A-Z Spel Mantel- en Ongein. Kamers WINKELHUIZEN LEGER DES HEILS Bezoekt onze belangrijke Tentsamenkomsten AVONDBOEKHOUDER RECHTZAKEN» UIT ONZE STAATSMACHINE. KUNST EN LETTEREN. spreekt Morgen (Vrijdag) avond in het NUT, 8 uur over Neerlands' Welvaart bedreigd en over Wat hebben de Vrouwen van een Rechtsche Regeering te wachten toegang vrij Stemt 1 Juli Lijst No. 26 toegang vrij OAINDIDATEN VAN DEN VRIJHEIDSBOND Bezoek van Majoor RAWIE met bet Scheveriingsche Zangkoor. Vrijdagavond spreekt Ds. HERMANIDES van Valkenburg. GEVRAAGD MAIS0N 2URLDH TE HUUR: TE LEIDEN op 23 en 24 JUNI N.B. Aanvang 10.30 inplaats van 10.15 Te huur gevraagd EEN HUIS, H.H. KAPPERS! AnlwoqrdiUw roos lijdt door de rozen- bi adro est. Hiertegen dient in hel voorjaar op bet kale hout gespoten te worden met 2 pCt Bordeausche pap, op het jonge blad met 1 pet. Be aangetaste bladeren verzamelen en veifbrafiden. Raadpleeg eert bloemist in de buurt. Vraag: De bladeren van mijn Dahlia's lijn voor het mearendcel beschadigd, waar schijnlijk door rupsen. Helpt zéepsop hier tegen? L. B. te L. Antwoord: De rupsen afzoeken is het beste, wat u kunt doen. Zeepsop helpt in dezen niet. Kunnen uw planten ook last heb- beD van oorwormen? Ook deze dieren af- wjeken. Vooral de oude stengelgedeellen ge heel verwijderen. Ditzijn veelal schuil plaatsen. J. S. Vraag: Wanneer kan ik Dahlia-knollen planten en hoe lang duurt heft tot zij boven komen en bloeien? A J. n. J. te L. Antwoord: Dit kunt u nu iederen dag doen; het wordt z:!fe hoog trjd. De meeste knollen zijn al geplant en zullen anders op de bewaarplaats al reeds scheuten hebbeh gemaakt Al spoedig zullen de jonge sten gels voor den dag komen en in Augustus zullen de bloemen zich vertociien, wanneer dê standplaats zonnig is. Vraag: Wanneer de zoo op de planten staat, is het dan geoorloofd water te geven? A. J. H. J. te L. Antwoord: Planten en znadbeJden in de volle zon gieten is minder gewenscht, om dat van het water door verdamping zal verloren gaan co dus niet den dienst aan de gewassen bewast, waarvoor het wordt Segevea Dat de gewassen door verbran- en dood zouden gaan, is niet juiBt. Dij .voorkeur wordt 's avonds'gegoten. De plart- ten profiteeren er 't meest van. J. S. Vragen op tuinbouwgebied aan de he ffee be onder motto „Tuinbouw". KANTONGERECHT TE GEIDEN. Voor het Kantongerecht alhier was Woensdagmiddag gedagvaard G. C„ eige naar van een melkinrichting te Noordwijk, ter zake het afleveren van karnemelk, die te weinig vaste stof en te veel water (van 17 pet30 pot.) bevatte. In deze zaak wer den als getuigen gehoord dr. J. J. van Eek, directeur van den Keuringsdienst van Wa ren; de scheikundige dr. Van der Eerde en J. G. van der Meer, keurmeester, bij dezen dienst, die het proces-verbaal bevestigden. Dr. Van Eok verklaarde echter, desgevraagd, dat, naar zijn meening deze overtreding niet een gevolg was van winstbejag, eer scihreei hij het toe aan nonchalance. De Ambtenaar het ten laste gelegde be wezen achtende, eischic een geldboete van f160 subs. 30 dagen. D. S., kantoorbediende te Amsterdam, thans gedetineerd, was in verzet gekomen tegen een vonnis, waarbij hij wegens het opgeven van een valschen naam, toen hij in den nacht van 1 op 2 October 1.1. wegens dronkenschap weid aangehouden, door den Kantonrechter was veroordeeld tol f 10 subs. 6 dager. Beklaagde zeide, dat hij er niets van wiet, wal er toen met heort gebeurd ie. De Ambtenaar