80, w. o. een lö-tal dames. Tweemaal per week worden de rijlessen te Hoofddorp, Nieuwvennep en Rijk gegeven. Hillegom. De Coöp. Raiffeisenbank heeft haar jaarvergadering gehouden. Te genwoordig waren 74 leden. Do voorzitter herdaoht het overlijden van den heer J. Wiedemeyer, die gedurende vele jaren lid van den Raad van Toezicht was en gedurende dien tijd veel gedaan heeft voor het belang der instelling. De kassier werd benoemd tot secretaris dezer vergade ring. De rekening en balans werden goed gekeurd. Aan het jaarverslag onlleenen we het vol gende: De cijfers wijzen wederom op groo- tere levendigheid m het hoofdbedrijf. Kon den we in het verslag over 1923 constatee- ren, dat over dat jaar meer geld was inge legd en minder opgenomen dan in hel daar aan voorafgaande jaar, uit deze cijfers blijkt juist het omgekeerde. Ondanks de hooge inkomsten uit het bedrijf, blijkt de uitbreidingsijver der kweekers, die hooge in komsten nog te overtreffen. Wij wenschen in dit verband er op te wijzen, dat de Bank van de leden had te vorderen op 31 Dec. 1923 aan Rekening-courant f 212.789,02, aan voorschotten f 13.200, terwijl dezelfde posten per 31 Dec. 1924 bedroegen reap, f 324.252,87 en f 79.070, terwijl op dezelfde data door de bank aan spaargelden en de posito's verschuldigd waren de bedragen f 372.600,82 en f 364.722,01. Het winstcijfer bleef onder dat van 1923, hetgeen verklaard wordt door de ex lira onkosten, verbonden aan de Statutenwijziging. De aflossing en rentebetalingen geschiedde regelmatig, slechts een enkele maal moesten de borgen worden aangesproken. Gewezen wordt op de uitbreiding van het Giro-verkeer en de ge makken, daaraan voor de leden verbonden. Het aantal leden verminderde in totaal met 1 en bedraagt thans 172. De winst be droeg f 885,79, waardoor het reservefonds zal stijgen tot f 11.041,10. De totale omzet beliep f 6.423.907,48, te- gen f 5.050.588,08, in 1923. De heer Balvers wenschte te stipuleeren, dat bestuur en Raad van Toezicht in het verslag wijzen op het feit, dat ondanks de beste zaken, de debetsland der rekeninghouders zeer bedui dend grooter is dan het vorig jaar. Spr. maant aan, niet te vee! uit te breiden, opdat men bij een tegenslag goed gefundeerd zij. De Voorzatter onderschrijft de woorden van den heer Balvers, terwijl de kassier er op wijst, dat thans, nu de gelden van den oogst 1924 zijn geïnd, de stand der Bank aan de Centrale veel gunstiger is dan het vorig jaar. De heer Th. Jonkheer, periodiek altredend bestuurslid, werd met vrijwel al- gemeene stemmen herkozen. Tot plaatsver vangende bestuursleden heiikoos men de heeren J. B. Meskeis en J. VrngL Do heer G. H. Hermans werd vervolgens herkozen tot lid van den Raad van Toe zicht, terwijl in de vacature van wijlen den heer J. Wiedemeyer de heer W. van de Ma- rel gekozen werd. Tot leden der finantieele commissie werden herkozen de heeren J. Heemskerk, N. J. Nelis en W. F. Vlotman. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt. Katwijk aan den Rijn. B. en W. van Den Haag henben op de voordracht voor leeraar in het handteekenen aan de hoogere burgerscholen met 5-jarigcn cursus als no. 2 geplaatst den heer J. J. Hens, leeraar aan het St. Willcbrord-college en wonende te Den Haag. Gisteravond hield de Tuinbouwver- Katwijk erl O." een ledenvergadering in „Do Kroon". De voorzitter, de heer J. v. A Perk, opende de vergadering. Bij af wezigheid van den secretaris, die wegens lichte ongesteldheid verhinderd was, werden de notulen