No. 20OO2. WOENSDAG 27 MEI Anno 1925 Nationale Inschrijving voor de Olympiade 1928 te Amsterdam. Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIENt 80 Cts. per reset. Bij regelabonnement belangrijk lageren prus. Kleine Advertentiën, uitsluitend bij vooruitbetaling, Woensdags Sn Zaterdags 60 Cts., bij een maximum aantal woorden van 80. Incasso volgens postrecht. Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordelndsplein Telefoonnummer» voor Olreotlo an Administratie 2500 Redactie 1507. Postehdque- en Girodienst No. 57056 Postbus No. 54 PRIJS DEZER OOURANTi Voor Leiden per 8 maanden ƒ8.85, per week 0.18. Buiten Leiden, waar agenten gevesUgd zijn, per week ...vr»- 0.18. Franco per post ƒ,2.36 -f portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Na onze verantwoording in ons blad van gisteren hebben wij nog ontvangen van: Mr. G. A. d. 1. P. f9.50; J. A. B. f7.— en P. J. H. f 10.—. In totaal hebben wij nu ontvangen: f 2208,13. Wie nog iets geven wil, doe het vlug! Elke gift groot of klein is welkom! DIRECTIE „LEIDSCH DAGBLAD". GEMEENTELIJKE VISCHVERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel, Visohmarkt 18. tel. 1225 is DONDERDAG verkrijgbaar: SCHELVISCH 4 t 0.14—f 0.29 SGIIOL i f 0.10—f 0.14—1 0.27, ZEEBAARS 6 f 0.11, GEH. KABELJAUW J f 0.18 en TARBOT f O.OO per pond. 8671 N. C. DE G1JSELAAR, Burgem. Leiden, 27 Mei 1925. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algetneene kennis, dat de be slissing op het verzoek van de firma Z. van der Mey, om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perceel Korte Mare No. 16, kadastraal bekend. Sectie B No. 2725, is verdaagd. 8670 N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 26 Mei 1925. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door het Bestuur van de Sociëteit Musis Sacrum" tc Leiden, een verzoek is ingediend ter be koming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank voor gebruik ter plaatse van ver koop in 't gebouw der Sociëteit, Plantsoen 2. N. O. DE GIJSELAAR, Burgem. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 Mei 1925. 8672. Afscheid van prof. dr. P. J. Blok. In het geheel bezette groot-auditorium der Academie hield prof. dr. P. J. Blok. hoog leeraar in de Vaderlandsche Geschiedenis aan de Universiteit alhier, die, zooals men .weet, met het oog op den bereikten 70-jari gen leeftijd aan het eind van den loopenden cursus zijn ambt zal neerleggen, een af scheidsrede. Onder de aanwezigen werden, behalve curatoren der Universiteit, de Se- naat en de Faculteit der Letteren en Wijs begeerte,, een aantal hoogleeraren en andere mannen der wetenschap uit Leiden en el ders opgemerkt. Na een korte inleiding, waarbij hij, als hel thans alles overheerschend gevoel, zijn dankbaarheid uitte voor het vele goede, dat het leven hem heeft geschonken, en her dacht, wat hij in Den Helder, Alkmaar en Leiden heeft ervaren en beleefd, waarbij hij in het bijzonder stilstond bij Leiden, waar hij finder zeer moeilijke omstandigheden zijn, ils student heeft doorgebracht, zette hij de hoofdlijnen uiteen van dat gene, wat hij in zijn 41-jarige loop baan als hooglee raar, achleréénvol gens te Groningen f sedert 1884) en te Leiden (sedert 1894) heeft willen nastreven. Hij be schreef de wor ding zijner nei ging tot beoefe ning der geschie denis. zijn in die richting voortge zette klassieke stu diën, eindigend ïnct zijn promotie in 1879, zijn toewijding reeds in zijn laatste studiejaren aan de Va derlandsche geschiedenis in de school van Fruin en De Vries en de wording van zijn Holland stad (Leiden) in de Middeleeuwen" 11882'84 en in 1910 voltooid). Daarna besprak hij .zijn optreden als hoogleeraar te Groningen en zijn