vroeg bevestiging van het vonnis. H. v. d. V., te Noordwijkcrhout had de vorige week terecht gc-staan wegens over treding van de leerplichtwet en toen te ken nen gegeten dat er een vergissing in het spel moest zijn, omdat bodoeid kind de school niet verzuimd had. De Zusters dier school waren nu opgeroe pen en een barer verklaarde dat er inder daad een ahuis was begaan, .waarna de 'Ambtenaar vrijspraak vroeg. C. M., te Leiden had op een tweewielig motorrijtuig in deze gemeente sneller dan 16 K.M. gereden en bleek toen daarvoor te zijn aangehouden door den agent Theunis- sen, ook het rijbewijs niet bij. zich te bob ben gehad. De Ambtenaar vroeg 'weemaal f 10, sub?, tweemaal 10 dagen. I. S,, koopman in vetten te Leiden, stond terecht wegens het zonder vergunning van B. en W., houden van een vetsmeHerij aan den Maredijk. Beklaagde, die we! in vetten handelt, be weerde dat in hel bedoelde perceel geen yetsmoHerij is. Alleen smelt hij soms waf kruimels vel, anders niet. De verbalisant, de agent van politie Mid dendorp bevestigde dit ook. Er werd slechts bij gelegonheid vet gesmolten. De Ambtenaar vroeg toch nog een boete van f 25, subs. 10 dagen. E. M., pianostemmer ie Leiden, had een jongmensch in dienst genomen, zonder dat hij voor dezen een arbeidskaart had aange vraagd. Beklaagde meende, dat dit voor zijn be drijf niet noodig was. Eisch f 1, subs, 1 dag. W. F, Zw., te Leiden, was gedagvaard terzake dat hij een meisje, genaamd Marie BJankensteyn een emmer vuil water op ha ren manlell had geworpen. Zw. was niet versohenen doch had een berouwvollen brief aan den Kantonrechter geschreven. Dit hielp hem mef betrekking tot den eisoh niet veel, want na het hooren van mej. B. eisolite de Ambtenaar f 5 oi 6 dagen. Het meisje had de mantel laten uit- stoomen en dit had haar bijna 14 gekost, welke schade beklaogd.e wilde vergoeden naar hij schreef. Elizabeth B., wonende iin de Mirakelsleeg alhier, had een hond los laten loopen, die daarop mej. Bclje Spijker had gebeten toen zij door de Clarasleeg reed op een rijwiel. De beet was nog al aangekomen, want de Wond werd door den dokter behandeld. Mej. Rieiihoven een buurvrouw, kende den hond wel. Als er een fietsrijder pas- sfeert blaft en bijt hij, anders is het beest nog al goedaardig. Mej. Onderwater, die vreeselijk lachen moest toen de Kantonrechter vroeg of zij bij beklaagde in dienst was, zeide ook, dat de hond j.valsch" was op fietsers. De Ambtenaar achtte het ten laste geleg de bewezen en vroeg 14, subs. 4 dagen. De Kantonrechter zeide dat het nog wel echikken zou voor 't vrouwtje. De hond stond tijdens het bijlen immers niet onder haar hoede. D. K., expediteur te Noord-wijk, had met een te zwaar geladen motorwagen op de Voorstraat aldaar geredc-n, zonder vergun ning. Hij had wel vergunning aangevraagd doch deze nog niet in handen. Eisch i 3 of 3 dagen. Dr. M. St., arts, te Haarlem, was te Noordwijk veihaiiseerd, wegens het rijden met een vierwielig motorrijtuig zonder dat dtft voorzien was van twee lichten. Beklaagde was gekomen om te pro testeeren tegen den rijksveldwachter, die hem verbaliseerde. Do veldwachter hield hem blijkbaar aan den praat om een fooi te krijgen, wat den Kantonrechter niet kon aannemen. De Ambtenaar meende dat er geen reden bestond voor beklaagde om tegen den ver balisant te keer 'e gaan. Deze deed zijn plicht. Hij easchfe i 10, subs. 10 dagen hech tenis. F. A., bakkersknecht te 