De Hand met het Litteeken, No. 19999. LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 23 Mei Derde Blad. Anno 1925. FEUILLETON. Krabbels uit Zwitserland. LGNQENSCHE BRIEVEN. W' BUlTf.NL. WEEKOVERZICHT Geen schot in de groote kwesties pressie op Frankrijk de sovjets verzetten de bakens het kabinet Vandevijvere af. (Wederom ligt een week achter ons, die 4e wereld niets verder heeft gebracht. Men iweet, hoe de Gezantenraad, het lichaam, 'dat de nota aan Duitschland heeft samen (ie stellen, waarin duidelijk is aangegeven, waarin en in hoever Duitschland te kort is geschoten in zijn ontwapeningsplichten, eindelijk deze week zijn werk zou verrich ten. Maar jawel, opnieuw is dit uitgesteld. Oorzaak als altijd: oneenigheid tussohen 'Frankrijk en Engeland. Van Fransche zijde 'doet men als geregeld de gewoonte is, n.i. tracht men het voor to stellen, alsof dat (Verschil van meening slechts kleinigheden betreftvan Engelsohe zijde zwijgt men. 'Nu is het zeer wel mogelijk, dat het Fran- éche publiek die officieele geruststellingen Dog slikt, het neutrale buitenland zeker talet meer. Daar kent men langzamerhand hot klappen van de politieke zweep I Vei- feg is aan te nemen, dat de geschillen van beduidende beteekenis zijn, hetgeen dus pmotisch beteekent, dat Frankrijk eischen wil stellen, die Engeland to ver gaan. Het Jijkt trouwens wel, gezien uitlatingen van fransche militairen, met maarschalk Foch In eigen persoon vooraan, alsof Frankrijk bezig is met een laatst Rijn-offensief, waai- ivan het zelf het mislukken „voorvoelt." (Herhaalde Foch toch niet, dat Frankrijk feitelijk alleen. Y6Üig is, zoolang het aan qen Rijn zetelt? Gevolg is natuurlijk: uit stek en nog eens uitstel en dus gerecht vaardigde toorn in Duitschland, waar men Da ruim vier maanden wachten toch wel éenig r:cht heeft op spoed om te „verne men", waarom de KeTilsohe zone niet op jfen tijd is ontruimd, als daarvoor vasfcgt» gtcld Minder kan het bijkans toch wel niet. En herleeft over het Rijnland het oude geschil tusschen beide oude „bondgenoo- ten", zij het in gematigden vorm voor de buitenwacht, niet minder groot is het ver schil van meening inzake het door Duitsch land aangeboden veiligheidspact. Het •Fransche antwoord aan Duitschland is reeds lang gereed, maar Londen heeft het nog ttiefc verder kunnen brengen dan een goed keuring van den toon, waarin dit antwoord is gesteld. Verbazen doet het niet, gezien hetgeen over deze antwoord-nota al bekend is geworden, waarop in ons vorig overzicht Sis gewezen. Ontwapening- noch veiligheidsvraagstuk jis derhalve eeu stap nader gebracht tot een oplossing. Hoezeer men liet mag be treuren en bejammeren, het is eenmaal piet anders. ■Tooh is er oen factor, die misschien wij ziging ten goede kan brengen. Die factor ïa Amerika. Het moge voor Europa verne- 'derend zijn, van over den baring vijver te Worden gedreven, voor Enropa zelf schijnt het, helaas, nuttig. Deze factor is er ein delijk toe overgegaan om zijn schuldenaren 'compleet een maanbrief toe te zenden. Herhaaldelijk hebben wij het zien aanko men, dat het zoover komen moest. Amerika (werd ongeduldig, omdat het zag, hoo in Europa de gelden, waarop het recht had, werden uitgegeven voor god Mars met aan hang. De maanbrief van Uncle Sam is ge richt tot een negental landen, maar de hoofdbedoeling geldt Frankrijk en dat voélt men daar opperbest. En nu Amerika een maal daartoe is overgegaan, komt Engeland ,van zelf ook met de rekening. Het kan niet anders. Zou immers Frankrijk het met Ame rika op een accoordje gooien, clan zou de Engelsohe vordering vrijwel worden verwe- zen naar den bekenden St. Juttemis, van- ïieer de kalver op het ijs dansenEnge land wil daarom met Amerika gelijk op 'doelen. Wat Frankrijk Uncle Sam betaalt, zal het aan John Ruil iu gelijke verhouding