der vorige vergadering aange houden. Allereerst kwam in bespreking het vaststellen van den datum, waarop met veilen zal worden begonnen. Algemeen was men het eens om dezen datum te stelfec op Maandag 22 Juni a.3. Vervolgens kwam in behandeling het vaststellen van het uur van aanvang. Na eenige bespreking werd het voorstel om het aanvangsuur te stellen op halftwee met algemeene stemmen aangeno men onder voorwaarde, dat stipt aan deren tjjki aal worden vastgehouden, ongeacht wat zich zou voordoen. De tuinders worden er op attent gemaakt, dat allen tjjdig voor het invullen der aanvoerstateo moeten aanwezig Zijn. Dan werd uitvoerig besproken over de omlijning van het begrip „voorverkoop en provisiebetaling". Na lange bespreking werd besloten toe te staan, dat een lid laan een ander lid te veld staande of andere producten mag verkoopeo zonder het aan te» voeren, doch al reen over de administratie te doen gaan, waarvoor dan 2Va pet veilingskosten moet worden betaald, terwijl dat lid, kooper van het bedoelde product deze artikelen persé fOoet aao- voeren en veilen. Hiervoor worden de volle veilingskosten in rekening gebracht. Het statiegeld wordt vastgesteld op fl voor manden, f0.60 voor kisten, f0.25 voor zak ken. De leden worden tevens aangespoord goed materiaal te gebruiken. Het bestuur aal daarentegen goede controle uitoefenen op den staat waarin het materiaal wordt terugbezorgd. Blijkt, dat zulks is verwaar loosd, dan zal dit niet teruggenomen wor den. Enkele minder belangrijke aangelegen heden werden nog besproken, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank voor de opkomst. Katwijk-aan-Zee. Het plan bestaat om weldra een gecombineerde vergadering te beleggen in de Gemeentezaal of tuin, van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging met de Anti revolutionairen ten einde dan de radio-rede van jhr. de Geer en H. Colljn te hooren, waarbij dan dr. Voorsteegh een slotwoord zou voegen. Het vorig jaar heeft men van ge meentewege een proef genomen om de straten in ons zeedorp te besproeien met z.gji. „Teerwater Gouda". Deze proef is dermate gunstig uitgevallen, dat men nu deze besproeiingen periodiek toepast, wat goed succes oplevert. Wel geeft de massa die op de straat uitgesproeid wordt een eigenaardigen teerlucht (velen zeggen: dat is gezond!) maar de kleur van het sproeisel geeft een onsmakelijken aanblik en het is dan ook geen wonder, dat dames en heeren in licht gekleurde zomertoiletten, den sproeiwagen liefst op groolen afstand van hen zien. Voor stofbestrijding schijnt het echter een uitnemend product te zijn. Lisse. Gisteravond had door den alhier gevestigden notaris A. van Pelt de afslag plaats van: I. Een dubbel woonhuis met bloembollen- schuur, broeikaslje en erf, aan den Heere- weg, groot 7.10 aren, van den heer J. C. Spaargaren. Het pefceel stond in bod op 8600 gulden en werd afgemijnd op 300 gul den, door den heer_W. van Ruiten alhier. II. Een burgerwoonhuis met schuur en erf aan de Kanaalstraat, groot 2.05 aren, eige naar de heer O. de Wit. Dit perceel stond in bod op 3900 gulden, en werd op 9 gulden af gemijnd door den heer W. Potman, alhier. Gisteravond werd de brandweer opge roepen voor een uitslaanden brand bij den heer B. S., in den Roversbroekpolder. De achter het huis staande schuur was door het spelen met lucifers door de kinderen in brand geraakt. De schuur brandde geheel af, het huis bleef gespaard. Dit mag echter wel een wonder heeten, daar het huis opge trokken is