No. 20011. MAANDAG 8 JUNI Anno 1925 Officieele Kennisgeving. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER AD VERTEN TUIN: SO Cts. per regel. Bij regelabonnement belangrijk Iageren prijs. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags en "Zaterdags 50 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Olreetie en Administratie 2500 Redaotle 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COüRANTi Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per weekƒ0.18, Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week" 0.18. Franco per post 2.36 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel. 1225 is DINSDAG ver krijgbaar: SCHOL a f 0.11f 0.31, ZEE BAARS a f 0.14. CtEH KABELJAUW a f 0.20 en TARBOT a f 0.60 per pond. N. C. DE GIJSELAAR. Burgem. Leiden, 8 Juni 1925. 9209 Doopsgezinde Gemeentedag. De aLhier Zaterdagavond, en Zondag ge houden Gemecntedag voor de Doopsgezin den uil Zuid-Holland, Zeeland, en Noort- Brabant, waarvan wij Zaterdag het program meedeelden, is zeer geslaagd. De opkomst uil de verschillende provinciën was zeer be vredigend en de gastvrouw, de Leidsche Ge meente, had alles gedaan, om het den gas ten zoo aangenaam mogelijk te maken. De wijdingsavond in de Kerk, waar de predi kant ds. J. Wuite sprak, was zeer indruk wekkend. Het warm gevoeld, vrome woord van den voorganger maakte diepen indruk. Door verhindering van Zuster Martens, werd het onderwerp: „Kringvorming en een heid in de gemeente" ingeleid door ds. Lulofs uit Den Haag. Et volgde op deze in leiding een vruchtbare gedachtenwisseling en liet was vrij laai, toen het uur van schei den aanbrak. De godsdienstoefening, Zondagmorgen, .waarin dr. A. A. Kuiper, doopsgezind pre- .dikant te Amsterdam voorging, die sprak naar aanleiding van Lucas 11 13 was zeer druk bezocht. In de middagbijeenkomst, weder in het kerkgebouw gehouden, leidde ds. Dijkema, uit Amsterdam, het onderwerp „Huisbezoek" is, waaruit zich mede een uitvoerige ge dachtenwisseling ontspon. Na afioop vertrokken de deelnemers en deelneemsters per extra-tram naar Noord- wijk-aan-Zee, waar thee gedronken werd. Het weer werkte er toe mee, dat deze tocht bijzonder kon slagen en vooral voor de deelnemers uit andere provinciën een mooie attractie was. Na thuiskomst vond het gezelsohap in het Kerkgebouw een eenvoudigen di9ch bereid, waarvoor een aantal vrouwelijke gemeen teleden hadden gezorgd. De dag .werd besloten met een wijdings avond, waarna de Voorzitter der Permanente Commissie, ds. Lulofs, de bijeenkomst sloot. De overgebleven gasten maakten heden een boottocht over de meren. Het Tweede-Kamer-lid Schouten over de verkiezingen. Zaterdagavond had de anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in „De Graanbeurs" een openbare vergadering belegd, waarvoor als spreker was aange kondigd de heer J. Schouten, lid der Tweede •Kamer en wethouder van Rotterdam. De zeer druk bezochte vergadering werd door den Voorzitter, den heer Zuidema, met gebed geopend: Daarna sprak deze een kort inleidend woord. Van alle zijden worden de kiezers er loo opgewekt om niet op de rechtsche candidalen te stemmen, en daar om heeft het bestuur der Vereeniging ge meend een spr. uit te noodigen, die zal aan- toonen, dat daartoe nog wel reden bestaat. Het deed spr. genoegen, dat de heer Schou ten, die geen anderen avond dan dezen Zaterdagavond meer over had, dien aan Leiden had willen geven (applaus). Hij gaf dezen daarop onmiddellijk het woord. Da lieer Schouten, met applaus ontvan gen, ving aan met er aan te herinneren, dit het' Neder!andsche Volk over ruim drie weken zal hebben te beslissen, hoe ons land de oersto volgende vierjarige periode zat worden geregeerd. Vele partijen dienen zich bij de kiezers aan en zetten haar inzichten voor hen uiteen en prijzen haar candidaten aan. Spr. kan zich voorstellen, dat som mige kiezers wel eens zeggen: „Kon ik alle candidalen maar kiezen." De anti-revolutionairen volgen deze