moeten afdragen. Het is de stok, die voor Marianne achter de deur is s??zet. Niet zoo zeer nog om financieele redenen als wel ora politieke, naar het ons wil voorkomen. Frankrijk moet murw gemaakt voor conces- Uit het Engelsch van Baronesse ORGZY. (Geautoriseerde vertaling van A. T. ,4) Barbara voelde een steek van zelfverwijt. Jim had het er toch op gewaagd door de wespen gestoken te worden, zelfs al was hij daarna onaardig tegen Dina geweest, en hét was heel teel ijk van haar geweest, om zoo te lachen, tceu zij het eerst zijn hoofd zoo gek uil het wa'.er zag komen; daarom ging zij naar hem toe en riep hem zacht bij zijn naam, en toen hij niets zei, knielde zij naast liem neer. ,.Jiml" riep zij weer. Hij draaide zich om en keek haar aan; zij ,gi!de bijna van schrik; zijn hemd was met bloc-d bevlekt, een van zijn oogen was dik opgezwollen, zijn r.eus had geen vorm meer, en zijn lip was zoo dik als haar duim. ,,Jim." riep Bal s weer, nu vol berouw cn medelijden, en sloeg haar armen om zijn (hals. „Jc ber.t gesloken!" •Rustig n aakte hij zich van (haar armen los, ging rechtop zitten en begon kalm zijn schoenen uil te trekken, om er het .water uft te laten loopen. .„Jim!" zei Babs verwijlend. v.Nul" zei hij op zijn langzame manier, rnaar hij keek haar niet aan. „Wat is het?" „Je je bent gestoken!" zei Babs, en zij .was op hel punt, ie gaan huilen. „Je bent gedoken, terwijl je je „Ja, ik ben gestoken,' 'zei hij droog; „hel sles in Set belang van ee»n werkelijken te rugkeer naar normale toestanden in Euro pa, waartoe het zonder dwang niet bereid is. In Frankrijk is Caillaux reeds doende, om te trachten, die financieele bedreiging af te schudden, doch of hij daarin slagen zal, is zeer de vraag. Afgezien nog van de kosten Tan den krijg in Marokko, die nim mer tot een beslissend eind kan worden gebracht, zoo Frankrijk en Spanje niet hand in hand gaan, dus wanneer niet pre cies op grenzen etc. behoeft te worden ge let. Of zoo'n samengaan mogelijk is, lijkt ons nog de vraag, gezien de diverse facto ren, die hierbij in het geding komen. Maar zonder te letten op dezen „miniatuur-oor log", zooals maar al te vaak ten onrechte wordt gedacht, gelooven we nog niet, dat Frankrijk zich. aan don greep van het An gelsaksische ras zal ontworstelen. Of zou de minister van buitenl. zaken in sovjet- Rusland Tsjitsjerin het goed hebben ge dacht, toen hij voorzag een verbond tegen dit ras van Frankrijk, Rusland, Japan en kleine entente? Het is trouwens wel opmer kelijk, hoe sovjet-Rusland zijn methodes al weer heeft gewijzigd en zich nu ook op de vakbeweging toeleggen gaat. waarvan het totdusver slechts matig notitie nam. En niet zonder sueceB. De Engelsche vak beweging b.v. heeft het afwijzend stand punt inzake samenwerking met de commu nisten al verlaten, zoodat de Engelsche re geering al maatregelen trof om voortaan de 'communistische buitenlanders buiten het land te houden, die onrust-zaaiers, die slechts het staatsgezag ondermijnen, spc culeerend op wantoestanden en maatschap pelijke ellejide. (Naarmate de macht der communisten afneemt in politicis, verdub belen zij hun actie op ander terrein, zie ook naar Zweden en elders. Zelfs verlaten zij hun standpunt om de reactie in de kaart te spelen, zie de Fransche gemeenteraads verkiezingen, waar zij links steunden tegen rechts, met opgeven van eigen candidaten. 