De Hand met het Litteeken. No. 20020. BINNENLAND. FEUILLETON. Christel. Handeldrijvende en Industrieele Middenstand. Te Arnhem is gisteren de zevende jaar- lijkeche vergadering gehouden van de Ver eeniging van den Chr. Handeldrijvcnden en Industrieelen Middenstand, onder voor zitterschap van den heer A. Bos, uit Rot terdam, tweede voorzitter. In zijn ope ningsrede heette deze in het bijzonder wel kom den Minister van Financiën, aen heer Colij^wien hij dank zegde, dat hij zich bereid had verklaard, in deze vergadering het woord te voertn. Minister Col ij n hield daarna een rede over middenstand en kapitaalvorming. Dit onderwerp, aldus spr., heeft in onze dagen allo belangstelling. Vóór den oor log hoorde men weinig over deze kwestie en was het slechts een onderwerp vooi colleges van hoogleeraren. In het gewone leven werd er weinig over gesproken; het wa-s toen wel een vraagstuk, maar in heo practische leven had de kapitaalvorming vanzelf plat te. Thans is het geheel anders Men spreekt er allerwegen over, hetgeen veroorzaakt wordt door het ffeit, dat er een groote kapitaalvernietiging heeft plaats gehad cn de welvaart, welke vroe- ger was opgestapeld, voor een groot deei yerdwenen is. Langzamerhand -is er een dieper inzicht ontstaan omtrent de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. In het begin van de 19de eeuw was- de verhouding dusdanig, dat men kon spreken van een dictatuur van het kapitaal. In de 2de helft der 19de eeuw ia daarin verandering gekomen. Fei telijk dagteekenb deze verandering van omstreeks 1S75. Spr. geeft daarna een uiteenzetting-van het begrip kapitaal en wijst er op, dat bij de vorming van kapitaal de vorm van ar beid in het productieproces veranderlijk cn de factor natuur (hoeveelheid erts, steen kolen) constant" is. Veel arbeid beteekent veel kapitaalvorming. Het is onmiskenbaar zeker, vervolgt spr., dat een vera iet igirv, zooals heeft plaats gegrepen van 1911 tot 1913 een groot te kort aan kapitaalgoederen deed ontstaan. In het beg.n van den oorlog werden in Europa 30 millioen mannen gemobiliseerd, een aantal, dat later tot 70,000,000 is ge stegen. Deze mannen deden niets om de productie der kapitaal-goederen te vergroo- tenintogendeel, zij hielpen zooveel mo gelijk mee om kapitaalgoederen te vernie tigen. De vraag is nuHoe komt men tot een goedkoopcre productie 1 Men kan in de eerste plaats arbeid uitsparen, maar in onze dagen is daarvan niet veel meer te ver wachten. Misschien kan men nog iets be reiken met een uitgebreidere toepassing van de electriciteit, maar een ommekeer, zooals de toepassing van de stoom in het midden der vorige eeuw in het productie proces veroorzaakt heeft, voorziet spr. niet meer. Het grooie vraagstuk is nu, hoe te komen tot herstel van de productie. Men heeft daarbij ook ethische eischen voor den ar beid in acht te nemen. Men moet, volgens spr., niet streven naar een verlaging van het loonpeil, maar naar verhooging van de productie voor oenzelfde loon als gevolg van langer arbeidstijd. Ook tegenover de arbeidsorganisaties mag men de waarheid niet verbloemen. Het einde van een toestand als die, waarin de wereld thans verkeert, is, dat de arbei dersklasse in de allereerste plaats daar onder lijdt. Men kan het leed onder de arbeidersklasse voor enkele jaren wegne men door steunverleening en door allerlei uitkeeringen, maar wanneer men ten slotte een toestand krijgt als in Engeland, waar het aantal werkloozen elke week met 100.000 toeneemt,* kan men daaraan geen weerstand bieden en zal men moeten uit zien naar andere middelen. Van het na tionaal inkomen neemt in