De Hand met k) Litteeken. No. 20015. LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 12 Juni Tweede Blad. Anno 1925. Warmte i Kouvatten i Abdijsiroop GEMENGD NIEUWS. IN DE NIEUWE ZAAK HièêÉL y^^b G. J. AMMERLAAN - P.K. Koorsteeg 16. EERSTE KAMER. FEUILLETON. rijn van gewicht. Het derde punt ie de stemplicht, waaromtrent de Tweede Ka mer de wijziging aanbracht. Nu ie de zaak moeilijk geworden omdat die drie punten aan elkaar vastzitten. 8pr. kan meedeelen dat er overleg met Justitie wordt gepleegd over de regeling ran de strafvervolging. Daarom zegt spr. dat het beter is dit ontwerp als proef aan te nemen. De ervaring zal spoedig verkre gen zijn. Het wetsontwerp wordt aangenomen 2' tegen 8 stemmen. Verschillende ontwerpen. Aan de orde zijn de volgende ontwerpen: 1. Intrekking derNianwijzing van het Slaatsboschbehcer als Staatsbedrijf. 2. Onteigening van eigendommen, erf-, dienstbaarheden of andere zakelijke rech ten, noodig voor uitbreiding van het ge meenteziekenhuis te 's Gravenhage. 3. Goedkeuring van de overeenkomst van ruiling van domeingrond in de boschwach- terij Nieuw Soerel, met de gemeente Ermelo. 4. Onteigening van eigendommen, erf dienstbaarheden of andere zakelijke rechten noodig voor het verbeteren van den ver keersweg, genaamd de „Dragt" te Heeren veen, gemeente Schotcrland, en voor den aanleg van een verbindingsweg tusschen de Decamalaan en een zuidelijk daarvan gele gen bouwterrein aldaar. 5. Wijziging en aanvulling der Loterij- wet 1925 6. Wijziging van de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht in zake valschheid in bankbiljetten, in muntspeciën en munlpa- pier en in postzegels en postmerken. 7. Wijziging der Registratiewet. 8. Tijdelijke schorsing van de heffing van een recht op de mijnen, ingevolge de wet van 26 Maart 1920 (Staatsblad nr. 157)wij ziging en verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1925 (twee wetsont werpen). 9. Wijziging van de wet tot regeling van de inkomsten en uilgaven van het Staats- muntbedrijf voor 1924 (verschillende onder werpen). 10. Wijziging van het zevende Hoofd stuk B der Staatsbegrooting voor 1925 (di verse onderwerpen). 11. Goedkeuring van het op 16 Augustus te Angora tusschen Nederland en de Turk.- sche Republiek gesloten verdrag van vriend schap. 12. Goedkeuring van het tusschen Ne derland en Letland gesloten handelsverdrag. 13. Goedkeuring van het tusschen Ne derland en Estland gesloten voorloopige handelsverdrag. li. Goedkeuring van het op 11 Juli 1924* te Ottawa tusschen Nederland en Canada gesloten handelsverdrag. 15. Toetreding tot de conventie betref fende de inrichting van het statuut der zone van Tanger, gesloten te Parijs op- 18 Dec. 1923 tusschen Frankrijk, Groot-Brittannië en Spanje. 16. Goedkeuring van het Protocol van 24 September 1923 betreffende arbitrageclausu- lcs. 17. Overbrenging in beheer en onderhoud gedeeltelijk -bij den polder het Koegras, ge deeltelijk bij de gemeente Callantsoog van den bij het Rijk in beheer en onderhoud zijnden weg van Middenvliet onder de ge meente Helder naar Groote Keeten onder de gemeente Callantsoog. 18. Wijziging der Invaliditeitswet. No. 1 wordt goedgekeurd nadat de MI NISTER den heer SMEENGE (V.-B.) heeft toegezegd dat hij opgaven zal geven van de schatten in den grond gevonden. Nos. 218 worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot 23 Juni, 2 uur. RECLAME. 