't Kan verkeeren Yoor het Belgische kablnet-Yandevijvere gaat deze oude lijfspreuk niet op. Toen de ministers zich aan Kamer en Senaat voor stelden, wisten zij reeds, dat het zou zijn als de gladiatoren onder het Romeinsche keizerrijk: morituri te salutant. Terwijl wij dit schrijven, heeft het bericht van den val van dit. kabinet ons nog niet bereikt, doch twijfol, dat het zichzelf reeds overleefd heeft, "kan er niettemin niet meer bestaan. Yandevijvere exit. Wie volgt? Gezien de groote vraagstukken, die thans aan dc orde zijn, kou het aanbeveling ver dienen, zoo de nieuwe crisis spoedig kon worden opgelost. En dan in democratischen geest, hetgeen zou beteekenen nieuwe te genweer tegen de Fransche politiek. Wan neer het partijbelang echter den boventoon blijft voeren, vreezen we het croste. Hoed af voor de vrouw I 't Kiesrecht hebben ze nog niet, maar op 'fc centrale stembureau waren ze een kor ten tijd de baas. Gelukkig is dit een over winning zonder strijd geweest, waar 'fc Pa lais Electoral minzaam ter beschikking was gesteld voor de Exposition du Travail Fg- znin. Iu de vrouwenwereld alhier con évé nement de gelegenheid te toonen wat ze prestoeren, en dat was niet weinig. De globale indruk was verrassend, verzorgd tot in alle details. Reeds in de vestiaire merkte je, dat 't iets anders was dan 'fc gewone gedoe. Niet. de oude juffrouwen, stemmig in 'fc zwart met 't witte kraagje, dito boezelaar eii de zure gezichten, ditmaal een schare jonge diingen in kleurige dracht, lachend, "schertsend, die je ontlasten van je parapluie. In de groote zaal een geroe zemoes, een gekakel als in een kippenren. Bijna niets dan vertegenwoordigsters der schoonc sekse, hier en daar een enkel los loopend exemplaar van 'fc sterke geslacht, timide rondsluipend tusschen al die dame». Wat je direct trof, in tegenstelling met an dere tentoonstellingen, dat was de atmoi- pheer. Geen wijnlucht vermengd met rook helpt niet, of je er drukte van maakt. Ga weer naar bed, Babs, en maak dat ik dien hond niet meer zie!" En dat was het ein.de van het geval. Babs had hierna niets meer te zeggen. Zij was of liever was geweest Jim heel dankbaar voor wat hij gedaan had hij had builen twijfel Dina het leven gered; zij vond hel nog erg akelig, dat hij zoo ge stoken was. Maar Tubal was ook gekwetst, erg gekwetst. Uit den beet van een hond kon alles voortkomen, en toch, wat was hij aardig, lief en ridderlijk geweest! Maar als Jim zoo hoos op Dina bleef, was er niets meer le zeggen. Gekwetste waardigheid liet haar alleen maar toe, heel koel te vragen: „Is er iets, dat ik voor je doen kan?" Waarop hij antwoordde: ..Neen, dank je! Het zal wel in orde komen." „Ik zal Tubal vragen, om je te komen helpen, zei zij. En liet spijl me, te moeleji zeggen, d'at in antwoord op dit (vriendelijk aanbod def Hoogwelgeboren Jim FienHes vloekte. „Ais je dien vervloekten vent hierheen stuurt, Babs," zei hij, „gooi ik hem in den vijver." Na deze uiting van* drift van Jim-koïi Babs nieis anders doen dan statig heen gaan. I-Iet was een mooi begia voor een trouw dag! 3. Toen Babs vijf uren later in haar prach tig trouwkleed naast Jim stond, had zij kunnen denken, dat liet geheele voorval niets dan een booze droom was geweest. Zij keek even naar zijn gezicht, toen zij met Squire Brent door de kerk ging, en haar bruidegom bij de trap van het koor zag van sigaretten, maar een aroma van di verse parfums. De decoratie van zalen en stands ruslig, in gedempte kleuren, ner gens schreeuwerige drukdoende plakkaten, alles stemmig en gesoigneerd. Zoo ook 'fc restaurant-. Geen gewone bar, de rijen ta feltjes met smoezelige witte tafelkleedjes, besmeurd met asch en peukjes sigaretten, sloeTen als soldaten naast elkaar in 't ge lid. Nu een Italiaansch prieel, kleurig lat werk in de zoldering, neerhangend als drui ventrossen, de electrische lichten. Overal gezellige zitjes, tafeltjes bedekt met kleu rige geruite kleedjes, hier en daar een ornement je met 'n paar bloemen. Stoelen rondom in bevallige wanorde, maar zóó, dat jo je bewegen kunt, zonder direct in gevoelige aanraking met je buurvrouw te komen. En dan de bediening. Héél wat an ders of je bediend wordt door haastige kellners in afgedragen rokken dan door glundere snuitjes, met