AGENDA. BUITENLAND. De scheve toren van Pisa. E Zondag. „Jcruël" (Middelstegra/cht 3): Ochtend- hl avondsamenkomsten. Sprekers de heo- len Van der Horst, van hier, en Max Bchreuder, van Rotterdam. ,,Jeruël" (Groenesteeg 16): Traktaatver spreiding te kwartier vóór 10 uur. Zondags school te kwartier vóór 1 uur. Evangelie prediking té halfzeven9preker de heer M. Brussee, van Rijnsburg. Morsehwcg 39: Evangelisatio-samen- konist. 8 uur. Maandag. „Hotel Centraal"Demonstratie in ba tikken en verven. Van 10 uur tot halféén en van 2 tot 5 uur. Nuts zaalMei-vergadering 3-October- Verceniging. Halfnegen. Schouwburg: N. V. Rotterdamse!) Hof- stad-Tooneel. „Hofgunst". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd; Voor Stellingen te 8 uur. Woensdag, en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-tbeater", Stationsweg: Bioscoop- In Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur 's Woensdag en 's Zaterdags matinée te 2 bur '3 Rijks Ethnografiseh Museunj, Rapen- burg 67: Tentoonstelling van Balineesche platen. Van 6 April tot 6 October op werk dagen van 10 tot 4 uur. Den Haag, „Scala": Henri ter Hall's revue ,,'t Kan verkeeren". Dagelijks 8 uur. Zondag matinée 2 unr. Schuttersveld: Van 20 tot en met 2-1 Mei: Voorstellingen van circus Carl Hagenbeek. uur. Zaterdag matinée. 2 uur. Volksgebouw: Bazaar lot en met 24 Mei. Den Haag, Dierentuin: Voorjaarsfeest tot en met 1 Juni. Halfdrio en 8 uur. Kinder matinêes Zaterdag, Zondag en Woensdag. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Vrjjdag 22 tot en met Zondag 24 Mei waargenomen door de apotheek van dc-n heer H. J. M. Froot, Maars- psansteeg17, tel. 435. De apotheek van „Hulp der Mensch- heid" Hooigracht 48, is altijd geopend, doch van n m. 8 uur lot v.m. 8 uur alleen voor spoed-receplen. Alleen voor leden van dat fonds. Do geneeskundige Zondagsdienst wordt te Leiden van Zaterdagavond, te acht uur, tot Maandagmorgen, te acht uur, waargenomen door de doctoren Muyzert, tel. 2268; Niemer, tel. S06; Schreuder, tel. 301en Veldhnyzen, tel. 617. Deze dienst wordt dan fe Oegat* geest waargenomen door dr. Timmer mans, tel. 390 Losse nummers van ons Blad zijn behalve aan ons bureau ook verkrijgbaar bij de Firma A. HILLEN, Breestraat 154, Firma A. HILLEN, Stationsweg. J. J. RIJSBERGEN, Sigarenhandel, Heerenstraat 2, Fa. A. SOMERWIL Azn. Hoogew. 24 Firma A. J. H. WIJTENBURG, Haarlemmerstraat 2, A. M. VAN ZWICHT, Kiosk Prinsessekade. en bij A. GERRITSEN, Alphen a. d. Rijn en des Zaterdags bij JOH. HOGERVORST, Haarl.str. 128 drijf, hebben getracht in de bouwvakken of het losse transportbedrijf een werkkring te vinden, waardoor nog steeds de werkgele genheid in die bedrijven ongunstig beïn' vloed wordt; dat adressant vooralsnog den tijd niet ge komen acht om lot beperking der sleunver- leening, in welken zin dan ook, over te gaan, daar de thans geldende bepalingen voldoende zekerheid geven dal geen sleun wordt gegeven aan hen dre zulks niet noo- dig hebben. Redenen waarom adressant den Raad be leefd, doch dringend verzoekt maatregelen te willen nemen, waardoor de thans gel dende bepalingen omtrent de steunverlee- ning ongewijzigd-büjven. Bij den Raad is.door het raadslid T. Groeneveld het volgende voorstel ingediend: Ondergctcekende stelt voor de te vernieu wen Verver9brug van zoodanige afmetingen te •bouwen, dat op den rijweg twee voer tuigen 'ellrear kunnen passeeren. Het ,,Luxor-lheater" was gisteravond bij lange na niet