9385 De spoorweg op het veiling 8- terrein der afdeeling Poeldijk van de veree- niging Westland is Woensdagmiddag in ge bruik genomen met verlading van de eerste wagons voor Duitschland. De beide sporen hébben een lengte van ruim 500 M. en loo- pen langs de 3-1 pakloodsen en langs een ha ven van 250 M. lengte. De door een Duitsche Ber- gingmaatschij. gedane pogingen om de op 8 Maart aan den Hoek-van-Holland ge strande sleepboot „Schelde" te bergen, zijn niet gelukt. Het werk is gestaakt. In de bosschen onder Lunte- ren is gistermiddag een bosch- en heide brand uitgebroken. De Lunteische brand weer wist dezen tot 4 a 5 H A. te beper ken. De brandweer en de militairen uit Ede, die reeds te hulp geroepen waren, behoefden geen dienst te doen. Op de steenfabriek van den heer Burgers, te Ecüteld, hebben gisteren 150 arbeiders het werk neergelegd, nadat I de directie geweigerd had net door de 1 organisaties vastgestelde contract, waarom trent door de georganiseerde patroons eo werknemers overeenstemming was bereikt, te teekenen. Men verwacht een uitbreiding van het conflict ook tot andere niet aan gesloten fabrieken. Tc Nijmegen blijkenhaar- dieven aan het werk te zijn. Gistermorgen werd in het Park aldaar een 17-jarig meisje door twee individuen achtervolgd en beroofd van haar haarvlecht. De-politie zoekt naar de daders. De Raad van Stad-Vollenhove leeft hij de Ned.-IIerv. Gemeente aange drongen het besluit om de torenklok stil te zetten, te herzien. Aan dit verzoek is vol daan en sinds eenige dagen'loopt de klok weer als gewoon en wijst den zonnetijd aan. Het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond va/n Textielarbeiders „De Eendracht" heeft zich tot de Faibrikanlen- vereenigingen gewend met het verzoek de arbeiders in het genot ie stellen van eenige vrije dagen met behoud van loon. Zondag is in de Hoevensche Beemden bij St.-Willebrord de arbeider M. "Thijs verdronken. Ilij kwam uit een gezin van 12 kinderen, waarvan er 8, benevens de vader en de moeder, door ongelukken het leven verloren. Het 7-jarig meis j'e, dal hst slachtoffer werd van de 'lafhartige aanran ding te Souburg wordt thuis verpleegd De aanvankelijk door de politie aangehouden werkman De R., uit Vlissingen, heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Aangehouden is nu A. F. I., uit Middelburg, oen oude bekende der Justitie, die volledig heeft bekend. Gistermorgen woedde een felle brand in het dorpje Leende, bij Eind hoven, waarbij twee groote boerderijen in de asoh werden gelegd en ten gevolge waar van vijf huisgezinnen dakloos werden. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer J. van Hoof, welke hofstede met den annex gelegen winkel een prooi der vlammen werd. Een tweetal koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. Het rieten dak van de dichtbij gelegen boerderij van de weduwe F. van Asten werd spoedig door den brand aangetast met het gevolg, dat ook deze hofstede in vlam men opging. Hier kon men echter den ge- (heelen inboedel redden, alsook het vee. Ver zekering dekt de schade. De oorzaak is on bekend. Het ,,M aandbladtegen deVer- valschingen" schrijft het volgende ,,Do brutaliteit der vervalschers en speciaal op het gebied van specerijen i schijnt geen grenzen te hebben. Wij consta teerden in een partij saffraan, hier te lande aangeboden, een gehalte van ruim 35.54 pCt. minerale bestamddeelen, welke bij nader "onderzoek voor 33.05 pCt. uit boftix bleek te bestaan. Berekent men den prijs RECLAME. 