de witte mutsjes van de huishoudschoql, meisjes die op keu rige wijze de thee 3erveore*i en luet 'n vriendelijk woord hun best doen je diverse heerlijkheden, kersversch uit den electri- echen oven, aan te praten. Vóór 't restaurant een flink bassin, waar in eenden, erom heen een étalage van kip pen, groenten, vruchten, 't een en ander 't werk van een hoenderpark en tuinbouw school voor meisjes. Yan de stads zelve slechts 't voornaamste. Een paar leuke vertrekken, een keuken, een huiskamer, een slaapkamer geheel in den stijl uit 't laatst der 13e eeuw, veel tin en koper, zwaro, soliede meubels, gebloemde gordijnen, oude aquarellen en portretten in zachte tinten, alles uit den tijd van de donkere jakjes, der lichte sergerokken, der flapmutsjes, der coquette met gespen versierde, schoentjes. Daarnaast moderne inrichtingen, tout( comme chez nou3, veel kussens, batiks, etc. Dan natuurlijk standa«met japonnen, on- clerlcleercn, borduursels, hoeden, 'fc een vermoedelijk nog mooier dan 't andere. Een kapsalon: met allerlei geheimen der viouwelijke ijdelheid, waarin je diverse kunstbewerkingen, shampoing incluis, op echte proefkonijntjes ^gedemonstreerd zag. Yan veel beteekenis waren de stands voor socialen arbeid en die der femmes savantes. In de eerstgenoemde alles, waar in de vrouw op* sociaal gebied werkzaam is onuitblinkt: Verpleging, ziekenverzor ging, dispensaire anti-tuberculeus, huisbe zoek, zuigelingverzorging (gout.te da lait), eclaireuses (padvlndsters), beroepsscholen, alles oven typisch en aardig gedemon streerd. In do universitaire stands een bibliotheek gevuld met de boeken, geschre ven door oude cn moderne vrouwelijke au teurs, en de werken van vrouwelijke com ponisten. Daarnaast reeksen academische proefschriften, tabellen, statistieken. Daar bij advocaatjes, verpleegstertjes, doctores sen, apothekeresjes, bereid op de prettig ste wijze alles toe te lichten, 't gebruik van diverse instrumenten, microscopen, chemi sche toestellen te demonstreeren. Verderop de stands van 't onderwijs, bij uitnemendheid bet vak van de vrouw voorstellingen plastisch en graphisch van verschillende systemen en hulpmiddelen. Te vermelden een inzending van het pae- dagogisch instituut „J. J. Rousseau." Tee- keningen vervaardigd door kinderen, 'fc gezinsleven uitbeeldend, moeder en doch ters druk met allerlei bezig; vader en broers ook, de eeiste onveranderlijk met 'fc rooken van een pijp, de broers dito met sigaret of sigaar, elk in een luie stoel 1 Dan weer batterie's de quisine, blinkend, prachtig maar ver boven"'t begrip van een man, levensmiddelen in allerlei vorm, een elcctrische wasdhmadhine, waarbij de waschvrouw mefc een romannetje in de hand 'fc toezicht houdt, de machine voor de rest zorgt. De afdeeling der Bcaux- Arts. Prachtige artistieke photo's, goede te gedetailleerde, fijn verzorgde teekenin- g.en, gcduldswerkschilderijen in/rie plaatjes, lief, maar een beetje slap, wei nig origineel oï gedurfd. Industriecle afdeeling, voorop de horlo gerie en byouterie, aardige vlugge meisjes druk aan 't peuteren met horloges, juwce- staan wachten. Zijn gezicht zag er niet liee- lc-maal gewoon uil: de trekken waren nog wat gespannen, en de zwelling van zijnjip was nog niet geheel geslonkendit gaf zulk een grappige uitdrukking aan zijn gezicht, dat zij bijna weer begon te lachen. Gelukkig kon zij zich echter nog bedwingen, en daarna leek de plechtigheid haar een droom en zij dacht niet meer aan Dina, nesten van wespen, en zelfs niet meer aan Jim en Tubal. Altijd daarna was die geheele dag haar trouwdag als een nachtmerrie voor Babs. Zij vond alles akelig: de plechtigheid in de kerk en de lange preek en de verma ningen van den ouden Jenkins, die zij niet begreep. Zij vond ook haar trouwkleed ake lig. Het was stijf en hard en