van hout, terwijl de ruimte tus- schen huis en schuur erg klein is. Vele rappe handen zorgden voor aanvoer van water door middel van emmers. De spuit behoefde bi) aankomst geen dienst te doen. Niets was verzekeri Noordwijk. Vanwege de afd. Leiden van den Vrijz. Dein. Bond werd gisteravond in de groote zaal van het „Hol van Hol land" een openbare vergadering belegd, waarvoor als spreker was aangekondigd mr. dr. Josephus Jitta, uit Den Haag. Deze was echter verhinderd waarom in zijn plaats oiptrad mr. L. G. van Dam, uit Haar lem. De goad bezochte vergadering weid door den heer J, F. de Ren uit Leiden, met een kort woord geopend, waarbij hij mede deelde dat de voorzitter der Leidsche afdee- ling prof. mr. F. G. Sohelfema door huise lijke omstandigheden was verhinderd, de vergadering te leiden, terwijl eveneens de heer Josephus Jitta niet had kunnen komen. Gelukkig vond het bestuur mr. Van Dam dadelijk bereid, deze spreekbeurt te vervul len waarvoor hij hem dank heluigde. De heer Van Dam, zette in een improvi satie de groote beleekenis der verkiezingen op 1 Juli uiteen, waar het volgens hem van democratisch standpunt bezien en ook met het oog op belangen van land en volk drin gend noodig is dat dit kabinet niet weder terugkomt Er heeft in de verschillende coalitiepartijen een omvorming van begin selen plaats gehad, die een vruchtbaar sa menwerken niet meer mogelijk maakt, wat door spr. in den breede werd aangetoond. De anti-revolutionaire partij die onder het Kuypexregiem de partij der kleine luy- den was is nu onder Colijn geworden de besohermster van het grootkapitaal. De Ka tholieke Staatspartij is innerlijk verdeeld, de Christelijk Historische Unie, mist thans een vaste leidim gen onderling zijn er groote verschilpunten, waardoor er weinig tot stand is gebracht. Alleen wordt er op verkeerde wijze en in strijd met verkregen rechten op den ambtenaren en weifclicden wedden bezuinigd. Na ook nog de S. D. A. P. te hebben be sproken, wier programpunt medezeggen schap hij in strijd achtte met hun beginsel van den klassenstrijd, behandelde hij het vrijz. democratisch programma en sprak over de nationale oniwapening, waarbij de halfslachtigheid van den Vrijheidsbond werd gekarakteriseerd. De spreker die met aandacht werd ge volgd, werd aan het slot door een groot deel der vergadering warm toegejuicht. Er volgde een geanimeerd en zeer pret tige gedaobtenwissaling, waaraan werd deelgenomen door de 'heeren Braun, Alke made, Kreym'borg en Etman (R.-K.) en Van den Heuvel (S. D. A. P.), die öf verschillen de op en aanmerkingen maakten öf hun be ginsel tegenover dat van spreker stelden. Na ro- en dupliek werd tegen halfelf de vergadering door den voorzitter gesloten. De melkprijs is hier weer verhoogd en gebracht op 16 ct per liter. Noordwijk Binnen. Het bestuur van Noordwijke Mannenkoor deelde ons mede dat het Donderdagavond te hali negen een concert zou geven in de muziektent op het Lindenplein alhier. Noordwijk aan Zee, Gistermorgen werd op last van den eigenaar de inboedel van den heer den O. alhier tijdens zijn afwezigheid 06 Straat gezel Dep O. beeft bij lijn thuis komst de deur opengebroken en zijn huisraad weer naar binnen gebracht. Er zal een aanklacht worden ingediend wegens huisvredebreuk. Zuster van der Helm, onze wijkzuster, is gistermiddag gehuldigd. Het voorste lokaal van de Chr. Bewaarschool was zeer gezellig ingericht. Prachtig stonden de vele bloem stukken daar, getuigend van dankbaarheid en liefde. Allereerst