studiën ;over Frieschc en Groningsche geschiedenis met "de opvatting der ..sociale" geschiedenis als die van het volksleven in alle rich- ihngon. Breeder behandelde hij vervolgens zijn Gtroven, om', door ruim gebruik der buiten- landsche bronnen, iliet geven eener nationa listisch-chau vin istische geschiedbeschrij- ving te bestrijden, waartoe hij sedert 1886 tot 1901 een aantal reizen naar Duitsch- ktnd, Engeland, België, Frankrijk en Italië ondernam; verkenningstochten, op welker grondslag hij een aantal reizen door jongere geschiedkundigen deed ondernemen tot ver dere uitbreiding van dat onderzoek In dit veiband gedacht hij ook de stichting (1904) van het Nederlandsch Historisch Instituut te Rome, middelpunt van universeel-bis to nische studie, en de werkzaamheid van dit bloeiend instituut tot op dozen tijd. Als tweede, in zijn wetenschappelijke werkzaamheid gevolgde, groote lijn, merkte hij aan de samenvatting van het historisch weten van onzen tijd omtrent onze Vader landsche Geschiedenis in het groote boek: „Geschiedenis van het Nederlandsche Volk", aan welks bewerking, die hein aan leiding gaf tot veel detail-onderzoek, hij voor den eersten druk 20 jaren in hoofd zaak wijdde (18881908). Vooral te Leiden, waar hij uitsluitend Vadeulandsche Geschiedenis had te doeee- ren. trad het nationale van zijn werkzaam heid bij hem op den voorgrond, wat hij in de eerste plaats gevoelde als de taak van den bekleeder van den bij uitstek nationa- len leerstoel van onze oudste, van ouds fei telijk ook. volgens de bedoeling van haren derlander". Wij villen geen heerschende Staatskerk, zooals men het Iaat voorkomen. De H G. S. wil nog veel minder de Room- sefce idee van de Kerk. Maar de H. G. S. wil wel, dat Kerk en Staat zullen samen gaan. Spr. weet wel, dat de toepassing van dit beginsel niet gemakkelijk is, maar daaron: mogen wij het niet ontrouw worden. Men mag zoo luid roepen als men wil, van de Kerk er buiten; God houdt de Kerk er niet buiten. Yee 1 brandeoder dan het sociale vraagstuk, veel belangrijker dan de militaire kwestie is het vraagstuk van de Kerk Gods, van Nationale Geref. Kerk. Dat is ook de beteekefris van de can- didatuur-Lingbeek. Spr. weet wel, dat, als al3 ds. Lingbeek lid van de Tweede Kamer zou worden, er dan geen andere Staat zal komen. Maar hij zal getuigen en nog eens getuigen. Wie zal ons anders den Geref. Staat voorhouden? Zal Rome het doen? Spr. schildert do Roomsche Kerk als een contra- macht van het Geref. beginsel. De kroon van de coalitie^ dr. Van Wijn bergen heeft het triomfantelijk uitgeroepen in de Roomsche Universiteit te Nijmegen, waar de Roomsche Commissarissen der Ko- nigin worden gekweekt Wie profiteerde het meest van deze Schoolwet? Rome-' Wie bskieeden de hoogste ambten in ons land? Roomse hen: E:i de sluwe Monseigneur Nolens, aldus spreker, houdt de 'teugels in de hïnd, al houdt hg sticktor d? rationale Universiteit. Die na- z;cli op den achtergrond en heelt het ge- tkmdle taak trachtte hij te vervul'lien, zoo wel met het woord als met de pen, zoowel binnen de universitairen kring, al9 daarbui ten. In dat verband herdacht hij zijn aan deel in de opleiding van H. M. de Koningin voor Hare taak (18941898) en zijn bio grafieën van Lodewijk van Nassau, Prins Willem 1 en Frederik Hendrik. Vervolgens zac.li wendend tot zijn eigen lijk Universitair Onderwijs, beschreef de hoogleeraar in korte woorden zijn methode van opleiding zijner studenten tot zelfstan dige beoefenaars der historische weten schap, welke wetenschap zich bezig houdt met den mensch, dien een student in de ge schiedenis niet aiteen uit lessen en boeken, maar vooral door omgang met de menschen munt op de Geref. Kerk. Rome is in ons land troef. Wie zal dat in dc Kamer doen uitkomen? Dat kunnen de Anti-Rrvolutio- nairen niet doen. Dat kan e.n prof. Vis- scher niet en een dr. V:n Grieken niet. En de Chr.