gevuld, alhoewel het aan tal bezoekers, gezien liet mooie weer en bo vendien de concurrentie van Hagenbeek ons werkelijk nog meeviel. Na een paar dolle kluchten, waarvan één met het populaire filmsterretje Baby Peggy in de hoofdrol wordt een aanvang gemaakt met nummer laatst van de Gouden Serie: „Vijanden der Vrouwen", de geschiedenis van een Russi- schcn grootvorst, die-absoluut weigert te ge- looven in he goede in de Vrouw, hierdoor voortdurend met zichzelf en met anderen in conflict komt onf tenslotte, na tal va4. bit tere. Jessen zijn dwaling in te zien en zijn liefde le verklaren aan de vrouw, die hij al tijd. schoon onbewust, heeft liefgehad. De zaak schijnt eenvoudig, doGh de film leert het u anders. Schitterend mooi zijn de op namen van de speelpaleizen te Monte Carlo, van do uitgestrekte ijsvelden in Ruslar.d. Kortom een film, die de keuze van de mooi ste uit de laatste zes films maar weer veel moeilijker maakt. De muzikale illustratie onder leiding van den heer Blom was ditmaal weer uitstekend verzorgd. Het programma, dat deze week in 't Ca sino-theater draait is buitengewoon interes sant. Er wordt aangevangen met een zeer aclueele weekrevue, waarin o.a. voorkomt het vertrek van de Z. R. 111, het Duilsche luchtschip, dat naar Amerika Is gegaan. Dit zijn bijzonder mooie opnamen. Hierna krijgt men de hoofdfilm: „De Leliën des Velds of Het brood der Schande", een aangrijpend filfadrama in 8 aclen. Spel en monteering dezer film zijn in een woord schitterend. Het zo\i te veel plaatsruimte innemen om over deze mooie film te gaan uitweiden. Een bezoek aan dit theater is zeer zeker de moeite waard. Het circus Hagenbeek was gisteravond best bezet en de waardeering van het ge- bodeno was daaraan evenredig. Ook voor de twee laatste voorstellingen verwachten we Dog groote belangstelling. Morgen zal het vijftien jaar geleden zijn, dat de begraafplaats ,Rhijnhof" van do Ned.-Hcrv. Gem. alhier werd in gebruik genomen. Hedenayjnd opent de heer P. van Rosse onder den veeibelovenden naam ,,Het gouden net", in het perceel Korte Pietera. kerkkoorstecg -1 een nieuwen winkel in fijne en gewone vischwaren. Dit pand, waarin tot voor korten tijd de broodbakkerij van de Gebrs. van der Oord was gevestigd, leent zich bijzonder goed tot een inrichting als van de huidige zaakimmer», de granie ten vloer, de marmeren toonbanken en de netto tegelwanden, dit alles is voor een vischhandel iets onontbeerlijks, wil men van de zaak een frisschen indruk krijgen. Door een nieuw systeem vriescellen is de heer Van Rosse in staat ten allen tijde de visch in verschcn toestand af te leveren. De ruime opstandkasb bevat een groote menigte blikjes met tong, zalm, enz., ter wijl er ruime sorteering is in gerookte pa ling, elft, tarbot, kabeljauw, garnalen enz. Kortom een nette zaak met smakelijke artikelen, smaakvol uitgestald. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding en Schoolkinderkleeding" een bijdra-ge van f 5 van de onderlinge werkliedenver- eeniging „Genot en Vermaak", Aan het Commissariaat van Politic zijn inlichtingen te verkrijgen omtrent een varken, dat gisteren op de markt onbe heerd is achtergebleven. Gistermiddag wilde J. P., wonende in het St.