AGENDA. TELEGRAFEN. LAATSTE BERICHTEN. Donderdag. „Amicitia": Alg. ledenvergadering afd. Leiden „NederL Roode Kruis". Halfzes. „In den Vergulden Turlc": Vergadering leden aid. Leiden Maatschappij lot Bevorde ring der Toonkunst. Halfacht. Leger des Heils: Tentcampagne. Majoor Rawie. 8 uur. „Prediker": Spr. ds. J. P.Pauwe. Half acht. Katwijk-Binnen, ten huizo van den heer J. Hueting: A]g. Vergadering' N. V. Zanderij De Bidder. 2 uur. Vrijdag. Leger des Ileils: Tenlcampagne. 8 uur. Ds. llermanidcs. Nulszaal: Alg. vergadering van aandeelh. Ver. tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen. 5 uur. „Phebe": Spreker de heer De Jong, van Botterdam. 8 uur. Volkshuis: Openbare vergadering .Vrjjz.- Dem. Bond. Sprekers mr. P. J. Oud em mevr. W. van Itallievan Embdcn. 8 nur. Katwijk a. Zee. Openbare Vergade ring S.D.A.P. Gemeentezaal. 8 uur. Zaterdag. Kantoor X.V. Boekhandel eu Drukkerij v.b. E. J. Brill: Alg. vergadering dezer N.V. 11 uur. Leger des Ileils: Tentcampagne. Kolonel Feenslra. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor tellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-malinée. „Luxor-thealer", Stationsweg: Bioscoop- en Variélé-voorslelüngen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags- en 's Zalerdags matinêe te 2 uur. J-eger-des-Heib-lent, Binnonvestgracbt, bij den molenCampagne van 13 tot 29 Juüi 's Rjjks Ethnografisch Museum, Rapen burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van: Maandag 16 tot en met Zondag 21 Juni a.s. waar genomen dooi de heeren G. F. Beyst, Steenstraat 36, tel. 13G, en D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406. Do apotheek van de „Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n.nx 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoed-recepton. Alleen voor leden van dat fonds. openbare vermakelijkheden af te schaffen. De 6 milliocn 800 duizend p. st., die zij op- brengt, kan hij niot missen. Het voorstel werd met 240 tegen 108 stemmen verworpen. De werkloosheid blijft toenemen, zoodat Labour al weer een reeks vragen wilde stel len in het Lagerhuis, doch de regeering ver zette zich tegeh zulke vrage, die immers practisch geen resultaat kunnen opleveren. Zonder twijfel staat met de werkloosheid ook het volgende in verband: verdere vermin deringen in het ledenaantal en de contribu ties worden gemeld in het jaarverslag van de algemeene federatie van vakverecnigia- gen. Het ledenaantal is gedaald met 89,731 tot 830,816, het laagste cijfer sedert 1912, terwijl de contributies 67,730 pd. st. bedra gen hebben, of 6,221 minder dan het vorige jaar. De permanente secretaris voor buiten* landsche zaken, Mao Neill, moet tengevolge van een zenuwaandoening r] komen rust houden. Zijn overspanning wordt toege schreven aan overdrukke bezigheden en aan de zorgen over den toestand van zijn echt- genoote, die sedert eenigen tijd aan een ernstige longontsteking lijdt. Hedenavond groot debat in bet Lagerhuis over China. Zoo Chamberlain daaraan nog niet kan deelnemen, zal Baldwin zelf de regeering verdedigen. Naar uit Ottawa bericht wordt, heeft de arbeiderspartij in het Canadeesche parle ment een voorstel ingediend tot opheffing der functie van Engelscb gouverneur van Canada. In Nieuw-Zuid-Wales is 't Labourkabinet- Lang gevormd. De premier zeide, dat het ministerie zou regeeren voor het volk in zijn geheel en geen bolsjewisme zou dulden, dat strijdt voor de ontwrichting van onze beste toestanden op sociaal en industrieel gebied. ZWITSERLAND. Ouderdoras- en Invaliditeits verzekering. D? nationale raad heeft met 152 tegen 121 stemmen de wet op de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering in derde lezing aan genomen en een moüe