methode, dat zij voor eiken tijd de centrale vraagstukken op den voorgrond brengen, die daarvoor noodig zijn, waardoor de kie zers in -staat zijn te oordeeien en kunnen uitgaan van beginselen van grondwaarhe den, waarop het ten slotte aankomt. Het wisselende en steeds veranderende leven brengt telkens wijziging in de ver schillende vraagstukken, maar de grondover- tuigingen blijven altijd dezelfde. Het gaat in hoofdzaak thans om drie principieele zaken: de iinanciën, de defen sie en de principieele politiek met betrek king tot het geestelijk en zedelijk leven des volks. Over deze drie punien wenschte spreker ihedenavo/ffl een en ander te zeggen. Met betrekking tot de financiën gaat het hij den Slaat niet anders als bij een par ticulier burger of zakenman. Hij moet de tering naar de nering zetten. De menschen hegrijpen dit veelal niet. Zij denken, dat de Staat gemakkelijk geld kan maken. Nu is hé'. juist, dat de Staat het recht heeft Da- I picrgeld aan te maken. Maar de Staat moet daarbij rekening houden met de aanwezige goederen. Anders doet de inflatie haar in trede, zooals men dit met een vreemd woord noemt. En als dit geschiedt, loopt hot met de Staatsfinanciën mis. Dil is niet iets van onzen tijd. Napoleon heeft er met de Fran- sche assignaten een voorbeeld en een af schrikkend voorbeeld van gegeven. Hij gaf maar steeds meer uit, met het gevolg, dat deze assignaten ten slotte geen waarde meer hadden. De toestand heelt zich toen betrekkelijk spoedig hersteld, omdat het op betrekkelijk beperkte schaal plaats had. In onzen tijd ie het echter op grooler schaal geschied. Eerst in Rusland, toen in Oostenrijk en laler ook in Duitschland, heeft zich deze toestand op grooter schaal geopenbaard. Spr.'s eindelijke conclusie is: de Slaat, die het budgettoir evenwicht niet in orde houdt, voert land en volk tol de ellende. Sommige mannen in de politiek schijnen dit niet voldoende ie gevoelen. Niet alleen mr. Van de Laar acht dit van niet genoeg zame beleekenis, maar ook Troelstra heeft in een ongelukkig oogenblik eens gezegd, dat een beetje inflatie niet zoo erg was. Zoo iets getuigt va lichtvaardigheid, in finan ciën allerminst geoorloofd. Men moet het fi nancieel beleid eener Regeering van dat standpunt bezien en niet beoordeelen naar hel sail axis der ambtenaren, naar de rijwiet- belasting, de theebelasting, enz., zooals thans veelal geschiedt. En nu krijgen wij, dank Colijn, in 1925 ongeveer een sluitende begrooting. Dat ls de groots zaak. Ja, zeggen nu de menschen, dit is nu wel in orde, maar Colijn heeft het verkeerd ge daan. Zoo blijft Barbertje altijd Barbertje. Hij moet immer hangerl (Gelach en ap plaus). En nu zeggen de sociaal-democralen en vrijzinnig-democraten: Had men maar een heffing ineens in het leven geroepen! Maar hebben wij dan geen oorlogswinstbelasting ingevoerd? En bovendien: Na een heffing ineens zouden de groole inkomens aanmer kelijk verminderd zijn en de andere belas tingen zouden veel minder hebben opge bracht. Het ongeluk wil in ons land echter, dat, wil men een behoorlijk bedrag aan vermogensbelasting heffen, men reeds bij kleine inkomens moet beginnen en dit zoo aanleiding geven, dat vele kleine zaken- menschen en kapitalisten in den knel kwa men. Men kan dus de heffing niet te zwaar maken. Anderen zeggen, dat het met onze finan ciën wel zou gaan, als men maar ging ont wapenen. Dit vraagstuk dan alleen gezien van financieel oogpunt.Inlusschen heeft onze Regeering op leger en vloot reeds 25 millioen bezuinigd. Dat bteekent op 160 mill, toch nog al iets. Maar men moet er ook de salaris sen bij rekenen. Bij afschaffing van het le ger moest men toch een politieleger hebben en dat is ook duur. Spr. becijfert, dat, wan neer men het gc-heele leger en de vloot af schafte, men dan slechts 30 millioen zou bezuinigd hebben. Spr., nog iets over de financiën zeggende, betoogde, dat alles zich nog wel had ge schikt, wanneer de Regeering maar de ambtenaren-salarissen