-Paulushof op den Maresingel van een in beweging zijnde auto springen, waarbij hij evenwel met-zijn gezicht tegen do «traatsteencn tereolit kwam. Dat komt er van, als men op auto's klimt l Op den hoek van Mare- en Oude-Sin gel had gistermiddag omstreeks 5 uur eén aanrijding plaats tusschen een auto, be stuurd door L. den H., alhier en een met een paard bespannen voertuig, bestuurd door \V. M., eveneens alhier. Van de auto werd het linkerspatbord geheel vernield. Gistermiddag omstreeks 6 uur reed een vrachtauto van de firma v. <L S-, alhier en bestuurd door een leerling-chauffeur in volle vaart tegen een boom op de Nieuwe VaArt. De materieele sohade is aanzienlijk. Op den hoek van Nieuwe Mare en Lammerenmarkt had gisteren een aanrij ding plaats tusschen de beide wielrijdsters, Antjo v. d. V., uit Noordwijk en Petronella W., alhier. Oorzaak was een te scherpe bocht van eerstgenoemde. Zij kwam te val len en had daarbij het ongeluk een been te breken. Per auto van den Eerst-Hulpdienst werd zij naar het Acad. Ziekenhuis over gebracht. In het perceel Hoogl. Kerkgracht 21 is gistermiddag door een passeerenden bode met een emmer water een begin van brand geblusoht, veroorzaakt door het in brand geraken van een gummislang. Gistermiddag ongeveer halfeen ge raakte het zoontje van den heer Van der B., in den Heerensingel te water. De knaap, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, werd door den heer Van W., welke zich gekleed te water begaf, nog bij tijds op het droge gebracht. liet programma voor het Parkconcert op Dinsdagavond a.9., te acht uur, luidt: No. 1. „Hochzeils-Marsch", Mendels sohn; 2. Ouverture „Die Schone Galatbe", Suppé; 3. „l'Or et l'Argent", wals, Lehar; 4. Fanta-sie uit „Der Feldprediger", Mil- löoker; 5. „La Zwanzinelte", Fremaux; 6. Carlolte-WaJs. Millöcker; 7. „Viribus uni- tid", marsch, Kr&l. Door foutieve opgave meldden wij gis teren, dat de opbrengst van den Bloempjes- dag ten bate van de kas van den Leidschen Marktkoopliedenbond was Dit moest even wel zijn ton bate van het T. B. C.-fonds, onderafd, van den L. M. K, B. „Ons Be lang". DE ALGEMEENE TOESTAND. 1 Speechen en gedachlenwis- teling controle op den wapenhandel. Blijkbaar hc-bben we weer een periode van speechen. Gisteren Painlevé, heden zal men onder Italië een rede vinden van Mussolini, Bepaald nieuwe geluiden verneemt men nieL alhoewel Mussolini's loon ten aanzien van Je schuld aan Amerika wej frappant is en feitelijk neerkomt op een soort beleefd: dank u, ik ben niet thuis. En dan verklaarde Stresemann op een banket ter gelegenheid van de inwijding van het Duilsche Huis te Stuttgart, dat de Duit- schers geen reden hadden, om met gebqgen hoofd door de wereld tb gaan. Op hen djukt geen moreefe schuld meer dan op eenig ander volk. Dat het Duilsche volk zich in zoo korlen tijd heelt geconsolideerd, als het thans voor de wereld slaat, is een bewijs van het geloof in de toekomst, dat het Duit- sche volk hebben kan. Maar wat baten al die woorden en nog eens woorden? Op daden komt het aan en dre blijven uit. Nader blijkt dat Engeland Frankrijk ver scheidene ophelderingen heeft gevraagd over de onlwerp-nota van antwoord aan Duilsch- land inzake het veiligheidspact en wijzi gingen heeft voorgesteld. Frankrijk heeft do nota daarop omgewerkt en nu is ze weer na'ar Londen. Of van de overhandiging to Berlijn wel spoedig wat komen zal? De meerderheid van de militaire commis sie van de conferentie inzake de controle op den wapenhandel vereenigde zich met het Brilsche standpunt, dat oorlogsschepen en hun bewapeningen uitsluit van de con-, vcnlie nopens den handel in wapenen: De Fransche delegatie verzette zich en redigeer de speciale reserves, die de conferentie de volgende week zal bespreken. Paul Boncour zal liet Fransche standpunt uiteenzetten en den eiseh stellen van geen enkel privilegie voor de vlootbcwapeningen en volkomen gelijkheid van de staten, die wel, en de staten, die niet wapens en munitie produ- ceeren. BELGIE. (3 KERKELIJKE BERICHTEN. Doopsgezinde Gem.: Zondagmorgen, te tien uur, ds. J. Wuite. Eglise wallonne: Dimanche matin, A 10'/' heures. Mr. M. Bresson. Evang.