inzake oorlogsver goeding aan Zwitsers in den Elzas verworpen. ITALIË. De oppositie blijft weg stille bedreigingen. De oppositiegroepen uit het Ilaliaansche parlement, die zich sedert geruimen tijd van het deelnemen aan de parlementaire bijeenkomsten onthouden hebben, en van tijd tot tijd in afzonderlijke vergadering op den Mont Avenlijn bijeenkomen, hebben besloten in deze houding te volharden. De overtuiging, dat er iels gedaan moet worden om ItaÜê's macht en invloed te vergrooten, gepaard met de erkenning, dat er op het oogenblik niets geschieden kan, althans niets geschiedt, geeft aanleiding tot uitingen van teleurstelling en bedreiging" als dezer dagen in de lascistisch-gezinde „Tribuna". Daarin heeft Rasllgnac een arti kel geschreven over het veiligheidsverdrag. Hij begint uiteen te zetten, waarom Italië noch bij de Rijngrens noch bij de Duitsch- Pooteche eenig belang' heeft, en zegt dan ïan de Brenner-grenei ....Italië heeft yoor zijn veiligheid de wapenen van de anderen niel noodig. liet heeft slechts de wijsheid van de anderen noodig voor zijn expansie, aangezien zijn te groole vruchtbaarheid een bevolking voorlbrengt, die het niet ban voeden, en dus ook niet rustig houden, bin nen zijn tegenwoordige bergen en zeeën. Deze groote bevolking, die dichters eens proletarisch noemden, is thans, na den oorlog en opgewekt door den geest van het fascisme, op weg een volk van ver overaars en krijgslieden te worden. Wat zal men dus morgen met deze toenemende bel volking beginnen 7 Hebben dit zich ooit de verschillende mogendheden afgevraagd, die gedurende het Congres van Parijs en daar na, steeds een keten en een eenheidsfront vormden, wanneer het er op aankwam Ita lië te verhinderen een voet buitenhuis le zetten? Italië moet imperialistisch kunnen ademhalen wil het niet nationalis tisch sterven. Derhalve is Italië voorbe schikt om vroeg of laat lucht hij de ande ren si te snijden, als men doorgaat aan alle kanten do vensters te sluiten teneinde het door verstikking of door burgeroorlog te doen sterven. Leven moet men. En daar men niet steeds de hand kan uitstrekken voor een aalmoes of voor emigratie, is het duidelijk, dat men deze eens zal moeten sluiten en er een vuist van maken voor de verovering." De schrijver eindigt met de verzekering, dat bet voor het nieuwe Italië dus onmo gelijk is te onderhandelen met de „huichel achtige diplomatie van het oude Europa", welks formules en systeem van koloniën zich hebben overleefd. Het speciale 'orgaan van Mussolini heeft dit artikel overgenomen onder het hoofd: „Waarom de Ilaliaansche regeering niet deelneemt aan do veiligheidspacten", met de opmerking, dat dit artikel alleszins ver dient ruimschoots verspreid te worden. BULGARIJE. Financieel schandaal. Dertig hooge bankbeambten en deviezen- handelaars zijn gearresteerd, omdat zij groole posten buitenlandsche deviezen op ongeoorloofde wijzo verhandeld hadden. ZUID-SLAVIE. Pasjets ziek. De oude premier Pasjets (hij is 80 jaar) is weer ernstig ziek. HONGARIJE. De zaak-Benlcky In do zitting van de Nationale Verga dering hield minister-president Bethlen zijn met groote spanning verwachte redo over de Benicky-affaire. Benicky had, zooals be kend, beweerd, dat, toen het beriobt van de wandaden der witte benden te Boeda pest .bekend werd, liij vergezeld van de graven Andrassy, Pallavicrii on Bethlen zich naar den rijksbestuurder Horthy had be- geveD, die toen opperbevelhebber van Bet leger was, en hem had verzocht in te grjlpen. Horlhy nad' toen evenwel de witte officieren verdedigd en op de vraag ol bet in Boedapest tot een progrom zon kunnen komen, geantwoord: „Dat niet, maar enkelen zullen boden", waarmede bedoeld werd, dat enkelen in den