9404 Zomerstoffen. Kousen. Cor sett en. Badariikelen. Overhemden. Boorden. Dassen. Sakken. van onvervalschte saffraan op c.a. f 220 per K.Q. en borax op f 0.40, dan kan men precies uitrekenen voor hoeveel men bfl het koopen van zijn geëischte hoeveelheid saffraan bedrogen is geworden. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat de kwaliteit van deze saffraan absoluut ondeugdelijk is, en'behalve dat men finan cieel bedrogen wordt, is een zoo groote hoeveelheid borax niet onbedenkelijk uit een hygiënisch oogpunt. Andere aangebo den saffraan-soorten bleken een te groote. hoeveelheid stuifmeel (pollen) te bevatten en ook overigens in geenen deele aan de eisehen van het deugdelijke artikel te vol doen. Mei' zij dus gewaarschuwd legen ?.g.n. goedkoope aintredingen, vooral van Gepoe derde .specerijen in het algemeen." Heb blad vraagt ten slotte: „Zouden der gelijke sprekende feiten er nu eindelijk onze Regeering toe kunnen brengen, om het steeds door ons gevraagde onderzoek aan dc grenzen te veikrijyn?" „Wat, wi 1 je afweer een nieuwen hoed koopen?" zuchtte de echtgenoot. „De oude is nog heel mooi." „Je vindt dus ook, dat hij oud is," klonk triomfantelijk het antwoord. BUITENLANDSCH GEMENGD. De voortdurende, nog steeds toenemende hitte te Berlijn heeft den reeds lang bc- staanden waternood van verscheidene stads deelen, voorzoover zij uit diepe bronnen door waterleidingen van water voorzien worden, tot een ramp doen worden, daar in een groot aantal huizen in het zuiden en westen van Berlijn vele woningen da genlang van water verstoken zijn. Zooals reeds gemeld, beeft Zondag to Londen een 17-jarig bediende ten huize van Sir George Lloyd den huisknecht in zijn slaap vermoord. Acht-en-vcertig uur later was de dader, Arthur Bishop, reeds gepakt en gisteren bekende hij zijn misdrijf voor den lijkschouwer met zulk een ijzige kalm te, dat deze tna afloop van het verhoor uit riep: ,,Er schijnt een nieuwe generatie van volkomen onverschillige jongens to zijn op gegroeid, die ter bemanteling van een ge ring vergrijp niet tegen den beestachtig- sten moord opzienBishop bekende in de kamer van den huisknecht te zijn gekomen met het doel om eenig geld te stelen voor zijn vrijen Zondagmiddag. Toen hij ook een paar nieuwe bruine schoenen meenam, meende hij den butler zich in zijn slaap te hooren bewegen en kortbevaden greep hij een kolenschop en sloeg den man de her sens in. Toen trok hij de bruine schoenen aan en verliet het huis, maar vergat zijn eigen schoenen mee te nemen, die de poli tie onmiddellijk op het juiste spoor brach ten. De regeering van de (Engelsche) Kenya- Kolonie, het oude Duitsch-Oost-Afrika, heeft besloten een energieken strijd te voe ren tegen den invloed van heksenmeesters, medicijnmannen enz. onder de inboorlin gen, nadat een kras staaltje van hekserij dat den dood van twee vrouwen veroor zaakte in de hoofdstad Nairobi ter kennis van de overheid was gekomen. De gouverneur heeft voorgesteld om ieder die zijn bovennatuurlijke gaven aanwendt tot schade aan lichaam of geest van een an der met 5 jaar gevangenis te straffen. Bo vendien worden degene die de hulp van een toovenaar of heks inroepen om daardoor schade toe te brengen aan leven of eigen dom van een ander gestraft met ten hoog ste tien jaar principieele hechtenis. De Engelsche autoriteiten stellen zich niet voor met de inwerkingstelling van deze» bepalingen