's-Gravenhage, had in de gemeente Leiden gevischt in ge sloten vischtijd. Eisch f 1 of 1 dag, terwijl hij den hengel terug zal krijgen naar de Kantonrechter hem meedeelde, D. v. d. W„ slagersknecht te Leiden, had verzuimd een rijwiel onmiddellijk in de rij- wielloods bij het Openhaar Slachthuis te plaatsen, wat bij verordening is voorge schreven. De beklaagde zeide dat de loods vol fiet sen stond; maar de Ambtenaar deelde mede dat beklaagde brutaal was geweest. Eisch f 3 of 3 dagen, wal beklaagde nog al mee viel. „Dat tan er nog wel af", zeide hij. Cow. Bbloemist in Sassenheim, had een hond in een perkje laten losloopen en was deswege verbaliscerd. Beklaagde zeide, dat hij belasting voor een losloopenden liond betaalt. Hij kon er toch niets aan doen. De Ambtenaar vroeg f 2 of 2 dagen, waar mede beklaagde geen genoegen nam. Zou je tevreden zijn als je 10.50 boete kreeg, vroeg de Kantonrechter. „Neen", zeide beklaagde, „ik verdien geen straf', F. W. v. d. B., student in de medicijnen te Leiden, had, volgens het proces-verbaal, op een rijwiel gereden in een wandelpad in het Plantsoen. Beklaagde had slechts op de trappen geslaan, maar zich daiKtoeh ver plaatst, constateerde de Kantonrechter. Bisch f 1 oi 1 dag. Uitspraak over twee weken. Het Wetsontwerp, stuk 304 (T.V.) De aanduiding van het wetsontwerp, stuk 804 (V.V.), waarover wij willen spre ken, is wel wat vaag, althans geheel afwij kend van onze gewoonte. Het zal spoedig duidelijk zijn, wat wij bedoelen, en wij kun nen zelfs getuigen, dat wij er weken en maanden geleden al over gesproken hebben. De zaak is, dat het bedoelde wetsontwerp verschillend wordt genoemd. De Minister van Financiën spreekt over een Aanvulling der Zegelwet 1917, maar de groote massa noemt ze dc Weeldebelasting en er is geen reden, waarom men niet zou kunnen spre ken vart Terplaatsing van Belastingen, want volgens het ontwerp zullen de Inkomsten belasting, het Successierecht, de Verdedi gingsbelasting il verandering ondergaan, zal de Zegelhcfiing worden uitgebreid en gedeeltelijk vervangbaar zijn door abonne ment en zal een weeldebelasting wdrden ingevoerd, die door sommigen verterings belasting wordt genoemd. Wij hebben vroeger eenige hoofdzaken uil het wetsontwerp aangegeven. De inhoud van het voorstel is herhaaldelijk in alle bla den besproken en zelden heeft een wetsont werp zoo algemeene belangstelling ontmoet, want zelden waren er zooveel belangheb benden; het is zelfs de vraag, of er nog Ne derlanders waren, die niet tot de belang hebbenden konden worden gerekend. Daarom zou er reden zijn, om er verder over te zwijgen. Maar het V.V. is van zulk een omvang, dat daarin allerlei beschou wingen zijn vervat; en de JI. v. A. gaat ver gezeld van een gewijzigd ontwerp, dat aan dacht verdient, zoodat wij voor deze maal afwijken van onze gewoonte om over deze beide stukken te zwijgen. Toch zullen wij ons moeten bepalen tot enkele grepen. Wij zullen bijv. niet de financieele be schouwingen volgen in verband met de wenschelijkheid en mogelijkheid van kapi taalvorming en kapitaalvernietiging en an dere min oi meer theoretische of academi sche beschouwingen. Wij zullen ons niet verdiepen in de vraag, oi niet op andere Wijze dan door Weeldebelasting in den nood van de schatkist zqu kunnen worden voorzien. Ook zullen wij niet de andere vraag behandelen, oi de opbrengst van de Weeldebelasting niet tot andere gevolgen zou kunnen