had gehandhaafd. In dat verband wijst men op art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Spr. erkent, dat dit be zoldigingsbesluit een fout is geweest van de Regeering, maar er was nu eenmaal niet aan te ontkomen, dat in het algemeen be lang de salarissen werden verminderd. Handhaving van de salarissen zou in strijd geweest zijn met de verdeeleude ge rechtigheid, een der grondbeginselen van financieele politiek. Dit houdt spreker den Christenen duidelijk voor oogen, die zich be roepen op Psalm 15, waarin er van gespro ken wordt, dat men het gegeven woord niet mag schenden. In de particuliere bedrijven zijn bijna alle salarissen en loonen verminderd; vele za ken en bedrijven zijn achteruitgegaan en «1 die menschen tezamen zouden met elkaar nog 22 millioen meer hebben moeten op brengen, indien het Bezoldigingsbesluit was gehandhaafd. Dat ware gruwelijk onrecht vaardig geweest. Nu ook op de andere zijde van het deien- «ie-vraagstuk komende, zeide spr., dat wij niet nationaal kunnen en mogen ontwape nen. De vrijzinn.-democralen vroegen eerst, in 1922, 50 millioen vermindering der militaire lasten, later 100 millioen en nog later het geheele bedrag. Hij voerde, die veranderde zienswijze lakend, vooral prof. Van Embden ten tooneele en zeide dat vele intellectueele vrijzinnig-democraten niets van die ontwa- peningsleuze hebben moeien. Marchant heeft de heeren echter op een vergadering met een diepzinnige redevoe - ring weer bijeengebracht. Dat wij niets zou den beteekenen in een wereldoorlog heeft voor spr. geen waarde. In zulk een geval mag men niet 'rekenen, maar moet men handelen. De sociaal-democraten hebben zoo onge veer dezelfde gedragslijn gevolgd, wat spr. vooral met aanhalingen uit een brochure van mr. Troelslra trachtte aan te toonen, die daarin heeft gezegd, dat de leuze van een zijdige nationale ontwapening pure demago gie is. Wat bij hem pure demagogie was is nu tot de hoogste wijsheid in het program der S.D.A.P. geworden. De antirevolutionair zegt, dat wij niet mo gen ontwapenen, niet omdat hij militair is, maar omdat hij gelooft, dat de overheid er is bij-de gratie Gods en geroepen tot handha ving van het gezag. Er zijn cultuurgoederen te bewaren en te handhaven; cultuurgoederen die de anti-re volutionair beschouwt als gaven Gods, en het is de zedelijke plicht van een volk die goederen le verdedigen en te handhaven. Het is het 'recht der overheid, om van het volk te eischen, dat het aan de overheid de machtsmiddelen verslrekt, om zich te hand haven. Niettemin zegt de anti-revolutionair: Streeft naar de vrede, eerst bij u zelf, daar na in uw kring, dan in uw land en eindelijk in de wereld. Tegen de oorlog en legen de ontwapening is spr.'s leus. Intcrnalionaal moet men stre ven om tot een wereld van recht te komen en als men dat bereikt heeft, dan kan ook ons land aan een aanzienlijke beperking van leger en vloot denken. Ten slotle behandelde spr. de principieele politiek, hierop neerkomende, dat wat er ook moge veranderen in de verhouding van volk en Staat, gehandhaafd moet blijven het gezag en de gehoorzaamheid, als steu nende op de ordonnantiën Gods. En wat ontbindende machten heorschen er thans niet in de wereld, die zouden leiden naar revolutie en anarchie. Daartegen ageeren en het vaste en blijvende naar Gods wil te handhaven, dat er anti-revolutionaire poli tiek. Hot beangstigende in dezen tijd is, dat de mensch aJles zelf wil doen en buiten God om rekenen. Daartegen te strijden, daar toe roept de anti-revolutionaire partij allen op, steunende op Jezus Qhristus, die nog de Verlosser der wereld i9. En daarom vooral, moet spr. ook ernstig waarschuwen legen splitsing in de partij zelf, die leiden moet tot gebrokenheid. En daarom moeiten alle j afwijkende stroomingen op dit moment zidh j weder scharen onde»de anti-revolutionaire vaan, die hen alleon tot de overwinning kan voeren. In de gewone rekenkunde is 16 en 1 is 17, maar in de politiek