de eerste plaats de overheid haar deel en de vraag: Is er genoeg kapitaal gevormd, hangt samen met do vraag, of het deel, dat do overheid tot zich neemt, te groot is. Het is heel moeilijk vast te 6tellen hoeveel kapitaal gevormd moet worden. Naar spr.'s mee ning wordt op het oogenblik in Nederland jvcl 500 millioen gulden per jaar aan ka pitaal gevormd; maar als dit juist is, wordt daarmee alleen gelijk? tred gehou den met de toeneming van de bevolking, doch wordt niet voldaan aan den eisch, dat tevens de levensvoorwaarden geleide lijk verbeteren omdat do levensbehoeften steeds stijgen. De kapitaalvorming is ge heel onvoldoende om aan beide eischen te voldoen. Het is noodig, dat het aandeel van de Overheid ia het natuurlijk inkomeg kleiner wordt, wil men komen tot vergroo ting van de kapitaalsvorming. Ook het deel, dat wij voor onszelf ne men, moet daartoe kleiner worden. Dit be teekent, dat de uitgaven van publieke li chamen moeten worden verlaagd, opdat men kan komen tot lagere belastingen, waardoor men de kans krijgt op terugkeer -van het uit Nederland weggevluchte kapi taal. En dan is er zeker plaats voor ver sobering in de levenswijze van zeer velen. Naar 6pr.'s meening moet kapitaalwin- ning door de overheid beperkt blijven tot heb speciale terrein, waar zij met vrucht werkzaam kan zijn. Er moeten bedrijven zijn met een monopolistisch karakter. Daarna behandelde spr. dc vraag: Wat heeft de middenstand met kapitaalvorming uit te staan Een regelmatige verdeeling van het volksinkomen over het geheclc volk, zooals dit in Nederland het geval is, wijst op een gezonden toestand. In dit opzicht neemt de middenstand deze plaats in, dat hij niet behoort tot de kringen, die groote vermogens verzameldenmaar ook niet tot hen, bij wie do armoede binnen komt. Tot den middenstand behooren zij, die zich een inkomen en dikwijls ook een bescheiden vermogen wisten 'te verschaf fen. Deze middenstand geeft een zekere stabiliteit in de welvaart en geen beteren wensch kan spr. uiten voor het land, daa deze, dat men heeft een middenstand, welke aan dezen eisch voldoet. Het is ongetwijfeld een zegen voor ons land, dat de kanker der kinderbeperking hier nog niet in ernstige mate zijn intrede heeft gedaan; een zegen niet alleen uit een oogpunt van geloof en zeden, maar bo venal uit het oogpunt van welvaart. Het is noodig, dat men heeft een kapitaalvor ming, die ten minste gelijk blijft met de aanwas der bevolking, zoo mogelijk grooter is, omdat ook de levensbehóeftfen grooter worden. Ook uit een oogpunt van Christe lijke sociale actie moet voor de kapitaal vorming worden gestreden, omdat het een eisch is, zal het volksleven in gezonden Christelijken zin zich kunnen ontwikkelen. Na de rede van minister Coliju klonk een luid applaus. De voorzitter heette daarna welkom den burgemeester van Arnhem, mr. S. J. R. de Monchy, en de wethouders Smeenk en Van de Sand. Laatstgenoemde was tevens vertegenwoordiger van den R.-EL Midden standsbond „De Hanze". Daarop hield mr. P. S. Gerbrandy een inleiding over: Maatschappelijke idealen. Ds. Ekering, uit Amsterdam, sprak heb slotwoord, waarin hij gewaagde van de noodzakelijkheid, dat bij den middenstan der het besef bestaat -van verantwoorde- lijkheid en dat de middenstander zich op de hoogte stelt van de groote problemen, welke den middenstand raken. Ook wat ons volk betreft is de verantwoordelijkheid van den middenstand groot. Een gekraakte middenstand zou in zich sluiten een ge kraakt volk. Spr. schetste verder de betcekenis van den Christelijken middenstand. Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden. Te Assen zijn de afgevaardigden van de provinciale vereemgingen van Vrijzinnige Hervormden met h?t hoofdbestuur samenge komen tot het houden van de jaariijksche algemeene vergadering. De vergadering was voorafgegaan door een avond-wijdingsuur in de Hervormde kerk. alwaar prof. dr. J. Lindeboom uit Gro ningen als voorganger optrad. Deze opende da wijdingssamenkomst, na het zingen van Ps. 89, 1 en 7 met de voorlezing van een gedeelte van Openb. 21, en daarna met een fragment uit prof. Cannegieter's „De moder ne richting." Naar aanleiding van Joh. 4, vs. 21 en 24, sprak hij daarna over de aan bidding in geest en in waarheid, aanknoo- pend bij Jezus' woord lot de Samaritaan- sche vrouw, dat de ure komt, waarop noch op den berg te Samaria, noch op dien te Jeruzalem God zal worden aanbeden. Na afloop van het wijdingsuur vereenig- den hoofdbestuur, afgevaardigden en belang stellenden met een korte rede, waarna eerst enkele huishoudelijke zaken werden afge handeld. t Het verslag van den secretaris wijst aan, dat het aantal afdeelingen met 25 is toege nomen en dat door de oprichting van de pro vinciale vereeniging in Utrecht de Vrijz.- Herv. organisatiecirkel gesloten is. Er zijn op het oogenblik ongeveer 20.700 indivi- dueele leden, behalve natuurlijk nog het groote aantal bij de vereeniging aangeslo ten gemeenten. In X.-BrabanW en Limburg is achteruit gang te conslaleeren; de afd. Eindhoven ging teniet, zoodat nu in deze classis niets moer is, evenmin als in de classis Ileusden, ter wijl Limburg slechts één afdeeling telt De afd. .Middelburg ontving (wee legaten, elk van f 1000. De afd. Apeldoorn en Arnhem zuHen binnenkort elk haar eigen voorganger hebben. De belangstelling voor „Kerk en Volk", het orgaan der vereeniging, is groeiende. Over het algemeen is de toestand der Vereeniging zeer bevredigend te noe men. De rekening en verantwoording van den penningmeester wijst aan aan inkomsten f 6133 en aan uitgaven f 4930. De bcgroo- ling sluit met een bedrag van f 3400. Voor de studiekas werden dit jaar 48 col- lecles gehouden. De ontvangsten waren f 6601, de uitgaven f 5168. Aan 17 studen ten, 2 gymnasiasten en 3 studeerenden voor staatsexamen werden toelagen gegeven. Het verslag van de commissie van con tact meldt, dal de Algem. Doopsgez. Socië teit, schoon onder zekere voorwaarden, tot medewerking met de commissie bereid is be vonden, en de ethischen en evangelischen voor een uitnoodiging om mede te werken hebben bedankt. Men heeft de predikants opleiding in studie genomen: de vergadering I der C.G. houdt voor de naaste toekomst vast aan het beeld van een half-universitahe, half-seminaristische opleiding. De inmiddels ingestelde perscommissie heeft een persbu reau opgericht, dat aan 26 bladen zijn be richten zendt. Voorts is er een commissie in gesteld, om de mogelijkheid te overwegen van een eigen uitgeverij en boekhandel, waaraan een centraal secretariaat zou wor den verbonden, dat tevens als informatie bureau zou fungeeren. Ook het werk van den jeugddag werd weer ter hand genomen. Mede door het hoofdbestuur en de C. C. is medewerking- verleend aan de uitzen ding van prof. L. Knappert naar de inter- nationale conferentie der kerken tc Stock holm. De vorming van een steunkas wordt nog overwogen. Do propagandacommissie gaf twee bro chures uit en een vliegend blaadje over vrouwenkiesrecht. Dit laatste is in 10,000 exemenplaren verspreid. Op 24 plaatsen werden openluchtsamen komsten gehouden. RECLAME. Al is het nog zoo'n weertja i Door Erdal blijf je 't heertje 9655 25 nieuwe afdeelingen werden opgericht. Aan 15 afdeelingen