leiden, <Lon tot wijziging der zooeven genoemde heffingen. Wij zullen ons beperken, wat het V. V. betreft, tot de bezwaren tegen dit sluk wet geving in het algemeen en tegen de voor gestelde Weeldebelasting. Terloops merken w.ij op, dat bet de vraag is. of, nu de kans bestaa op een nieuwe Tweede Kamer en een nieuw Mi nisterie, dit wetsontwerp ook na de aange brachte wijzigingen in behandeling komt. Vrij sterk werd opgekomen tegen de uit breiding van de indirecte belastingen en de daarmee gepaard gaande verlaging der di recte, wat volgens sommigen ten gevolge zou hebben een zwaarderen druk voor de kleinere inkomens en een verlichting van de grootere. Men wees er op, dat de invoe ring van dc-ze verteringsbelasting een nieuwe schakel is in de reeks, die ontstaan is door vérhooging van invoerrechten, thee- belasling, verhooging van bieraccijns, ta baksbelasting en rijwielbelasling, die alle te zamen ongeveer 70 millioen moeten op brengen, en die alle zeer drukken op de kleinste inkomens en op het platteland. Daartegenover werd aangeveerd, dat de hooge inkomstenbelasting en andere directe heffingen de kapitaalvorming tegenhouden en de kapitaalvlueht bevorderen. Voor velen was het o.a. een bezwaar, dut de Verdedigingsbelasting II, die als tij delijke maatregel was bedoeld, zou worden vervangen door een duurzame verterings belasting, waarvan blijkbaar de Minister de vermoedelijke opbrengst niet kon of durfde schatten. In elk geval wenschten zij, dat wat deze belasting meer opbrengt dan de 3G millioen, die de Minister er van ver wacht, zou worden gebruikt om de directe belastingen verder te veriagen; vooral ook om de gemeenten in de gelegenheid te stellen haar inkomstenbelasting te tempe ren, omdat deze in de meeste gemeenten zwaarder drukt dan de Rijksinkomstenbe lasting, nu een afdoende herzoening van de wet van 1897 achterwege is gebleven. Tot de eigenlijk gezegde weeldebelasting overgaande, kwam allereerst de opmerking, dat, als de Minister onnoodige verteringen wil belasten, er reden is om vóór al het andere de plezierreizen naar het buiten land te treffen. De binnenlandscbe weelde- uitgaven steunen nog de Nederlandscbe be drijven, maar de reizen naar het buiten land cn vooral de langere buitenlandsche Verblijven onttrekken grootê sommen aan onze nijverheid en maken de concurrentie van het buitenland gemakkelijker. En hoe zwaarder binnenlandsche verteringen be last worden, des te grootcr de drang naar het buitenland zal worden. Degenen, die voor langen tijd naar het buitenland gaan, ontkomen bovendien aan sommige belas tingen en blijven onder bescherming van de Nederlandsche wetten. En zij, die bet land ontvlucht, zijn, nadat zij eerst van de veiligheid in ons land gedurende de oqr- logsjaren hebben geprofiteerd, behoorden, volgons hen, die deze denkbeelden opper den, ten minste nog een jaar of vier aan onze inkomsten-, vermogens- en verdedi gingsbelastingen ondcrworjoen te blijven. De bedenkingen tegen de Weeldebelas ting betroffen in het algemeen den vormen verder speciale punten. In het algemeen vond men, dat te veel en te vaak b3lasling werd voorgesteld op verteringen, die tot levensonderhoud kun nen worden gerekend en waaraan weelde vreemd is. Dat betreft vooral de verterin gen in hotels en jxmsions. Bij de laateten is te veel gedacht aan zomer- en vacantae- jrensions en is uit het oog verloren, dat er duizenden zijn, die juist uit bezuiniging