is dit niet zóó, de eenling staat daar builen het vaste vgrband. Dit zegt spr. -met nadruk tot de klei nere groepen als de Geref. Staatspartij, de Herv. (Geref.) partij en ander afwijkende groepen, die het principieel met dv anti revolutionairen eens zijn. Spr. besloot zijn kalm ingezette, doch aan het slot vurige rede met een krachtige opwekking tot de aanwezigen van Ghrisle- lijken huize om van dit oogenblik te wer ken voor de verkiezing van Colijn. (Lang durig en luid applaus). Van de gelegenheid bot de debat maakte alleen de heer Tjalsma (S. D. A. P.) gebruik, die zeide, dait hij den spr. op den voet zou volgen. Hij ia het met den spr. eena, dat ook een Staatsbegrooting sluitend moet worden gemaakt. Maar wat spr. niet met hem eens is, dat Colijn daarvoor den goe den1 weg heeft gekozen. Spr. verdedigt uit voerig de door zijn pairtij en de vrijzinnig democraten voorgestelde heffing ineens en deelde mede, dat ook mannen als Stork deze belasting wenschelijk en billijk acht- ten dat zelfs de anti-revolutionair Smeenk ook genoegzaam heeft laten uitkomen, dat hij er niet tegen zou zijn geweest. En het ware ook billijk geweest. Hij noemde eenige zeer groote inkomens uit den na-oorlogsc'hen tijd, o.a. wees hij er op, dat drie firmanten te zomen veertien maai mec-r winst maakten dan hun 257 werklie den verdienden. En dat waren geen uitzon deringen. Spr. kwam nu op hetgeen de Minister heeft gedaan ten opzichte van intrekking van art. 40 hel Bezoldigingsbesluit en hield vol, dat dit een grove onbillijkheid inihietd. Minister De Geer wilde er dan ook niet apn. De spr. heeft vergelen, dat de Regeermg nog wilde, dat geen beroep op de recihitsr aan de ambtenaren zou worden toegelaten. En wie heeft mede daaf voorgestemd? Ook de spreker zelf. Spr. wees er verder op, dat minister Co lijn het zoekt in de indirecte belastingen en dat hij van progressie niet wil weten. Het zal zoo ver komen en die tijd is nabij, dat de verhouding lusschen de indirecte tot d» directe belasting 2>al zijn 63 tegen 47. Dat is, meende spr., ook van Christelijk stand punt niet te verdedigen. Debater handhaafde verder het eland- punt van. de sociaal-democralen en vrijzin- nig-demoorafen inzake de ontwapening. Spr. heeft het zich gemakkelijk gemaakt door de vrijzinnig-democraten te verwijten, dat zij geen koers hebben gehouden. Hij vraagt, of het ook niet kan zijn, dat de vree- selijke oorlog hun niets heeft geleerd, wat aan spr. en de zijnen is voorbij gegaan. Spr. heeft in dat verband van lafheid ga- sproken. Debater, herinnerend aan het de bat in den Dierentuin, zeide dat een man als generaal Snijders zich wel heeft gewacht prof. van Embden en de zijnen lafheid en gebrek aan vaderlandsliefde te verwijten. Debater meent, dat spr. en de zijnen staan op een verouderd standpunt zooals vroeger Duitschland bijv. In het slotwoord stelde spr. zijn ideaal van een toekomst-maalschappij tegenover die van den spreker van den avond en meende, dat zijn opvatting meer reëel is dan die van spr. Bij dit gedeelte werd de heer Tjalsma nog al eens geïnterrumpeerd, vooral toen hij op kwam voor den godsdienst als privaatzaak. Aan het slot werd ook hij door een deel der vergadering toegejuicht De heer Schouten, weder het woord ver krijgend, roemde de zakelijke wijze van de- batteeren van den heer Tjalsma en ging hem daarna punt voor punt en op den Voet volgen waarbij hij in de eerste plaats zijn stand punt handhaafde in zake de heffing in eens, die in verband met de daarna gevolgde be- lastingpolitiek eenvoudig onmogelijk zou zijn geweest. In de tweede vraag kwam spr. tot de vraag of Colijn de grooten wil sparen ten koste der kleinen. Spr. stelde voorop, dat het sparen der grooten wel zou te verdedi gen zijn, wanneer dit voor de algemeene volkswelvaart nuttig en noodig is, wat spr. met voorbeelden trachtte te staven. Te weinig kapitaalvorming zal in verband met de toenemende vermeerdering der be - volking verminderen van