Donau zouden worden verdronken. Hiertegen verklaarde Bethlen, dat Horthy het ia twijfel had getrokken, of do wandaden die in Boedapest hadden plaats gehad, door militairen was gepleegd. Toen men er even wel bij hem op aandrong, had hjj toegezegd, krachtig te zullen optreden, wanneer zou blijken, dat inderdaad militairen de schul digen waren. Bethlen verlangde van de sociaal-democraten, die beweerden over nieuwe gegevens te beschikkeo, dat sij dit materiaal ter beschikking van de autori teiten zouden stellen. Hij deed de volstrekte toezegging, dat het onderzoek strikt on partijdig zou zijn en dat alle sporen, die zouden kunnen leiden tot het ontdekken van de moordenaars van de beide sociaal democratische redacteuren, nauwkeurig zou den worden gevolgd. Benicky heeft de waarheid met gespro ken, doch hjj wilde door leugens een con flict teweeg brengen tusschen regeering en staatshoofd. Ook de oud-premier Huszar, onder wiens regeeriog Benicky minister was, noemde de beweringen onjuist Het Parlement daarop een motie van vertrouwen in de regeer®» aan. De zaak Benicky is hiermede politiek van het tapijt. De socialisten dreigen echter de regeermg verdere onaangenaamheden te bezorgen. CHINA. Een nieuws nota der mo gendheden. De mogendheden hebben een nienwe nota gezonden aan bet departement van buiten landsche zaken, waarin njj verklaren in lichtingen te hebben ontvangen nit alle deelen van het land, dat ae beweging tegen de buitenlanders toeneemt en dat er zich een revolntionaire stemming ontwikkelt, die reden geeft tot de ernstigste vrees. Do nota zegt, dat het dringend noodzakelijk is, dat er iets wordt ondernomen om den ernstigen toestand te verhelpen. Nieuwe oorlogsschepen van Engeland en Japan zrju in 'de Chineesoha wateren aan gekomen. Ook oen Frcnsch vliegtuig-moeder schip is op wog. De staking breidt rich nog uit. .Volgons Japansche berichten hebben 4000 arbeiders van de spoorwogwerkplaatsen der lijn Po- bng-Moekden te Tcngsjm het werk neer gelegd na demonstratie van de studenten. BUITENLANDSCH GEMENGD. Te Chicago neemt het geding tegen Shepherd, den vermoedelijken moordenaar van zijn puFil W. Mc Glintock voortgang. Thane is als getuige de vroegere verloofde van den jongen Mc Clintock, mej. Isabella Pope, gehoord. Haar getuigenis, hoe vijandig ook aan Shepherd, was voor dezen niet in alle deelen ongunstig. De advocaten van den beklaagde slaagden er n.1. in, haar de be kentenis te ontlokken dat de actie tegen Shepherd het gevolg was geweest van een vooral beraamd plan de campagne van eeni- ge personen, onder wie ook zij zelf. Alsof de Amerikaansdhe courantenlezers nog niet genoeg hadden aan deze Shepherd- gescliiedenis, slaan Üinns de bladen der linie vol met een andere, zoo mogelijk nog griezeliger moordhistorie, welke hel is misschien geen toeval speelt in de stad der Amerikaansche sensatiefilms. Los Ange les. lil Los Angeles woont een tandarts, ze kere Thomas W. Young. Hij is ongelukkig gehuwd en wordt door zijn vrouw op den kop gezeten. Zij is hem bij de echtelijke twisten, die talrijk en fel zijn, alfijd de baas. Opeens is deze dame, vóór haar huwelijk de weduwe van een schatrijken olijvenkwee- kar Grogan, verdwenen. Dit speelt al maan den geleden, en de politie gaat haar opspo ren. Zij wordt overal in de V. SL gezocht. De echtgenoot verklaart dal zij er na een zooveeiste echtelijke kijfpartij is van door g.gaan mc-l medeneming van 1G2U0D dollar, in papieren van waarde. De naspo ringen hebben geen resultaat doch een dag of wat geleden wordt Young in hechtenis genomen en ondervraagdop Ameri kaansche poliliemanier. Dat is: de moreel- fysieke pijnbank. 