eensklaps het diepgeworteld bijgeloof van de inboorlingen uit te roeien maar voorloopig zijn ze al tevreden als de wreede eri vaak den dood ten gevolge heb bende practijken der zoogenaamde toove- naars uit vrees voor de hoogo straf zullen verminderen. Bijna iedere jnoord uit de laatste jaren onder dc inboorlingen bleok bij onderzoek op rekening te komen van aanstichting door den tcovenaar van de betrokken stam. Een stoutmoedige overval heeft heden in Londen plaats gehad op een bediende van Barclays Bank, welke van die bank juist 1000 pond sterling had ontvangen, en dif bedrag naar een filiaal wilde brengen. De roovers hadden den overval klaar blijkelijk van te voren nauwkeurig be- Taamd. Zij naderden den bankbediende, die een motorrijwiel bereed, met een Ford auto en veroorzaakten een botsing. Nadat zij het geld hadden geroofd reden zij in groote vaart met den buit weg. Een politie-agent nam terstond in een anderen Ford auto plaats en zette de dieven na. Er ontstond een wedren, dooli de roo vers konden ontsnappen. De droevige roman van een jeugdige Pa- rijsehe jnannequin is eergisteren voor 't Assi senhof van de Seine beëindigd. Hij was zes jaar geleden met fox-trots en one steps be gonnen, toen Marise Perret, destijds als achttienjarig meisje in een modemagazijn te Parijs werkzaam, kennis maakte met den Italiaanschen mecanicien Luigi Dugoni. Vijf jaar duurde dc idylle tusschen Je beide gelieven, daarna brak Marise de ver houding af. Luigi echter liet haar niet met rust, achtervolgde haar gestadig, zoodat zij besloot Parijs te verlaten. Den 23en Novem ber j.l. stond zij aan het station Saint-La- zare op den trein te wachten, toen zij Luigi wederom zag naderen. Uit augst haar vrij heid wederom Diet te zullen herkrijgen, los te zij eenige schoten op haar minnaar, die ernstig, doch nieb levensgevaarlijk werd gewond. Het proces trok wegens de crime passi oneel, die er in werd behandeld, groote be langstelling en de zaal was met een hoogst mondain publiek gevuld, waaronder de mannequins, verkoopsters en andere colle ga's der beklaagde in de meerderheid wa ren. Marise Perret verdedigde zich zoo goed als ze kon, klaagde over de dreige menten, waaraan ze van de zijde van Luigi Dugoni had blootgestaan. Dugoni zelf ver scheen als getuige, moeilijk sprekend door dat hein een long doorgeschoten is. Her haaldelijk interrumpeerde Marise haar vroe- geren minnaar, die kalm antwoordde, haar tutoyeerend, telkens zeggend: „Maar herin ner je dan toch"Slechts één verwijt richtte hij tot haar nl. dat hij niet meer koff werken omdat zijn gezondheid was verwoeffc ,,Dat verhindert je niet tóch te leven,1 voegde Marise hem vol haat toe. Het requisitoir was zwaar, en de m&nog- quin werd tot 18 maanden gevangenwfftiW veroordeeld. RECLAME. Ol*0>Alfl in ,,nnrkooP *10— wa g per maand. 9339 Wijziging Kieswet, Piov. Wet en Gemeentewet. (Vervolg van gisteren). Aan de orde is de wijziging der Kieswet, Piov. "Wet en Gemeentewet. (Stemplicht). De heer MENDELS (S.