het volkswel vaartspeil beteekenen. Minister de Geer stellende tegenover mi nister Colijn, zeide spr. onder applaus der vergadering, dat Colijn de begrooting dan toch maar sluitend heeft gemaakt, wat aan minister De Geer niet mocht gelukken, die den gulden ook niet veilig kon houden. Het veilig houden van den gulden is ook het be lang der arbeiders. Er volgden in de verdere verdediging van spr. van zijn standpunt als wethouder van Rotterdam nog al eenige interrupties van de aanwezige sociaal-democraten, telkens ge volgd door applaus van de overige aanwezi gen, waardoor het af en toe ietwat rumoerig in de zaal werd. Hierna verdedigde spr. zijn standpunt met betrekking tot het bezoldigingsbesluit. Spr. ontkende tegenover den heer Tjalsma, dat de ambtenaren wel tot een offer bereid geweest waren. In het georganiseerd overleg is daar-* van nooit iels gebleken. Spr. verdedigde nog maals het door minister Colijn verdedigde stelsel van indirecte belastingen. Inzake de onlwapeningskweslie behoefde de oorlog den anti-revolutionairen niets te leeren; zij wisten toen al wat zij nu weten; van lafheid heeft hij echter de onlwapenaars niet beschuldigd. Dit is een misverstand. Spr. toonde onder applaus der vergader- ring aan, dat een beroep op het geweten in zake ontwapening bij de sociaal-democralen niet geoorloofd is, omdat de klassenslrijders er deze partij toe leidt, dat zij alle machts middelen tot zich trekken tegen de bour geoisie, wat Stenhuis in Leeuwarden zelf heeft erkend. Tot het slot gekomen, begreep hij het, dat de heer Tjalsma hem niet heeft kunnen vol gen, omdat deze God, als de eenig, vol- «trekte souverein van alle9, negeert. In den zin zooals spr. het bedoelt, is de sociaal-democratische partij, zooals elke linksche partij, in wezen anti-godsdienstig, en dit is een reden te meer voor de anti-re volutionairen om allen op Colijn te stem men. (Daverend applaus). Nadat de voorzitter nog een kort slotwoord had gesproken, werd de vergadering, die tot half twaalf duurde, met dankgebed door den heer Schouten gesloten. Het twintig-jarig bestaan van de coöperatie „Ons Doel". De LeLdsohe Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksveree-niging „On3 Doel", Haar lemmerstraat 18-1, heeft Za/terdag haar twin tigjarig bestaan feestelijk herdacht. De Ver eeniging werd twintig jaar geleden op den eersten .Juni opgericht, feitelijk als tegen wicht tegen de Coöperatie „Vooruit", die toen ook in werking was en in haar statu ten schreef, dat 20 pet. van de winst zou moeien worden gestort in de partijkas van de S. D. A. P. Daartegen ging het verzet van arfoeLdere, leden van andere organisa ties, die meenden, dat haar leden en ook ar beiders, niet georganiseerd en niet behoo- rande tot de S. D. A. P. zich niet hij de«ze Coöperatie konden aansluiten. Daarom werd een beroep gedaan op personen van invloed in de stad om mee te helpen tot de oprichting van een neutrale coöperatie. Van verschillende kanten werd deze medewerking verkregea. Met een beschei den bakkerijtje werd begonnen, met enkele menschen ais personeel, met geleend geld natuurlijk en met wat crediet, terwijl het inlegkapitaal ook sleohls een klein bedrag vormde. Thans is het een zaak met bakkerij, kruideniers- en brandstoffenafdeeling, welke een omzet heeft van een kwart-millioen guldens per jaar en daarvoor geen finan cieele hulp meer noodig heeft, noch van geldschieters noch van een Bank. Als het bestuur bij het vierde lustrum een terugblik werpt op het verleden, dan kan het niet anders of het is dankbaar en voldaan over hetgeen de oprichters tot stand brachten, en het durft volmondig verklaren, dat de coöperatie heeft beantwoord aan het doel, dat den oprichters voor oogen stond, en dat hun verwachting zelfs verre over troffen is. En daarom meende het bestuur bij dezen mijlpaal wel .eens te mogen stilstaan en alle leden en hun gezinnen deelgenoot te mogen maken van de gevoelens, die het be stuur bezielen op den