28 uur houdt hij het voi, daD valt hij door den mand. Hij vertelt nu het volgende: Terwijl hij bezig was de denluur van zijn vrouw na te zien, valt het hem in dat het nu of nooit de kans is, haar voorgoed on schadelijk te maken. Niel zonder aanleiding, want het paar was al weer aan het kibbe len en de vrouw heeft haar man een klap in het gelaat gegeven. Hij neemt een doek ge drenkt met „somnoform" en drukt haar dien op mond en neus, waarop zij inslaapt voor goed. Hoe nu het lijk le verdonkema- nen? De tandarts roept zijn stiefzoon, dus den zoon van de doodo vtouw, en dwingt hem kalk Ie mengen. De jongen het ia een knaap van een jaar of IS laat zich intimideeren. Het lijk wordt in een put ge gooid; de kalk gaat er bovenop en alles js klaax. Politie en justitie zijn vooralsnog niet ge neigd om dit verhaal in vollen omvang te gelooven. Zij meenen dat hier geen toevalli ge twist, doch een zorgvuldig van te voren beraamd plan aan den inoord is vooraf ge gaan. Ook de positie van den 18-jarigen zoon in deze zaak is niel duidelijk. Drie menschenlevens zijn verloren ge gaan en 5 personen werden gewond bij een buitengewoon ongeluk, dat plaats had iuet een grooten gezelschapsauto bij Arrochar in de buurt van Glasgow. Een groote iepe boom, welks wortels bij het verbroeden van den weg waren ondermijnd, viel op het ach tergedeelte van den passccrenden coach. Een ernstig verkeersongeluk had plaats in het noordelijk gedeelte van Londen. Een vol bezette autobus kwam in botsing met een vrachtauto en viel in volle vaart mid den op straat om. De bovenop zittende pas sagiers werden op de straat geslingerd, ter wijl do inzittenden onder een hagel van glassplinters door elkaar weiden gegooid. Vijf en veertig personen werden gewond en moesten naar een naburig ziekenhuis wor den gebracht. De meesten konden spoedig weer vertrekken. Tien gewonden moesten in het ziekenhuis blijven; één hunner is reeds aan de bekomen verwondingen over leden, terwijl de toestand van twee slacht- olfers zeer ernstig is. Naar uit Sofia bericht wordt, zijn door een gasontploffing in een kopermijn bij Blakalnitza in Bulgarije 27 arbeiders be dolven, die als verloren beschouwd worden. Tot heden zijn 12 lijken geborgen. Ten gevolge van het uitbreken van de cholera, welke zich heeft uitgebreid van de Oostelijke tot de Noordelijk-centrale provin cie van Ceylon, worden de dorpen daar verlaten. Een politie-cordon tracht de vluchtelingen af te houden van Matale. Het departement van Volksgezondheid is zich het gevaar bewust en spaart geen pogingen om de epidemie te bestrijden, welke twee weken geleden haar oorsprong vond in Trincomali. Het aantal dooden bedraagt tot nog toe 28. De „Daily Telegraph" meldt de volgende bijzonderheden over liet spoorwegongeluk bij Rockport in New Yersey, ten gevolge waarvan het aantal dooden al tot 48 is ge stegen. Het betrof een trein van de Dela ware, Lackawanna en Western Railway, die met groote enelheid in een vreeselijken hagel- en donderstorm freed. Ongeveer 200 passagiers bevonden zich in den trein, grootendeels Duitschers, boeren uit het Westen, die den volgenden dag uit New- York met de ..Republic" voor een pleizler- reis naar Bremen zouden vertrekken. Op een gegeven oogenblik rolden de drie voorste wagens van een helling, terwijl de locomotief over den kop sloeg. De reizigers werden verbrand door den ontsnappenden stoom en sommigen onherkenbaar ver minkt. De inzittenden van de andere wa gons kregen een geweldigen schok, doch kwamen met lichte kneuzingen vrij. Boven liet geluid van den 3toTm klonken de kreten der slachtoffers uit. Het duurde een uur, voordat de eerste hulp kwam opdagen. En ai dien tijd lagen de ongelukkigen in stoom, rook en hagelstormen met deA dood te worstelen. Het is gebleken, dat de verkeerde