-Historischcn kunnen het evenmin. Dat zal een Lingfcc:'; moeten doen. Evenm'n als het voor onze Kerk bijna vendoren p'.cit door do Anti-Revolutionairen kan worden gewonnen, km dit ge-cM d:i door de Chr.- Ilist. Unie. Spr. zegt dat nrt smart. W::k aan week hebben wg in „De Nederlander" het Geref. beginsel willen verdediger., nrar wy zijn buiten gezet, zeide spr. Op de laatste jaarvergadering van dc Chr.-Hist. Unie is het onbewimpeld gezegd, van zijn tijd moet ieeren kennen, want de dat meu niet uitsluitend voor de Geref. tmenschen van vroeger zijn innerlijk niet veel anders dam vom liha-ns. De hoogleeraar besloot zijn kernachtige, van veel studie getuigende rede met harte lijke woorden van afscheid tot curatoren, ambtgenoot-en en studenten, aan welke laatst en hij hun plichten tegenover zichzel- ve-n, tegenover de wetenschap en tegenover het Vaderland nog eens voor 't laatst voor hield. De rede werd aan het slot warm toege juicht en er volgden na het uitspreken er van nog verschillende toespraken, waarop wij morgen terugkomen. Na afloop werd door prof. Blok in Huize 'Bruyns aan het Rapenburg een druk be zochte receptie gehouden. Nationaal Gereformeerd. Voor de Herv. (Geref.) Staatspartij trad gisteravona in een openbare vergadering als spreker in het gebouw „Prediker" op ds. L. C. W. Ekeriug, Ned.-Herv. predikant te Amsterdam, die het onderwerp „Nationaal Gereformeerd" behandelde. Do vrij druk bezochte vergadering werd Kerk kan opkomen. Spr. zegt dit roet j droefheid in het hart. Spr. critssert dm scherp de groot» rede van prof. Slotemaker d? Bruine, d^ze ver gadering uitgesproken. Over depositie van Gods Kerk geen woord in dez; rede. Zoo iets laat men aan' de Studie-commissie over en die komt eerst na de verkiezingen. Maar dan is het te laat. 'I><2 arm oio had men nu 1 ook moeten komen. Dat zou cle nood'ge helderheid hebben gegeven. Hierna werd even gepauzeerd. In de pauze werd gecollecteerd en zong de vergadering Gez. 156 vs. 1. Na de pauze behandelde spr. nogmaals den geest van de Chr.-Historische Unie, voornamelijk aan de hand van „De Neder- j lander". Dat is de geest van den heer De i Savornin Lobman, die de Vrije Kerk pro- pa geerde, d.i. de Chr. liberale geest Vroeger was spr. Friesch Chr.-Hiscorisch en toen was uit niet goed. Nu i3 het een eer er toe te behoorc-u. Daaraan heeft de H. G. S. wel eenige schuld. Men voelt, dat men anders bij het Christenvolk in ongunst komt. Maar wie goed Chr.-Hist. geleid door den heer BJoot. De bijeenkomst i is» stemme niet op de lij^t- dezer Partft ving aan met het gemeenschappelijk zin gen van Psalm 19 vs. 5, waarna de voor zitter Psalm 20 voorlas en daarna voor ging in gebed. Daarna heette hij de aanwezigen wel kom en dankte hen voor hun opkomst, op dezen schoonen avond in een gebouw, waar het minder friscb dan buiten was. aldus spr. En spr. zal dat tot de stemming toe steeds luider en luider verkondigen, opdat het tot de echte Chr.-Historischen doordringe. Deze kunnen ook niet in de Partij blijven om de knusse wijze, waarmede de Chr.