dag van het jubileum, en daarom besloot het tot een eenvoudige herdenking in de Stad3zaal waarvoor een feestcommissie was benoemd, die een en ander uitnemend had geregeld. BINNENLAND. De roei- en zeilwedstrijden van „Hollan- dia". Holdiging van mr. Marchant te Amster dam. Als onderdeel van het Oranje-Comité is een provinciale organisatie voor Znid-Hol- land opgericht. De N.T. Ned. Kunstzijdefabriek heelt hel landgoed „Zijpendaal" te Arnhem gekocht. Hevige brand te Ophensden. BUITENLAND. De ontvangst der nota inzake de ontwa pening in Dnitschland. Chamberlain en Briand te Genève. In België wordt een aoc. dem.R.K. kabi net Ponllet gevormd. Het vonnis tegen de moordenaars van den Sirdar. De toestand in China blijft ernstig. De hittegolf in Amerika is geëindigd. 's Middags hield het bestuur, thans be slaande uit de heeren H. L. J. Tobé, 1ste voorzitterA. J. \Y. Swanen, 2de voorzit ter; C. Latervecr, lsle secretaris; K. Ouweneel, 2de secretaris; J. H. Peelers, 1ste penningmeester, G. D. J. Jansen, 2de pen ningmeester, en J. Serdijn, P. de Laaf en J. E. ivn den Ouweelen, controleurs, zittende orv lange tafel, die vol stond met mooie f ..-j bloemenmanden, terwijl op de tafel- Ijco in de zaal ook r.og tal van bloemen manden en bloemstukken prijkten, een re ceptie. Deze receptie wend druk bezooht. O. a. kwamen ook onze burgemeester, jhr. mr, dr. N. C. de Gijselaar, wethouders, de heeren Goekoop, De Gooyer en vele leve ranciers hel bestuur hier gelukwensohen aanbieden. Van dein Minister van Arbeid, mr. P. J. M. AaJberse, en van prof. Heerea waren telegrafische gelukwensohen inge komen. Na de receptia weid een feest gehouden voor kinderen van leden, tuesohen de 8 én 13 jaar, in de groote Stadazaoii, die zoowel op de galerij al# beneden weldra geheel ge vuld was. Bij het binnenkomen werd aan elk der kleinen een vlaggetje uitgereikt en een versnapering, en verder werden zij vermaakt door den beer Henri Nolle#, met poppenkast en goochelen. De kinderen hadden groote pret, toen de heer Nolles de avonturen van Jopie Slim en Dickie Bigmane in de poppenkast ver toonde, of ben verbaasd deed staan dooi zijn bandige gooohettoeren. Na de kinderen kregen die ouderen met hun huisgenooten een beurt. Evenals bet kinderfeest werd ook bet avondfeest, dat bestemd was voor de leden en genoodigden, door den Voorzitter ge opend. De Voorzitter feliciteerde de leden met bet twintigjarig bestaan. Hij wees er op hoe dit feest in hoofdzaak was georgani seerd, om uiting te geven aan het innerlijk gevoel, dat bestaat tusscihen bestuur en leden. Daar de leden allemaal niet in één zaal te bergen waren, was door het bestuur be halve de groote zaal ook de foyer er bij ge nomen. Voor de goede orde werd eerst de foyer gevuld en daarna de groote zaal, zoo- dat in een minimum tijds beide zalen vol waren. De Voorzitter sprak toen eerst een kort openingswoord voor hen, die in den foyer zaten, terwijl de menschen in de groole zaal door muziek gezellig werd beziggehouden. Nadat de Voorzitter ook do aanwezigen in die groote zaal had toegesproken, trad de heer Lueien op om met eenige van zijn karakteristieke vertellingen het publiek te amuseeren, terwijl de heer Nolles de aan wezigen met zijn goooheltoeren bezighield. Er heersente een aangename stemming en de vele bloemstukken, wejke de Coöpe ratie ten geschenke had gekregen, waren op liet podium geplaatst en garen aan de zaal een feestelijk aanzien. De Voorzitter las de telegrammen en brieven van gelukwenschen voor, die onder applaus werden aangehoord. Het geheel had een uitstekend verloop en de feestavond eindigde eerst te elt uur. Geslaagd zijn voor het diploma boek houden, handelsrekenen en liandelsrcoht, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in Den Haag. onze stadgenooten de heeren J, J. Bekooy en A. Kellenis. Mej. S. G. de Jong, alhier, slaagde ia Den Haag voor liet examen voor c'oslu-. mière.

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1