werd subêidio verleend. Het totaal, der inkomsten (met inbegrip van het batig saldo a f 15G0; bedraagt f 3962. De uitgaven zijn f 2160.. Van den secretaris alleen gingen 373 stukken uit, de drukwerken niet mecgere kend. De vergadering keurde de reorganisatie van het Weekblad en het jaarverslag goed. Aanwezig waren 43 afgevaardigden, die te zamen 56 stemmen uitbrengen. Ingekomen iö een verzoek van de Ver eeniging van socialistische predikanten, om aandacht te schenken aan de verklaring welke zij in haar vergadering van 23 Mei 1.1. heeft opgesteld als uitkomst- van haaT besprekingen over de positie der rcligeuse socialisten in do kerken. Deze conclusies zijn reeds in het verslag van de boven genoemde vergadering gepubliceerd. De vergadering neemt het stuk voor kennis geving aan. Tot voorzitter kiest de vergadering den heer G. A. de Ridder, te Amsterdam, met 30 stemmen; op dr. C. J. Niemeyer, te Bolsward, zijn 26 stemmen uitgebracht. Do heer De Ridder verklaart onder de gege ven omstandigheden zeer moeilijk onmid dellijk een besluit te kunnen nemen; hij vraagt enkele dagen beraad en spreekt den wensch uit, dat, wanneer hij do verant woordelijkheid voor liet presidium van deze belangrijke organisatie ten slótte zal durven aanvaarden, ook degenen, die op dit oogenblik do voorkeur blijken te heb ben gegeven aan een voor de vereeniging zoo verdienstelijk man als dr. Niemeyer, in de toekomst ook op hem zijn vertrou wen zullen stellen. Want een vereeniging als de onze, aldus do heer De Ridder, kan alleen bij haar optreden naar binnen en naar buiten vruchtbaren arbeid verrichten, j als de leiding verzekert kan zijn, dat zij gedragen wordt door het vertrouwen van de gehcele beweging der vrijzinnige Her vormden in den lande. Hierna besluit de vergadering het vol- I gend jaar samen te komen te Apeldoorn. Aan de orde komen thans verschillende voorstellen. l'rof. H. T. de Graaf wil er de aandacht oj* vestigen, dat de niet-benoeming van dr. Niemeyer geenszins beteekent, dat deze niet langer het vertrouwen van do Vrij zinnig-Hervormden bezit. Deze onjuiset gevolgtrekking zou noodlottig kunnen zijn met het oog op dr. Niemevers lidmaat schap van de Synode (langdurig applaus). De heer G. A. de Ridder, die zich van harte bij proff. De Graaf aansluit, ver klaarde na diens woorden het voorzitter schap volgaarne te aanvaarden (applaus). De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft den heer P. Visser, waarnemend chef der afdeeling Kunsten en Weienschappen van zijn Departement, be noemd tot chef dier afdeeling, als opvolger van wijlen mr. Duparc. Bg Kon. besluit is aan J. Bouwkamp, landbouwersknechtrinj de familie Weit kamp, le Stad-Hardenberg, de bronzen eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassan toegekend. Hoewel te Genève ook in Volken- bondski'ingen geruchten gaan omtrent het vertrek van proL Van Hamel, vernemen w|y uit aeer betrouwbare bron, dat het bericht uit Parijs in „De Tijd", als zou de heer Van Hamel liet directeurschap van de juridische soctie van den Volkenbond neerleggen, ais volkomen uit de lucht ge grepen moet worden beschouwd. G,TeI.") Tusschen de Haarlemsche Orkestver- eeniging en het gemeentebestuur van Haar lem i3 een conflict gerezen naar aanleiding van den eisch van B. en W., dat de II. O.-V. een concert op de Groote Markt te Haarlem zal geven ter gelegenheid vaü de jaariijk sche vergadering der Broederschap van No tarissen. De lieer W. Dyserinck heeft naar aanleiding daarvan voor zijn functie als voorzitter van de H. O.