-Luthersche Gem.: Zondagmorgen, te halfelf, ds. J. Ph. Makkihk, Remonstranlsch-Geref. Gem.: Zondagmor gen, te halfel/, dr. K. F. Sparnaay. van Am. sterdam. Ver. van Vrijz.-Hervormden, Volkshuis: Zondagmorgen, to halfelf, prof. dr. H. T. de Graaf, van Zulfen. Vrijzinnige Jeugdkerk, Nulszaal: Zondag avond, te halfacht, ds. Gr J, Sirks, van I Den Haag. 1 Vandevijvere gevallen. 't Ts cisteren in de Kamer verloopen als voorzien. Om vijf minuien véór halfvier kwam de motie van wantrouwen van Max (lib.) in stemming. Van de 187 leden, waaruit de Kamer bestaat, namen er 180 deel aan de stemming. Negen stemmen werden blanco uilgebracht, 98 vóór de molie, 73 tegen. Het kabinet Van de Vijvere is dus omver gewor pen. De uilslag der stemming werd temid den van groote beroering ontvangen. En nu gaan er geruchten in de Kamer gangen, dat er toch een katholiek-socialis tisch kabinet gevormd zal worden. Maar vermoedelijk zal de koning eerst aan Max de vorming van een kabinet opdragen, daar hij het kabinet deed sneuvelen. De liberale Kamerleden hebben trouwens na afloop der Kamerzitting langdurig be raadslaagd en den wensch geuit dat een extra-parlementair kabinet gevormd zal worden dat tot opdracht zou hebben de za ken van administralicven aard af te doen, doch ze hebben zich bgreid verklaard voor het geval zulks niet zou slagen, het voorstel van een regeering uit de drie partijen le steunen, met name het denkbeeld van Max le dien aanzien. Dit besluit zal onderworpen worden aan het oordeel van den partijraad die morgen bijeenkomt. DUITSCHLAND. De valorisatie. In de valorisatiecommissie van den Rijks dag zijn twee voorstellen, die het valori satiebedrag op 50, resp. 40 pCt. van het gouden-marken-bedrag wilden vaststellen, verworpen, en een compromis, dat het be drag op 25 pCt. vaststelt, aangenomen. FRANKRIJK. De strijd in Marokko. Over den strijd in Marokko worden thans lange communique's verstrekt, maar daarin staan slechts algemeenheden, waarmede wij onze lezers niet lastig zullen vallen. Van eenig beslissend optreden is geen sprake, ENGELAND. De werkloosheid. Churchill's jriL terugtocht. Maarschalk French, t Na uitvoerig debat, waarin de socialist Kirkwood Lloyd George beschuldigde oor zaak te zijn der werkloosheid etc., heeft het Lagerhuis met 216 tegen 118 stemmen het voorstel der arbeiderspartij verworpen in zake de werkloosheid, dat de inrichting be paalde van een nalionalen werkloosheids- raad met een rente van 10 millioen pd. st. per jaar en dat dezen raad machtigde om voorschotten le doen aan de koloniale regee- ringen en de plaatselijke overheid om in het Vereenigd Koninkrijk of andere deelen van het Rijk uitgaven te doen om werk te ver schaffen. Churchill's wijzigingen in dé zijde-belas ting zijn: het recht op kunstzijde en zijden garens wordt verminderd van 2 sh. 6 stuivers tot één shilling het pond. Ook is goed gevon den, dat het invoerrecht van fabrikaten ver laagd zal worden. Voor 20 pet. mengsels van zijde met kunstzijde wordt het invoerrecht verminderd