ongemakkelijk. Zij had er niet hard in kunnen Ioopen, als haar leven van de vlugheid harer bewegin gen had afgeliangen, en toen zij, voordat zij naar dc kerk ging, baar armen om den hals van ""den Squire bad willen slaan, hadden haar enorme pofmouwen haar in den wog gezeten, en-dat afschuwelijke keurslijf had baar bewegingen belet, en de kindermeid, die in de buurt stond, had eens iets gezegd over het kreuken van haar kanten kraag, of het afstooten van paarlen, die haar sa- lijnen rok versierden. Zij had het land aan den langdurigen, eindeloozen maaltijd, die op de trouwplech tigheid volgde, en aan al de gasten, die zich om liaar verdrongen, en haar kusten, of aan het oor trokken, of een tikje op de wang gaven, totdat zij er duizelig van werd, en alles, wat de menschen zeiden, zoo roezig in haar ooren klonk. Bovenal had zij het land aan die lange, vervelende toespraken, en al het leven, dat de gastep ipaafyen, en den wijn, dien zij drinken, en ae woorden len, cartonnage. En dan 'fc meest vrouwe lijke wat je bedenken kunfc, een expositie van bébé's. Gelukkig niefc levend, maar slechts in beeltenis, 'n Udelheidsconcours van een paar honderd jonge moedertjes. Boven, in een apart salon, 'fc allerheilig ste, de tentoonstelling van de „dessous" en op bepaalde uren een défilé van model len, gedost in le allernieuwste wonderen op modegebied of wel zonder...... En dan natuurlijk alles wat betrekking heeft op onze typistjes en dameskantoor- personeel. daclylo-stenotypie, enz. enz. 's Middags en 's avond9 lezingen, concer ten, muziek van de 16e eeuw tot heden, ta bleaux Vivants, gymnastische en rhylmi- sche oefeningen, operettes, te veel om te noemen. Alles cn alles bij elkaar een flink opgezette en goed doorgevoerde onderne ming, die op de duidelijkste wijze de man nen aan hel verstand brengt, dat de vrouw nog iets anders is dan een stuk speelgoed of 'n huissloof, meer kan dan flirten, dansen, koken en kousen stoppen. Werkelijk als Schopenhauer dit alles gezien had, zou hij zich wel tweemaal bedacht hebben, vóör hij dorst te spreken van „de schepsels met. het korte verstand cn 't lange haar". Reeds de massa pagekopjes, waardoor je aan alle kanten omgeven was, bewees vol doende dart de oude brompot ongelijk had. Als je alles naging wat hier door de vrouwen tot stand is gebracht, dan moest je onwillekeurig glimlachen bij de gedachte, dat in sommige lar.dcn, waartoe ook nog behoort het onvolprezen Helvetia, zoowel als 't gebied van Zocloekaffers en Banlam- n<ogers, de Hoeren der Schepping de vrouw nog niet rijp en waardig achten voor het kiesrecht. Maar toch, ondanks dit alles, verrijst on willekeurig de vraag, zijn ze op den go:dcn weg? Want twijfel siuLpt je ziei binnen, wanneer kennis gemaakt is met een werk van een zeer begaafde vrouw Gina Lom- brosoTerrero. Dochter en leerling van een beroemd psycholoog, zelve doctor in genees kunde en in de letterkunde, is voorzeker deze schrijfster op grónd van ervaring en studie in staat in deze quaeslie een oordeel tc vellen. Te meer, waar als vrouw zij diep in de psyche harer goslachlsgenooten kon doordringen. In „l'Ame de la femme", een studie op psychologisch en sociaal terrein, komt ge zegde schrijfster tot de conclusie, dat de be stemming- van de vrouw, het essenliëele ge luk slechts te vinde n is, waar de vrouw zich vergenoegt met de bescheiden, maar dank bare, rol van onderdanige igezellin van den man, van moeder, van beschermster yan den heiligen huiselijk en haard. Moet in de jacht naar '1 kiesrecht een gevolg van een onbevredigd rechtsgevoel, van een kren king gezien worden? Of moet men 't be schouwen als uiting van een onbewuste drang, te kunen voldoen aan een altruïsti sche neiging, een sociale moederlijkheid uit 4e oefenen, in den strijd tegen onzedelijk-' •heid, teg-en alcoholisme