- Hislorische Unie samenwerkt met de Room- Hierna gaf hg het woord aan ds. Eke- Er zijn dus heel wat debet-posten op ring, die aanving met op te merken, dat de rekening van deze Coalite-regeering. En hg nu hier en straks elders zal optreden 1 daarom moet een goed Gereformeerde deze omdat dit hem door den nood 13 opgciegd. j Coalitie-Regeering haar congé krijgen. Bij moet getuigen voor het front van ons 1 Ds- Lmgbeek zal het in de Kamer niet volk. Men heeft den schrik gekregen over i gemakkelijk hebben. Ieder weet het. Maar de candidatcnlijst van sprekers F ar tij, waar- op de bekende ds. Lingbeek als no. 1 voorkomt Men vertelt nu rond. dat die Can dida tuur slechts een fictie is, en dat ds. j LTngbeek, als hij gekozen wordt, pfaats zal Prei. dr. P. J. Blek. maken voor no. 2. Spr. kan dit ems en voor ai tegenspreken. Komende tot zyn onderwerp, zeide. spr. dat de Nationaal Gereformeerde gedachte het sterkst leeft in de H. G. S., di9 er haai' toe leidt te ijveren van deze feus: de Overheid zij dienaresse Gods. Dat is naar den geest van den Bijbel gesproken en tegen den geest der revolutie. De Anti-Revolutionaire Partij, die daarvoor ook moe-st opkomen, beeft zich thans neer gelegd bij den neutralen Staat. Dr. Kuyper zelf heeit al gezegd, dat te eischen de Christelijke "Staat, waarin dc Overheid die nares Gods zal zijn, is een grijpen naar de sterren. Het is de revolutionaire gedachte van den neutralen Staat, die al dieper en dieper invreet in ons volk, ook in de Christus be lijdende groepen van het volk. De vrije School voor heel de natie is al fang dè leuze geweest van de Anti-Revolutionairen en nu zal er de ieuze nog bijkomen: de .Vrije Kerk voor heel het volk. Wij zullen weer terug moeten naar Groen van Prinsterer, die door de Anti-Revolu tionairen is verloochend geworden. Het is de ongereformeerde idee van Vinet, die thans gepredikt wordt door „Standaard" en „Na laten wij dan zorgen, dat er nog een tweede bijkomt. (Gelach en teekenen van instem ming). Spr. zegt het nog eens mei nadruk. dat van Geref. Standpunt beechouwd, noch de Anti-Revolutionairen, noch de Christelijk- j Historischen mogen worden gesteund en be- j sluit met een krachtige opwekking voor de lijst van de Herv. (Geref.j Staatspartij. j Na het zingen van Psalui 119 vs. 53 werd de bijeenkomst door ds. Ekering met dankgebed gesloten. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid der Staatscommissie, ingesteld bij Kon. be- sluit*van 13 September J910, voor de Ne- derlandschc Burgerlijke Wetgeving prof. rar. F. G. Soheltema, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier. Bij beschikking van den Minister van Justitie is hem eervol ontslag verleend .als adjunct-secretaris van die Staatscommissie. Het Provinciaal Kerkbestuur in Gro ningen van de Ned.-Herv. Kerk heeft tot de Evangeliebediening toegelaten den heer E. D. Spelberg, candidaat alhier, wonende te Amersfoort. De lieer L. Dooren, alhier, tot arts bevorderd, is bestemd tot officier van ge zondheid 2de £1. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht. Voor, het examen voor apotheKersas- 816tent waren gisteren alhier opgeroepen vier candidaten. Geslaagd zijn mej. E. v. d. Vlis, geb. te Rotterdam, cn O. van Rij, geb. te Wisch.' Bij do gisternamiddag gehouden zitting van het Hoofdstembureau voor de verkie zingen van do leden der tweede Kamer, onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, ter vaststelling van inge diende candidatenlijsten, is gebleken, dat niet alle lijsten volledig konden worden goedgekeurd. Van de lijst der Neutrale Plattelands-Partij (Pc Boer), moest wor den geschrapt de lieer A. C. de Oude, te Zierikzee. op grond, dat de bowilligingsvor- klaring ontbrak. On dezelfde reden moes ten worden afgevoerd van.de lijst van don Nationalen Bond voor Bezuiniging (Vau der Mijle) dc heer Tb. Tjeerde, te Wor- kumvan de Comm. Partij (De Visser) de heer Misbacb, Nieuw-Guinea en van de lijst der R.