van 33'/a pet. tot 10 pet. Ook is voorziening getroffen voor teruggaaf van rechten aan den fabrikant die goederen, van het veraccijnsbare materiaal gemaakt, uit voert. De conferentie van gedelegeerden der mijnwerkerefederatie heeft met 571.000 legen 230.000 stemmen het voorstel van het be stuur aangenomen tot verdere besprekingen met de mijneigenaars nopens den toestand der industrie. Dit besluit beteekent, dat de gematigde elementen bet gewonnen hebben, daar nu geen looneischen rullen worden gesteld, zoo dat de opzegging, tegen Juni, van de bestaan de overeenkomst in ieder geval, niet zal plaats hebben. Gisteravond is overleden maarschalk Fiench, graaf van Yperen. Hg werd 28 Dec. 1852 in Ripple Tale hij Kent als zoon zan een zeekapitein ge boren. Ook de zoon ging eerst in zeedienst, doch in 1874 nam hij dienst bij het leger en wel als huzaar. Als zoodanig maakte hjj den Soedan-veldtocht mede-van 1881"35. Hij werd officier cn steeg al hooger. In 1899 volgde zijn bencem-ng tot generaal en commandeerde hjj de cavalerie-divlsie in Natal. Hij leidde in den Boerenoorlog den slag bij Elandslaagte en voerde-de cavalerie aan J)ij Rietfontein en Lombardskop. Voorts was ng het, die de Boeren dwong het beleg van Kimberley op te breken. Onder leid hg van lord Roberts had hg volle aanutel in de verovering van Bloemfontein en Pre toria, Hij werd eenige malen daarbij ge wond. Teruggekeerd uit Zuid-Afrika, comman deerde hij tot 1S07 het eerste legercorps, wera dan inspecteur der vestingen en ten slotte chef van den generalen stat Hoewel eerst op verzoete ontslagen, trad hij in 1914 bij het uitbreken van den oorlog opnieuw in dienst en kreeg hij het opperbevel der Engelsche troepen op het continaat._ Hij verijdelde het Duitsche offensief bij Yperen en verkreeg daarna zijn titel van graaf van Yperen. In Dec. 1915 werd hij vervangen door sir Douglas Haig, terwijl hij zelf bevelhebber werd der troepen in Engeland, met den titel van maarschalk. In 1918 werd hjj benoemd tot onder koning van Ierland. Het gelukte hem echter niet de orde geheel te herstellen. In 1921 trad hg af en bleef sindsdien veelal op cïen achtergrond. ITALIË. Rede van Mussolini. In den Italiaanschen Senaat heeft Musso lini verklaringen afgelegd over de buiten- landsche politiek. Hij zeide over de verkie zing van Hindenburg niet ongerust te zijn. Integendeel was hij van meening, dat onder een sterke regeering in Duitschland meer uitzicht was op gen verzoenende oplossing der hangende kwesties. De keuzo was vol gens hem een gevolg van de onzekere Euro- peescho toestanden cn van de politiek van de entente. Hij sprak de hoop uit, dat Duitschland na het sluiten van het veilig heidsverdrag tot den Volkenbond zou toetre den. Men zou het een permanenten zetel in d%n Volkenbondsraad moeten geven. Een waarborg van grenzen moest intusschen niet alleen op Duitschland's Westgrenzen slaan. Over de betrekkingen met Rusland heeft Mussolini gezegd, dat het goed i9, dat Italië betrekkingen aangeknoopt heeft met Rus land. Daardoor heeft men onder meer kun nen onderzoeken, wat er gaande is in Rus land. Het was een interessant schouwspel. Iedereen in Rusland, 'zelfs de bolsjewiek- sche leiders, geeft toe, dat het communisme volkomen fiasco gemaakt heeft, omdat het in strijd is met het leven, met de geschiede nis en met de natuur. Het is ook niet moge lijk, dat het communisme van 1921 in Rus land weerterugkeert. Wij moeten er ons aan gewennen, dat