in pension gaan, omdat een eigen huishouden hun .te duur zou uitkomen. Hun pension- leven is het gewone levensonderhoud. Zelfs zij, die hier en daar een kamer hebben ge buurd en dagelijks bij abonnement in een hotel of andere eetgelegenheid gaan mid dagmalen, maken zich niet aan weelde schuldig. En de koloniale verlofgangers zou den, volgens het voorstel, allen weelderig leven, terwijl zij van hotel of pension ge bruik maken, omdat de inrichting van een eigen huis voor zoo korten tijd te kostbaar zou zijn. En dan, wat is een pensdon? Valt een kosthuis, waar een jongmensch bijv, 12 gulden per week betaalt, er ook onder? Do ver van huis werkenden, die hier of daar een kop kolfde koopen bij het meege brachte brood, betalen belasting; verder de plattelanders, die „naar stad" gaan om boodschappen te doen of belasting !e beta len; de handelsreizigers, die waarlijk niet altijd voor hum. pleizier buitenshuis moeten overnachten. In dit opzicht is deze verteringsbelasting een bedrijfsbelasting. Men vreeale, dat de invoering van de weeldebelasting er toe zou leiden, dat men zich zou toeleggen op het vervaardigen van schoonschijnende, maar ondeugdelijke artikelen. Men wees ep de inconsequentie van het wetsvoorstel: wel belast worden zekere kleedingstukiken, maar dure dverhemden, dassen, parasols, paraplu's, wandelstokken, luxe-handschoenen, panamahoeden, luxe- onderkleeding, linncndamasl, dure meube len, koffers en reisnécessaires zijn vrij. Wel belast worden: ansjovis, blikjes sardines, safeloketten, pianola's; maar oesters, blik ken zalm, brandkasten en piano's zijn vrij. Snoepgoed wordt belast, hoewel bet van zwaar belaste suiker ie gemaakt, en reuk werken, hoewel er alcohol in is verwerkt, die lang niet vrij is. En tegenover bet belas te goedkoopste snoepgoed uit een winkeltje in de achterbuurt staat ie vrije champagne en andere wijn. De contróle op do belasting zal uiterst moeilijk zijn; hoe moet er bijv. gecontro leerd worden aan stations, In treinen, in badplah'scn. op kermis en bij straatver koop? De grens van vrijstelling .bij naehtlogies of middagmaal van 75 cents was ook den voorstanders te benepen; zij gaven in overweging om de verteringen in klassen in te doelen; vrij of 5 proc. of 10 proc. Nog werd het denkbeeld geopperd om de restaurateurs en de winkeliers te ont heffen van de pcrEoneele belasting voor hun lokaleu. Anderen wilden alleen bij zeker artikel de weelde belasten, maar de behoefte vrij laten: wie een pelsjas kocht, die had een jas toch noodig en die jas wordt eerst be last, als zij 00 gld. kostdaarom behoord© belast te worden wat boven die grens ligt. Sommigen hadden bezwaar tegen het be lasten van goederen boven zekeren prijs, de afkeer, van belasting zou leiden tot het koopen van minder duurzame stoffeii. Ook waren die prijzen zeer dwaas gekozen: 10 gld. per meter ie voor vrouwenkleeding weelde, maar niet altijd voor mannenklee- ding; er wordt gesproken over jassen van f 80, maar welke bedoelt menook een rok, een winterjas, een uniformjas 7 Voor de vrouwenkleeding worden de Vrijgeblcven prijzen veel te hoog gesteld, bijv. 10 gld. voor een paar kousen. De maat- kleeding zal verminderen, omdat zij duur der is dan confectie. - Tegen belasting van gramofoous maakte men bezwaar; ook tegen de vrijstelling van geëtst en glad kristal en glaswerk en tegen de vrijstelling van aardewerk tegenover de belasting van soms niet kostbaarder