wissel stand te wijten is aan een grondverschui ving tengevolge van de jongste slagregens ter plaatse. De machinist was tot het laat ste toe op zijn post gebleven, met de hand aan de handle. Tal van tragische bijzonder heden melden de laatste telegrammen nog. Het bleek, dat de trein 180 Duitsche immi granten bevatte, die na jaren hard werken zooveel geld hadden bijeengekregen, dat er een uitstapje naar het vaderland af kon. Hun vrouwen, kinderen en kleinkinderen hadden zij bij zich. Onder de dooden be vinden zich dan ook vele kinderen, die in hun slaap verrast werden, en nimmer meer ontwaakt zijn. Te Weenen heeft zich dezer dagen een boa constrictor ais corpus delicti in de rechts zaai ontrold. En medegewerkt tot een vrij spraak. Een dierenvriend had al lang geleden de zen boa tot rijn huisgenoot uitverkoren. Bij zonnig weer mocht het slangebeest zelfs wel eens mee uit wandelen. Als voorzichtig staatsburger had de eigenaar voor den aan koop van den boa bij de politie gevraagd of je zoo'n dier wel bonden mocht. En daar de politie geen benut had van des boa's ge woonten, informeerde zij eens in den dieren tuin te Schonbrunn hoe het daarmee zat. De directeur van dien dierentuin gaf omtrent den boa de beste informaties: een onschul- 'dig, vriendelijk en zelfs sympathiek dier. Waarop de politie haar locstemming verleen de, en het eendrachtig huishouden van man en slang (een Eva schijnt ontbroken te heb ben) zich vestigde. Alles ging goed, tot de buren de lucht van het geval kregen, doodsbenauwd wer den en den eigenaar van de slang aan klaagden wegens „het in gevaar brengen der openbare veiligheid". De rechtbank ver zocht hem, zijn huisgenoot ter terechtzitting mee te brengen. De beklaagde begon bij hel proces met de verklaring, dat hij onmiddellijk toestemming der politie had gevraagd voor de aanschaf fing van de boa. Daarop haalde hij het dier uit zijn acfentasch en legde het op de groene tafel. Eerst bleef de boa stom-ver baasd stil liggen. Tpen begon hij zeer doel, bewust en volslrekt niet vriendelijk, zij het ook niet dreigend, langzaam in de richting van het O.M. te marcheeren, dal hij uiterst verwonderd aankeek. Blijkbaar wist het bra ve dier precies, aan wien het dit uitstapje te danken had. De boa bepaalde zich echter lot dit ge baar en gedroeg zich overigens zoo netjes en beleefd dat ook de rechtbank van mee- ning was, dat hier geen sprake kon zijn van „gevaar voor de openbare veiligheid." Zij sprak dan ook den eigenaar vrij, die het dier weer in zijn tasch stopte en mee naar huis nam. De grootste dam ter wereld, te Sennar Makjar, van d?n Blauwen Nijl, 175 mijlen ten Z. van Khartoum, is thans voltooid. Dit groote waterbouwkundig werk, hoofd zakelijk verricht door de bekende Eugel- sche ingenieurs- firma van Pearson, was feitelijk op 8 Mei volbracht, maar de stroom van den Blauwen Nijl, die was afgeleid, moest worden teruggebracht naar zijn oor- spronkelijken loop, thans belemmerd door een dam van een millioen ton. Gisteren werd de Nijlversperring verbroken en thans zullen 300.000 acres van de vlakte van Qezira besproeid worden door een kanaal van 60 mijlen en zijn bonderden zij-kanalon voor den katoenbouw. Gedu rende den tijd van den vloed vormt het rivierbed boven den dam een groot reser voir van 50 mijlen lang. De werking van het Dawez-plan. BERLIJN, 17 Juni (Wolff). De generaal- agent voor de herstelbetalingen volgens het Dawesplan, heeft aan de commissie van herstel zijn eerste verslag uitgebracht. Hij vei'ldaarL daarin dat het nog te vroeg is, om "besluiten te trekken over de volledige ge volgen van het Dawesplan; maar de voor- loopige uitkomsten zijn buitengewoon bevre digend. De betalingen in nalura beliepen 277 