en -tegen zooveel andere geesekn van hef mcnschdoml Genéve, Mei 1925. Dr. KLAUS. i .Van onzen Londenscheo Correspondent. Wembley herboren. Londen, 12 Mei 1925. Een vluchtig© indruk. Lon den verdedigd." Het trooste- looze „Paleis voor Woningbouw". Lichtstadmaar hoe.r Do Britscho Rijks-tentoonstelling is Zv terdag opnieuw geboren en de geboorte is weer vergezeld gegaan van plechtig, ko ninklijk ceremonieel. Het meest indrukwek kends van dezo openingsplechtigheid; met den Koning als hoofdpersoon, was de voor beeldige orde en intens'eve s'iit?, waarmede de toespraken werden aangehoord en de parade van militairen en groepen van bur gerlijke instellingen werden aanschouwd. In een massa van meer dan honderdduizend kon men een speld hooren vallen, toen de Koning zou beginnen to sproken en toen do troepen zich opstelden voor de parade. Dat een menigte van den genoemden om van dank, die zij spreken moest, maar die zij steeds vergat. Zij kon niet goed eten, omdat de stoel, waarin zij zat, te hoog was; omdat het afschuwelijke keurslijf haar klemde en de stijve kraag haar prikte, en omdat haar haar getrokken zat en haar schoenen te nauw waren, en o! omdat zij wiLde wecnen en niet kon, en omdat zij wilde lachen en niet durfde. Van tijd tot tijd wierp zij heimelijk een blik op Jim; de zwelling van zijn lip werd minder en zijn neus leek weer heel gewoon. Maar hij lette niet op haar; hij was blijk baar nog boos op haar om Dina. Alsof het haar schuld was, dat Dina in een wespen nest was geraakt! Of was hij nog boos, om dat zij zoo had moeten lachen, toen zijn hoofd boven water uit kwam, met hel haar om zijn gezicht geplakt? En dan dat vreeselijke feestmaal! Het scheen Babs. dat het een eeuwigheid duurde. Eens, midden in een verschrikke lijk lange redevoering van Lord Bladestone, moest zij in slaap gevallen zijn. De middag ging voort, vervelend en eindeloosj door het roote vensier recht over haar kon zij zien, al de zon. langzaam naar Mean Hill daalde. Niemand letla meer op haar. De kleine pop had haar rol gespeeld, zij was niet langer noodig; zij miste Tubal vreeselijk. .Hij was natuurlijk niet uitgenoodigd, om met zijn meerderen aan tafel te zitten; het was ook niet van hem le verwachten, dal hij zich bij do bedienden zou voegen. Babs wist zeker, dat hij wanhopig en zonder eten daar in het met klimop begroeide huisje zat. terwij) zij gepijnigd werd dcror verveling, vermoeidheid en een groot verlangen naar een blik op zijn lief gezicht. Haar eigen vader en Squire Brent en Lord_Saye and Sele waren weer gewikkeld RECLAME. S438 vang zich zoo kan gedragen, pleit voor den sterk ontwikkelden zin voor tucht in dit volk en ook voor ile begaafdheid van hen, die de opeuiugsplecht'gheid organiseer den, waarbjj ge?n weerklank werd vernemen en waarbij alles glad en vlot verliep. In den avond werd in het groote stadion een vertooning gegeven, die men „London De fended" had gedoopt, naar h:t meest indruk wekkende nummer vau hot program. Een es kader van drie vliegtuigen van do Koninklijke Luchtmacht, eeu zooklicht-afdeeling en eer» halterjj afweergeschut namen er aan deel. Do vertooning verliep vlot en schitterend en maakten diepen indruk op de duizenden, die do geweldige tribunes van het stadion bevolkten. Toen de vliegtuigen, als drei gende, kwade vogels, in de violette avond lucht verschenen, heel hoog boven het sta- dion, hoorde raeii oen verschrikkelijker! alarm-Lnal en begonnen e:n viertal zoek lichten de donker wordende lucht te door priemen; de kegelvormige stralen schoten op en neer, hec-n en weer en door elkaar, op zoek naar do bedreiging van boven. Een denkbeeldige bom zette een toren, in het sladion opgericht, in denkbceldigen brand en vier sterke motor-brandspuiten van de Londenseho brandweer ronkten met hevig bel-gerinkel de arena