por- selein. De belastinggrens voor uurwerken vond nien onjuist (100 gld.); elk gouden horloge is weelde en een torenklok of een fabrieks- klok ie het nooit-. Men vroeg of artikelen, met saccharine gezoet, en vruchten op alcohol, vrij zijn. Kippen, duiven, enz., voor consumptie bedoeld, zijn belastbaar; maar boe weet men. als iemand een kip op de markt koopt of die voor consumptie bestemd is Men had bezwaar tegen dc belasting op automobielen, die al belast zijn in do personeele belasting en door invoer recht; iets dergelijks geldt ook voor plei- ziervaartnigen. Aangedrongen werd op vrijetelling vaJS gebruiksartikelen en paramenten roor deö eeredienst. De vraag rees of het recht van 10 prooa niet verlaagd moest worden; of de op-« klimming van het tarief niet geleidelijker moest zijn, en of het kwitantiezegelrecht gehandhaafd zou blijven naast het weelde- helastingreeht. Een volgende maal een en ander uit d«| Memorie van Antwoord, Teddy, Jij en ik." Zondag 21 Juni a.s. geven de „Splinter»'* het Haagsehe Tooneeigezelschap onder lei ding van Hans van Ees, een enkele buiten gewone voorstelling in den Leidschen Schouw bui g van „Teddy, Jij enik", Studentenblijspel in drie bedrijven door Jan van Ee9. Medewerkenden zijn: Lucy van Ees, Nora de Vos, Hans van Ees en Jan O. de Vos Jr. De voorstelling zal tegelijkertijd het twaalf en een halfjarig tooneeljubileum zijn van on zen oud-stadgenoot Hans van Ees. 10 pCt. der balen zullen worden afgestaan aan bet Ned. Olympisch Comité. j FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: L. J. de Nobel, assuradeur, Voorschoten^ Leidseheweg 4. R.O. Mr. P. W, J. Cur. Mr. E. Hollander, Den Haag, Laan T, Meerder voort 168. 1 H. E. A. Sohilpzand, BloemtollenhandeH laar, Hillegom. E.O. Jhr. Mr. B. de Mareelf van Swinderen, Cur. Mr. F. J: Gerritseuv Haarlem. I Jac. van Ruiten, Jr., bloembolleokweekon Lósse. RjO. Jhr. Mr. R. de Mareea vaal Swinderen, Cur. Mr. L. U. Hora Siccanny Haarlem. I)K op de Beestenmarkt bij den Molen. Kcdeiiavoud 8 nur: Muziekkorps SpeeltZangkoor Zingt ALLEN WELKOM 9689 Heer vraagt ZIT- en SLAAPKAMER met pension, te Leiden.of Ocg'stgcest. Zondags afwezig. Br. Eur. v. d. BI. ond. No. 6136a. Oi 1 3 avonden per «v«j^Bure|u van dit Het lleerciihnis met tuin Hooigracht 5. Het Uecrenhnis met tain Bfiitcnrnststrnat 18. Te bevragefl" bij6085a G. SPLINTER Zn., Kantoor Nieuwe Rijn 64, Telefoon 199. DAME h.b.b.h.h., zocht gestoff. of ongestofl. Brieven m. prijsopg. en uitv. Ink left. M. B. aan ADRIANI's Boekh Rapenburg 87. 9670 Groote Winkelmaaischappij op het gebied van Consumptieartikelen vraagt op prima stand Winkelhuizen te hnnr, op billijke condition. Uitsluitend schriftelijke aanbiedingen met volledige gegevens omtrent huur, ligging, indeeling etc. onder Motto „WINKELHUIZEN" aan den Boekhandel J. A. WE1SVBECH, Spui 0, Rotterdam. 9676 Prijzen(sten dag vanaf I Gulden 9663 2den dag vanaf 50 cent EXTRA TREINEN, EXTRA TRAMS Jt De Generale Repetitie Is NIET publiek HET BESTUUR Sigaren in alle prijzen, le kwaliteit, Sigarenwinkeliers tegen fabrieksprijs. Steensfralit 43 Telef. 1846. 9668 op goeden stand, geschikt voor onderhuur. Brieven Bur. van dit blad onder No. 6116a Gevraagd: Een BEDIENDE, allezins bekwaam in Scheren Adres: JOHs. KAAPAAN, Hooge Rijndijk 84. 6123a Wij zijn misschien nief altijd de goedkoopste, maar wat wij leveren is steeds bet best#

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 10