-V. bedankt. In de gistermiddag gehouden vergadering van den Haarlemschen Raad heeft de heeT M. H. Groenendaal daarover een interpel latie gehouden. Hij vroeg waarom de nota rissen geen kaarten gekregen hadden voor RECLAME. een concert der II. O.-V. in den tuin van liet Brongebouw. De voorzitter deelde mee, dat hij een on^ derhoud heeft gehad met den heer Dy se; rinck. Daarbij was hem toegezegd, dat voor het concert op de Groote Markt uitgebreid* maatregelen genomen zouden worden, om een rustig concert mogelijk te maken, lief verkeer zou geschorst worden en de trams over de Groote Markt zouden voorafgegaan worden door bereden politie om alle lawaai te keeren. Verder merkte spr. op, dat de H O. V. vroeger ook concerten op de Groote Markt gegeven heeft. De heer Groenendaal zei, dal, als er zulke maatregelen genomen werden, hij zich er mee kon vereenigen, want dan zou hc-t ka'-* mor zijn dan in den Hout. De heer Van dej Kamp diende een voorstel in om de commist sie van toezicht op de II. O.-V. te verzoeken, de materie van het concerten-geven door de II. O.-V nog eens onder oogen te zien en het advies ten spoedigste bij den raad in te zenden B en W. vareenigden zich daarmee. De motie werd aapgenomen. Gistermiddag hebben Gedep. Stalen van Noord-Holland in openbare vergadering behandeld de bezwaarschriften van het Ilaarlcmsche Raadslid Jorritsma tegen het besluit van den Raad der gemeente Heem-» stede tol aankoop van het buiten „Spaar en Hout". De zitting werd gepresideerd door den waarnemend Commissaris der Ko ningin, jhr. mr. D. E. van Lennep. Nadat de voorzitter de bezwaarschriften had voorgelezen, kreeg de heer Jorritsma het woord. Deze achtte den aankoop van „Spaar en IIoul", wat de financieele gevol gen bereft, niet in het belang van het al-, gemeen. De lieer L. C. Dumont, die namens het gemeentebestuur van Haarlem optrad, deel de mede, dat hij de waarde van „Spaar en Hout" op f 180.000 getaxeerd had. Dat i9 f 30.000 minder dan het bedrag, dat de ge meente Heemstede voor dit buiten wil be talen; een verschil op den koopprijs van 17 procent. Vooral in verband met de aan-i bangige grenswijziging heeft het gemeente-! bestuur van Haarlem dus financieele be zwaren. De heer A. A. Swolfs, gemeen le-secreta* ris van Heemslede, die als gevolmachtigde van het Heemsleedsche gemeentebestuur optrad, verdedigde het Raadsbesluit. De ge meente Heemstede wil de buitenplaat* aankoopen. tot behoud van liet natuur schoon en om bouwspeculatie daar te voorkomen. Daarvoor acht het gemeente bestuur de koopsom van f 210.000 in over eenstemming met de werkelijke waarde. Reeds hel hoerenhuis alleen, dat de ge meente intact wil laten, is I 75.000 waard. Het verschil in taxatie is een kwestie van persoonlijk inzicht. Het gemeentebestuur, wil „Spaar en Ilout" hebben ter bevorde ring van den bloei en groei der gemeente Heemstede. Ged. Staten zullen later een beslissing nemen. In Hotel Groot-Badhuis te Zandvoorf is het 25-jarig bestaan van deo Bond van Bloembol lenhandelaren feestelijk herdacht met het houden eener feestvergadering. gevolgd door een dinar, het welk de Bona aan de leden en genoodigdeo aanbood. De voorzitter van dbn Bood, de heer A', Reinierse, hield de openingsrede en heiv dacht daarin mr. Joh. Schoon, deo grond legger van den Bood, mr. G. Krui ff, een der eerste voorzitters. Ten slotte deelde spr. mede, dat in verband met dezen gro> j ten bloei het bestuur had besloten, bij dit I 25-jarig bestaan een telegram van hulde l te zenden aan H. M. de Koningin. .Uit het Engelsch van Baronesse ORCZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. 