-D.) is tegen stemplicht, omdat hij niet inziet dat gemis aan belangstelling in de politieke zaak ge straft moet worden. Strafbepalingen die niet beslist noodig zijn, zijn altijd schade lijk en met strafbepalingen voedt men niet op. Wanneer Kamerleden uit de vergade ring wegblijven, worden zij ook niet ge straft en misschien is dat verzuim nog veel ernstiger. Als publiek recht publieke plicht is,- dan geldt dat voor meerderhéidsstelsel even goed als bij evenredig kiesstelsel. Voor een juist statistisch beeld heeft men stemplicht noodig, zegt men. Spr. acht dit onjuist, want men jaagt de menschen zonder po litieke overtuiging met de zweep van de strafwet naar de stembus. Daardoor ver- valscht men het juiste statistisch overzicht veeleer, want men neemt weg het element der onverschilligen ten opzichte van de politieke zaak. Het bewijs van verzuim van den kiezer ligt in het ontbreken van den paraat ach ter zijn naam op de kiezerslijst. Worden al Öie parafen wel goed gezet? En moet dat dus het bewijs zijnl Onhoudbaar is het, dat alle gevallen van verzuim worden onder zocht, want in Amsterdam waren er de vo rige maal 70 duizend verzuimers. Toch moet de burgemeester dit werkje verrich ten. Dit is onmogelijk alleen te doen. En, vraagt spr., wie betaald dat werk? Moet dc gemeente dat alles betalen. Spr. heeft daartegen ernstig bezwaar. Spr voelt neiging om tegen dit ontwerp t-e stemmen, doch wacht het antwoord van llen Minister af. De heer v. NAGELL v. AMPSE (V.-B.) betoogt, dat handhaving van den stemplicht onmogelijk is gebleken. Helaas wil meD dien plicht behouden. Spr. is er tegen en is dus ook van plen tegen dit ontwerp te stemmen. De heer DE VLUGT (A.-R.) dankt mr. Mendels voot zijn verdediging der burge meesters van de groote gemeenten. Hij be treurt het dat de Minister na de wijzigin gen in de Tweede Kamer het ontwerp niet heeft teruggenomen en de stemplichtrege ling er uitgelicht heeft. Hij acht do bepa lingen in dc groote gemeenten onuitvoer baar. Het volgend jaar zijn cr twee vcrkiczin- kmi, één voor den Gemeenteraad en éen voor de Prov. Staten. Het zal ondoenlijk zijn dan alle verzuimers te vervolgen Spr voorziet dat deze wet niet nageleefd zal worden. Hij protesteert er tegen dat de burgemeesters allerlei kruiersdiensten heb ben te verrichten. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) zegt 'dat de stemplicht bij verwerping van dit ontwerp blijftalleen blijft de toestand dan éven slecht Het ontwerp is onbillijk en feleeht wat den stemplicht betreft Er zijn Sn dit ontwerp allerlei onderwerpen aan 'elkaar gekoppeld Wil de Minister beloven cl at hij de berechting van het verzuim van 'den stemplicht anders zal regelen? Alleen bij die belofte zou hij vóór dit ontwerp stemmen. De heer v. d. M.AESEN DE SOMBREFF 7R.-KA heeft bezwaar er tegen dat de rech- terlijke macht met 'deze zaken wordt be last. De regeling is gebrekkig en hij acht wijziging noodig. De heer VERKOUTEREN (C.-H.) is het met den heer De Gijselaar eens. Dc rechts gang moet versneld worden en gemakkelij ker geschieden. D<? Minister van Binnenlnndsrim Z^ken, de heer RUYS DE BEERENBROUCK, be toogt dat de twee andere punten van dit ontwerp, buiten de regeling van den^ stem plicht, zeer belangrijk zijn. De herziening van liet werk van het Centraal Stembureau én de regeling voor de kleinere partijen Uit Let Engelsch van Baronesse ORCZY. CGeauloriseerde vertaling van A. T. 21) De Almachtige Wil, die boven het noodlot staat, boven de lotgevallen van het menschdom, had vastgesteld dat op dien dag uit de asoh van een roemrijk verleden een nog roemrijker Engeland zou verrijzen een Phoenix met gouden vleugels, ge schroeid door de vlammen van onverdraag zaamheid en zelfopoffering, van .bitteren strijd en verheven overgave, van laagheid en hardheid en wreedheid de Phoenix van de Engelsche burgerlijke en godsdien