millioen, dan volgt die voor de bezetting met 149 millioen.' Mislukte bespekingen te Berlijn. BERLIJN, 18 Juni (V.D.) De Poolsch- Duitsche onderhandelingen hebben tot geen resultaat geleid. Polen volhardde op de volledige handhaving der huidige kolencon- tingenten. De kolemhandelaren hebben be richt ontvangeo dat vanaf 1 Juli geen invoerbewjpen voor Pooische koren meer zuilen worden gegeven. Kassol zonder licht. KASSEL, IS Juni (V.D.) De gemeente arbeiders zgn in staking gegaan. De elec- triciteitpfabrieken zijn stilgelegd. De stad rit zonder licht of verkeersmiddelen. Naar een nieuw Franich kabinet? PARIJS. 18 Juni. (V. D.). In de voortge zette fractievergadering der Fransche so cialisten hebben de meeste leiders zich uit gesproken legen de financieels politiek van Caillaux en de Marokkaan sche politiek. De rechtsche pers oppert het denkbeeld na den breuk met do socialisten een meer recht sche regeering te vormen. PARIJS, 18 Juni. (Havas). Volgens de „Matin" zal Painlevé voortgaan zich van zijn plicht te kwijten zoolang de Kamers hem een meerderheid zullen geven, zonder rekening te houden met het standpunt der verschillende groepen. De premier is van oordeel, dat hij in zijn plicht zou te kort schieten, als hij zich een imnislercrisis zou laten voordoen in staat nadeel toe 1e bren gen aan een goed voeren der operaties in Marokko. De oorlog In Marokko. PARIJS, 18 Juni (Havas). De „Matin" meent te weten, dat Painlevé tijdens rijn onderzoeking-reis in Marokko de zekerheid verworven heeft, dat Abdel Krim rijn zoo omvangrijk offensief heeft ingezet dank z<jj den steun van zekere avonturiers geholpen door verschillende Mohammedanen. De lei der der Rifs ia echter reeds geheel ge blokkeerd aan het noordelijke Fransche front en zal dit weldra geheel zijn aan de kust van het Rifgebied. Voorts hebben de Span jaarden de wacht betrokken voor de inter nationale zone, terwijl de Franscben meesier riij'in van de verbindingswegen aan de grenz van Algiers. Painlevé is derhalve van oordeel, dat het, zonder een groot offensief mogelijk zai zijn om Abdel Krim binnen eenige maanden buiten staat te stellen de vijandelijkheden voort te zetten. De overeenstemming tus schen Frankrijk en Spanje zal ongetwijfeld de blokkade van het Rifgebied vergemakke- Irjlken. De regeering acht het nuttig, dat Lyautey zij talenten van diplomaat in wer king stelt, maar de noodige militaire maat regelen zijn gommen; ieder gevaar ia uil den weg geruimd en zonder vrees voor een misrekening kan men de overige van Abdel Krim afwachten. Ken sabotage-staking. PARIJS, 18 Juni (V.D.) De autobus- bestunrders begonnen een sabotagestaking. Zrj rijden zeer langzaam, teneinde de patroons tot toegeven te dwingen. Verkiezing in Engeland. EASTBOURNE, 18 Juni, Reuter. Bij d< tussekenlijdsche verkiezing werd vice-ad- miraal Hall, beboerende tot de conserva tieve partij gekozen met een meerderheid van 7355 stemmen. De conservatieve meer derheid is dus met 6000 stemmen achteruit gegaan. Regesringsciisl3 ln Portugal. BERLIJN, 18 Juni (V. D.). Uit Lissa bon wordt gemeld, dat de minister vaa oorlog Guerra is afgetreden. Men vermoedt dat dit het begin bcteekcut van een alge meene Kabinetscrisis. Folen wapent zich. WARSCHAU, 17 Juni. (WolfP. Generaal Sekoreki, minister van buitenlandsche zaken zette in den Senaat uiteen waarom de ge wone militaire uilgaven dit jaar 27 millioen moeten bedragen. De bewapening van Polen is het laatste jaar geweldig v-oruitgegaan, de infanterie is c a. met nieuwe machinege- weren-afdeelingen uitgebreid en de oude uitrusting der artillerie is door nieuwe ver vangen. Ook de nationale oorlogsindustrie wordt krachtig ontwikkeld en 200 wordt Po len steeds meer onafhankelijk