Rusland bezig is een land van kleine eigenaars te worden, geleid door een partij, die evolueert met de nieuwe be hoeften. Dat neemt niet weg, dat de derde internationale in het buitenland propaganda zal blijven maken. Italië behoeft zich daar niet ernstig bezorgd over te maken. De communisten in Italië hebben niet veel in vloed en de Russische regeering zal zich hier niet willen compromitteeren. Tot nu toe hebben al haar vertegenwoordigers in Italië zich ook volkomen correct gedragen. Mussolini zeide daarop in zeer besliste termen, dat Italië nooit een aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland zou kunnen toe laten Omtrent de schulden van Italië en in het bijzonder omtrent do 50 milliard lire, die Italië aan Amerika schuldig is, zeide Mus solini dat gezien de 632.000 dooden, 400.000 invaliden en 1 millioen gewonden, die Italië in den oorlog gehad heeft een zeker iets in aller gemoed trekt, wanneer Amerika oor logsschuld opeischt. Maar de Amerikaan', sche politiek is nu eenmaal realistisch en wordt niet beheerecht door idealisme. Dë regeering erkent dan ook de cliuld van Italië aan Amerika en verklaart, dat zij, voor zoo ver het vereenigbaar is met haar tegenwoor- digen en toekomstigen economiseh<|i toe stand, haar verplichtingen zal nakomen. Maar vanwege de offers door Italië in den oorlog gebracht en in aanmerking genoraeff, dat de rijkdom van Italië nog niet een vijfde is van die van Frankrijk en heelemaal niet te vergelijken is met die van Engeland, moet Italië nog iets meer hebben dan hetgeen men noemt de clausule van meest begunstigde natie. Wat wil zeggen, dat wanneer de aii- dere landen een moratorium krijgen. Italië een nog ruimer betalingsuitstel moet verkrij gen. Wanneer een ander een uitstel van een tiental jaren krijgt, wil ik voor ons niet een uitstel van eeuwen vragen, maar toch een langer uitstel. Indien men wil, dat wij beta len, moet men ons in de gelegenheid stellen' onze verplichtinngen na te komen. Het xou ook te V''eed zijn, dat men de overwonnenen gunstig behandelde, en van de overwinnaara offers boven hun krachten zou eischen. Na de redevoering van Mussolini heeft dè" bcnaat de begrooting van buitenlandschë zaken aangenomen, BULGARIJE. De commnnisienvervolainn. voor de leiders der oppositie heeft; mi nister-president Zankof een verklaring af gelegd over den toestand in Bulgarije. Dé weinig talrijke overschotten der communis tische samenzweerders-organisaties hebben hun toevluchtsoorden in de'bergen opge geven, omdat de bevolking hun geen schuil* plaatsen meer biedt. De vervolging deze? benden is overgenomen door de gendarme rie, de binnenkort met hen zal afgerekend hebben. De berichten over arrestaties zijn overdreven. In^et geheel zijn tot nog toé 2000 personen gearresteerd, waarvan de onschuldigen successievelijk in vrijheid géë steld worden. De ter dood veroordeelde koster van de Kathedraal heeft verklaard, dat de lont van den bom, waardoor de ontploffing veroorzaakt was, aangestoken was door een zekere Ruben Levy, 22 jaar oud. Men zoekt thans dezen man. BUITENLANDSCH GEMENGD. In de mijn Pluto bij Gelsenkirchen zijn twee arbeiders door een ketel ontploffing gedood en andere gewond. De ontploffing veroorzaakte een gTootéfc brand, dien de brandweren, uit de omgeving hebben ge- bluscht. In den nacht van Woensdag op Donder» dag reed in het Westen van Berlijn de bé- roepsrennf? Breuer met zijn motorfiets met

Leidsch Dagblad | 1925 | | pagina 2