sprak mevr. van Panhuys, na mens het Bestuur der Vereen, voor Wijkver pleging. Spr. verheugde zich de zuster te mo gen gelukwenschen op dezen dag, nu zij her denken mag, dat ze voor 25 jaar zuster werd. Was er bij de komst van Zuster van der Helm in deze gemeente, misschien eerst wantrouwen tegenover de nieuwe zuster, 't is spoedig geweken, ja we mogen zeggen, 't heeft plaats gemaakt voor vertrouwen, en dit is ook ten volle verdient. Het Bestuur kan Zuster als blijken van waardeering, ook van vele ingezetenen welke bijdroegen, aanbieden, een divan met kleed, een kamerscherm, een schemerlamp en nog een enveloppe met inhoud. Hierna sprak ds. Vermeulen, Herv. pred., en bracht namens Noordwijk aan Zee geluk wenschen en dankwoorden over. Spr. wenschte Zuster kracht en sterkte toe en hoopte ,dat 't haar gegeven moge wor den, nog vele jaren werkzaam te zijn in onze gemeente, maar bovenal, waar het vol gens de mensch, wanneer men op leeftijd komt bergafwaarts gaat, wenschte spr. Zuster het heerlijkst toe, dat 't bij haar juist meer en meer moge worden bergopwaarts in 't geloof. Hierna sprak de heer Dorsman namens het Groene Kruis zijn gelukwenschen uit, dankend Zuster voor alles wat zij ook voor deze Vereen, deed. Spr. kan ook niet anders dan zijn per soonlijken dank uitspreken, daar hij 't aan den lijve heeft ondervonden, wat 't is ziek te zijn en goed verzorgd te worden. Namens 't bestuur van het Groene Kruis bood spr. een vulpen aan. Zuster v. d. Helm dankte allen voor de hartelijke woorden. Langzamerhand begonnen de dorpelingen van Zee zoowel als van Binnen te komen, om toch Zuster even persoonlijk te felicitee- ren. 's Is wel tot uiting gekomen hoe bemind deze Zuster in onze gemeente is. Naar we vernemen is 's avonds aan fami lie en huisgenooten van de jubileorende zuster door het Wijkbestuur een diner aan geboden. 't Zal voor Zuster van der Helm een dag zijn geweest welken zij nooit zal vergeten. Noordwijkerhout. Een groep dames- padvinders bluschte hier met schoppen zand een duinbrand in „De Boekhorst". Jonge lui, die hier in de duinen komen pic-niccen gaan maar al te vaak roekeloos om met lucifers en vuur bij het bereiden van lek kernijen. De veilingen aan Piet-Gijzenbrug van groenten en aardbeien beginnen heden avond. Voorloopig worden ze driemaal per week gehouden. Oegstgeest, De beer P. Tas, cand.- notaris alhier, is benoemd tot notaris ter standplaats Assen. Van de gelegenheid tot aanmelding om elders te stemmen, is alhier slechts een bescheiden gebruik gemaakt. Rijnsburg. Het koelere weer bracht onmiddellijk een geheele omkeer teweeg in den bloemenhandel. De aanvoer wordt er aanmerkelijk kleiner door en de vraag vermindert niet, omdat de bloemen beter verhandelaar zijn. Hierdoor loopen de prij zen dan spoedig op. Met de Pioenen was het in dit seizoen al bijzonder gauw afge- loopen als gevolg van het warme weer der vorige week. De late Pioenen gingen daar door voor beste prijzen, varicerende van f 7 tot f 9 voor eerste soort. Er wordt door de kweekers erg naar regen verlangd; de 1 snijbloemen hebben hieraan groote be hoefte. Sassenheim. De collecte voor den gc- wapenden dienst heeft opgebracht f 32,35, wat, in tegenstelling met vorige jaren, hoog is te noemen. Voorschoten. De R.-K. Ziekenhuis- verpleging alhier hield haar jaarvergade ring in het R.