stige vrijheid. Gedurende vele jaren in de toekomst was die vrijheid nog zeer onbe duidend, waarvan de vlam soms zoo laag flikkerde, dat zij voorgoed weer scheen uitgebluschtgrooter tyrannie dan ooit te voren, onverdraagzaamheid, slaafsehheid, wreedheid, laagheid, schijnheiligheid, alles, wat er toe strekt, om te verlagen en te on derwerpen, dal alles heeft die Phoenix on dergaan, totdat hij zich ten laatste onover- iwonnen en onsterflijk verhief, en naar de uiterste grenzen van dc wereld vonken van dat levend? vuur bracht, dat te Naseby ge- horen werd. 2. Om acht uur injden morgen gaf Prins Rii(P?rt het feeken fot den aanval. Bij het Vermelden er van beschrijft Jim hoe geluk kig dat eerste treffen was, de Parlemenls- troepen werden in wanorde teruggedreven, de dappere Ireton viel, ernstig gewond in dij en hoofd-, Rupert, als gewoonlijk brood dronken door den eersten smaak der over winning, sloeg alle voorzichtigheid in den wind en vervolgde den vluchtenden vijand lot het dorp Naseby. Voor den verbijsterden blik van Jim Fiennes scheen op dit tijdstip van den slag alles verward als een gevlekt schilderij, waar een vermetele hand een paar licht plekken heeft aangebracht. Tegen een ach tergrond van purperen heide en brem, die de omringende heuvels schitterend bedekte, zag Jiij een mengeling van sabels en mus ketten, borstplaten en helmen in eindelooze verwarring voor zioh, en in die verwarring teekenden zioh een paar voorvallen duide lijk en scherp af; daar, aan de linkerzijde, de dappere Irelon, die zijn zwaard overgaf, en aan de achterhoede Prins Rupert, die, na tijd verknoeid te hebben met een nulte- loozen aanvail op de levensmiddelen van het Parlemenlsleger, zich nu terug spoedde, om zijn deel te hebben in wat hij meende, dat een schitterende overwinning zou zijn; daarna, achter Sulby Hedges, vielen de dragonders van Oakey de ruiters van Ru pert aan, en in het midden trok WïhaJley partij van den vlakken grond voor, hem, viel het Koninklijke voetvolk aan en be haalde het ejrste voordeel voor het Parle menlsleger. Het gekletter en gerinkel was oorverdodvend, het krassen van staal, het stampvoeten en snuiven van paarden; het afschieten van geweren en weerkaatsen van springkussenmannen schreeuwende: „God en Koningin Marie", voor den Koning, en „God met ons" voor het Parlement, En hier hebben wij weer het geschreven woord van Jim Fierines in het midden van de mêlee van het tumult, van dezen chaos van mannon en voorwerpen en die ren, die elkaar aanvielen en sloegen en nederwierpen en doodden altijd dood den in naam van den Koning en de vrij heid, staan rlgie mannen, ieder in zijn soort een reus, als scherp gemeden ca- mée's, gesneden door de meesterhand van het onfeilbare noodlot: Fairfax, bloots hoofds, zich aan elke kans van den slag blootstellendde Koning, op zijn wit paard, die op zijn bleek, onrustig gelaat reeds den nadenkenden blik van het dreigend onheil had; en aan de rechterzijde, recht als een bronzen standbeeld op zijn paard, stil, on beweeglijk, zoowel bij Ruperts succes als bij Walley's overwinning, de genius, dien het Lot had uitverkoren, om zijn wil uit is voeren: CromwellI 3. Jim Fiennes vertelt ons, dat hij dit ai lei zag, voordat de ruiterij op den linkervleu gel in actie kwam; hij zag Rupert* onbera den vervolging, den val van Ireton, de ver warring in de gelederen vam het voetvolk, het hopeloos in-wanonde-geraken vam de linkerzijde. Hij