binnen, redden de denkbeeldige menschen uit den- toren en overmeesterden het vuur (dat door middel van electrische flikkerlichten en pyro- teclmische vuuifontoinen werd nagebootst). Het afweergeschut kwam in aclie en begon de door de zoeklichten beschenen vlieg tuigen tc bevuren, blijkbaar zonder succes. Want de vliegtuigen, waarvan de bestuurders inmiddels de electrische illuminatie van rood licht hadden ontstoken, naderden steeds dichter den grond. De nabootsing van de werkelijkheid hield daarmee natuurlijk op; het werd uitsluitend een vertooning vaq glans, durf en vaardigheid, die oog en hart uitermate bekoorde. De langs de om trekken verlichte vliegtuigen scheerden over het stadion op een afstand van niet meer dan een 200 IL van het publiek. Het leek me een wat gevaarlijke onderneming, ge vaarlijker gemaakt om de uiterste sensatie te wekken. Wat later vlogen de drie toe stellen, vleugel aan vleugel, dwars over het stadion en se laken in die formatie een dikke streep vau vuur, die zich met duizelingwekkende snelheid door de avond lucht voortbewoog. Dit gansche schouwspel van „London Defended" liet een onvergete- lijken indruk na van durf, vaardigheid en glans. Nadat de vliegtuigen nog, als aller lei libellen, die zich in de avondlucht ver maken, allerlei luchtacrobatlek hadden uit gevoerd, verdwenen ze geluidloos naar nach- telijko verten en uit ons oog. Het avond-schouwspel omvatte voorts een re presentatie van" den groottn brand van' Londen van 16G6, die nu en dan nog al lachlust wekte om de kinderlijke manier, waarop die tragische gebeurtenis werd voor- gestela. Het idee was. dat uit de vlammen vau dat oude, historische Londen net nieuwe Londen zou verrijzen als een phoenix uit de asch. Men kon er blijkbaar niet in slagen dit op eonigszins plausibele manier te doen; een yan de torens van de kathedraal van St.-Paul, die dienst moest doen als hoofd symbool van het moderne jonden, weigerde aaDvankelijk zich in de lucht to verheffen; en alle rook en vlammen, die het schouw spel omgaven, konden niet verhinderen, dat het falen van dien toren zichtbaar werd... totdat hij opeens op de wijze can een met in een van hun cindeloozc politieke ge sprekken over de verdiensten en fouten van Zijne Majesteit den Koning. Squire Brent cn Sir Eduard Cecil beweerden, als trouwe on derdanen, dat de Koning geen kwaad kon doen; bij droeg zijn kroon krachtens godde lijk recht, en wee den verrader, die hem durfde weerstaan. Hierover lachte Lord Saye and Sele hartelijk. „De Koning," beweerde hij, „is een mensch en draagt zijn kroon krachtens rechten, die het volk hem geschonken heeft, en men moet zich zeer zeker tegen hem verzetten, als hij die rechten misbruikt en ze gebruikt, om het geweten en de vrijheden Van zijn volk le vertrappen." Hierop werd het gesprek luidruchtig en heftig; sommigen der casten kozen partij voor Lord Saye and Sele, anderen deelden de meening van Squire Brent en verkon digden met luider stem hun trouw aan den Koning. Dit alles verveelde het jonggetrouwde vrouwtje al heel spoedig. Niet, dat zij niet begreep, waarover de gesprekken gingen; al was zij nog een kind, zij was opgevued in trouw aan den Koning, en boven alles in de gedachte, dat wat Squire.Brent zeide en deed goed en juist en onbetwistbaar was. Met groote oogen staarde zij naar Nathaniel ên John Fiennes. de twee jongere zoons van Lord Saye and Sele; zij waren niet bang, om te spreken, waar do ouderen bij waren, en Nathaniel, die twee jaar jonger dan Jim was, ging zelfs zoo ver van te beweren, dat die verrader John Hampden dien Babs geloerd had als den duivel in eigen porioon to beschouwen een hoogstaand vader lander was, omdat hij de onrechtmatige eischen van den Koning om geld voor sche pen geweigerd had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 9