-K. Volkspartij (Arts), de heer C. P. van Oostvecn, te Utrecht. Gisteravond werd achter den Mare- singel de tweede propaganda-avond gehou den door het Leidsoh Drankweer-C'omité. Als eerste speker trad op de heer Web ster, uit Rotterdam, die herinnerde aan do gevoerde actie voor Plaatselijke Keuze. Hoewel voor de tweede maal een wetsont werp is verworpen, blijven de geheelont houders daarvoor ijveren, en hij wekte de talrijke aanwezigen op mede te werken, dat de knip voorgoed op de deur wordt gedaan. Daarna sprak de heer Vleeming, uit Rot- terdara, die als directeur van het Consul- i la tie-bureau tegen het Alcoholisme, met een groot aantal menscben in de gevange nis in aanraking kwam; drie vierde deel zat er door den drank en bij de rest is de drank ook annex aan hun misdaden. Drin ken kan geen kwaad, a 1 s jc niet te voel neemt. In dat als zit de kneep. Hij wees op het groote gevaar van het bi obruik, dat een groot deel van de ellen.1- ip zijn geweten heeft. Hij wekte ook op tot aan sluiting bij de geheelonthouders. Dc heer Van Eyken, uit Haarlem, herin nerde aan het beleg van Leiden en aan de toen -geleden ellende. Burgemeester Van der Werff hield gedreven door naasten liefde, moedig stand. Ook daardoor gedro- vcn, strijden' de geheelonthouders zij zeg gen niet als Kaïn; ..Bcn ik mijn broeders hoeder. 1" Dagelijks wordt in ons land voor ét'n millioen gulden aan alcohol uitgege ven. die zooveel nuttiger kan worden be steed. Hij wekte mede krachtig op tot aan sluiting. Want „eendracht maakt macht". Alle drie sprekers en de muziek van „Nieuw Leven" hebben gemaakt, dat de drankbestrijders in Leiden dankbaar kun nen zijn voor dezen goedgeslaagden avond. Het heeft ,,Dc Turk" ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan gisteren niet aan belangstelling ontbroken. Van den gevel hing de nationale drie kleur, terwijl ook eenige belendende pcr- ceclen de vlaggen ter eere van den 25-ja- rige hadden uitgestoken.. Binnen evenwel kon men eerst recht goed zien, dat hier feest gevierd werd. Ieder vrij plekje op ta fels, biljarten enz., was door een of meer bloemstukken of bloemenmanden ingeno men, het. geheel hersohapende in één geu- rigen, klcurigen bloementuin. Velen kwa men den heer Oouwenberg persoonlijk de hand drukken, zoodat bet vooral in de avonduren, toen een uitstekende jazz-band de aanwezigen aangenaam bezighield, er levendig toeging er. de feeststemming er spoedig in zat. En thans is „De Turk" ziin- tweede_kwarl- eeuw ingegaan. Moge het den heer Cou- wenberg en zijn echt.genoote gegeven zijn ook het gouden jubileum van „De Turk" onder hun leiding on dezelfde luisterrijke wijze te vieren. In het eerste kwartaal van dit jaar werden het Rijksmuseum van Oudheden, en het Rijks-Ethnografisoh museum, alhier, bezocht door respectievelijk 1232 en -188 personen. Door de politie alhier zjjn aangehou den G. v. d. L. en A. K., als verdacht van diefstal van telefoondraad van dc lijn VoorburgRotterdam. De aangehoudenen zijn ter beschikking van den burgemees ter van Stompwijk gesteld. Gistermorgen ontstond een begin van brand in een in aanbouw zijnde Rijnaak op de werf van den heer Van U., aan het Utrechtsche Jaagpad. Dè" brand ontstond in het vooronder, vermoedelijk doordat men hier vlak bij bezig was met gloeiende bou ten. De betimmering verbrandde gedeelte lijk door eigen personeel werd uitbreiding voorkomen. Gisteravond omstreeks zeven uui boste een maar beladen verhuiswagen bij het afrijden van de Poelbrug tegen een van de aldaar staande ijzeren masten rarj de électrische bovenleiding, waardoor deze ge heel scheef kwam te staan. Het was lang niet gemakkelijk het gevaarte weer in zijn oorspronkefijken stand t-erug te brengen. BINNENLAND. Afscheidscollege van prof. dr. P. J. Blok. De sir andkwestie te Katwijk is opgelost Er wordt dit jaar geen wijziging gebracht in de loonregeling van het spoorwegper soneel. Te Praag is beslist, dat de Olympische Spelen van 