zag de drie mannen: Fair fax strijdende, den Koning, zeker van 6» overwinning, en Cromwell, die zijn tijd af wachtte. De droomtoestand kwam Jater, toen de Luitenant-Generaal bervet gaf om aam te vallen, en vijf regimenten ruiterij ale een" donderslag op den linkerflank van den Koning aanvielen, terwijl vijf andere het voetvolk van den Koning aanvielen, en de dragonders van Oakay naar de achterhoede gezonden werden. Het was als een storm, die, sloéds krachtiger wordend, alles voor zach uit jaagt; in een oogenblik werden mannen niets dan atomen, die als stof voor den wind wegvliegen. Het begin van het einde I De overwinning veranderde in den ergsten vorm van nederlaag, een paniek. Het leger van den Koning week aan alle kanten, van rechts en links en uit het mid den keerden de mannen zich om, om te vluchten en in de Vlucht wierpen zij hun wapen?n neer en sleepten anderen met zich mede. Wegt WegI Naar Leicester of zoo mogelijk nog verderl Weg! Wegl De duivel hale de achterblijvc-rol Tevergeefs spoorde do Koning de troepen aan; hij smeekte, beval. Zij wilden niet luisteren I Zij vluchttenl Vluchtten 1 Een verdwaasde menigte van mannen te paard en mannen te voet, mannen met helmen en borstplaten en mannen blootshoofds, met lang haar op hun rug golvend, waarin de wind speelde. Trotsche Deitbie en dappere Crawford; Cum berland en WilougWby en Grandisanl Iemand had het hevel gegeven: „Rechts maxcheerenl" En de geheele re-' servo van den Koning, de geheele ruiterij vam Rupert, nog pas geleden opgetogen over de overwinning, keerden om bij dat woord, en vluchtten zoo mei zij rijden konden I Achter hen vdlgde de ruiterij van Crom- wel; zij sloeg dood, vernietigde en nam buil en mannen gevangen, arlilleriewagens en paarden, en bevlekte deze schoone heu vels van Engeland met een bloedroode kleur. Ver weg sloeg een kerklok' het middag uur. In minder dan vier uur had opgehouden te bestaan, wal eens het leger van den Koning was. Het voetvolk' bestond niet meer; vijf duizend man er van waren hl handen van Fairfax; de geheele geschut- trein, voorraden, munitie, wapenen, trots, roem en hoop, dat aJles was verdwenen. Meer dan vijfhonderd officieren hadden de wapenen__ neergelegd, en de Koning zelf vluchtte, medegesleept door dien -onweer- slaonbaren stroom van door schrik bevan gen ruiters, die om hun leven vluchtten. §4. Wat Jim zag, zag Barbara ook, maar van een geheel ander punt zoowel in stoffelijk als geestelijk opzicht. Zij had den vorigen nacht in Papilton Hall doorge bracht, ongeveer een mijl van Lubenham; daar was zij midden in den nacht met den Squire heengegaan, nadat de Koning, dia haastig uit Fawsley Park teruggeroepen was, waar hij tot laat in den avond gejaagd had, zijn troepen snel naar Ilaihorou (rek. Sedert dat uur had de nacht weerklonken van het leven van gewapende mannen op marsch, en de lucht had gegloeid van eer. bleek rood licht van de vuren op Borough Hill. Zoodra dc regen tegen den morgen op hield, ging Barbara naar buiten, gehuld in een manlel en kap, en vergezeld door juf frouw Leake. Het scheen, dat de Squire al twee uren geleden vertrokken was, en Maftheu was met hem medegegaan; dat zeide de oude Hezekiah, de bediende van Heer Papilion, maar waarheen zij gegaan waren, dat kon hij niet zeggen. Buiten was het vol bewe ging. Barham bemerkte weldra, dat zij blindelings een stroom volgde, (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 5