26) Tubal, die gezworen had, dat hij liever zijn leven verliezen zou dan zijn liefde voor haar verzaken. En Tuhal was hiertoe gezonken, tot het laagste, gemeenste werk op de we reld, dat van een spijnl Tuball Een spionl Een gluiper! Iets, dat iedere man, iedere knecht kon neerschieten en zich daarop be roemen mocht; iels, dal het touw van den beul zou bezoedelen Tubal? Wat was er met hem gebeurd, sedert het oogenblik, dat Ihij iu den modder van het veld viel, door haar hand getroffen? Zij kon niets bepaalds te hooren krijgen, ofschoon zij uit een paar toevallig opgevangen woorden begrepen had, dat hij ie Shulford met zijn moeder woonde. Dit gaf haar een groole opluchting; de spookachtige stemmen, die haaT 's nachts martelden met den kreet: „Gij zult niet dood en" konden nu voorgoed tot zwijgen gebracht worden. Zij had Tubal niet gedood, hem misschien gewond! En terwijl zij praatte met den Squire en de andere offi cieren, was het hem gelukt, zich te verber gen, en daarna was hij naar zijn eigen huis Segaan; de wond, die zij hem had toege bracht, kon ook niet heel ernstig zijn ge weest, daar ui! aürr i verhalen bleek, dat de jonge Longs! !;cs hier en daar gezien werd bij het doen van zijn zaken. Het pistool had dus niet getroffen en haar hand was onschuldig aan het bloed van een medeschepsel; en dat was goed, al was dat medeschepset lager dan een onredelijk dier. Maar Tuball. Zij kon het niet begrij pen. En wanneer zij rusteloos buiten de grenzen van het kasteel Broughton, soms tot Shutford, reed, stond zij van verre naar het heerenhuis te kijken, alsof zij het de ge heimen wilde ontwringen, die het verborg. Toen hoorde zij op een dag, dat er aan het avondeten door Squire Brent cn de offi cieren van het garnizoen over Tubal ge sproken werd. De Squire was van Oxford gekomen met de opdracht om hooi van de pachters in den omtrek op te eischen, en hij sprak van het plan van Longshankes, om zijn voorraad verborgen te houden. „Ge hadt moeten hooren," zeide hij, „de vloeken, die de jonge schavuit uitstiet, toen ik en mijn mannen den verborgen schat van hem weghaalden. Iedere kaxrevracht hooi was als 't ware een land, die uit ont stoken tandvleesch gelrokken wordt. Hij had gedacht, dat 'hij heel slim was geweest, met het hooi te verbergen in de Row-Barrow- bosschen, bijna een mijl van zijn huis. Ge hadt hem moeten zien, hoe hij eerst ont kende, eenig hooi te bezitten. Zijn oogst, zeide hij, was geheel bedorven door den re gen. Toen trachtte hij een koop met mij te sluiten, onder voorwendsel, dat hij van wat hooi wist, dat hij me tegen een pond de ton zou verkoopen. Dit versterkte mijn vermoe dens. Ik wist, dat de schelm loog. „Waarachtig," zei kapitein Levell, „die jonge Longhankes is zoo'n echte schelm, als ik ooit hoop te zien. Hij begon met te zeggen, dat hij onzijdig was, en sedert heeft hij een reusachtig vermogen verzameld door beide partijen te bedriegen." „Door inlichtingen aan beide partijen te verkoopen," voegde kolonel Scrape er met een vloek bij; „de kerel kwam nog maar kort geleden bij mij en bood aan een van de zoons van Saye and Sele in onze handen over te leveren. James, den oudsten. Het schijnt, dat hij ernstig ziek lag in een hut ergens in de buurt van Schutford; de schurk Longshan- kes kreeg het te hooren, eu zag kans een paar pond te verdienen. Natuurlijk,ik Hevig tegen zijn schenen geschopt door zijn collega, hield kolonel Scrape, eerst ver wonderd. op; toen braoht een bhk op Me vrouw Barbara de herinnering terug aan haar huwelijk met James Fiennes, denzelf den man, van wien hij sprak; iets, wat de meesten van haar vrienden en veel ken nissen dikwijls vergaten. Hij maakte overvloedig