-K. Vereenigingsgebouw. Na opening door den .voorzitter las de secretaris de notulen en het jaarverslag, waarna de penningmeester verslag uit bracht over de fibanciën. De inkomsten hebben bedragen in 392-11925aan con tribution en het batig saldo van 1923192-1 te samen f2855,85; de uitgaven bedroegen f 1183,32, zoodat de rekening sloot met eeri batig saldo van f 1672,33. De Vereeniging telt 307 betalende leden. Door een com missie werd do rekening van den penning meester nagezien, in orde bevonden en al dus vastgesteld. Na eenige discussie besloot de vergadering de contributie te verlagen, gezien het batig saldo, dat aanwezig was en vast te stellen op f 0,12^ cn f 0.07ijl per week. Tot bestuurslid werd herkozen de heer Th. van Dijk. Het bestuur vestigde nogmaals de aandacht der leden op hun verplichting om bij opname in een zieken huis hiervan binnen eenige dagen kennis te geven aan het bestuur der Vereeniging, daar anders de mogelijkheid bestaat, dat men moeilijkheden krijgt bij de uitkcering. Het uitkeeringBbedrag werd ongewijzigd wederom vastgesteld op f 2.50 per dag tot een maximum van zes weken. Wassenaar. Toen Woensdagmiddag omstreeks 12 uur- de heer W. per motor rijwiel uit Den Haag kwam, werd hij op den Schouwweg plotseling aangereden door de auto van dr. T. uit Den Haag, die van achter-de boomen den weg opreed. De mo tor sloeg om en de heer V. kwam er onder ts liggen. Binnengebracht in een nabij- zijndc villa, werd hem de eerste genees kundige hulp verleend. Geconstateerd werd, dat hij een sleutelfractuur had bekomen en een ernstige beenkneuzing. Per Groene- Kruis-auto werd hij overgebracht naar een ziekenhuis in Den Haag. Zomer, Het mooie zomerweer komt ons goed te pas, vooral voor de bestrijding van hel on kruid. Waar wij kunnen, zullen wij door te schoffelen of te hakken den bovengrond losmaken. Dit laat9te vooral is goed om uitdroging tegen te gaan. Door het los hou den van den bovenlaag zal deze geheel uit drogen en daardoor het bodemwater be lemmeren tot de oppervlakte te stijgen. Het blijft dan voor de plantenwortels bewaard. Zaaien en planten gaat nu minder gemak kelijk en dienen voor het welslagen de noo- doge voorzorgsmaatregelen genomen te wor den. Zoo dienen wij zooveel mogelijk in vochtige aarde te zaaien, hetgeen kan be reikt worden door eerst da bovenlaag af te schuimen, in den vochtigBi ondergrond het 2aad te strooien, om daarna de bovenlaag weer'aan te brengen. Wanneer regen uit blijft, zal gieten noodig zijn. Dil doet men het best tegen den avond. Vooral ondiep te zaaien groenten, als bijv. postelein, moet zeer regelmatig vochtig gehouden worden. Hiervoor dekke men den grond met natte zakken en giete hier over. Zoodra het zaad kiemt, wat bij dit warme weer gewoonlijk in tweemaal vier en twintig uur plaats heeft, wordt direct de bedekking verwijderd. Met gieten houde men aan tot de plantjes goed wortels gevormd hebben en zichzcl- ven kunnen redden. Grovere zaden als boonljes legge men vooral in vochtigen grond Bij het planten van kool, sla e. A maakt men vooraf den grond flink nat, terwijl na het planten nogmaals wordt gegoten. Plan ten tegen den avond is aan te bevelen. Zijn door omstandigheden de planten wat groot geworden ,dan kan men een gedeelte van de bladeren afsnijden. Hierdoor wordt het yerdampingsopperviak kleiner, .zoodat de jonge planten minder kans Joopen te ver schroeien. D# hartbladercn worden hierbij gespaard. Zöodra deze blaadjes zijn opge richt, ten toeken, dat de plant is geworteld, is gieten niet meer wenschelijk. Liefhebbers, die in hun tuin hakken of kassen gebruiken, moeten nu ook maatre gelen nemen om met