1928 te Amsterdam gehouden zullen worden. BUITENLAND. - Diverse Volkcnbondscomraissies ta Geneve aan het werk. De Fr&nsche senaat keurt de begrooting van buiteulandsche zaken goed. Moordaanslag op een lid der „Action transpire". Coolidge laat Amerika buiten hst veilig heidspact. Hevige ontploffing te Moskden. Meer en meer begint de Botermarkt te bchooren tot Leidens eerste winkelstan den. De heer B. Hippe heeft het aantal fia winkels daar ter plaatse vandaag weer met écn vermeerderd. De vroegere zaak in het perceel No. 18 is geheel ver dwenen en het geteele pand is onder de bekwame leiding van de heeren Kraan en Groene wegen opnieuw opgetrokken, terwijl deze heeren ook verder voor de installatie zorg droegen. Zoowel van binnen als van buiten riet het pand er kêurig uit. Ia den ruimen winkel ligt een keur van zijden stof- I fcn. crêpe dc chine, enz., voor de dames uitgestald Alles is in rakken in den wand ondergebracht, waardoor iedere coupon vol komen tot rijn recht komt en de dames on middellijk' de gowensehte ,,s£bfies" kunnen aanwijzen De diepe iritp.tilHrarien zijn smaakvol geëtaleerd. Werkelijk een zaak waarmede wij den lieer Rippe van harte kunnen rdukwén- schcn. Bij den gisteren vermelden uitsl- der herbcsleding van verbouwing der Openb. Lagere Scholen aan de Vrouwénkerksteeg stond, dat door den heer J. van Riet was ingeschreven met een bedrag van f GO.290; dit moet zijn f 60.290. Hierdoor wordt dus de lieer H. Korawagen Nzn r"u -• met f C6.0C0 de laagste inschrijver. BUITENLAND. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondscommissies. Coolidge en het veiligheidspact. Te Genève zijn thans lal van Volkcn- bondscommissies bijeen. De arbeidsconfercn- tie heeft besloten na fel debat tot toelating van de Italiaansche arbeiders-afgevaardig - de Rossini met 66 tegen 31 stemmen. Tegen stemden alle arbeiders, de Canadeesche pa troons- en twee regeeringsgedelegeerdcn van Zuid-Afrika en Argentinië. Ongeveer veertig gedelegeerden, meerendeels van de regee- nngsgroepen. waren afwezig of onthielden zich, zooals Duitschland, alle Skandinaviërs, Oostenrijk. Griekenland, Ierland en Canada. Verscheidenden slemden vóór toelating uit overwegingen van internationale politiek. Van de Nederlandsche delegatie had Serra-* rens wegens de afwezigheid van den Neder- landschen patroonsgedelegeerde geen. stem-» $£cht. Zaalberg onthield zich. Mgr. Nolena stemde vóór, hetgeen de aandacht trok, na de rede van Serraren3 als vertegenwoordiger der katholieke arbeiders, aldus het „Hbl.":. Er was een iets groolere meerderheid voor de erkenning van hel' mandaat van den fascist dan het vorig jaar toen de uitslag 55 tegen 32 stemmen bedroeg, terwijl de conferentie in 1923 met 63 tegen 17 stemmen tot toelating besloot. De militaire commissie der conferentie in zake den wapenhandel behandelde het Ame- rikaansche voorstel tot het verbod van han del in giftgassen Men betwijfelde de practi- sche mogelijkheid hiervan, maar wil aanstu ren op een speciale conferentie tot een alge heel verbod van den chernischen en bactcrio- logischen oorlog, welke terecht door de pu blieke opinie veroordeeld wordt. Om een re sultaat te bereiken zouden alle stalen zonder uitzondering zich moeten verbirjdep nimmer tot die oorlogvoering over te gaan. In de slótacte der conventie zal dus dezen v. enscli opgenomen worden. Men beeft goede hoop dat ook Rusland aan die conferentie zal mee doen daar de sovjet-regeering verklaarde niet aan de politieke conferenties van den Vol - kenbond te willen meedoen, maar wel aan de humanitaire. Voorts vergaderde de commissie inzake hel plan-Ciraolo, dat de stichting eener interna-

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 1