van bet bui tenland in dil opzicht. In 1924 werden 40 nieuwe fabrieken voor oorlogsmateriaal op gericht en de munitiefabricoge is ontzaglijk toegenomen. Het hijschen der Amerikaansche vlag. MEXICO OITY, IS Juni (N.T.A. draadl.) Een hier ter stede ontvangen telegram nit Puebla meldt, dat Jenkins, vroeger oonsnl- geDeraal van de Veroeoigde Staten te Pueblo, wiens ontvoering doo^ Mexicaansche roo. vers in 1922 een ernstigen internationalen toestand in bet lev® riep, op ai zgn boerderijen te Puebla de Amerikaansche vlag heeft geheschen. Het telegram voegt hieraan toe, dat ongeregeldheden worden gevreesd en dat er groote spanning is ontstaan, omdat de Mexicanen deze daad ongepast achten. Be toestand in China. PEKING, 18 Juni. "(Reuter). In weerwil van de officieele zijde gegeven verzekerin gen, wordt niets gedaan om de gevaarlijke opruiende agitatie tegen le gaan. Zoo waren vanochtend duizenden aanplakbiljetten aan- geplakt, waarin verteld werd, dat de politl* op weerlooze studenten, vrouwen en lande- - ren schiet en hen met de bajonet te lijf gaat, In de landstaal verschijnende bladen bevat ten onzinnig gekleurde lezingen der gebeur- teniesen. Zoo vertellen zij bv. dat de Japan- nere elkander onderling tegen brand verze kerd hebben en dat de aan de vreemdelin gen toebehoorende buizen te Eiukiang van zelf vuur hebben gevat. SCHANGHAI, 18 Juni. (Reuter). Een Brit sche politie-conslahel die wilde pogen een groep stakers uiteen te drijven, werd door de vijandelijke menigte ernstig verwond. Zijn kameraden vonden hem half bewusteloos en met bloed bedekt, daar de bende hem met hakmezen en andere wapens had bewerlit, HONGKONG, 18 Juni. (Reuter). Eenige der oudere studenten van een der voor naamste universitaire aldeelingen gaan in staking uit solidariteit met de sLakers te Shanghai; vermoedelijk zijn zij door vrees, aanjaging daartoe gekomen. 5 Op zosk naai Amundsen. WASHINGTON, 18 Juni. (Reuter). In een t formeele verklaring heeft de staatssecre^ 1 taris van marine, Wilbur gezegd, dat d® maritime afdeeling der Macmillon-expedi-. tie speciale vlieglochlcn zal doen ter op-. sporing van Amundsen, wanneer de out-! vangen berichten daartoe aanleiding geven. Voorts zegt de verklaring dat geen gede tailleerde instructies zullen worden ge* geven, en niet verwacht wordt dat de yho gers bij het opsporen buitengewoon risicQ zullen loopen. STADSNIEUWS. Bet schriftelijk gedeelte yai\ liet examen Engelscb L. 0. zal dit jaar op 17 Juli worden gehouden. O.a. moeten de Candida ten uit Leiden en omgeving zioh daartoe naar Amsterdam moeten begeven. Het mondeling examen, dat voorheen steeds in Den "Haag gehouden' werd, zal thans in Utrecht worden afgenomen. Yereeniging J5De Nederlaiidscho Dagbladpers." Onlangs was door de directie van do N.Vi Philips Gloeilampenfabriek, te Eindhoven, aan het bestuur der, Vereeniging van Uiig*- vers van Dagbladen „de Nederlandsche Dag<^ bladpers" een schrijven gericht, waarin si) 1 mededeelde het op prijs te zullen stellen^ wanneer de jaarlijksche algemeene vergader ring dier vereeniging te Eindhoven kon woifc dn gehouden, omdat de directie dan g*-leh genheid zou hebben, de dagbladuit: ver< uit te noodigen lot een bezichtiging van ha sul haar bedrijf. Het bestuur der vereeniging antwoordd# daarop, dat het gaarne aan die uitnoodiging gevolg zou geven, bijaldien het de zekerheid zou hebben, dat een belangrijk aanlal leden genegen zou zijn naar Eindhoven te komen, In verband met het feit, dat een groot aan- lal leden der vereeniging zeer gaarne df jaarvergadering zouden benutten om hel bekende weieldbedrijf te kunnen bezicho» gen-, werd in overleg met de firma Philips

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2