succes te kunneq kweeken. Bloeiende gewassen en over 't al gemeen planten met teer groen willen graag flink beschaduwd staan. De temporatuur wordt onder glas ondraaglijk en om hieraan te gemoet te komen, wordén de luehtramon geopend, waardoor het verdampte vocht naar buiten wordt gevoerd. Vooral in onbe schaduwde kassen zal de atmosfeer spoedig te droog zijn. waardoor ongedierte als luis, thrips en het spint gemakkelijk optreedt. Flink schennen doet men door gebruik te maken van houten jaloezieën ol wel men maakt zelf schcrmmaleriaal door lang riet tot dunne bosjes te binden en deze bosjes met een c.M. tusschenruimte tusschen dunne latten te spijkeren. Daarna op het glas aan gebracht, zal het zonlicht sterk worden ge temperd. Fruitgewassen, al9 druiven en perziken, kunnen zoo'n sterke onderbreking van het licht niet verdragen; dit zou het ontstaan van slap hout met weinig bloemknop ton gevolge hebben. Toch is, vooral bij do per zik, het aanbrengen van eenig lichtbre- kende stof gewenscht; want dit gewas is, veel meer dan de druif, vatbaar voor luis e.d. Droge lucht moet worden voorkomen. Waar men over klei beschikt, daar menge men hiervan in water en spuite dit op het kasglas. Klei hecht zich flink, zoodat die bij regenachtig weer niet afspoelt en dan toch voldoende licht door laat. Indien geen klei aanwezig is, gebruike men versch geblusch- te kalk of witkalk. Dit laatste zal bij sterken regen afspoelen, wat kan worden voorko men door per emmer water 1 Liter zoete melk toe te voegen. Hierin doet men 4 Liter kalk. Ook de komkommers, meloenen en postelein, welke men in de bakken kweekt, willen met het warme weer hiermede graag worden geschermd. Men behoeft dan minder te gieten en minder hoog te luchten, zoodat het veroorzaken van tocht minder voorkomt. De planten behouden een veel mooiere kleur en gedijen heter. Een lezer vraagt ons wat er te doen is tegen het doorschieten van kropsla en bloem kool. Hiertegen bestaat maar één middel, n.l. het op tijd Bnijden. Wanneer kropsla vol groeid is, d. w. z. wanneer de gewenschte krop zich heeft gevormd, staat de plant daarna niet stil in den groei, maar zal zij aanstalten maken tot bloem schieten. Het dóorschiétèn is hiervan een begin. Door den planlenvoet bijna geheel door te snijden, zal men dit doorgroeien belemmeren, maar bij heet weer zal de krop dan slap worden en dus in quaJiteit achteruit gaan. Sommi gen beweren, dat overjarig zaad planten voortbrengt, welke minder spoedig door schieten. Bij ervaring heb ik dat niet. Voor bloemkool geldt hetzelfde. Wanneer de bloemkool flink ontwikkeld is, dient zij geoogst. Blijft zij langer op het veld. dan gaat de kool schiften, d. w. z. zij wordt los en zal bloem vormen. Door opvolgend U zaaien en te planten kan men zorgen nirf opeens te veel te krijgen. J. S. Vraae: Ik ben in het bezit van twee bedden aardbeien, waarvan de vruchten klein blijven en verdrogen. Gedurende de wintermaanden zijn de planten met wat ruigen mest gedekt en dit voorjaar met ver dunden kippenmest gegierd. Wat kan hier oorzaak zijn? H. V. e L. Antwoord: Waar voedselgebrek niet bestaat, doet een cn ander steTk aan ver drogen van de vruchten denken. Zonder da planten en vruchten te zien, kunnen wij moeilijk anders denken Regen is hier dan het eenige redmiddel. Vraag: De knoppen van mijn rozeboom verschrompelen telkens, terwijl de bladere» eveneens verschrompelen. Wat is hiertege* te doen? b, B. te V,

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9