veel verontschul- di gingen. „Kom mijn beste Scrape," viel de Squire krachtig in de rede. prMevrouw Barbara zal u vergeven. Zij tracht ook dat ongelukkig» huwelijk te vergeten, dat wij hopen in ge lukkiger tijden spoedig ontbonden te zien. Als één van die schelmachtige Fienne» doodgesohoten of opgehangen wordt, zullen zij noch ik er over klagen. .Wal zegt gij er van, Babs?" „Dat, volgens het bescheiden oordcel van een vrouw, het niet goed is te onderhande len met zulke sdh^umtelooze kerels als Tu bal Longshankes," antwoordde Barham koel, „Toen ik hem het laatst zag, was het in Farndon Fields; hij trachtte toen de brie ven van den Koning te stelen, zeker om ze aan generaal Fairfax te verkoopen." „Hoe wist ge dat?" riep de kolonel uit. „Het is voor het eerst, dat ik er van hoor," voegde de Squire, er het voorhoofd fronsend, bij. „Ik kende hem aan een litteeken op zijn hand. Twee dagen te voren was hij de her berg „De Korenschoof", te Davcntry, bin nengeslopen, om de geheimen te stelen van Zijner Majesteils krijgsraad. Ik heb hier niet eer van gesproken," ging Barbara on verschillig voort, en zij wendde zich tot den Squire, „omdat ik niet zeker was, en vrees de een onschuldig man te beschuldigen. Maar nu twijfel ik niel. Dezelfde man, die een ander, die eenmaal zijn vriend was, voor geld zou verkoopen, als die mend ziek ligt, is in staat tot de schandelijkste daden, tot het bedriegen van beide partijen, beide voor te liegen, beide te verraden; hij is een dief, verrader en moordenaar, en met zulk een schurk te onderhandelen is even ver achtelijk zijn als hij." De Squire haajlde de schouders op, niet al te zeer in zijn 9chik. „Vrouwen-logica," mompelde hij. Maar de kolonel antwoordde luchtig: „Mevrouw, dat is kort en bondig gezegd, en inderdaad, de kerel is niets andera dan een schelm. Wilt ge het gelooven? Toen het leger te Daventry was, verkocht die schurk, de jonge Langshankes, veertig paarden aan Prins Rupert, die hij, zooals later bleek, van onze troepen in bet westen gestolen had, nog geen veertien dagen le voren. Het verhaast mij niet, dat hij spion- neeren voegt bij zijn andere duistere daden. Natuurlijk is onderhandelen met zuljf een man altijd gevaarlijk, zooals gij, Mevrouw, terecht gezegd hebt, maar wat wilt ge?" voegde hij er bij met een onverschillig schouderophalen; „in oorlog is alles geoor loofd. Wij nemen onze kans waar, waar wij kunnen, en een Fiennes als gijzelaar in onze handen zou wat waard zijn, nu die re bellen na Naseby zooveel van onze man nen hebben gevangengenomen." „Wij hadden zijn hoofd als waarschuwing naar Fairfax kunnen zenden volgens het oude gebruik bij onze voorvaderen. Hel was een uitstekende gewoonte," voegde kapitein Lavell er bij. „Waarom hebt ge hel dan niet gedaan?" vroeg de Squire ruw. „Om de eenvoudige reden, dat toen wij de hul doorzochten, waarvan Langshankes i ons gesproken had, de vogel Fiennes gevlo gen was." „Hebt ge hem niet gepakt?" vroeg Bar bara wat ademloos. „Neen, maar we zullen hem wel krij gen," beweerde de kolonel. „Ik blijf in aan raking met dien schurk van een Tubal. Ik vermoed, dat hij de tijdelijke ontsnapping van Fiennes op louw zette, om een hoogc- ren prijs voor zijn uitlevering le kunnen vragen. In ieder geval, ik zal zien, welke voorwaarden wij met hem kunnen maken." „Ge zoudt toch.riep Barbara onwil lekeurig uit en met zooveel warmte, dat de Squire haar verwonderd aankeek, waarop zij kalmer voortging: „Ge zoudt toch, denk ik, u niet willen verlagen door een weer- loozcn vijand te dooden?" (Wordt vervolgO).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5